Samengaan van schoolbesturen eerste stap naar oplossing van de onderwijsproblematiek Renovatie- en bouwplan rond voor twaalf panden in Vlissingse binnenstad Jeugduitwisseling, tel uit je winst Raad Hulst bespreekt snel restauratie van pand 'De Gier' WOENSDAG 12 MEI 1976 ADVIES ONDERWIJSCOMMISSIE BLEEK AL BIJ BEZOEK COMMISSARIS VAN DE KONINGIN AAN HONTENJSSE DR. BOERTIEN: 'IK ZIE KANS OP EEN BAALHOEKKANAAL KLEINER WORDEN' KLOOSTERZANDE - Om een eind te maken aan de onderwijsproblematiek in de gemeente Hontenisse zou men om te beginnen moeten proberen tot samenwerkingsverbanden tussen de verschillende schoolbesturen te ko men. Sommige besturen hebben nu en dan al eens contact met elkaar, maar dat contact zou meer moeten gaan be tekenen dan zo maar eens met elkaar praten. Woorden van deze strekking rijn dinsdagmiddag in het gemeente huis in Kloosterzande gesproken tij dens het officiële kennismakingsbe zoek, dat commissaris der koningin dt. C. Boertien aan de gemeente Hon tenisse bracht. Tijdens een persbijeenkomst na het bezoek deelden burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse en de heer O. Vosveld, de ambtenaar die ondermeer is belast met de gemeentelijke voor lichting dit mee. Volgens de burge meester is een nauwe samenwerking van de schoolbesturen in Hontenisse ook een van de adviezen van de spe ciale onderwijscommissie, die zich m Hontenisse met de problematiek be zighoudt. De commissie zou de bestu ren zelfs samen willen zien gaan tot een schoolbestuur in de gemeente. Binnen afzienbare tijd brengt de com missie verslag uit in de vorm van een discussienota over het onderwerp. In Hontenisse is sprake van onderwij sproblematiek door de toenemende vergrijsing, die zich met name manifes teert in de kleine kernen. Het ver schijnsel vormt een rechtstreekse be dreiging voor verschillende kleuter- en basisscholen. De commissaris heeft dinsdagmiddag gesproken met het college van burge meester en wethouders, leden van de gemeenteraad en leden van de com missie die het structuuronderzoek in de gemeente begeleidt. Tijdens deze gesprekken kwamen in grote lijnen de zelfde onderwerpen aan de orde. Zo is ondermeer gesproken over de proble matiek van de kleine kernen en het daarmee samenhangende vraagstuk van de tweede woningen. Burgemees ter Somers deelde mee dat daarover een verordening in de maak is. Er is gesproken over de vaste oeververbin ding en over het BaalhoekkanaaL Met betrekking tot deze verbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen vertelde de commissaris dat hij kortgeleden met het college van gedeputeerde staten naar Den Haag is geweest om voor een spoedige beslis sing te pleiten. Ten aanzien van een Baalhoekkanaal lieten de Hontenisse- Foto: Commissaris Boertien, zojuist welkom geheten door het gemeentebes tuur van Hontenisse, na zijn aankomst bij het gemeentehuis. naren blijken daar niet om te zitten springen. De commissaris zei de kans dat het kanaal wordt gegraven steeds kleiner te zien worden. Hij verbond daaraan trouwens de wens, dat Zee land tijdens zijn ambtsperiode met zal worden overstroomd met industrieves tigingen. De Axelse Vlakte en het vol tooien van het Sloegebied leken hem voorpolig wel voldoende. De heer Boertien prees ook de schoonheid van het Zeeuwse land. Voor hem mag dat zo blijven. NVSH houdt regionale studiedag in Goes GOES - Zaterdag 22 mei houdt de Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming voor de regio Zeeland en West-Brabant een studiedag. Gesproken zal worden over onder