Commissie Donner ook naar Frankrijk en Zwitserland Democratische besluitvorming in de gezondheidsregio's nodig Drs Emile Meyer wil zijn zaak voor ambtenarengerecht SCHILDER PRONK WERKLOOSHEIDSWET VERBIEDT SCHEPPEN WERKGELEGENHEID Reorganisatie bij departement CRM l Tien maanden voor de mislukte metro-aanslag ONDERZOEK NOG NIET AFGEROND Wijn aan de grond DINSDAG 11 MEI 1976 DEN HAAG - De commissie-Donner die de rol van prins Bernhard in het Lockheed-schandaal onderzoekt, zal op korte termijn een reis maken naar Frankrijk en Zwitserland om aanvullende gege vens te verzamelen voor haar eindrapport dat in juni wordt ver wacht. Donner. „Er is geen tussentijds rapport uitgebracht en er is ook geen gesprek met de regering geweest". De commissie brengt pas verslag uit als het hele on derzoek is afgesloten, zo heet het. De woordvoerder van de commissie, mr. F. Kist, ontkende maandagmorgen dat de commissie haar onderzoek zou hebben afgerond en tot de conclusie zou zijn gekomen dat de prins geen blaam treft. „De berichten hierover zijn vol ledig uit de lucht gegrepen", aldus mr. Kist. Verder commentaar wilde de woordvoerder niet geven. Hij zei ook geen behoefte te hebben mededelingen te doen over het stadium waarin het onderzoek in de Lockheed-zaak ver keert. In politiek Den Haag wordt er echter al rekening mee gehouden dat ook de laat ste fase van het onderzoek - gesprekken in Frankrijk en Zwitserland - niets zal toevoegen aan wat nu bekend is. Waar schijnlijk zal de op korte termijn te on dernemen reis van de commissie naar Frankrijk en Zwiterland niet meer ople veren dan een bevestiging van wat de commissie van drie in Amerika gewaar is geworden. Het enige dat de prins te verwijten zou zijn is dat hij vrienden heeft die in de Lockheed-alTalre wél te ver zijn gegaan. Ook zou de prins hebben geweten dat Lockheed met steekpenningen werkte. Officieel ontkende een regeringswoord voerder maandagmorgen dat de rege ring op de hoogte is gesteld van de voor lopige conclusie van de commissie- Bewijsstukken Berichten uit Washington meldden echter het tegendeel. Functionarissen die door de commissie-Donner zijn ge hoord hebben gezegd dat de commissie over bewijsstukken beschikt waaruit zou kunnen worden afgeleid dat prins Bernhard steekpenningen zou hebben aangenomen van Lockheed. De drie leden van de commissie, Don ner, Peschar en Holtrop, hadden twee weken geleden in de Verenigde Staten gesproken met functionarissen en oud functionarissen van Lockheed. De commissie had deze gesprekken in een verklaring 'openhartig' genoemd. On der de personen die door de commissie werd gehoord waren Ernst Hauser en Carl Kotchian, de ex-directeur van Lockheed. Verder zou de commissie op het spoor zijn gekomen van Ch. Roha, die hoofdboekhouder geweest is van Lockheed-transacties in West-Europa. Roha zou in het bezit zijn van gedetail leerde aantekeningen over alle ver richte betalingen lie Japanse politicus rosnio tvoaama is maam'ag in staat van beschulding ge steld wegens overtreding van de wet op de buitenlandse valuta-controle door het aannemen van geheime betalingen tot een bedrag van bijna 1,5 miljoen do- lar van Lockheed. De aanklacht werd in gediend binnen een uur nadat een speciaal recherche-team eindverslag had uitgebracht over Kodama's be trekkingen met Lockheed. "Kennismakings periode" in de bijstandswet DEN HAAG - Twee mensen, die samen leven op een wijze die niet verschilt van een gezinssituatie, moeten er reke ning mee houden dat de bijstandsver lening aan die situatie wordt aange past. Staatssecretaris Meijer van erm heeft hierover een brief aan de gemeenten ge stuurd. Daarin worden aanwijzingen gegeven voor toepassing van de bij standswet in die gevallen, dat iemand die bijstand ontvangt, samenwoont of samenleeft met een vriend of vriendin. Meijer meent dat het redelijk is een 'kennismakingsperiode' van drie maanden ln acht te nemen, voordat de bijstandsverlening wordt beëindigd of herzien. PROCEDURE TEGEN