De middenstand en Goes expo-goes „MIDDENSTANDERS KUNNEN ZICH HIER OP EEN ANDERE MANIER PRESENTEREN' Speel eens voor verslaggever Initiatiefnemers Den Boer en Brinkman rn DINSDAG 18 MEI 1976 Hoe was het ook weer? ,,Goes cen trum van de wereld," of ,,Goes, de as waarom de middenstand in de wereld draait?" Of was het ge woon: „Goes, koopcentrum in het hart van Zeeland." Enfin, die leu zen doen er weinig toe. Feit is dat de Goese middenstanders het maar niet kunnen laten. Jaarlijks weer steken ze de koppen bij el kaar... Sommige middenstanders hebben het zo druk met het orga niseren van festiviteiten, die de aandacht van koper en toerist op Goes moeten vestigen, dat ze nog nauwelijks aan hun dagelijkse werkzaamheden toekomen. Toeris tische dagen, braderie, het zijn maar twee voorbeelden. En nu weer een heuse midden- standsbeurs, de 'Expo-Goes', waar vele tientallen middenstanders en aanverwante bedrijven hun pro- dukten tentoonstellen. Een 'Expo', georganiseerd door de heren Brinkman en Den Boer ('BB- productions', noemen ze zichzelf grappend..j. Fietsen, tapijten, ha ring, klompen, bloemen, behang, naaimachines, herenmode, auto mobielen en parfum. Zomaar een greep uit de produkten die de be zoeker in de stands aantreft. Weer een beurs in Goes. In de vei linghallen in de Fruitlaan in Goes-Zuid om precies te zijn. op 18, 19, 20, 21 en 22 mei En het is niet alleen de middenstand, die er goede sier maakt. Vooral interes sant zijn bijvoorbeeld die glasbla zer, of die wolspinster om maar eens iets bijzonders te noemen. En iedere dag is er een modeshow én een volksdansdemonstratie. De volksdansvereniging 'Vodago' laat iedere dag opnieuw de klompen klepperen. „Een bruidspaar van de week" wordt er ook gekozen, tij dens de 'Expo-Goes'. Het versge- huwde paar wordt rechtstreeks van het Goese stadhuis in een koets naar de veilinghallen gere den om er op een geweldige manier verrast te worden door de stand houders. De middenstand en Goes. Zoals Vlissingen zijn Michiel de Ruyter heeft, zoals Middelburg zijn Lange Jan heeft en zoals Scharen dij ke zijn dolfinarium heeft Denk de middenstand even weg uit Goes en je houdt een stadje over dat slechts kan teren op het bezoek van Napo leon Bonaparte aan hotel 'De ko renbeurs'. Ze zijn er altijd geweest, beurzen. Permanente zoals de koopmansbeurs op de Grote Markt, maar ook beurzen, die maar een paar dagen duurden. Land- bouwbeurzen. horecabeur- zen...Goes heeft ze allemaal gehad. Gebrek aan geschikte zaalruimten maakte dat er weieens een beursje naar een buurgemeente vertrok, maar daarover maakten ze zich in 'het Goese' niet druk. Er werd ge woon iets anders opgezet Jaren achtereen, alleen een tijd onder broken toen 'de crisis' en de tweede wereldoorlog roet in het eten gooiden, kende Goes de 'Nij- tengo'. In het gemeente-archief zijn er nog stukken van: 'Goesche ten toonstelling ter bevordering van handel en nijverheid', zo staat die tentoonstelling omschreven. En ook is terug te vinden waarom die 'Nijtengo' vanaf 1924 regelmatig terugkeerde: in belang van onzen stad en provincie en niet in het minst ten profijte van de exposeer- ende zaken...". Er zijn foto's in overvloed van al die 'Nijtengo- tentoonstellingen. Wat te zeggen van die oude prent waarop de toen malige commissaris van de ko ningin in Zeeland jonkheer mr. A. F Ch. de Casembroot geïnteres seerd staat te luisteren naar een uiteenzetting van het hoofd ge meentewerken van Goes, de heer Oranje. In 1949 was datToen was er een commissaris van de konin gin bij; nu verricht burgemeester mr F. G. A. Huber de opening van de 'Expo-Goes', want ook die heeft de cursus 'lintknippen' gevolgd. Vijf dagen Expo-Goes', een ten toonstelling waar naast het midden- en kleinbedrijf allerlei in stellingen hun werk toelichten. Tientallen