Montedison bouwt nieuwe fabriek in Belgische Feluy Marktcommissie in Axel protesteert fel tegen horlogevente Kamers van Koophandel vragen snelle beslissing vaste oeververbinding Bij renovatie in halfsteenmuren Sas van Gent boven witplan PZC/P VESTIGING ELDERS NU ONZEKER "Terneuzen vecht kwestie weeropadem JONGETJE VERDRONK IN VIJVER Inbraak in restaurant Beeld van Beijsens in Manhuistuin Goes rond geld RPCZ uit over hoofden van leerlingen" uitgebrand almanak OfNSDAG 11 MEI 1976 (ADVERTENTIE) provincie KALAND:"KANSEN VOOR ZEELAND MINDER GUNSTIG" VLISSINGEN - Het Italiaanse petro-chemische concern Mon tedison zal samen met de Bel gische onderneming Petrofina een petro-chemisch complex vestigen in het Belgische Fe luy (Wallonië). Door dit geza menlijk optrekken van Mon tedison en Petrofina is de kans op een eventuele vestiging el ders in Noord-West-Europa sterk gereduceerd. Zoals bekend was tot nu toe Vlissingen-Oost een van de belang rijkste mogelijkheden, waarop het Italiaanse bedrijf het oog had laten vallen. Een definitieve beslissing over een aanvraag voor vestiging in het Sloe is nog niet genomen. Gedeputeerde A. J Kaland - voorzitter van het havenschap Vlissingen - liet in een reactie op de Belgische vestiging van Montedison en Petrofina weten, dat 'het er naar uitziet, dat de kansen voor Zeeland minder gunstig liggen dan een half jaar geleden'. Hij wees erop dat van het begin af aan het Sloe- gebied niet de enige mogelijkheid was, waar Montedison zich geïnteresseerd toonde. „Men is bij ons vrij ver gegaan in die contacten. Zeeland is een van de mogelijke vestigingsplaatsen. Dat er andere waren wisten we ook. Als ik daarop wees, werd er wel meesmuilend over gedaan, maar een definitieve be slissing was en is nog niet genomen". De gedeputeerde stelde desgevraagd, dat 'marktoverwegingen of het vesti gingsklimaat in ruime zin wel eens tot een beperkter opzet bij Montedison kunnen leiden dan men aanvankelijk van plan was" In dit verband wees hij erop, dat het bij het havenschap be kend was, dat Montedison ook de mo gelijkheid van een joint-venture - 'zoals nu kennelijk in België is ge beurd' - niet heeft uitgesloten. Samenhang De gedeputeerde verklaarde, dat men bij het havenschap Vlissingen sinds vorige week wist. dat Montedison concrete plannen had in samenwer king met Petrofina. De besprekingen van Montedison in Nederland zijn overigens nog niet afgebroken. Vol gende week is er nog een gesprek tus sen het bedrijf en het ministerie van economische zaken. „Het is overigens wel duidelijk, dat een eventuele ves tiging in het Sloegebied en de j fabriek in België met elkaar hangen", aldus de heer Kaland. KRITIEK OP PASSIEVE HOUDING POLITIE "STRAKS RECHT IN EIGEN HAND NEMEN" AXEL - De gemeentelijke ad viescommissie voor marktza- ken in Axel heeft fel geprotes teerd tegen het feit dat de marktkooplieden in Axel veel last ondervinden van illegale horlogeventers. Men vindt het de hoogste tijd dat de politie actie gaat voeren om aan deze verkooppraktijken een eind te maken. Volgens de commissie gaat het om en kele tientallen venters, die zaterdags in Axel van de passieve houding van de politie profiteren en die per dag duizenden guldens omzetten. Ze zou den behalve voor de marktkooplieden ook een bedreiging vormen voor de plaatselijke middenstand. Ook in an dere plaatsen in Zeeuwsch-Vl aan de ren zouden grote aantallen ilegale horlogeventers actief zijn. Demarktcommissie vergaderde maandagavond in het gemeentehuis van Axel. De horlogeventers kwamen (weer) ter sprake naar aanleiding van een schriftelijke klacht van de markt koopman R. C. Spuy uit Vlissingen. Deze sprak van 30 tot 40 venters zon der papieren die omzetten bereiken van tussen de 75.000,- en 100.000,- per zaterdag- De brief van de Vlissinger maakte in de commissie een stroom van reacties los: „Het gaat om 100 procent oplichting. Het is een plaag die steeds erger wordt in Hulst waren ze maandag ook weer in groten getale. De politie daar kon tot haar spijt niet ingrijpen wegens ge brek aan