Mol schaft zonneschermen aan. Week voorwaardelijk voor rijden onder invloed ■IpzcZ Alleen maar huisvrouw zijn is geen minderwaardige zaak De Amro Bank helpt met Privérekening. „Recreatiebeleid Veerse Meer is tot nu toe juist geweest Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik Gs akkoord met onderzoek naar standpunten bestuur-bestuurden VRIJDAG 7 MEI 1976 'provincie TEERDAG LIEP VOLLEDIG UIT DE HAND bijna voor zijn voordeur aangehouden onder invloed. Het drankgebruik vond zijn oorzaak in een succesvol verlopen transactie, die met de nodige alcohol beklonken was Een bloedproef kwam dan ook tot een promillage van 2.24 De advocaat van V.. mr. H. A. R. de Mul vroeg voor zijn cliént een zo laag mogelijke gevangenisstraf en rij ontzegging omdat de man in zijn be drijf onmisbaar zou zijn. De politie rechter wilde daar enigszins rekening mee houden, maar kwam geiden de emst van de zaak toch tot een veroor deling van 2 weken gevangenis en 9 maanden rlj-ontzegglng voorwaarde lijk met als bijzondere voorwaarde dat V. de eerste zes maanden in het wee kend niet mocht rijden. De Zeeuws-Vlaming F T uit Vogel waarde reed op 24 november van het vorig jaar onder Invloed van de drank tegen een geparkeerde auto. Op de zit ting voerde de man als excuus aan dat hij van de weg raakte omdat hij Juist een sigaret wilde pakken. Een bloedproef had echter een promil lage van 1,91 aangewezen. Dit kwam de man op een gevangenisstraf van 2 weken, 3 maanden rij-ontzegging voorwaardelijk met eveneens als bij zondere bepaling dat hij de eerste zes maanden daarvan niet in het weekend mocht rijden. Kerstnacht De Belg L. C. A. de B. uit Gent be leefde eind vorig jaar een geden kwaardige kerstnacht. Onder invloed van de drank reed hij bij Temeuzen in de sloot Omdat er geen bloedproef was genomen en de drankinvloed niet exact vaststond, beperkte mr. Van Empel de straf tot 1 week gevangenis voorwaardelijk en negen maanden niet rijden voorwaardelijk plus een boete van 500 gulden. Onder de ogen van de politie reed de Temeuzenaar W. K. M. v. D. op 24 de cember van het vorig jaar zo opvallend ongecontroleerd in zijn auto dat aan houding volgde. Ook hier kwam de drankinvloed snel aan het licht. Een bloedproef wees een promillage van maar liefst 2,11 aan. Deze 'score' kwam Van D. op 2 weken gevangenis te staan. Gezien het feit dat de man voor zijn werk moest rij de::. hield de politierechter de rij ontzegging geheel voorwaardelijk met als bijzondere bepaling dat VanD. 6 maanden niet in het weckend mag rij den Automobilist R E M. M. de B uit Koewacht werd op 25 januari bij Hulst aangehouden met een promillage van 1,84. In deze zaak legde de politierech ter een week gevangenis en 3 maanden rijontzegging (twee voorwaardelijk) op. De Temeuzenaar A. J. J. kreeg bij ver stek twee weken gevangenis en een jaar ontzegging opgelegd. Bij zijn aan houding op 28 december van het vorig jaar constateerde de politie dranlrin- vloed maar weigerde de man een bloedproef De Belg B H R uit Beveren-Waaa werd op 14 februari bij Cllnge aange houden met een promillage van 2.34. De man verscheen niet op de zitting, maar werd bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en 9 maanden met rijden. Horloges Bij verstek veroordeelde de politie rechter verder H. H. S. uit Deurne. Deze had november vorig jaar In Axel zonder ventvergunning horloges en armbanden verkocht. Een aantal hor loges was daarbij valselijk voorden van het merk Omega. Voor beide fei ten kreeg de man in totaal 400 gulden hoete opgelegd. De Temeuzenaar J. de J. werd wegens vernieling veroordeeld tot een geld boete van 100 gulden. De man had no vember vorig jaar in zijn woonplaats na onenigheid over een transactie met een bijl tegen een deur van een sleep boot geslagen. De kapitein van de boot ce Limburger J J. P uit Bom kreeg 250 gulden boete omdat hij goe deren van de J. verduisterd had. Voor een geval van mishandeling kreeg de Clingenaar E. B. een week voor waardelijk en 100 gulden boete opge legd. De man had november vorig jaar een mede-café-bezoeker geslagen om dat hij meende dat deze vrouw lastig viel. De klappen waren flink aangekomen. Op de zitting verklaarde het slachtoffer dal hij enige tijd niet had kunnen werken. Het nieuwe centrum beslaat een op pervlakte van zo'n23 hectare. Er zijn 420 kampeerplaatsen en er is een spe ciaal stacaravanpark met 123 plaatsen. Mogelijk zullen er in de toekomst nog 64 