'Grootst mogelijke haast met tong- en scholfonds' Sjoerd uit Philippine doet examen te bed Contacten Montedison nog niet afgebroken Zeeuws-Vlaams laagspanningsnet binnen vijf jaar ondergronds PZC/, Mansholt verwacht 'alleen besluit tot dijkverhoging' Nijverheid en Handel wil vliegveld voor Zeeland behouden almanak WOENSDAG 12 MEI 1976 VISSERIJSCHAP WIL VERORDENING OP 1 JULI IN WERKING LATEN TREDEN provincie 'KOTTERS AAN TROPISCHE WATEREN AANPASSEN' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het bestuur van het Visserijschap vindt, dat de grootst mogelijke haast ge maakt moet worden met de in stelling van het tong- en schol fonds dat tot doel heeft de sane ring van de Nederlandse kotter- vloot, te saneren. Dat werd dins dagmiddag duidelijk tijdens een openbare vergadering van het schap. Er zal naar worden gestreefd het fonds per 1 juli in werking te laten treden. Die da tum is van belang omdat dan ook de quotering voor het tweede halfjaar van 1976 wordt vastgesteld. Een vertegenwoordiger van het minis terie van landbouw en visserij, mr. W. den Houting, zei dinsdag dat het moge lijk moet zijn voor 1 juli klaar te zijn met de nieuwe verordening. De verordening, die al door het Visserij- sehap is opgesteld, is in principe aan vaardbaar voor de minister van land bouw en visserij en kan vast tevoren aan de Europese Commissie ter goed keuring worden voorgelegd. Het ont werp moet echter nog wel op een aantal punten bijgeschaafd en nader uitge werkt worden. Dat zal met de grootst mogelijke spoed worden gedaan door het Visserijschap en het ministerie sa- De Zeeuwse vertegenwoordiger in het Visserijschap, de heer M. Siereveld van Zevibel, is het ermee eens dat spoed wordt betracht bü de opstelling van de verordening. Hij gaf overigens blijk van de vrees, dat het bedrijfsleven aanzien lijke bedragen in het fonds zal moeten VISIE IN KRO-DOCUMENTAIRE OOSTERSCHELDE PROF. TIJSSE WIL STUDIE ALLE MOGELIJKHEDEN VLISSINGEN - Oud-minister van landbouw dr. Sicco Mansholt - een van deondertekenaars van de Delta wet - verwacht van deze regering 'niets anders dan een besluit tot dijksverhoging langs de Oosterschel- de.' „Doet ze dat niet, dan blijft ze ver achter bij haar beloftes over het res pect voor het milieu. Ik zie geen we zenlijke redenen waarom de dijken niet verhoogd kunnen worden," zei de heer Mansholt woensdagavond in het KRO-tv-programma 'Je dijkt de zee niet ongestraft in' van André Truy- man. Hij noemde de weigering van minister Westerterp om een studie naar dijk verhogingen te laten instellen 'een be lachelijk standpunt, een krankzinnige zaak'. In antwoord op een vraag van Truyman naar zijn handtekening on der de Deltawet verwees dr. Mansholt naar de ontwikkeling in denken en technisch handelen, die de afgelopen twintig jaar met betrekking tot het mi lieu is gegroeid. „Een wet is toch ook te veranderen, als die wet niet meer deugt Nu kijken we heel anders tegen deze zaak aan dan twintig jaar gele den. Een kwestie van drie maanden, zo'n wetswijziging," zo zei hij. Dr. Mansholt vroeg zich daarbij voorts a£ „Waarom kan dijkverhoging wel bij de Westerschelde? Ik zie niet in waarom milieu-belangen achtergesteld moeten worden bij scheepvaartbelan- gen. Ais dijkverhogingen wel kan als er seheepvaartbelangen spelen, trek ik de conclusie, dat het ook moet kunnen als er milieu-belangen in het geding zijn." Hij verwees voorts naar het recente dijkverhogingsrapport van Dwars. Heederik en Verhey en vond: „Het rijk betaalt, het rijk kan dus ook de uit voering ter hand nemen. Dat is dan vooral een kwestie van coördinatie. Ik verwacht van deze regering, dat men op korte termijn een besluit zal nemen tot studie naar dijkverhoging." Alle drie ting van de zeegaten in het zuidwesten, waarbij - onder meer in gesprekken met ir. H. Meijer uit Oosterbeek en de Belgische waterstaatskundige ir. A. Merlens - werd gewezen op de aantas ting van de kust (Goeree) door afslag en op het toenemend overstromings in de documentaire liet ook prof. dr. gevaar met name stroomopwaarts: Thijsse, oud-directeur van het waterloopkundig laboratorium in Delft en geestelijk vader van het Del taplan weten, dat ook dijkverhoging de aandacht moet krijgen van het ka binet. „Als er drie mogelijkheden zijn, moeten er ook drie bestudeerd wor den," zei hij. „De Deltawet is van 1957, wij hebben ook mensenwerk geleverd. .Enkele centimeters verhoging waterstand aan de monding van de Westerschelde betekent tientallen cen timeters verhoging stroomopwaarts", zo werd gesteld. Er werd voorts aan dacht besteed aan de Oosterschelde- dag van de TH in Delft en aan de par tiële dijkverhoging langs de Ooster- schelde, waarbij ir. Meijer de gedachte Naar onze tegenwoordige ontwikke- opperde om bij de te verhogen dijk- line is twintig jaar lane edelen." vakken reeds rekening te houden met De KRO-documentaire ging nader in Delta-verhoging van de cUik. zodat op een aantal gevolgen van de aislui- d,e gemakkelijker is int te voeren. storten. Volgens eerder gemaakte af spraken wordt het fonds in drie gelijke delen finahcierd door de overheid, de banken en het bedrijfsleven Naar de mening van de heer Siereveld zou de overheid meer moeten betalen dan het bedrijfsleven. „Wij hebben niet om quo tering gevraagd. Hei is ons opgelegd en de overheid moet dan ook het grootste deel betalen", stelde hij. Hij was bang dat zal blijken dat de heffing op de aan voer van tong en schol boven de 1 pro cent zal gaan. Vrij hoog De secretaris van het Visserijschap, dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, benad rukte tijdens de discussie over de instel ling van het tong- en scholfonds, dat de uitkeringen vrij hoog moeten zijn. ..De grootste pest zou zijn als we gaan den ken dat we met uitkeringen aan de lage kant gaan zitten. Dan gaan er niet ge noeg schepen uit. De vissers zullen toch al schoorvoetend besluiten te stoppen. We zijn nu halverwege de sanering blij ven steken, zonder dat de vloot uit de moeilijkheden is. Er moet nu snel iets gebeuren om er alsnog 60.000 PK uit te krijgen", aldus de heer Boelmans Kra nenburg. Het Visserijschap besprak dinsdag ook de problemen rond de afzet van de Ne derlandse visservaartuigen. Er liggen nu meer dan 100 kotters aan de wal en ervaringen van het Informatiecentrum voor de afzet van die schepen leert, dat het erg moeilijk is ze te verkopen. Vol gens het Visserijschap moet de overheid een tegemoetkoming geven voor de aanpassing van kotters aan tropische wateren. Daarover wil het schap op korte termijn overleg voeren met de mi nisters van economische zaken en van ontwikkelingssamenwerking. Verder zou de overheid meer garanties moeten geven voor het aangaan van joint- ventures in ontwikkelingslanden. Het Visserijschap vindt dat geen afwach tende houding moet worden aangeno men. HAVO-SCHOLIER BEGON MET NEDERLANDS PHILIPPINE - Hoewel de 18-jarïge Sjoerd Zegers uit Philippine al en kele maanden thuis met de benen omhoog ligt, kan hij toch deelne men aan het schriftelijk eindexa men havo. Dinsdagmorgen namen de heren W. de Zeeuw en G. D. van Voorenveld, respectievelijk leraar Nederlands em leraar geschiedenis van de Temeuzense rijksscholen gemeenschap Petrus Hondius, als examcncontroleurs plaats bij het bed van Sjoerd. Klokslag tien uur mocht Sjoerd aan de examenopgaven van het eerste vak, Nederlands, beginnen. In de komende dagen zal Sjoerd op bed nog examen moeten doen in natuurkunde, wiskunde, scheikun- de.biologie en Engels. De jonge Ze gers is plat komen te liggen doordat hij op 6 