Jan Verhage uit Cadzand: een aanstormend motorcrosstalent Blessures teisteren spelers St Etienne Zware straf Real Madrid PZC/s VOLKSBLIJSPELKUNST ROND RINUS MICHELS Levitan naar Leiden voor start Tour 1978 REEDS VEEL SUCCES IN BELGISCHE WEDSTRIJDEN VOLHARDING HOUDT GROOT TOERNOOI BASKETBAL 231 Selectieduel in Breskens Zeeuws afdelingselftal Axel speelt zondag weer voor beker DRIE JAAR NIET IN STRIJD OM EUROPACUP MMHC HOUDT TOERNOOI SENIOREN Vraagstukken Buitenlanders ZATERDAG 8 MEI 1976 CADZAND - 'De opvolger van Johan Scheele', 'een tweede Van Veldhoven', 'een talent voor de toekomst'- Deze en nog andere positieve uitspraken krijgt men te 'horen wanneer men tijdens crossen van de Belgische Liefhebbers Bond vraagt naar de uit Cadzand afkomstige Jan Verhage, uitkomend in de klasse 250 cc nieuwelingen en lid van de motorcrossclub Axel. jan Verhage, 18 jaar oud en bezig aan zijn tweede officiële wedstrijdseizoen bij de BLB is het laatste jaar als een komeet naar voren geschoten in de Belgische mo torsportwereld. Vorig jaar reeds tijdens zijn eerste seizoen, wist hij zich meerdere malen, bij de eerste twintig te klasseren in een rennersveld van zo'n veertig ver trekkers. iets wat reeds als opmerkelijk mag worden geschouwd, gezien het aan tal talentvolle rijders dat België kent, Dit jaar echter zijn de prestaties van de nog jonge Verhage met sprongen vooruit gegaan en nu komt men zijn naam dan ook meestal tegen bij de eerste vijf. terwijl hij reeds enkele ma len met de bloemen en de bekers naar Cadzand terugkeerde. Tweede plaats Een graadmeter voor het goede rijden van deze jonge Cadzandtenaar is zeker de tweede plaats die hij inneemt in het algemeen klassement van het Belgisch kampioenschap 250 cc. Verhage zelf blijft onder dit succes zeer kalm. „Ik kan niet meer doen dan mijn best, maar het is natuurlijk wel fijn dat het nu zo lekker draait. Maar toch houd ik er rekening mee dat ik van daag of morgen nog eens een mindere periode te verwerken krijg." Toch heeft Verhage zijn plannen. Als het dit seizoen zo door blijft gaan, wil hij volgend jaar uitkomen in de cate gorie senioren, waarin ook het Axelse talent Lensen uitkomt en die Verhage graag als voorbeeld neemt. „Frans is nog maar 18 net als ik. en dan al met de senioren mee te draaien vind ik fan tastisch." Normaal gesproken zou Verhage vol gend jaar eerst bij de junioren moeten starten maar als het aan hemzelf ligt slaat hij deze klasse over Zijn reden hiervoor is o.a „Bij de junioren komen elk jaar meer vertrekkers aan de start. Dat worden straks zo'n dikke vijftig vertrekkers. Als je dan een keer slecht start dan ben je voor de rest van de wedstrijd nergens meer. Bij de senio ren is het aantal vertrekkers niet zo groot, dus heb je tijdens de wedstrijd meer kans om je alsnog naar voren te werken, terwijl achttien, negentien jaar een mooie leeftijd is om in de senior- klasse van start te gaan. Kijk maar eens naar Frans Lensen die doet het ook uitmuntend bij de senioren." Dat de prestaties van Verhage ook in België gewaardeerd worden mag wel blijken uit het feit dat Verhage sinds kort is opgenomen in de club Samen Sterk, die ook renners als Johan Scheele en Belgisch topcoureur Guido Verburg onder zijn hoede heeft. Dit jaar besloot deze club voor het eerst ook jongeren renners bij de club in tc lijven. Nadat enkele bestuursleden tijdens de crossen hadden rondgeke ken, viel al snel de keuze op Jan Ver hage. Deze laatste zelf over dit unieke feit: „Ik word nog niet volledig gesponsord dat wilde ik zelf