Voorzichtige politiek bij uitbreiding kleuterscholen Gebruik weiland Middenschouwen inzet gecompliceerd kort geding PZC/p Geen wijziging van toelatingsbeleid bij Zeeuwse p.a.'s Ml Alleen stichting of vereniging bij schoolbegeleiding garantie voor vrijheid onderwijs Milieu in de Kanaalzone wordt schoner MINDER EMPLOOI VOOR KLEUTERLEIDSTERS IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Scholen merken daling geboorte ZAAK ROND VERBODEN ONDERVERPACHTING EN TE LATE OPZEGGING VAN DE PACHT Quotering noodzaak voor behoud tongvisserij r ZATERDAG 15 MEI 1976 INSPECTEUR H. VERBOOM BIJ DE OPENING LOKAAL 'ZEVENSPRONG' AXEL JAARVERSLAG 1975 A WL: provincie ONZEKERHEID DOOR INTEGRATIE EN DALING VAN GEBOORTECIJFER AXEL - Voorzover er nog uitbreiding mogelijk is van dckleu terscholen in Zee land, zal dat in de meerste gevallen gebeuren in de vorm van verplaats bare houten noodlokalen. Aanleiding tot die voorzichtige politiek: de onze kerheid als gevolg van de voorgeno men integratie van kleuter- en lager onderwijs en de daling van het ge boortecijfer. Beide verschijnselen be perken zich trouwens niet tot Zee land, maar zijn landelijk merkbaar. Inspecteur H. Verboom van het kleu teronderwijs in Zeeland waagde zich aan deze prognose vrijdagmiddag bij de opening van een vierde lokaal de r-k kleuterschool 'De Zevensprong' in Axel, waar het ook om een noodlo- kaal ging. „Het is waarschijnlijk een strop voor de arbeidsmarkt d at de scholenbouw zal afnemen. Maar er zit niets anders op", zei de heer Verboom. Hij staafde zijn opmerkingen met enkele cijfers: het landelijk geboortecijfer is in vier jaar tijd gedaald .van 250.000 naar 175.000 en waren er vorig jaar in Zeeland nog 13.000 kleuters, in 1980 zullen dat er waarschijnlijk nog maar 10.000 zijn. De inspecteur had ook de Axelse getallen bij zich. In die gemeente gaan nu nog 530 kleuters op school, maar dat zullen erin 1978 maar 405 meer zijn. „Schooi en gemeentebesturen moeten dus maar even diep ademhalen voor ze zich wagen aan uitbreiding", concludeerde hij. Voorzitter C. Blaakman van de katho lieke onderwijsstichting Axel zegde de inspecteur die voorzichtigheid toe: „Wij %villen de overheidsgelden goed besteden". Maar hij signaleerde ook dat zijn stichting zeker geen wilde plannen maakt. „De Zevensprong' kan in de komende vier jaar volgens hem zonder moeite het vierde lokaal waar maken en de andere kleuterschool van de katholieke stichting, "t Klem Duimpje' zou er nu een lokaal bij kun nen hebben. „Maar we hebben geen keiharde prognoses en daarom zullen we, ook in verband met de door u ge signaleerde ontwikkeling pas op de plaats maken", aldus de heer Blaak man. De vraag of katholiek onderwijs in deze tijd nog nodig is beantwoordde hij meteen volmondig ja: „De ouders stu ren him kinderen hierheen en zolang is onze functie bewezen. Het gaat er blijkbaar om dat de leisters de sfeer van thuis aanvoelen". Die leidsters kregen overigens van zowel de heer TERNEÜZEN - Het milieu van dc ZeeuwvVlaamse Kanaalzone wordt steeds schoner. Dit blijkt uit het jaar verslag '75 van de 'Afvalwaterleiding Kanaalzone'. De vervuilingswaarde van het afvalwater dat de A. W. L. door de buizen pompte liep de afgelopen jaren met niet minder dan 70 procent terug: van ongeveer 650.000 inwonerequivalen ten tot 200.000. De op zich verheugende cijfers riepen vrijdagmorgen toch nog wat twijfels wakker bij de raad van bestuur. Drs. R C E. Barbé vond. dat het jaarverslag ook duidelijk had moeten maken wat voor gevolgen het teruglopen van de vervuilingswaarde heelt voor de ex ploitatie van de A. W. L. Voorzitter D. J Oggel bevestigde dat er 'een forse tuimeling' was gemaakt en dat uiter aard van invloed zal zijn op de prijs per kubieke meter. Directeur A. J. Krols zal de consequenties