Kleinschaligheid hoogste belang in de zorg om het gestoorde kind „Don praat kiezers naar de mond in de zaak Montedison" Ondanks financieringsproblemen positieve ontwikkelingen RPCZ Achttien korpsen blusten in Sloe een wedstiijdbrand Politie onttrekt auto's aan het verkeer MAANDAG 17 MEI 1976 SYMPOSIUM JEUGDPSYCHIATRIE /A VEERE EXPERIMENTEN MET PENSION TEHUIZEN 'KINDERZORG' ZIJN HOOPGEVEND MIDDELBURG - Op een zaterdag te Veerc gehouden symposium voor kin- der- en jeugdpsychiatrie heeft de direc teur van de 'Vereniging Kinderzorg' te Middelburg, de heer G. J. de Jager in een inleiding de belangen van 'klein- VERKIEZINGEN ONDERNEMINGS RAAD HOECHST VLISSINGEN - Bij Hoechst Holland KV te VUssingen zijn verkiezingen ge houden voor de ondernemingsraad. Voor de komende drie jaar zullen hierin zitting nemen de heren: B Weijsters, P. Jansen. T. van den Hil en P, Dalebout (vrije lijst), J. Drijver en B Damman (lijst Unie/NCHP). H. de Graaf en J. Mulder (CNV-lijst), H. de Waard (NKV-Ujst), W, Erkens, W, Pe permans, J. Groeneweg, N. van Mun ster, L. van der Have en J. Euser (NW-lijst). De uitslag van de stemming luidt: Vrije lijst 179 stemmen. 4 zetels (was 2); Unie/NCHP 92 stemmen, 2 zetels (2), CNV 112 stemmen, 2 zetels (1). NKV 44 stemmen. 1 zetel (1); NW 287 stem men. 6 zetels (9). De opkomst was 70 procent. Dit was de eerste verkiezing in het nieuwe systeem. Voorheen was er een afdelingsgewijze stemming. Thans geldt een systeem van evenredige ver tegenwoordiging. Het aantal or-leden is met één uitgebreid. Aan de verkie zing is een intensieve propaganda campagne voorafgegaan. Er waren 66 kandidaten Van het bedrijf uit is een 'muurkrant' met foto's van alle kandidaten gepu bliceerd. Ook is 'n speciale editie van het personeelsblad 'Hoechst Kontact' uitgegeven waarin alle deelnemende groepen twee pagina's voor hun pro gramma en propaganda beschikbaar kregen. Dit blad is aan alle medewe kere toegezonden. schaligheid' en menselijke maat' in het werk onder kinderen aangetoond. In zijn inleiding getiteld 'De zorg voor gestoorde kinderen in de praktijk' zei de heer De Jager onder meer. dat de praktijk van liet werk van 'kinder zorg' heeft geleerd dat één groot cen trum, met grote groepen kinderen, grote nadelen heeft. Samenvattend stelde hij, dat het kleine, de bestaande instituten en onder mer het eigen in stituut, in samenwerking groot moet worden. Daarnaast moet het grote, logge onpersoonlijke, klein worden. De 'vereniging Kinderzorg' en de stal van de zwakzinnigeninrichting Vijver vreugd' te Middelburg traden zaterdag op als gastheren voor een gezelschap van ruim honderd deskundigen op het gebied van de kinder- en jeugdpsychia trie uit Nederland en West-Duitsland De organisatie van deze in 't Waepen van Veere' gehouden studiedag be rustte mede bij het in 1975 opgelichte 'Nederlands-Duits werkverband gees telijke volksgezondheid'. Dit werkver band ontstond uit de behoefte de reeds bestaande veelvuldige contacten op dit terrein tussen Nederland en West- Duitsland en met name het Duitse Rijnland, effectiever te maken Tijdens een voorbespreking, afgelopen vrijdag in Breda, resulteerde dit in de oprich ting van een Nederlands-Duitse ver eniging, waarmee de 'onofficiële' vorm van een werkverband een meer con crete status kreeg. Vertegenwoordigers van achttien instellingen op het gebied van de jeugdzorg uit beide landen zijn thans lid van de nieuwe vereniging, de 'Nederlands-Duitse Vereniging voor de Geestelijke Volksgezondheid Vecre werd als plaats voor het sympo sium gekozen in verband met de 70- jarig bestaan van de 'Vereniging Kin derzorg' in Middelburg. Directeur de heer De Jager is een van de leden van de nieuwe vereniging. De heer De Jager was één van de zeven - vier