ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROVINCIALE ZEEUWSE Mhö- .fe m Parkeervoorziening in twee lagen in het Middelburgse Geereplan NEDERLAND STEUNT GRONDSTOF-FONDS de krant van zeeland ad IV: Achter ikkelingslanden mMl èl'UV EN Krakers op mars tegen anti-kraakwet Bedrijfsrampenplan wordt verplichting Bedrijfsran wordt verp Lubbers op Unctad IV: Achter wensen van ontwikkelingslanden99 PSP-ER WIL ELSEVIER VOOR DE RECHTBANK WJ Aardschok in Ionische Zee gemeten Irene: Spaanse regering achter aanslag" Hartpatiënten kunnen per 'luchtbrug' naar Amerika Studentenstop voor 5 studie richtingen vandaag Vragen over duur natje en droogje officieren Boet-ballcr pagina 13 99 WETSVOORSTEL BIJ DE KAMER 219e jaargang no. 112 Woensdag 12 mei 1976 penplan op te stellen. Met deze wetswijziging zet minister Boersma van sociale zaken een stap op de weg naar een verhoogd veiligheid- stoezicht op die bedrijven, waar een onregelmatigheid of een storing tot een MIDDELBURG - Nu C A zich in de Middelburgse Lange Delft zal vestigen willen b. en w. - om een zwaar accent op dit deel van het centrum te ver mijden - tot een zo evenwichtig moge lijke binnenstadsontwildceling komen door het gedeelte Langeviele- Geeregebied binnen korte termijn nieuwe impulsen geven. Het college is afgestapt van het idee - uit de periode dat zich hier verschil lende grootwinkelbedrijven zouden vestigen in het Geeregebied een par keergarage in de vorm van een kelder aan te leggen maar wel zal er een par keervoorziening komen in de vorm van twee lagen met een capaciteit van 130 auto's. Voorts is van de grotere bedrij ven Albert Heijn nog steeds geïnte resseerd in vestiging in het Geereplan. Deze zaken kwamen aan de orde. in een dinsdagavond op de maquettezol- Drs. Lubbers zei dat de lijst van pro- dukten die door het secretariaat van de Unctad is opgesteld voor een geïn tegreerd program aeanvaardbaar is. Dit program omvat 17 grondstoffen die van speciaal belang zijn voor de ont wikkelingslanden, en die, met uitzon dering van olie, drievierde deel vormen van hun export aan agrarische en mi nerale produkten. 10 van deze grond stoffen worden geschikt geacht voor voorraadvorming. Dat zijn suiker, kof fie, cacao, koper, thee, jute, sisal, ka toen, rubber en tin. Volgens minister Lubbers zou een tijd schema moeten worden opgesteld, dat de wil van de regeringen weerspiegelt om binnen een bepaalde periode - mo gelijk 18 maanden - tot resultaten te komen. .Minister Lubbers sprak zich grote ramp kan leiden en waar voor de werknemers bijzondere gevaren voor de veiligheid of de gezondheid bestaan. De achtergrond van het wetsvoorstel is de schaalvergroting in de industrie. Met name in de procesindustrie heeft een zeer snelle groei van de produktie-, opslag- en vervoerseenheden van on der andere gevaarlijke stoffen plaats gevonden. Deze schaalvergroting brengt soms een verhoogd ongevallen risico mee. Het opleggen van een verplichting tot het opstellen van een veiligheidsrap port heeft in de eerste plaats tot doel dat de leiding van een onderneming zich meer bewust wordt van de geva ren die zich voor de werknemers en zijn bedrijf kunnen voordoen en van de verantwoordelijkheid die in verband daarmee op hem rust. Zo zal een vei ligheidsrapport onder meer een be schrijving moeten bevatten van: de redelijkerwijs voorzienbare geva ren die door storingen in het proces of door foute handelingen kunnen optre den en de technische en organisatorische voorzieningen, die getroffen zijn om storingen zoveel mogelijk te voorko men. Afschriften van het rapport moeten aan de arbeidsinspectie worden toege zonden. Deze inspectie krijgt daardoor inzicht in de bedrijfssituatie en kan dus beter toezicht uitoefenen. Is het districtshoofd