Zeeuwse kottervissers demonstreerden tegen 'een regelrechte aanval op de broodwinning' 'Harde acties als verval van de visserijvloot niet wordt gestopt' PZC/P VERDUBBELING VAN DE VISSERIJUITKERINGEN Grondwerk voor Broomchemie in Terneuzen in volïe gang Green Spot zonder prik Nu ti jdeli jkslechts 1,29 VROUWEN MEE MET TOCHT NAAR DEN HAAG DINSDAG 11 MEI 1976 provincie (Slot van pagina l minister: „De gedachte dat er weer een tijd zal komen dat men vrij zal kunnen vissen op zee, moet worden verworpen. Als dat zou gebeuren, zou de zee binnen enkele jaren weer worden leeggevist. Er moet een nieuw evenwicht gevonden worden in aanpassing van de vangstca paciteit aan de hoeveelheid beschik bare vis". De minister ging ook in op vragen van de heer Roels van de PvdA over de 200-mijlszone. Hij was het met de heer Roels eens dat de EEG-landen van het beginsel zouden moeten uitgaan, dat bij totstandkoming van een 200-mljlszone men tot aan de basislijn van eikaars kusten vrij mag vissen. Voor Nederland is dat van groot belang, omdat maar 36 procent van de Nederlandse vangsten uit de eigen 200-mijlszone zou kunnen komen. Ook de heer Ter Woorst van de KVP stelde dat binnen de EEG een dui delijke afspraak gemaakt moet worden. Aan het begin van de discussies haalde de heer Hartmeijer fel uit naar de ban ken die, met de Amrobank voorop, naar zijn inzicht een nationaal schandaal hebben veroorzaakt. „Het ziet ernaar uit dat deze financiers ondanks de hoge 'BEGELEIDING LEIDT NAAR FAILLISSEMENT EN STRAFBANK' (Van onze verslaggever) DEN HAAG - Tijdens het aanbieden van een petitie aan kamervoorzitter Vondeling heeft de voorzitter van het actiecomité Nationale Visserij Mani festatie, B. Daalder, namens de twee duizend aanwezige kottervissers met harde acties gedreigd, als geen maatre gelen worden getroffen om een verder verval van de visserijvloot tegen te gaan. De vissers, die met ongeveer veertig bussen en 30 schepen naar Schevenin- gen waren gekomen, eisten meer hulp van de regering omdat de vangstbeper king van tong en schol de dreigende on dergang betekent van de Nederlandse kottervlsser en de Nederlandse kotter- vloot. De manifestatie in de Scheveningse visafelag begon 'n half uur later dan dei bedoeling was. Veel vissers die uit Urk met een autbobus naar Den Haag op weg waren gegaan, waren in een ver- keersknoop terecht gekomen en daar door op hun reisschema danig achter geraakt. Overigens hadden veel vissers onder andere de Zeeuwen dergelijk oponthoud omzeild en waren per schip naar Scheveningen gevaren. In hun petitie zeggen de vissers dat ze zich ernstig te kort gedaan voelen. „Zij waren indertijd bereid aan de vangst beperkingen mee te werkeals de overheid zou zorgen voor een goede sa neringsregeling en steun voor de blij vende bedrijven. Nu hebben zij een van gstbeperking die een rendabele visserij onmogelijk maakt". Met spandoeken 'Wij willen geen ww, wij willen werk op zee' eisten de vissers een verbetering van de saneringsregeling, een goede begeleiding van de blijvende vloot door onder meer oliesubsidies en het afschaffen van de desinvesterings- bijtelling bij de verkoop van schepen. De vissers willen een verder verval van de Nederlandse vloot, die de modernste van Europa is, tegengaan. De vloot is naar hun oordeel, zo meldden zij in de petitie, door sanering al met 20 procent ingekrompen: de door minister Van der Stee van landbouw en visserij toegezegde begeleiding voor de over- blijvenden na het bereiken van dat per centage is echter achterwege gebleven. „Tot nu toe