februari met zijn bromfleis in aanrijding kwam met een perso nenauto, waarbij hij een gebroken bovenbeen opliep. Een paar weken geleden heeft hij 'al krukkend' wel het mondeling gedeelte van het examen kunnen doen. Op dokter sadvies moest hij evenwel weer het bed houden, omdat zijn been nog niet sterk genoeg bleek te zijn. Vol gens leraar De Zeeuw vraagt een examen-op-bed 'om een hoop extra organisatie'. „Maar dat is de service-verlening van het Petrus Hondius', aldus de heer De Zeeuw. Jjoerd Zegers, examenkandidaat te bed, met zijn docenten De Zeeuw en Van Voorenveld. (ADVERTENTIE) SPOED aVONDVEILIHG Woensdag 12 mei in de Schouwburg te Middelburg Kijkuren: 14.00-18.00 uur. Aanvang veiling: 19.00 uur Wegens sterfgeval en vertrek divers meubilair o.a. kabinet, kuifkast, chiffo- niere, speeltafel, zachthouten kabinet, tafel eikenhout, knopstoelen, koperen ketel, koperen kruik, dekenkist, zeeuws mes, sieraden, juwelen, ringen, broches, goudep munten, boeken, porselein, 60- delige zilveren cassette, Perzische tapij ten etc. etc. Notaris P. Krepel Veilingmeester A. I. Verhage Beperkte inzending nog mogelijk Inlichtingen: (01171) 1463 - (01180) 27639 MINISTERIE: 'VESTIGING MINDER WAARSCHIJNLIJK' MILAAN, DEN HAAG - Het dinsdagochtend tegenover Italiaanse chemische concern Montedison heeft de contacten met Nederland over de vesti ging van een fabriekscomplex in het Sloegebied bij Vlissingen ook gisteren nog niet afgebro ken. „Over het al of niet wijzi gen van de plannen voor een dochterbedrijf in Zeeland is nog geen enkele beslissing ge nomen", verklaarde een woordvoerder van de directie onze correspondent in Rome. Montedison zegt in aansluiting op haar eerdere aankondiging over de vestiging van een nieuwe fabriek in Feluy (België) en het verband dat naar aanleiding daarvan met de plannen voor Zeeland wordt gelegd: „Er zijn nog geen besprekingen met een zo se rieus karakter begonnen dat het ver laten van het oorspronkelijke plan voor Zeeland ook maar in overweging kan worden genomen". Het bedrijf onthoudt zich verder van ieder commentaar op de conclusies, die op het ogenblik in Nederland wor den getrokken. Dinsdag hebben gede puteerde A. J. Kaland - voorzitter van Zeeland krijgt minder via Wet Uitkering Wegen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Zeeland zal in de toe komst minder geld via de wet uitkering wegen krijgen dan tot nu toe het geval was. Dat blijkt uit de memorie van antwoord van de ministers van verkeer en waterstaat en financiën en van de staatssecretaris van binnenlandse za ken over de wijziging van de wet. De bewindslieden maken duidelijk, dat voor Zeeland in het verleden de correc tiefactor 1.4 werd gehanteerd. Dat hield in dat bij een verdeling over de provin cies Zeeland - bij wijze van voorbeeld - f140,- kreeg als de andere provincies f 100.- kregen. De correctiefactor is nu teruggebracht naar 1,2. De bewindslieden zetten in de memorie uiteen dat het wegennet in Zeeland een sterker gelijkenis is gaan vertonen met het wegennet in de andere provincies. Tot nu toe werd ervan uitgegaan dat Zeeland door de geografische ligging in alle opzichten afwijkt van de overige provincies. Dat motief is ten dele nog wel aanwezig, zo erkennen de bewinds lieden, maar toch in mindere mate. Daarom wordt de correctiefactor van 1,4 op 1,2 gebracht. CENTRAAL PZEM-GEBOUW IN OOSTBURG GEOPEND het havenschap Vlissingen - en drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, op het ministerie van econo mische zaken in Den Haag nog een 'voorbespreking' gevoerd voor een ontmoeting die aan het eind van deze week of begin volgende week nog met Montedison op het programma staat. Een hoge ambtenaar van het ministe rie van economische zaken zal dat ge sprek voeren en nagaan of er