A N WB- voorzitter Gaarlandt stelt molen De Jager in gebruik 'Bij genealogen komt Zeeland meer in trek' CONFESSIONELEN EN DIJKVERHOGING Titelhouders onttroond bij Zeeuwse kleiduivenschieten [PZCA een wonder op^wielen bewonder en word bewonderd. provincie OUDVOSSEMEERSE MOLEN KAN WEER VOLLEDIG FUNCTIONEREN MAANDAG 10 MEI 1976 MOLENWIEKEN WERDEN 'LOSGEGOOID' OUD-VOSSEMEER - De Nationale Molendag heeft zaterdagmiddag rond het middaguur in Oud- Vossemeer twee hoogtepunten be leefd, In de toneelzaal van het Oud-Vossemeerse dorpshuis 'De Vossenkuil' overhandigde de voor zitter van de Koninklijke Neder landse Toeristenbond ANWB. mr. K. H. Gaarlandt onder het toeziend oog van vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Thoolse mo lenaars, vertegenwoordigers van ANWB en van de Vereniging tot Behoud van Molens in Zeeland, een cheque van 15.000,- aan de waar nemend voorzitter van 'de Hol- landsche Molen', jhr. T. A. J. van Eysinga. Het bedrag vormde het resultaat van een ANWB- bouwplatenactie. Als bestemming hiervoor werd aan gewezen de restauratie van de in groot verval zijnde molen van Zuurdijk in Groningen. I" zijn dankwoord zei jhr. Van Ey singa dat de grote hulp voor herstel van vier molens in Nederland ook al van de in 1973 jubilerende ANWB is gekomen. Tot die vier behoort ook de Oudvossemeerse molen De Ja ger'. Daarna stelde mr. Gaarlandt. met het Oudvossemeerse muziekgezel schap rond de molenvoet 'De Jager' ingebruik door het losgooien van de molenwieken. De niet al te sterke noordoosten wind bleek toch vol doende kracht te hebben om de fraai versierde molenwieken aan het draaien te krijgen. Weer terug in het dorpshuis, herin nerde jhr. Van Eysinga er aan, hoe het eerste contact met 'De Hol landse Molen. en de Oud- Vossemeerse molenbezitter reeds dateert van 1943. In dat jaar ver zocht het gemeentebestuur van het toen nog zelfstandig Oud- Vossemeer financiële hulp aan het rijk voor de restauratie, waarvan de kosten op 1500,- waren begroot, In 1958 volgde de heer P. B Vogel voormalig eigenaar A. M. de Rijke op Ruim tien jaar later werd de 'De Hollandsche Molen' eigenaar van 'De Jager', maar molenaar Vogel zou beheerder blijven De situatie van de molen werd steeds slechter Overleg met Monumentenzorg wees uit. dat er niet vóór 1975 subsidie beschikbaar zou zijn. De grote hulp voor dit molenherstel kwam echter van de A.N.W.B. bij haar 50-jarig bestaan in 1973. De A.N.W.B. bracht ƒ363.000.- bijeen om daarvoor in elk van de vier windstreken in ons land een molen te restaureren. Voor zuidelijk Neder- Erasmus-universiteit presenteert zich aan Zeeland ROTTERDAM - De Erasmus- universiteit in Rotterdam zal zich op vrijdag I juni presenteren aan Zee land. Op een academiedag in Middel burg zal worden gesproken over de betekenis van de universiteit voor Zeeland en omgekeerd. Het pro gramma voor deze dag is ontslaan door samenwerking van deskundigen uit Zeeland en leden van de Rotter damse universitaire gemeenschap. Verschillende onderwerpen zullen worden belicht in diverse secties. Zo zullen schooldecanen en studentende canen met elkaar thema's bespreken als aansluiting VWO-WO, lerarenoplei ding en veranderingen in de onderwijs structuren. Optreden musici uit Vilvoorde in Middelburg MIDDELBURG - Voor een half ge vulde Concert- en Gehoorzaal gaven leerlingen van de muziekacademie uit het Belgische Vilvoorde zaterdaga vond in Middelburg een concert. Hel optreden werd gegeven in het kader van de uitwisseling die de stad Vil voorde met de Zeeuwse hoofdstad on derhoudt. De orkestklas van de akademie bege leidde daarbij een aantal jonge solis ten Isabella Vleminckx speelde op pit tige wijze de obligaat-pianopartij