Nederlandse vertegenwoordi gers en drie West-Duitse - deskundi gen. die met een korte inleiding een la ter op de dag gehouden gedachtenwis- seling op gang brachten. Van West- Duitse zijde beluisterde men prof. dr. Bosch, die de algehele situatie mevrouw dr. H. Farber die nader in ging op de therapeutische activiteiten in een Duitse opnamekhiiiek en dr H. Krebs. die in dit verband over de bete kenis sprak van de familie-analyse. Over verzorging en organisatie in Ne derland beluisterde men dr. C. van der Hooft van het ministerie van Justitie, dr. F W. van Meurs van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne sprak over de ontwikkelingen en wen sen in deze sector en mevrouw prof dr. J A. R. Sanders-Woudstra van hel Sophia-kinderzïekenhuis in Rotterdam sprak over beleidslijnen bij de behan deling De bijeenkomst was geopend door de voorzitter van de 'Vereniging Kinder- Tien voorstellen subsidiëring restauraties VLISSINGEN - De Vlissingse raads commissies voor jeugd, cultuur, sport en recreatie en voor financiën zullen zich tijdens hun vergaderingen van respectievelijk 18 en 20 mei buigen over tien subsidievoorstellcn voor de restauratie van panden in de oude binnenstad. Voor het pand Vrouwenstraat 3 willen b. en w. een subsidie tot 8888.32 ge ven, voor Molenstraat 55 ƒ30 846.-. voor Bakkersgang 3 20.374.-. voor Lepelstraat 2/Weteringstraa'. 3 43 004.10; voor Walstraat 91 67.712.- voor Sini-Jacobstraat 29 52.500,-; Le pelstraat 6 62 086.69. voor de panden Molenstraat 17-19-21 ƒ67.500.- voor Molenstraat 59 f 22.500.-. Lepelstraat 4 13.680.- B en w. stellen verder voor om de volksdansgroep VUssingen een lening van 2000.- te geven voor de aankoop van kostuums. In de commissie finan ciën komt ook een voorstel aan de orde betreffende de verkoop van 3430 vier kante meter in het plan-Schoonenburg (grondprijs ƒ82,- per vierkante meter) Het eerste perceel was al eerder be stemd voor de bouw van 16 premie- en koopwoningen, op het tweede perceel rond psychiatrische verzorging van de zuUen 21 -trio-woningen' worden go- jeugd in de bondsrepubliek besprak, bouwd. EVERSD1JK (CDA): „ZIJN HELE FRACTIE STEMDE VOOR DE KOMST" VERGADERING ZEEUWSE PCB IN KAPELLE KAPELLE - CDA-voorzitter in de provinciale staten van Zeeland, drs. Eversdijk, heeft zaterdag kritiek gele verd op de houding van PvdA- fracf/eleider W. Don in de discussies rond Montedison. Drs. Eversdijk ver weet zijn opponent in de Zeeuwse sta ten „de kiezers naar de mond te pra ten". Drs. Eversdijk zei dat in 'De Caisson' in Kapelle, waar hij een in leiding hield tijdens een - zeer mager bezochte - algemene ledenvergadering van de afdeling Zeeland van de Neder landse bond van protestants christe lijke beroepsgoederenvervoerders (PCB). De heer Eversdijk sprak daar over 'ruimtelijke ontwikkelingen in Zeeland'. Eversdijk: „De overgrote meerderheid van de Zeeuwse staten heeft zich uit gesproken voor de komst van Monte dison. Het CDA en de PvdA stonden op een zelfde standpunt en stemden vóór, uitgezonderd mevrouw Vaas-van Oven van de PvdA. En dan vind ik het toch wel erg vreemd, dat de heer Don. in een commentaar op het nieuws dat Montedison waarschijnlijk niet naar Zeeland komt, heeft gezegd blij te zijn dat de vestiging niet doorgaat. Terwijl zijn fractie heel bewust voor de komst van Montedison wasNu was de meester zelf niet op die statenverga dering aanwezig. Maar het is natuurlijk een vreemde zaak dat de hele fractie voor de komst van Montedison is en de fractievoorzitter later zelf zegt tegen te zijn. Dat noem ik de kiezers naar de mond praten", aldus de heer Eversdijk. De heer Eversdijk blikte in zijn toe spraak ook nog op de behandeling van de nta bewoningspatroon in de staten. Door het feit dat de nota voor kennis