meer het onderzoek, dat onlangs is gehou den naar het intern en extern functio neren van de NVSH-afdelingen in Zee land en West-Brabant. De studiedag wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en begint om tien uur. Een van de vertegenwoordigers van de gemeente vroeg de heer Boertien of de provincie misschien zin heeft om de haven van Walsoorden over te nemen. Dit jaar moet Hontenisse voor onge veer ƒ170.000 bijspringen in het ex ploitatietekort en het zou met name de gemeenteraad welgevallig zijn als die Kringbijeenkomst Welfare Zeeland GOES - De Welfare-vrijwilligsters in de Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag 20 mei de Kringbijeenkomst in de schouw burgzaal van 'De Prins van Oranje' te Goes. Na het uitstallen van de verschillende artikelen, zal de waarnemend kring commissaris ir. G. A. Kemper 's mor gens om half elf de bijeenkomst ope nen. De dames zullen twee stands in richten voor het werken met macramé, twee voor het werken met zeemansk nopen, twee voor het werken met hout, en twee stands met materialen voor het welfaremagazijn uit Den Haag. 's Middags om kwart over een kunnen belangstellenden de geëxposeerde ar tikelen bezichtigen en worden die te koop aangeboden. Raadsleden Domburg stellen wagen over duingebied DOMBURG - Drie gemeenteraadsle den van de christelijke groepering in Domburg vragen het college van b. en w. of het juist is dat de Inspectie der Domeinen van plan is een gedeelte van het duingebied ten westen van de Rodeweg over te dragen aan het mi nisterie van crm. De drie raadsleden zijn van mening dat de gemeente Domburg hier zeer grote belangen heeft. Zll verwlizen hierbij naar de recreatienota 'Domburg an noen naar het feit dat de ge meente het aangrenzende natuurge bied 'Duinrand' al in eigendom heeft. Die grote belangen, zo vinden de raadsleden, staan ook op het spel wat betreft het perceel dat grenst aan het duingebied ten westen van de Rode- weg. De heren L. Wondergem. L. Wat- tel en S. J. Lous informeren of hun In formatie juist is dat de Inspektle der Domeinen in onderhandeling met de gemeente Middelburg is dit aangren zend perceel ln eigendom te verkrijgen 'en dit samen met eerstgenoemd per ceel duingebied over te dragen aan het ministerie van crm'. De drie raadsle den vragen b. en w. of het college be reid is om stappen te ondernemen de twee percelen, hetzij in eigendom te verkrijgen, hetzij te huren. c. q. te pach ten door de gemeente Domburg, als de schriftelijke vragen bevestigend wor den beantwoord Beat avond KOUDEKERKE - Vrijdag wordt in hel verenigingsgebouw in de Badhuis straat te Koudekerke een beat-avond gehouden. De groepen 'Lasy Paradiso' en 'Desperado' staan op hel program ma. Het concert begint 's avonds om acht uur MORGENA VOND AL ALS AD VIES RIJKSDIENST BINNEN IS RAAD HIELD DINSDAGAVOND EEN BESLOTEN VERGADERING HULST - Burgemeester P. J. G. Mol- thofT van Hulst streeft er naar om morgenavond, donderdag 13 mei. ln een gemeenteraadsvergadering de omstreden restauratic van het pand Steenstraat 28 aan de orde te stellen. Enige voorwaarde is, dat het advies van de rijksdienst voor monumenten zorg binnen is. Mocht dat niet het ge val zijn, dan komt de kwestie in de raadsvergadering van 26 mei ter sprake. Tot dusver beschikt het college alleen nog maar over een uitvoerig advies van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft bv. Dat advies heeft het college nog niet vrijgegeven, maar het zou er op neerkomen, dat de restauraties van het 'Refugium van de abdij Ter