PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKLOOSHEID KAN IN '77 MET 20.000 VERMINDEREN Minister wil meewerken aan verdubbeling uitkering bij stopzetting vissersbedrijf de krant van zeeland Opvarenden kustvaarder van boord gehaald Centraal Planbureau: Indien in 1976 wordt afgezien van volledige prijscompensatie Kabinet wil sociale premies verlagen vandaag Koffie 15 cent duurder RELLEN NA DOOD ULRIKE MEINHOF Syrië zou troepen in Libanon uitbreiden Mansholt: rapport- Tindemans helpt niet 219e jaargang no. 111 Dinsdag 11 mei 1976 DEN HAAG - „In juli kan er niets aan prijscompensatie worden gegeven. Ook zullen het wettelijk minimumloon en de daaraan gekoppelde sociale uitkeringen slechts met de helft van het door zijn", aldus prof. van de Beid. de wet toegestane percentage kunnen stijgen. Dan blijft de loon- Zware klap somstijging beperkt tot de 8,5 tot 9 procent zoals het kabinet zich ten doel heeft gesteld. Men moet ook niet een beleid gaan voeren door de prijscompensatie over 1976 per 1 januari 1977 weer in te gaan halen. Want dan lopen alle inspanningen van dit jaar op niets uit. Als er toch een prijscompensatie uit de bus komt, dan zal de loonsomstijging dit jaar 10,5 tot 11 procent zijn, en daarvan zullen e dan in 1977 de wrange vruchten moeten plukken". de gestegen prijzen te compenseren. 110.000. „Deze berekeningen zijn door Historisch noemde prof. Van de Beid Dan zal waarschijnlijk zelfs een loon- het Centraal Planbureau na toestem- stijging van enkele procenten mogelijk ming van de minister van economische Dat zei prof. dr. C. van de Beid, de direc teur van het Centraal Planbureau, tij dens de presentatie van het eerste deel van het centraal economisch plan. Hij zei dat de stelling van minister Duisen- berg, dat één procent loonstijging of één procent prijscompensatie 5000 werklozen per procent extra zou bete benen, juist was. In het centraal economisch plan wordt voor 1976 de nullijn aangehouden voor een bruto jaarinkomen van f 20.000. Het Centraal Planbureau verwacht dat, als inderdaad wordt gematigd zoals het kabinet-Den Uyl thans voor ogen staat, de effecten daarvan pas in 1977 goed tot uiting zullen komen. Het aantal werklo zen zal dan dalen van 220.000 thans tot beneden de 200.000. „Daarnaast draagt deze matiging bij tot een verbetering van onze concurrentiepositie, tot een lager tempo van de inflatie, en tot een reële arbeidskostenstijging, die in ver gelijking met vorige jaren en ook op zichzelf beschouwd gering is", aldus meent het Centraal Planbureau. Verwacht wordt dat, als de prijstijging over 1976 ook niet in 1977 gecompen seerd zal worden, de loonsomstijging in dat jaar dan beperkt kan blijven tot 7,5 procent, en dat de prijsstijging tot on geveer 5,5 procent kan worden terugge- Het Centraal Planbureau heeft de grote moeilijkheden in het bedrijfsleven cen traal gesteld in de thans verschenen no ta. „Al voor de economische neergang in 1975 hadden de bedrijven het reeds bij zonder moeilijk. De recessie heeft echter een zeer zware klap gegeven", zei prof. Van de Beid. Hij verwacht dat het eco nomisch herstel door het aantrekken van de wereldhandel langzaam op gang komt, en dat pas in de tweede helft van het volgend j aar meer investeringen zul len worden gedaan, die dan weer nieuwe arbeidsplaatsen moeten opleveren. „Maar voordat het zover is, zullen we een uiterst moeilijke operatie moeten uitvoeren", zei prof. Van de Beid. Hij zaken voor de werkgevers gemaakt", deelde prof. Van de Beid mee. Prof Van de Beid zei dat het regerings beleid de stijging van de werkloosheid tot staan had gebracht, doch dat het tot nu toe gevoerde beleid pas in 1977 goed zal