met het chemische concern 'nog zaken zijn te doen'. Een belangrijk aspect in deze hele zaak is de investeringspremie die de Neder landse overheid aan Montedison zou kunnen toezeggen. In de loop van maandag is bij het ministerie van economische zaken een telefoontje bin nengekomen van Montedison, waarin het bedrijf melding maakte van de be slissing in Feluy een joint-venture aan te gaan met de Belgische oliemaat schappij Petrofina. „Wij kunnen niet zeggen dat Montedison zich heeft- te ruggetrokken". zo werd er in Den Haag aan toegevoegd. Daarbij werd er tege lijk op gewezen dat Montedison tot op dit moment ook geen officieel verzoek heeft gedaan om grond in het Sloege bied te verwerven. Dat de vestiging daar nu geheel van de baan is wilde Beheersstatuut voor linkeroever nog voor reces in Belgisch parlement (Van onze verslaggever) BRUSSEL - In politieke kringen b Brussel wordt aangenomen, dat beheersstatuut voor de linker ScH- deoever nog voor het zomerreces va het Belgische parlement - dat 30 jmi begint - zal worden besproken. He! wetsontwerp bevindt zich nu ter on dertekening bij de koning, waarna het nog moet worden gedrukt voor het aan de orde kan worden gesteld. Aan vankelijk werd verwacht dat het pas begin volgend jaar voor het eerst in het openbaar zou worden besproken. Het ontwerp-statuut van minister J. Chabert van verkeerswezen, volgens welk zowel de stad Antwerpen als he! Land van Waas met het beheer te ma ken krijgt is bij de eerste noch bij de tweede met enthousiasme ontvangen. De minister is zich daarvan bewust en zegt dat het ontwerp geen zaak van nemen of laten is. Volgens hem bestaat de mogelijkheid om op een democrati sche manier wijzigingen aan te bren gen die zowel voor Antwerpen als vor het Land van Waas meer bevrediging schenkt. Volgens het ontwerp krijgt Antwerpen op de Linkeroever zeggenschap over het havenbeheer. De gemeenten op de Linkeroever worden daarbij niet be trokken. Het grondbeleid zal worden gevoerd door een soort havenschap, dat nog moet worden opgericht en waarin het rijk, het Waasland en de provincies Oost-Vlaanderen en Ant- ZEEUWSE Nieuw Zo'n eerste dag op een nieuwe school - dat is in deze zich snel ont wikkelende wereld ook niet meer het bedremmelde gebeuren, dat het vroeger was. In een van de Zeeuwse steden kwam recentelijk een pas geves tigde kleuter een van de scholen versterken. „Zo", sprak de juf. ..ik ben juffrouw Mies. En hoe heet jij?" „Betty, juf'. En om de nieuwkomer op haar ge mak te stellen, sprak juf vervolgens „Wat heb jij mooie bruine ogen, Be tty". Waarop Betty koeltjes reageerde: „En wat hebt u lelijke groene". OOSTBURG - Het ongeveer tachtig kilometer lange laagspanningsnet van de PZEM tot de beslissing gebracht de dat nog bovengronds loopt, zal binnen vijf jaar worden vervangen door ka belnetten. Vooral technisch- economische redenen (onder meer problemen bij reparaties) hebben dePZEM tot de beslissing gebracht de leidingen onder de grond te stoppen. Adjunct-directeur ir. L. Sisouw de Zilva van de PZEM deelde dit dinsdag mee bij de officiële opening van het nieuwe PZEM-gebouw in Oostburg. Alle activiteiten van het energiebedrijf worden daarin samengebracht in het kader van een reorganisatie, die in de eerste plaats de sectoren gas en elek triciteit dichter bij elkaar moet bren gen. „Het gaat er om efficiënter te werken, waarbij steeds vooropstaat dat ons werk Is gericht op het dienstbetoon aan ee verbruikers. Dan is het ook be langrijk om alle activiteiten samen te bundelen die iets met de PZEM te ma ken hebben", zei de heer Sisouw de Zilwa. De centralisatie betekent over igens dat de PZEM-vestiging in Bres- kens. Aardenbure en IJzendijke wor den gesloten. Zeeuwsch-Vlaanderen is nu opgedeeld in drie rayons: oost. midden