beschikbaar personeel, maar volgende week wil men in Hulst zono dig met het hele apparaat de illegale venters bestrijden. Het commissielid L. van Hellemont pleitte in vurige bewoordingen voor maatregelen voordat het mis gaat: „Er zal op den duur niets anders opzitten dan het recht in eigen handen te ne men. Dan krijg je een hele hoop last". Hij laakte de houding van de Axelse politie. „In Sluis en Venlo zul je ze niet zien. De politie daar heeft het goed voor elkaar. Om de politie in Axel moeten ze lachen", aldus het commis sielid dat zijn informatie zei te hebben- uit eigen ervaring en uit gesprekken- met de illegale kooplieden. Vanuit de commissie werd gesugge reerd om het kopend publiek via de ge luidsinstallatie te waarschuwen voor de malafide praktijken van de venters. Anderen wezen dat idee van de hand met het argument 'gratis reclame voor die venters'. Doorspelen Vooratter D. J. Oggel stelde voor de zaak aan de politie door te spelen. Eventueel vergezeld van het voorstel om in samenwerking met de politie uit andere plaatsen in te grijpen Opper wachtmeester M P C. van Aert. plaatsvervangend commandant van de rijkspolitie in Axel en adviseur van de commissie, beloofde de klachten en wensen te zullen doorspelen aan de 4 districtsleiding van de rijkspolitie in Zeeland, Overigens deelde hij mee, dat een door de rijkspolitie van Axel opge steld bestrijdingsplan was afgewezen en dat acties waren uitgesteld. Hij beklaagde zich erover dat de politie van Axel over te weinig mensen be schikt en over de betrekkelijk geringe straffen die de venters kunnen worden opgelegd. Wel onderkende hij de pro blematiek. die volgens zijn zeggen al speelde toen hij zestien jaar geleden in Axel kwam. Hij voegde daaraan toe: „Als ze een politiepet zien vliegen ze •uit elkaar. Wat dat betreft zijn ze beter georganiseerd dan de politie zelf..." De heer Oggel deelde nog mee. dat de burgemeester van Axel onlangs nog op de hoogte is gesteld van de hinderlijke activiteiten van de illegale venters. LID TERNEUZENSE SCHOOLRAAD: In Feluy wordt gedacht aan een geza menlijke fabriek van Montedison en Petrofina voor de produktie van 150.000 ton polypropyleen per jaar. In een perscommuniqué maakt Monte dison er melding van, dat het gaat om het eerste stadium van een petro chemisch complex met mogelijkheden voor uitbreiding en nieuwe fabneken. Met de constructie kan onmiddellijk worden begonnen. De verwachting is, dat de eerste produktielijn medio 1978 in gebruik zal zijn en de tweede een jaar later. De twee bedrijven - aldus het communiqué - hebben besloten tot samenwerking zowel technisch als fi nancieel om een betere economische positie te bereiken. Bij Montedison weigert men commen taar op de vraag of de beslissing over een vestiging in Feluy tol gevolg heeft dat een eventuele komst naar Vlissin gen van de baan is. In een maandag uitgegeven verklaring naar aanleiding van de recente ont wikkelingen rond Montedison houdt het NCV Zeeland er ernstig rekening mee, dat de vestiging van dit bedrijf in het Sloe niet doorgaat. „Daarmee is er thans een klimaat, dat alle partijen zich kunnen uitspreken over een te voeren arbeidsmarktbeleid ten aanzien van grote vestigingen in Zeeland", zo zegt men. „Bij een duidelijk arbeids marktbeleid zal het in de toekomst onnodig zijn om per vestiging een be leid te formuleren". Men zou graag zien. dat deze CNV-wens gehonoreerd werd in Zeeland. Er wordt in de verkla ring nog op gewezen, dat het CNV zich in de Montedison-discussie steeds op het standpunt heeft gesteld, dat dit bedrijf zich in het Sloegebied zou kun nen vestigen, mits aan een aantal voorwaarden voldaan zou kunnen worden. Daarbij noemt men, dat het Sloegebied geen tweede Rijnmond mag worden en dat men bereid zal moeten zijn zich aan het Nederlandse sociale klimaat aan te passen. Men signaleert, dat op de vragen, die het CNV over Montedison heeft gesteld, nog steeds geen antwoord is gekomen. Districtsbestuurder J. Schepers van de Industriebond NVV in Zeeland sprak de hoop uit, dat de Belgische