Burger mag zegje zeggen in statencommissies 'Renovatie Witte Wijk Sas van Gent volgens halfsteenplan' NORIT PZC/F 'Duizenden pagina's rapporten verbergen tellende onkunde' 'Luchtdichte containers voldoende voor kwikhoudende stoffen' Jonge bouwvakkers doen praktijkervaring op door werk aan renovatieproject Praktijken horlogeventers onuitroeibaar als het publiek blijft kopen C m Museum Terneuzen toont unieke collectie handwerk en porselein Vier weken cel voor misleiding politie Tholen BOUWVERENIGING HAKT DE KNOOP DOOR eet at lekkers van \\enken-Landbouv/ woensdag 12 mei 1976 Wfsse' Zeeuws-Vlaanderan COMMISSIE BESTUUR-BESTUURDEN ZAL GS POSITIEF ADVISEREN MIDDELBURG - De provinciale commissie ad hoe 'bcstuur- bestuurden' is vrijwel unaniem van oordeel, dat spreekrecht aan publiek moet worden toegekend in commis sievergaderingen van de staten. De commissie vindt, dat een dergelijke geste in de richting van de belangstel lende burger de relatie bestuur- bestuurde kan bevorderen. In de eerstvolgende vergadering van de commissie, vrijdag 13 augustus aan staande om 15.00 uur, zal over deze materie een nader uitgewerkt voorstel in de commissie worden behandeld, waarna een positief advies zal uitgaan aan gedeputeerde staten van Zeeland. Dit besluit werd genomen tijdens de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de commissie onder voorzitter schap van gedeputeerde A. L. van Geesbergen. De commissie bestuur- bestuurden heeft zich in dit opzicht la ten leiden door de gemeente Goes, die enkele maanden geleden besloot tot de instelling van spreekrecht voor publiek tijdens commissievergaderingen. Het commissielid A. Maljaars. tevens lid van de gemeenteraad van Goes, ver klaarde. dat dit spreekrecht goed func tioneert in Goes. ..Aanvankelijk stond ik er wat aarze lend tegenover, maar het blijkt erg mee te vallen. In sommige gevallen is het bijzonder nuttig", aldus de heer Maljaars. De heer R. Meijering daaren tegen voelde er weinig voor spreek recht te geven aan het publiek. Hij zei principieel tegen te zijn. Waar andere commissieleden spraken van een 'ma nier om de relatie bestuur-bestuurde te verbeteren', noemde de heer Meijering het 'een lapmiddel'. Hij vreesde 'recal citrante mensen te krijgen, die meer en vaker het woord zouden krijgen dan TERNEUZEN - De regionale oplei dingscommissie voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de 'Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf heeft 8 jonge bonwvakkers de kans gegeven om met werk aan een renovatieproject in Ter- neuzen hun diploma adspirant-gezel te balen. Dinsdag zijn ze begonnen aan twee ruw-en twee afbouwprojectekn binnen het complex renovatiewoningen van de woningbouwvereniging Terneuzen aan de Van Steenbergelnlaan. Het is de eerste keer dat de 'Stichting Vakopleiding' jonge bouwvakkers, die met een leeerovereenkomst op zak, er varing opdoen bij Zeeuwsch-Vlaamse aannemersbedrijven voor hun praktij kexamen naar bestaande huizen, die moeten worden verbeterd, stuurt. Tot dusver lag het accent steeds op nieuw bouw. De ploeg die tot en met vandaag (woensdag) aan het werk is in de Van Steenbergenlaan bestaat uit 6 metse laars en 2 timmerlieden. Aanleiding tot het uitkiezen van een re novatieproject is volgens consulent J. A. de Kam van de 'Stichting Vakopleiding" het feit, dat renovatie, rehabiliteit en restauratie van woningen een steeds voornamer deel van de bouwactivitei ten uitmaken. Dergelijke projecten stel len daarnaast hoge eisen aan het tech nisch kunnen van de examenkandida ten. Ze zijn in Terneuzen twee dagen te gast bij het aannemersbedrijf Gebr. Van der Poel, dat de huizen aan de Van Steen bergenlaan renoveert. waarop zij recht kunnendoen gelden'. Hij bleek de enige te zijn, die niet kon meegaan met het voorstel de burgers spreekrecht te geven in commissiever gaderingen van de staten. De commissie besloot voorts, dat tus sentijds zal worden gerapporteerd aan de staten hoe tot nu toe de vorderin gen zijn geweest. De bedoeling is. dat in de vergadering van vrijdag 13 au gustus een concept-interim-rapport op tafel komt, dat na vaststelling aan de statenleden zal