nog niet. wel rijd ik in de kleuren van de club. Maar als ik een volledige sponsering neem dan wordt er wel verwacht dat ik elke wedstrijd weer topptrestaties lever en daar is het nog wat te vroeg voor. Ik ga dit jaar eerst eens proberen om Belgische kampioen 250 cc te worden. Dat kan omdat ik sinds de samenwerking tus sen de motorbonden sta ingeschreven in België." Begeleiders Naast zus Ellen, die haar broer iedere wedstrijd vergezeld om tijdens de wed strijd de stand door te geven, is ook kapper Joop Verstraeten. ëen van de vaste begeleiders van Jan Verhage op de crossen in België. Hoewel Verstrae ten voorzichtig is in zijn uitspraken is ook hij er van overuitgd dat er voor 'Jantje' een toekomst in dc motor crosswereld ligt. „De techniek en de •motorbeheersing zijn bij Jan met sprongen vooruit gegaan, maar hij zal zijn conditie goed op peil moeten hou- den. want de crossen worden steeds zwaarder en het gaat steeds harder." De vader van Jan Verhage ziet de mo- De 1#-jarige Jan Verhage uil Cadzand in actie. OOST-SOUBURG - Zaterdagavond houdt de basketbalvereniginK Vol harding een toernooi in de sporthal 'De Bevelanden' te Goes. Dit toernooi, dat voor de derde achte reenvolgende keer wordt gehouden, heeft, enkele sterke deelnemende teams, waaronder de landelijk spe lende teams Breda Pioniers 'uitko mend in de 2e divisie B) en SC Mata dor uil Vüssingen. Naast deze twee teams doen de organiseren de vereni ging «tweede plaats in de eerste klas Zeeland en Eastwood Tigers, dat in de eerste klas Brabant speelt, mee De wedstrijden duren twee keer 15 minu ten en elk team mag één time-out ne men. Het wedslrijdschema ziet er als volgt uit: 19.00-19.40 uur Breda Pioniers - Volharding; 19.40-20.20 uur: SC Mata dor - Eastwood Tigers; 20.30-21.15 uur; 3e en 4e plaats. 21.15-22.00 uur: Finale. HARITZ BETRAPT OP DOPING-GEBRUIK NULES - Gunter Haritz van de TI Raleigh-ploeg van Peter Post, die de vierde tappe van de Ronde van Spanje won en drie dagen de lei derstrui droeg, is betrapt op het gebruik van verboden stimule rende middelen. Het onderzoek na de vierde etappe heeft dat uitgewezen. Haritz is nog niet gestraft, omdat hij en zijn ploegleider een contra-expertise hebben aangevraagd Profcontract Dorothy Hamill LOS ANGELES - Dorothy Hamill, olympisch en wereldkampioene kun strijden, heeft donderdag *n profcon tract getekend dat haar voor de duur van twee jaar verbindt aan de revue 'Ice Capades'. De 19-jarige Ameri kaanse zal op 15 september in Pitts burgh haar debuut maken in de show-bussiness. sport MIDDELBURG - Dinsdag 11 mei wordt in Breskens een selectiewedstrijd ge speeld i)m te komen tot een Zeeuws afdelingselftal. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het veld te Breskens en begint om 19.15 uur. Scheidsrechter is de heer R. D. M. Merrelaar en als grensrechters treden op de heren M. Fikke en L. C. Oosterling. Voor deze eerste selectie zijn uitgenodigd: Johan Baert, Jack Paridaen, Rick Henrr. Rudi Snauwwaert, Guido Snauwaert, Theo de Croock en Joop Verduijn van Aardenburg, Chris Riemens. Jaap Allaart en Wim van Haveren van Seroos- kerle. Kees Kleppe en Wim de Vos (Kloetinge). Joos Folmer (SKNWKi, Wieke de Vosen Herman de Jonge (Colijnsplaatse Boysl, Jack Wille van Ria, Buijs Dijke, Win Moerdijk, Han Moerland en Saai van Belzen (Amemuideni, Nol Verdonk vai Lewedorpse Boys. Conny Boekhout en Rinus Komelis (Schoondijkei. Wim Bffrevoets (WIK), Jan Lievense (Brouwershaven), Henk van de Boog (Robur). Girrie Baas (Nieuwdorp. Ds technische leiding is