Geen betutteling bewoners 'Ter Schelde' in Breskens NOGMAALS: AARDAPPELEN DIRECTRICE:VOOR INSPRAAK LAAT IK BEWONERS NIET VOOR DEUR WACHTEN" MANNENKOOR BEJAARDEN TEVREDEN OVER GANG VAN ZAKEN DES Schoondijke =5^ bereidt zich voor op zomerevenementen JS: Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen HONOLOELOE WERKTHEATER MIEL COOLS SOLUTION NEERLANDS HOOP WOENSDAG 12 MEI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSCH VLAANDEREN i toesland kunnen worden. Bewoners, die bepaalde voorstellen hebben, mo gen daarmee bij me komen. Willen ze dat iets gerealiseerd wordt, dan is dat de enige manier. Ik laat nooit een be woner bij mij op het deurmatje wach ten. Ze mogen bij me binnenstappen en dan maak ik een afspraakje om .even bij hen op de kamer te komen. Gaat het over klachten dan moet men er wel eerlijk mee voor de draad ko men. Dus van anonieme zaken trek ik me niks aan. Als een bewoner op- of aanmerkingen op het personeel heeft, dan wil ik precies weten over wie en waarom". Voor de dagelijkse verzorging, dag en nacht, zijn ongeveer dertig mensen in de weer De huishouding staat onder leiding van mejuffrouw S. Verpoorte en in de keuken bepaalt chef-kok Piet Oosterling de gang van zaken. Hij wordt hierin bijgestaan door kok John Leijnse. Van de dertig personeelsleden zijn er twaalf in part-time verband. In de kamer van het echtpaar C. van Meenen-de Potter zijn bejaardenver zorgster Bertie Brouwer en bejaarden helpster Maya Versluis bezig de 92- jarige vrouw uit bed te helpen. De 22-jarige Bertie is uit pure betrok kenheid in be bejaardenverzorging ge gaan. „Het is dankbaar werk. In een ziekenhuis zou ik het niet kunnen har den. Als bejaarden sterven dan kan ik daar tegen, want vaak gaat het op een natuurlijke wijze. Tegen het doodgaan van jonge mensen, zoals je dat veel in een ziekenhuis ziet. daan kan ik niet tegen". Maya Versluis (18) die door Be rtie wordt begeleid, is ook in het be- jaardenwerk gegaan omdat zij zich graag verdienstelijk wilde maken voor de medemens. tekst: Paulus Maartense foto's: Peter Verdurmen 'Ter Schelde' in Breskens met zijn fel oranje gekleurde zonneschermen Een beeld uit Nederlands Hoop Interieur. Dinsdag I juni in Terneuzen. Ze zijn een tikkeltje weg van Temeuzen, Freek de Jonge en Bram Vermeu len, samen vormend "Neerlands Hoop'. Ze kunnen er ongetwijfeld dinsdag 1 juni op warme belangstelling rekenen voor htm nieuwe programma 'Inte rieur'. Eigenlijk zijn zij na allerlei omzwervingen 'de musical Een kannibaal als jij en ik. bijvoorbeeld) terug op hun basis: twee jongens, een avond lang op het toneel, in de weer met zelfgemaakt materiaal en dat week-in, week uit, overal in het land. De thema's zijn wat persoonlijker dan voorheen en bewust dicht bij huis gehouden. Was vroeger wel eens sprake van een on verbiddelijke zwerftocht langs de misstanden, nu leiden zaken als vieze luiers en luidruchtige buren de aandacht af van de grote problemen van onze tijd. Dat de boze buitenwereld zich zo makkelijk niet buiten laat slui ten. blijkt in de loop van de avond en zo ontstaat voor de toeschouwer een beeld van een Hollands binnenhuisje anno nu: Neerlands Hoop Interieur. Zuidl andtheater, 20 uur. Zaterdag 29 mei treedt in de r.k. kerk van Hoofdplaat om 20 uur het Zeeuws Mannenkoor onder leiding van Han Beekman op. De koorleden komen uit Goes. Nog niet bekeerd tot de brandnetelsoep? Nee? Toch zie ik het gebeuren. Tenslotte werd de aardappel eertijds ook als onkruid beschouwd en is de knol bij ons nog niet eens zoveel eeuwen als voedsel ingeburgerd. Tot voor kort wist ik niet beter of iedereen at per dag slechts 1. hoogstens 2 aardappelen. Zag men onze portie in het water staan, igejast met de dunschiller en in de lengte doorgesneden) dan heette het: „O maaar! Eten jullie zo veel aardappelen? Weetje hoeveel ik er schil?" En dan gingen er 3 obstinate vingertjes de hoogte in. Zou er iets bijzonders met ons zijn dacht ik soms be zorgd. Ik overwoog er ook maar 3 ie schillen. 