vestiging van Montedison en Petrofina 'de ver vanging zal zijn voor de vestiging in het Sloegebied. In dit opzicht toonde hij zich verheugd over de inbreng in de discussie van de zijde van de vakbewe ging. „De zorg voor de werkgelegen heid is echter een evengroot punt als voorheen. Ik hoop dan ook, dat op de vrijkomende grond in het Sloe een be drijf komt, dat past in de arbeids marktsituatie - werk voor mensen uit deze omgeving - en dat milieuvriende lijk is". komt u door een advies van Z V U of WISSE Daar leven zeer verfrissende ideeën op het gebied van airconditioning Keuze uit alle gerenommeerde merken Een gezond leefklimaat heeft u al vanaf f 3.000 - dat is minder dan u vermoedde HULST - Maandagmorgen is in Hulst het tweejarig jongetje J. S. verdron ken in een zogenaamde overstortvij- ver. Men vermoedt, dat het kind een ogenblik aan de aandacht van de ou ders is ontsnapt en dat het al spelende te water is geraakt en verdronken. Maandagmorgen omstreeks half twaalf reed een surveillance van de politie in de buurt van de overstortvijver - een vijver voor de opvang van overtollig water uit de riolering - in een onbe bouwd terrein aan de Poorterslaan. Vlak bij de vijver speelde een meisje en de politie wilde haar daar wegsturen. Een van de mannen zag toen in de vij ver het lichaam van het jongetje drij ven. Pogingen om het tot leven te krij gen konden niets meer uithalen. De overstortvijver bevindt zich ongeveer 400 meter van het ouderlijk huis aan de Moerschansstraat. Vastgesteld is, dat het ongeval tussen elf uur en half twaalf gebeurd moet zijn. TERNEUZEN - Bij een inbraak in het restaurant 'Vijverhor in Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag een bedrag buitgemaakt van 120 gul den. Het is nog niet duidelijk hoe de daders het gebouw konden binnend ringen. VOORSTEL DB CULTURELE RAAD GOES - Als het aan de culturele raad ligt, wordt er in de Goese Manhuistuin een beeldhouwwerk geplaatst van de hand van de Goesc kunstenaar Anton Bcijsensl De culturele raad buigt zich van avond dinsdag over een voorstel van het dagelijks bestuur om ak koord te gaan met de plaatsing van het beeldje in de tuin. Uit het cultuurfonds wordt vijftig gulden verstrekt voor het afsluiten van een verzekering voor het beeld. Het beeldhouwwerk dat een jaar lang (op proef) in de Manhuistuin zal staan, stelt een jongensfiguur voor. Beijsens, nu 54 jaar, heeft zich in het verleden voornamelijk op schilderen toegelegd; pas de laatste drie jaar is hij zich ook gaan bezig houden met beeldhouwen. foto: 'Jongensfiguur' van Anton Beijsens, nu nog in het cociaal cen trum in de Goese binnenstad, wach tend op plaatsing in de Manhuis tuin. ZEEUWSE Werven De goede lezer van dit hoekje weet het - wij hebben een zwak voor de annonces in dit blad Zaterdag troffen wij er in de Zeeuwsvlaamse editie weer één aan, die ivij graag aan de vergetel heid ontrukken. Een in België gevestigd bedrijf liet weten, dat men personeel kon ge bruiken en de annonce besloot de werving met déze toevoeging: 'Bij ons werkt u in het zwart'. Een informatie, die op beginnende gegadigden best eens een tegenge steld effect zou kunnen hebben, 't Lijkt ons ook een weinig benij denswaardige bedrijfsdracht, met de temperaturen van de laatste da gen. VOORZITTER: "BESLISSING NOG NIET GENOMEN" TERNEUZEN - De heer Arendshorst, één van de leden van de Terneuzense schoolraad, vindt dat Terneuzen de overeenkomst met het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) moet voortzetten en daarna pas gaan ruzieën over de manier van subsidië ren. „Momenteel dreigt de hele zaak te worden uitgevochten over de hoofden van de leerlingen, die misschien straks van hulp verstoken zijn. Het is hetzelf de, wanneer Terneuzen en Rijkswater staat zouden gaan strijden over de vraag wie de brug moet opendoen, terwijl er een schip komt aanvaren. Die brug moet om te beginnen natuurlijk open", zei hij maandagavond in een schoolraadsvergadering. De heer Arendshorst vreesde dat b. en w. van Terneuzen een negatieve beslisr sing