in een aparte 'Slot tuin pufiinu ll het verkrijgen van een baan in het on derwijs, Het verkrijgen van een arbeidsplaats is een algemeen probleem. BIJ een dreigend overschot aan onderwijzers was dal in het verleden duidelijk te merken in de aanmelding. Dit is thans niet meer het geval. Er is overal een overschot en meestal zijn er dus geen alternatieven, aldus de directies. Zij stellen voorts, dat de opleiding aan de pedagogische academie een stuk vor ming geeft, waarmee de student ook buiten het onderwijs terecht kan. Dat de toeloop op de pedagogische academies te Middelburg dit jaar niet groter is. dan het voorafgaande jaar blijkt uit de cijfers: De rpa zal dit Jaar starten met twee klassen voor de kleuteropleiding met nota toelichten. Daarmee was tie heer 56 studenten. Dit aantal is een verrul- aantal aanmeldingen bestond hiervoor bij de rpa geen noodzaak. Wél zullen in het tweede leerlaar van de kleuteroD- leiding elf studenten mc-i havo-, athe- neurnvooropleiding worden toegela ten. Het ministerie heelt het bijzonder onderwijs verzocht niet méér klassen te vormen dan het vorige Jaar en start de cpa met drie klassen met 75 aspirant-kleuterleidsters Dit aantal ligt iets beneden het aantaJ van vorig jaar. De cpa Iaat geen leerlingen toe in het tweede leerjaar. Voor het eindexa men kleuterleidster komen op de rpa 44 kandidaten aan bod voor de A-akte en 75 voor de B-akte. Voor de cpa geld? 44 voor de A-akte en 56 voor de B-akte Ondenuijzers Barbé echter niet helemaal tevreden: hij vroeg len kreeg) ook een kleine aanvulling van het jaarverslag, dat samen met de nota voor de gemeente raden van Terneuzen. Axel en Sas van Gent ter inzage zal worden gelegd. ming met veertien, omdat het vorig jaar wettelijk voorgeschreven aantal voor rijksscholen 42 was. Dit jaar be stond eveneens de mogelijkheid ont heffing te vragen van de beperking, om een extra klas te vormen. Gezien het Blaakman als van onderwijsinspecteur Verboom alle lof toegezwaaid voor de manier waarop zij in 'De Zevensprong' de kleuters opgevangen. Vlot Eerder al had burgemeester A. de Kam van Axel het schoolgebouw offi cieel overgedragen aan het stich tingsbestuur. Hij liet dat vergezeld Steekvlam uit zuurstoffles: verpleegster gewond SLUISKIL - Een verpleegster van het Elisabethziekenhuis in Sluiskil heeft vrijdagmiddag lichte brandwonden opgelopen, toen er bij het verwisselen van een zuurstoffles een steekvlam ontstond. Het ongeluk - waarvan de oorzaak tot dus ver niet is achterhaald - gebeurde op de interne afdeling. Het ziekenhuis en de fabrikant zullen een technisch onderzoek instellen. gaan van de gelukwe gemeentebestuur, eraan herinnerend dat het vierde lokaal er na de aan vraag zeer vlot is gekomen. Daarna was het de beurt aan de kleu ters, die zich buiten, getooid met vlag getjes en feestmutsjes waagden aan een dansje en een liedje. Dat feestelijke Muziekavond 'Excelsior' 'l'ERHÖLE - Zaterdag 22 mei geeft de muziekvereniging 'Excelsior' uit Ter hole in het dorpshuis te Terholeeen muziekavond, die om acht uur begint Op de foto: kinderspelen ter gelegen heid van de opening van 'De Zeven sprong'. schouwspel mondde uit in het aanbie den van een lading bloemen (aange voerd met een 'zeepkist') aan burge meester De Kam en de heer Verboom. De inspecteur toverde daaruit de sleu tel van het vierde lokaal tevoorschijn. Hij liet zich assisteren door de zesja rige Ilse Dophemont om daarmee de deur voor het eerst officieel te openen. (ADVERTENTIE, Onderzoek Terneuzens arbeidsbureau: Vooral door daling van geboortecijfer TERNEUZEN - In de eerstkomende jaren zal het aantal arbeidsplaatsen voor kleuterleidsters in Zeeuwsch- Vlaanderen verminderen. Op wat lan gere termijn moet ook rekening wot- den gehouden met minder emplooi voor