riÈ u ALE ZEEUWSE COURANT VALSE DOCUMENTEN IN LOCKHEED-ZAAK Eis tegen tweemaal Frans H levenslang Pijlerdam in Oosterschelde lijkt geen problemen te geven in de tweede kamer La Coruna vecht tegen olieramp yM Amerika versterkt leger in Europa MOTIE WANTROUWEN TEGEN EEG-COMMISSIE expo~goes in Commissie van drie9 bevestigt: LHV 'slikt' matiging honoraria Over zuivelvoorschotten VERWACHTING IN POLITIEK DEN HAAG Rustarbeiders pagina 3 219e jaargang no. 114 Vrijdag 14 mei 1976 18-19 20-21-22 MEI in de VEILINGHAL (Van onze Haagse redactie) •commissie. De bevestigde vervolgens dat het om uit keringen aan prins Bemhard ging. Inmiddels heeft het onderzoek van de Amerikaanse senaatscommissie voor het beurswezen aan het licht gebracht In andere bij de Lockheed-affaire be- DEN HAAG - Enkele documenten die aan de commissie-Donner datde*vervalsingen door Lockhee^zeif ter hand zijn gesteld en bewijzen zouden leveren dat in het begin omloop zijn gebracht om verwarring van de zestiger jaren grote bedragen door Lockheed aan prins ?wa"spoVte is'ln Bemhard zijn betaald, blijken falsificaties te zijn. Dit heeft de ieder geval dat de vervalste documen- secretaris van de commissie, mr. J. Kist donderdag bevestigd. „De fen pa.s. sinds enkele ™aande,n in °4m; t lo°P z,Jn gekomen en dat het om niet commissie heeft de vaste overtuiging dat deze documenten vals eerder genoemde bedragen gaat. De zijn", aldus mr. Kist, die echter weigerde mee te delen op welke voor het eerst genoemde bedragen wa- ren 1,1 miljoen dollar en 100.000 dollar gronden de commissie tot deze conclusie is gekomen. Mr. Kist e„ werden ter sprake gebracht door de bevestige tevens dat de commissieleden Donner en Peschar don- inmiddels afgetreden vice-president a. derdag voor een kort verblijf (waarschijnlijk niet langer dan één c^Kotchian tijdens een hoorzitting i dag) opnieuw naar de Verenigde Staten zijn vertrokken. Een van deze vervalste stukken is een „Ik weet niets van betalingen aan wie memorandum waarin wordt bevestigd dan ook in Nederland, ook niet via de dat 867.327,89 dollar in contanten door Londense advocaat Fife, die mijn on- de toenmalige chef van de verkoopaf- dergeschikte was", aldus C. H Roha. deling van Lockheed in Europa, Fred. C. Meuser in Amsterdam ter hand is ge steld aan een vertegenwoordiger van Fokker ten behoeve van prins Be mhard. De valsheid van deze brief is onder meer aangetoond door C. H. Ro ha, eertijds de financiële topman op het Europese Lockheedkantoor in Ko blenz. De commissie-Donner heeft in de Verenigde Staten een gesprek met Roha gevoerd. Dit is door mr. Kist be vestigd, die evenwel van mening was dat Roha een technisch adviseur was en geen financieel expert. Roha heeft tegenover onze correspon dent in Washington verklaard dat hem tijdens zijn gesprek van vier uur met de commissie-Donner een document werd getoond, volgens hetwelk aan prins Be mhard ruim 800.000 dollar zou zijn be taald. Roha wees de commissie erop dat dit document een vervalsing moest zijn. al was het alleen maar omdat er een IBM executive schrijfmachine voor werd ge bruikt, een type dat op dat moment be slist niet in het Lockheedkantoor in Koblenz werd gebruikt. HALFWEG - In de gemeente Halfweg, tussen Nunspeet en Elspeet is donder dag een militaire jeep - die plotseling een voorrangsweg opreed - gegrepen door een vrachtwagen. De enige inzit tende van de jeep-een 20-jarige militair - kwam bij het ongeluk om het leven. REQUISITOR DUURDE VIER UUR .Als er iets via hem is gelopen, dan moet £jat verschillende Amerikaanse maat- ik dat hebben geweten!" Volgens eer- schappijen op grote schaal in hun boek- dere berichten zou de advocaat Fife houding hebben geknoeid om 'kromme' hebben bemiddeld bij de betaling van uitgaven weer recht te trekken. De rond 100.000 dollar in Parijs in de jaren