STERKE PRIJSSTIJGING VERWEKT OPSCHUDDING Werkloosheid stijgt weer boven 220.000 ZEEUWSE COURANT Bouw pijlerdam Oosterschelde mogelijk binnen gestelde kostenmarge en voor 1985 de krant van zeeland Ramp bedreigt Spaanse kust In één maand tijd 2,1 procent Openluchtveipleging als protestuiting Opnieuw taxi blokkade Doelstelling van kabinet lijkt niet meer haalbaar vandaag Eanes krijgt steun van Portugese socialisten BLIJKENS EINDRAPPORT RIJKSWA TERSTAAT Aardappel- moeheid... pagina 3 219e jaargang no. 113 Donderdag 13 mei 1976 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De sterke prijsstijging die bezig is zich te voltrek jaar in april, terwijl 1975 als geheel een stijging van het indexcijfer van 10,2 op leverde. Bovendien zijn de huidige cij- ken, heeft grote opschudding verwekt. De stijging in één maand fers n°e niet geheel volmaakt: het ef- met 2,1 procent van het consumptiepeil, een feit dat woensdag- f?ct van de ste.eds stijgende taneveP m middag bekend werd, leidde tot verontwaardigde reacties uit had een grote invloed: 0,6 procent, kracht van de werknemers, zegt het Verder werden prijsstijgingen gecon- FNV-bestuur. Het is noodzakelijk dat kringen van het parlement, de vakbeweging en de consumente norganisaties. De regering zal zich moeten beraden; ingrijpen is .al geëist. In de eerste vier maanden van dit jaar stegen de prijzen bijna vijf procent. Als de ontwikkeling zo voortgaat zullen de prijzen dit jaar, in plaats van te worden beteugeld, nog erger uit de band lopen dan voorheen het geval was, aldus waarnemers. Verwacht wordt dat het kabinet vrijdag in zijn wekelijkse verga dering de 'explosie' zal bespreken, in aanwezigheid van de verantwoordelijke minister, Lubbers (economische zaken). Tussen half maart en half april steeg het prijsindexcijfer met 3,5 punt, of 2,1 procent. Sedert december 1975 is het peil omhoog gegaan met 4,7 procent totaal. Dit wil zeggen een stijging op jaarbasis van ongeveer tien procent. Er wordt van een 'ramp', gesproken om dat de doelstelling van het kabinet steeds was: prijsstijging dit jaar van niet meer dan 7,5 tot 8 procent maxi- ipaal. Het lijkt er nu op dat deze doelstelling niet meer haalbaar is, met alle conse quenties voor de loonkosten e.d. van- dien. Als eenmaal het aprilcijfer be kend is, ligt de ontwikkeling goeddeels vast en moeten er wel zeer bijzondere factoren optreden wil de trend nog neerwaarts kunnen worden gebogen. Dat lijkt er, met stijgende grondstof- de gezondheidszorg en alles wat daar omheen hangt, is alleen nog maar ge schat. Te vrezen valt dat hiervoor nog een correctie naar boven zal moeten volgen. Huurklap Een grote 'klap' in de huidige stijging van 2,1 procent binnen één maand ga ven de huren. De verwerking van de jaarlijkse huurverhoging (per 1 april) geeft een stijging van 0,7 procent. Ook de gestegen kledingprijzen (met wisse- van winter- naar zomerkleding) de regering op korte termijn tot een zodanige verscherping van het prijsbe leid overgaat dat de prijzen alleen in die gevallen mogen worden verhoogd waarin de werkgelegenheid aantoon baar in gevaar komt. De geringe winst die in maart werd ge boekt, is door dit bijzonder teleurstel lende cijfer geheel te niet gedaan, al dus het CNV in een commentaar. Dit is een negatieve bouwsteen voor het ko- prijzen in het verschiet, momenteel ze ker niet in te zitten. Minister Lubbers zei woensdagavond de kans dat de prijzen dit jaar niet meer dan acht procent zullen stijgen gering te achten. De minister gaf te verstaan dat het niet mogelijk zal zijn maatregelen te treffen waardoor de prijzen over het 'gehele front' in de hand zouden wor den gehouden. Het doel van de rege