geving is aangenomen, is het voor ons een discussienota gebleven". De heer Eversdijk benadrukte zaterdag, dat in de staten niet is besloten, dat er in Zee land consolidatiekemen komen. ..De nota bewoningspatroon is een stuk van g.s. gebleven. G.s. gaan daar nu mee werken. G.s. kennen echter de zeer grote bezwaren tegen de consolidatie kem. met name van CDA ZIJDE. Het heeft ons verbaasd, dat met name de PvdA zo vlot en zo weinig gemotiveerd direct akkoord ging met een begrip als consolidatiekern. De consolidatiekem zal pas kunnen worden aangewezen als daar via streekplannen of via aparte nota's concrete beslissingen over zijn genomen". De heer Eversdijk beklem toonde. dat het CDA in Zeeland geen consolidatiekem wil. ..Door het feit dat de nota bewoningspatroon voor ken nisgeving is aangenomen, hebben de staten de handen vrij. Zij zijn niet ge bonden aan deze nota en hebben de volledige vrijheid om bij de aparte deelnota's of bij de streekplannen de consolidatiekem af te wijzen. We heb ben overigens wel goede hoop. dat ge deputeerde Boersma. gezien zijn duide- gehouden. maar er schijnt weer wat opening' te zijn". En over de Ooster- scheldeproblematiek: „Er kan in deze maand, als de beslissing moet vallen, geen sprake zjjn van een keuze tussen, dicht, halfdicht of open. Het gaat slechts om dicht of halfdicht. Dat is ons beloofd. Waar blijven we als een regering de belofte niet nakomt, die ze keihard in het parlement heeft vast gesteld". De heer Eversdijk maakte nog eens duidelijk niets te zien in het op Deltahoogte brengen van de Oos- terschlkedeijken. Hij meende, dat het rapport van Dwars. Heederik en Ver- hey niets nieuws aan het licht heeft gebracht. Drs. Eversdijk noemde het maakt. Over de omstreden tonnages top: „Er moet een zekere positieve rapport - evenals het AR-kamerlid Beinema al eerder heeft gedaan - niet meer dan een 'zeepbel'. Voorzitter J. Snoep van de PCB arne- ling Zeeland zette op de ledenverga dering uiteen, dat 1975 een moeilijk jaar voor de beroepsgoederenver voerders is geweest. Hij betoogde dat in het vorig jaar 27 procent meer fail lissementen werden uitgesproken, dan in 1974 liet geval was. „En daar waren vele bedrijven uit onze bedrijfstak bij", aldus de heer Snoep. Hij betreurde het. dat er nog steeds geen goede tariefafspraken zijn ge- Brandweer van Sint-Philipsland won eerste prijs ZEVENBERGEN - De ploeg van de vrijwillige brandweer van Sint Phi- lipsland heeft zaterdag een eerste plaats behaald bij de regionale brandweerwedstrijden in Klundert. De Fliplandse equipe haalde de eerste plaats in de tweede afdeling voor Klundert en Roosendaal. Er deden nog drie andere Zeeuwse brandweerkorp sen aan de regionale brandweerwed strijden deel. Dat waren Sint Anna- land. Sint Maartensdijk en Tholen. Deze ploegen werden respectievelijk 12e, 13e en 15e. De eerste pnjs in de tweede klas had de Suikerunie te Zevenbergen, waar de wedstrijden werden gehouden, be schikbaar gesteld. De directeur van de fabriek overhandigde aan bevelvoerder M. A. van Duuren van de brandweer uit Sint Philipsland de prijs. Sint Phi- lipsland ontving voorts prijzen voor de beste waterploeg en de beste ordon- waarde aan worden toegekend, al is de maatregel niet sympathiek. De tonna gestop zal echter wel een genuanceer der karakter moeten krijgen". On danks de problemen waarmee de be roepsgoederenvervoerders worstelen meende de heer Snoep dat „onze be drijfstak het diepste punt van de re cessie achter de rug heeft". „We zijn nog wel niet in feeststemming, maar er is wel enige reden tot optimisme", con cludeerde hij in zijn openingswoord Bij de bestuursverkeizlngen werden de heren A. Adriaanse. R. Kole en J. W. Koster herkozen. Tijdens de vergader ing werd ook nog een