We hebben nog weinig contact met architecten" Binnenstad van Brugge ondergaat metamorfose ESEl ZEEUWSCH-VIAANDEREN V.A.C. WAAKT OVER KWALITEIT VAN BOUWEN EN WONEN STADSBESTUUR WIL VERZIEKTE VOLKSBUURTENDOEN HERLEVEN TERNEUZEN - Toen de bungalow in de Terneuzense nieuw bouwwijk bijna klaar was, ontdekte de bewoonster dat er geen rechtstreekse verbinding tussen keuken en hal bestond. Wie naar de voordeur moest voor - bijvoorbeeld - de groenteman, de melkboer of de bakker had een omweggetje door de kamer te maken. Als ze tenminste hun bel had gehóórd. Vreemd. En erg onpraktisch natuurlijk. Die bungalow was van mevrouw M. A. Hendriks-Hets, voorzitster van de veertien vrouw sterke Terneuzense afdeling van de V.A.C., de Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw. Het kostte haar moeite om de bouwers ervan te overtuigen dat ze het anders wilde. Maar tenslotte lukte het. Zoals de V.A.C. erin slaagde om de deuren van een complex bejaardenwoningen in Zaamslag een andere - betere - draairichting te geven en te voorkomen dat een glazen toegang tot de zolderkamer van een aantal nieuwbouwhuizen in Terneuzen-Zuid aan scherven zou gaan door een botsing met een wastafel. raadpleegt ons als er een nieuwe rege ling voor het ophalen van huisvuil op stapel staat. Volledig erkend voelen we ons desondanks nog niet. De bouwwe reld is een mannenwereld. Men wil wel praten, maar we moeten in veel geval len zelf aan de bel trekken. Weinig con tact hebben we bijvoorbeeld met ar chitecten. Die gaan er kennelijk van uit, dat we ze de wet willen voorschrij ven. Dat is niet onze bedoeling. We in formeren alleen, of ze aan een aantal zaken hebben gedacht." Het zijn niet alleen deze kleine dingen die het doen bij de commissie. De V.A.C, buigt zich ook over nieuwe be stemmingsplannen, kijkt naar groen voorzieningen en speelgelegenheden in jonge wijken en neemt ('vinnig, 'zeggen sommige buitenstaanders) deel aan de discussie rond de centrale antenne-inrichting (c.a.i.) in Terneu- zen. Elf jaar V.A.C. elf jaar met een koel vrouwenoog waken over de kwa liteit van wonen en leven. De erken ning komt, maar op kousevoeten. Mevrouw Hendriks: „Er wordt meer en meer naar ons geluisterd, we merken het. Een paar voorbeelden. We zitten bij vergaderingen van enkele particu liere bouwbedrijven, we praten mee over de eventuele bouw van een derde flat bij 'De Veste' en openbare werken Binnenhuisje De V.A.C. heeft zich in haar beginja ren vooral het Hollandse binnenhuisje aangetrokken, uitgaand van het standpunt, dat de (huis) vrouw het vaakst met de onpraktische kanten van haar door mannen ontworpen woning wordt geconfronteerd. De laatste jaren zijn de commissies zich ook intensief gaan bezighouden met de woonomgeving. Werkgroepjes nemen bestemmingsplannen onder de loep en kijken kritisch naar speel- en groenvoorzieningen. Een keer per maand worden de gegevens uitgewis seld en verwerkt in verslagen. ,,In Hof Zeldenrust konden we nog wat bijstu ren," zegt mevrouw Hendriks. „Over het ontwerp-plan voor Oudevaart wil len we gaan praten met wethouder Barbé. We hebben ons als V.A.C. nog geen oordeel gevormd, maar persoon lijk vind ik dat er gelet moet worden op verkeers- en groenvoorzieningen en vooral de privacy van de bewoners. Ik geloof niet dat een wijk als Oudevaart momenteel al behoefte aan winkels heeft. Daarvoor is het allemaal te kleinschalig." Terneuzen presenteert zijn nieuwste uitbreidingsplan als een nouveauté. Bouwers, architecten en bewoners knus rond de tafel om 'blokjes' wijk in te vullen. Verdient het aanbeveling om tot een stuurgroep te komen, zoals die in de binnenstad? „Niet zo'n stuur groep," zégt de V.A.C.