in handen van afdelingsoefenmeester Jo de Waal en als vrzorger treedt op de fysiotherapeut Niek Knol uit Middelburg torsport van zijn zoon vooral als een sport die jonge mensen een goed ka rakter aanleert- „Voor mij is het natuurlijk ergens een strop want we hebben een zaak die ook 's zondags geopend is en dan mis ik aan Jan een kracht in de winkel. Maar het is een fantastische sport voor de vorming van een sterk karak ter. Door het crossen van Jan ben ik er zeker van dat hij niet zijn lijd verleu- terd in cafe's en dergelijke. En hij leert dat het niet altijd over rozen gaal. Ook verlies moet hij verdragen. En je leert er veel vrienden kennen, want die Belgische bond is zoiets als één grote familie, die elkaar tijdens de cross bekampen maar daarnaast altijd bereid zijn elkaar te helpen, en dan pas leer je wat sportiviteit is." En dat de Belgen de motorbond als een familie zien bewees de uitspraak van eèn motorcrossliefhebber die over Verhage zei: „Jantje, dat wordt een grote, die zal er nog wel een paar keer de schuld aan hebben dat de bloemen mee de grens over gaan, maar dat is niet zo erg want tenslotte beschouwen we hem als één van ons en daarbij komt nog dat het één van de sportief ste rijders is die we hebben, nee, die bloemen en bekers mogen van mij best nog een aantal keren naar Cadzand verhuizen.en als het zo doorgaat dan huldigen we hem dit seizoen nog als Belgisch kampioen, en met de Belgi sche trui aan zal het helemaal een Belg zijn." TERNEUZEN - Voor het eerste elftal van Axel zijn de voetbalbeslomme ringen nog niet ten einde. Na een suc cesvol afgesloten competitie zijn de Axelaars nog volop in de race om de KNVB-beker van het district Zuid Zondagmiddag ontmoeten ze op eigen veld in de kwartfinale tweedeklasser Madese Boys Voor Axel een interes sante tegenstander omdat Madese Boys in de voorbije competitie op de vierde plaats eindigde en deze ploeg «ai volgend jaar een van de tegenstan ders van Axel zijn in de tweede klasse. De wedstrijd in Axel begint om twee Arnemuiden-Nieuwland ARNEA1UIDEN - De voetbalvereni ging Amemuiden speelt weer de no dige vriendschappelijke wedstrijden. Zaterdagmiddag om half drie speelt het eerste elftal tegen vierdeklasser Nieawland en op hetzelfde tijdstip speelt in Goes het tweede elftal tegen Robur 1. Dinsdagavond om zeven uur spelen Arnemuiden 1 en 2 tegen de zelfde elftallen van zondagafdelings- etrseklasser Walcheren. (ADVERTENTIE) BRUSSEL - Real Madrid zal aan het eerste Europacuptoernooi waarvoor de Spaanse ploeg zich in de komende 3 seizoenen plaatst niet mogen deelnemen. De straf- commissie van de Europese voet balunie (UEFA), die in Brussel on der voorzitterschap van de Italiaan dr. Alberto Barbe bijeen was heeft dit vrijdag besloten. De straf werd uitgesproken naar aanleiding van de ongeregeldheden aan het einde van de wedstrijd Real Madrid - Bayern München op 31 maart voor de halve finales van het toernooi der landskampioenen in Madrid gespeeld. Een toeschouwer slaagde er toen in het veld op te komen. Hij sloeg eerst een speler van Bayern en vervolgens de Oos tenrijkse arbiteter Erich Linemayr neer. De straf geldt zowel voor het toernooi om de Europacup voor landskampioenen als voor dat van de bekerhouders en de UEFA-cup. De uitsluiting voor een groot toer nooi gaat met ingang van het ko mende seizoen in. De straf blijft staan tot en met het seizoen 1978/'79 tenzij de Spaanse club zich eerder voor een van de drie toer nooien zou plaatsen. De commissie stoelt de uitspraak op de bepaling in het