was het nauwelijks meer dan begeleiding naar het faillissement en de strafbank". De vissers, die van nature niet gauw te hoop lopen, gaan nu de straat op. Zij vrezen verval van de modernste vissers vloot van Europa en verlies van vele ar beidsplaatsen in de visserij en daarmee verbonden sectoren. Aan de kamerleden wordt in de petitie gevraagd, bij de regering op een aantal maatregelen aan te dringen. De vissers willen verbetering van de saneringsre geling. Men wil een goede begeleiding van de blijvende vloot, bijvoorbeeld in de vorm van oliesubsidies en andere steunmaatregelen in de exploitatie-, sfeer. Verder moet er volgens de kottervissers een doeltreffend Europees markt- en prijsbeleid komen, dat geen markton- dermijnende importen tegen dumpprij zen meer mogelijk maakt; bij garnalen en makreel komen zulke importen, zelfs uit EEG-landen, volgens de petitie bij herhaling voor. De afzet van aan de Nederlandse visserij onttrokken vissersschepen dient vol gens de kottervissers bevorderd te wor den. Dat kan onder meer met premies voor het verbouwen van schepen om ze geschikt te maken voor het vissen in tropische wateren en het geven van ga ranties bij het aangaan van joint ventu res (gezamenlijke ondernemingen) in het buitenland. Met al deze wensen voor de parlementa riërs op papier trokken de vissers even na het middaguur naar het Binnenhof onder aanvoering van hun voormannen Daalder de voorzitter van de Neder landse Vissersbond Hoekstra, de voor zitter van de Vereniging van Schippers-eigenaren, N. van Duin, en de voorzitter van de Zeeuwse vissers Loc- kefeer. Tioee Zeeuwse kotters temidden van hun 'lotgenoten' in de haven van Scheveningen. Vergadering van raad van bestuur A WL-kanaahone TERNEUZEN - De Raad aan bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone houdt vrijdag 14 mei een vergadering in het gemeentehuis van Terneuzen. Aan de orde komen onder meer de ver koop van een dienstwoning in Terneu zen van meetapparatuur aan de Suiker Unie in Sas van Gent. Die apparatuur wordt beschouwd als 'overcompleet'. Malta-aardappelen worden in Hansweert gelost HANSWEERT - Maandag is het vrachtschip 'Marcandian Supplier' in de haven van Hansweert begonnen met het lossen van duizend ton Malta-aardappelen. Vandaag, dinsdag en morgen, woensdag, zullen de eer ste aardappels uit Malta al in de win kels te koop zijn. Dit meldt de 'Malta Potato Group', be staande uit de importbedrijven Citro- nas B.V. en A. van den Ende en Zn B.V. in Rotterdam. In Amsterdam kwam afgelopen nacht nog een schip met een kleine hoeveelheid Malta's aan. De Malta's, geteeld uit Nederlands pootgoed, zullen er voorlopig nog mondjesmaat zijn. De groep import- bedrijven hoopt van-nu af om de acht of negen dagen ongeveer duizend ton te kunnen aanvoeren, maar het ver krijgen van scheepsruimte is niet zo eenvoudig. Over een goede maand zul len de aanvoeren ruimer worden. Volgens de groep is de kwaliteit van de Malta-aardappelen dit jaar erg fijn en de prijs 'pittig'. Het grootste deel van die pittige prijs zal ten goede komen aan de Maltese boeren, die er nu mis schien genoeg aan overhouden om hun irrigatiesysteem te verbeteren. Na 20 mei komt er op de Malta's, net als op alle vroege aardappelen van buiten de EEG, 21 procent invoerrecht. De 'Malta Potato Group' heeft voor de aankoop van de aardappelen al in maart een contract getekend met de Maltese regering. winsten die zij in het verleden hebben behaald In de visserij dezelfde vissers nu voor aap laten staan. Deze banken zor gen voor een