EUROPACUP I KWAM IN GLASGOW IN VERKEERDE HANDEN TERECHT LAAG IN ,TEER' EN NICOTINE ZÉÉRLAAG Met enorm veel geluk greep Bayern München evenals Ajax voor de derde maal de beker FLAIR PZC KUIPER 2E Ernstige twijfel over klassering Eendracht li 25 n: Schitterende Franse ploeg had Bayern totaal in greep St Etienne vond voorrust tweemaal hout op z'n weg Faase ongeslagen 25/2,25 DONDERDAG 13 MEI 1976 sport GLASGOW - De Association Sportive de Saint-Etienne heeft gisteravond in de apotheose van de Europacup 1975-1976 in het lang niet uitverkochte Hampden Park van Glasgow (van de in totaal 120.000 toeschouwersplaatsen bleef een groot gedeelte onbezet) niet voor een zelfde stunt kunnen zorgen als indertijd Celtic en Feyenoord, die hun respectievelijke torenhoog favo riet geachte tegenstanders Inter Milan en Celtic Glasgow (in Milaan) een vrij onthutsende en hard aankomende nederlaag toedienden. Bayern München greep voor de derde maal in suc cessie in Glasgow de Europacup en evenaarde daarmee het re cord van Ajax. De Zuidduitse ploeg had daarbij echter wel alle geluk van de wereld nodig om zich de Fransen - verrassenderwijze zonder Synaeghel - van het lijf te houden. Les Stephanois hebben in hun wedstrijden tegen Dynamo Kiev en PSV in een eerder sta- dinm van de Europacup weliswaar kunnen profiteren van de betrekkelijke anonimiteit op het Europese voetbaltoneel, zeker is het Geoffroy Guichard-stadion, waar Les Verts steeds weer tot haast onvoorstelbare voetbaldaden kwamen, ditmaal over troffen ze zichzelf en hielden Bayeren München - uitgezonderd dan dat ene ongelukkige momentje waarbij Piazza Müller on deruit liep en Franz Roth (die ook vorig jaar in Parijs tegen Leeds United voor. de beslissende treffer zorgde) Bayern Mün chen op 1-0 kon zetten - volledig in zijn greep. München zich halverwege de eerste helft enigszins, al moest Sepp Maier - die nauwelijks iets aan zijn warming-up had kunnen doen omdat tientallen in allerlei shirts gestoken jeugdspelers hem in een handlekenin- gentang namen - toch nog herhaalde lijk in actie komen om het breedtespel van de Fransen te ontregelen. Tegen de lat I In de 35e minuut echter verkeek ook Sepp Maier zich op de zoveelste flit- sende actie van St-Etienne, toen Ba- thenay vanuit de tweede lijn na een door de Duitse afweer niet te controle ren manoeuvre tegen de lat knalde en de kwistig met goudzuivere passes strooiende aanvoerder Jean Michel Larqué vervolgens de bal toch in de handen van Maier deponeerde De waarschuwingskogel van de Fran sen maakte Bayem München duidelijk nerveus. Weliswaar maakte men on middellijk weer haast bij het uitvoeren van de offensieve acties, resulterend in een knap schot van Uli Hoeness. dat door Curkovic slechts met veel moeite in twee keer onschadelijk gemaakt kon worden. Bayem kon echter toch maar moeilijk in zijn ritme komen. Kreeg daar pok overigens van de Fransen nauwelijks gelegenheid voor en moest een dreigend onheil met een reeks van overtredingen noodgedwongen voor komen. Tegen de lat II Het fortuin was echter ditmaal te sterk verweven met Bayern München om St-Etienne de verdiende beloning te doen opstrijken. Een van zijn explosieven beroofde bomber Gerd Müller: „In alle wed strijden die wij van St-Etienne heb ben gezien, maakten de Fransen qua collectief een uitstekende indruk op ons. Zo sterk als er echter vanavond gespeeld werd hier in Hampden Park bad ik eerlijk gezegd van deze Fran sen niet verwacht. Ik kan deze ploeg alleen maar complimenteren, al is het alleen maar door de manier waarop ze het verlies van Dominique Rocheteau zo knap hebben opgevangen". Vlak voor de wedstrijd werd pas definitief besloten dat Rocheteau inderdaad niet ingezet zou worden en dat zijn plaats in het elftal zou worden inge nomen door Sarramgna, die overigens kwalitatief een even goede prestatie leverde als Rocheteau in de wedstrij den tegen PSV. Goede weg Robert Herbin: „Om al zo snel na rust een dergelijke tegentreffer