UEFA- reglement, die zegt dat de thuis club verantwoordelijk is voor een ordelijke gang van zaken ook na af loop van een wedstrijd, in hel bij zonder de veiligheid van spelers en arbiters moeten zijn gewaarborgd. De commissie heeft in zijn overwe gingen betrokken dat Real al eer der betrokken was bij een incident in het eigen stadion. Toeschouwers bedreigden een scheidsrechter bij de wedstrijd tegen Ipswich Town op 3 oktober 1973. Real Madrid heeft vier dagen de tijd om tegen deze beslissing beroep aan te tekenen. Een woordvoerder van de vereniging, die zesmaal de Europacup opeiste, heeft al ver klaard dat zijn club van dit recht' gebruik zal maken. Real heeft, met nog twee. wedstrij den te spelen, vier punten voor sprong in de nationale competitie. Indien de club de titel zou opeisen houdt dat in dat Spanje volgend seizoen niet in het toernooi om de Europacup I zal zijn vertegenwoord want de nummer twee mag dan niet automatisch aan de cupstrijd deel nemen. Manager Antonio Calderon noemde het een zwarte dag voor Real. „Het is erg hard als je zoiets te horen knjgt", wareri zijn woorden, „in twintig jaar hebben wij in het Euro pese voetbal een voortreffelijke re putatie opgebouwd. Het is de schild van een enkele supporter. Hij verte genwoordigt niet de duizenden ïan- dere aanhangers die zich zowel in Spanje als in het buitenland altijd onberispelijk hebben gedragen". Hij schatte het verlies dat de Spaanse ploeg lliclt op 100 miljoen peseta, rond vier miljoen gulden. De strafcommissie schorste voorts Real's aanvaller Amancio voor een Europacupwedstrijd en gaf een boete van 1000 Zwitserse frank, bijna 1100 gulden. Amancio werd in de wedstrijd Bayern - Real van het veld gestuurd ST. ETIENNE - Nimes. een midden moter in de Franse voetbalcompetitie, heeft het bij het Franse voetbalpu bliek volkomen verbruid. Kampioen- sploeg Saint-Etienne werd namelijk deze week in een (vervroegd) competi tieduel zo hard aangepakt, dat niet minder dan vier spelers van Les Step- hanois door blessures mogelijkerwijs niet in de Europa-Cupfinale tegen Bayern Muenchen kunnen aantreden: Farison, Synaeghel, Bathenay en Frankrijks voetbalidool nummer één: Dominique Rocheteau. Nota bene één week voor de in Frank rijk al wekenlang hunkerend tegemoet geziene finale in de Schotse hoofdstad heeft Nimes het durven presteren ver regaande beschadigingen aan het elftal van het alom bejubelde Les Verts toe te brengen. De verontwaardiging over de moge lijke vroegtijdige eliminatie van vier prominente SainUEtienne-spelers door de „dwazen" van Nimes is zelfs zo groot in Frankrijk, dat de minister van sportzaken door de Assemblee ter ver antwoording is geroepen om te verne men dat zijne excellentie zijn openlijke afkeuring diende uit te spreken over de tolerantie van de scheidsrechter Hoewel de zaken somberder worden voorgesteld dan zij in wezen zijn (trainer Robby Herbin benut nu een maal graag elke mogelijkheid om zijn ploeg in een underdog-positie te ma noeuvreren. zeker wanneer er een Europa-Cup op het spel staat), vast staat in ieder geval wel dat rechterver- dediger Gërard Farison in geen geval zal kunnen spelen. Bij een botsing met de Nimes-aanvallers Mathieu liep hij een knieblessure op. Zijn plaats zal waarschijnlijk in Glasgow worden in genomen door Pierre Repellini. Clubarts Potv van Saint-Etienne: „Op dit moment is Bathenay vrijwel her steld van de blessure aan zijn rechter enkel. De kans dat Synaeghel (voet blessure) en Rocheteau zullen spelen is evenwel nog niet zeker. Rocheteau