Sterk bemande defensie baat FC Utrecht niet tegen PSV: 3-0 FEYENOORD BLAMEERT FC DEN HAAG: 8-1! Woede over insinuatie 'verkoop' wedstrijd voor trainer Boskov Vuistgevechten van PSV-publiek Massale veldslag Haagse tribune Van Houte: zilver op marathon JAM POORTVLIET SCHIEP :LE SCORINGSKANSEN MAANDAG 10 MEI 1976 EINDHOVEN - Drie kwartier lang heeft PSV het zaterdagavond bijzonder moei lijk gehad met het zich hardnekkig verdedigend FC Utrecht, dat voor deze compe titieconfrontatie zijn vrijwel volledige aanvalslinie met defensieve taken had belast. Van Veen speelde als laatste man, terwijl Van Maurik als directe opponent van Ralf Edström fungeerde en functioneerde. Met redelijk succes, althans in de eerste helft, toen FC Utrecht het speelveld uitermate klein hield, een wapen dat de- tegenstanders van de Eindhovense landskampioen steeds frequenter hanteerden nadat Sparta-trainer Leo Steegman dit systeem als eerste met succes heeft toege past. t,emP°ver''0Bing v£h de Brabanders, meteen na rust, bracht echter ook «precht aan het wankelen en uiteindelijk tot capituleren. De Utrechters kregen in vrij korte tijd drie treffers te incasseren, wat fortuinlijk voor PSV ingeleid met een eigen doelpunt van Leo van Veen. die een schuiver van René van de Kerkhof verkeerd op zijn schoen kreeg. Han Berger verdedigde zijn verdedi gende speelwijze met de stelling dat in deze fase van de competitie het doel- puntensaldo voor FC Utrecht uiteiude- ujk van levensbelang kan zijn om zich 'n de eredivisie te handhaven. „En daarom", vond de zate-1 ?.g door fie VVON geschorste Berger, „is deze wed strijd tegen PSV bij mij toch positief overgekomen omdat we slechts met 3-0 hebben verloren en niet - zoals in de voorgaande jaren - met een nulletje of zes, zeven". Een begrijpelijke, maar daarom een nog niet toe te juichen in- steiJhv Alskijk'pel immers heeft een dergi njKc wedstrijd totaal geen waar de, als een van de twee partijen conse quent weigert positief deel te nemen aan het spel. Toch. zelfs de eertijds zo vurige propa gandist- van het tintelende aanvalswerk Kees Rijvers kan er zich niet langer druk over maken. Rijvers: „Natuurlijk, wat de FC Utrecht hier vanavond weer liet zien was puur anti-voetbal. Voor een club in degradatiegevaar kan ik dat echter billijken. Wanneer een vereni ging als Telstar hier zoals FC Utrecht komt spelen, word ik er ech ter doodmoe van". PSV, dat had verwacht dat FC Utrecht puur op de verdediging zou gaan spelen, liet ditmaal zijn buitenspelers wat zwemmen en probeerde met- een diepte pass snel op voorsprong te komen. Zo heel veel rendement leverde dat nu ech ter ook niet op. te meer daar Van Maurik Edström goed afschermde waardoor er vrijwel geen enkele van zijn doorgaans levensgevaarlijke doorkopballen ge creëerd konden worden, en Van der Kuylen - na rust zou hij niet meer ver schijnen - nauwelijks aan bod kwam, gedeeltelijk door toedoen van Co Ad- riaansen en anderzijds omdat een en kelblessure hem verhinderde voluit te spelen. In die eerste helft konden alleen de zwoegers Poortvliet en Willy van de Kerkhof bij PSV een voldoende halen. Dit tweetal droeg de munitie vanuit het middenveld aan voor een hele reeks Eindhovense scoringskansen. Maar omdat FC Utrecht massaal in de verde diging bleef hangen en bovendien een scherpe buitenspelval steeds tijdig in werking bleef stellen viel er voor PSV geen eer aan te behalen. Han Bergei, „Als we mer na rust