hoort-ziet-vc^r//# Glasblazen Is een kwestie van gevoel "Akkoord met natuurlijke aanwas bevolking, maar geen extra groei' V errassing bij de post school PZC/t nj li inlingua AWL benadert drie raden met oud plan voor waterzuivering PUZZELENPUZZELENPUZZELEN Wordt internationale hostess internationaal instituut voor talen ZATERDAG 15 MEI 1976 onder redactie van J acq ues Cats Er zit er maar een van in Zeeland, maar die is bijna onvind baar weggestopt op het groot-industrieterrein in Middelburg. Daar werkt de dertigjarige Hans Götte, de enige glasblazer in Zuid-West Nederland. Götte is de grote man van een BV die zich toelegt op de vervaardiging van glasinstrumenten. Zijn afnemers zitten bij Pechiney, bij Total en Dow Chemical, waar de kolven, de destillatie-apparatuur en de andere analisten instrumenten in de laboratoria worden gebruikt. Maar Götte repareert net zo goed spulletjes van particulieren. Een gebar sten barometerglas. Of een kapotte vaas, hoewel er aan vazen over het algemeen weinig te doen is. Nog iets te melden? Bel 01184-15144 NVV EN NKV ZEELAND O VER VERSTEDELIJKINGSNOTA provincie ET'-* ■tors Wal ze nou allemaal voor troep in de brievenbus gooien, had mevrouw Harthoom uit de Van de Spiegel straat in Goes mopperend uitgeroe pen toen ze dagen achter elkaar naast de voordeur en onder het bakje van de brievenbus allemaal takjes vond. Maar kort daarna kwam ze er achter. Er bleek een verrassing bij de post te zittenEen pimpelmeesje had gemeend zich in de brievenbus te moeten nestelen. Om te voorkomen dat de broedende vogel door de naar binnen geworpen poststukken zou worden gestoord, werd er een fietstas aan de voordeur gehangen met daarbij een mededeling voor de be steller: ,,Post in de tas. Vogels in de bus". „Er liggen negen eitjes in het nest', meldde mevrouw Harthoom mij van de weck. Ze is er al voor gewaar schuwd: dal zal straks nog een ge schetter worden daar bij die voor deur. Mevrouw Harthoom ziet de zaak niet somber in". Ik heb meer last van het verkeer", zegt ze En over het broedproces zegt ze: de mensen die het weten hier in de buurt leven allemaal mee. Als de eitjes uit komen tracteer ik op beschuit met muisjes" Götte kan met zijn materiaal alle kanten uit. Hij zegt ervoer: Eigenlijk is alles uit glas te maken. Het is wel iets breekbaarder maar in de meeste gevallen ben je vier of vijf keer goed koper uit. Glas zal ook nooit vervan gen worden door ander materiaal als plastic. Het mooie van glas is eigen lijk dat he het kunt buigen, kneden opblazen en kunt indrukken. Je kunt er allerlei vormen en kronkels m en uitduwen". Glasblazen is ook niet te leren, ver neem ik van Hans Götte. Je moet hel gewoon doen. Er zijn mensen die het nooit leren en weqr anderen die ei gevoel voor hebben". Gevoel, legt Hans mij uit, om de gla zen buizen die de basis vormen voor de producten op een bepaalde manier tussen de vingers heen en weer te draaien boven de 1400 graden hete vlam. Datzelfde geldt ook voor de toegevoegde luchtstroom bij het bla zen. „Je moet het gevoel hebben: als WERKGELEGENHEID RICHTEN OP EIGEN BEVOLKING GOES - 'Met een natuurlijke aanwas van de bevolking van Zeeland van 0,5 procent per jaar wordt akkoord ge gaan. Maar een extra groei van 0,5 procent per jaar via een vestigings overschot kan niet worden onder schreven'. Dat stellen het districtsbes- tuur van het NVV en de districtsraad van het NKV in Zeeland in hun reac ties op de zogenaamde "Verstedelij- kingsnota' van de regering. NKV en NVV vinden dat werkgelegenheids- en industrialisatie beleid dan ook niet oeten worden afge stemd op een teforceerde groei van de Zeeuwse bevolking door middel van vestigingsoverschotten, maar in de eerste plaats gericht moeten zijn op het beiden van voldoende werkgele genheid voor dehuidige inwoners van Zeeland. De beide vakcentrales maken hierbij echter wel een kanttekening: 'Wij zijn er ons terdege van bewust dat vestiging van nieuwe