leerkrachten bij het lager on derwijs in dat gebied. Het aantal be schikbare zfbeidsplaatsen in het voortgezet onderwijs zal, evenals dat de laatste jaren als het geval is ge weest, geleidelijk blijven groeien. Dat zijn de voornaamste conclusies uit een rapport van het arbeidsbureau in Temeuzen over de werkgelegenheid in de onderwijssector in Zeeuwsch- Vlaanderen. De verminderde behoefte aan kleuterleidsters is vooral een ge volg van de daling van het geboortecij fer, dat zelfs niet kan worden gecom penseerd door een vestigingsoverschot en een verkleining van de klassen op kleuterscholen. Op den duur zal deze ontwikkeling ook doorwerken in het lager onderwijs, aldus het arbeidsbu reau, dat dat in het rapport ook cijfers hanteert van het ETI-Zeeland. Daaruit blijkt dat Zeeland dit jaar al een over schot van 27 kleuterleidsters heeft en volgend jaar hoogstwaarschijnlijk al bijna 40. Het zrbeidsbureau herinnert eraan dat minister Van KEmenade volgens zijn 'contourennota' het kleuter- en lager onderwijs wil samenvoegen. Ook dat zal volgens het rapport de werkgele genheid beïnvloeden. „Maar het is prematuur om nu al in te gaan op de gevolgen". Aan het onderzoek is door alle schooltypes in Zeeuwsch- Vlaanderen (full- part-time) meege daan. De respons op een enquête van het arbeidsbureau was verrassend groot Van de kleuterscholen reageerde 83 procent, van de lagere scholen 94 procent, van het buitengewoon onder wijs 100 procent, van het algmeen voortgezet onderwijs 90 procent en van het lager en middelbaar beroepson derwijs weer 100 procent. Uit het verzamelde cijfermateriaal bkjkt onder meer dat: in het onderwijs over het algemeen weinig administra tieve functies bewschikbaar zijn; rela tief weinig leerkrachten boven de 50 jaar zijn en nog minder boven de 60; 45 procent van de vrouwen met een full time onderwijstaak en 76 procent, van de vrouwen met een part-time onder wijstaak is gehuwd. Volgens de cijfers uit net rapport wer ken in Zeeuwsch-Vlaanderen 1735 mannen en vrouwen in het onderwijs. Het onderzoek is ingesteld in het kader van een breder onderzoek van het ar beidsbureau naar de werkgelegenheid in de dienstensector in Zeeuwsch- Vlaanderen. Eerder al werd een rap port- uitgebracht over de sector ge neeskundige en sociale zorg. De stoere stofzuiger uit Denemarken (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN - De komende jaren zal het aantal kleuterschoolleerlin gen een scherpe daling ondergaan. In vier jaar tijd zal het aantal leer- lingetjes in Zeeland als gevolg van de geboortedaling afnemen van 11.527 per 1 januari 1975, via 10.789 per 1-1-1976 en 10.054 per 1-1-1977 tot 9.425 kleuters per 1 januari 1978. Dat betekent een verminder ing met 18,2 procent. Het verschil tussen 1975 en 1978 bedraagt 2.102 kleuters. Bij een klassegemiddelde van 30 leerlingen, komt dit neer op het verlies van bijna 70 arbeid splaatsen voor kleuterleidsters. Bij het lager onderwijs zal de snel dalende geboorte pas over een aan tal jaren gevolgen hebben. Volgens een door het CBS gehanteerde na tuurlijke vooruitberekening voor 6- tot 11-jarigen (migratie niet meege rekend) bedroeg het aantal lagere schoolleerlingen in Zeeland per 1 januari 1975: 33.941; per 1-1-1976: 34.369; per 1-1-1977: 34.482; per 1- 1-1978. 34.481; per 1-1-1979: 34.076: per 1-1-1980: 33.359 en per 1-1-1981: 32.045. Een prognose, die uitgaat van een gelijkblijvend aantal geboorten voor de jaren 1976. 