nationaal schandaal, door een gemeenschap waar men vroeger goud aan heeft verdiend, nu via een ja renlange bedrijfseconomische ophit sing en hun mis-management. de diep ste put te tonen waar deze vissers in kunnen springen. Daarnaast pakte men zelfs nog, bij een uitkering uit het O- en S-fonds de andere crediteuren", aldus de heer Hartmeijer Overigens stelde hij dat ook het overheidsbeleid volstrekt is Jo Ivens besluit orgelconcerten in basiliek Hulst HULST - Het vijfentwintigste orgel concert dt vrijdag 21 mei in de basi liek van Hulst zou worden gegeven is uitgesteld tot vrijdag 24 september. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit dat de basiliek op de eerste datum bezet is. De Hulster organist Jo Ivens zal de zomer-cyclus dit jaar zodoende niet openen, maar besluiten. Mede werking verleent dan Everhard Spel berg uit Den Haag, hobo. Het vijfentwintigste concert wordt vrijdag 11 juni gegeven door de Franse organist Roger Colombier. Andere concerten deze zomer worden gegeven door Tjeu Zeijen uit Maastricht (25 ju ni), David K., Patrick uit het Engelse Barnet (13 augustus), Arie Karreman uit Hoek (27 augustus) en Rene Saor- gin uit het Franse Nice (10 september). te kort geschoten. De overheid had de race naar steeds groter motorvermogen in steeds grotere schepen door wette lijke maatregelen zijns inziens moeten tegengaan. De heer Tolman van de CHU bestreed de stelling van de heer Hartmeijer over de banken en minister Van der Stee wees erop, dat ook van de kant van zijn ministerie al lang geleden tegen overbe- vissing werd gewaarschuwd. Hij zei ver der dat het erg makkelijk is met de we tenschap van nu over beslissingen uit het verleden te oordelen. Over de ban ken zei de minister: „Er zullen wel eens enthousiaste bankdirecteuren geweest zijn die hun cliënten teveel schuld op zich lieten nemen". De heer Jansen van de PPR benadrukte dat er op korte termijn regelingen ge troffen moeten worden, waaraan de overheid kan bijdragen maar waar dan verplichtingen van het bedrijfsleven tegenover moeten staan. Ook hij stelde dat al lang geleden waarschuwingen zijn gegeven door biologen, die overbe- vissing voorspelden. Vangstbeperking De heer Roels stelde in een kort betoog dat in 1976 absoluut en strikt de hand moet worden gehouden aan de vangst beperking. „Als dat niet gebeurt, gaat de visserij verloren. De beperking is een beschermende maatregel", stelde hij vast. De heer De Boer van de ARP drong erop aan dat alles wordt gedaan om te voorkomen dat de quota in de komende jaren niet verder achteruit gaan. Hij vond het spijtig dat het be drijfsleven niet zelf tot overeenstem- ming is gekomen over de verdeling van de quota. TERNEUZEN - Ten westen van de Zevenaarhaven in Terneuzen is het Terneuzense aannemersbedrijf Gebr. De Bokx enkele weken geleden be gonnen met grondwerkzaamheden ten behoeve van de bouw van Broomche mie. Het terrein moet worden afgegraven, gedraineerd en opgehoogd, een karwei dat kort voor of direct na de bouwvak vakantie is voltooid. Broomchemie denkt de Terneuzense vestiging om streeks september of oktober van het volgend jaar in gebruik te nemen. Het bedrijf beschikt aan de Zevenaarhaven over 9 ha grond. Een deel daarvan is gereserveerd voor toekomstige uit breidingen. Bij Broom gaan in eerste instantie 60 a 65 mensen werken, een aantal dat mogelijk tot 75 zal worden uitgebreid. (ADVERTENTIE) VLISSINGEN/DEN HAAG - Alle- mensen, wat kunnen die jongens drinken! het is zo tegen vijven in de vroege maandagmorgen wan neer sommige schepelingen