-voorzitster. „Wel een van de mensen zelf. Die in de bin nenstad bestaat overwegend uit verte genwoordigers van de overheid." Ze vindt het 'ontzettend jammer' dat Ou devaart op nauwelijks 1200 meter van een haven- en industriegebied (Broom- chemie) wordt aangelegd en wil extra voorzieningen om overlast te voorko men. „Er is een mooie groengordel gep land, maar ik weet niet of die vol doende is." Cursussen Wie zich als leek in de bouwwereld stort weet vaak niet wat hem (of in het geval van de V.A.C. haar) over komt. Om de vrijwilligsters op weg te helpen geeft de provinciale V.A.C. op gezette tijden cursussen in Goes. Me vrouw A. M. de Bel- van den Eist uit Hoek, provinciaal vertegenwoordig ster van de Terneuzense V.A.C., leerde er vorig jaar ondermeer bouwteke ningen lezen en gesprekstechniek. Daaraan heeft ze veel gehad. De provinciale V.A.C. is overkoepelend orgaan voor de - overigens autonome - plaatselijke afdelingen. De landelijke koepel wordt gevormd door een cen traal bureau, dat ervaringen van de af delingen doorspeelt en die informatie ondermeer verwerkt in een maand blad. De V.A.C. van Terneuzen krijgt mo menteel een subsidie van ƒ450 per jaar, een gemeentelijk douceurtje dat de leden graag op 2 cent per inwoner en daarmee ƒ680 willen brengen. Me vrouw Hendriks: „We hebben er met de wethouder over gepraat en die vond het een te verdedigen zaak. We willen in de toekomst tot een V.A.C.-afdeling Terneuzen -Axel komen. Ook Axel zou dan die 2 cent per inwoner moeten ge ven." Toen ze indertijd bij de V.A.C. begon als secretaresse moesten de meeste ac tiviteiten ongesubsidieerd (dus uit ei gen zak) worden betaald. Trouwens, ook van de 450 - subsidie blijft vrij weinig over. De landelijke V.A.C. vraagt 200 - en de provinciale 25- per jaar. „Als we niet een paar bedrij ven hadden die ons steunden was het moeilijk rondkomen," zegt mevrouw Hendriks. Veel te doen. Ze vindt dat de 'waakhonden van de woningbouw' nog heel wat te doen hebben. „Neem nu het milieu, dat is een taak op zich. Daar hebben we nu veel te weinig mensen voor. Ik zou ook de nota speelgelegenheden van Terneuzen wel eens willen uitdiepen en iets meer deskundigheid verwer ven op het terrein van de groenvoor zieningen. Nu zeggen we wel: daar moet groen bij, maar we staan met onze mond vol tanden als er over de aard van de beplanting wordt ge praat." Kortom: de V.A.C. zoekt leden 'Waak honden', bereid om serieus hun weg te gaan in het (mannen(wereldje van bouwen en planologie, niet bang voor het oplossen van moeilijke puzzels. En met in het achterhoofd steeds de zoet jesaan gebeitelde uitspraak van een vrouwelijke bestuurder- „Als vrouw moetje minstens drie keer zo goed zijn als een man, wil je serieus genomen worden." Foto's: Henk van den Brink Tekst: B. Lagaay. Foto boven: Bomven 'mannenwereld' Foto onderVAC-voorzitster Af. A. Hendriks-Heuts II.) en provinciaal ver tegenwoordigster A. Af. de Bel-van den Eist. VRIJDAG 14 MEI 1976 Van een totaal vervallen pand m Westmeers maakten architecten in opdracht van het stadsbestuur dit fraaie geheel. De krotjes van nu - zoals hier in de Arsenaalstraat - moeten straks fraaie pandjes worden met tuinen. BEVOLKING VAN BINNENSTAD MOET FLINK TOENEMEN BRUGGE - De Brugse binnen stad ondergaat thans een me tamorfose, ook al zal de toerist daarvan weinig van merken. Dit is ook de bedoeling, want men waakt angstvallig, de ty pische atmosfeer, van de bin nenstad, gaaf te bewaren. Wel wil men vermijden, dat het hart van Brugge gewoon een stenen museum' zou worden met trapgevels, stoere torens, patriciërshuizen, kerken en paleizen. Toen in 1970 het om vangrijke structuurplan voor de binnenstad werd opgesteld, was het voornaamste doel tegengaan va n voortschrij dende ontvolking. Nu worden op dit vlak reeds de eerste re sultaten zeer duidelijk merk baar. Dat de reien ondertussen weer zuiver zijn, is uiteraard van belang en het i^ ook de blikvanger. Wellicht wordt men bij een bezoek aan het centrum ook nog verrast door het keurig uit zicht van een stijlvol gerestaureerd middeleeuws pand of door de rust van een verkeersvrij, met terrassen bezet pleintje. Om echter werkelijk een in zicht te krijgen in de ingrijpende ver anderingen, die thans in de omwalde binnenstad gaande zijn, moet men een tocht ondernemen onder deskundige leiding. Schepen voor stadsvernieuwing Dries Van den Abeele, die ook nog de financiën van Brugge beheert, toonde ons hoe verziekte volksbuurten moei zaam herleven en hoe gepoogd wordt met veel geduld en kunde jonge gezin nen erheen te lokken Goedkoop is dit zeker niet. want het thans op stapel staande program zal tot 1980 zeker nog 6 miljard fr. kosten Hiervan wordt zeker 35 procent gefinancierd door het stadsbestuur en de rest door de Staat en de partikuliere sector Op die manier