in 'Divertissement nocturne' van Depel- senaire, Ludgart Spillebeen excel leerde in Vivaldi's eellocert Het jeug dige ensemble werd gedirigeerd door André Delcourte Voor de pauze had het programmadit op verzoek van de Zeeuwse Muziek school. het karakter van een instru mentenparade ten behoeve van leer lingen van de klassen algemene mu zikale vorming. Dit programmadeel werd vlot afgwerkt. Blokfluit, klarinet, hobo, fluit, viool, cello, gitaar, accor deon. vibrafoon en slagwerk volgden elkaar op. Opvallende prestaties leverden de ho boïste Martine Bu.vens. de klarinettist Marc Maes en Walter d'Hollander. Laatstgenoemde speelde Bach's orgel concert in a kleine terts op de vibra foon, met als betgeleidster Frieda Cnop aan de vleugel. Het divertimento voor uitgebreid slagwerk van Pecher leverde Walter d'Hollander veel applaus op. Omdat in België blokfluit, gitaar en accordeon niet onderwezen worden, sprongen hier Edgar van Boven, Hennie van Ochten en Marya van Dijk van de Zeeuwse Muziekschool in land werd het de ronde stellingmo; len 'De Jager'. Met de totale restau ratie was 180.000,- gemoeid. Het metselwerk werd uitgevoerd door het molenmakersbedrijf A. Door nbosch en Zn uit Adorp bij Gronin gen en het houtwerk door molen maker P. van Beek uit Rijnaters- woude, De firma H J. I. Derckx te Beegden leverde de vier molenroe den. Thans is de molen weer ingericht met twee koppel-maalstenen. De beheerder schafte zich ook 'n buil- installatie aan, waardoor naast tarwemeel ook tarwebloem aan de bakkers geleverd kan worden. Jhr. Van Eysinga herinnerde eraan dat naast de financiële hulp van de ANWB ook de rijsoverheid 20% heeft bijgedragen en de provincie en gemeente Tholen respectievelijk 20 en 30 pro cent. Het Prins Bernhardfonds dichtte tenslotte het laatste 'kos- tengaatje'. Burgemeester J. E. van Boeijen van Tholen verzekerde dat het gemeen tebestuur van Tholen ook zeer ge lukkig Is met, de herrijzenis van 'De Jager'. „Op het vlakke Thoolse land doen de molens het geweldig. Het zijn er in totaal negen, maar voor Oud-Vossemeer was het de enig overgeblevene. Ze staat bovendien op een punt. die men de Thoolse in valspoort kan noemen", aldus de heer Van Boeyen. Van de negen Thoolse molens zijn er vijf in particulier eigendom, drie m eigendom van de gemeente en die in Oud-Vossemeer van 'De Holland sche Molen'. De burgemeester dankte iedereen die tot de zo fraaie restauratie van (Slot van pagina 1) Maar de boottocht, die door ongeveer 300 personen werd meegemaakt op de Flandria 24, was vooral een Belgische aangelegenheid. De meeste aandacht werd besteed aan de laakbare afwikke ling van de overstromingsramp die België begin dit jaar trof. de zoge noemde jammerlijke totstandkoming van een Belgische rampenwet, het uit blijven van maatregelen van de Belgi sche overheid om de bewoners van be dreigde gebieden veilig te stellen door naar Nederlands voorbeeld alle dijken zo spoedig mogelijk te verhogen. Een van de sprekers: „Niemand wil opnieuw een overstromingsramp zoals zich in Ruisbroek voordeed. Een vol gende vloedgolf zou bovendien veel harder kunnen toeslaan. Van overheidswege zijn na Ruisbroek geen ingrijpende maatregelen geko men. Het is alsof men niet beseft dat de Schelde een uiterst gevaarlijke ri vier is geworden". De vertegenwoordigers van de actie groepen klaagden verder de afhande ling van de schadegevallen aan, de uitbreiding van het aantal kerncentra les in Doel en elders in het land. Waar dering klonk door voor de eisen die Nederland stelt voor de aanleg van een Baalhoekkanaal en afsnijding van het Nauw van Bath. In een discussie noemde het kamerlid het Baalhoekka naal een Belgisch belang De reis