van mening dat het vei ligheidsrapport onvoldoende gegevens bevat om de gevaren voor de veiligheid van de in die onderneming werkzame werknemers te kunnen beoordelen dan wel dat de getroffen voorzieningen niet toereikend zijn, dan deelt hij dit schrif telijk aan de leiding van de onderne ming mee. Voorts voorziet het wetsvoorstel in de mogelijkheid dat het districtshoofd van de arbeidsinspectie een intern plan voor noodsituaties kan eisen voor aangewezen bedrijven, waarin bij falen van de getroffen voorzienin gen te verwachten is dat een bedrijfs- rarop kan ontstaan. der van het stadhuis gehouden infor mele - niet openbare - bijeenkomst van b. en w. en de raadsleden. In deze bijeenkomst legde burgemeester drs. P. A. Wolters vooral het accent op de noodzaak van een evenwichtige bin nenstadsontwikkeling. Bij de eerste opzet van het Geereplan. met de vesti ging van vier grootwinkelbedrijven, sloeg de schaal naar dit deel van de stad door. Nu echter C A heeft beslo ten tot vestiging in het - te verbouwen - pand van De Jager Ijzerhandel in de Lange Delft dient men er voor te wa ken dat men het evenwicht niet naar de andere kant gaat verstoren. Dit kan men bereiken door meer aandacht te vragen voor het deel Langeviele en omgeving. Tijdens de ongeveer drie uur durende bijeenkomst kwam voorts het overleg aan de orde dat gevoerd is met ver- keersdeskundigen van het Centraal In- ook uit voor een verlichting van de enorme schuldenlast van arme landen, onder algemeen geldende regels. Produktie Lubbers wees voorts op het belang van een groter aandeel van de ont wikkelingslanden in de produktie van industrieprodukten en halffabrikaten. Daarbij moet tevens een oplossing worden gevonden voor de problemen die voortvloeien uit een verplaatsing van de produktie van de geïndustria liseerde landen naar de ontwikke lingslanden. ZAKINTHOS (AP) - Bij het eiland Za- kinthos in de Ionische Zee heeft zich dinsdagavond een krachtige aard schok voorgedaan, die in grote delen van Grieknland en Italié gevoeld werd en paniek veroorzaakte onder de bevolking. De Griekse metereologische dienst heeft bekend gemaakt dat geen mel ding is ontvangen van schade of slach toffers. Het epicentrum van de aardschok lag ongeveer 400 km ten westen van Athene in het midden van de Ionische Zee tussen Griekenland en Italië, waar de schok tot in Napels werd gevoeld. Op het eiland Zakinthos heeft de poli tie de bevolking aangeraden de nacht in de open lucht door te brengen in dien nieuwe aardschokken zouden vol gen. stituut voor het midden- em kleinbed rijf over het verkeerscirculatieplan voor de Middelburgse binnenstad. Hieruit is naar voren gekomen, dat men bij dit instituuut voelt voor door trekking van het voetgangersgebied Lange Delft - nu van Markt tot Se- geersstraat - tot de Korte Delft. Van de zijde van het instituut werden bezwa ren naar voren gebracht tegen de be reikbaarheid van de Markt via de Zus terstraat en Gravenstraat en de Lange Noordstraat. Het instituut deed de suggestie aan het Plein 1940 in de toekomst een dagmarktfunctie te geven met per dag 'wisselende' kramen, in omvang ver gelijkbaar met de zaterdagmarkt o de 'groteMarkt. Bij de deskundigen van genoemd insti tuut bleek aarzeling te bestaan om de Langeviele op korte termijn als pro- menadegebied in te richten. DEN HAAG: Een honderdtal krakers uit Utrecht, Amersfoort, Den Bosch en Den Haag hebben dinsdag in Den Haag een demonstratie gehouden tegen de anti-kraakwet. Deze wet - waar de tweede kamer 18 mei over be slist - zal minstens 10.000 mensen die in gekraakte panden wonen, dakloos maken, aldus het landelijk kraakover- leg dat de actie organiseerde. De demonstranten hebben het Bin nenhof de voorzitter van de bijzondere commissie