Start verkeersmanifestatie in Goes niet op rolletjes Bouw en oplevering van 120 bejaardenwoningen Middelburg opgeschort Plan voor woningen op Molenwater Middelburg LOM-SCHOOL IN MIDDELBURG IS AL AAN UITBREIDING TOE Reeds 25 JAAR een begrip! Meer leerlingen: 2 lokalen nodig ZATERDAG 15 MEI 197C WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN SLEUTELS INFORMATIEBUS VEILIG VERKEER KWAMEN IN DAKGOOT IN GOES TERECHT TER GELEGENHEID VAN 25-JARIG JUBILEUM ZLM GOES - Vrijdagmiddag is de grote verkeersmanifestatie op de Grote markt te Goes gehouden. Die opening verliep niet op rolletjes. Er werden sleuteltjes geworpen uit een vliegtuig van de verkeersdienst van de rijkspo litie. De sleutelbos verdween voor de ogen van de tientallen genodigden in de dakgoot van een van de panden aan de markt. Ondanks die handicap kon de grote verkeersmanifestatie op de Grote Markt toch gewoon geopend worden: de organisatoren hadden na melijk reservesleuteltjes bij zich. Die sleuteltjes pasten op het mobiele informatiecentrum dat Veilig Verkeer Nederland kreeg aangeboden van de 25-jarige Onderlinge Verzekerings maatschappij van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM). De voorzit- ter van Veilig Verkeer Nederland pro fessor ir. H. Heetman ontving de sleu teltjes uit handen van de voorzitter van de jubilerende verzekeringsmaat schappij. de heer C. J. van der Werff Dat gebeurde tijdens een uitgebreide plechtigheid op de Grote Markt, vóór het landbouwhuis van de ZLM, met als toeschouwers genodigden én de rijks- politiekapel, die de manifestatie muzi kaal omlijstte. Al in de ochtenduren hadden de deelnemers aan de ver keersmanifestatie hun plaats opde Grote Markt ingenomen. Een grote in formatiebus van Veilig Verkeer, een pantservoertuig van de Koninklijke Marechuassee, een Porsche van de verkeersdienst van de rijkspolitie, brandweerauto's, BB-voertuigen. voer tuigen van de dienst openbare werken van Goes, ambulances, wagens van hel- Rode Kruis en van de ANWB en tal van informatiestands van de instellin gen die op de manifestatie acte de pre sence gaven. De genodigden, onder wie de heer Allewijn, directeur-generaal van de afdeling verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en water staat, waren ontvangen in hotel 'De Korenbeurs'. Van daaruit werd het ge zelschap begeleid door de rijkspolitie- kapel naar het ZLM-landbouwhuis. De voorzitter van de Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij. de heer Van der Werff merkte daar. onder meer op: „In 1975 vielen er in het verkeer in Zeeland 660 gewonden en 48 doden. Dat is 660 gewonden en 48 doden teveel. En er is dan wel een afnemende tendens, tóch moet ieder initiatief dat deze aantallen kan reduceren worden toegejuicht. We zouden bijzonder blij zijn, wanneer dit ZHRM redde vorig jaar 86 mensen VLISSINGEN - De Koninklijke Zuid- hollandsc maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft vorig jaar bij zesendertig geslaagde reddin gen zesentachting mensen aan wal ge bracht. Dat blijkt uit het jaarverslag 1975. In de 151 jaar van haar bestaan heeft de maatschappij in totaal ruim vijfdui zend mensen gered. Voor het station Burghsluis waren dat er 77. voor West- kapelle 23, voor Breskens 876 en voor Cadzand 39. Uit het jaarverslag blijkt, dat er vorig jaar geen zware redding te melden viel. „dankzij het vrij rustig weer voor de kust". In het overzicht worden - wat Zeeuwse activiteiten betreft - onder meer gememoreerd de proef met een Whistier radar, een geluidsradar, waarmee op 1,5 mijl een boei met ra darreflector kan worden gehoord, en die uitkomst kan bieden op snelle bo ten waarop geen normale radar kan worden geïnstalleerd. Mosselzaadvisserij in Friese wad boven verwachting