doorwerken. Toch vond hij dat het financieringstekort bij de overheid niet dié^i^(^iftra^ planbureau aan de h<£ groter mocht worden dan thans het ge- nzon ziet hangen in de vorm van een val is (naar verwachting 17 miljard dit verminderde inflatie en een geringere jaar). „Dit tekort kan niet via leningen werkloosheid, vallende sterren zullen op de kapitaalmarkt worden gedekt, blijken te zijn." Dat zegt de Federatie anders zal de rente weer sterk gaan stij- gen", zei hij. het, dat de arbeidskosten per produkt tot 96 procent waren gestegen. „Dat be tekent tevens een enorme herverdeling van het nationale inkomen. We zullen nu middelen moeten zoeken om die kosten in te perken". Commentaar ,De kans is groot, dat de lichtpuntjes Nederlandse Vakbeweging (FNV) in een (Slot zie pagina 3.kolom 6) tx<_ vcci uiutciii tvuiuui iciuggc- -1 bracht. „We krijgen dan te maken met doelde 'het plan van de werk- gevers om de rendementen met dne mil ten verwaarloosbare overloop van 1976. Als dit beleid inderdaad kan worden ge- verbeteren, waardoor m 1980 het realiseerd. is het in 1877 weer mogelijk aantal ""Moren zou kunnen dalen tot VERPLICHTE LOONSVERHOGING PAGINA 2 montedison De kans dat Montedison ach in het Sloe zal vestigen wordt aanaenlijk kleiner. PAGINA 3 traag Kabinet is te traag met e( plan voor het verkeer. onvermogen „u spoot omdat u het werk en de pa- tiénten niet aankon", aldus de recht bankpresident tegen verpleger Frans aanval Vissers protesteren tegen 'de regel rechte aanval op onze broodwinning'. PAGIÏJA 7 duiven Schieten op vliegende schotels: kam pioenschappen kleiduiven schieten in 'Hoort-Ziet-Schrijft'. lockheed De commissie Donner - net terug uit de VS - zet haar onderzoek voort in Zwitserland en Frankrijk metro Tien maanden voor de mislukte aan slag op de Amsterdamse Metro. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet is van plan om per 1 juli de premies sociale verze keringen te verlagen en een loonsver hoging van enkele tientjes voor ieder een verplicht op te leggen. Minister procent te houden. Zou men besluiten een volledige prijscompensatie te ge ven, dan zouden de loonkosten dit jaar met ruim 11 procent stij gen. Vooral over de afgelopen maand wordt een forse prijsstijging verwacht. Boersma van sociale zaken verwacht. Minister Boersma zei in een televisie dat de inkomens van f23.000 er met deze maatregel niet op achteruit zullen gaan. De premieverlaging zal voor iedereen ongeveer neerkomen op f 20,- per maand en waarschijnlijk wordt een loonsver hoging verstrekt van f 50,- per maand. De verlaging van de verzekeringspre mies gaat het kabinet volgens globale berekeningen ongeveer f500 miljoen kosten. De regering Is tot deze uitgave bereid om de loonsomstijging over het gehele jaar 1976 binnen de geraamde 9 uitzending, dat het voordeel van een verlaging van de premies is, dat de lonen en prijzen daardoor niet worden opge jaagd en geen extra werkloosheid ople vert. AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van morgen (12 mei) moet de con sument voor een half pond koffie vijftien cent meer betalen. De prijsverhoging is een gevolg van de ontwikkelingen op de wereld markt. De tariefewijziging is tot stand ge komen in overleg met het ministerie van economische zaken, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers bekend gemaakt. Op 21 januari steeg de koffieprijs met gemiddeld 0,13 per pakje van 250 gram, op 31 maart kwam daar nog eens 0,20 bovenop en met in gang van 12 mei zal de koffie 0,48 per pakje duurder zijn dan aan het begin van het jaar. Felle bosbranden in Nedersaksen BONN - Dertig hectare dennebossen staan in brand tussen Celle en Hanno ver, in het