ring, een prijsstijging van ten hoogste acht procent, kan alleen nog maar be reikt worden als er een prijsdaling zal optreden voor voedingsmiddelen, waarvan de prijzen op markten en vei lingen bepaald worden en ook de rijzen voor importprodukten naar beneden zullen gaan. Maar daarover bestaat volgens minister Lubbers geen enkele zekerheid. De stijging is no al 0,6 meer dan vorig stateerd voor aardappelen, vers fruit, suiker, koffie, vlees, melk en melkpro- dukten, eieren, damesbladen, benzine, briefport en vakantietarieven voor binnen- en buitenland. De Federatie Nederlandse Vakbewe ging (FNV, waarin NW en NKV sa menwerken) trekt uit het prijsindex cijfer de volgende conclusie: het tot dusver door de regering gevoerde prijsbeleid heeft gefaald. Volgens de FNV zijn de werkgevers in kn ïn m l I hoge mate verantwoordelijk voor de I k ongewoon sterke prijsstijging in één maand. Ditmaal kunnen de lonen niet als schuldig worden aangewezen, om dat die door de loonmaatregel van de regering aan banden liggen. Zonder drastische ingreep is het on mogelijk de doelstelling van de rege ring, beperking van de stijging tot acht procent dit jaar, nog te halen. Deze ontwikkeling betekent niet alleen een hogere inflatie, maar ook een onaan vaardbare bedreiging van de koop- Zeedorp bij Scheveningen DEN HAAG IANP) - Bij de Scheven- ingse havenhoofden, op een ingepol derd stuk zee, zal mogelijk een dorp verrijzen. Zo'n 4000 woningen gegroe peerd rond een aantal jachthavens kunnen op dat gewonnen stuk land komen, zo staat in een plan dat de ontwikkelingsmaatschappij Polyzathe het gemeentebestuur van Den Haag heeft aangeboden. Om zo'n 'zeedorp' te kunnen bouwen moet er een dam van 1200 meter lengte komen. De kosten van die dam - die acht meter boven AP komt te liggen - zijn rond de 150 miljoen gulden. Daar naast is zeker een miljoen kubieke me ter zand nodig om de zeebodem op te hogen. De jachthavens moeten plaats gaan bieden aan ongeveer 1000 boten. Wat het gehele project gaat kosten is noa niet bekend. AMSTERDAM - Enige tientallen leden van het Amsterdamse 'comité tot behoud en nieuwbouw van het academisch medisch centrum' zijn gister morgen begonnen met een demonstratieve actie voor hun streven op het pleintje voor de oude poort van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Deze actie, die duurde tot middernacht, houdt ae bedverplegir.e in van een patiënt m de openlucht. Dit symboliseert de toekomstige situatie voor pa tiënten, die in de stad geen plaats meer kunnen krijgen. Werkloosheid in de provincie dalende. bintje church Senator Church wint verrassend in de race naar de kandidatuur voor het Amerikaans presidentschap. hart Op de dag van de verpleging is het zie kenhuis van Hulst uitgerust met nieuwe hartbewakingsapparatuur. rijtijden dwars drugs onverdiend Bayem-München legt (onverdiend) be slag op de Europacup voor landskam pioenen door een 1-0-zege op Saint Etdenne. archie Archie Bunker steekt Lucie Ball - in populariteit - naar de kroon; radio- en -programma's; strips. Van Gelder Papier verwacht een aan zienlijk verlies; beurs - financiën - eco nomie. SUPERTANKER ONTPLOFT LA CORUNA (UPI/AFP) - Acht uur nadat hij bij de haven van La Co- runa was gestrand en ontploft, stond de Spaanse olietanker Ur- quiola (111,221 brt) nog steeds in lichtelaaie. Verstikkend vette rookwolken kol ken uit hét brandende wrak en verduisterden heel La Corona. De rookontwikkeling was van zulke afmetingen dat de hemel tot op 120 kilometer van de stad donker was. Toen het licht begon te regenen ontdekten de bewoners van La Co- runa dat de druppels olieachtig waren en ook naar olie smaakten. Uit het wrak van de met 