BRUINISSE (ANP) - De mosselzaak- visserij op het Friese wad, die in de pe riode van 4 tot en met 26 mei is toeges taan, heeft tot nu toe meer mosselzaak (jonge mosseltjes) opgeleverd dan de vissers verwachtten. De stormen van december en januari jongstleden heb ben wel veel schade aan mosselen en mosselzaak toegebracht en het zaad is dan ook eerder schaars dan overvloe dig, maar niettemin valt de vangst mee. Vooral over de eerste week is men tevreden. Na de januaiistormen vreesde men de ondergang van de mosselcultuur door gebrek aan zaad. Die vrees is nu weggenomen. mobiele informatiecentrum er toe zou kunnen bijdragen dat het aantal slach toffers in het werkgebied van onze ver zekeringsmaatschappij omlaag gaat". Professor Heetman van Veilig Verkeer Nederland voerde ook het woord: „Het is bewezen dat jongeren in de categorie van 16 tot en met 25 jaren de meeste brokken maken. Daarna volgt de be zinning. Dat geldt nu ook voor u, al wil ik hier niet suggereren dat u brokken gemaakt zou hebben. U bent nu 25 jaar en nü pas neemt u een auto. Dat zou- Foto: Mr. Huber dirigeert de rijkspoli tiekapel. nut om de gemeentelijke verkeers- commissie van Goes te installeren De voorzitter van de commissie, wethou der L. H de Leeuw, stond uitvoerig stil bij de taken, die de gemeentelijke overheid op het gebied van het verkeer heeft. „De toename van hhet gemotori seerd verkeer stelt de gemeenten voor problemen. Ze moeten zich aanpassen aan de nieuwe situatie. En dan kun je "ien er meer moeten doen, want dat je afvragen of dat via strakke verkeers- zou het aantal ongevallen aanmerke lijk drukken. U neemt nu een auto, maar u geeft hem direct ook weer weg. Wij als Veilig Verkeer Nederland zijn u daar dankbaar voor. We hopen dat de informatiebus de mensen in Zeeland en Noord-Brabant zal opvoeden en hen zal leren het gevaar te zien." Toen volgde het optreden van het verkeers- lijnen moet en met een heilig ontzag voor de glanzende ridder in blik. Er zal, om maar eens iets te noemen, meer aandacht besteed moeten worden aan de fietser en de voetganger". En juist met al die verkeerszaken gaat de ver- keerscommissie zich straks bezighou den. Hiema verrichtte burgemeerster mr. F. G. A. Huber van Goes de offi- vliegtuig van de rijkspolitie. Twee- ciele openingshandeling. Mr. Huber maalscheerde het vliegtuigje over de moest de rijkspolïtiekapel dirigeren. 'Werktheater' speelde voor weinigen in Terneuzen TERNEUZEN - Het 'Werktheater' uit .Middelburg heeft vrijdagavond in het Temuzense Zuidlandtheater de ee nakters 'De Dienstlift' van Pinter en 'Karei' en 'Striptease' van Mrozek ge speeld. De avond was georganiseerd door J. 'Uit en trok nog geen tien bezoekers. Het 'Werktheater' werd geregisseerd door Ad van Noorl, Spelers waren: Jacques Jacobsen. Kees Elenbaas. Ge rard Baijens en Jan van Tiggelen. Plan Oudevaart in Terneuzen doorkruist project A. de Meijer TERNEUZEN - Het Temeuzense scheepvaart- en havenbedrijf Aug. de Meijer ziet plannen om maximaal 15 miljoen te investeren in de overslag van kolen en fosfaat in de nieuwe massagoedhaven ernstig bedreigd door de aanleg van het bestemmings plan Oudevaart. Directeur J. B. A. Jonckheer vreest zoveel hinderwet- stechnischc bezwaren, deat hij zich ernstig afvraagt of het nog zin heeft om het projekt volledig door te zetten. Hij zegt: ..Oudevaart komt als een le vensgroot gevaar op ons af. Activitei ten als de onze moeten plaatsvinden op minstens 1 km afstand van de be woonde wereld. Wanneer Oudevaart wordt volgebouwd gaat die afstand met wat goede wal niet 900 meter maar waarschijnlijk 500 meter bedragen. Dat heeft voor ons geweldige consequen- ties". Het bedrijf denkt in de loop van dit jaar over de plannen voor de massa goedhaven