gebied dat verleden jaar eveneens geteisterd werd door de grootste bosbranden in de geschiedenis van Nedersaksen. Maandagmiddag werd de eerste brand gemeld. Bij Hannover zijn ettelijke boerderijen al verlaten. De brandweer graaft diepe greppels om uitbreiding van het vuur te verhinderen. Politie- en legerhelikopters vliegen boven het ge bied en werpen met water gevulde zak ken op de vlammen. Brandweer en poli tie zijn continu in de weer en hopen de bosbranden vóór vanochtend onder controle te hebben. De minister van binnenlandse zaken van Nedersaksen, Hasselmann, heeft na een rondvlucht boven het catastrofege- bied verklaard dat de Nedersaksense reddingsacties profiteren van de erva ringen van verleden jaar, en dat daar door de coördinatie vanaf het begin be ter verloopt dan destijds het geval was. Er werd toen door de bosbranden ongc veer 8000 ha bos en heide vernield. FRANKFORT (DPA/AFP) - In Frank fort is het maandag tot felle straatge vechten gekomen tussen politie en een duizendtal sympathisanten van de Baader-Meinhof-groep. Een politie man moest met ernstige brandwon den, veroorzaakt door een molotow- cocktail, worden overgebracht naar een gespecialiseerd ziekenhuis in Ludwigshafen. Hij verkeert in leven sgevaar. Een andere agent moest eveneens met brandwonden in het ge zicht naar een ziekenhuis. Op aanplakbiljetten, die zondagnacht waren aangeplakt in de binnenstad, een 'Meinhof, slachtoffer van moord'. De minister van justitie van de deel staat Baden-Wuerttemberg, Traugott Bender. heeft dergelijke beschuldigin gen van de hand gewezen. Nadat ia- Dure aardappel trekt dieven DORDRECHT (ANP) - Niemand met diefachtige trekjes in zich zal er sinds het einde van de tweede wereldoorlog aan hebben gedacht het criminele pad op te gaan om aardappelen te bemachtigen. Deze tijden schijnen - nu de aardappelen, nogal prijzig zijn geworden - weer te zijn aangebroken. Uit verschillende delen van ons land komen berichten over aardappel- diefctallen. Uit een kelderbox in Ede werden twee zakken piepers 'gepikt'. Een inwoonster van Dord recht kwam de politie vertellen dat uit haar box 35 kilo aardappelen van 2 per kilo waren gestolen. Ge lukkig staat op het bezit van een flink voorraadje aardappelen nog geen straf anders zou de politie nooit weet hebben gehad van de ro verijen. BEIROET (AFP, RTR) - Syriè heeft zijn interventiemacht in Libanon ge durende het afgelopen weekeinde met twee a vierduizend man uitgebreid, zo is maandag uit doorgaans welinge lichte bron in Beiroet vernomen. Vol gens deze niet van officiële zijde be vestigde berichten komt er binnen kort nog een versterking van duizend a tweeduizend man de grens over. Als het bovenstaande op waarheid be rust zou het aantal Syrische en pro- Syrische soldaten in Libanon gestegen zijn tot boven de 15.000 man. Bij een verkeersongeluk in Prin senbeek is maandagmiddag de 52- jarige P. J. Weterings uit Prinsenbeek om het leven gekomen. Op zijn brom fiets werd hij geschept door een per sonenauto. De man overleed ter plaat- milieleden van Ulrike Meinhof en haar advocaten twijfels hadden geuit over de doodsoorzaak kenschetste Bender die uitspraken als 'aanvallen op de staat en de gevangenisautoriteiten'. Maandag werd Meïnhofe cel in de Stuttgarste gevangenis onderzocht op aanwijzingen die haar motieven voor zelfmoord kunnen verduidelijken. Er is echter niets gevonden. Het proces tegen ae overige kem-leden van de Baader-Meinhofgroep, Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe, zal vandaag volgens plan wor den voortgezet Op kantoren van Duitse ondernemin gen in Parijs, een Duits cultureel insti tuut in Toulouse en een Duits reisbu reau