nog langer die 0-0 hadden kunnen vasthou den. dan zou dat waarschijnlijk nog gunstiger zijn geweest voor ons doel- puntensaldo. Er werd bij ons vanuit een goede organisatie effectief verdedigd. Toen in de tweede helft echter die dek king niet meer zo goed werd uitgevoerd felonte het bij ons achterin niet meer". Mazzelgoal FC Utrecht, dat de door een liesblessure geteisterde VV'ery dit seizoen niet meer zal kunnen opstellen, kon zich tot een kwartier na rust handhaven. Toen PSV eenmaal via die mazzelgoal van Leo van Veen op 1-0 was gekomen, wilde men echter de zaken plotseling toch weer vernietigend gaan afmaken. De voor Van aer Kuylen in het veld gekomen Pe ter Dahlqvist profiteerde gretig van de hem voor de zoveelste maal dit seizoen geboden kans en wervelde onophoude lijk langs Hildebrand, die later totaal versuft - mede ook veroorzaakt door een duimblessure - zich moest laten ver vangen door Flight, in individuele han digheid een speler als Hulshorst naar de kroon stekend. Voorlopig echter kon Henriksen, t wie gefluisterd wordt dat zijn oude trainer Jan Rab bij Roda JC belang in hem stelt, met uitermate begaafd doelmanswerk (collega Van Beveren kreeg het aan de andere kant slechts eenmaal moeilijk, toen hij voorrust g strekt naar de hoek moest om een schot van Steen Olscn te stoppen) erger voorkomen. Dat de tevoren ingecalculeerde neder laag toch nog tot drie punten zo,u oplo pen, valt dan ook niet onder de directe verantwoordelijkheid van Henriksen. Het door Lubse gescoorde tweede doel punt. ingeleid door een een-twee van de Van de Kerkhof-broers, waarbij René eerst tegen de paal knalde, en de doel treffende kopbal van Deacy 'ingezet voor een grieperige Deiikers. zouden meer doelliedcn voor onoplosbare pro blemen hebben gesteld. BREDA - FC Twcnu-speler Kddy Achterberg zal minstens twee wekc-n in het ziekenhuis van Breda moeten verblijven. Na vijf minuten in het duel tegen NAC kwam Achterberg in botsing met NAC-aanvaller Spreco, en bleef roerloos op de grond liggen, nadat hij met zijn hoofd tegen de kei harde grond was geslagen. lloewe! de verzorger van FC Twente meteen het veld opkwam, liet arbiter Pijper ge woon doorspelen Pas nat de NAC-spelers de bal ov. had getrapt, werd het spe Achterberg werd in bewu: stand per brancard van Willy Kreuz lanceert een schot op het Haagse doel. DEN HAAG - Uitgerekend op zijn verjsaraag (45) beleefde de Zuidslavische trainer-coach Vujadin Boskov zondagmiddag de grootste blamage in zijn lange sportloopbaan: nog wel in het eigen Zuiderpark werd 'zijn' FC Den Haag verschrikkelijk ontluisterd en tenslotte met een beschamende 1-8-nederlaag van het veld geveegd door Feyenoord. Die op zichzelf al verbluffende cijfers geven de vernedering nog niet eens voldoende gestalte want als de Rotterdammers wat minder roekeloos waren omgesprongen met de kansen (zo verzuimde Willem van Hanegem de bal in een verlaten doel te schuiven) zou Feyenoord moeiteloos een score met dubbele cijfers hebben bereikt! Een uur na het laatste fluitsignaal was Boskov nog altijd briesend van woede: „In mijn hele sportcarrière - ik ben 15 jaar actief voetballer geweest en ik ben nu al weer 13 jaar trainer - heb ik nog nooit een wedstrijd met 8-1 verloren. De hele ploeg heeft verschrikkelijk ge faald. Zelfs als een ploeg met negen man zou spelen mag je nog niet met zulke vernederende cijfers verliezen. Maar de spelers zijn er zelf ontsteld van. Niemand kan