CRM AMSTERDAM: Minister Pronk, van ontwikkelingssamenwerking heeft, maandag de eerste aanzet gegeven tot de laatste fase van de verbouwing van het Tropenmuseum in Amsterdam, ln hemdsmouwen hanteerde de mi nister een schilderskwast en vulde op aanwijzing van Monika Robgans, leerlingen van de rijksacademie van beeldende kunsten de kleuren in van een door de academie geprepareerde tekening van twee karbouwen. Hel paneel dat op deze wijze ontstaat, zal deel uitmaken van de schutting rond het te verbouwen gedeelte van het museum. Op die schutting zullen docen ten en leerlingen van de academie voorstellingen aanbrengen van alle ac tiviteiten van het museum. INZET: DIRECTIE VAN GOGH MUSEUM (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - De geschorste direc teur van het Amsterdamse Van Gogh- museum, de 55-jarige kunsthistoricus drs. Emile Meyer, heeft een procedure aangespannen tegen het ministerie van crm. Op 20 mei komt deze zaak voor het ambtenarengerecht in de hoofdstad, dat voor deze ene keer - gezien de grote publieke belangstelling die te ver wachten is - domicilie heeft gekozen ln het gebouw van het kantongerecht in Amsterdam. De heer Meyer wil samen met zijn advo caat mr. J Voerman, aanvechten dat zijn schorsing ln het belang van de dienst Is. De zaak-Meyer loopt vanaf begin okto ber van het vorig jaar. Op de achtste van die maand werd, geheel onverwacht, de heer Meyer bij de directeur-generaal van crm, de heer Hotke, geroepen. Hem werd daar verteld dat hij zijn budget ver overschreden had. Er zou hem een ten toonstellingsstop en een zakelijk mana ger worden opgelegd, op zeer korte ter mijn. Een zakelijk leider kwam er echter niet PvdA en D'66 niet gelukkig met reiskostenregeling DEN HAAG (ANP) - De fracties van PvdA en DS'70 in de tweede kamer zijn niet erg gelukkig met de nieuwe, door de regering voorgestelde reiskos tenregeling voor de tweede- kamerleden. Het voorstel komt deze week in openbare behandeling. Voor de vaststelling van het reiskos tenbedrag. dat thans uitgekeerd wordt, is indertijd uitgegaan van de kosten van een treinj aarabonnement eerste klasse. In 1968 was het bedrag 3.500. Sindsdien is het verhoogd met de pro centuele verhoging van de kilometer vergoeding voor het gebruik van de ei gen auto van de hoogste categorie rijksambtenaren. Met ingang van 1 januari 1974 kwam de vergoeding op ƒ5.375 per jaar. Sindsdien onderging het bedrag geen wijziging. Voorgesteld werd af te stap pen van het treinabonnement als basis en met ingang van 1 januari 1975 over te gaan op een vergoeding voor 245.000 per auto gereden kilometers. Dit komt neer op 7.720 per jaar, aldus minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken in een toelichting. Bij de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling van het voorstel hebben PvdA en DS'70 aan gekondigd de terugwerkende kracht te willen beperken. PvdA gaat bovendien voorstellen niet uit te gaan van 24.000 maar van 20.000 km per jaar. CASINO IN HAARLEM GESLOTEN HAARLEM - Op last van de afdeling bijzondere wetten van de Haarlemse politie is zondagnacht rond twaalf uur het in velerlei opzichten ondergronds opererende Caramella-casino gesloten. Het voor buitenstaanders altijd herme tisch afgesloten keldercasino met twee speeltafels, werd elke avond behalve 's woensdags door spelers uit Haarlem, AFDELINGEN OPGEHEVEN EN OPGERICHT nu»WIJK - Het departement van crm heeft een fikse reorganisatie onder gaan. Nieuwe afdelingen zijn opge richt, andere opgeheven of in be staande afdelingen opgegaan. Er is onder meer een centrale directie Uitkering gestopt bij produktie ROTTERDAM (ANP) - Het (proberen te) scheppen van werkgelegenheid is streng verboden aan iemand, die een uitkering ontvangt krachtens de werkloosheidswet. Dit hebben twee Rotterdammers, die ongeveer twee maanden geleden met nog 48 andere werkloos werden door het failliet gaan van Fana Metaal BV., aan den lijve ondervonden. De pogingen, die zij in het werk stelden om