1 voor mij en 2 voor mijn echtgenoot want hij is lensiolte de kost winner, maar ik kon hei niet over mijn hart verkrijgen dat de honger hem de deur uit zou jagen Ik blijf thuis acher de schrijfmachine, ik zou het wel redden, des noods met een verderfelijke marsreep achter de kiezen doch kom, iemand rammeldemet een rammelende maag zijn brood laten verdienen? Hel zweet des aanscherts is er toch ook al lang aj? Mars repen - 't hapt zo heerüjk weg. dat wel, zoals die ouwe qplrice ons op het scherm zo plastisch weet te tonen maar je moet wel stokoud zijn om er straffeloos aan te mogen beginnen. Het voordeel van stokoud zijn is datje heel veel mag. De naam van de ouwe actrice is me ontschoten en dat vind ik jammer ivant ik heb daar meer last van de laatste tijd. Met staatslieden heb ik hel ook. Laatst nog met een eerbied waardige Rus. Een bekende figuur (in ruste) met een fonkelend brilletje en een vezel-snorretje naar wie een cocktail werd vernoemd. U hebt natuurlijk al direct be grepen dat het de heer Molotov was maar bij mij duurde het een halve dag eer ik daar achter was. Terug tot de dagelijkse pot met als hoofdrolspeler de aardappel. Het gebeurt dat er iemand bij ons komt eten. Dezelfde wier gram zich over mij uitstort als ze onze dagelijkse portie geschilde aardappelen ziet. „Ga je gang noden we ar geloos als we aan tafel zitten waar de florissant ogende dekschaal vol knamtge roomblanke Zeeuwse heerlijk heid staat te dampen. Wat blijkt tot onze verrassing? De gast tast toe, voor deze ene keer belieft de gast meer dan 2 aardappelen. We minimaliseren ons kwantum dusda nig dat er nog wat overblijft. „Wil je deze nog?" vragen we welwillend „Ja alsjeblieft" klinkt het antwoord. De schotel is nu leeg en ik weet zeker dat ondanks de berg groente en het karbonaadje die ze opgegeten hebben gast en gastheer best nog een aardappeltje zouden lus ten. Een vreemde tijd. Drommen bezoekers verdringen zich watertandend in het museum voor 'De aardappele ters' van Vincent part Gogh en andere aandoenlijke aardappeüaferelen. Van Gogh dacht dat hij arme sloe bers schilderde die men smalend ervan betichtte ar moede was en is een schandemet 'aardappelbuiken' to'id te lopen. Nu zijn het rijkaards die een luwe maal tijd eer aan doen. .Daar moet je eens over schrijven" zanikt men mij de kop zot. „Over de dure aardappelen. 't Is godgeklaagd." Wal ik dan bij deze gedaan heb. Met de vermelding dat voortaan iedere gast te mijnen huize niet meer dan 2 aardappelen op zijn bord krijgt. Ze zijn me te duur. De naam van de happende actrice schiet me nu ook opeens te binnen: Georgette Rejewsky iu weet wel, de vriendin van de wolvenman). Maar verder gaat in 'Ter Schelde' al les rustig en vreedzaam zijn gangetje. Alhoewel: 'Ontevreden mensen vind je overal', zegt directrice A. op 't Hof. Uit een aantal gesprekjes met be jaarde mannen en vrouw blijkt niets dan tevredenheid met de gang van za ken in 'Ter Schelde'. Iedereen prees zich gelukkig met de sfeer tussen be woners onderling en de verstandhou ding tussen personeel en bewoners. In Ter Schelde' wordt evenveel bin nenskamers als buitenskamers geleefd. Dat is al een bewijs dat de sfeer gezel lig en vertrouwd is. Parterre, in de ruime recreatiezaal zitten drie groep jes vrouwen te kaarten en te scrabbe len. „Wiermaak ik, je weet wel, van zeewier". De scrabbelaarster zet het woord voorzichtig op het wiebelige bord uit. „Jij gebruikt van die dikke letters. Ik heb altijd wel gedacht datje gek was op van die dikke banketlet ters". De vier vrouwen gieren van pret om deze mop. De kaartsters op de ach tergrond raken blijkbaar