van de Arm. 17 hun zoveelste flesje pils opentrekken. „Nadorst", legt Blaas, die Fanta als bijnaam heeft, ge kscherend uit. Iets serieuzer: „Als je werkt, krijg je dorst; da's nogal wiedes". Al na een uurtje varen blijken bepaalde vermoedens waan aan boord wordt een geheel eigen leven geleid. Maar sfeer is er door de acht varensgezellen en hun echtgenotes al gelijk geschapen. De 'familie' van de 'Jacomina Bla- zina' van schipper Lieven Meul- meester maakt het wel gezellig, grappen en grollen over en weer en als het daar voor een enkeling nog te vroeg voor is, leestrie wat. „Die overwinning van Feijenoord zou wel 'ns omkoperij kunnen zijn", merkt een ijverig in een sportblaadje bla derend bemanningslid op. Dat wordt van verschillende kanten beaamd. De vrouwen praten over wissewasjes uit Arnemuiden en over het smeren van kadetjes. We hebben dan al ruim een uur daarvoor Vlissingen in de donkerte verlaten. Samen met de Vli. 26 en 27 en de Arm. 4, 15. 22 en 23. Doel: Scheveningen, om vandaar uit per bus naar Den Haag te vertrekken en de demonstratiemars naar Het Bin nenhof bij te wonen. Een stukje wraakneming tegen de vangstbe perking van de regering en haar duidelijk maken dat het uitblijven van steunmaatregelen niet langer wordt gepikt, delen de vissers van de Arm. 17 in hun eigen woorden mee. Lieven (45), met zijn bijna 31 vaarjaren het langst op zee, vindt dat de vissers veel eerder hadden moeten optreden. „We zijn veel te laat met deze actie. Dat hadden we veel eerder moeten doen". En Blaas (Fanta): „We zijn heus niet tegen een vangstbeperking, maar noch schipper, noch knecht moeten er slechter van worden. De minister kan zoveel vaststellen. Wat nu is gedaan, kunnen we niet opbrengen. Het is een regelrechte aanval op onze broodwinning". Maar plotse ling genoeg over deze problematiek. Eén van de echtgenotes openbaart (eindelijk) jarig te zijn, en dat moet worden gevierd. En er zal die dag nog genoeg geprotesteerd worden. Normaal Een heel andere maandagmorgen voor de vissers dan normaal, blijkt al gauw uit hun uitlatingen. Anders is het na de weekendrust weer een dag of vijf op zee stevig aanpakken, nu is er eigenlijk een extra dagje- vrij bijgekomen. Zolang de motor maar loopt is alles oké en de mees ten verblijven dan ook bij voortdu ring in de kombuis of aan dek om een luchtje te scheppen, het zware shagje gewoontegetrouw bungelend in de mondhoek. Met een flink gangetje (11 knopen) stomen we op naar Scheveningen met rechts van ons de Vli. 26 en 27 vlak achter elkaar. Daarachter nog een rijtje schepen. De ochtendnevel onttrekt ze aan het oog qlleen het gestamp van de motoren en het flauwe schijnsel van enkele lichtjes maken duidelijk dat ze er wel dege lijk zijn. Nauwelijks een uur later, nog voor vijf uur, wordt het al lich ter en passeren we de duinenrij de duinenrij bij Zoutelande. Westka- pelle laten we enkele minuten later rechts liggen en dan pas ook wordt het ruime sop gekozen. De zeven uit Vlissingen vertrokken kotters varen in een soort slagfor matie - en hoewel een prachtge- zicht, gaat er ook een bepaalde dreiging van uit: er gaat wat ge beuren in Scheveningen! Het zal zo bij elkaar een zeeavontuurtje wor den van een uur of zes varen, en kele rustige vaarperiodes in acht jnmoetcr,. Maar we zijn niet de eni gen. Marie en Gerda, zo vertellen onze vissers niet zonder hilariteit, zijn ook al flink witjes om de neus naar een rustbank vertrokken. Maar ja, wat wil je ook, Gerda werd even een flesje maggi onder haar neus gehouden en dat heeft, zo blijkt