bedrijven vrijwel altijd met zich meebrengt dat er ook mensen van buiten de provincie door deze bedrijven aangetrokken enfiof meegebracht worden'. NW en NKV vinden het onjuist dat 'zoals in het ver leden is aangetoond' ongeveer 50 pro cent van de personeelsbehoefte door middel van migratie wordt verkregen 'Deze verhouding vinden wij onjuist', stellen de in de FNV verenigde vakcen trales: 'Een verhouding van 90 procent werknemers van de Zeeuwse arbeids markt en 10 procent van buiten de provincie lijkt ons in deze een gezond streven' De twee vakcentrales onderschrijven ook niet wat zij noemen 'het streven om de bevolkingsgroei in de steden en stadjes te concentreren. Juist de kleine kernen en stadjes zullen moe ien groeien, willen daar primaire voorzieningen, zoals basisonderwijs, sportaccomodatics, gemeenschaps huizen en het klein-wink^l-apparaat gehandhaafd blijven'. NW- en NKV- Zeeland vinden dit voor de bevolking ais geheel 'zeker zo belangrijk." Men wijst er in het conclusie-rapport Politie Sluis hield jeugdige inbrkers aan SLUIS - De rijkspolitie in Sluis heeft vnjdag twee jeugdige Temeuzenaars aangehouden op verdenking van een aantal inbraken vorige week woensdag in-Sluis. Het tweetal maakte toen geld, horloges, aanstekers en autopapieren buit uit twee zakenpanden en uit zes auto's, waarvan ze portieren openbra ken. De Sluise politie heeft verder nog inbraken en pogingen tot inbraak in een aantal woningen en een schuurtje in Sluis in onderzoek. ik zo blaas dan weet ik dat het zo wordt". Kortom je moet het gewoon zien", zegt Götte. Hij vindt het glasblazers vak een kunstzinnig vak. „Sommige mensen denken dat ik hier een hele dag reageerbuisjes maak of tablet flesjes. Maar dat is allemaal machinaal werk. Ik maak dagelijks iets anders. Wij maken hier helemaal geen massa-artikelen. Ook thuis blijft het glasblazen Hans Götte boeien. Zijn werk is ook zijn hobby. Vorige zomer stond hij met zijn creaties in glas zelfs op de toeris- tenmarkt in Zoutelande. „Ik had toen van die miniatuurdingetjes gemaakt voor in een letterkast", vertelt Hans. „Hondjes, eendjes, de duvel en z'n ouwe moer. Dat spul verkocht goed. Ik heb nadien zelfs aanbiedingen ge kregen om ook in Knokke te komen staan. Maar dat heb ik toch snel ge weigerd. Ik moet aan mijn zaak den verder op dat het juist de kleine ker nen zijn, die erg gezonde leefgemeen schappen vormen, 'terwijl de nieuw bouwwijken van steden meer lijken op 'mensen-pakhuizen". NW en NKV zeggen dat als het streven gericht moet zijn op spreiding van de bevol king ook binnen de provincie, die Comité tot behoud Van Dishoeckhuis geeft brochure uit VLISSINGEN - 'Van Dishoeckhuis (te)behouden huis'. Zo luidt een brochure, vrijdag uitgegeven door het comité Herleving Van Dis hoeckhuis in Vlissingen, waarin een inzicht wordt tegeven in de be tekenis van het voormalige stad huis als monument, in de geschie denis van dit raadhuis en in moge lijke toekomstbestemmingen voor het in zeer verwaarloosde staat verkerende gebouw. In de brochure vindt men uitge breide informatie over de geschie denis van het Van Dishoeckhuis, verfraaid met illustraties en platte gronden. Dat het Van Dishoeckhuis in een zeer slechte staat verkeert, wordt in de brochure niet verheeld. Het comité wijst er op dat nieuwe technieken het mogelijk hebben gemaakt een monument als het Van Dishoeckhuis te verplaatsen. Ook het interieur, waaronder het fraaie stucwerk, zou kunnen worden be houden. zo wordt gesteld. 