te beslissen. „De werkgele genheid is er ten nauwste bij betrok ken". aldus de heer Jonckheer. Hij wilde zich uit concurrentie- overwegingen niet uitlaten over de hoogte van het te investeren bedrag, als er voor een beperkter opzet zou worden gekozen. Loco-burgemeester drs. R. C. E. Barbé van Terneuzen bevestigde, dat Aug. de Meijer voor zijn activiteiten een hin derwetvergunning nodig heeft. Hij wil op korte termijn met het bedrijf praten over de gerezen problemen. MIDDELBURG - Op de foto het complex bejaardenwoningen - in totaal 110 stuks - In Dauwendaele 2. waarvan op de verdieping de betonplaten door roestvorming zijn aangetast. ROESTVORMING IN BETONPLA TEN MIDDELBURG - In Middel burg is de bouw van een com plex van 110 bejaardenwonin gen in Dauwendaele 2 stilge legd en is de oplevering van tien van de veertien bejaar* fen bij de bouw van een verzorging*- Rnnelprs tehuis in Kapelle en het nieuwe ge- neent»hu:s van Kruiningen: in alle gevallen is de roestvorming in de be ton w tpening geconstateerd bij platen, die werden geleverd door het Bredase bedrijf Monoliet Beton. Het g**a in de Zeeuwse hoofdstad om denwoningen aan het Bellink- "een bejaardenwoningen in Dauw mdaele - tussen Vrijlandtstraat plein opgeschort, nadat bouw en woningtoezicht roestvor ming op betonnen vloerplaten had geconstateerd. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat hier sprake is van eenzelfde situa tie als die recentelijk werd aangetrof- en Sege^rssingel - dat wordt neergezet ir. opd.-acht van de stichting Jacob F.oggc/eenhuis. De 14 bejaardenwo- 'ningrn aan het BellinkpleLn worden neergezet voor de woningbouwvereni- gin i Middelburg: in beide gevallen is de Middelburgse Aannemerscombina tie 'Maco) aannemer. Grote Markt De tweede maal werd een sleutelbos aan een parachute naar be neden gegooid. Maar de wind stond anders dan verwacht: de sleutels kwamen terecht in een dakgoot Enige tijd later kon Veilig Verkeer- voorzitter Heetman drie paar sleutels overhandigen aan mr. C. Pijl Hogeweg van Veilig Verkeer Zeeland, de heer Van der Elshout van Veilig Verkeer Met een ferme trommelstok in de rech terhand stond de burgemeester van Goes wat onwennig voor het honderd man tellende korps. De muzikale ver richtingen van de kapel werden door de aanwezigheid van de amateur dirigent overigens niet beinvloed. De verkeersmanifestatie duurde tot negen uur vrijdagavond. De hele dag door de belangstelling voor de gebeur- WestrNoord-Brabant en de heer Corne- tenissen bijzonder groot. Honderden - kinderen namen deel aan de affiche wedstrijd en kijkwedstrijd. En jong er oud konden vrijdag tot driemaal toe genieten van een concert van de rijks politiekapel. De Goese middenstanc tenslotte haakte op de manifestatie in Nagenoeg alle winkels in de Goest binnenstad bleven tot negen uur avonds open. lisse van Veilig Verkeer Oost-Noord- Brabant. Namens de drie districten bedankte mr. Pijl Hogeweg voor de gift van de Onderlinge Verzekeringsmaat schappij. Verkeerscommissie De verkeersmanifestatie werd ook be- NEGENTIEN WONINGEN OP TERREIN VAN DE OUDE CONFECTIEFABRIEK l ADVERTENTIE) EXCLUSIEF SELECTIEF daardoor: een eigen plaats een eigen gezicht Ook in de toekomst! ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAP PIJ VAN DE Z.L.M. LANDBOUWHUIS GOES. BEDRIJFSCOMPLEX VAN DE VENECO WORDT GESLOOPT MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg heeft plannen oom op de plaats van het bedrijfscomplex van de vroegere Zeeuwse confectiefabriek (later Veneco) aan het Molenwater woningen te bouwen. De gemeente wil na sloop van dit complex op het vrij komende terrein 19 woningen neerzet ten. Daarnaast worden 3 bij het com plex behorende woningen opgeknapt. Burgemeester en wethouders van Mid delburg maken dit bekend in een voor stel aan de gemeenteraad, waarin zij de raad vragen akkoord te gaan met aankoop van het bedrijfscomplex. De prijs waarvoor men kan aankopen wordt overigens in het raadsvoorstel niet bekend gemaakt. Het coEege spreekt enkel van een 'on- zes inziens redelijke prijs'. Het ontwerp-besluit met het exacte bedrag dat de gemeente met de NV Verenigde Confectiefabrieken Veneco is overeen gekomen. is enkel voor de raadsleden ter inzage in de zogenaamde gesloten trommeL Het voorstel komt in de raad aan de orde in de vergadering van maandag 24 mei. Overigens krijgt de gemeente in het geheel een belangrijke bijdrage van de rijksoverheid. Voor de sanering en stadsvernieuwing die men aan het Mo lenwater tot stand wil brengen, ver leent het rijk een bijdrage van tachtig procent. In de vergadering van 24 mei krijgt de raad verder een voorstel voorgelegd tot aankoop van een pand aan de Roos- terstraat. Deze aankoop - nodig om het pand te kunnen afbreken - houdt verband met de realisering van het Geereplan. B en w hebben overeenstemming be reikt met het pensieofrids van Van Gelder Papier over verkoop van het hoekpand Herenstraat 45 Houtkaai. Dit pand valt in het. restauratieplan dat het pensieonfonds voor een deel van de Herenstraat heeft. De raad wordt gevraagd goedkeuring voor ver koop te geven. Om uitvoering van het rehabilitatie- plan Jaco Catsstraat en omgeving mo gelijk te maken, krijgt de raad de exploitatie-opzet van dit- plan ter goedkeuring voorgelegd. Uit de opzet blijkt een nadelig saldo van ruim 33.000 gulden. Bij de begroting was uitgegaan van een tekort van 50.000 gulden. Voor het stadsvernieuwings gebied Noordpoortplein en omgeving hebben burgemeester en wethouders in de exploitatie-opzet een nadelig saldo van 200.000 gulden berekend. Dit bedrag komt overeen met de begroting die hiervoor was gemaakt Voor verdere realisering van het be stemmingsplan Klarenbeek IH vragen b en w de raad goedkeuring voor aan koop van een perceel bouwland van ruim 40.000 vierkante meter. Met de twee eingenaren is overeenstemming Ook andere scholen 'in de groei' MIDDELBURG - De Driestromen- school (school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) in Mid delburg is aan uitbreiding toe. Door de snelle groei van het aantal leerlin- groei van wijk - vraagt het bestuur king te verlenen aan de stichting van een twee-klassige protestants- christelijke kleuterschool in de wijk Dauwendaele. Deze school - de wijk telt momenteel twee pc-kleuterschool - is nodig in verband met de toename van het aantal inwoners in Dauwen daele. Vanaf dezelfde omstandigheden gen heeft de nog maar enkele jaren oude school aan de Grevelingenstraat twee nieuwe lokalen nodig. Dit blijkt uit een voorstel dat maandag 24 mei aan de orde komt in de gemeen teraad van Middelburg. Hierin vragen burgemeester en wethouders de raad de noodzakelijke medewerking voor deze uitbreiding te verlenen. De uitbreiding is voor een deel nodig voor de zevende groep die binnenkort door de toename van het aantal leer lingen wordt gevromd huisvesting te bieden. Het andere lokaal is nodig voor de opvang van nieuwe leerlingen in een zogenaamde observatiegroep. In dezelfde vergadering krijgt de raad een voorstel voorgelegd om medewer- :an de r-k kleuterschool "Het Vi hol' aan het Westmede medewerking gevraagd voor de uitbreiding deze school met een derde lokaal. Voorlo pig wordt dit opgevangen via een tij delijke huisvesting in de Gaudeamus- school. B. en w. vragen de raad verder een krediet van 107.000 gulden beschik baar te stellen voor herstel van de brand: schade aan de Gaudemus- school in Dauwendaele. Het gaat hier om het herstel van de brand die op 14 maart in de