Dulj- nen' alias het 'Pand De Gier' het best kan worden uitgevoerd volgens het plan waarmee nu wordt gewerkt Dat betekent, dat het monumentale pand aan de Steenstraat - bedoeld als toe komstige huisvesting voor het mu seum - wordt teruggebracht ln de toe stand waarin het sinds de achttiende eeuw verkort. Zoals bekend is de res tauratie ter discussie gesteld door de oudheidkundige kring 'Dt- vier Am bachten' uit Hulst, die de inmiddels blootgelegde voorgevel teruggebracht wil zien ir. de toestand van de vijf tiende eeuw. Dat komt er op neer, dat de gevel wordt hersteld en niet wordt weggewerkt achter een pleisterlaag zoals het huidige plan voorschrijft. De gemeenteraad van Hulst kwam dins dagavond achter gesloten deuren bij elkaar om van gedachten te wisselen over de uitbreidingsplannen voor het stadhuis. Morgenavond - donderdag - wordt (eveneens in besloten kring) ge sproken over de procedure die moet worden gevolgd met de structuurstu die Hulst en de naar aanleiding daar van voortgekomen Inspraakresultaten. De bedoeling is dat het debat over het 'pand De Gier" ln het openbaar wordt gevoerd. De commissaris zei dat de provincie graag goedlopende zaken wil overne men, maar de haven van Walsoorden was wat anders. Hij toonde wel begrip voor de problematiek. Verder kwamen er nog onderwerpen aan de orde als het handhaven van postagentschappen in de dorpen, het bevorderen van dijkre- creatie en de verontreiniging van de Westerschelde. Het deed de commissa ris deugd, dat men zowel in België als in Zeeuwsch-Vlaanderen al bezig is om deze verontreiniging - voor zover het rioolafvalwater betreft - aan banden te leggen. In dat verband noemde hij de activiteiten van het waterschap Hul ster Ambacht. Het bezoek van de heer Boertien duurde maar ongeveer drie uur. Met opzet had men afgezien van een uit voerig programma zoals dat in andere Zeeuwse gemeenten is afgewerkt in verband met de ziekte van mevrouw Somers, de echtgenote van de burge meester. POSITIEVE BESCHIKKING VAN MINISTERIE Collecte 's-HEER ABTSKERKE - De collecte ten bate van het Astmafonds heeft in 's Heer Abtskerke 172,68 opgebracht. TOTALE KOSTEN: ONGEVEER 1,8 MILJOEN GULDEN VLISSINGEN - Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft een positieve beschikking gegeven op het plan van de Vlissingse 1 woningbouwvereniging 'Goed Wonen' om in het gebied Groenewoud- Branderijstraat te Vlissïngen twaalf woningen te bouwen of te restaureren. De totale kosten van het project be dragen ongeveer 1,8 miljoen gulden. Daarvan neemt het rijk (ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, crm, en monumentenzorg) ongeveer 1,6 miljoen voor haar reke ning. De rest - anderhalve ton - moet 'Goed Wonen' zelf financieren. De voorzitter van de woningbouwver eniging. de heer J. J. Kempe. ver wachtte dat als alles volgens plan ver loopt met het project over drie maan den kan worden begonnen. De panden moeten aan maandelijkse huur gemid deld 600.- opbrengen. 'Goed Wonen' heeft het plan oktober vorig jaar ingestuurd. De aanvraag be trof het renoveren van een aantal be staande panden en volbouwen van een aantal gaten. Daarin zullen huizen uit de Dam, de Noordstraat en de Kolven- ierstraat te Vlissingen worden inge past. Deze panden liggen opgeslagen op het terrein van de oude PZEM- centrale. De Vlissinge woningbouwver eniging heeft zelf oude stenen en dak pannen bewaard die voor de bouw kunnen worden gebruikt. De grond waarop de panden zullen verrijzen, is voor het grootste deel ei gendom van de gemeente Vlissingen. Voor