eerf gedeelte van de produktie van Fana voort te zetten ln een nieuw be drijf, hetgeen zeven werklozen aan een baan zou helpen, waren voor de be drijfsvereniging grootrmetaal aanlei ding om hun ww-uitkering in te trek ken. De heren R. A. Derksen (32) en R. Ba tenburg (34) waren respectievelijk be drijfsleider en vertegenwoordiger bij Fana MetaaL Deze firma legde zich toe op het vervaardigen van onder andere stalen meubilair. Derksen en Baten burg zijn ervan overtuigd, dat er voor dit soort produkten een markt is. Toen de curator op 8 maart de deuren van Fana voorgoed op slot deed, staken zij derhalve de koppen bij elkaar en be sloten te proberen voor zichzelf te be ginnen. Vijf man fabriekspersoneel wilden graag met hen meedoen. Ter ((ADVERTENTIE) Alléén dezf maand 'n geweldig*» banden aanbieding V'fi.» >KT~ TOYOTA COROll A"*" VREDE STEIN SPRINT IUBEl FSS RADIAAL o* «*-. -v> -■ *vnj f ,t*. v v v - hofka sampermans bandenspecialisten Rinabaan West-2. telefoon: 01100-16952 voorbereiding van hun plannen be zochten de twee mannen handelsban ken. een vakbeurs en enige bedrijven, die klant waren bij Fana GAK Omdat het vinden van een geldschie ter erg moeilijk was. wendden zij zich tenslotte tot het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor in Rotterdam. Zij hoopten, dat het GAK, het uitvoer ende orgaan van de bedrijfsverenigin gen, hun financiële steun zou kunnen bieden. Het tegendeel bleek edhter het geval. Het GAK oordeelde dat de beide mannen zonder toestemming 'produk- tieve arbeid' hadden verricht en meld den dit aan de bedrijfsvereniging grootrmetaal. Het gevolg was dat Der ksen en Batenburg voor hun levenson derhoud en dat gezinnen afhankelijk werden van de bijstand. Drie weken na het intrekken van hur ww-uitkering zijn de beide mannen nog steeds verbijsterd. Zij voelen zich ge straft voor iets, dat naar hun mening luide toegejuicht behoort te worden Hun enige troost is, dat de planner voor een nieuw bedrijf waarschijnlijl toch zullen doorgaan Dankzij het ver trouwen dat bijvoorbeeld de PTT. eer groot afnemer van stalen kantoormeu beien, in hen stelt, is er een bank be reid het benodigde kapitaal te vei schaffen. De nieuwe firma zal vermoe delijk in Roosendaal worden gevesügc omdat de kosten voor een bedrijfsge bouw daar het laagst zijn. Maar or danks deze goede vooruitzichten zij de twee mannen vast van plan in bi roep te gaan tegen het intrekken va hun ww-geld. Een woordvoerder van de sociale ve zekeringsraad, welk orgaan er o moet toezien dat de sociale wette correct worden uitgevoerd, geeft d beide mannen echter heel weini kans. Hij is van mening, dat de b dri jfsvereniging juist heeft gehandeb Beverwijk, Amsterdam. Heemskerk en planning en coördinatie ingesteld, die Wijk aan Zee bezocht. Zondagmiddags tot taak heeft het tot stand brengen van kwam er een bus met overwegend ou- méér harmonisatie, coördinatie en inte- dere mensen uit Rotterdam en Den gratie in het crm-beleid en het voorbe- Haag spelen. reiden en op gang brengen van de ge- Het casino kende voornamelijk oudere wenste beleidsdecentralisatie. Hoofd bezoekers tot 80 jaar. De manager van van deze directie is drs. Klaas Laansma. het casino: „Het zou daarom te gek zijn die voordien de directie samenlevings- het op een ontruiming te laten aanko- opbouw leidde, welke bij de reorganisa- men Wij vinden de behandeling van de tie is opgeheven politie zeer coulant, want we zijn een in het directoraat-generaal voor maat- goktent hoe je het ook wendt of keert, schappelijke ontwikkeling is i verder) We hebben geen poot om op te staan, een directie sociaal-cultureel werk ge- Het zijn allemaal nette mensen die hier vormd. Het bibliotheekwerk heeft in de onbezorgd lol en plezier maken. Dat directie sociaal-cultureel werk een zelf- zoiets nou verboden is". standige plaats eekreeen. Het directoraat-generaal voor volk sontwikkeling en recreatie krijgt een andere naam: directoraat-generaal voor natuurbehoud, recreatie en media. De