heeft in de eerste wedstrijd tegen PSV in Saint-Etienne een dijbeenblessure opgelopen. Het is weliswaar geen pijnlijke blessure, maar toch weer wel van dien aard. dat hij de bewegingen niet optimaal kan uitvoeren. Ik heb de indruk dat hij zich de laatste weken wat geforceerd heeft en daarom her stelt de blessure zich niet zo voor spoedig als ik had verwacht". Gerard Farison. ondanks zijn 32 jaar onlangs voor de eerste maal in de se lectie voor het Franse nationale elftal gekozen door bondscoach Hidalgo, is waarschijnlijk tot het einde van dit seizoen uitgeschakeld. Farison: ..Ik voel me op dit moment echt niet zo prettig Nog nooit ben ik geblesseerd geweest. En uitgerekend nu ik voor het eerst van mijn Ietfen een Europa- Cupfinale kan spelen loop ik tegen een vrij ernstige knieblessure op Voorlopig moet ik vier weken rust houden. Dan zal bekeken worden of ik geen meni scusoperatie zal moeten ondergaan. Als dat waar is. zou het met mijn voet balcarrière wel eens afgelopen kunnen zijn. Ik ben nu 32". aldus de zich op krukken voortbewegende Gerard Fari son. ..En je moet maar afwachten of je na zo'n blessure snel weer terug aan de top kunt komen". Met of zonder krukken, Farison zal in Glasgow getuige zijn van de Europa- Cupfinale. evenals trouwens Domini que Rocheteau. Dominique Bathenay en Christiaan Synaeghel. als voetbal ler dan wel als actief speler. Saint- Etienne-voorzitter Roger Rocher: „Alle vier deze jongens hebben er toe bijgedragen dat Saint-Etienne zo ver is gekomen. Het zou absurd zijn deze spelers nu thuis te laten". Ook Roger Rocher speelt dat spel. dat in de Franse kranten gretig en breed voerig wordt uitgesponnen, van zijn trainer Herbin uiteraard mee en nog altijd komt hij woorden te kort (en dat is toch wel iets uitzonderlijks voor een Fransman) om aan zijn misnoegen over het spel van Nimes uiting te ge ven: „Tegen Nimes hadden wij de ploeg in het veld gebracht die ook zou worden opgesteld tegen Bayern Muen chen. De wedstrijd was niet alleen be langrijk voor de Franse competitie, maar gold ook als laatste test voor Glasgow. Natuurlijk. Nimes behoefde ons geen presentje aan te bieden. Maar de manier waarop zij tegen ons tekeer zijn gegaan was beslist unfair. Er werd keihard gespeeld. Vier spelers emstig geblesseerd. De finale in Schotland kunnen we nu we! vergeten". Robert Herbin gaat inmiddels echter onverdroten voort zijn elftal - inclu sief Rocheteau, Synaeghel en Bathe nay - intensief voor te bereiden op de Europa-Cupfinale in Glasgow, vol gende week woensdag. Dit weekeinde zullen de spelers van Saint-Etienne nog in een trainingskamp verblijven en pas maandagmiddag wordt er naar Glasgow afgereisd. Pas op zijn vroegst dinsdagmiddag zal Herbin - in over leg met de medische staf - een beslis sing nemen over het al dan niet spelen van de tegen Nimes geblesseerd ge raakte spelers. Waneer zij inderdaad niet zouden kunnen spelen, dan is het meer dan waarschijnlijk dat de plaat sen van Rocheteau, Synaeghel en Ba thenay ingenomen zullen worden door respectievelijk Sarramagna (spits), Santini (middenvelder) en Merchadier (verdediger). MIDDELBURG - Zaterdag en zon dag houdt de Middelburgse Mixed Hockey Club op het sportpark Voor- borch aan dc Breeweg het senioren mixed-toernooi. Dit jaar hebben 37 teams uit het gehele land ingeschre ven voor dit grote evenement. Het toernooi begint zaterdag om 11.00 uur en wordt zondag om 10 30 uur voortgezet. De prijsuitreiking is om 17.15 uur in het vakantiecentrum 'te Serooskerke De poule indeling ziet