gestimuleerd door dit uitbundige plezier, want ook daar breekt ineens een lachen los. Op de eerste verdieping zitten zeven zwijgende bejaarde mannen op een rijtje naar de oplopende biljartscore van een dikbuikige 'kornuit' te kijken. Zo te zien is de biljarter aan stoot geen beginneling, want hij maakt de ene na de andere carambole. Nog een verdie ping hoger, op de overloop, zitten twee vrouwen tegenover elkaar achter een raam, dat uitzicht biedt over een goed deel van Breskens, de veerhaven, de monding van de Westerschelde, terwijl aan de einder de contouren van Vlis- singen zich aftekenen. ..Fantastisch, zo'n heerlijk uitzicht. Dat vind ik niet alleen, dat vinden ze hier allemaal", zegt de 93-jarige Digna Odmk-Leenhouts. „Het is net een schilderijtje", verzucht Neeltje Meeusen-Servaes. Zachtjes tikken haar breinaalden. De lift stopt en uit de deur stapt de 86-jarige Bart Baaij. Leunend tegen de liftkoker, met zijn stevige wandelstok als een geweer voor zich geplant, luistert hij mee naar de opmerkingen van beide vrouwen. „Wat willen jullie nog meer weten? Ik ben vroeger bij de marine geweest. Na wat omzwervingen ben ik in deze sireek te rechtgekomen Het bevalt me hier uit stekend. De Zeeuwsvlamingen hebben een fijne mentaliteit. Ze zijn veel vrijer van opvattingen". Bart Baaij komt oorspronkelijk van Tholen. „Ik heb ja renlang in Nieuwvliet dienst gedaan, ik zat daar op die marinepost. Dat stelt nu niks meer voor. Binnenkort wordt die zaak daar zelfs gesloopt". De dood Even neemt het gesprek een andere Directrice A. op 't Hof spreekt één van de bewoners 'bemoederend' toe. Bart Baaij: Vroeger zat ik bij de marine". EERSTE HELFT VAN AUGUSTUS Ontspanningsmiddag TALVAN ATTRACTIES OP PROGRAMMA SCHOON IIU K f: r,e middenstands- vereniging DES uit Schoondijke is op het ogenblik druk bezig met de orga nisatie van ern ruim twee weken du rend zomerevenemenl in de eerste helft van augustus. Hel totale pro gramma moet ten goed komen aan be zoekers van jong tot oud en daarop zijn de verschillende onderdelen dan ook afgestemd. Op zaterdag 31 juli start men met een 'drive-in-show' in een grote tent op het Dorpsplein, Presentator is disc-jockey Ferry Maat. Van maandag 2 augustug tot en met vrijdag 6 augustus is er voor alle West-Zeeuws-Vlaamse kinderen de 'Speulmart '76'. Dat is een kinderva- kantieweek die onder verantwoorde lijkheid staat van de West-Zeeuws- Viaamse Streekjeugdcentrale 'SJC>. die in de grote tent van alles organi- seeren voor en met de kinderen. DES wil zaterdagavond 7 augustur een groot artiesten-show-programma or ganiseren. Een keur van bekende Ne derlandse en Belgische artiesten zal die avond volledig amusementspro gramma op de planken brengen. De tent op de Brink is voor zondatg 8 au gustus aangeboden aan de SJC. die een groot zomerfeest wil houden voor alle kerken uit de regio. Opzet is om kerkelijke en semi-kerkelijk activitei ten wat meer bekndheïd te geven. Expo In een nog grotere tent die de hele Schoondijkse Brink in beslag gaat nemen houdt DES vanaf woensdag middag 11 augustus tot en met zater dagavond 14 augustus de Expo- Schoondijke. De middenstand uit liet dorp en het bedrijfsleven uit de regio zullen op deze huishoudbeurs hun koopwaar tonen op een voor West- Zeeusch-Vlaanderen unieke manier. Demonstraties en modeshowa zullen elkaat afwisselen en het publiek kan allerlei lekkers proeven, ook op in en om de tent gesitueerde terrassen. De middenstandsvereniging zelf exploi teert een wafelbakkertij. Voor de kinderen stelt het geschenkeiihuis Willemsen een speelhoek met creche beschikba ar. De Schoondijkse vereniginten houden op de Expo gezamenlijk een grote ba zar met vele attracties, waaronde het rad van avontuur. Uit elke vereniging heell een lid zitting in een speciaal daartoe in het leven