de verkoop daarvan is een raads besluit nodig. De grondkosten bedra gen ongeveer 0.4 miljoen gulden 'Goed Wonen' wil de panden in eerste instantie alleen voor verhuur beschik baar stellen. Mocht dat echter niet vlot lopen, wordt ook verkoop overwogen. De opdracht voor het bouwen en reno veren is gegeven aan de Waicherse Bouw Unie. Voor het ontwerpen van de plannen zijn de architectenbureau's Jobse BV en Steen en Tuinhof inge schakeld. De woningbouwvereniging wi! in to taal zestien woningen in Groenewoud-Branderijstraat bouwen of renoveren. De aanvraag voor de resterende vier panden is nog bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in behandeling. 'Goed Wonen' heeft dit plan ongeveer twee maanden geleden ingezonden. Internationale jeugduitwisseling wordt een ingeburgerd begrip in ons land. Overal vind je gezinnen van wie zoon of dochter voor een jaar in een ander werelddeel zit. En anders hoor je er wel over via leerlingen van middelbaar en hoger onderwijs. Daar maken ze van tijd tot tijd ruim baan voor zo'n buitenlandse jaar student, stellen in overleg een doel treffend studiepakket samen en ge ven zo nodig open deur om voor be paalde vakken wat leerjaar betreft een trap hoger of lager te nemen. In tussen woont de jonge buitenlander bij een gastgezin. Soms voor telkens 3 maanden als logee. Vaak een jaar met alle voors en tegens die een ge zin toevallig meemaakt. Het hangt er maar vanaf welke organisatie erachter staat Ieder jaar komen ze op onderwijs ad ressen met hun mogelijkheden op de proppen. De AFS, American Field uitwisselings-Service; Rotary Inter national, ook als je vader geen rota rian is op voordracht van één der le den, jaarlijks ongeveer 20 mogelijk heden voor uitzending naar de Ver enigde Staten, Canada, Australië of Zuid-Amerika. En de stichting Youth for Understanding, kortweg YFU die onder meer elk jaar met een paar honderd Nederlandse uitwisselingen bemoeienis heeft. Het gaat om jongelui tussen 16 en 18 jaar, minstens 3 jaar voortgezet on derwijs doorlopen, een redelijke on dergrond Engels die zich beslist goed kunnen aanpassen. Met uitzondering van hun 'zomerstudenten' die 2 maanden als logée blijven alleen in Holland worden ze bij een gezin on dergebracht met alle rechten, plich ten, gezelligheid, zoals een kuiken uit het eigen nest. Ze zeggen mam, vader of dad en als het even wil klikken blijven ze de volle termijn op het zelfde adres. Ze moeten naar school, een spruit van jezelf laat je ook niet maanden in het wild lopen. Wie zou niet knettergek worden van een ge zond jongmens dat niks omhanden heeft? Meedraaien dus, lessen, clubs, feestjes, vrienden, de taal leren spre ken. En vooral een beetje inzicht en begrip krijgen voor die totaal andere manier van leven. Want dat is het ideaal dat achter het goed georgani seerde YFU-werk schuilt, een voe dingsbodem kweken voor internatio nale verbroedering. Zo begon het ook, vlak na de tweede wereldoorlog. Heel klein ais een soort eenmansactie van ene Mrs. Ander son. Een rijke Amerikaanse die in het verslagen Duitsland kwam en zich naar schrok van de ideeën die de jon gelui hadden over de oorlog en ieder een die ermee te maken had. Om die haat te overstemmen nam ze twee opgroeiende Duitsers voor een jaar mee naar huis. Later nog een paar en toen begon de sneeuwbal te rollen. Kennissen van buren van familie haalden ook Duitse jongelui naar de States. Binnen 5 jaar hele groepen die op een keer in een Amsterdams hotel belandden en jawel, een nieuwe sneeuwbal nam de