zullen nemen, in weerwil van posi tieve geluiden over het RPCZ van on dermeer de schoolraad, de hoofden- kring en de bijzondere scholen. Voorzitter J. Poppe deelde mee, dat de raad nog niet over het al dan niet kap pen met het RPCZ heeft beslist en dat het wethouder J. H. Strijbos van on derwijs vrij staat om in dit stadium her en der adviezen in te winnen. Hij vroeg zich af, of gemeenten die momenteel positief staan tegenover de financieringsregeling voor het RPCZ bij dat standpunt blijven, als ze ont dekken wat ze moeten neertellen. Het voorstel van de heer Arendshorst om de schoolraad een brief aan b. en w te laten schrijven raadde hij af. omdat er onlangs al een dergelijke brief de deur is uitgegaan. VERNIELINGEN AAN KRAAN EN CARAVAN BIJ "DE GRIETE" TERNEUZEN - ln het afgelopen wee keinde zijn, vermoedelijk door balda dige jeugd, vernielingen aangericht aan een caravan van J. M. uit Terneu zen en een kraan van M. W. uit Hoek, die beiden stonden geparkeerd bij 'De Inlaag' in de omgeving van het buurt schap 'De Griete'. Uit de caravan werden een opblaas bare boot en twee tenten gehaald die een eindje verderop in brand werden gestoken. Verder gingen vier ramen aan diggelen en werd het interieur van de caravan beschadigd. Van de kraan sloeg men de ruiten stuk. Vanuit de schoolraad werd een kleine commissie benoemd (waarnemend voorzitter Poppe, secretaris mevrouw B. J. Dekker-van Werkhoven en het lid W. Koster) die het bedrag per leerling voor het komende begrotingsjaar gaat bestuderen. De heer Koster, schoolhoofd, vertelde graag wat gedetailleerder gegevens te zien over ondermeer de schoonmaak kosten. Hij wilde weten of er goedko per is gewerkt nu de gemeente een schoonmaakbedrijf heeft ingezet. De heer P. van Rooy. hoofd van de afde ling onderwijs, vertelde, dat er geen vergelijkingen kunnen worden ge maakt. SLUISKIL - Het vooronder van de Belgische binnenvaarder 'Gejo' van schipper J. M. van K. is maandagmid dag volledig uitgebrand. De spits lag in reparatie bij de machinewerf De Schroef op het kanaaleiland bij Sluis kil. Als gevolg van laswerkzaamheden moet, volgens de rijkspolitie te water, de betimmering van het tot woonver blijf omgebouwde vooronder vlam hebben gevat. De brandweerkorpsen van Sas van' Gent en Sluiskil hadden de grootste moeite om de brand te blussen. De rookontwikkeling en de moeilijke TERNEUZEN - De twee Ka mers van Koophandel en Fa brieken in Zeeland hebben het kabinet maandag per telegram om een spoedige beslissing over de vaste oeververbinding onder en/of over de Wester- schelde gevraagd. „Wij hebben gedurende de laatste ja ren moeten constateren dat bij herha ling aangekondigde termijnen binnen welke een beslissing over de bouw van een vaste oeververbinding Wes- terschelde moest worden genomen telkens werden gevolgd door de zeer teleurstellende mededeling dat de be slissing was uitgesteld. Wij willen daarom nogmaals een ernstig beroep op u doen en u verzoeken - wij doen dit met grote nadruk - thans spoedig een gunstige beslissing te nemen", al dus de tekst In het telegram wordt voorts verwezen STAATSSECRETARIS SCHAEFER IN GOES: PVDA BIJEENKOMST OVER HUUR- EN SUBSIDIEBELEID GOES - Staatssecretaris J. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vindt het aanbrengen van halfsteensmuren bij de renovatie van de 'Witte Wijk' in Sas van Gent aan trekkelijker dan het 'witplan' dat bij een overgroot deel van de bewoners de voorkeur geniet. Dat zei de staats secretaris maandagavond in 'De Prins van Oranje' in Goes. Schaefer be lichtte in Goes een groot aantal ac tuele zaken op het gebied van de wo ningbouw. Hij slond uitvoerig stil bij de problematiek van de renovatie in Sas van Gent. De Sassenaar W de Groff had de 'Witte Wijk' aan de orde gesteld. Hij wees de staatssecretaris op de 'prestigeslag', die momenteel in Sas van Gent speelt rond de renovatie van ruim honderd na-oorlogse woningen Staatssecretaris Schaefer kende de hele affaire. Hij merkte er onder meer over op: „Het kan mij helemaal niet schelen welke oplossmg