kraakwetten. Wierenga (pvdai. een petitie aangeboden. In de petitie zeggen de demonstranten dat voor mensen die op straat komen te staan bij de invoering van de nieuwe wet. een oplossing gevonden moet worden. Die mensen hebben uit bittere noodzaak een pand gekraakt en kun nen niet zomaar op straat gezet wor den. Als de krakers geen andere woon ruimte krijgen zullen zij zich zeker niet Aan het begin van de vergadering gaf burgemeester Wolters een toelichting op het doel en karakter van de bijeen komst. Doel is de raad zo veel en zo vroeg mogelijk te betrekken bij het overleg. Deze informele bijeenkomst van gisteravond was geen raadsverga dering en dus ook geen besloten raadsvergadering maar een 'gesprek met de leden van de raad', b. en w. zijn vrij om overleg te plegen, ook met de leden van de raad. Het betekende ech ter ook, dat het burgemeester Wolters niet mogelijk was formeel de raadsle den geheimhouding op te leggen. Wel verzocht drs. Wolters de aanwezige raadsleden geen zaken naar buiten te brengen waardoor de belangen van de gemeente of van de inwoners geschaad zoden kunnen worden. Zoals bekend was in de vorm van vra gen aan het college van b. en w. door zonder meer uit hun kraakpand laten zetten, aldus de p.etitie. Met name in Amsterdam - met zo'n 700 gekraakte panden - zullen er zeker ongeregeldhe den ontstaan, zo vertelde een van de actieTeiders. Foto: Aan het einde van de demonstratie werd een pand aan de Lange Vijverberg in Den Haag bezet Bij een verkeersongeval in de ge meente 's Gravenland is dinsdag rond het middaguur de 15-jarige G. P. J. Hofstee uit Hilversum om het leven gekomen. Hij zat achterop een brom fiets. die bij het oversteken van de vreelandseweg werd gegrepen door een vrachtwagen met oplegger. De 65-jarige mevrouw E. Langen- bach uit Barchum (Gelderland) is dinsdagmorgen om het leven gekomen toen zij met het hoofd onder de wielen van een vrachtwagen terechtkwam. Zij liep achter de vrachtwagen die ach teruit reed. de PPR-fractie bezwaar gemaakt tegen deze vorm van besloten vergaderen. De PPR-fractie was gisteravond verte genwoordigd door de heer H. Blom, die zich beperkte tot zwijgen. Na afloop verklaarde de heer Blom ver gaderingen in deze vorm niet de aan gewezen plaats te vinden om tot duide lijke uitspraken te komen. „Ik heb het gezien als een mogelijkheid om kennis te nemen van de standpunten van b. en w.\ aldus de heer Blom, „maar ik zou het college kwalijk nemen als men uit deze bijeenkomst conclusies zou trekken voor wat betreft de standpun ten van de raad." Burgemeester Wolters toonde dch na afloop tevreden over het verloop van de bijeenkomst: „Er kwam een ver heugende mate van eenstemmigheid naar voren." DEN HAAG - Prinses Irene heef! dinsdagavond in een tv-interview een felle aanval gedaan op de Spaanse regering, De prinses, die een uiterst nerveuze indruk maakte, vertelde in de N'CRV- actualiteitenrubriek Hier en Nu dat de schietpartij van afgelopen zon dag tijdens de jaarlijkse bijeen komst van de carlisten op de berg Montejura. op touw is gezel dooreen groep 'die zich beeft laten kopen door de Spaanse regering'. Zowel prinses Irene als haar man. de carllstenleider Carlos Hugo, waren zondag aanwezig bij de traditionele bestijging van de Montejura, toen le den van de ultra-rechtse commando Gurrilleros de Cristo Rey het vuur op de bedevaartgangers openden. Volgens prinses Irene gebruikten de 'provocateurs' wapens van het Spaanse leger, die hun door de politie moeten zijn verstrekt. Ook zouden de Spaanse autoriteiten niets hebben gedaan om de activiteiten van de rechtse commando's, die al een week van tevoren bekend waren, te ver hinderen. BREDA - Het staat nu vast dat hartpa tiënten uit ons land in Houston ITciw) kunnen worden