een zinnige verkla ring vinden", klaagde de voormalige Zuidslavische international. Geschokt Het kon niet uitblijven: er waren toe schouwers die gnuivend veronderstel den dat de Haagse spelers hun trainer- coach wel een handje geholpen hadden. Aan het eind van dit seizoen stapt Bos kov immers over naar Feyenoord en kan dan als de Rotterdamse ploeg inder daad kampioen van Nederland wordt gaan strijden om de Europacup num mer 1. Voorzitter Herman Choufoer van FC Den Haag was zo geschokt door die insinuaties dat hij drie kwartier na de wedstrijd ijlings in het Haagse 'crisi scentrum' (de riante bestuurskamer) een speciale persconferentie organi seerde om al die geruchten de kop in te drukken. Daar riep Choufoer met luide stem: „Wie zelf een kwaad geweten heeft kan veel veronderstellen. Ik ben werkelijk geschokt door de insinuerende vraag van een joumalistofdit wel een normaal tot stand gekomen nederlaag is. Het is werkelijk absurd om te veronderstellen dat een club met het prestige van FC Den Haag een wedstrijd zou verkopen of cadeau doen om zo zijn trainer te be voordelen. Daarom zeg ik met grote nadruk: het hele elftal en zeker Boskov zelf staat boven iedere verdenking. De grenzen van het fatsoen worden ver en ver overschreden als gezegd wordt: Aad Mansveld heeft zo'n moeilijke, slechte, rare wedstrijd gespeeld dat hij Feye noord opzettelijk hielp. Zeker Mans veld, die al vanaf zijn tiende jaar lid is van FC Den Haag, staat boven alle ver denking" weigerde en even grimmig als cynisch verklaarde: „Ik heb maar een ding te zeggen: dit is het mooiste verjaarsge schenk dat het elftal mij kon geven"... Later wilde hij wel toegeven dat alleen cynisme hem tot die uitlating had ge bracht! Een ding was in ieder geval zeker, een blunderend FC Den Haag speelde tac tisch zo afgrijselijk zwak dat het inder daad uiterst nadelig was voor de reputa tie van de trainer. Zelden stortte een elf tal zó diep en ontluisterd in de val die het voor de tegenstander had g Reputatie Vanzelfsprekend: Vujadin Boskov was zelf ook allerminst gelukkig met deze vernederende afgang. Somber stelde hij vast: „Iedere nederlaag is slecht voor de reputatie van een trainer en zeker een nederlaag met zulke cijfers". Onmiddel lijk na de wedstrijd was Boskov zo woe dend geweest dat hij ieder commentaar De Hagenaars speelden namelijk zeer scherp op de buitenspelval maar ze ver zuimden daarbij razendsnel opko mende middenvelders en aanvallers af te schermen waardoor keer op keer Feyenoorders in volstrekte eenzaam heid naar doelman André van Antwer pen (Ton Thie is al weken geblesseerd) konden oprukken. Zes van de acht Feyenoord-doelpunten ontstonden omdat het wapen van de buitenspelval zich als een boemerang tegen de Hage naars keerde. Al 20 jaar Interim-trainer Ad Zonderland van Zowel na het eerste als na het tweede doelpunt van PSV zaterdagavond in Eindhoven moest de (versterkte) po litiemacht orde op zaken stellen in vak L van de lange-zijtribune. omdat een aantal te heetgebakerde FC Utrecht-supporters een dreigende nederlaag van hun club niet wenste te accepteren en links en rechts om zich heen tikken begon uit te delen. Nadat de politie een vijftal van de ergste oproerkraaiers letterlijk van de tribune afgesleurd had en over bracht naar het bureau keerde de rust enigszins terug. Feyenoord gniffelde later: „Het is pre cies gegaan zoals wij het ons gedacht hadden. Ze spelen hier al 20 jaar zo scherp