te moeten incasseren is uiteraard geen plezierige zaak. Voor de rust in het elftal heeft dat doorgaans gevolgen, zeker wan neer je moet proberen die achterstand ongedaan te maken tegen een naar succes hunkerend elftal zoals dit Bayem München nog altijd is. In het verleden ls het meermalen bewezen dat wanneer je een gesettled team snel op achterstand kunt zetten, er bij de tegenstander door het haastige jaag- werk kortsluiting ontstaat. We waren op de goede weg. Tot aan dat doelpunt van de Duitsers". De door Dettmar Cramer aangeboden Höness (links) en Hansen vieren ae veroverde Europacup zegevierend langs de tribunes. verzachtende pleister op de voetbal wonden van Les Verts (die achteraf meedeelden dat het bereiken van de finale voor hen al het summum was geweest) was dan ook beslist meer dan hoffelijk toen hij stelde: „Wij waren hier vanavond de grote favoriet omdat ons elftal Europees meer bekendheid geniet. St-Etienne is evenwel een uit stekend elftal, dat in tegenstelling tot de meeste andere Franse clubs verras send goed collectief voetbal laat zien. Dat is mij vorig jaar in de halve finale van de Europacup al duidelijk gewor den en werd vanavond nog eens extra onderstreept. Bovendien is St-Etienne nog een jong team dat het inzicht heeft om straks een gooi te doen naar de Eu ropese top". In moeilijkheden De ASSE wilde niet alleen een gooi doen om op dit moment al internatio nale erkenning af te dwingen, de Fran sen wilden meer en brachten Bayem München - tot grote vreugde uiteraard van het massale Franse supporters- dom dat de aanhang van Bayem 90 minuten lang onverdroten tot regel rechte amateurs degradeerde - enkele malen goed in moeilijkheden met hun inmiddels befaamd geworden counter-speelwijze, ingeleid via de vleugel om het werk door de Revelli- broers of een van de opkomende mid denvelders (Santini en Bathenay) af te laten maken. Tegenover dat buiten- speldoelpunt van Gerd Müller, in de derde minuut al, stelde St-Etienne een brok aanvalswerk, wat de Duitsers - die een rustige start in petto hadden gehad - defensief handenvol werk be zorgde. Terwijl een aantal groene ballonne tjes als een zoveelste aanmoediging voor 'les Verts' vanaf de tribunes op de grasmat van het Hampden Park werden losgelaten, herstelde Bayem Nog eenmaal in de eerste helft hadden de Fransen - verdiend, zonder meer - op voorsprong kunnen komen. De door Sarramagna afgevuurde kogel plofte echter voor de tweede maal in nog geen vijf minuten tijd boven het ver schrikte hoofd van Sepp Maier tegen de lat in plaats van in het net. Jammer voor de Fransen, die in de eerste 45 minuten zonder meer de dominerende ploeg waren geweest en alleen door domme pech niet op voorsprong had den kunnen komen. Zou St- Etienne-Bayem München in bokster- men zijn beoordeeld, dan hadden de Fransen in de eerste 45 minuten al een niet meer te achterhalen puntenvoor- sprong opgebouwd. Verdedigend, zo heeft Kees Rijvers eens in een onbewaakt ogenblik ge zegd, stelt dit St-Etienne niet zo heel veel voor. Wat de Fransen echter in dat opzicht opnieuw lieten zien (ook in Eindhoven werd door de Fransen een haast vlekkeloze wedstrijd ge speeld) zal Rijvers zo langzamerhand wel op andere gedachten zijn geko men. De aanvalslinie van de Duitsers met de qua loopsnelheid beslist niet misdeelde Rummenigge en Hoeness werd correct afgestopt, terwijl de toch voortdurend flink wat aandacht opei sende Müller door Piazza (die in de halve finales tegen PSV als bewaker optrad van Edström) nauwelijks speelruimte werd gegeven. GLASGOW - Franz Roth, de maker van het Duitse doelpunt, neemt hier zijn tegenstander larqué in de tang. Uitgelokt Ietwat tragisch was het dan ook dat deze Piazza aan de basis zou liggen van het beslissende doelpunt van Bayem. In de 12e minuut van de tweede helft lokte Müller tegen zijn di recte tegenstander Piazza, de voorma lige Braziliaanse international, even buiten de 16-m-lijn een vrije trap uit (het