school werd gesticht en waarbij met name de gemeenschaps ruimte werd vernield. De raad wordt ook gevraagd mede werking te verlenen voor herstel van inbraakschade aan de r-k basischool aan de Bachtensteene, Er werd op 9 maart van dit jaar ingebroken. Voor verplaatsing van een mobiel schoollokaal van het Wijdauplantsoen naar het Papisland in Dauwendaele vragen b. en w. de raad 61.000 gulden. De tijdelijke voorziening is bestemd voor de derde pc kleuterschool in Dauwendaele Voor het plaatsen van een hekwerk rond de speelterrein en de zandbak van de kleuterschool 'De Woelige Werf aan de Rijnstraat vragen b en w. de raad een krediet van 15.000 gulden. Deze voorziening is nodig om verdere vernieling aan de school en verontrein iging van de zandbak te voorkomen. B. en w. willen de stichting welzijn bui tenlandse werknemers in Zeeland voor dit jaar een subsidie van 2910 gulden verschaffen. Dit bedrag is lager dan de stichting heeft gevraagd maar b. en w. stellen dat de stichting pas in de loop van dit jaar gaat functioneren. Voor verbetering van de voorzieningen in het openluchttheater 'Toorenvliedt' komen b. en w. met. een voorstel een kleine 7.000 gulden uit te trekken voor de aanschaf van twee masten voor de bediening van de toneelschijnwerpers. Het gaat hier om de viferde fase. van een vijfjarig verbeteringsplan voor het openluchttheater. Automobilist gewond bij Morriaanshoofd MORRIAANSHOOFD - Bij een aan rijding op de kruising Provinciale weg Tuyersweg bij Morriaanshoofd (gemeente Middenschouwen) is don derdagavond de heer J. V. uit Ker- kwervc gewond geraakt. Hij moest met een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis worden gebracht. Zijn auto werd totaal vernield. Het ongeluk gebeurde toen de heer V. bij het oversteken van de provinciale weg geen voorrang verleende aan de automobilist A. C. W. van der V. uit Renesse. Bij de botsing kwam V. met zijn auto in de sloot terecht. De heer Van der V. klaagde over pijn in de borst. Zijn auto werd beschadigd en moest worden weggesleept. bereikt over de prijs, die overigens ook hier niet in het raadsvoorstel wordt genoemd. Daarnaast moet de raad ook een krediet verlenen voor de pach- tontbindingsovereenkomsten. De agenda van de raadsvergadering van 24 mei vermeldt verder een vooor- stel om garantie te verlenen voor een geldlening van 2 miljoen gulden die de stichting streeklaboratorium Zeeland wi afsluiten voor de bouw van het nieuwe laboratorium op het terrein van het Gasthuis aan het Molenwater. Door de geleidelijke uitbreiding van de woonwijken Griffioen n en Klarenbeek is het elektriciteitsverbruik dermate gestegen da het hoogspanningsnet moet worden verzwaard om aan de vraag te kunnen voldoen. Hiervoor is een bedrag van 121.000 gulden nodig. Door de bouw van de stedelijke scho lengemeenschap en een aantql wonin gen in het plan Klarenbeek HB moet het gasleidingsnet worden uitgebreid. Hiermee is een bedrag van 75.000 gul den gemoeid. Voor de benodigde nuts voorzieningen en openbare verlichting in het plan Dauwendaele I vragen b en w tenslotte een krediet van 84.500 gul den. Kringraad Zeeland HBV vergaderde GOES - De Kringraad Zeeland van de bond van werknemers bij de Handel, Banken en Vrije beroepen ihbv) die bij het CNV is aangesloten, hield een ver gadering in restaurant 'De Oprit' te Goes. De heer A. Maas uit Middelburg heette in zijn openingswoord in bet bijzonder welkom de nieuwe ver- bondsbestuurder, de heer A. G. M. Pinxteren. Tevens dankte hij de heer N. v. d. Stel. die een ander werkterrein voor het CNV toegewezen kreeg voor de goede samenwerking in de afgelopen periode. De afgevaardigden naar de op 22 en 23 april in de 'Blaue Werelt' in Lunteren gehouden landelijke algemene verga