uiteindelijk gekozen wordt, de halfsteensmuur of het witplan als er maar iets gebeurt. Het ministerie vindt de halfsteensme- thode de beste oplossing om de dood eenvoudige reden dat die, voor wat het onderhoud betreft, aantrekkelijker is. Maar wanneer de bewoners persé hun witplan willen dan zal hij mij een zorg naar de vergadering van de eerste ka mer van 16 maart, waarin de bouw van een vaste oeververbinding aan de orde is geweest. De Kamers van Koophandel: „De mi nister van verkeer en waterstaat heelt toen medegedeeld dat de beslissingen over de prioriteiten door het kabine: voor het zomerreces moeten worden genomen. De argumenten die pleiten voor een spoedige beslissing in pos- tieve zin voor de aanleg van deze vast: verbinding zijn uiteengezet in de brief aan de minister-president van 12 de cember 1975, die wij tezamen metd; regionale raad voor de arbeidsmarkt voor de provincie Zeeland, het overle gorgaan van de drie vakcentrales, de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werk geversvereniging afdeling Zeeland, de kring van werkgevers in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, al- deling Zeeland, hebben verzonden. De in deze brief aangevoerde argumenten zijn nog onverminderd van krachten de instellingen en organisaties die deze brief mede hebben ondertekend, staan hier nog onverkort achter". In het telegram merken de beide b- mers tenslotte op dat ze in de uitoef ning van hun taak tekort zou£ schieten „als wij - nu zeer binnenb een beslissing mag worden verwach'- niet nogmaals en met klem uw aan dacht vragen voor de inhoud van meergenoemde brief'. „Wij willen hier nog aan toe voegen dat wij de van diverse zijden geuite vrees onderschrijven dat, indien de vaste oe ververbinding er nu niet komt, deze er nooit zal komen. Bij uitstel van de aan leg van deze verbinding zullen noodza kelijke en belangrijke investeringen voor de bouw van ponten, veerhavens en aanleginrichtingen moeten worden gedaan. Deze investeringen zijn dan onvermijdelijk maar zullen het rende ment van een eventueel na enige jaren te bouwen oeververbinding in ongun stige zin beïnvloeden". (ADVERTENTIE) zijn. Ik ben alleen bang dat ze, wan neer de witmethode wordt toegepast, over vijfjaar spijt zullen hebben, want die methode vereist wel dat er om de vijf jaar opnieuw wordt gewit. En ik vraag me af of dat voor de bewoners een pretje zal zijn". Staatssecretaris Schaefer wees er op dat de huren, welke methode er ook wordt gebruikt, even'hoog zullen zijn. En voor particulieren is er een aan merkelijke subsidie, welke methode er ook wordt gebruikt", voegde hij er aan toe. De Sassenaar De Groff had de staatssecretaris ook gevraagd naar de onderhoudsfondsen. waarover de wo ningbouwvereniging zou moeten be schikken. „Waar is dat geld gebleven", wilde De Groff weten. De staatssecre taris wees erop dat de woningen des tijds eigendom waren van twee wo ningbouwverenigingen. „En waar die fondsen gebleven zijnik kan u al leen maar zeggen dat men die midde len niet heeft opgedronken of opgege ten, Er is gewoon een slecht beleid ge voerd", aldus de heer Schaefer, Voor de pauze had de staatssecretaris de ruim honderd aanwezigen op de gewestelijke vergadering van de PvdA-Zeelarid een diageluidsserie Op de foto: Achter de tafel staatssecre taris Schaefer, gewestelijk voorzitter A. P. Schouwenaar en gewestelijk se cretaris J. van de Berge (Foto PZC) voorgetoverd over het huur- en subsi diebeleid, over de woningverbetering, de wijk verbetering en de stadsver nieuwing en de verschillende regelin gen die daarop van toepassing zijn. Het was de eerste keer dat deze serie werd vertoond. Bovendien was er voor alle aanwezigen een uitvoerig informa tiepakket (in plastic draagtasje) over al die regelingen. De staatssecretaris stond tenslotte uitvoerig stil bij vragen over het eigen woningbezit. ANTIEK AVONDVEILING woensdag 12 mei in dc Schouwburg te Middelburg. Aanvang 7.00 uur. Kijkuren 2.00-6.00 uur. Veilingmeester A. I. VERHAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2