attracties. Zoals bij voorbeeld die wedstrijd van de PZC: "Schrijf je eigen verslagje over de Expo". En er is zoveel meer. Over al die zaken alle moge lijke informatie in deze Expo-krant. GOES - „Het gaat bij zo'n middenstandsbeurs niet in de eerste plaats om de verkoop. Als j e uit bent op een direct zakelijk succes, dan hoef j e eigenlijk niet aan een beurs mee te doen. Het gaatjuist omhetgeven van informatie en voorlichting overde produkten die je verkoopt. Als die voorlichting en informatie goed zijn - en natuurlijk ook de produkten- dan komt de klant na de beurs echt welbij je terug in de winkel. Eenmiddenstandsbeursiseenprima gelegenheid om je als middenstander eens op een andere manier aanhetpubliek te presenteren.Aan het woordis A. den Boer, een van de initiatiefnemers voor de Expo-Goes, de middenstands- beurs, die van 18 totenmet22meiindeveilinghalaandeFruitlaan in Goes wordt gehouden. Beroepshalve weet Den Boer heel wat van middenstandsbeurzen. Hij neemt aan veel van die beurzen deel met zijn bedrijf, de relatie^eschenkenhandel Delta Succes. Ook zijn mede-initiatiefnemer, de heef G. Brinkman uit Dord recht, weetwaarhij over praat als hij hetovermiddenstandsbeur- zen heeft. Hij runt het organisatiebureau Regio Zuid, dat onnder meer dergelijke beurzen op touw zet. Den Boer en Brinkman besloten in de tweede helft van februari de moge lijkheden voor de organisatie van een middenstandsbeurs in Goes eens te bekijken. Toen ging het ineens vlug: in de veiling vond men onderdak en ie dereen, die hoorde van het initiatief, was op slag enthousiast. Binnen de kortstekeren washetgrootsledeelvan de beschikbare stands al uitgegeven. De afgelopen weken hebben do twee stands worden gratis beschikbaar ge steld. Ook toen bleekdatereigenlijk te weinig stands waren,hebben deorgani- sators zich niet laten verleiden om en kele van de niet-commerciële stands toch te verhuren aan ondernemers, iets wat uit financieel oogpunt natuurlijk aantrekkelijk zou zijn geweest. Goede gok organisators nog een heleboel keer 'neen' moeten verkopen aan onderne mers, diealsnogeenplaatsjeopdeexpo zouden willen hebben. Want vol is nu eenmaal vol. Van begin af aan hebben de organisa tors zich op het standpunt gesteld, dat een tiental stands gereserveerd zou moeten worden voor verenigingen, in stellingen en dergelijke, die niet direct een commercieel doel nastreven. Deze „We weten nu pas waar we aan begon nen zijn." zuchten Den Boeren Brink man als ze op een warme ochtend de laatste voorbereidingen voor de Expo treffen. Erblijktop het laatste moment nog heel wat geregeld te moeten wor den. Maar er ligt toch ook een tevreden glimlachjeomde monden van deheren De gok, die het op touw zetten van een evenement als een middenstandsbeurs nu eenmaal altijd is -zeker als de beurs voor de eerste keer wordt gehouden, blijkt een goede gok te zijn geweest. De organisatie is ook financieel rond. Deorgamsatorskunnenwatdatbetreft rustig slapen: er staan geen dreigende grote tekorten te wachten. „Het is na tuurlijk nog even de vraag wat het pu bliek doet." aldusdeheerDenBoer. „Je ben t wat dat betreft s terk van het weer afhankelijk. Alshetmooien warm weer is, dan zul jeneem ikaan overdagnietzo veel mensen trekken, maar 's avonds juist des te meer." Niet in dank In een eerder krante-artikel heeft Den Boer laten weten dat naar zijn mening een middenstandsbeurs ontbrak in het pakket, waarmee de Goese midden stand aan de weg timmert. Die opmer king hebben" sommigen hem niet in dank afgenomen. Hij zegt er nu over: „Ach, ikheb gewoon de knuppel eens in het hoenderhok willen gooien. Ik heb toen gezegd dat zo'n beurs ontbrak, maar daarmee wilde ikechtnietzeggen dat het ontbreken ervan een gebrek is. De middenstand in Goes doet juist erg veeL Maar volgens mij kon een beurs