110.000 ton Perzische ruwe olie geladen tanker is zeker 20.000 ton weggestroomd. Deze vettige laag bedreigt de Gali- cische kust, rijk aan badplaatsen en vissershavens, met een milieuramp waarvan de omvang zich nog niet laat schatten. Op de gezagvoerder na, die ais ver mist is opgegeven, hebben alle 37 opvarenden van het schip de ramp overleefd. Ook een aanvankelijk als vermist opgegeven havenemployé is terecht. De autoriteiten lijken nauwelijks serieuze pogingen te doen de brand te blussen. Mede uit milieu overwegingen zou men er de voor keur aan geven de olie zoveel moge lijk te laten opbranden en ervoor te zorgen dat het vuur gelocaliseerd blijft. Het staat vast dat een groot deel van de lading, al dan niet brandend, uit het wrak is weggestroomd. De Spaanse regering heeft een aantal instanties ingeschakeld bij de be strijding van wat experts betitelen als 'een ecologische catastrofe met nog onoverzienbare gevolgen'. De raffinaderij Petroliber, waarvoor de lading was bestemd, is met een luchtbrug die Madrid, Barcelona en andere steden met La Coruna ver bindt blusmateriaal, absorberend schuuim en olie-neutraliserende chemicaliën naar het rampgebied over te vliegen. Inmiddels is de eer ste olie uit de brandende Urquilo al op de noordwest-Spaanse kust aan- geslibt. De regering en Petroliber krijgen bij hun tegenmaatregelen steun van andere raffinaderijen, het na tionale oliebedrijf Campsa en het gasbedrijf Butano. Ook de marine heeft enkele schepen ter assistentie naar La Corena gedirigeerd. (Van onze correspondent) -■ - de Portugese socialisten, heeft zich VRAAG NAAR PERSONEEL STIJGT, MAAR.. volgens verwachting achter de kandi- datuur van generaal Ramalho Eanes voor het presidentschap van de tweede Portugese republiek gesteld. Tijdens een speciaal voor deze gele genheid bijeengeroepen persconferen tie van zfjn partij, lichtte Mario Soares woensdag zijn steun aan Eanes uit voerig toe. In de pas gekozen wetgevende verga dering, die Mario Soares een over gangsperiode van vier jaar noemde, worden speciale eisen gesteld die vol gens hem een consolidatie van de de mocratische stroming met de Bewe ging der Strijdkrachten noodzakelijk maken, zodat naar een militaire figuur de voorkeur uitging. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De ontwikkeling van de werkloosheid gaat weer enigszins in stijgende lijn, nadat enkele maanden werk gesteld op aanvullende werken, gens het ministerie van sociale zaken, steeg met 210 tot 5950. Het aantal een duidelijke daling af van het aantal mensen op sociale werkvoorzienings- werknemers voor wie een ontheffing objecten, voor zover zij voor bemiding tot werktijdverkorting lopende is. lang een daling van de zuivere werkt naar het vrije bedrijf in aanmerking In april daalde in alle provincies de loosheid werd genoteerd. Getalsmatig kwam de werkloosheid eind april be neden de 200.000, maar voor het sei zoen gecorrigeerd (zuivere werkloos heid) was er een stijging van 1000 tot Op sociale werkvoorzieningsobjecten Drente is het percentage voor mannen boven de 220.000. Dit blijkt uit de nieuwste cijfers van het ministerie van sociale zaken. Het aantal werkloze mannen daalde met 13.970 tot 157.310, en het aantal werkloze vrouwen met 2170 tot 42.460. Dat gaf procent met 13.970 tot 157.310, en het aantal streerde arbeidsreserve was eind april uwen met 2170 tot 42.460. 