'De plaats waar het Van Dishoeckhuis op nieuw kan worden opgebouwd moet men zoeken in de Vlissingse bin nenstad. Alleen daar. en dan nog op een zeer beperkt aantal plaatsen (bijvoorbeeld aan de op van de Vis sershaven bij de Zeilmarkt of op de plaats van het tegenwoordige post kantoor kan het majestueuze ge bouw volledig tot zijn recht komen', aldus het comité. Over een eventuele toekomstige be stemming wordt opgemerkt: 'Het gebouw leent zich door zijn sfeerbe palend uiterlijk en innerlijk bijzon der goed voor een functie in het sociaal-culturele vlak. Men kan hierbij denken aan de huisvesting van een bibliotheek, discotheek, museum en dergelijke. Gebruik van het gebouw voor kantoorruimte be hoort- eveneens tot de mogelijkhe den. Het is duidelijk dat de aan een reconstructie van het Van Dis hoeckhuis verbonden kosten niet gering zullen zijn. Er mag echter op worden vertrouwd dat in deze kos ten ruime financiële bijdragen van de rijksoverheid mogen worden te gemoet gezien'. I i- yg nm ken. Zo'n markt duurt maar een sei zoen en ik moet het hele jaar leven". Bij de foto: in de hal van het be drijf. waar Hans zijn glasblazersvak uitoefent staat een plastiek van glas. Het kunstwerk laat zien wat er alle maal met glas te doen is En dat blijkt een hele hoop te zijn spreiding 'redelijk' moet zijn: 'Er ko men nu al sterke bevolkingsconcentra ties voor in de kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen, tegenover dim bevolkte gebieden in Zuid-Beveland en in min dere mate West-Zeeuwsch- Vlaanderen.' NW en NKV zijn van oordeel dat een afstand tussen woon- en werkgelegen heid van ongeveer 20 kilometer, in de praktijk nauwelijks een bezwaar op kan leveren. De beide in de FNV verenigde vakcen trales NW en NKV onderschrijven samen de gedachte dat uitbreiding van de huidige beschikbare industrieter reinen in Zeeland niet nodig is. gezien hun opvattingen over de bevolkings groei. Uitbreiding van de terreinen voor basisindustrie achten zij 'onaan vaardbaar'. Verbindingen 'Het. realiseren van een vaste oeverver binding over de Westerschelde zou voor de Zeeuws-Vlaamse bevolking van erg groot belang zijn. Daarnaast zou een dergelijke voorziening de deel- arbeidsmarkten Zeeuws-Vlaanderen. Zuid-Beveland en Westelijk Noord- Brabant veel nauwer aan elkaar kop pelen: iets wat de totale arbeidsmarkt in deze gebieden zeker ten goede zou komen. Het is een bekend gegeven dal DRS.BARBé EN H. P.CIJSOUYV TEGENSTANDERS TERNEUZEN - De 'Afvalwaterleiding Kanaalzone' (awll gaat de besturen van de drie aangesloten gemeenten (Temeuzen. Sas van Gent en Axeh om toestemming vragen voor het uitwer ken van een oud plan voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. De col leges van b. en w. van de drie gemeen ten lieten al eerder weten daar niet voor te voelen, gezien de onzekere po sitie van de afvalwaterleiding. Het. idee kwam vrijdagmorgen, in een vergadering van de raad van bestuur, opnieuw op tafel door toedoen van drs. R. C E. Barbé (overigens een tegen stander van de plannen, evenals de heer H. P. Cysouw), die informeerde wat het dagelijks bestuur had bedoeld met opmerkingen in het jaarverslag over gebrek aan rijkssteun voor de rea- een kleine eenzijdig gerichte arbeids markt veel kwetsbaarder is dan een wat grotere en meerzijdig gerichte ar beidsmarkt. Het is dan ook logisch dat we hier nogmaals pleiten voor een snelle aanleg van een vaste oeverver binding over de Westerschelde.' aldus de beide vakcentrales in Zeeland. Zij gaan accoord met een beleid dat ge richt is op het open houden van het Midden-Deltagebied omwille van de ecologische waarden en zijn recrea tieve functie. Om dit Midden- Deltagebied 'groen' te houden en om bovengenoemde functies ook te kun nen blijven vervullen, zullen ook aan de recreatieve ontwikkelingen beper kingen gesteld moeten worden. 