worden toegezonden. Vrij uitvoerig stond de commissie ad hoe stil bij een notitie van het commis sielid drs. F. Burger over een gedrags code vóór ambtelijke adviezen. De commissie stelde vast, dat het hierbij gaat om een complexe zaak, die een grondige voorstudie en kennis vereist. Naar aanleiding van enkele opmerkin gen verklaarde de heer Burger nad rukkelijk. dat zijn notitie uitsluitend gaat om het verstrekken van informa tie in groepsverband. Hij gaf evenwel toe, dat het vraagstuk direct raakt aan de kwestie van het wel of niet open baar zijn van ambtelijke adviezen. De commissie zal over die gedragscode voor ambtelijke adviezen informatie inwinnen bij de provincies Gelderland, Overijssel en Drenthe, die op dit ter rein al wat verder zijn dan Zeeland, Als die informatie eenmaal binnen is, zal de afdeling voorlichting van de provin cie een stuk produceren met een eigen advies, dat de commissie bestuur- bestuurden zal worden voorgelegd. Met voldoening nam de commissie kennis van het feit. dat gedeputeerde staten alsnog hebben toegestemd in een onderzoek onder statenleden en ambtenaren naar hun opvattingen over de relatie bestuur-bestuurden. Desgevraagd verklaarde drs. W. Ovaa van de Stichting Zeeland - opsteller van de vragenlijst - dat voor het on derzoek ongeveer een half jaar nodig zal zijn. Hulstenaar kreeg 2 weken voor valsheid in geschrifte en wapenbezit DEN HAAG - Het gerechtshof te Den Haag heeft de 36-jarige J. M. G. F. uit Hulst veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf wegens overtreding van de vuurwapenwet en wegens het ple gen van valsheid in geschrifte. De man was eerder door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot twee we ken gevangenisstraf en verbeurdver klaring van het vuurwapen, een pis tool, dat hij in zijn bezit had. De officier van justitie, die drie maan den gevangenisstraf had geëist, vond de opgelegde straf te laag en ging in hoger beroep. De procureur-generaal in Den Haag vond de straf ook te laag en eiste twee maanden gevangenisstraf, temeer daar de man al meer veroor deeld was. F. was ook in België al eens veroor deeld en om herkenning te voorkomen had hij een identiteitsbewijs vervalst. Dat bewijs was van diefstal afkomstig. k. li», j. zeeland geeft folder over vakantiewerk uit TERNEUZEN - De KWJ (Katholieke Werkende Jongeren) in Zeeland geven in juni een folder uit over de rechten van vakantiewerkers. Aanleiding: vragen uit deze groep, die vooral uit scholieren bestaat. De KWJ heeft een werkgroep in het le ven geroepen, die zich met de proble men van vakantiewerkers bezighoudt. Deze club bestaat uit kernleden van de beweging en leerlingen van een aantal scholen en is inmiddels een aantal ke ren bijeen geweest. In de folder zal worden ingegaan op er varingen van vakantie werkers, de vraag wat ze minimaal moeten verdie nen, hoe ze moeten handelen bij ziekte en wanneer ze in aanmerking komen voor teruggave van belasting. De KWJ heeft de besturen van Zeeuwse scholen inmiddels gevraagd om hun leerlingen te informeren over het vakantiewerk. Via de scholen wil de KWJ-werkgroep te weten komen welke jongeren haar folder willen heb ben. provincie MIDDELBURG - In een betoog voor het departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij- DISTRICT MIDDELBURG RIJKSPOLITIE: VLISSINGEN - Het districtscom mando van de rijkspolitic in Mid delburg is vast van plan de horlo geventers, die met name in Zeeuwsch-Vlaanderen gretige ko pershebben gevonden, steviger aan te pakken, als blijkt dat de illegale verkooppraktijken dreigen uit te breiden. „Overigens", zo deelde stafofficier recherchezaken luitenant D. C. M. Schoneveld dinsdag desgevraagd mee, .worden er al regelmatig acties op die mensen gehouden. Regelma tig ook worden processen verbaal verstrekt". Het grote euvel voor de rijkspoli tiemensen i - naar de woprden van de heer Schoneveld - het publiek, dat nog altijd denkt met een hor loge van een lagere rpijs dan van een merkhorloge goedkoper uit te zijn. Goedkoop wordt dan in vele gevallen duurkoop. De heer Scho neveld: „Zolang er een publiek is dat van dergelijke illegale praktij ken gebruik