run. De hotel manager, de chef-kok en zo verder. Nu verplaatst YFU tienduizenden jongeren over de hele wereld. Brengt het Benelux-comité van de stichting al meer dan 20 jaar Belgische en Ne derlandse scholieren in contact met hun tijdelijke Amerikaanse ouders. Steeds meer gezinnen durven deze betrouwbare mogelijkhed aan voor hun kind, stellen zich ook beschik baar als gastouders. Al lopen enkele provincies een beetje achter, zoals de onze. Het aantal Zeeuwse leerlingen dat op het ogenblik via YFU in de ten denkt uit te komen. Een vreemde vogel die je helemaal moet leren ken nen maar lang daarvoor moet accep teren. Er tegen optreden alsof het om een eigen kind gaat. „Vooral in het begin een hele op gaaf', erkent familie Verboom. „Je bent automatisch toegeeflijker, pro beert jezelf aan te passen in plaats van andersom. Je gooit er niet met- een uit wat je hindert en dat zou je eigenlijk wel moeten doen. Zo had John gewoontes om wild van te wor den. Ging hier gelukkig naar Rijks scholengemeenschap 'Scheldemond', leuke actieve klas. Maar hij weigerde in het begin om een woord Neder lands uit te brengen wat beslist de bedoeling niet was. Was na z'n lessen ook met geen stok te bewegen zelfs iets te ondernemen. Pas nadat je dit soort dwarsliggers er veel te laat maar oprecht" uitslingert gaat het goed Dergelijke bezwaren zal een Amerikaanse ouder je natuurlijk ook opsommen. Geweldig fijn dat we zo veel Amerikaanse jongelui over de vloer kregen, dat is werkelijk een van de leukste kanten." John loopt nu over van energie, doet aan sport, is States studeert tel je op de vingers van een hand. Andersom wist deze organisatie dit jaar slechts 2 Ameri kanen bij ons te droppen- John Hut chinson. 18 jaar, tot 16 juli zoon van echtpaar Verboom uit Vlissingen. En Steve Taber, net 16, tot diezelfde da tum het 8e kind van het gezin Schip pers uit Nieuwerkerk. Wat YFU be treft mag het in beide richtingen best uitbreiden. Hoe bev't dat nu? Zo'n vreemde eend in de bijt die 's morgens al rond loopt voor je wakker bent en wie weet pas gaat maffen als je zelf het licht uitdraait. Die erbij zit als je samen flikflooit of herrie schopt, meeluistert wanneer aan het eind van de maand besproken wordt hoe je met de cen geaecepteerd door de vrienden van Dicky Verboom. 18.de enige zoon die nu in Amerika zit. Voor hem een heer lijk iaartje free-iancen op de High .School, allerlei mogelijkheden uitpro beren die op onze iesroosters niet voorkomen. Zoals psychologie, zwemmen als vak. jeugd en recht, spreken in het openbaar, zelf je zak geld verdienen met auto's wassen, Een paar meisjes Nederlands leren, leringen met dia's houden. De taal onvergetelijk onder de knie, tel uitje winst. Tenen Gemengde geluiden uit Nieuwer kerk. Een zeer zelfstandige dochter van 18 weg met YFU. Een die veel van huis was en weet wat ze wil. Studie tolk Frans in Brussel, een jaar te jong dus greep ze deze kans met beide handen aan. In huize 'Zonnehoek' te Nieuwerkerk kregen ze eerst Joyce, schattig meisje 18 jaar, dat minstens zo gemotiveerd was als de vertrekkende dochter. Toch maakte ze het niet, kreeg heimwee. Niet zomaar wat snikken op je bed, ze werd werkelijk ziek. Mevrouw Hendrikse: „Ze kon geen enkel voedsel meer binnenhouden, moest naar het ziekenhuis voor vocht en zou gewoon doodgaan zijn als de dokter niet had doorgedreven dat ze beslist naar huis moest Met hand en tand verzet, ze hield vol dat ze niet homesick was. Geloof maar dat Je dan wat meemaakt. We hadden ze trouwens graag gehouden. Toch