1977 en 1978. als in 1975. komt op een aantal lagere schoolleerlingen van 30.521 in 1982; 29.254 in 1983 (dat is 15 procent minder dan in 1975) en 23.146 in 1984. Het is evenwel niet reèel te veron derstellen, dat het aantal geboorten in de jaren 1976 tot en met 1978 niet zal dalen ten opzichte van 1975. Ge baseerd op de daling van 300 leer lingen per jaar tussen 1970 en 1975, komt men voor 1982 op een aantal van 30.221 leerlingen van lagere scholen; 28.354 in 1983 (17.5 procent minden en 26.346 in 1984 (23 pro cent minder). Uitgaande van de voortschrijdende daling zal het aantal lagere school leerlingen tussen 1975 en 1983 m Zeeland afnemen mei 5.587 (33.941 - 28.3541. Bij een gelijkblijvend klas segemiddelde van 33,3 betekent dit 168 leerkrachten minder. Dat komt overeen met bijna drie examen klasse van een pedagogische aca demie van 60 studenten elk. Wat de aanmelding voor dc onderwij zersopleiding betreft: voor de rpa 93 aanmeldingen. 96 aangenomen, twee op de wachtlijst. Voor de cpa 90 aan meldingen, allen geplaatst. Bij een goed eindexamenresultaat zul len dit Jaar 63 onderwijzerslessen) de rpa verlaten. Op de cpa zullen dit er 60 zijn. Het prestatie-, motivaUeonderzoek bij de toelating is aan belde academies vervallen. Daarvoor in de plaats heeft de cpa een individueel interview inge steld voor alle aankomende studenten. De rpa heeft dit persoonlijke gesprek beperkt tot de aspirant-kleuterleid sters. De selectie zal op beide academies ln de loop van het eerste cursusjaar plaatsvinden, omdat wetenschappelijk nog geen mogelijkheid bestaat op een andere wijze te bepalen wie voor het beroep van onderwijsgevende geschikt is. In het kader van taakverlichting schoolhoofd zal worden bekeken of er behoefte bestaat aan een soort bij scholingscursus voor leerkrachten, die part-time willen werken cn die al lange tijd buiten het onderwijs staan. Beide academies hebben over deze zaak de provinciale onderwijscom missie gepolst. Aangezien de poe evenwel niet over een eigen budget beschikt, heeft de commissie laten weten geen kans te zien een behoefte peiling te houden. De academies zul len deze zaak nu nader bestuderen. Bij voldoende belangstelling zal er dan bij wijze van service een cursus wor den georganiseerd. Wedvlucht SAS VAN GENT - De duivenmaat- schappij "De Vrede' uit Sas van Gent hield een wedvlucht vanuit Doornik met 197 duiven. De uitslag was: 1 R. Geimaert, 2 en 3 M. Pielaet, 4 Gilb. Begijn. 5 mevr. Snelders, 6 O. Martens en Zn. 7. 8 en 9 O. Obrie. DIOCESANE KA THOLIEKE SCHOOLRAAD BREDA IN JAARVERSLAG 1975: VLISSINGEN - De Diocesane Katho lieke Schoolraad Breda is van mening dat de grondwettelijke vrijheid van onderwijs alleen wordt gegarandeerd wanner een privaatrechtelijke be heersvorm (stichting of vereniging) voor het schooladvies- en schoolbege- leidingswerk wordt gekozen. In een dergelijke vereniging of stichting die nen slechts vertegenwoordigers van van de verschillende in het betrokken gebied werkzame richting van het on derwijs te worden toegelaten. De overheid kan alleen een plaats in de stichting of vereniging innemen voor zover zij in het gebied openbare scho len beheert. Dit staat in het jaarverslag over 1975 van de Diocesane Katholieke School raad. Volgens de Schoolraad moet ie dere schooladvies- en begeleidings dienst in de toekomst op grond van ob jectieve behoeften een evenredig deel van de overheidsfinanciën ontvangen. De Schoolraad tekent hierbij aan dat 'onverkort handhaven van deze begin selen ingaan betekent tegen de visie van het merendeel van de Westbra bantse en Zeeuwse gemeentebesturen, die toch als subsidiént zuilen moeten optreden'. Een oplossing voor het pro bleem - zo blijkt uit het boekwerkje - ligt in een compromis, waarin de rech- RAADSMAN: VORIGE PACHTER NAM GELD AAN VAN NIEUWE PACHTER MIDDELBURG - Pacht en onderpacht van een in de gemeente Midden- schouwen gelegen vijfjeneenhalve hec tare groot stuk weiland vormden vrijdagmorgen de inzet van een twee tal korte gedingen voor de president van de arrondissementsrechtbank te Middelburg aangespannen door de pachter en de