en west. Volgens ir. Sisouw de Zilwa is de reor ganisatie bij het personeel niet onver deeld gunstig ontvangen. Sommige medewerkers vinden het lastig grotere afstanden te moeten overbruggen en zijn bang dat 'een'stuk gezelligheid' verloren gaat. „Maar het is nu eenmaal nodig. We zullen ermee moeten leren leven", zei de adjunctidirecteur, die aan de hand van een historisch over zicht duidelijk maakte dat het gas er in Zeeuwsch-Vlaanderen eerder was dan de elektriciteit. Burgemeester A. Schipper van Oost- burg. die het gebouw aan de Indus trieweg officieel opende, toonde zich bijzonder ingenomen dat Oostburg was gekozen als vestigingsplaats. „Ook u erkent gelukkig dat Oostburg het centrum is van de regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen", zei hij met een knipoog naar zijn collega's van Sluis en Aardenburg, van wie mr. H. van den Beid (van Sluis) trouwens de raad van bestuur van de PZEM vertegenwoor digde. De heer Schipper vond het lo gisch dat het PZEM-personeel rie ver huizing heeft ondergaan als een 'in grijpende operatie', maar hij had ook begrip voor de realiteit. Namens de aandeelhouders van de PZEM bood hij het personeel een aquarium aan. Directeur M. Leenhouts van LAB uit Sluis (de hoofdaannemer) gaf. mede namens een aantal onderaannemers, een plantenbak weg. Hij bedankte de PZEM voor de goede samenwerking en had er alle vertrouwen in dat de 'dienstverlening er niet minder op zal worden'. Een geschenk in de vorm van een aantal posters kwam van de regio Zeeuwsch-Vlaanderen van de PZEM- personeelsvereniging ONO. Het werd uitgereikt door voorzitter W. Verdoom. De heer R. A. M. Vis, ing.. bedrijfsinge- nieur van de PZEM in Zeeuwsch- Vlaanderen bedankte ten slotte alle sprekers en anderen die aan de tot standkoming van het gebouw hebben meegewerkt. Burgemeester A. Schipper van Oost burg tijdens de opening van het cen traal PZEM-gebouw in Oostburg. tuurlijk wel minder waarschijnlijk worden", was de reactie. Er wordt nog op gewezen dat het produktiepro- gramma dat Montedison in Feluy op het oog heeft veel kleiner en van een geheel ander karakter (polypropyleen) is dan men zich voorstelde in het Sloe gebied op te bouwen. Op vragen of Montedison dan intussen met plannen rondloopt om in Noordwest-Europa twee chemische complexen te vestigen wordt van de kant van de directie van het concern niet gereageerd. Bij de be spreking van de heren Kaland en Ver burg op het ministerie van economi sche zaken is de stand van zaken geïn ventariseerd en heeft het ministerie kunnen kennis nemen van de reactie van het Havenschap Vlissingen op de recente ontwikkelingen. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - Het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel dringt bij minister Westerterp aan op behoud van het vliegveld Midden-Zeeland. Het departement doet dat via een motie, die dinsdagmorgen werd aangenomen tijdens de jaarvergadering van het Depar tement Zeeland in Middelburg. Per telegram, ondertekend door voorzitter Scheuerman en secretaris Griffioen, is deze motie ter kennis gebracht van de minister van verkeer en waterstaat. Het telegram luidt: „Hierbij zenden wij u de motie die het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel heden heeft aange nomen. Het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel heden in Middelburg ln jaarvergadering bijeen spreekt als haar mening uit, dat het vliegveld Midden-Zeeland, gezien de regionale infrastructu rele belangen met name voor de recreatie en de verbindingen bij eventuele cala miteiten voor Zeeland behouden dient te blijven en doet hierbij een dringend beroep op uw medewerking voor het verkrijgen van voldoende financiële onder steuning".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2