212.180, of 5,2 procent van de afhanke- totaal van 199.770, of 4,9 lijke beroepsbevolking; een afneming de afhankelijke beroeps- van 15.700 ten opzichte van een maand bevolking; 16.130 minder dan eind eerder. maart. Voor het seizoen gecorrigeerd Volgens de laatste stand (per 20 maart) was de werkloosheid 220.200 (geregi- waren 774 bedrijven in het bezit, van streerde arbeidsreserve), dat wil zeg- een ontheffing tot werktijdverkorting, gen: een stijging van 1000 vergeleken in totaal hadden deze bedrijven de met eind maart. De geregistreerde vraag naar per steeg - mede onder invloed van de Vanaf november 1975 tekent zich, vol- door de arbeidsbureaus in april ge starte landelijke enquête naar vakatu- res bij het bedrijfsleven - met 9200 tot 52.100. Afgezien van de werklozen en de mensen werkzaam op aanvullende werken en sociale werkvoorzieningsob jecten, waren eind april 14.000 werk zoekenden (van wie 84 procent vrou wen) ingeschreven die beschikbaar wa ren voor een gedeeltelijke dagtaak. Werkvoorziening Het aantal mannen en vrouwen te komen, nam met 220 toe tot 7090. Mc- werkloosheid van zowel mannen als dio april waren 24.540 mensen werk- vrouwen. De werkloosheid is percenta- zaam op objecten In het kader van ex- gegewijs het grootst in Limburg (7,8) tra werkgelegenheidsprogramma's. voor mannen en vrouwen samen. In sociale werkvoorzieningsobject daarnaast 42.300 mannen en 9700 het hoogst (8 procent) vrouwen werkzaam die niet voor be middeling naar het vrye bedrijf in aanmerking komen. De totale geregi- Ruin 100 UNCTAD NIET TOT ZAKEN NAIROBI (REUTER) - Afgevaardig den van rijke en arme landen hebben woensdag uiting gegeven aan hun groeiende bezorgdheid over het trage verloop van de vierde conferentie van de Verenigde Naties voor handel en ontwikkeling. Hun grief is dat de conferentie in Nai robi al haar tweede week is Ingegaan, zonder dat men een begin heeft ge maakt met de moeilijke en gedetail leerde onderhandelingen over de grondstoffenproblematiek, de schulden van de derde wereld en de overdracht van technologische kennis. Arabische studenten hebben woensdag tijdelijk de Syri sche ambassade in Praag bezet uit protest tegen 'de steun van Syrië aan fascistische elementen in Libanon'. De studenten die eerst een protestbeto- y.» ging hadden gehouden, drongen de rMSe rCgGnilg ambassade binnen en bleven daar enige tijd. Later verlieten zij het ge- vandaag weg bouw vrijwillig. Er is geen melding gemaakt van geweld. HELSINKI (DPA) - De Finse regering onder minister-president Martti Miel- tunen zal vandaag, donderdag, aftre den. Dit heeft Miettunen woensdaga vond bekendgemaakt De uit socialisten, communisten, cen trum, liberalen en Zweedse volkspartij bestaande coalitie is uiteengevallen door onoverbrugbare tegenstellingen met betrekking tot de financiering van de volgende staatsbegroting. RAPPORT HOUDT REKENING MET MEEVALLERS (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - In de monding van de Oosterschelde kan een waterdoorla- tende pijlerdam met een enkele kering worden gebouwd binnen de door de re gering vastgestelde kostenmarge en binnen de toegestane tijd. Dat blijkt uit het eindrapport dat de rijkswaterstaat heeft gemaakt over de mogelijkheden voor de bouw van een afsluitbare dam in de Oosterschelde. Volgens de rijks waterstaat is het mogelijk voor 2.660 miljoen gulden een pijlerdam op put ten te bouwen. In het rapport, dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat op 21 januari aan de tweede kamer stuurde, schreef de minister dan een pijlerdam maxi maal 2.700 miljoen gulden mocht kos ten. De rijkswaterstaat houdt in het eindrapport wel een post onvoorzien aan van 250 miljoen gulden. Uit het stuk blijkt echter dat men er vertrouwen in heeft dat de 2.660 miljoen gulden vol doende zal zijn en er wordt zelfs reke ning gehouden met meevallers. Het zuiver technische rapport wordt In één van de komende dagen naar minis ter Westerterp gestuurd. De hoofdlijnen