er als volgt uit: POULE A: Amersfoort, GCHC (Gro ningen). PW (Enschede i HSHC (Utrecht). Victoria (Rotterdam) Zwart Wit (Breda) en MMHCD.. POULE B: Amerdam, HGC (Wasse naar), L.AREN. Noordwijk, Pelikaan (Roosendaal). Weert. POULE C: Arnhem. Baarn. HCKZ (uen Haag). Olympia, Zutfen en MMHC A POULE D: Be Fair (Hilversum). DSHC (Delft i. Kampong (Utrechu Rapid (Gonnchem,. Vlissingen er. MMHC C. POULE E: Folkestone II. Gooische Hockey Club (Bussum). HSD, SCHC iBilthoveni. Uden en MMHC B. POULE F: EMHC (Eindhoven». Folkes tone I. HDM (Den Haag». Leiden, Maastricht en MMHC E. De wedstrijdleiding is dit jaar in han den van de heren J. Gallé, R. Adriaan- sens. F. Diepenveen en R Bouman. Wat een kapitale verrasxing werd ons deze week bereid, toen het bericht in de kranten kwam dat Rinus Mirhrls (de Spaanse Sfinx) met de „Heen en Weer II" toeh naar Barcelona terugging! Ik had goud kunnen verdienen als ik mensen gekend had die van wedden houden, want ik wist het al enkele weken (ook al heb ik steeds mijn twijfels gehoudeni, maar Frit* Barend en Henk van Dorp van FC Avondrood hebben er toch twee kratjes pils aan overgehouden. Zij wisten op 6 april aJ dat Michels weer naar Barcelona zou terugkeren, en schreven het als vaststaand feit in Vrij Nederland van 14 april Maar ja. wie gelooft zo'n indianenverhaal'' Toen Johan Cruljff op 1 april bekend maakte dat hij bij FC Barcelona bleef, had Vrij Nederland in de krant van 31 maart al gemeld dat Barcelona- trainer Welswetler naar FC Koeln zou Kaan. en dal Cruljff om die reden bij Barcelona zou blijven. Toen Cruijfl dat nieuws de volgende dag inderdaad wereldkundig maakte schreef Vrij Nederland de week daarop dat dit automatisch inhield dat Michels niet bij Ajax zou blijven, een verband dat altijd door Michels is ontkend Op 6 april wisten Henk van Dorp en Frits Barend dat Michels Inderdaad weer naar Barce lona zou terugkeren, want dat had Cruljff als een van de voorwaarden ge steld voor de verlenging van zijn contract. En u weet, Cruljff heeft niet al leen de bal. maar ook de sfinx aan een touwtje. Ondertussen speelden Ri nus Michels, Ajax en Barcelona met veel gevoel voor theater verder in deze commedia dell'arte, die nu eenmaal onlosmakelijk met trainerswisselingen verbonden schijnt te moeten zijn. Voor een goed begrip ls het misschien nuttig als ik even uitleg wat ook alweer de commedia dell'arte Inhoudt, of inhield. Het is de Italiaanse vorm van door beroepsspelers beoefende volksblijspelkunst, zoals mijn encyclopedie behulpzaam meldt. Deze ken merkte zich door improvisatie binnen het raam van een gegeven onderwerp en een gegeven. De comedle die door Aj ax en BarcelonaMlc he Is en Crufjff. V an Praag en Montal werd opgevoerd, vertoonde enkele geestige trekjes, zoals de berichten dat oud-Barcelonaspeler Indeling met eenvoudige enscenering, en door vast terugkerende komische figuren of maskers, zoals Arlecchlno (Mi chels). Pantalone (Van Praagi, dc- Capltano (Cmijff) en vele andere typen. U ziet. de komedie die door Michels c.s. is opgevoerd, is onuitroeibaar en heeft zijn wortels al in de zestiende eeuw. Ze bewijst in ieder geval dat het beroepsvoetbal nog steeds tot een tak van de volksblijspelkunst mag worden gerekend, en dat althans geeft hoop voor de toekomst. DekomediediedoorAjaxenBarcelona.MichelsenCruijfl.VanPraagenMontal werd opgevoerd, vertoonde enkele geestige trekjes, zoals de berichten dat oud-Barcelonaspeler Lucien MuUer een belangrijke kandidaat was om Weis- weiler op te volgen, en datKubalana ri)p