werd ook meegemaakt door bewoners van de begin dit jaar getrof fen gebieden. Belgische volksverte genwoordigers (onder wie Nelly Raes van de Volks Unie), deskundigen (on der wie een aantal niet nader ge noemde ambtenaren van verschil lende overheidsdiensten en de ge schorste André Mertens). De tocht zou oorspronkelijk van An- terpen stroomopwaarts naar Rupel- monde, stroomafwaarts naar Antwerpen-Vlissingen gaan, maar hal verwege bleek dat de Flandria niet in Vlissingen zou kunnen aanleggen (naar gezegd werd: omdat de rederij in Vlis singen geen vergunning had aange vraagd) Zodoende werd besloten za terdagmiddag bijna twee uuur in Ter- neuzen af te meren. De boot ondervond bij Antwerpen enige vertraging door de vlootschouw die werd gehouden ter ge legenheid van hef 25-jang regeringsju bileum van Koning Boudewijn. PvdA -milieuraad West-Brabant wil onmiddellijk begin met dijkverhoging BERGEN OP ZOOM - De politieke mi lieuraad van de Partij van de Arbeid in West-Brabant is tegen iedere vorm van afsluiting van de Oostcrschelde en vraagt een onmiddelijk begin van de verhoging en de verzwaring van de bestaande dijken. Dit heeft men laten welen in brieven aan de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, de PvdA/PPR-fractie in de Brabantse staten en de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten. Afschriften van het standpunt zijn gestuurd aan de minis ters Westerterp en Vorrink. Hoewel de politieke milieuraad van de PvdA het gevoelen van de ramp na 1953 ('dat nooit meer') onverkort wil handhaven en aan de onzekerheid voor de bevolking op kortst mogelijke ter mijn een eind wil maken, meent men dat onverkorte uitvoering van hel Del taplan niet juist zou zijn. Gewezen wordt op de betekenis van de Ooster- schelde als natuurgebied, door de mossel- en oestercultuur en als kraam kamer voor de visserij ..Noch finan ciële overwegingen, noch reeds uitge voerde werkzaamheden mogen bij de uiteindelijke regeringsbeslissing de doorslag aeven", zo wordt gesteld PEttJCSEtOY 'De Jager' had bijgedragen. Beheer der P B. Vogel zei het fijn te vinden dat de molen een dubbele functie kreeg, beantwoorden aan de oor spronkelijke doelstelling, maar daarnaast ook een recreatieve func tie. Het gezelschap bekeek daarna de expositie in de hal van het dorps huis, waar de Thoolse archivaris J. B. Zuurdeeg foto's en prenten toonde van Thoolse monumenten met daarbij de negen molens. GENEALOGISCHE VERENIGING HIELD BIJEENKOMST IN MIDDELBURG 'ONDANKS HET OORLOGSGEWELD VEEL BEWAARD GEBLEVEN' MIDDELBURG - De Nederlandse Ge- nealogische Vereniging hield zaterdag in Middelburg een bijeenkomst. Meer dan 200 deelnemers uit het gehele land maakten in de Zeeuwse hoofd stad de jaarlijkse 'Genealogische dag' mee. Genealogen houden zich bezig met het Jan Haas opende eigen expositie MIDDELBURG - In het Zeeuws Kun stenaarscentrum in Middelburg is za terdag een tentoonstelling van de Vlissinger Jan Haas geopend. De ex positie - waarin Haas in een aantal potloodtekeningen zijn denken over de dood heeft verwerkt - werd door hemzelf toegelicht. In een aantal tekeningen van een doodskleed, hier en daar voorzien van korte onderschriften, werkte Haas dit thema uit. De serie, waaraan hij drie maanden heeft gewerkt, eindigt in een object waarin een levensecht doods kleed is verwerkt. Via dit werk wil Haas de realiteit van de dood onder de aandacht van zijn publiek brengen. „Om te wennen aan de grote reis waarvan nog nooit ie mand is teruggekeeerd", zoals hij in zijn toelichting zei. Hij doet dit, vanuit, de gedachtengang dat leven en dood onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn, maar het doodgaan steeds sterker uit het