blijft maken is het on uitroeibaar. Dat speelt al jaren zo. Vroeger hadden we het bijvoorbeeld met de dekens of stoffen, de laatste jaren zijn het vooral de horloges. Steeds wordt het weer iets anders". Het probleem van de illegale ver kooppraktijken van de horlogeven ters, dat ook nog eens werd aange kaart in Axelse marktcommissie, wordt door de rijkspolitie onder kend en er zullen acties tegen de venters blijven volgen. „Het is een euvel dat niet prettig is en maar we teen blijven optreden", liet de heer Schoneveld weten. „Maar dit pro bleem ligt niet alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen; ook in Brabant en Limburg heeft men er last mee. We zullen processen verbaal blijven verstrekken voor het voeren van valse merken. Ook gebeurt het dat de auto van een handelaar in beslag wordt genomen, als blijt dat er deze spullen inzitten. Want het is zo: hij begaat een misdrijf'. verheid en Handel heeft ir. F. Pos- thuma, voormalig directeur van het Rotterdamse Havenbedrijf kritiek ge leverd op de manier waarop via on leesbare rapporten adviezen worden uitgebracht voor de havenplanning in de ontwikkelingslanden. In zijn dinsdag in de Schouwburg te Middelburg gehouden betoog 'Haven planning in ontwikkelingslanden in het kader van hun economische groei' merkte ir. Posthuma op dat deze dui zenden pagina's tellende rapporten op het moment van verschijnen reeds langs door de nieuwe feiten en ontwik kelingen zijn achterhaald. „Achter die duizenden pagina's, gevuld met tech nische en economische nonsens ver bergt men zijn onkunde", aldus de oud-directeur van het Rotterdamse havenbedrijf. Die rapporten verdwij nen allemaal op nette stapels in ar chieven. Hij accentueerde, dat men de haven, bij de beoordeling van de bete kenis, in een ruimer verband dient te plaatsen; een haven biedt voordelen in een veel wijdere kring, voordelen die niet in geld zijn uit te drukken, zo be toogde hij. Ir. Posthuma, die in de achterliggende jaren vijftig havens bezocht in ontwik kelingslanden stelde, toen hij inging op de havenontwikkeling in het algemeen, dat in principe alle havens ter wereld in een ontwikkelingsstadium verkeren. Hij schetste de grote invloed van effi ciënt werkende havens op de welvaart van een land en de grote gevoeligheid van het havenbedrijf voor de economi sche situatie. Achtereenvolgens be handelde hij de omstandigheden ten aanzien van de havens in Nigeria, Bra zilië, Mexico, de olielanden en de 'arme landen', waar Nederlandse aannemers thans havenwerken uitvoeren. In het algemeen stelde hij daarbij dat er geen standaardoplossing is aan te geven voor een goede havenontwikkeling, maar dat zonder vakmensen en mid denkader geen ontwikkeling te force ren is. Tenslotte gaf de heer Posthuma als zijn meningdathetontbreken van eengoede samenwerking tussen de havens op de wereld funeste gevolgen kan hebben. Hij zei op dit gebied vooral samenwerking nodig teach ten tussen de 'armelanden en de olielanden'. Ir Posthuma was ingeleid door de voor zitter van het departement Zeeland, ing. H. Scheuermann. ADVERTENTIE tbeti ook in de vakantie! Groot spaaroverschot bij Nutsspaarbank MIDDELBURG - Bij de kantoren van de Zeeuwse Nutsspaarbank is in april gestort ƒ31,1 miljoen (vorig jaar ƒ27,5) en opgenomen ƒ29,0 miljoen (vorig jaar 27,3) derhalve een spaar overschot van 2,1 miljoen (vorig jaar 0,2). Over januari tot en met april was het behaalde spaarresultaat 10,7 miljoen (vorig jaar 5,9). Het aan de Zeeuwse Nutsspaarbank toevertrouwde tegoed bedroeg per ul timo april ƒ247,2 miljoen (vorig jaar 213,8). I IjEr m BIJEENGEBRACHT DOOR BESTUURSLID STUKKEN UIT ZEEUWSVLAAMS FAMILIEBEZIT TERNEUZEN - In het Ternenzens museum is tot 20 juni een unieke col lectie handwerk en porselein uit Zeeuws-Vlaams familiebezit te zien. Het gaat om 120 stukken, bijeenge bracht door mevrouw S. Wolfert-de Regt, bestuurslid van de Stichting Terneuzens Museum. Zij is ook ver antwoordelijk vor de inrichting van de tentoonstelling. Het geëxposeerde materiaal is vaak overgeërfd, waarbij met name in kleine gezinnen de collecties redelijk compleet zijn gebleven. In verband met de