er nog bij. Je moet ook als midden- standsorganisatieopbouwendekritiek kunnen verdragen. Het is wel eens ge zond om nieuwe geluiden te horen Uit de grote belangstelling van de midden stand om deel te nemen aan de Expo blijktweldatereigenlijkeenleemtewas op dit gebied en dat onderstreept de woorden van Den Boer alleen maar. Andere instelling Den Boeren Brinkman wijzen erop dat een middenstandsbeurs bij uitstek de gelegenheid is, waarop middenstan ders zich kunnen presenteren, die met hun zaak buiten of aan de rand van de binnenstand liggen. Zulke zaken ko men bijvoorbeeld bij een braderie niet of nauwelijks aan bod, omdat die zich afspeelt in de binnenstad. Volgens Brinkman komt het publiek met een andere instelling naar een beurs dan naar een winkel. „Veel men sen hebben er een hekel aan om zo maar wat rond te snuffelen in een winkel en zich over bepaalde zaken te laten in formeren zonderdatze vanplan zijnom ook meteen iets te kopen." zegt hij. „En dat kan nu uitstekend bij een midden standsbeurs. Dan hoef je geen last te hebben van die drempelvrees, omdat iedereen er komt om zich te laten infor meren Naar de mening van de heer Brinkman moet ook de middenstand inhaken op de wens van de consument dat er eerst informatie en voorlichting moet worden verstrekt voordat er za ken kunnen worden gedaan. „Datiseen gerechtvaardigde wens van de consu ment- De conjuctuur verandert: de klant is weer koning." "Boeiend werk" Ondanks de problemen die de organi satie van een middenstandsbeurs met zich mee brengt, hebben de heren Den Boer en Brinkman er de smaak aardig van te pakken. „Het is bijzonder boeiend werk." verklaren ze. „We gaan er dan ook zeker mee door. Er zijn al contacten omook elders in Zeeland een middenstandsbeurs te organiseren. We zouden professioneel op dit gebied kunnen gaan werken. Ja. onder de naam BB-Producüons', grapt Den Boer. De heren hebben er echt zin in. Vol ver trouwen blikken zij de toekomst tege moet De eerste Expo-Goes beschou wen ze als een aanloopje voor een nog grotere manifestatie volgend jaar, Want dat zit er echt wel in menen ze. De PZC stelt de bezoekers van de middenstandsbeurs in Goes in de ge legenheid om zelf eens een keertje de verslaggever uit te hangen. Op de Expo is een redactiehoek ingericht, waar iedereen die daar zin in heejl een verhaaltje mag maken over de middenstandsbeurs. Er staan een paar schrijfmachines klaar tgewoon met het pennetje mag ook, da's geen probleem) en er ligt kopijpapier. Er zijn nog prijzen mee te verdienen ook. Om het een beetje eerlijk te hou den zulten de inzendingen in drie ca tegorieën worden ingedeeld. Heel jeugdige verslaggevertjes tot en met twaalf jaar kunnen een radio verdienen. Het beste verhaal, dat wordt ge schreven door aspirant-journalisten van dertien tot en met zestien jaar. wordt beloond met een sjoelbak. Voor het beste bericht, dat wordtge- produceerd door zeventien-jangen en ouderen is een casetlerecorder be schikbaar gesteld. Bovendien zijn er nog wat kleinere prijzen tzoals Sport-Reat tassen) te verdienen De kopij zal worden beoordeeld door de Goese PZC-redacteuren Wout Ba- rcman.Ben Jansen en Willem van Dam. Ze zullen echt niet zo letten op stijl- en taalfouten. Het gaat er meer om. wie het meest originele bericht maakt. De beste inzendingen zullen in de PZC van maandag 24 mei wor den geplaatst. Altijd leuk voor het vlakboek. Even een paar spelregels: de berich ten mogen beslist niet langer zijn dan één kantje. De kopij moet zaterdag 22 mei uiterlijk om 18.00 uur ingele verd zijn, voorzien van naam, adres, woonplaats en 'eventueel) tele foonnummer. De uitslag wordt in de PZC gepubliceerd. De prijzen kunnen op het kantoor van de PZC aan de Grote Markt in Goes worden afge haald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17