inleiding gehou den door de heer A. W. Langeler. hoofd service-promotion van Daf Nederland. Sint Philipsland. Klundert en Roosen daal zullen op 12 juni deelnemen aan de gewestelijke wedstrijden in Best. INBRAAK IN KLEDINGZAAK- BUIT ƒ900,- VLISSINGEN - Bij een diefstal in een Vlissingse kledingzaak is voor onge veer 900 gulden gestoolen. De inbraak is vrijdagavond na 18 uur gepleegd. Zaterdagmorgen ontdekte eigenaar P V. dat een vitrine van zijn winkel was geforceerd. Er bleken twee leren jasjes te zijn meegenomen en mogelijk een overhemd. zorg', ds. H. M. Strating. die herin nerde aan de zeventig jaar 'Kinder zorg' in .Middelburg en de goede sa menwerking. die thans met 'Vijver- vreugd' bestaat. Na alloop van de bij eenkomst volgde nog een rondleiding op 'Vijvervreugd'. Kinderzorg-dirccteur De Jager ging in zijn inleiding nader in op het ontstaan van de pension-tehuizen, waar maxi maal zes jongens en meisjes wonen, een experiment In Zeeland De kinde ren. waar 'Kinderzorg' zich over ont fermt. zo lichtte de heer De Jager toe, vertonen relatiestoornissen, gebrek aan concentratie, agressie of apathie. De praktijk heeft intussen geleerd dat een groot centrum met grote groepen nadelen grote nadelen heeft. ..Het is onze ervaring.'' aldus de heer De Jager, dat deze kinderen primair behoefte hebben aan rust. regelmaat en veilig heid. Deze basis hebben zij nodig, te neinde een bedreigde ontwikkeling af te remmen, tot stilstand te brengen. Zij is tegelijkertijd voorwaarde om een klimaat te scheppen, dat groei bevor dert," Grote groepen, zo stelde de Kinderzorg-directeur. zijn te prikkel- rijk. 'het bedreigde kind leeft in een kleine wereld, we zullen daarop moe ten aansluiten'. Vanuit deze benader ing en ervaring zijn in Zeeland experi menten opgezet met kleine, prikke- larme groepen en zo zijn de pension tehuizen ontstaan Naar buiten zijn het twee gewoon naast elkaar gelegen wo ningen. midden in een wijk. De bin nenkant vertoont voor elk kind een ei gen kamer en een gezamenlijke huis kamer. Er wordt een eigen financieel beheer gevoerd, men doet zeil inkopen, kookt zelf en ontvangt familie en vrienden. ..Eigen haard is goud waard is een juist gezegde gebleken." zo stelde de heer de Jager. Dagverblijven Naast deze pensions is er thans be hoefte aan een nieuw soort pension, aldus de heer De Jager. 'Weliswaar ge koppeld aan de kliniek, maar bevolk' door jeugdigen, die ambulant geholpen worden." Een andere lijn in de hulp aan bedreigde kinderen vormt thans het bestaan van dagverblijven, waarin in kleine groepen van zes kinderen tij dens de daguren een behandelingspro gramma wordt uitgevoerd. Grote voordeel hiervan is dat het contact met het eigen milieu behouden blijft Toch blijken er kinderen en ouders te zijnzijn, zo bleek uit het betoog van de Kinderzorg-directeur. die op d?ze niet geholpen kunnen worden. Dan bleek de scheiding tussen kind en gezin on gewenst en zo ontstond het gezinste- huis. „De inmiddels bekende twee naast elkaar gelegen woningen bieden thans huisvestiging aan enkele com plete gezinnen, die er zelf geen gal meer in zagen' aldus de heer De Jager, met een maximale opnameduur van zes maanden. Men is thans twee maanden op weg met dit experiment en de eerste ontwikkelingen zijn hoop gevend. Er staan nog verschillende andere voorzieningen op stapel. Een crisi- centrum en een tweetal 'intensive care units'. Tevens wordt gewerkt aan de uitbreiding van de dagverblijven, de therapeutische gezinsverpleging en de vakantiecentra. Vanuil de ambu lante hulpverlening vindt voorts een specialisatie plaats in de vorm van gezinstherapie. De heer Jager over deze ontwikkelin gen; ..Het zijn allemaal stukjes in de legpuzzel van de hulpverlening. Want één ding is ons de laatste