geopereerd. De 'lucht brug' van de Nederlandse Hartpatiën ten Vereniging zal dan ook spoedig be ginnen. Aan één voorwaarde moet nog worden voldaan: de ziekenfondsen moeten vol gens de zogenaamde 25.000-gulden regeling de kosten vergoeden. Daarover valt waarschijnlijk donderdag de beslis sing. Is deze gunstig, dan gaat snel de eerste groep van 25 patiënten naar de Verenigde Staten. DEN HAAG - Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) is van plan een stu dentenstop in te stellen voor vijf stu dierichtingen: geneeskunde, tandheel kunde, diergeneeskunde, farmacie en geschiedenis. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de eerste en tweede kamer. Daarmee volgt Klein het ad vies, dat de Academische Raad - advie sorgaan van de regering - eind maart uigebracht. Tot de studierichting geneeskunde kunnen volgens de staatssecretaris dit jaar 1897 eerstejaars studenten worden toegelaten. Vorig jaar bedroeg dit aan tal 1785. Voor tandheelkunde kunnen 475 eerstejaars worden toegelaten, ze ven meer dan vorig jaar; voor dierge neeskunde 175 (vorig jaar 150), voor farmacie 285 (17 meer dan vorig jaar) en voor geschiedenis 819 (49 meer dan vorig jaar). Ambassadeur Bolivia in Parijs vermoord PARUS (DPA, RTR) - De Boliviaanse ambassadeur ia Parijs, de 55-jarige Joaquin Zenteno Anaya, is dinsdag middag in Parijs door twee pistool schoten vermoord. Anaya is opperbe velhebber in zijn land geweest en beeft als zodanig tien jaar geleden de guerrillabeweging van Cke Guevara onderdrukt. De dader, volgens ooggetuigen een on geveer 35-jarige man, kon te voet ont komen. Later nam de zich noemende 'Internationale Che Guevarabeweging' de verantwoordelijkheid in een com muniqué op zich. ZENTENO ANAYA- NAIROBI (RTR) - Nederland stelt zich achter de ontwikkelings landen in hun eis tot het oprichten van een gezamenlijk fonds waaruit het aanleggen van internationale buffervoorraden van grondstoffen kan worden gefinancierd. Dit blijkt uit de toe spraak van minister van economische zaken Lubbers tot de Unc- tadconferentie in Nairobi. Volgens minister Lubbers is de Neder landse regering er sterk van overtuigd dat onderhandelingen over afzonderlijke grondstoffen worden vergemakkelijkt als het instellen van een gezamenlijk fonds in principe wordt aanvaard. Het voorstel dat Henry Kissinger vo rige week deed over het oprichten van een internationale grondstoffenbank lijkt, volgens minister Lubbers, het totale grondstoffenprobleem vanuit een andere hoek te benaderen. Over igens meende hij dat in het volledige pakket voorstellen dat Amerika de Unctad-conferentie aanbood een aan tal interessante onderdelen zitten. Tezamen met Noorwegen, Zweden en Denemarken, heeft Nederland, ook in Narirobi al een gunstig onthaal gevon den bij delegaties van de derde wereld wegens zijn sympathieke houding tegenover het pakket aan voorstellen dat de zogenaamde 'groep van 77' ont wikkelingslanden in februari van dit jaar neerlegde in haar verklaring van Manilla. De toespraak van Lubbers bevestigt dat de Nederlandse regering bereid is verder te gaan dan andere le den van de EEG bij het aanvaarden van het geïntegreerd grondstoffenpro- gram van de derde wereld, waarvan het gezamenlijk fonds het kernpunt PAGINA 2 montedison PAGINA 3 provocatie De WDM laat zich niet provoceren. PAGINA 4 afrika-reis mi-amigo Forse straffen geëist in het proces tegen de helpers vn het zendschip Mi Amigo. kleurloos ontkenning De Kerkraadse hoofdverpleger Frans H. blijft bij de ontkenning van zijn eer der afgelegde verklaringen. schorsing De oud-in tem ation al van België, Jef Jurion, is voor het leven geschorst, we gens een omkoopschandaal. cees priem management Jan Lodeizen: In de kunst ontbreekt het aan professioneel management; radio- en tv-programma's; strips. 