geroepen 'bazar- vrijwillige brandweer, de biljart vereni- kerskamer Nut en genoegen' en de motorclub 'De kk-iduivcls' Als aanvul- ling op het programa zal DES nog zor- muziekkorpsen. drumbands, majoret- ten. kapellen, zanggroepen en andere attracties. Getracht zal worden om op eike vrijdag en zaterdag wat vertier te brengen in Schoondijke. evenais trou wens op elke Expo-middag of avond. Hel ledental van DES is de laatste tijd flink toegenomen. Telde men er eind vorig Jaar nog slechts 17. nu zijn hel er leren een leuk iarin op ium manui ruuwcu uiv uiueliendijk. die op zijn accordeon «peelde en waarin de fiiin "De Dikke <-n de Dunne' en nog een paar tekenfilms werden EHB O- wedstrijd SINT-JANSTEEN - In Sinl-Jansteen werd de Jaarlijkse onderlinge wedstrijd tussen EHBOploegen van Sint- Jansteen en Vogelwaarde gehouden met als Inzet de "Van Acrt-wi wolbeker". Er namen 2 ploegen van Sint-Jansteen en 2 ploegen van Vogelwaarde aan deel. Sint-Jansteen won deze wedstrijd rnet 80.5 punt tegen Vogelwaarde met 70.5 punt. De uitslag van de ploegen was: i S.ENT'Jan.steen II 25.5 pnt; 2 Sint-Jansteen I 23 pnt; en 3 Vogel waarde I met 19 pnt De uitslag van de commandanten- prijswedstrijd was 1 O. Weemaes 8 - punten: 2 Fr Weemaes 7,5 pnt: Vrijdagavond treedt in De Speye te Sas'van Gent het cabaret Honoloeloe op met het programma Leuke Vent. Honoloeloe bestaat riu bijna vier jaar en als je de dagbladen mag geloven hebben Rob vande Meeberg en Hossel van de Wal, die met pianist Henk Alkema dit ensemble dragen', nu een voltreffer gescoord. Honoloeloe brengt c-en programma over alles wal mo menteel 'in' is. Dat gebeurt met snelle parodieén. spitse conferences en isomsi ontroeren mooie liedjes. De voorstelling begint om 20 uur. Diezelfde vrijdag haalt j'Uit het Middelburgse Werktheater naar het Zuld- landtheater. Aanvang: 20 uur. luis maar een paar mensen, in A> t Miel Cools naar verenigingsgebou tombo en de avond begint om 20 ui Temeuzen presenteert zaterdag iroep Solution. De avond begint orr In Sluis maar een paar mensen, in Axel hopelijk beter zaterdag 22 mei komt Miel Cools naar verenigingsgebouw 'De Ink'. Hij wordt begeleid door een combo en de avond begint om 20 uur. J'Uit Temeuzen presenteert zaterdag 29 mei in het Zuidiandtheater de popgroep Solution. De avond begint om 21 uur. wending en gaat over de dood. „Als jongere denk je niet aan de dood. Daar heb je geen tijd voor. Als bejaarde denk je er wel 's aan. Maar dat ik bang zou zijn voor de dood, vind ik te sterk uitgedrukt. Ik voel me prima", zegt Bart Baaij. „Wie het geloof in zich heeft, behoeft geen angst voor de dood te koesteren", merkt Neeltje Meeusen overtuigd op. Zonder opkijken breit ze door. Mevrouw Jozina de Vlieger-Wage (77) heeft juist bezoek gekregen. Ze verontschuldigt zich: „Dit is meneer Luteijn uit Goes. Die kwam zijn neef 's opzoeken, maar die schijnt aan de wandel te zijn. Komt-ie gezellig even bij mij buurten". Jozina de Vlieger, geboren in Zuidzan- de. maakt deel uit van de bewoners commissie van 'Ter Schelde'. „Sinds vorig jaar zit ik er in. Als commissie doen we ons best. Voor de een beteke nen we uiteraard meer dan voor de an der. We hebben eigenlijk niet veel klachten te behandelen. De verhou ding tussen het personeel en de bewo ners is goed. We zijn hier zo vrij als vo geltjes We kunnen weggaan en thuis komen wanneer we willen. We krijgen zelfs de sleutel mee. Nee. geen klach ten. Er wordt wel eens gemopperd. Bij voorbeeld over de afstelling van een muziekzender, maar dat is dan ook net alles". Volgens Jozina de Vlieger dis cussiëren de commissieleden wel over 'zinvolle activiteiten' die eventueel in 'Ter Schelde' zouden kunnen gebeu ren. „Wat hier gebeurt is doorgaans af gesteld op de wensen van de bewoners. Er komen regelmatig koren en