beurscommissie heeft daarom het con- '71 en'72 aan prins Bemhard. gres onder meer gevraagd deze fraudu- Roha zei verder dat hij de commissie- leuze praktijken in het vervolg door Donner had aangeraden een huiszoe- speciale wetgeving strafbaar te stellen, kingsbevel aan de FBI te vragen om het Tot de 103 bedrijven die tijdens het on- huisvanEmestHauser-dieookdoorde derzoek van de commissie toegaven in commissie is gehoord - te doorzoeken, binnen- en buitenland illegale betalin- Roha sloot de mogelijkheid niet uit dat gen te hebben verricht, behoorde ook Hauser de vervalsingen in omloop heeft Lockheed. gebracht. Nadat de voltallige commissie-Donner reeds twee weken geleden uitvoerige ge sprekken heeft gevoerd met een groot aantal functionarissen die in de Lockheed-affaire werden genoemd (daarvoor werd al een bezoek aan Was hington gebracht door commissielid Holtrop), zijn donderdagmiddag op nieuw twee leden van de commissie plotseling naar Amerika vertrokken. In Haagse kringen verwacht men dat de commissieleden Donner en Peschar antwoord wensen op enkele zeer con crete punten. Zij reizen rechtstreeks naar Los Angeles in California. In Bur- banks in California is één van de Lock- heedkantoren gevestigd. Het is op dit moment nog niet bekend welke mensen zij daar zullen horen. Aangenomen wordt dat deze korte trip naar de Verenigde Staten de laatste reis is die de commissieleden zullen onder nemen. alvorens zij hun rapport aan de regering zullen brengen. Overigens blijken niet alleen docu menten, die betrekking hebben op prins Bemhard en de Lockheedzaak vals te zijn; ook in Duitsland zijn 'zeer veel' vervalste papieren in omloop. Deze documenten zijn in Amerika ter hand gesteld aan Gerd Heidermann, redacteur van het weekblad 'Der Stem'. Heidermann bevestigde door de jommissie-Donner te zijn gehoord. Meisje (11) in Italië ontvoerd ROME (AFP) - In Roma is donderdag morgen een 11-jarig meisje, Anna Ma ria Montani, dochtertje van een hui zenbouwer, ontvoerd. Het kind weid door twee onbekenden ™°r beide zaken levenslang eisen, meegenomen toen het op weg naar De overvolle zittingszaal van de Maas- school was. Een ooggetuige probeerde trichtse rechtbank hoorde deze els aan vergeefs de weg voor de ontvoerders te het eind van de elfde procesdag in blokkeren door zijn auto dwars over de doodse stilte aan. Zelfs de verdachte, weg te zetten. die op het punt stond in tranen uit te Politiehelikopters zijn ingeschakeld om barsten, eerbiedigde deze beklem de daders op te sporen. mende stilte. Voorts zijn veel wegen in het gebied af- De opbouw van het requisitoir, dat een gezet. compleet boekwerk van 122 pagina's beslaat en een spreektijd vergde van Een Belgische landmeter uit Forges meer dan vier uur, was van dien aard, (in de buurt van Charleroi) is door de dat mr. Booster geen andere straf kon correctionele rechtbank in Charleroi eisen. deed het verzoek aan de coalitie tot drie maanden gevangenisstraf, Telkens na elke beschrijving van dene- niogelijk haar arbeid voort te zetten, voorwaardelijk, en een boete van gen aan het ingrijpen van Frans H. toe- Donderdagavond had nog slechts één UTRECHT (ANPi - De ledenvergader ing van dc Landelijke Huisartsen Ver eniging is onder protest akkoord ge gaan met een slechts gedeeltelijke vergoeding van dc gestegen praktijjk- kosten. Uit heeft de voorzitter van de LIIV. dc heer S. van Randen, donder dag meegedeeld. In februari had staatssecretaris Hend riks (volksgezondheid) de vrije be roepsbeoefenaren m de gezondheids zorg laten weten, dat ze de keus heb ben tussen de 4.5 procent prijscompen satie die ook de ambtenaren per 1 ja nuari hebben gekregen en een volle dige kostenvergoeding. De organisa ties van specilaliston en apothekers besloten af te zien van de prijscompen satie. Het 'akkoord onder protest' van de le