beraad besloten had toch maarniet naar Barcelona te komen, maar trainer te blijven van het Spaanse elftal. Michels gaf op zijn beurt lik op stuk. door te laten doorschemeren dat hij ernstig nadacht over een vorstelijk aanbod van Valencia, en zo wisten deze blijspelers degenen die Vrij Nederland niet lazen of met geloofden nog we kenlang in spanning te houden over in feite voldongen zaken. Frits Barend vertelde me. dat hij Michels heeft uitgenodigd voor FC Avondrood van aanstaande maandag. Michels weigerde, had er geen zin in. omdat de wijze van benadering van FC Avondrood hem niet aanstond Er waren, ook in Vrij Nederland, allemaal halve waarheden gespuid, zei hij Frits Barend zei toen. dat ze dat zouden kunnen toetsen aan hun bewering dat Michels naar Barcelona zou gaan. wat op dat moment nog steeds door Michels ontkend werd „Als dat niet waar mocht blijken te zijn, geef ik toe dat u reden hebt ook te twijfelen aan de andere dingen die we geschreven hebben. Maar als het straks wel mocht blijken te kloppen, dan houden we het er maar op dat de andere dingen die we geschreven hebben ook op goede informatie be rustten!". Het een had niets met het ander te maken, zei Michels, haastig retirerend, en toen ook toegevend dat hij inderdaad naar Barcelona terugging. Maar hij bleef weigeren om aan de poppenkast van FC Avondrood mee te doen. want dat was toch maar allemaal show, zei hij. En hij kan het weten, ais vooraanstaand vertegenwoordiger van de commedia dell'arte! Vraagstukken Er resten ons nu nog maar een paar echte vraagstukken: I wie wordt kam pioen. PSV of Feyenoord. 2. wie degradeert. MW of Eindhoven. 3 wie wordt trainer van Ajax. 4. Blijft Jan Peters bij NEC of gaat hij waar naar toe. 5. wie wordt de nieuwe linksbuiten van PSV. 6. waar gaat Van Hane- gem naar toe. 7. hoeveel miljoen legt Ajax toe op zijn aan- en verkopen? Buitenlanders Jaap van der Lek maakt bezwaar tegen de komst van de Tsjech Anton Malatinsky als trainer van FC Den Haag. Dat is zijn goede recht, sterker nog, dat is zijn plicht als voorzitter van de WON. de vereniging van oe- fenmeesters. Maar zijn zijn bezwaren redelijk? Hij betoogt, dat er genoeg goede Nederlandse trainers zijn, en dat het feit alleen dat een trainer bui tenlander is nog niet hoeft te betekenen dat hij ook een geschikte trainer is. Goed voorbeeld: Brzenzanczyk. Hoewel, dat kan ook een slecht voor beeld zijn, want het is maar de vraag wie in dit geval niet deugde, Brze- zanezyk of Feyenoord? Hoewel ikzelf tot de chauvinistische Nederlanders behoor, heb ik eigenlijk geen enkel bezwaar togen de komst van buitenlandse trainers, zeker niet nu er langzamerhand, dank zij de internationale reputatie van het Neder landse voetbal, een zeker evenwicht is ontstaan tussen im- en export van oefenmeesters. Tegenover de komst van Malatinsky en misschien nog en kele buitenlanders naar Ajax en Sparta. staat het vertrek van Michels naar Spanje, en van Piet de Visser naar België. Hollink zit nog steeds in Frank rijk. Hans Croon heeft enkele jaren in België getraind. Wiel Coerver was in Indonesië, Piet Kraak zat of zit nog steeds in Denemarken, en zo zullen er vermoedelijk nog wel enkele voorbeelden te noemen zijn. Vroeger, toen we nog met konden voetballen, was het hele Nederlandse voetbal vergeven van de buitenlanders, vooral Engelsen, maar ook wel enkele Oosteuropea nen. De normale situatie was dat ja als eerste-klasser Nederlandse voetbal lers had en een Engelse trainer Namen als Reynolds en Domby spreken boekdelen voor gepensioneerde