dering van de HBV. brachten hiervan verslag uit. De conclusie van de hier over gehouden bespreking was dat de principele en beleidslijnen voor de ko mende periode op juiste wijze waren uitgesproken en vastgelegd. Besloten werd de volgende vergadering van de Kringraad Zeeland op 31 augustus in Goes te houden. In overleg met de betrokken instan ties en bureaus heeft gemeentewerken besloten bet Amsterdamse laborato rium Koning en Bienfait monsters te laten nemen van de door roestvor ming aangetaste betonplaten. Wat be treft de woningen aan het Bellink- plein zijn die monsters deze week al genomen. Het resultaat daarvan ver wacht men in de loop van volgende week. Vandaag - zaterdag - worden monsters genomen in de bejaarden woningen in Dauwendaele 2. Directeur gemeentewewerken Middel burg, ir. C. M. J. van Unen - woord voerder namens de betrokken instan ties - acht het waarschijnlijk, dat de roestaantasting van de betonplaten zich op meer plaatsen in (zuidwest) Nederland zal voordoen. De indruk is. dat er bij de produktie van de platen teveel calciumchloride is gebruikt. Iu dit verband wees de heer Van Unen erop. dat contacten met het bedrijf hadden duidelijk gemaakt, dat vorig jaar tijdens een bepaalde periode de doseringsmachine defect is geweest. Van Unen: „Je kunt met name in de bejaardenwoningen Dauwendaele een soort lijn trekken waar het euvel wel en niet optreedt. Voor een deel zijn de platen geleverd voor het defect optrad, daarna komt een gedeelte met roest vorming en bij een derde stuk van de bouw ziet men evenmin aantasting." Wat de gevolgen van een en ander kunnen zijn is nu nog niet exact te zeggen. Eerst moeten - aldus de heer Van Unen - de uitkomsten van het la boratoriumonderzoek bekend zijn om na te kunnen gaan wat er moet gebeu ren en welke oplossing er moet worden gevonden. Gemeentewerken en bouw en woningtoezicht Middelburg willen, dat er in landelijk verband een com missie van deskundige chemici wordt gevormd om zich over deze zaak te buigen. Die suggestie is doorgespeeld naar de provinciale directie van de volkshuisvesting in Zeeland. Opgeschort In het overleg tussen gemeente, wo ningbouwvereniging en stichtingsbes tuur Jacob Roggeveenhuis is besloten, dat de eerste vier - intussen bewoonde - woningen aan het Bellinkplein ge woon bewoond kunnen blijven, maar dat de verhuur van de andere tien wordt opgeschort. In het complex Dauwendaele is de bouw stilgelegd in afwachting van het onderzoek. Van Unen: „Dat is vooral gebeurd uit een oogpunt van voorzichtigheid, niet vanwege eventueel gevaar. Dat zien we niet onmiddellijk zitten. Als er jonge mensen zouden gaan wonen, zou de op levering misschien gewoon kunnen doorgaan, maar net gaat om bejaarde mensen en als die later weer het huis uit zouden moeten in een herstelpe riode geeft dat meer problemen." Als het onderzoek voor wat betreft het complex Dauwendaele 2 zou uitwijzen, dat een gedeelte van de woningen niet is aangetast, zou de oplevering zoveel mogelijk kunnen doorgaan; de eerste achttien woningen zouden namelijk volgende week opgeleverd kunnen worden. De belangrijkste vraag acht ir. Van Unen in hoever de roestvorming van de betonwapening zal doorgaan in de loop van de tijd. „Dat weten we niet. We onderschatten de situatie niet, maar we hoeven ook geen paniek te zaaien. Het kan wel maanden duren voor daar exacte zekerheid over is." Hij wees erop. dat de aannemer in deze zaak geen blaam treft als het euvel zit in de constructie van de betonplaten. „Maar over juridische aansprakelijkheid is pas te praten als de resultaten van het onderzoek bekend zijn. f ADVERTENTIE) Kom naar het nieuwe Dolfijnenstadion vooreen unieke show.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39