denvergadering betekent, dal er nu met de ziekenfondsen voor 1976 een contract kan worden afgesloten. (Van onze speciale verslaggever) held grenzende waarschijnlijkheid de MAASTRICHT - Tweemaal de maximumstraf voor moord, der- dood van de betrokken bejaarde viel toe halve twee keer levenslang, zo luidde donderdag de eis van de dodêlhkéïoïTiimillne dfjnSjhÜ officier van justitie mr. J. Booster, tegen de van minstens negen insulinemoorden verdachte Kerkraadse hoofdverpleger Frans H. (40). Daar er sprake was van twee strafzaken die niet gevoegd konden worden, moest de officier van justitie op formele gronden °p de verklaringen van de getuigen en op zeer belastende uitlatingen van de en in de overige drie gevallen sprake was van grote, of zeer grote waarschijnlijk heid. Voorts op de door de verdachte tegenover de politie gedane bekentenis; hoofdverpleger zelf. verklaringen van prof Ariéns, volgens vertrouwde de verbalisanten wie in zes gevallen met een aan zeker- Kekkonen weigert ontslag regering HELS IN KE - De Finse president Kek- konen heeft donderdag het ontslag van de vijf-partijencoalitie onder leiding van Martti Miettunen niet aanvaard. arbeiders groen Opinie en achtergrond: Groen van Prinstererherdenking; Jeremy Thorpe, de val van de Britse Liberale leider. PAGINA 9 ruim 4.000 gulden veroordeeld. De man had twintig jaar achtereen ge weigerd een aangiftebiljet voor de in komstenbelasting in te vullen. geschreven sterfgevallen van bejaarde van de vijf coalitie-partijen - de cen- patiënten van de Lueckerheide-kliniek, luidde de conclusie steevast: 'moord'. Mr. Booster baseerde zijn bewijs op de trumpartij - te kennen gegeven, dat zij gehoor geeft aan de oproep van de Finse president. protectie steun LA CORUNA (RTR/AFP/DPA) - Bij de noordwest-Spaanse havenstad La Co runa zijn tientallen schepen en heli copters chemische bestrijdingsmidde len aan het dumpen op de pikzwarte olie die donderdag nog steeds weg lekte uit de supertanker 'Urquiola'. Het schip liep woensdag aan de grond, ontplofte en baadde even later in een geweldige vlammenzee. Het vuur is inmiddels gedoofd en van het in tweeën gebroken wrak steekt alleen de geblakerde brug nog boven water uit. Het enige directe slachtoffer van de ramp is hoogstwaarschijnlijk de 41- jarige Spaanse gezagvoerder. Hij bleef samen met de loods aan boord heeft- totdat de eerste van een serie expoisies zich voordded. De loods heeft zich zwemeend weten te redden. De hoop dat ook de kapitein levens zal worden gevonden is vrijwel opgegeven. Het rampschip geladen met 120.000 ton ruwe olie, is vermoedelijk bij een te lage waterstand begonnen aan zijn doorvaart van het kanaal dat La Co runa met open zee verbindt. De autori teiten behouden zich overigens elke conclusie voor tot na het inmiddels geopende officiële onderzoek. Men weet nog niet precies hoeveel olie er uit de tanker is weggestroomd. De schattingen lopen uiteen van 40.000 tot zelfs 90.000 ton. Zelfs bij de geringste schatting staat echter al vast dat de vervuiling groter wordt dan die als ge volg van de 'Torrey Cannyon' ramp uit 1967. LA CORUNA - Rijen vaten met olie- afbraakvloeistof liggen op het vliegveld van La Coruna om te worden gebruikt bij de bestrijding van de vervuiling op zee en strand n.a.v. het lek raken en ex ploderen van de Spaanse olietanker 'Urauiola'. STRAATSBURG (ANP) - Voor de tweede maal in de veertienjarige ge schiedenis van het Europese parle ment is donderdag een motie van wantrouwen ingediend tegen de Eu ropese commissie, het 'dagelijks be- stuuri van de gemeenschappen. Indien deze motie, waartoe de voornamelijk uit Engelsen bestaande conservatieve fractie het initiatief heeft genomen, wordt aangenomen, is de commissie verplicht af te treden. De conservatieven verwijten de com missie, nalatig te zijn gebleven bij het