van het stuk lekten echter al uit in par lementaire kringen in Den Haag. Daar wordt gemeld, dat de rijkswaterstaat, na kort te hebben uiteengezet wat de regeringsbeslissing over de Ooster schelde is en welke opdracht men heeft moeten uitvoeren, een overzicht geeft van de studie naar drie verschillende mogelijkheden: de bouw van een cais- söndam op staal, de bouw van een cais- sondam op palen en de constructie van een pijlerdam. De eerste twee varianten zouden te duur worden. De kosten daar voor komen boven de drie miljard gul den, ervan uitgaand dat ook in die dammen een enkele kering zou worden gebouwd. Met de pijlerdam met een en kele kering blijft men wel onder het toe gestane bedrag van 2,7 miljard gulden. Volgens de rijkswaterstaat is het ver antwoord een enkele kering te bouwen. Als bij zware storm zich de onwaar schijnlijke situatie zou voordoen, dat de afsluitwerken niet geheel zouden func tioneren, geeft de dam toch voldoende matiging van het getfj, zodat de veilig heid in het achterliggende gebied ge waarborgd is. De bouw van een dubbele kering in de pijlerdam zou een half mil jard gulden meerkosten. De drie varian ten zijn tot in een gelijk stadium door de rijkswaterstaat bestudeerd. Er wordt geen vergelijking tussen de drie moge lijkheden gemaakt. Augustus In het rapport wordt verder onder meer duidelijk gemaakt, dat de comparti- menteringsdammen, de Philipsdam en de Oesterdam, net als de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. in 1985 klaar moeten zijn. Als die dammen eer der zouden worden aangelegd zou een verhoging van het tij in de Ooster schelde tot stand gebracht worden. Maakt men ze later, dan ontstaat een vermenging van zoet en zout water. De rijkswaterstaat acht het mogelijk de compartimenteringsdammen gelijk met de afsluitbare dam klaar te krijgen. De rijkswaterstaat merkt in het rapport op, dat over de te kiezen vorm van af sluiting van de Oosterschelde wel in au gustus van dit jaar zekerheid moet be staan. Als in die maand gèen beslissing is genomen, komt de uitvoeringstermijn in gevaar. Er moeten grote werken, zoals de bouw van gigantische kranen, wor den aanbesteed en men moet dat tijdig kunnen doen. In het rapport wordt er rekening mee gehouden, dat men tijdens de bouw meevallers zal hebben. De rijkswater staat maakt duidelijk, dat het project voor driekwart kan worden uitgevoerd op basis van ervaringsfeiten, die men elders met grote werken heeft opgedaan en voor een kwart moet men geavan ceerde technieken toepassen. Proble men. die zich kunnen voordoen met de ophoping van zand in slik in de monding van Oosterschelde nabij de dam, zijn volgens de rijkswaterstaat oplosbaar. In politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen, dat de rijkswaterstaat in een aanhangsel bij het technische rap port, een oordeel zal geven over de stu dies die tot nu toe zijn gemaakt over dijkverhoging rond de Oosterschelde. Dat oordeel zal, zo is de heersende over tuiging, inhouden dat dijkverhoging onverantwoord is, omdat het te veel tijd vergt en niet dezelfde veiligheid biedt als de bouw van een dam DEN HAAG - Een aantal verhitte Haagse taxichauffeurs beeft woensdag opnieuw een blokkade in de Haagse binnenstad opgeworpen. De chauffeurs eisten van de politie dat een dronken passagier aan hen zou worden uitgeleverd. De moei lijkheden ontstonden toen de pas sagier weigerde een taxirit te bete len. De man werd aan de politie overgeleverd, maar de chauffeur» vreesden dat hij zou worden vrijge laten. Toen een woordvoerder van de politie had verzekerd dat dat niet zou gebeuren, werd de blok kade opgeheven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1