alledaagse leven wordt ge weerd. Het sterven in het ziekehuis, waaraan 't doodskleed is ontleend, is daar voor hem een voorbeeld van. Jan Haas maakte dit bij de opening van zijn ex positie duidelijk door een gedetai- leerde instructie voor het afleggen van een dode voor te lezen. De tentoonstelling m het kunstenaars centrum loopt tot en met 3 juni. onderzoeken van famihe- afstammingen en het bestuderen van de leefgewoonten van de voorouders De Nederlandse Genealogische vereni ging telt zo n 4 000 leden, van wie de afdeling Zeeland er een paar honderd omvat. De deelnemers werden 's-morgens ont vangen in de schouwburg, waar men werd verwelkomd door waarnemend- voorzitter J L. Braber van de Zeeuwse afdeling Deze wees er daarbij op dat er in Middelburg voor genealogen door het verloren gaan van archieven in de oorlog niet zo veel te vinden is. maar de stad door zijn historische verleden toch veel te bieden heeft. Overigens nam de heer Braber de mis vatting weg dat de meeste archieven in Zeeland bij het oorlogsgeweld verloren zijn gegaan Hij beklemtoonde dat er in deze provincie juist nog vrij veel ge gevens te vinden zijn en Zeeland bij genealogen ook steeds sterker in trek komt. Na de heer Braber werden de aanwezi gen - onder wie burgemeester drs. P A. Wolters van Middelburg - ook verwel komd door landelijk voorzitter drs. H. H. W. van Eyk. Als kennismaking met Zeeland kregen de deelnemers verder een kleine show van Zeeuwse kleder drachten te zien. Deze presentatie werd verzorgd onder leiding van de- heer P. Fraanje uit Goes, die in het museum voor de Bevelanden in Goes de klederdrachten verzorgt. De hoofdmoot van het ochtendpro gramma bestond uit een voordracht van de Belgische historicus prof dr R. G. E. van Roosbroeck over 'Vier eeu wen pacificatie van Genten de eenheid der Nederlanden' De pacificatie van Gent wordt dit jaar precies 400 jaar herdacht Uit het betoog van prof Van Roos broeck kwam onder meer naar voren dat Middelburg m de 16e eeuw een niet onbelangrijke plaats heeft ingenomen bij het streven van Willem van Oranje om de noordelijke en de zuidelijke Ne derlanden te herenigen. Vanuit de Zeeuwse hoofdstad ontwierp hij ge deeltelijk zijn plannen en stuurde hij brieven naar Vlaamse en Brabantse geestverwanten Na onder meer een excursie door de Foto: De ontvangst van de Neder landse Vereniging van Genealogen in het Middelburgse stadhuis. binnenstad werden de deelnemers aan de genealogische dag 's-middags op het stadhuis ontvangen door het ge meentebestuur. Daarbij werd men kort toegesproken door burgemeester Wol ters. die daarbij de historische achter grond van de stad en de grote aan dacht van het gemeentebestuur daar voor belichtte. Voorzitter Van Eyk bood hij als atten tie een boekwerkje van Middelburg aan. In een dankwoord namens de ver eniging roemde deze laatste de sfeer van de Zeeuwse hoofdstad - ..we ko men graag in een stad waar het verle den spreekt" - en bood hij burgemees ter Wolters het speciale nummer van het genealogisch maandblad aan. Daarna werden de deelnemers nog rondgeleid in het stadhuis. Foto Vlnr burgemeester J. E. vun Boeijen van Tholen, de in Thoolse klederdracht gestoken mevrouw Moerland-van der Graaf en ANWB-voorzitter mr. K. H. Gaar landt voor de iveer in gebruik ge nomen molen 'De Jager' in Oud- Vossemeer hebben de mooiste benen. Komt door 't fietsen zeg! men. A. JacobsA. G. van Dijkeen J. de Vlieger nieuwe kampioenen WEDSTRIJDEN OP SCHIETBAAN IN'S HEER ARENDSKERKE Trim je fit. Fiets af en toe Het nieuwste nieuws heet SX5. De snelbrommer waarop je het helemaal maakt. 