op de buitenspelval. Daarom had ik spits Nico Jansen uit de ploeg gelaten en opgeofferd voor Willy Kreuz die opdracht, had vanuit het midden veld steeds in de aanval op te duiken. We speelden in feite zonder spitsen om dat we wisten met snel opkomende middenvelders die buitenspelval wel open te kunnen breken en zo doelpun ten te scoren" Vujadin Boskov was natuurlijk niet blind, zag dat gevaar ook en comman deerde ai na de tweede Rotterdamse treffer Aad Kila naar de zijlijn. ..Zeg tegen Mansveld (aanvoerder) dat er niet langer op de buitenspelval wordt ge speeld" schreeuwde Boskov. Maar ken nelijk waren de Hagenaars zo gepro grammeerd op dit speltype dat ze het bij herhaling toch bleven doen. Mansveld later: „Het is inderdaad meestal een van onze sterkste wapens maar nu klopte er niets van. Toen het eenmaal 2-0 was lie ten we bovendien het hoofd hangen en in de rust dacht ik al: over en sluiten". Fatalistisch Die fatalistische instelling wreekte zich vooral na de rust. Enkele jaren geleden nog presteerde FC Den Haag het nota- bene in de Rotterdamse Kuip om een 3-0-achterstand tegen Feyenoord weg te werken. Maar nu kapituleerde het tamme esquadron van Boskov al na twee Rotterdamse voltreffers. Mans veld: „Die verschrikkelijke warmte was voor ons een grotere handicap dan voor Feyenoord. We kunnen alleen maar winnen door keihard knokken. Dat vergt energie. Feyenoord kan winnen door zijn techniek". Feyenoord zege vierde echter eerder door een superieure tactiek. Dat FC Den Haag inderdaad een wed strijd zou verkopen is te gek om over te praten en de Hagenaars schiepen zich met agressieve acties in het eerste kwar tier zelfs uitstekende kansen (Schoen maker en Van Leeuwen). Maar die strijd lust verdween als sneeuw voor de bran dende zon toen Vreijssen na een voorzet van Wim Jansen eenmaal de score had opengebroken in de 28e minuut Vier minuten later sprintte Theo de Jong. door memand lastiggevallen, langs de Haagse verdedigers, terwijl Van Hane gem de bal reeds naar voren had ge jaagd. De Jong omspeelde ook de doel man: 2-0. In de laatste minuut van de eerste helft herhaalde zich dat: nu gaf Wim Jansen de pass en weer schoot De Jong raak (3-0). Op die manier verscheen ook Jan E ver- tsen in de 8e minuut na rust alleen voor de doeiman die de Feyenoorder torpe deerde. Kreuz knalde de penalty in: 4-0. Toen Evertsen in de 17e minuut simpel de bal aan Mansveld ontfutselde kon Kristensen scoren (5-0 en pas daarna in de 25e minuut kon Ouwehand voor Den Haag tegen scoren (5-1). Kreuz. Nico Janssen (ingevallen voor Kristensen) en Vreijssen maakten tenslotte de af gang voor FC Den Haag compleet: 8-1. JOOP VAN DEN BERG C00PMAN WON VAN KAMPIOEN Z-AFRIKA ISEGEM - De Belgische zwaargewicht Jean Pierre Coopman (91 kg) heeft zich vrij snel hersteld van de k.o. nederlaag tegen wereldkampioen Muhammad Ali. De 'leeuw van Vlaanderen' be haalde voor 1300 toeschouwers in Ise- gem een overwinning op punten op Ba Soukalon (93 kg) uit Mali. Deze is kampioen van Afrika in het zwaarge wicht. Op 31 mei zal Coopman uit Rot terdam uitkomen tegen de Nederlan der Thoonen. FC Den Haag-trainer Boskov zat zon dagmiddag toch in de dug-out bij de wedstrijd tegen Feyenoord. Omdat hij volgend •-elzocn trainer zal zijn van de Rotterdamse club mes aanvankelijk overwogen, dat Boskov juist tgen Feyenoord niet in de dug-out zou plaats nemen. Op uitdrukkelijk ver zoek van spelers en bestuur van FC Den