oplossen van het probleem van de zui- veloverschotten. Enkele uren voordat de motie werd ingediend had oud minister Pierre Lardinois, in de com missie belast met landbouwvraag stukken, meegedeeld dat de opslag van het miljoen ton melkpoeder, ter waarde van 2,5 miljard gulden, dit jaar ca. 300 miljoen gulden zou kosten. Weliswaar kan het parlement de com missie, die in elk geval per 1 Januari moet worden vernieuwd, naar huis stu ren, maar het kan niet voorkomen dat de regeringen precies dezelfde com missie herbenoemen. Ir. Lardinois heeft reeds aangekondigd dat hij niet zal terugkeren in de nieuwe commissie: hij wordt volgend jaar president- directeur van de Rabo-bank. De conservatieven verwijten de com missie met name dat de voorstellen die zij heeft gedaan om, teneinde de melk- poederberg te verminderen, toestem ming te geven om 400.000 ton door veevoeder te mengen, aanzienlijk af wijken van hetgeen ten slotte is afge sproken. (Over een ander voorstel, 200.000 ton te bestemmen voor voed selhulp aan ontwikkelingslanden, is nog geen beslissing genomen). De besluiten komen neer op het straf fen van de boeren die niet verantwoor delijk zijn voor het ontstaan van de overschotten, de kosten zijn aanzien lijk hoger dan de commissie oorspron kelijk had geraamd en de consumen ten profiteren op geen enkele wijze van het beleid, aldus de conservatieven. Ontkend Ir. Lardinois heeft enkele dagen gele den nadrukkelijk tegengesproken dat het surplus een miljoen ton bedraagt: de helft van de huidige voorraad, een half miljoen ton, moet als normale voorraad worden beschouwd. De mo tie zail eerst op de volgende vergade ring die 14 juni begint, in behandeling komen. Slechts 18 procent van de bevolking wil het kabinet Den Uyl blijven steu nen jonger diefstal PAGINA 18 EN 19 omloop ijskast winst Hogere winsten voor Shell, Philips en Hagemeyer; beurs - financien - econo- MOGELIJK WEL DISCUSSIE OVER DIJKVERHOGING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Nóch in het kabi net, nóch in de tweede kamer zullen grote politieke moeilijk heden ontstaan over de afslui ting van de Oosterschelde met een waterdoorlatende pijler- dam. Politici in Den Haag ver wachten dat minister Wester terp van verkeer en waterstaat het plan voor de pijlerdam, nu het binnen de gestelde voor waarden kan worden uitge voerd, zonder moeite door het kabinet kan krijgen. In de tweede kamer valt, zo stelt men in Den Haag, nog wel een dis cussie te verwachten over de mogelijkheid van dijkverhoging rond de Oosterschelde, maar het valt te verwachten dat een meerderheid zal kiezen voor de pijlerdam. Fractieleider Terlouw van D'66, die zich steeds fel heeft verzet tegen totale afsluiting van de Oosterschelde zei donderdag in een eerste reactie op de berichten, dat de pijlerdam binnen de gestelde kosten gebouwd kan worden: „Ik verwacht niet, dat de heer Wester terp in het kabinet moeite zal hebben dit plan erdoor te krijgen". Hij vond zelfvan de oplossing met de waterdoor latende dam: „Het is in ieder geval mooi dat niet tot totale afsluiting hoeft te worden overgegaan. Deze oplossing voldoet aan de voorwaarden en ik zie niet hoe ik mij daar goed tegen kan ver zetten. Maar het zou wel van goed be leid getuigen als het kabinet toch de mogelijkheid van dijkverhoging nader beziet. Naar mijn mening is dat de beste manier om de veiligheid en het behoud van het milieu in de Oosterschelde te waarborgen. Er zijn sinds 1974 nieuwe omstandigheden naar voren gekomen en daar zou het kabinet rekening mee moeten houden". De PvdA-woordvoerder over water staatszaken in de tweede kamer, de heer Roels, stelde ook dat een nadere studie naar dijkverhoging gewenst blijft, ook al kan de pijlerdam binnen de gestelde voorwaarden gebouwd worden. Hij voerde daarbij aan dat de doorlatende dam veel meer kost, dat