'Be paalde recreatiegebieden dreigen meer de vorm aan te nemen van uitgestrekte dure bungalowparken, dan van echte recreatie biedende terreinen en voor zieningen voor de brede groep van onze bevolking', merken de in de FNV verenigde vakcentrales NW en NKV tenslotte nog op. Zij hebben hun commentaar op het tweede deel van de derde nota ruimtelijke ordening - beter bekend onder de titel van 'de verstede- hjkingsnota' ter kennis gebracht van de landelijke Federatie Nederlandse Vakverbonden, de FNV. Deze zal ook 'integraal' en 'nationaal' commentaar leveren op de Verstcdclijkingsnota. lisering van zuiveringsinstallaties in het Westerscheldebekken Voorzitter D. J. Oggel- „Wij hebben zeker drie jaar terug het. idee gelanceerd om wa terzuivering en vuilverbranding te combineren. Wanneer de gemeenten ons het groene licht zouden geven kan het plan voor de zuiveringsinstallatie binnen een halfjaar besteksklaar zijn." Hij vroeg zich overigens af. of de AWL met het voorstel naar de gemeentera den kon gaan. nu de b. en w.'s er in eerste instantie terughoudend op heb ben gereageerd. iet tegenhouden De heer P. A. CH. Dierick dacht daar echter anders over. „Zo'n plan moet niet tegengehouden worden. Het is juist dat de AWL zulke zaken wil aan pakken. Neem nu de vuilverbranding. Daarover bestaat in de streek toch to taal geen eensgezindheid? Bepaalde gemeenten willen dit naar zich toe trekken. een verkeerde zaak." De heer W. Garskamp - die van me- kof~tge t Wie zuipen er nu eigenlijk als kt-'- ters. vraag ik mij af nu er dew weck van verschillende kanten reacties zijn binnen gekomen over een zinsnede uit de rubnek van de afgelopen dins dag die handelde over het kleiduif- schieten. Klelduifschuiter Hendrik- -sen maakte ln die bijdrage een verge lijking met het boogschieten. Een zelfde soort sport. Alleen boogschut ters zuipen als ketters, dat is hel ver schil zo liet de landarts uit Yerseke zich ontvallen, ik heb hem niet te spreken kunnen krijgen, maar ik be grijp dat meneer Hendrlksen het be treurt dat hel allemaal zo ln de krant is gekomen Dal wordt ook betreurd door voorzitter Glerum van de Neder landse handboogbond in het district Zeeland. Secretaris J van Keulen van deze bond schrijft mij bovendien: Boogschutters zuipen als ketters? Hoe weet de heer Hendriksen dat? Het is bekend dat de wipschutters dat imago inderdaad hebben en in hoeverre dat Juist is. weet ik niet maar aangezien ik met de wipschut- terij niets te maken heb laat ik dat verder rusten Wel wil ik zeggen dat er in Zeeland in elk geval een groep boogschutters is waar de kwaliflcz- ties van de heer Hendriksen zeker niet op van toepassing zijn. Het is een groep ook. die zich danig ergert aan dat 'bezopen' image en zich daar erg graag van verlost zou zien. Dat zijn de doelschutters. Natuurlijk voor de wedstrijd of tijdens de pauze pakken ze wel eens een pilsje, 'maar geen schutter zal het in zijn hoofd halen om te gaan 'zuipen', veel te bang als hij is voor zijn prestaties. Boogschie ten is 'het einde', zo schrijft de heer Van Keulen onder meer nog. Niet bij zonder goedkoop, maar vee! goedko per dan het kieiduiven schieten, niet elitair, maar fascinerend en gezel lig"- De lopende-bandwerkers in Frank rijk krijgen misschien telefoonpauzes om even met hun vrouwen te babbelen. Staatssecretaris Lionel Stoleru vindt het niet eerlijk dat werknemers mei witte boorden gemakkelijk naar de telefoon kunnen grijpen en werkne mers die het van hun handen moeten hebben, niet. Daarom ivil Stoleru in grote fabrieken telefoontoestellen in de buurt van de lopende band in stalleren, Hoe de band lopende te houden wanneer de arbeiders aan het opbellen zijn? ..Door onderling u regelen telefoonpauzes". meent staatssecretaris Stoleru. Opgetekend uit de mond van Seth Gaaikema De Lockheed-affaire, een Bemarde situatie. Warme zomer 'druktehet bezoekersaantal Zeeuws Museum MIDDELBURG - De warme zomer van vorig jaar heeft het Zeeuws Museum parten gespeeid. Het aantal bezoekers kwam vorig jaar niet uit boven dat van 1974: 30.593 tegen 31.930, hetgeen direct in verband wordt gebracht met de lange zomer, die bezoekers uit het museum hield. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1975 van het Museum. Het Zeeuws Museum heett in net ver slagjaar de complete inrichting vrijwel kunnen afronden, zo blijkt uit het ver slag. Directeur dr. P K. van Daalen deelt in het jaarverslag mee dat het Zeeuws Museum bij de huidige samen stelling moet blijven opereren op expe rimentele wijze, daar immers alle on derdelen als munten en penningen, beelden kunst, folklore, archeologie, atlas, ceramiek, natuurhistorie en pre-historie in wezen aparte musea zijn voor een telkens anders gericht pu bliek. „Daar het aanstellen van des kundige conservatores alleen al uit fi nanciële overwegingen een wens zal blijven, die hopelijk in de volgende eeuw zal worden geraliseerd, moeten de huidige oplossingen als noodmaat regelen worden beschouwd", aldus dr. Van Daalen. Hij meent dat het aanstel len van vrijwilligers voor rondleidingen de naar zijn oordeel te krappe mu seumstaf zou ontlasten. „Er zou een organisatie in het leven kunnen wor den geroepen, waarbij rondleiders tele fonisch snel bereikbaar zijn. zodat zij snel. na een onverwacht bezoek met hun rondgang kunnen beginnen" ning was dat de AWL een rapport over de zuivenngskwesüe moest samenstel len - vroeg zich af. of afvalwaterleiding en waterschappen bij het opzetten van de installatie niet konden samenwer ken. AWL-direeteur ing. A J Krols: „Je moet. als je over deze plannen praat, het technisch en het bestuurlijk gedeelte scheiden. Als de installatie er is. kan later altijd nog worden uitge maakt wie hem gaat beheren De he ren Cysouw en Barbë huldigden duide lijk een afwijkend standpunt. Eerstge noemde vond dat er wel wat lichtvaar dig over de kosten werd heengelopen, vooral ook gezien het drastisch terug lopen van de vervuilingswaarde van het water dat door de AWL wordt af gevoerd en de heer Barbé \Vas van me ning. dat de zuiveringstaak door de provincie is toegewezen aan de water schappen Tevoren had de heer Oggel betoogd, dat zij uitsluitend te maken hebben met de zuivering van het pol derwater en dat de AWL daar buiten staat. Horizontaal: 1 Platboom schuit: 6 va kantieoptrekje in het gebergte (Indi: 11 Kiem; 12 lijn door het zwaartepunt van een vliegtuig; 13 dun: 15 langpotige moerasvogel; 19 Dof: 21 voorzetsel; 22 plenair 27 symbool voor cobalt: 28 be vestiging: 29 rivier in Azië: 31 glazen klok; 33 sneeuwschaats: 34 stad in de ver. Staten v. Noord Amerika: 36 soort bier: 39 bundeltje: 40 beoefenaar der welsprekendheid: 41 bijbelse priester; 43 ijzerhoudende grond: 45 bui: 46 in secteneter. 47 zilverpopulier: 49 mu zieknoot: 52 ambtelijk waarmerk op maten en gewichten: 53 persoonlijk voornaamwoord; 55 Europees land: 60 reeds: 61 bar; 63 geneesmiddel; 64 vol tooid: 66 gelaatskleur: 68 rivier in Ita lië: 69 ruiteerlaars: 70 smederij. Verticaal: 2 deel van een hongingraat 3 voorstelling van de lach; 4 grond toon: 5 aftreksel van mout 6 langwer pig aangepunt stuk hout: 7 tweehoevig dier: 8 bovenbeen. 9 loofboom; 10 aar den of metalen drinkbeker: 14 bonts jaal; 16 symbool voor americium; 17 op die wijze; 18 bolgewas: 20 symbool voor actinium: 22 zenuwstillend genees middel: 23 Chinese afstandsmaat: 24 tros waaraan een drijvend voorwerp is geankerd, 25 benedenwindse zijde; 26 met een goudverbin ding vervaardigde violetrode glassoort; 28 roei- en zeil vaartuig: 30 bedeesd: 32 hijswerktuig: 35 Franse inhoudsmaat: 37 berg op Kreta; 38 zijrivier van de Wolga: 42 flauw; 44 eikeschors; 45 tweevleugelig insekt: 48 suikergoed: 50 symbool voor ionium; 51 landbouw werktuig; 54 symbool voor krypton; 56 voorzetsel; 57 opwindtrommeUje aan een hengel: 58 eenmaal. 59 loofboom: 60 tandeloos zoogdier; 62 opening: 63 baarsachtige vis: 65 symbool voor ijzer: 66 bijwoord: 67 symbool voor Thulium: 69 symbool voor palladium. Oplossing vorige puzzel. 'ADVERTENTIE) zorgt voor uw opleiding als onthaalhostess, toeristische hostess, hostess tolk. luchtvaarthostess. Voorbereiding tot de examens van de universiteit;té Cambridge (Lower Proficiency) en van het Frans Verbond (Alliance Frangaise). Neem contact op met ons: Limburqstraat 62 9000 Gent. telefoon 091/25.11.04 VOORZITTER D. J. OGGEL: „PROJECT KAN BINNEN HALF JAAR BESTEKSKLAAR ZIJN"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11