zijn maandag aanslagen met springstof gepleegd die door de politie in verband worden gebracht met de dood van Ulrike Meinhof. (Van onze verslaggever) SCHEVENINGEN' - Zichtbaar vermoeid probeerden drie van de zes opvarenden van de Panamese kustvaarder Friso, die maandag morgen voor de kust van Terheyde aan Zee op een strekdam was ge strand, de gebeurtenissen op een rijtje te zetten. Ruim tien uur na het ongeval zijn ze door de Red dingsmaatschappij van boord ge haald en overgebracht naar het po litiebureau in de Scheveningse Duinstraat. In de loop van de ochtend slaagde men erin het schip vlot te trekken. Het schip zonk vrij spoedig daarna in ondiep water Alleen de Engelse kapitein en twee bemanningsleden zijn op het schip gebleven. In hel politiebureau dronken de op varenden koffie in afwachting van de komst van de rijkspolitie. Politie- en douanemensen waren bij laag water aan boord gegaan om het schip te onderzoeken. Bovendien wilde men proberen de stalen pla ten op een ander schip over te la den. Foto: de 'Friso' voordat hij geheel onder water verdween. VAN DER STEE NIET BEREID TOT OLIESUBSIDIES trainers Sport: Drie nieuwe trainers v delburg glorie Hollands Glorie op de film; radio- tv-programma's; strips. PAGINA 13 - -i W-rekenlng: verlies voor VW; beurs - financiën - economie. 'IN PRINCIPE MEEWERKEN AAN TONGFONDS' (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG-Minister Van der Stee van landbouw en visserij is bereid mee te werken aan maatregelen, waardoor kottervissers die hun bedrijf stoppen meer dan tweemaal zoveel uitgekeerd krijgen dan volgens de nu geldende re gels van het ontwikkelings- en sane ringsfonds. De bewindsman is echter niet bereid steunmaatregelen te treffen in de vorm van oliesubsidies of via bij dragen in de exploitatiesfeer. Dat werd maandagmiddag duidelijk tijdens de vergadering van de tweede kamercommissie voor de visserij. De minister herhaalde dat hij ln prin cipe bereid ls mee te werken aan de in stelling van een tong- en scholfonds. Als dat fonds, dat in gelijke delen gefinan cierd moet worden door het bedrijfsle ven, de banken en de overheid, er ls, kunnen vissers die him kotter uit de vaart nemen drie soorten uitkeringen krijgen: een uitkering uit net ontwikkelings- en saneringsfonds van 250 gulden per Pk; een bedrag per pk van ongeveer ge lijke hoogte uit het tong- en scnoi- fonds voor het Inleveren van hun con tingent te vangen vis; een nader vast te stellen "bedrag per kilo 'ingeleverde' vis van hun quo tum. De uitkeringen samen zullen de vissers globaal genomen f 4500 per ton opleve ren als zij stoppen. Minister Van der Stee noemde in het overleg met de ka mercommissie maandag geen afgerond totaalbedrag, dat met de saneringsope ratie gemoeid zal zijn, maar visserij deskundigen in bet parlement schatten dat met de drie regelingen circa 45 mil joen gulden gemoeid zal zijn. In de ka mer had men goede hoop dat met de nu toegezegde maatregelen een redelijk vlotte sanering kan worden bereikt van de 60.000 pk's die uit de vaart ge nomen moeten worden. Minister Van der Stee maakte maandag nog eens duidelijk, dat er hoe dan ook gesaneerd moet worden. „Er ls te weinig vis. Het is onmogelijk op sociale motie ven mensen aan het vissen te houden. Dat is keihard, dat is miserabel, dat is dramatisch. Maar het is niet anders", hield hij de kamer voor, Steunmaatrege len wilde hij niet en moties van de CPN-woordvoerder Meis, waarin om een stillegregeling met een vergoeding van het verlies van de vissers en om herin voering van oliesubsidies werd ge vraagd, wees hij dan ook van de hand. „Een vast uitgangspunt van mijn beleid is, datje geen twee heren tegelijk