hoopt men ongeveer 500 huizen tegen 1980 te kunnen restaure ren en vooral bewoonbaar te maken. De hoofdopdracht is daar brij,telkens er voor te zorgen, dat deze panden alle modem comfort bieden ëri' dus érg aantrekkelijk worden. Zo bereikt men een dubbel doeL Dat is in de eerste plaats uiteraard het opleven van de kem van Brugge, rnaar bovendien be spaart men ruimte in de rand. Open Rei. Een treffend voorbeeld is de verkrotte wijk van de Oost- en Westmeers, gele gen op een steenworp afstand van het station in de richting van dc O.L. Vrouwenkerk en de Markt. Ongeveer 10 procent van de 350 huizen staat leeg en er wonen nog nauwelijks "00 mensen, onder wie vooral bejaarden. Talloze panden, waaronder enkele uit de 17de eeuw. werden keurig hersteld. Het resultaat is verrassend, want dank zij een handige architectuur maakt men van bouwvallige huizen een sierlijk geheel met een fleurige tuin. Opvallend is wel, dat er een grote vraag is naar dergelijke wonin gen. Men beschikt over een lange wacht lijst. De stad Brugge zal er alvast niet rijker van worden, want de huurprijs ligt over het algemeen heel wat lager dan hetgeen men normaal zou kunnen vragen, rekening houdend met de In vestering. Brugge koopt deze uitge leefde panden en restaureert ze ook op eigen kosten. Merkwaardig is echter, dat dit voorbeeld tot navolging aan spoort. Talloze particuliere eigenaars besluiten uiteindelijk ook hun huizen "op te frissen'. Hiervoor kunnen ze ook subsidies krijgen. Centrum. Uiteraard moet ook worden ingegrepen in de infrastructuur van het centrum Zo wordt de wat afgesloten volkswijk van de Oost- en Westmeers straks dank zij een bruggetje over de Capu- cijnenrei rechtstreeks verbonden met het park langs de Koning Albertlaan en meteen ook met het station. Het nu onaantrekkelijke plein van 't Zand. dat eveneens vlak bij deze buurt gelegen is, zal er over enkele jaren helemaal anders uitzien. De rei, die daar overwelfd is, zal weer opengemaakt worden. Het verkeer wordt door een tunnel geleid en er wordt nog gezorgd voor een uitge strekte ondergrondse parkeergarage Een cultureel centrum wordt er opge richt en uiteindelijk hoopt men daar een rustig en stijlvol plein tot stand te kunnen brengen, dat in feite het begin zal zijn van een uitgestrekt voetgan gersdomein. Tegen 1980 zou een groot gedeelte van de kring van Geldmunt- Noordzand-, Steen-, en Zuidzandstraat verkeersvrij moeten worden gemaakt. Er wordt wel eens kritiek geleverd op het feit. dat dit al niet veel eerder ge beurt. maar men zit in Brugge erg in de knel met het verkeer. Binnenkort zal de kleine ring echter rond zijn. Op dit stuk liep men ruim twee jaar vertra ging op door de brug aan de Kathelij- nepoort. Toen deze brug voltooid was. bleek het scheuren en barsten te ver tonen, zodat het bouwwerk gewoon weer helemaal moest gesloopt worden en herbouwd. Zilverpand. Het Is uiteindelijk dc bedoeling om de bewoning van de binnenstad, die nu amper 27.000 inwoners telt. gaande weg op te trekken tot 32.000. In dit licht moet men ook de vrrwrzenlif- king zien van de grootvopgrzettc 'Zil- verpandproject' in d«- Noord zand straat, op een paar honderd meter van 't Zand zien. Er komt een ondergronds parkeerterrein voor 400 auto's tegen oktober 1976. Over twee jaar zullen er 110 apparte menten gereed zijn alsmede talloze winkelpanden. Een fleurig geheel met 57 gevels en groene binnenpleinen. In de wijk SL-Pleters nadert het nieuwe ziekenhuis met 600 bedden zijn vol tooiing en volgend jaar begint de ver huizing vanuit het centrum daarheen. De eeuwenoude gebouwen van het St. Janshospitaal zullen dan volledig als museum kunnen gebruikt worden Het europa-college aan de Dljver wordt eveneens volledig gerestaureerd en over enkele maanden za! daar alles kunnen worden gegeven De ontwer pen voor een nieuw gerechtshof, dat moet opgericht worden op het terrein van de verlaten kazernes aan de Lan ge straat üggen klaar en men wacht slechts op de definitieve beslissing van de regenng om met de werken van wal te steken Deze panden vlakbij St Gilliskerk wa ren enkele jaren geleden alleen nog maar rijp voor de sloop. Ze werden op het nippertje gered en geheel gerestau reerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35