jaren steeds duidelijker geworden: de poli klinische hulp. de dagbehandeling en het werk van de klinieken, opleiding en research, behoren een overzichtelijke, samenhangende en op elkaar afge stemde keten van voorzieningen te zijn." Over de kleinschaligheid zei de heer De Jager te geloven in 'het begin sel van het kleine, vertrouwde en over zichtelijke in de hulp aan gestoorde kinderen. De laatste jaren is het uitge groeid naar hulp aan kinderen én ou ders. Er zijn vele wegen in onze strijd tegen angst, geweld en isolement.' De bijeenkomst in Veere werd afgeslo ten door prof. dr. C. Kulenkampff, di recteur gezondheidszorg van het Land- schaftsverband Rheinland en voorzit ter van de commissie pychiatrie van de bondsregering. Zijn slotconclusie was, dat de situatie in Duitsland veel complexer is dan dit in Nederland, maar dat dergelijke uitwisselingen bijzonder vruchtbaar en leerzaam zijn. Bedoeling is, de nieuwe vereniging afwisselend bij eenkomsten in Nederland en Duits land gaat beleggen. Men wil verder regelingen bevorderen tot uitwisse ling van personeel en het verrichten van gezamenlijk onderzoek op weten schappelijk gebied. KRING DE BEVELANDEN UITSLAG NOG NIET BEKEND BORSSELE - Achttien brandweer korpsen hebben zaterdag deelge nomen aan de brandweerwedstrij den van de Kring Bevelanden. Er waren zeventien Bevelandse Korp sen en cén korps uit Zeeisch- Vlaanderen. Het korps uit Sluis deed mee omdat men op 1 mei niet in staal was aan de wedstrijden van de Kring Zeeuwsch- Vlaanderen deel te nemen. Een uit slag van de wedstrijden, die op het terrein van de Nederlands Ameri kaanse Pijpleiding Maatschappij in het Sloegebied werden gehouden, werd niet bekend gemaakt. Dat ge beurt pas op vrijdag 21 mei tijdens een zogenaamde Bindingsavond' in 'De Vroone' in Kapelle. Na de prijsuitreiking door burgemeester G. H. E. M. van Wacs is er dan een brandweerbal. Provinciaal wedstrijdleider D Tea- kema uit Goes noemde de wedstrij den op het NAPM-terrein een groot succes „De oefening was echt he lemaal gericht op de praktijkal dus de heer Taekema. De organisa toren waren met name erg in hun nopjes met de ontvangst door direc tie en medewerkers van de NAPM. De heer Taekema: „Die medewer king. die die mensen gegeven heb ben. was uit de kunst. We stonden er gewoon versteld van". De wedstrijden begonnen om t,ien over negen zaterdagochtend. De deelnemende- brandweerkorpsen startten vanaf 'Dc- Jeugdhoeve' in 's-Heerenhoek. Ordonnansen leiden de korpsen naar de plaats van de brand op het terrein van de NA.PM. waar Iedere keer opnieuw de lashut in vlammen opging Aan het eind van de ochtend was er een ont vangst door de directie van de NAPM. Economisch-dlrecteur H W Panhuyzen heette tijdens die bij eenkomst iedereen hartelijk wel kom Ook burgemeester Van Wacs van Borssele en de voorzitter van de organisatiecommissie de heer H den Hartog hielden een korte tot- spraak. Met name de heer Den Har tog wees op de prettige samenwer king tussen de vrijwillige brandweer en de bedrijven in het Sloe. De brand weerwedstrfjden van Kring De Bevelanden werden om streeks zes uur beëindigd Op de foto: Het brandweer korps van Kortgene aan het werk op het NAPM-terrein in het Sloegebied iFoto PZCt. CONSTA TERING IN JAARVERSLAG: MEER BELANGSTELLING EN WAARDERING SCHOLEN ACTIVITEITEN VERVAI.LEN DOOR ONDERBEZETTING VLISSINGEN - Het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland kan in hel afgelopen jaar terugzien op een aan tal positieve ontwikkelingen. Er is een duidelijk toenemende belangstel ling en waardering te constateren bij de scholen en er ontstond een accent verschuiving van informatieverstrek- kende cursussen naar de instelling van meet praktisch gerichte werk groepen en naar vormen van