eigenaar, het Water schap Schouwen-Duiveland. De (nieuwe) pachter, de heer V. bij de Vaate, wordt in het gebruik van het grasland gestoord door de aanwezig heid van vee van twee onderpachters. van der Weel. was voorts dat er sprake is geweest van verboden onderver pachting. Hiervoor was schriftelijk toe stemming nodig geweest van het wa terschap en die toestemming is nooit gegeven. De raadsman van de gebroeders Van de Velde, mr. L. J. den Hollander uit Middelharnis, plaatste hiertegenover dat de pachtovereenkomst tussen de heer Stouten en het waterschap niet rechtsgeldig is beëindigd. Dat is, via een brief van de heer Stouten, gebeurd in november 1975. maar het diende te gebeuren in november 1974, een jaar voor het verlopen van de zesjaarlijkse termijn, waarvoor pachtovereenkom sten worden afgesloten. Er is geen ont bindingsovereenkomst gesloten, aldus mr. Den Hollander, en een dergelijke ontbindingsovereenkomst is ook niet door de grondkamer goedgekeurd, zo dat de oude pacht in wezen nog steeds de Vaate maakt inbreuk op de zorg vuldigheidsnormen die in het maat schappelijk verkeer bestaanDe raadsman vond dat hij met Schouten had samengespannen om de pacht te krijgen. „Daarom kan de vordering niet worden toegewezen", aldus mr. Den Hollander, „want dan zou de rechter onrechtmatig handelen sanc tioneren". Het waterschap heeft geen schrifte lijke toesteming gegeven voor de onderverpachting, maar was er wel van de op hoogte, zo vervolgde mr. Den, Hollander, die nog aanstipte dat bij toewijzing van de vordering tot ont ruiming van het weiland de heren Van de Velde hun vee van de hand zouden moeten doen. waardoor zij in hun mid- Schouten in het ongelijk gesteld, maar ten van het bijzonder onderwijs om Tegen die achtergrond vroeg mr. Van voor zichzelf de inhoud van de school- der Weel de rechtbankpresident ont- begeleiding te bepalen worden ge ruiming van het land binnen 24 uur na handhaafd. de uitspraak. Het schoolraadbestuur vindt verder In een repliek stelde mr. Van der Weel' dat aan niet-katholieke leerlingen aan nog. dat het waterschap nadrukkelijk schoolvormen van voortgezet onder- ontkent ooit iets van de onderverpach- wijs met een katholieke signatuur, een tine geweten te hebben. Wel ïs deze statutair gegarandeerde en goede be- overeenkomst van onderpacht op ver- in februari van dit jaar door de pacht-" RIVO-DESKUNDIGE VAN VEEN IN 'VISSERIJ': kamer te Zierikzee vastgelegd- Stouten heeft zich eerder altijd op het stand punt gesteld dat het niet ging om on derpacht maar om een zogenaamde 'inscharingsovereenkokmst': hij meende dat hij slechts vee ter inscha- ring had gekregen. Op dit punt wordt geleiding moet wonden gegeven zodat zij kunnen ingroeien in de eigen rich ting van levensbeschouwing. De grondslag van de nieuwe concentratie moet echter blijven berusten in de ka tholieke gemeenschap. De medewerkers van de Diocesane Ka tholieke Schoolraad signaleren in het jaarverslag een kwantitatieve en kwa litatieve verzwaring van hun werk. Binnen deze Schoolraad moet het be sef groeien dat hij voor Zuidwest Ne derland de pijler vormt waarop een landelijk katholiek onderwijsbeleid zal moeten worden gefundeerd, wordt af gewerkt. Wat de schoolplanning betreft werden onder meer adviezen uitgebracht aan de besturen van de school voor buiten gewoon lager onderwijs te Hulst en aan het bestuur van de Stichting voor Ka tholiek onderwijs te Temeuzen. Verder werd goedkeuring verleend voor de stichting van een nieuwe kleuterschool te Hulst en uitbreiding van de basis school te 's-Heerenhoek. De Diocesane Katholieke Schoolraad Breda heeft het boekjaar 1975 met een positief resultaat afgesloten. Het alge meen bestuur heeft de bijdragen per leerling voor 1976 vastgesteld: voor het kleuteronderwijs op 2,70 