avonden praten met het woorden boek ernaast, want dan vergeet je wel even dat ze de taal moet leren. Toen kwam Steve, moest na 4 maanden bij rijn eerste familie in Velp weg. Hij was. er niet op zijn plaats, kwam moeilijk en behoorlijk in de put bij ons. Een 2e keer wennen dus, andere school, weer contacten zien te leggen, een nieuw maar beter vakkenpakket op de Zierikzeese Rijksscholenge meenschap. Hij was toen nog maar 15 jaar, liep volgens mij op z'n tenen. Weet niet echt waarom hij dit wilde, zegt een lesje op over taal leren spre ken en volken tot elkaar - brengen maar ziet geen kans er werkelijk iets mee te doen. Daar komt hij pas ach ter als hij weer thuis zit. Alleen als je goed weet wat je begint is het waar devol, dat geldt ook voor de ouders want een jaar is verschrikkelijk lang". Scholieren en ouders met problemen kunnen altijd terugvallen op YFU, Scholeksterelaan 52 in Vinkeveen. Iedereen kent zijn vertrouwensfiguur, councellor, die bemiddelt, raad geeft en regelmatig contact houdt. YFU kijkt ook zorgvuldig of het gastgezin dat zich opgeeft wel geschikt is. Neem je een kind om de sfeer te zui veren.dan zak je. Wie zelf zijn Engels wil ophalen ook. En zo zijn er nog wel meer drempels te nemen. J e moet er immers op kunnen vertrouwen datje zoon of dochter op een goed adres komt en dat goed heeft niets met rijk te maken. Elke kandidaat wordt ook zorgvuldig getoetst. Mevrouw H. Nienhuis uit Teteringen, 10 jaar counsellor en sinds kort invalster voor haar opvolger mevrouw Van Gu- lik hierover: ,In ieders belang rijn we behoorlijk streng. Eerst een ontmoe tingsdag waar Amerikanen, gastge zinnen en Nederlandse jongelui die weggaan elkaar treffen. Dan hoor je wat ie te wachten staat wat betreft eigenaardigheden van het land en zo meer. Voor wie daarna doorzet een karakterpeiling door middel van op stel of invulformulier. We vragen ee> beoordeling van een leerkracht, be kende, dominee of pastoor. Dan volgt huisbezoek met gesprek tussen ons, ouders en scholier. Daarna wordt je misschien opgeroepen, praten we on gedwongen over de gekste dingen voor een goed oordeeL Pas als wij ze ker weten datje het aankunt wordt je geaccepteerd. Volgt- nog een John Hutchinson uit Vlissingen. kandidaten-weekend waar je ieder een ontmoet die met dezelfde reis gaat Dappi er Wat de kosten aangaat: gastgezinnen geven voledig kost- en inwoning plus bewassing. Wie een kind naar de USA stuurt betaalt 3.890. Daar voor krijg je diezelfde kost- en inwoning waar van de pleegouders overigens geen cent zien. Verder retour-ticket vlieg tuig met alle vervoer daama. Boven dien vrij school, vrij lesboeken en een bijzonder groot verzekeringspakket. Weet u dat kinderbijslag en aftrek gewoon doorgaat, dat rekent ineens anders nietwaar?" Ze stelt me voor aan Michelle Hen derson, 16 jaar. Een dapper kind dat niet altijd alles even gemakkelijk vond. Maar met de haven in zicht noemt ze een jaar zelfs wat te kort. Zo ook Steve Schippers, beter met z'n Nederlands en toch wel blij dat hij het volhield. John Verboom lijkt de enige van dit trio die de rit niet op zijn tandvlees uitloopt. Opmerking van mevrouw Schippers: „Alleen laten gaan als je ze er iets me geeft inplaats van iets aandoet". Advies van mevrouw Verboom: „Me teen jezelf zijn, eruit gooien wat je redelijk vindt, je houdt het toch niet vol". Ervaring van mevrouw Nien huis: „Bij een eerste baby liep ook veel meer mis dan bij nummer vol gend. Durf het alsjeblieft nog een keer".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9