directe begeleiding. Initiatieven van de Zeeuwse LTS- en maakte de aanstel ling mogelijk van een pedagogiseh- didactisch medewerker voor de bege leiding van het Ito. Het RPCZ kreeg een taak bij de begeleiding van het samenwerkingsproject ko-lo te Oost- Souburg en kon hiervoor via een af zonderlijke projectsubsidie twee ex tra medewerksters aanstellen. Dit schrijft waarnemend- stichtingsvoorzitter C. Joziasse in het jaarverslag 1975 van het RPCZ. Een jaarverslag, dat zeer uitvoerig de zaken van het RPCZ in het afgelopen jaar op 'n rijtje zet. ten bate van de leesbaar heid is in het jaarverslag een beknopte samenvatting gevoegd van de inhoud van het jaarverslag Toch wordt in het jaarverslag ook melding gemaakt van een aantal knel punten. De financiering van het Cen trum was in 1975 niet rond te krijgen Dit betekende aldus het jaarverslag, dat voor hel RPCZ de onzekere finan ciële situatie bleef voortbestaan en dat een personeelsuitbreiding opnieuw moest worden uitgesteld- Zelfs in de iSloi wnt pagina I) genoemd niet goed functionerende remmen - éénendertig gevallen tot nu toe dit jaar in Middelburg bijvoorbeeld - en gebreken aan de stuurinrichting - achttien keer in Middelburg. Daar naast blijken gladde banden vaak een zwak punt en treft de politie ook me nigmaal auto's aan met doorgeroeste of bijna doorgeroeste chassis-balken of een kapotte uitlaat Van de kant van de rijkspolitie tekent men daarbij wel aan: „Het is niet zo, dat wij de meeste mankementen aan treffen bij oudere auto's: het komt re gelmatig voor. dat die voortreffelijk 0„„.„v.- onderhouden zijn. Gladde banden en 'ijke toezeggingen, wel nadrukkelijk dergelijke zien we ook vrij vaak onder roet onze wensen rekening zal hou den". De heer Eversdijk besteedde ook nog enige aandacht aan de problemen rond de vaste oeververbinding en de Oos- terschelde. Wat de oeververbinding be treft: „De laatste dagen is er weer een sprankje hoop gekomen. Minister Dui- senberg heeft het been tot nu toe strak auto's en dat vestigt mee onze indruk, dat er een beetje wordt gekort op het onderhoud van de wagen vandaag de dag." Op deze foto een aantal aan het ver keer onttrokken personenauto's bij het politiebureau in VUssingen. vakature ter vervanging van één van de pedagogisch-dldactiesehe mede werkers kon niet worden voorzien. Bij een duidelijke onderbezetting moesten de medewerkers toch zo goed mogelijk voldoen aan de vraag orn hulpverlening Vaak belangrijke activi teiten moesten daarom geheel of ge deeltelijk vervallen. Bij de individuele hulpverlening waren lange wachttijden vaak onvermijdelijk, aan de vraag om directe begeleiding binnen een aantal projecten kon slechts in zeer beperkte mate worden voldaan. Voorts meldt het jaarverslag, dat het aantal gemeenten dat volledig voldeed aan het subsidieverzoek van het RPCZ met vier is gestegen ten opzichte van 1974: van twaalf naar zestien. Het RPCZ veronderstelt, dat deze stijging zich in het komende jaar zal voortzet ten. Naast een verzoek aan de Zeeuwse gemeenten om een principe uitspraak over de financiering van het RPCZ heeft het bestuur zich bereid ver klaard de statuten op een aantal pun ten te herzien bij de invoering van een nieuwe regeling. De financiële tekor ten over 1975 worden door het minis terie aangevuld. Alle gemeentebestu ren hebben het verzoek gekregen een subsidie van 12.70 per leerling tc verstrekken over het jaar 1976. »e erkzaamheden De adviesgroep heeft zich in 1975 hoofdzakelijk beziggehouden met de voorbereiding en besprekingen van twee themanummers, de analyse van het eigen functioneren en de voorbe reiding van het werkplan 1976-1977 en het driejarenplan 1976-1979 De werkzaamheden van het Centrum hebben zich in 1975 toegespitst op een zevental