beperkte ruimte moest een selectie worden gemaakt, zodat in het museum geen volledige serviezen te zien zijn. De tentoonstelling geeft niettemin een breed overzicht van stijlen wn technieken. Het onderdeel handwerk omvat teken- en merklappen, beukstukken en kraal- en borduurwerk vanaf on geveer 1800. Bij het porsellen horen ondermeer kabinetskommen, waar onder die met Chinese motieven. Ook zijn er Beiers porselein. Wedge- wood en Familie rose te zien vanaf ongeveer 1750 Het museum is open van dinsdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. De foto's geven een beeld van de tentoonstellings handwerk en por selein uit Zeeuws-Vlaams familiebe zit in het Terneuzense r DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft in hoger beroep de 39-jarige G. J. O. uit Bergen op Zoom veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier we ken. De man was eerder door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een boete van 150,- en drie weken gevangenisstraf. O. was in een door hem bestuurde auto door de politie aangehouden op de Grondweg in Tholen. Hij had toen meegedeeld, dat de naast hem zittende vrouw op dat moment de auto be stuurde. Daarop werd er een strafver volging ingesteld op vermoeden van meineed door de vrouw. Uiteindelijk kwam O. op zijn verklaring terug. De procureur-generaal had voor het Haagse gerechtshof een maand gevan genisstraf tegen de man geëist. PRO VINCIE IN BEROEP (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Wij zijn met de directeur-generaal van de milieuhy giëne van mening dat kan worden vol staan met de opslag van kwikhoudende bestrijdingsmiddelen in luchtdichte containers in de bunker in Koudeker- ke". Dat zei de heer B. J. van Putten, hoofd van het bureau milieuzaken van de provincie Zeeland dinsdag in een kort betoog dat hij hield voor de raad van state. De raad behandelde het be roep, dat gedeputeerde staten van Zee land heeft ingesteld tegen de verlening van een vergunning door de gemeente Valkenisse voor het opslaan van kwik houdende bestrijdingsmiddelen in de bunker aan de Verbrande Hofweg in Koudekerke. Op advies van dr A. Adriaanse. inspec teur van de hygiëne van het milieu in Zeeland, nam het gemeentebestuur van Valkenisse in de bepalingen bij de ver gunning op. dat in de ventilatiegaten van de bunker koolstoffilters moesten worden aangebracht. De directeur- generaal van het milieu van het ministe rie van volksgezondheid en milieuhy giëne stelde in een brief daarover dat die eis overdreven is, waarna de provincie in beroep ging. De heer Van Putten stelde dat het be- strijdingsmiddelenbesluit juist voor schrijft dat ventilatie moet kunnen plaatsvinden in de ruimte, waarin de bestrijdingsmiddelen zijn opgeslagen. Burgemeester S. Francke van Valke nisse was zeer kort over de zaak. ..We hebben de bepaling over de koolstoffil ters opgenomen op advies van de in specteur van de milieuhygiëne in Zee land. De directeur-generaal van de mi lieuhygiëne adviseert de minister de bepaling niet op te nemen. Wie meer deskundig is laat ik graag aan het oor deel van uw raad over". De heer ir. G. Adema. die de provinciale waterstaat vertegenwoordigde, maakte duidelijk, dat het materiaal in de bun ker driemaal is verpakt: in de oorspron kelijke verpakking, die in een aantal ge vallen geopend Is geweest, vervolgens in plastic zakken en tenslotte in lucht dichte containers van kunststof. (ADVERTENTIE) A vondvierdaagse in Zeeland .MIDDELBURG - In verschillende Zeeuwse plaatsen wordt in de periode 31 mei tot 6 augustus een avondvier daagse gehouden. De deelnemers kunnen inschrijven voor drie afstanden: vijf, tien of vijftien kilometer. Iedere wandelaar die de tochten volbrengt ontvangt het avondvierdaagsekruis. Groepen van minstens 11 personen met niet meer dan io% uitvallers komen in aanmer king voor de groepsplaquette. Op 31 mei starten de wandeltochten in Bier- terzande, Middelburg, OOstburg en start Biezelinge, Clinge, Goes, Kloos- van Gent en op y juni m Axei van Start. Biezelinge, Vlinge. Goes, Kloos- terzanae. Middelburg, Oostburg en Terneuzen heben. dit sportieve gebeu ren van 14 tot en met 17 juni