430 man Nijverdal-Ten Cate moet 430 man per soneel kwijt, beurs-flnanciën-economie. vormt. Volgens de bewindsman wil Nederland wel onderstrepen dat on derhandelingen over zo'n gezamenlijk fonds niet tot uitstel mogen leiden van besprekingen over specifieke grondsto fakkoorden. WETSVOORSTEL I DEN HAAG (ANP) - Bij de tweede kamer is een wetsvoorstel tot wijzi ging van de veiligheidswet ingediend. Dit ontwerp opent de mogelijkheid nader aan te wijzen ondernemingen de verplichting op te leggen een vei ligheidsrapport en een bedrijfsram- ALBERT HEIJN BLIJFT GEÏNTERESSEERD IN VESTIGING DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid Klaas de Vries heeft staatssecretaris Van Lent van defensie schriftelijke vragen gesteld over het natje en droogje van hoge officieren. Hij wil weten of het waar is dat het ministe rie van defensie jaarlijks een half miljoen gulden betaalt aan de be kende sociëteit De Witte in Den Haag, waarvoor men horeca- faciliteiten krijgt. In deze chique so ciëteitzouden de topofficieren van de Interservice Officers Club tegen spotprijzen kunnen eten en drinken, terwijl het rijk ook nog de perso neelskosten voor zijn rekening zou nemen. Tegen de exploitatie van mi litaire clubs zijn uit de horeca-wereld al vaker bezwaren geuit. De Vries wil weten of de officieren ook elders in het land in messes of clubs dergelijke voordelige faciliteiten genieten. Van der Lek: „Lasterpraat over activiteiten voor KGB" DEN HAAG - Het PSP-tweede- kamerlid Bram van der Lek gaat een civiele procedure aanspannen tegen het weekblad Elseviers Magazine. Hij doet dit omdat zijn naam in ver band gebracht is met berichten over activiteiten van een tweede kamerlid voor de Russische ge heime dienst KGB. Van der Lek wil op deze manier een einde maken aan wat hij 'lasterpraat' noemt. Elsevier meldde twee weken geleden dat het beschikt over een lijst met namen van KGB-agenten in Neder land, waarop ook een progressief kamerlid voor zou komen. Enkele re gionale dagbladen berichtten vorige week dat het zou gaan om Van der Lek. Elsevier heeft zelf diens naam dus niet genoemd. Toch wil de PSP'er tegen Elsevier juridische stappen ondernemen. Via zijn advocaat heeft Van der Lek besloten in het kader van een procedure tegen Elsevier een verzoekschrift in te dienen bij de rechter-commissaris voor een zoge naamd voorlopig getuigenverhoor. Daaruit zou dan moeten blijken wie verantwoordelijk is voor de versprei ding van de geruchten over Van der Lek. Los van deze gerechtelijke stappen heeft Van der Lek samen met zijn fractiegenoot Van der Spek ln een brief aan de voorzitter van de vaste tweede-kamercommissie voor de in lichtingendiensten, de PvdA'er Van Thijn, gevraagd om een onderzoek in de volle openbaarheid. Hij wil dat aangetoond wordt 'dat de mogelijk heid van enige relatie onzerzijds met deze smeerlapperij is uitgesloten'. Hij noemt de beschuldigingen bela chelijk. De lijst met namen is door Elseviers' hoofdredacteur dr. F. Hoogendijk aan minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken overhandigd- De PSP'ers zeggen in de brief aan Van Thijn te willen dat al het ingele verde materiaal wordt getoetst en dat wordt onderzocht hoe deze be richten in de wereld zijn gekomen. Dat zou dus via het gerechtelijk on derzoek kunnen gebeuren. De PSP-kamerleden willen echter ook dat alles openbaar gemaakt wordt dat ooit door Nederlandse in lichtingendiensten over hen is ver zameld. „We hebben er geen enkel bezwaar tegen dat deze gegevens in de volle openbaarheid worden be handeld. Er is niets in ons leven dat niet publiek bekend zou mogen zijn. Wij hebben om enige geheimhouding nooit gevraagd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1