niet vaststaat of de oester- en mosselcultuur achter een half open dam behouden kunnen blijven en dat „de vader van het Deltaplan", prof. Thijsse. ook heeft gesteld dat dijk verhoging een serieuze mogelijkheid js. Ook de heer Roels verwachtte overigens dat in het. kabinet het plan voor de pij lerdam zal worden aanvaard. Over het daaropvolgende debat in de Kamer zei hij: „Ik vind dat bij die gelegenheid om studie over dijkverhoging gevraagd kan worden en ik wil dat persoonlijk ook doen. Daarna kun je een goed overwo gen keuze maken. Mogelijk kiest mijn fractie dan alsnog voor de pijlerdam". Ook de heer Van Kuijen van de PPR verwacht, dat de discussies binnen het kabinet niet hoog zullen oplopen als de pijlerdam ter sprake komt. „Ik denk niet dat er aanleiding zal zijn hard met de deuren te slaan. Niettemin vinden wij dat die doorlatende dam maken geld in het water smijten is en we vinden dat in het kabinet dijkverhoging ook ter sprake moet komen. Dat is namelijk de beste oplossing- Als op grond van poli tieke overwegingen toch voor de pijler dam wordt gekozen vinden wij, dat die dam gebouwd moet worden met een doorstroomvermogen van 20.000 vier kante meter en niet met 12.000 vier kante meter, zoals het plan nu is. naar, mee bereik je iets extra voor het milieu. Als dijkverhoging verworpen wordt, dan moet voor die pijlerdam desnoods nog maar een half miljard extra gegeven worden ten behoeve 'van het milieu". Vertraging De heer Cornelissen van de KVP stelde, dat beslist geen studies over dijkver hoging moeten worden aangepakt als daardoor een vertraging in de besluit- Slot zie pagina 2 kolom 6) mers toe dat insuline geen sporen in het bloed nalaat; hij wist dat de toege» (Slot zie pagina 3 kolom 2) STUTTGART (UPI) - De sterkte van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek zal rond de jaar wisseling "i~r~& worden uitgebreid met een pantserbrigade van 3.808 man. Dit is donderdag meegedeeld door een zegsman van het Ameri kaanse opperbevel in Europa. In het kader van de uitbreiding zal de tot dusver in Zuidduitsland gele gerde 75ste pantserbrigade perma nent worden verplaatst naar het Noordduitse Garlstedt, dichtbij Bremerhaven. De zegsman deelde mee dat het be sluit is genomen vanwege erichten over toegenomen kracht van de Sowjet-Russische legers in Europa. Als onderdeel van NATO's 'flexibele antwoord' op een dreiging van het Warschau-pakt zal de Amerikaanse pantserbrigade worden toegevoegd aan de Britse NAVO-troepen en de Bundeswehr die tot dat tijdstip be last zijn met de verdediging van het strategisch belangrijke Noordduitse areaaL Pantserbrigade 75 is een van de twee brigades die in Europa dienen in een roulerend schema van zes maanden. Deze twee brigades lagen tot dusver in het Zuidduitse Gra- fenwöhr. De eind volgend jaar openvallende plaats aldaar zal van de 75ste worden overgenomen door' de 76ste pantserbrigade. De materiële sterkte van brigade 75 bestaat uit: twee pantser- infanteriebataljons. een tankbatal jon. een bataljon veldartillerie, een peloton pantser-cavalerietroepen, een compagnie genietroepen en steuneenheden. De sterkte van het Amerikaanse le ger in Europa, de uitbreiding in de Bondsrepubliek nog niet meegere kend. bedraagt: landmacht, 197.000 man, luchtmacht 69.000 man, ma rine 36.000 man. Na legering in Garlstedt zal de 75ste brigade niet langer rouleren. Het schema van een half jaar VS, een half jaar Europa had volgens de zegsman van het opperbevel een ongunstig effect op de paraatheid en het moreel van de troepen. Nederland krijgt 2,1 miljoen gulden uit het Europees sociaal fonds. Het geld is bestemd voor het nederlandse ministerie van sociale zaken dat het zal gebruiken voor de herscholing van 1-70O personen die de landbouw in ons land gaan verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1