vastges teld. In Kortgene wordt de tocht van 3 tot en met 6 augustus gelopen. In Waarde vertrokken de tippelaars maandag voor de eerste tocht. BESTUUR DREIGT OPTESTAPPEN SAS VAN GENT - Het bestuur van de woningbouwvereniging 'Sas van Gent Vooruit' is tot de unanieme conclusie gekomen dat de Witte Wijk in Sas van Gent moet worden gerenoveerd vol gens het zogenaamde halfsteensplan. Men verwerpt het alternatieve wit- plan dat op initiatief van de Werk groep Renovatie is uitgewerkt door het bouwkundig Adviesbureau (BAB) van de TH Eindhoven. Sinds ongeveer een jaar hielden beide partijen vast aan hun eigen plannen. Het bestuur van 'Sas van Gent Vooruit' heeft de knoop doorgehakt na een gesprek vo rige week met de hoofdingenieur directeur voor de volkshuisvesting in Middelburg. Bovendien kreeg men maandag nog een ruggesteuntje van staatssecretaris Schacfer, die in Goes zei het halfsteensplan het beste te vinden, al wilde hij de bewoners zelf laten kiezen. In een huis aan huis verspreide circu laire heeft het bestuur van de woning bouwvereniging de bewoners laten we ten waarom is gekozen voor de halve steen. Daaruit blijkt dat de medede ling van de Nationale Woningraad (NWR) dat deze het witplan technisch niet aanvaardbaar acht, bijzonder zwaar heeft gewogen. Verder somt men vijf punten op. waaruit zou moeten blijken dat het witplan niet in het be lang is van de bewoners: De huur na de renovatie zal bij toe passing van beide plannen even hoog zijn. 9 Het witplan gaat voorbij aan het probleem van de isolatie van de woningen- het halfsteensplan zal zeker de stookkosten drukken. 9 Ook bij uitvoering van het witplan zullen de serres van de huizen moe ten worden verwijderd. De NWR heeft daarover geen twijfel laten be staan. (bij renovatie in Axel is vol gens 'Sas van Gent Vooruit' trou wens hetzelfde gebeurd). 9 Uitvoering van het witplan. zo is in Axel gebleken, bezorgt bewoners en omwonenden veel overlast. In ieder geval is schade aan de tuinen niet te vermijden. 9 Er wordt in geen enkel geval een verplichting opgelegd om tijdens de renovatie de huizen te verlaten. Het bestuur raadt de bewoners wel aan dat te doen. Ze krijgen tijdelijk een ander huis ter beschikking! Voor deel is ook dat het werk beter op schiet. 'Sas van Gent Vooruit' herinnert eraan dat voor zeventien particuliere eige naars een subsidieregeling in de maak is. Men zal binnenkort de huurders vragen of ze willen meewerken aan het halfsteensplan. Mandaat In de circulaire herinnert het bestuur er nog eens aan dat men niet erg vast op de bestuurszetels zit: ..Wanneer zou blijken dat het bestuur geen voldoende vertrouwen geniet bij de meerderheid van de huurders zal zij haar mandaat ter beschikking stellen om plaats te maken voor een uit de leden van de vereniging nieuw te kiezen bestuur, dat de verantwoordelijkheid zal menen te kunnen nemen voor alternatieve plannen". Men wijst er nog eens op dat het witplan zeer regelmatig terugke rende onderhoudskosten met zich mee zal brengen. Het bestuur heeft eerder al eens laten weten het 'tragisch' te vinden dat erg weinig huurders lid zijn van de wo ningbouwvereniging. Het is voor het eerst dat de bestuursleden hun al of niet aanblijven afhankelijk stellen van de houding van de huurders tegenover het halfsteensplan. De mededeling in de circulaire komt in feite neer op: „Als dat plan niet wordt geaccepteerd, stappen wij op". In een eerste reactie stelt de werk groep renovatie vast dat 'het bestuur een openbare confrontatie over beide plannen niet aandurft en de verant woordelijkheid weer afschuift op dè NWR". De werkgroep vindt dat 'Sas van Gent Vooruit' slechts z'n zin wil doordrijven. „Maar wij zullen alle bewoners adviseren om achter het witplan te blijven staan". Overigens vraagt de groep zich af waarom staatssecretaris Schaefer maandag al leen de nadelen van het witplan heeft opgesomd en niet die van het half steensplan: „want daaraan kleven na tuurlijk ook allerlei bezwaren". fruyo drink met sinaasappelsap Een gezonde en iorstlessende zuiveldelicatesse Menken Landbouw melk. lekkere melk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25