hoofdafdeling sportzaken heeft hierin een zelfstandige plaatsen ressorteert nu rechtstreeks onder de directeur- generaal. De onderafdeling amateuristische mu ziekbeoefening wordt uit de opgeheven directie jeugdzaken, volksontwikkeling en sport overgebracht naar de directie kunsten, welke behoort tot het directoraat-generaal voor culturele za ken In de nieuwe structuur is het coördine ren en harmoniseren van het arbeids voorwaardenbeleid voor het personeel van gesubsidieerde instellingen opge dragen aan de centrale afdeling perso neelszaken van het departement. BOMFABRIKANT KRIJGT ZEVEN MAANDEN -AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft maandag de 42-jarige tv-reparateur J. B. en de 28-jarige elektromonteur R. J. H. de L. uit de hoofdstad, die vorig jaar februari een bomaanslag op een in aanbouw zijnd metrostation in de Bijlmer wilden plegen ieder veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf waarvan vier maan den voorwaardelijk en met aftrek van het voorarrest (ongeveer twee- en-halve maand) Deze straf werd hen opgelegd we gens het medeplegen van overtre ding van de vuurwapenwet: het voorhanden hebben van een bom (6,75 kilo gelatine-dynamlet) Tegen B. en L. was respec tievelijk zeven en zes maanden met aftrek van het voorarrest geëist. De 32-jarige chemicus drs. E. M M. uit Utrecht, die de springstof een ont stekingsmechanisme en detonato- ren voor de bom had geleverd, werd voor medeplichtigheid veroordeeld tot zeven maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. De ies was vier maanden met aftrek. De rechtbank overwoog ten aanzien van B. en L. dat zij niet alleen de bom onder of nabij een metrotreln tot ontploffing wilden laten komen maar daarvoor een zodanig tijdstip hadden gekozen, dat de spanningen over het metroproject zo hoog waren opgelopen. Daarnaast overwoog de rechtbank dat het feit geruime tijd geleden is gebeurd en beiden niet eerder zijn veroordeeld. B. en de L. zullen van het vonnis in hoger be roep gaan bij het gerechtshof in Amsterdam. De rechtbank sprak B. en de L con form de eis van de officier vrij van het in de buurt van het in aan bouw zijnde metrostation Vanser Polder in de Bijlmermeer tot ont ploffing brengen van een bom van 2,7 kg in de Oudejaarsnacht van 1974. In de buurt van dit zelfde me trostation worden B. en de L. in de nacht van 13 op 14 februari 1975 met een diplomatenkoffertje met een bom door de in de buurt zijnde politie gearresteerd. Op 31 mei zal de rechtbank de aan gehouden zaak tegen de 56-jarige Amsterdamse koopman Max L. verder behandelen. Aan hem is uit lokking van de - verijdelde - bo maanslag ten laste gelegd. STAATSSECRETARIS: VERANTWOORDELIJKHEID BIJ GEKOZEN ORGANEN WESTPORT: Vier mannen, waarvan er één gewapend is met een qeweer, neooen voor de kust van de Amerikaanse staat Massachusetts een'aan de grond gelopen vaartuig in bezit genomen, dat in de aan boord staande con tainers veel Franse wijnen bevat. Tijdens een sleeptocht naar Neiv York een storm de kabel gebroken en de mannen, die de waarde van de goeaeren op een half miljoen dollar schatten, hebben daarna het volgens verlaten schiP bezet. De kustwacht zal niet tot acties overgaan voordat de zaak voor de rechter is geweest. ROERMOND (ANP) - „Democratisch gekozen organen van het openbaar be stuur kunnen het beste de belangen van de gezondheidszorg afwegen tegen de andere algemene belangen voor de behartiging waarvan zij zijn gekozen en zij kunnen daarvoor het beste de verantwoordelijkheid dra gen". Staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid heeft dit maandag gezegd in Roermond op de ledenvergadenng van de contactgroep Limburg van de Nationale Ziekenhuisraad. Hij gaf daar een nadere uitwerking van de gedach ten over de regionalisatie van de ge zondheidszorg zoals hij die heeft neer gelegd in zijn structuurnota gezond heidszorg. Hij zei, dat met name het vaststellen van plannen voor gezondheidsvoorzie ningen, waaraan rechtsgevolgen zijn