kunt dienen. Je kunt niet én een saneringsre geling hebben en tegelijk steun in het vooruitzicht stellen. Dat werkt aver echts", aldus de minister. Ook aanvaarding van een motie van de WD'er Waalkens, waarin werd ge vraagd de quotering voor dit jaar pas per 1 april en niet per 1 januari tc laten ingaan, ontraadde de minister. De heer Waalkens wilde de quotering verschui ven zodat er meer ruimte in de tijd ont staat om in het vervolg de spelregels goed te kunnen handhaven. De 3000 ton tong die in de eerste drie maanden van ditjaarzjjn gevist, zou de heer Waalkens dan in de komende vijfjaar iiynindering willen brengen op de dan vastgestelde quota. Sabotage De minister stelde dat hij dat in inter nationaal overleg niet voor elkaar zou kunnen krijgen, te meer omdat andere landen de bewindsman na al nadragen dat de Nederlandse visserij zich in het afgelopen jaar volstrekt niet aan de spelregels heeft gehouden. De be windsman nam de constatering van de heer Hartmeijer van de PvdA over, dat de vangstbeperking vorig jaar doelbe wust is gesaboteerd en dat dat alleen ongunstige gevolgen kan hebben op onderhandelingen tijdens nieuwe con ferenties. Hij stelde dat er heel hard ge vochten zal moeten worden om het huidige quotum ook in 1977 weer te krijgen. „De overschrijding van het Nederlands quotum in 1975 zal breed worden uitge meten", aldus de heer Van der Stee. In de suggestie van de heer Hartmeijer om het quotum voor tong uit te brengen zag de minister weinig, omdat al sprake is van lichte overbe vissing op die vissoort. Toekomst Over de toekomst van de visserij zei de Slot zie pagina 4 kolom 5) V en D experiment met klantenraden (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Het warenhuiscon cern Vroom en Dreesmann is een expe riment begonnen met zogenaamde klantenraden. Dit is een vorm van in spraak voor de consumenten, die ver moedelijk nog oniek in de wereld is. Er zijn 45 van deze raden ingesteld, die regelmatig met de regionale bedrijfslei dingen vergaderen. De bedoeling ls in een soort samenspraak bijdragen te le veren ter verbetering van de dienstver lening in de winkels. AMSTERDAM (ANP) - „Het is een il lusie te menen dat bet rapport- Tindemans kan leiden tot een beter Europa Wat we nodig hebben zijn voorstellen die er voor zorgen dat we weer op gang komen. Deze polsstok is te kort - we blijven in de modder ste ken". Dat zei maandag in Amsterdag oud-voorzitter Mansholt van de Euro pese Commissie, één van de inleiders van het Elsevier-symposium 'Europa': tot welke prijs?' De heer Mansholt oordeelde dat de Belgische premier Tindemansdie begin dit jaar een rapport indiende over de toekomst van Europa, een 'sprong' had moeten voorstellen in de trant „Over 15 jaar moet Europa democratisch ge regeerd worden". Tindemans zelf. de andere inleider tot het symposium, omschreef zijn werk stuk als 'revolutionair in het Europa van nu'. Hij vindt zelf dat hy een 'kwa litatieve verbetering die de grote stap mogelijk maakt' heeft voorgesteld. De premier voerde aan dat hij het ideale Europa niet heeft kunnen ontwerpen, gezien zijn opdracht een politiek rap port voor de regeringsleiders van de EG-landen te maken. Hij omschreef zijn opdrachtgevers ais lieden 'die denken iets ongelooflijks goeds te doen voor Europa als ze met zijn negenen bij het haardvuur in vrije discussie gaan, zonder ambtenaren en papieren'. Mansholt vindt dat de voorstellen van Tindemans de toestand laten bestaan waarin het Europese parlement resolu ties produceert die onmiddellijk in kasten worden weggeborgen. „Wat in Straatsburg gebeurt is theater en een schande", zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1