Haag ging de Zuidslavische trainer echter toch op de reseriiebank zitten. Politie te paard moest bij vechtpartijen op Haagse tribune in actie komen. bune. dat fuj ialer verklaarde. „Ais de agressie zo erg wordt, dat de suppoosten en de politie de aak niet meer in de hand kan houder., vraag ik me af of ik nog wel voorzitter wil blijven. Als voorzatter ben je ver- antwoordelijk voor zulke gebeurte- nissen en het is een verantwoorde- j lijkheid die ik niet wens te dragen I Later deelde Choufoer opgelucht I mee, dat er bij de veldslag geen ge- I wonden waren gevallen. Maar 'dat was twijfelachtig, want via de ge luidsinstallatie werden tijdens de tweede helft EHBO-ers verzocht zich naar de noordtribune te bege ven. De Haagse politie arressteer- I de na afloop van de voetbal- wedstrijd drie supporters van de Haagse club wegens het plegen van openlijk geweld. De 17-jarige scholier J. B.. zijn 19- jarige broer, de tuinman L G B en de 16-jarige polijster R T belaag- den op de Marktweg. niet ver van I het stadion van FC Den Haag. de auto van een Rotterdamse suppor ter. Nadat de drie een Feyenoord- I sucker op zijn auto hadden gezien schopten zij deuken in de portieren I en vernielden zij een achterlicht De politie hield hen enkele uren vast op het politiebureau aan de Soesterbergstraat er. stuurde hen daarna naar huis. met een proces verbaal wegens het plegen van openlijk geweld. AMSTKRDAM - „Als je het internatio naal bekijkt, dan was dit inderdaad mijn beste marathon, maar vraag niet wat het me gekost heeft". Dit was na afloop van de Amsterdamse marathon het commentaar van de Zeeuw Wies van Houte, die achter Co van der Weij- den als tweede Nederlander finishte. „Ik heb enorm veel last gehad van het warme weer. Het was verschrikkelijk moeilijk, al heb ik toch vrij constant ge lopen. Inderdaad, vrijwel altijd heb ik helemaal alleen gelopen, maar met dit weer was dat ook het beste. Uiteraard ben ik tevreden. Zelf had ik becijferd dat ik als vijfde Nederlander zou kunnen fi- j .nishen", aldus Wies van Houte. Meer nieuws over de marathon in Am sterdam op pagina 14. DEN HAAG - Een complete velds lag brak zondagmiddag op de noordelijke tribune van het Zuid ersportpark in Den Haag uit tussen Rotterdamse en Haagse supporters in de rust van dc wedstrijd FC Den Haag - Feyenoord. Eerst kwam hel tot een handgemeen tussen meren deels jeugdige supporters en korte tijd later bekogelden de twee par tijen elkaar met lege en half ge vulde bier- en limonade blikjes. Vele honderden toeschouwers wa ren bij de gevechten betrokken. Aanvankelijk waren de numeriek mindere Feyenoordsupporters aan de winnende hand. dreven de vlak bij hen staande Hagenaars terug, maar onmiddellijk daarna storm den grote groepen Haagse toe schouwers toe en joegen de Rotter dammers met een regen van blikjes van de tribune. Op verschillende plaatsen kwam het bovendien tot felle knokpartijen. De rust keerde pas terug toen de grote groep bij elkaar geschoolde li Feyenoordsupporters van de tri- li bune was verdreven De politie greep aanvankelijk niet in. maar tijdens de tweede helft patrouilleer- [j den politiemannen te paard langs j' de tribune waarop de veldslag zich had afgespeeld. Ook deze politie- jj mannen werden bekogeld door toe- i| schouwers met blikjes. |j Voorzitter Herman Choufoer van ij FC Den Haag was zo geschokt door l^^eze^massale^^htparti^^d^ti^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9