verbonden, en het vaststellen van al gemene normen en richtlijnen, be voegdheden zijn die moeten berusten bij een via algemene verkiezingen ge kozen bestuursorgaan. Daarnaast kunnen de in de structuur nota genoemde regionale organen voor de gezondheidszorg een belangrijk deel van de voorbereidende en uitvoerende taken voor hun rekening nemen. Ook kunnen ze een belangrijke functie ver- Taken vullen als overlegforum voor degenen die bij de gezondheidszorg zijn betrok ken. een toekomstige wet op de gezond heidsvoorzieningen. De instelling van een afzonderlijk or gaan voor de gezondheidszorg maakt het volgens de heer Hendriks mogelijk, degenen die in die gezondheidszorg een functie uitoefenen, bij het beleid te betrekken. Hun deskundige inbreng zal de kwaliteit van de besluitvorming kunnen verbeterefi Al met al noemde hij het wenselijk dat de regionale organen voor de gezond heidszorg worden gevormd door verte genwoordigers van de provincie- en gemeentebesturen, de voorzieningen voor gezondheidszorg, de werknemers in en de gebruikers en financiers van de gezondheidszorg. De staatssecreta ris sprak zich niet uit over het wettelijk kader voor het toekomstige regionale orgaan voor de gezondheidszorg. Wel noemde hij een aantal mogelijkheden: de gemeentewet, de wet gemeen schappelijke regelingen, de gewijzigde provinciewet, de gezondheidswet, of De staatssecretaris maakte maandag onderscheid tussen beleidsvoorberei- ging, beleidsvaststelling en beleid suitvoering. Van de taken die op het regionale be stuursniveau moeten worden verricht ■noemde hij: het bevorderen van de communica tie tussen de verschillende voorzie ningen van gezondheidszorg: het inventariseren van de in de re gio aanwezige voorzieningen. het kritisch bekijken hoe de be staande voorzieningen functionerer. en het signaleren van doublures en leemten; het bevorderen van de totstandko ming van ontbrekende voorzienin gen; het opheffen van over bodige voorzieningen: het opstellen van een plan voor ge zond heids voorzieningen het houden van toezicht, en, het gevraagd of ongevraagd geven van adviezen. Voor het uitoefenen van sommige van deze taken, aldus de heer Hendriks, zijn bepaalde bevoegdheden nodig die de wet nadrukkelijk zal moeten toe kennen. Kader De directeur van de Nationale Zieken huisraad. mr. L. C. Wesseldijk. zei dat de instellingen dringend behoefte heb ben aan een wettelijk kader Mr. Wesselink vroeg zich ook at of in de vijf proefregio's die inmiddels zijn aangewezen, zal worden gestart met de instelling van regionale raden voor de gezondheidszorg en of die wettelijk geregelde bevoegdheden en taken zul len krijgen, of dat met de instelling van die organen wordt gewacht op de provincies-nieuwe-stijl. Zelf geeft de NZR-directeur er de voorkeur aan. dat in de proefregio's ook 'proefregionale' organen komen. Mr. Wesseldijk zei, dat de instelling zich op het ogenblik afvragen, welke taak. plaats en verantwoordelijkheid ze in het nieuwe regionale bestel krij gen. Begin februari van dit Jaar werd de heer Meyer wederom ten departemente ont- boden. HIJ kreeg toen te horen: „wij ra den u aan om ziekteverlof te nemen; wij kunnen dan ln het museum orde op za ken stellen, en daarna kunt u weer te rugkomen". Meyer moest op deze vraag binnen twee dagen antwoorden Zijn advocaat was bepaald niet vOOr deze re geling Het aanvragen van ziekteverlof door een gezond Iemand ls een zich ba seren op een leugen en wie zou dan uit eindelijk verantwoordelijk zijn voor die leugen, zo vroeg hij zich af. Het ant woord was dan ook nee. CRM vroeg vervolgens aan mr. Voer man of de heer Meyer dan wel genegen was zich te laten keuren. Afhankelijk van deze keuring zou men daarna wel weer verder zien Dat wilde de heer Meyer wel. Drie dagen daarna, op 9 fe bruari. moest Meyer weer ln Den Haag komen. Zijn schorsing werd hem toen meegedeeld. Over een eventuele keu ring was crm zogenaamd niets bekend. De schorsing werd aangeduid ais een ln het belang van de