eerste en laatste foutje van de vrij goed leidende Hongaar Palotai), die door Roth oerhard werd ingeschoten. Dik een half uur resteerde er daarna St-Etienne om orde op zaken te stellen. De bereidheid bij de Fransen om dat te realiseren was er; de mogelijkheden eveneens, al waren die nu niet zo tal rijk als in de eerste helft omdat Bayem de toch weer verrassend klinische or ganisatie van St-Etienne nu wel dras tisch tot op het middenveld beperkte. Helemaal de druk afwentelen kon Bayem echter nog niet. Vrijwel geen moment konden de Duitsers deze wed strijd naar zich toetrekken en moesten zich beperken tot wat individuele aan- valsacties via Rümmenigge en Hoe ness, die tien minuten voor tijd een ge plande tweede Bayem-treffer zag ver ijdeld door Ivan Curkovic. Op een baast wonderbaarlijke, maar o zo chaotische manier kon Bayern overeind blijven in een Europacup finale die met de Zuidduitsers een verkeerde winnaar kreeg. Even voor het einde werd dat nog eens voor de zoveelste maal onderstreept door de nog altijd geblesseerde Rocheteau, even tevoren door Herbin ingezet om aan de roep van de supporters van les Stéphanois te voldoen, toen hij op een sublieme manier Patrick Revellï de gelijkmaker offreerde. Zoals zovele voorgaande keren verdween echter ook ditmaal de bal op de een of andere miraculeuze manier niet in het doel van de Duitsers. CHANGAS DE ONIS - Hennle Kuiper heeft er woensdag in de vijftiende etappe van de ronde van Spanje voor gezorgd, dat het werkelijke spel om de leidersposities is begonnen. Hij gaf halverwege de etappe, die van Gijon naar Cangas de Onis over een afstand van 141 kilometer ging, de aanzet tot een ontsnapping van negen renner* uit het peloton. Bulten Hennie Kuiper zaten in deze groep de Portugees AgosUnho. de Belg Loos en de Spanjaarden Lopez-Carril. Oliva. Nazabal. Ocana. Aja en Pcsar- rodona. In de verzengende hitte van Noord-Spanje gaf Kuiper het tempo in de kopgroep aan, om, nadat eerst een berg van de tweede categorie was be dwongen, in de eindsprint de zege te moeten laten aan de Spaanse veteraan Vicente Lopez-Carril. Joaquim Agos Unho nam de leiding in het algemeen klassement over van Dletnch Thurau. Kuiper (op 8 seconden» en Ocana op 31 seconden), met de Baskische bergen in zicht, zijn de belangrijkste concur renten. De Nederlanders moesten flinke klap pen Incasseren. Bert Pronk eindigde op 3 minuten 12 seconden, maar de overige Nederlanders hadden meer dan achttien minuten achterstand. Genie Knetemann staakte de strijd. De uitslag van de vijftiende etappe: J Lopez-Caml iSpai. de 141 kilometer van Oi)oji naar Cangas de Onis in 3 uur 52 minu ten en 32 seconden (met boniflcaUe 3 52.221; 2 Loos <Bel» zt 'rnet bon 3.52 281. 3 Kuiper 'Nedi zt: 4 AgosUnho (Porti zt: 5 OUva (Spa» zt. 6 Nazabal (Spai zt. 7 Ocana 'Spa» zt: 8 Aja (Spa»zt:: 9 Pwarrodona (8pai zt. 10 Dlaz (Spaop 3.41 minuut: 22 Ditrtch Thurau 'Wdli op 3.12. 22 Bert Pronk 'Nedi zt. 38 Cces Priem (Ned) op 18,06: 46 Gerben Karstens (Ncdl op 23.17; 50 Aad van den Hoek (Ned) zt; 51 Fedor den Hertog (Ned) zt, 54 Henk Prinsen (Ned) zt; 56 Jan van Katwijk (Ned) zt. Het algemeen klassement van de ronde van 8panje is: I Agostlnho (Port) 73 uur 39 minuten en 30 seconden: 2 Hennle Kuiper (Ned) op se conden: 3 Ocana (Spa) op 31 seconden: 4 Pe- sarrodona (Spa) op 51 seconden; 5 Nazabal (Spai op 101 minuut. 6 Aja <8pa» 1 06. 