's-HEER ARENDSKERKE - Do heren A. Jacobs uit Goes, A. G. van Dijke uit 's-Heer Arendskerke en J. de Vlieger uit Ouwerkerk zijn de nieuwe Zeeuwse kampioenen kleiduiven schieten. De heer Jacobs verzamelde in de A-klasse 37 punten. Van Dijke schoot in de B-klasse 34 punten bij el kaar. De Vlieger verzamelde in de C-klasse 32 punten. De Zeeuwse kam pioenschappen werden zaterdag ge houden op de schietbaan bij 's-Hccr Arendskerke. De afdeling Zeeland van de Konin klijke Nederlandse Jagersvereniging tekende voor de organisatie. Er waren vijfenvijftig deelnemers. Het was de tweede keer. dat de afdeling Zeeland de Zeeuwse kampioenschappen in de eigen provincie organiseerde. Voordat de Zeeuwse kleiduivenschutters de be schikking kregen over een eigen baan bij 's-Heer Arendskerke, moesten zij al tijd uitwijken naar Brabant. De kam pioenen van vorig jaar kwamen zater dag nauwelijks in het hoofdstuk voor. De titelhouder in de A-klasse van het vorig jaar, H. W. Hendriksen uit Yerse- ke. eindigde zaterdag op de achtste plaats met slechts 21 punten De beste man van 1975 in de B-klasse. C. A. P. Schippers uit Kats. kwam zaterdag niet verder dan een bescheiden note ring met 24 punten. De ex-kampioen in Vergadering protestants- goederenvervoer KAPELLE - De afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van protestants christelijke beroepsgoederen vervoer ders houdt zaterdag (15 mei) een al gemene ledenvergadering in restau rant 'De Caisson' bij Kapelle. Voor deze bijeenkomst zijn als gast sprekers uitgenodigd drs. H. Eversdijk, de fractievoorzitter van het CDA in de provinciale staten van Zeeland en de heer A. W. Langeler. hoofd service- promotion van DAF-Nederland. De bijeenkomst begint 's morgens om half elf. Foto Een beeld van de Zeeuwse kampioen schappen kleiduivenschieten bij 's-Heer Arendskerke iFoto PZC) de C-klasse. J. A van Dijke uit Colijn- splaat, moest zaterdag in de B-klasse aantreden. Hij deed dat met weinig succes. De zes best geklasseerde schut ters in iedere klasse zullen Zeeland vertegenwoordigen op het nationale kampioenschap in Elspeet. De beste Zeeuwen uit de A- en de B-klasse gaan daar 29 mei heen. De C-klasse schiet 23 augustus om de nationale titel. De uitslagen van de Zeeuwse kampioen schappen- A-klasse: 1 A. Jacobs uit Goes 37 pnt: 2 L. Polvliet uit Middelburg 36 pnt: 3 M. J. Verwijs uit Yer- seke 34 pnt: 4 W. C. M. Vermeulen uit Koe wacht 34 pnt: 5 A Haentjes-Dekker uit Hal steren 33 pnt: 6 T Vermeulen uit Clinge 29 pnt. 7 J. A. Verwijs uit Anna Jacobapolder 28 punten en R. W. Hendriksen uit Yerseke 21 punten Het maximum aantal punten, dat in de A-klasse gescoord kon worden bedroeg 50. De uitslagen van de B-klasse (maximaal 40 punten te behaleni: 1 A. G van Dijke uit 's-Heer Arendskerke 34 pnt: 2 J. J. Markusse uit Nieuw- en St. Joosland 30 pnt; 3 L. F. Polderdijk uit Nieuw- en St. Joosland 30 pnt; 4 M N Vermue uit Lewedorp 30 pnt; 5 L J. de Jager uit Lewedorp 29 pnt; 6 J Kostense uit Kruiningen 29 pnt; 7 A. van Dijke uit 's- Heer Arendskerke 28 pnt; 8 K. J. van der Velde uit Dreischor 28 pnt, 9 M. NL Punt uit Oud-Vossemeer 25 pnt In de C-klasse konden maximaal 38 punten gescoord worden De uitslag: 1 J. de Vlieger uit Ouwerkerk 32 pnt; 2 M Louwerse uit Se- rooskerke W) 31 pnt: 3 C H. I. van der Maas uit Kats 28 pnt: 4 A. L. B van 't. Westeinde uit Lewedorp 26 pnt; 5 P. J van Damme uit Haamstede 26 pnt. 6 S. E. Hart uit Ker- kwerve 26 pnt: 7 M F. Zuidweg uit Wissen- kerke 25 pnt. 8 A K van der Hoek uit Ker- kwerve 25 pnt. 9 A. Louwerse uit. Amemui- den 24 pnt: 10 A. J. Driedijk uit Wolphaarts- dijk 24 punten De prijzen werden zaterdag middag uitgereikt door burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes. PEUSEOT I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4