lezers. Ook het Nederlands elftal werd au tomatisch door buitenlanders getraind, eerst door Engelsen (Chadwick, Bradchow. Hunter, Warburton, Glendenning, Townley), totdat de oorlog voor een interimperiode met de Nederlanders Kaufman en Bonsema zorg de. Maar daama was het weer meteen raak: Carver, Sneddon. Kaufman dook nog even op. Jaap van der Leek kreeg als eerste de titel bondscoach, maar vijfjaar later werd het weer een buitenlander, nu een Oostenrijker de onlangs overleden Donenfeld. Max Merkel (ook een Oostenrijker) mocht een halfjaartje trainen, maar hij kreeg een conflict met de... Vereniging van Oefenmeesters en vertrok. Donenfeld kwam weer even. werd opgevolgd door de Engelsman Hardwick, die weer plaats maakte voor de tot Frans man genaturaliseerde Hongaar Elek Schwartz. Toen kwam Denis Neville (Engelsman), gevolgd door de Westduitser Georg Kessler. die weer werd opgevolgd door de tot Nederlander genaturaliseerde Tsjech Fadrhonc. De rest weet u nog wel: Van der Hart. Michels. 2-1-nederlaag. KnobeL Conclu sie: we krijgen steeds meer vertrouwen in onze eigen trainers, ook de KNVB. ook de clubs, maar dat betekent nog niet dat hier en daar een bui tenlandse trainer in de eredivisie geen goede impulsen aan ons voetbal zou kunnen geven. Happel en Kovacs. en ook de Luxemburger Spitz Kohn, zijn daar de beste voorbeelden van geweest. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Felix Levitan, directeur van de Tour de France, zal vrijdag 14 mei naar Leiden reizen om tijdens een officiële bijeenkomst de contracten te tekenen, die bekrachtigen dat de sleutelstad in 1978 startplaats zal zijn voor de Ronde van Frankrijk. Het ligt in de bedoeling dat ook minister Westerterp van verkeer en waterstaat hierbij - met de vergunningen van de overheid - aanwezig zal zijn. Daarmee zal een langdurige onderhande lingsperiode voor de initiatiefnemers worden afgesloten. Pogingen om de lour de France in 1976 of 1977 binnen de Leidse muren te halen misluk ten. Voor 1977 is inmiddels Fleurance als startplaats aangewezen. Donderdag is de oprichtingsactie van de stichting Tour de France Leiden 1978 gepaseeerd bij kandidaat-notaris Karstens, een broer van wielrenner Gerben Karstens. Voorzitter van de stichting is 'vleesmeester' Teekens, die zich garant heeft gesteld voor het bedrag van 260.000 gulden, dat bij de tourdirectei op tafel moet worden gelegd. In 1973. toen de proloog in Sche- veningen werd gehouden, was die som nog 225.000 gulden. De totale orga nisatiekosten zullen, rekening gehouden met de inflatie, voor Leiden met ver van het miljoen afliggen. De voorlopige datum voor de eerste etappe van de Tour de France 1978 is vrijdag 29 juni. Donderdag zal de proloog worden gereden. Het parkoes omvat ongeveer 7 kilometer over de winkelstraten in de Leidse binnenstad- Indien Levitan zijn goedkeuring verleent zal de start en ae finish van de proloog plaatsvinden in de immense Groenoorühal. waar 5000 toeschou wers geborgen kunnen worden. Het zou in de historie van de Tour de France de eerste maal zijn dat een proloog indoor begint en eindigt. Over de route van de eerste etappe valtnog weinig concreets te zeggen. Wel heeft Levitan de wens te kennen gegeven zo gauw mogelijk in Frankrijk te willen arriveren. Tot nu toe zijn bij de organistoren twee aanvragen bin nengekomen van steden, die als finishplaats willen fungeren iHilvarenbeek en Breda). Een en ander zal ook afhankelijk zijn van de financiële voorstel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23