7 Loos (Bel) op 1.28; 8 Lopez CarriJ (8pa; op 1.34: 9 Fuchs (Zwi) op 2 42; 10 Thurau (Wdli op 3.04; II Baert (Bel) op 3.25; 12 MarUns (Port) op 3.28; 13 Tones (Spa) zt; 14 Gonzales Linares (Spa) op 3.41; 15 Bert Pronk (Nedl op 3.46; 30 Cees Priem (Ned) op 18.35; 34 Aad van den Hoek (Ned) op 31.12: 41 Gerben Karstens (Ned) op 46.58; 44 Fedor den Hertog (Ned) op 53.18; 47 Jan van Katwijk (Ned) op 59.43: 48 Henk Prinsen (Ned) op 1.00.40. DORTMUND - De Nederlander Rob Faase is ook in de zevende ronde ronde van het in ternationale schaaktoernooi in Dortmund ongeslagen gebleven. Woensdag kwam hij in 25 zetten remise overeen met de Joegoslavi sche grootmeester Ciric De Rus Oleg Ro- manasjln won en heeft, zes punten. Faase is tweede met 5.5 punten. De uitslagen van de parUJen uit de zeven ronde zijn: Ackermann (WDli-RomanasJLn (Sov) 0-1: Tomic (WD1)- Flesch (Hom afg. Krause (WDD-Ballnas (Phli 0-1; Miles iGBu-Nlcolaj (WD1) l-O; Sy dor (Pol)-Iskov iDeni 0.5-0.5; Faase (NedF Ciric (Joe) 0.5-0.5, Afgebroken partijen tilt de zesde ronde. Nicol8)-Sydor 0.5-0,5 en Xskov- Ackermann 0,5-0,5. De stand Is. 1 Romanas- Jin 6: 2 Faase 5,5; 3 Flesch 4.5 (plus 1 afg.); 4/5 Clric, Miles 4.5; 6 Ballnas 4; 7/8 Sydor, Is- kov 3.5: 9 Ackermann 2,5; 10 Tomlc 1 (plus 1 afg.»; 11/12 Nicolaj. Krause I. OOK TOM HUISKENS KANDIDAAT VOOR NAC LEWEDORP - De 15-jarige Tom Huis- kens van de voetbalvereniging Lewe- dorpse Boys is ook al een kandidaat voor NAC uit Breda. Zondag speelt de Lewedorpse jeugdige middenvelder -r een proefwedstrijd in de NAC-Jeugd GLASGOW-Patrick Revellt tnr?j was Wgen Excelsior In overleg met zijn hier dichUn, een doelpunt, maar de bal ging zal hij een aantal trainingen gag net naast Mater verroerde etch meemaken in Breda maar het ko- amper terwijl Horsman tevergee/s mende seizoen maakt hij in ieder geval springt. nog deel uit van de Lewedorpse Boys. (ADVERTENTIE) Aan bord van de Eendracht - wat de grootste teleurstelling van de dag is geweest, blijft een open vraag. De voortdurende regen, on danks het feit, dat Madeira bij wijze van spreken op een steen worp afstand ligt (70 mijl), of de mededeling dat wij gezakt zijn naar de vijfde plaats in de race. De klassering, afgeleid van onze po sitie op zondagavond 12 uur, is het lijdend voorwerp van ernstige twij fel. Niet alleen aan boord van De Eendracht. De Zweedse Gladan, tot gisteren nog vijfde, liet weten ern stig aan de geldigheid van de pro motie naar de tweede plaats te twij felen. Een zeker zo grote bron van twijfel is de onzekerheid over de plaats die de Sir Winston Churchill op de ranglijst inneemt. We verslij ten het stilzwijgen van de Britten maar voor een misplaatste hoffe lijkheid. Opvallend is ook dat de uitgesproken favoriet, de Gypsy Moth V, niets van zich heeft laten horen de laatste dagen. Dit wantrouwen jegens de toch spreekwoordelijke Britse sportivi teit zal wel bij de wedstrijdstem ming horen, die nu eindelijk goed doorbreekt. Met de wedstrijdstem ming is ook de zo gewenste ver broedering onder de bemanning de finitief bevestigd. Maar of we er nog een bevredigende plaats uit kunnen slepen, wordt steeds twijfelachtiger. Even twijfelachtig als ons kostbare elektro-magnetische log. het in strument dat snelheid en afgelegde weg aangeeft. De laatste functie is onmisbaar bij het snel bepalen van de positie op zee. Iedere keer echter als de zender van De Eendracht in geschakeld wordt, slaat het log op hol. En dat zenden kan wel eens lang duren. In arrenmoede heeft navigator Coolhaas maar een 'spierinkje' uit- geworpen. De vis die hij daarmee wil vangen, is de exact afgelegde weg. Achter het schip sleept sedert maandag de lange lijn van het 'pa- tentlog': een lijn met aan de ene kant een nauwkeurig peilmecha- nisme en aan het andere uiteinde het 'spierinkje', een metalen tor pedo met vinnen. Die brengt de lijn aan het draaien en het log telt de omwentelingen en daarmee het aantal afgelegde mijlen. Gelukkig hoeft het falen van het elektronische log het vorige week gevestigde afstandsrecord van De Eendracht niet op losse schroeven gezet. In 24 uur legden wij vorige week bij het verlaten van de Golf van Biscaje 210 zeemijl af. Dat is ongeveer 390 kilometer. Zo'n pres tatie was nog nimmer door De Eendracht gerealiseerd. Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd om - met behoud van de smaak - het .teergehalte met nog liefst 35% terug te brengen tot het zéér lage niveau van 7 mg/sig. Het nicotinegehalte was al zeer laag: 0,6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 15