voor het ge woon en buitengewoon lager onderwijs op ƒ3,15 en voor het voorgezet onder wijs op 2,40. die een overeenoomst- hadden met de doorloopt. De raadsman verweet pach- vorige pachter. Sinds 1965 hadden de gebroeders C. M. en J. W. van de Velde het land in onderpacht van J. Stouten, die het perceel pachtte van het water schap. De heer Stouten heeft de pacht echter vorig jaar november opgezegd en daarmee liep, aldus de raadsman van het waterschap en nieuwe pachter Bij de Vaate ook de onderpacht ten einde omdat de wet zegt dat onderpacht nooit langer kan duren dan hoofd- pacht. Eén van de hoofdpunten in het betoog van deze raadsman, mr. J. J. ter Stouten onbehoorlijk handelen, omdat hij in zijn brief aan het water schap tot opzegging van de pachtover eenkomst de heer Bij de Vaate heeft aanbevolen als nieuwe pachter terwijl de laatste hem hiervoor, aldus de raadsman, een som geld zou hebben betaald. Hiermee zou de nieuwe pach ter wanprestatie hebben uitgelokt (het niet meer kunnen nakomen van zijn afspraken met de heer Van de Velde) van de heer Stouten. De raadsman vond dit een vorm van onrechtmatig handelen: „De heer Bij delen van bestaan zouden worden aangetast. Daarom vroeg hij recht bankpresident mr. B. S Sieperda. die woensdag '26 mei uitspraak zal doen. de heer Bij de Vaate het gebruik van het land te verbieden. Koeien zonder recht Voor de andere partijen stelde mr. Van der Weel, dat de gedaagden thans in breuk maken op de rechten van de er is geen enkele aanleiding om hem kwade trouw of niet bona-fide hande len te verwijten, aldus de raadsman: er is geen sprake van geweest van een complot van Schouten en Bij de Vaate om de Van de Veldes van het land af te krijgen. De hoofdovereenkomst verbood Schouten om onder te verpachten en door een dergelijke vorm van onder- verpachting kunnen de rechten' van Dachten het waterschap ageert mee op het waterschap niet orden aance. grond van het eigendomsrecht. Bij de tast. aldus mr vQ„ «r Vaate heeft, moeten constateren dat dwars door zijn pachtrecht heen koeien door dat land lopen, 'koeien zonder recht of titel'. De nieuwe" pach ter heeft het land zelf nodig: het jong vee heeft hij op stal moeten houden. tast, aldus mr. Van der Weel; als "de hoofdpacht is beëindigd, klan de eige naar van de onderpachter ontruiming verlangen. De gebroeders Van de Velde zullen daarom hun verhaal moeten zoeken bij Stouten, aldus de raadsman. VLISSINGEN - „Om het voortbestaan van de tongvisserij veilig te stellen is het een bittere noodzaak om nu en niet later te laten quoteren". Dit schrijft de heer J. F. van Veen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden in een artikel in 'Visserij' over Wooruitzïchten in de Nederlandse visserij op platvis". De heer Van Veen is nagegaan wat de resultaten zijn van een consequent toege paste quotering van de visserij. Hij is van mening dat als er geen vangstbeper king zou zijn, de vangst van tong en schol de komende jaren zeer aanzienlijk zou verminderen. Het feit dat er over het gehele jaar 1975 door geen quotering is ge weest heeft naar zijn mening tot gevolg, dat het quotum voor dit jaar was vast gesteld hoger had kunnen zijn. De heer Van Veen stelt verder, dat ook in 1977 quotering nodig zal zijn, om de tongstand niet in gevaar te brengen. „Als ook 1976 een mislukken van de quote ring te zien zou geven en pas in 1977 met de quotering wordt begonnen, daalt de vangst in 1977 naar 8.000 ton". Indien men in 1977 geen vangstbeperking zou aanhouden, zal het naar de mening van de heer Van Veen onvermijdelijk zijn dat de tongstand nog verder zakt. „We kunnen dan hoogstens afwachten hoe lang het nog zal duren, voordat elke visse rij op tong onmogelijk geworden ïs".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9