mu- ziekgroepjes. Vaste gast bij ons aan huis is onder andere de christelijke zangvereniging 'God is mijn lied'. Laatst speelden bij ons de 'Krabben- kokers'. dat is een klein groepje van de muziekvereniging. Daar hebben we veel plezier mee-gehad". Geen curatele Het standpunt van directrice Op 't Hof inzake het organiseren van culturele activiteiten ligt in het verlengde van het standpunt van de bewonerscom missie. „Er moet zo nu en dan wat ge daan worden. Als er niet direct een suggestie vanuit de bewoners naar vo ren komt dan doet de leiding dat. Vaak is het ook zo. dat de aanbiedingen voor een of andere voorstelling via de direc tie lopen. Komt er een aanbieding bin nen dan wordt er een datum vastge legd. De inhoud van zo'n activiteit wordt echt niet door ons gecontro leerd. Dus geen keuringen zoals bij de film. Bejaarde mensen zijn allang de leeftijd ontgroeid dat ze onder curatele staan", glimlacht directrice Op 't Hof. Als voorbeelden van culturele activi- weer ons uitstapje. Ditmaal gaan we naar Zuid-Beveland. En wat we ook elke week hebben, is de priesterwijding via de huisradio op de woensdagavon den. Deze wijdingen worden erg graag beluisterd". Pensionprijs In 'Ter Schelde' moet per bewoner een bedrag van 1165 gulden per maand worden neergeteld. „Dit tehuis rekent niet het hoogste bedrag. Er zijn veel duurdere in ons land. Trouwens, de pensionprijzen worden gecontroleerd". Directrice Op 't Hof weet dat de pen- sionprijzen bij de bejaarde mensen nogal eens stof tot discussie opleveren. „Over het algemeen hebben de bejaar den geen notie van wat alles tegen woordig kost- Ze zouden zelf eens boodschappen moeten doen, dan kwamen ze er wel achter wat een stukje vlees alleen al kost. Als ze zelf inkopen zouden doen. zou het hun be wustmaking aangaande de prijzen ten goede komen Als ze in hun eigen huis jes waren blijven wonen, waren ze evenveel kwijt geweest. Het leven is nu eenmaal duur tegenwoordig", stelt di rectrice Op 't Hof. 'Ter Schelde' staat er volgens haar om bekend dat het een hoog percentage bewoners van boven de negentig heeft. „Ons tehuis telt 91 bewoners. Ruim tien procent is ouder dan negentig. Twaalf geloof ik. Trouwens het hele leeftijdsgemiddelde van ons tehuis ligt hoog". De bejaarden beweren dat dat komt door de gezonde omgeving en sfeer, met de zee en de frisse lucht Inspraak Directrice Op 't Hof houdt er rekening mee dat veel bejaarden niet gewend zijn aan 'inspraak en medezeggen schap hebben'; „Soms moetje de men- BRESKENS - Met zonnig weer valt het door keurig onderhou den groen omgeven bejaardenverzorgingscentrum 'Ter Schelde' in Breskens tegenwoordig veel meer op dan voorheen. Sinds kort is de gevel namelijk voorzien van 134 fel oranje gekleurde zonne schermen. Het leven binnen is door deze overigens aangename voorziening natuurlijk niet noemenswaardig veranderd. Wel een beetje, want deze verkoeling brengende zonweringen algemeen door de bejaarden worden gewaardeerd. Anders was het bestuur van 'Ter Schelde' ook nooit aan deze 'kostbare grap' begonnen. „Die prikkende zon kan je kamer 's-zomers soms tot een snik heet bakoventje maken", vertelt een bejaarde vrouw uit erva ring. „Ik kan nu tenminste mijn plantjes in de vensterbank laten staan". teiten noemt zij 'de graag gewilde bingo-avonden', de kerst-, paas- en pinksterfeesten, de muziekavonden en het jaarlijkse bejaardenuitstapje. „Het grootste gedeelte van de bewoners maakt deze avonden mee. Deze maand hebben we bijvoorbeeld sen daartoe aansporen. Bij inspraak denk ik niet alleen aan klachten maar aan de hele organisatie. Ik persoonlijk ben tegen elke vorm van betutteling. Je moet de mensen zo vrij mogelijk la ten maar natuurlijk moet er wel leiding zijrx, anders zou het een chaotische

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27