punten: Het project integratie kleuter- en la ger onderwijs. Aan de cursussen na men 475 leerkrachten van kleuter- en lager onderwijs deel Bij de directe be geleiding van 27 kleuter, en 27 lagere scholen waren 537 leerkrachten be trokken. Het project musische vorming De belangstelling hiervoor is van dien aard. dat het RPCZ hieraan in de toe komst meer aandacht zai besteden. Er namen in totaal 81 mensen aan de cur sussen deel. Het project voortgezet lezen. Het pakket niveau-lezen is op 218 Zeeuwse scholen geïntroduceerd. Er zal zal een begin worden gemaakt met de uitbouw van het project in de richting van het gehele moedertaalonderwijs. Het project wereldorienterend on derwijs. De werkzaamheden voor dit project hebben zich in 1975 sterk uit gebreid In het cursusjaar 1974-1975 namen 147 scholen deel aan dit pro ject. voor het cursusjaar 1975-1976 wa ren dit 131 scholen. De grote belang stelling voor directe begeleiding le verde ernstige moeilijkheden od. om dat voor het project wereldoriëntatie slechts eén medewerker beschikbaar was. Het project kleine scholen. Hieraan namen ongeveer 30 kleine scholen deel Adequate hulpverlening is echter al leen mogelijk via directe begeleiding. Hiervoor is onvoldoende mankracht beschikbaar. Het project individuele hulpverle ning. In het kalenderjaar 1975 werden naast een aantal groepen 370 leerlin gen tetesi. In het afgelopen jaar is een nauwere samenwerking met het bui tengewoon onderwijs tot stand geko men. Er wordt gezocht naar mogelijk heden om te komen tol een centrale aanmeldingsprocedure voor pro bleemkinderen. De remedial-teacher heeft in hetafge.open jaar 45 leerlingen behandeld. De moeilijkheden binnen de personeelsbezetting geleden In hoge rnate de dienstverlening aan de Indivi duele leerlingen, waarvoor slehcts éen remedial-teacher en één psycoloog be schikbaar is. Het project lager technisch onder wijs. Dit project is met Ingang van het cursusjaar 1975-1976 gestart met twee activiteiten: de samenstelling en in voering van een werkplan voor het vak algemene technieken en de samenstel ling en invoering van een leerlessen plan prakticum natuurkunde. Financiën De uitgaven in 1975 waren minder dan begroot Met name de kosten van acti viteiten waren aanmerkelijk lager. Als voornaamste reden hiervoor wordt ge noemd de onduidelijke financiële posi tie van het RPCZ. Ook in 1975 bestond nog geen zekerheid, dat alle gemeen ten de gevraagde bijdrage van 11.20 per leerling zouden betalen. Er is dan ook van het begin af zoveel mogelijk bezuinigd op allerlei activiteiten. Een meevaller dat het rijk bereid blek de toegezegde subsidie voor 1975 van ten hoogste 532.200.- te verhogen tot 620.000. Dit bedrag bleek zelfs niet geheel nodig, aidus het financieel ver slag over 1975. De exploitatierekening beliep in 1975 een bedrag van ruim éen miljoen gulden. De bijdrage uit de regio kwamen op 396.834.45. bij bijna honderdduizend gulden min der dan was begroot. In 1975 werd nog slechts 195.805,43 van de ge meenten ontvangen. Het financieel verslag spreekt in dit verband van een 'duidelijk opgaande lijn". Het aantal gemeenten dat aan het RPCZ de gevraagde bijdrage verstrekt. neemt toe. In 1975 betaalden 16 ge meenten volledig, drie gemeenten voor tweederde deel. tien gemeenten ge deeltelijk en één gemeente betaalde niets, voor 1976 is een gemeentelijke bijdrage gevraagd van 12,70 (was 11,20 in '75) per leerling van kleuter en lager onderwijs. Het verslag wijst ei tenslotte nog op. dat het gemiddelde van gemeentelijke bijdragen aan schoolbegeleidingsdiensten in Neder land - aangesloten bij het werkverband van plaatselijke en regionale onderwij sadviescentra - 56 - per leerling be draagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7