dienst. Over de an dere mogelijkheid van schorsing van een ambtenaar, om disciplinaire maat regelen. werd niet gesproken. In het schorsingsbesluit werden vier redenen aangevoerd: 1. de heer Meyer had dienstreizen ge maakt zonder gemachtigd te zijn door crm; 2. er waren ln het Van Gogh-museum tentoonstellingen gehouden zonder machtiging van crm: 3. er was apparatuur aangeschaft zon der machtiging en 4. de heer Meyer had op eigen houtje entreegelden geweigerd. Door deze vier punten had de heer Meyer het belang van de dienst ge schaad. en dat was dus de reden van zijn schorsing. „Het merkwaardige is", aldus mr. Voerman, „dat bij alle vier genoemde punten juist alleen maar gedacht ls aan het dienstbelang. Meyer heeft wellicht de reglementen overschreden, maar zelfs dat staat te bezien. Als er hier al geschorst had moeten worden, dan had het op disciplinaire gronden moeten ge beuren. De eerste twee redenen zijn zui ver disciplinair, reden 3 - het aanschaf fen van bepaalde foto-apparatuur - klopt niet. want daar hebben wij inmid dels al een creditnota van. en wat punt 4, de entreegelden, betreft: ln incidentele gevallen mag een museumdirecteur be paalde groepen gratis toelaten. Dat heeft Meyer alleen maar gedaan". Wat de financiën betreft: het Van Gogh-museum heeft voor 1975 het kleine budget van 60.000 gulden gekre gen. Daar kwamen incidenteel, voor speciale tentoonstellingen, extra subsi- sidles bij. Deze werden beloofd, maar moesten wel ondanks de belofte toch nog extra schriftelijk aangevraagd wor den. Dat vergat de heer Meyer weieens, met het gevolg dat het geld dan niet meer werd verstrekt. Zo onder andere ontstonden de tekorten. Ook heeft het Van Gogh-museum nooit kunnen profi teren van demogelijkheid om extra geld te vragen voor speciale tentoonstellin gen. Door de bouw van het museum, waarbij de permanente Van Gogh- exposltie boven hangt, is het niet moge lijk verschillend entreegeld te heffen. De hele sfeer rond de heer Meyer is al vanaf het begin van zijn benoeming door crm wat bemoeilijkt. De heer Meyer, uiterst intelligent en integer man. die toch kans zag zijn museum binnen twee jaar op te bouwen tot een vermaardheid, en die alleen al vorig jaar kans zag om 650.000 bezoekers in zijn museum te krijgen - drie keer zo veel als het stedelijk museum - is geen geboren boekhouder. Hij had wel zo'n man nodig, maar kreeg die niet. Pas toen hij geschorst was, kon er een der gelijke man komen. JEREMY THORPE, LEIDER BRITSE LIBERALEN WEG LONDEN (RTR) - Jeremy Thorpe, lei der van de Britse liberale partij, is maandag afgetreden. Hel heengaan van Thorpe houdt direkt verband met een onverkwikkelijk schandaal waarin is beweerd dat hij dat hij ooit een homosexuele affaire gehad heeft. De 47-jarige Thorpe was sinds januari 1967 leider van de liberalen, na Labour en de conservatieven de derde partij des lands. Het schandaal ontstond toen Norman Scott. een vroegere 'Dressman' en tweederangsschrijver, in januari tij dens een tegen hem gevoerd proces beweerde dat hij vijftien jaar geleden een verhouding met Thorpe had ge had. Thorpe ontkende ooit enige homo sexuele relatie te hebben gehad en is steeds hardnekkig blijven ontkennen. Poolse primaat kritiseert de regering Warschau KRAKAL" (AFP) - Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van Polen, heeft zondag in Krakau in het openbaar verklaard dat het Poolse episcopaat vastbesloten is te strijden voor de eerbiediging van zijn rechten en zich te verzetten tegen een beperking daarvan. Wyszynski zette hiermee zijn aanvallen op de regering voort, die volgens hem 'meer en meer de godsdienstige vrijhe- den inperkt". De primaat verwoordde zijn afkeuring van de discriminatie, die in zijn ogen de Poolse gelovigen treft. Volgens hem zijn er gevallen waarin de katholieken hun geloof niet durven te belijden, uit angst hun baan te verliezen, terwijl de Poolse grondwet de vrijheid van gods dienst waarborgt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9