maar weer, niet zo'n prettige uit werking. Halfstok Schipper Meulmeester, ijverig op de brug in de weer, geeft, als zijn me ning te kennen dat het goed is, dat deze actie op touw is gezet. „Het is een vorm van wakker schudden", zegt Meulmeester. „Te laat is 't nooit: het is juist zinvol omdat de hele Nederlandse kottervloot mee doet.. Er wordt gewoon niet naar ons geluisterd en dan moet de regering op deze manier maar 'ns duidelijk worden gemaakt wat er loos is". Hij vertelt dat tijdens een rustig mo mentje tussendoor, de automati sche piloot doet z'n werk. „Oh, ja, dat we wat achter liggen op schema komt door de tegenstroom. Dat scheelt ons zeker een half uur", voegt-ie er aan toe, als we merken dat we weer eens snel de frisse lucht Scheveningen. Een drukte van je welste. Zo'n zeventig kotters uit alle delen van Nederland bijeen, overal vlaggen halfstok in de mast en ge spannen gezichten. Als we naar de veilinghallen lopen om aldaar enige toespraken aan te horen, barst plots uit alle scheepstoeters een ver schrikkelijk geloei los. Door de enorme drukte in de hallen en de daarvoor ongeschikte geluidsinstal latie vallen hele gedeeltes van die toespreken in 't water. Alleen uit heftige armbewegingen of gebalde vuisten van de sprekers valt voor de paar duizend aanwezigen af te lei den wanneer gejoeld of gefloten kan worden. Zevibel-voorzitter A. L. S. Lockefeer weet zich nog het best verstaanbaar te maken, maar die heeft ook een harde stem. Na deze geweldige 'warming-up' per bus naar het Malieveld, waar de mars naar het Binnenhof begint. Een lange serpentine van mensen slingert zich door de straten naar die befaamde plek van samenkomst voor demonstranten, spandoeken met de meest uiteenlopende leuzen met zich meevoerend. Weinig moei lijkheden, overigens: behoudens enige rookbommetjes blijft alles binnen de tramrails. „En dat moet ook", laat één van de Zevibel- afgevaardigden weten. „Het gaat er ons niet om, om rotzooi te trappen". Als er wat krachttermen over het beleid van de regering vallen, gnuift voorzitter M. Siereveld van de kot- tersectie. „Zo moeten we het doen", stelt-ie tevreden vast. „Dit, en dan met zo'n 2000 man, is dé manier". Geduld Op Het Binnenhof is het binnen de kortste keren een rumoerige boel. Of men nog even geduld heeft, vraagt B. Daalder (voorzitter actiecomit-e nationale vismanifes- tatie) door de microfoon. „Wij wach ten al jaren!" is het massale ant woord. Maar zie, tweede kamer voorzitter Vondeling en de heer Roels, voorzitter van de vaste commissie van de visserij, zijn toch nog sneller ter plekke dan verwacht, en de petitie kan worden aangebo den. Echter niet eerder voordat de heer Daalder nog eens in duidelijke bewoordingen de problematiek uit de doeken heeft gedaan. Duizenden - al een beetje schorre - kelen steu nen hem daarbij. Zoals men dat van hem gewend is doet Anne Vondeling de zakelijke procedure rondom de petitie uit de doeken; de heer Roels staat er wat emotioneler bij stil en verbloemt niet 'dat wij ook schuld dragen'. DEN HAAG - Kamervoorzitter Vondeling neemt de petitie in ont vangst van een Urker visser. Naast de heer Vondeling het Zeeuwse PvdA-Icamerlid Roels. Hij bedankt netjes voor de door de vissers aangeboden vis. Dan is ook voor ons het moment aangebroken om de 'makkers' uit Arnemuiden en Vlissingen gedag te zeggen. Een deel van hen komt pas vrijdag te rug in Vlissingen, want het is weer werken geblazen. De vrouwtjes zul len per bus de terugtocht aanvaar den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4