vakantiebungalows gebouwd wor den. Het centrale verzorgingscomplex aan hel Veerse Meerstrand met zicht op het silhouet van Veere omvat een receptie, 'kantinè', restaurant, boetiek," zelfbedieningswinkel, wasserette en een grote overdekte recreatieruimte. Het kamperen gebeurt op royale kam- peerweiden. Er is modern sanitair met waskablnes en douches, er is een groot sportveld en er zijn kleine speelterrein- tj'es verspreid over het, centrum. De opening werd verrricht door bur gemeester P. Wisse van Wissenkerke. Hij deed dat door de naam van 'De Schotsman' te onthullen en het hijsen van een vlag. De openingsceremonie kreeg een extra tintje door het optre den van twee doedelzakspelers, die speciaal voor deze gelegenheid uit En geland waren overgekomen. Vervol gens vloog er een reclamevliegtuig over hetVeerseMeermetop sleepde tekst: 'De Schotsman' is open. In zijn tafelrede stipte de heer Van Geesbergen nog eens aan, dat het re- creatiebeleid in de provincie Zeeland de laatste jaren een duidelijke wijzi ging heeft ondergaan. In de zestiger ja ren richtte het beleid zich nog sterk op uitbreiding van openluchtrecreatie. Nu staat de bescherming van het land schap en het milieu centraal. „De draagkracht van de recreatiegebieden is uitgangspunt geworden en niet lan ger de vraag naar recreatieve voorzie ningen." De gedeputeerde betoogde verder dat grote aandacht besteed wordt aan de kwaliteit van het recrea tieve voorzieningenpakket. Voorts zei hij, dat het provinciaal bestuur van Zeeland zich op het standpunt heeft gesteld.dat bij het treffen van recrea tieve voorzieningen de eigen bevolking voorrang moet hebben. Verzadigingspunt, Hij hield zijn disgenoten voor, dat met hot Zeeuwse kustgebied de grootste zorgvuldigheid moet worden betracht. „Een deel van ons kustgebied heeft het verzadigingspunt zo langzamer hand wel bereikt. Het meest spre kende voorbeeld in dit verband is de Schouwse westhoek. Voorzieningen elders in Zeeland, waar nog vol doende ruimte is, kunnen mede een functie hebben ter ontlasting van de kustgebieden." Als voorbeeld noemde hij het nieuwe centrum op de Schotsman-Ruiterplaat. De heer Van Geesbergen herinnerde ét aan, dat sinds de totstandkoming van het Veerse Meer heel wat voorzienin gen zijn gerealiseerd. Hij meende, dat met name voor het westelijk deel het stadium van afronding zo goed als be reikt is. „De ontwikkeling van het oos telijk deel loopt iets achter, hetgeen wordt veroorzaakt door het feit, dat daar geruime tijd weinig mocht wor den gedaan in verband met de grote nadruk die werd gelegd op de belangen van de beroepsvaart.. In de praktijk is echter gebleken, dat beroeps- en ple- zaervaart elkaar echt niet hoeven te bijten. Toen dat inzicht was gerijpt, konden ook de nodige activiteiten ten behoeve van de pleziervaart worden ontplooid in het oostelijk deel" Hij noemde de vorig jaar in gebruik ge stelde drie nieuwe eilanden bij 'De Piet' en het project 'Schlephoek' bij Wolphaartsdijk, waarmee mogelijk nog dit jaar begonnen kan worden. Laatste Burgemeester Wisse van Wissenkerke meldde gistermiddag, dat wat hem betreft 'De Schotsman' het laatste re- KOEVV ACHTEN AAR VOORWAARDELIJK RIJONTZEGGING De opening van het recreatiecentrum 'De Schotsman' werd opgeluisterd Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke onthult de naam van het nieuwe door twee echte Schotse doedelzakblazers. (FotoPZC) recreatiecentrum 'De Schotsmanin ZVW gemeente. i FoloPZCl GEDEPUTEERDE A. L. VAN GEESBERGEN BIJ OPENING RECREATIECENTRUM 'DE SCHOTSMAN' KAMPERLAND - „De recreatieve ontwikkeling van hel Veerse Meerg- bied is tot op heden juist geweest. Met opzet spreek ik niet van een vol maakte ontwikkeling, omdat hier ook de onvermijdelijke schoonheidsfou tjes zijn gemaakt Dat zijn we ons be wust Het is echter volstrekt ireëel om op dergelijke foutjes de schijnwerpers te richten en dan te spreken van een verkeerde ontwikkeling. Mijn stellige overtuiging is, dat het Veerse Meer op vele punten model kan staan bij de aanpak en inrichting van andere ge bieden." Dat zei gedeputeerde A. L. van Geesbergen donderdagmiddag in een tafelrede tijdens een lunch vooraf gaand aan de opening van het nieuwe recreatiecentrum 'De Schotsman' aan het Veerse Meer bij Kamperland. 'De Schotsman' is een project van de Stichting Vakantieverblijven van het NW en van Recreatiecentra Nederland van de hervormde kerk. Bij de opzet van het project hebben de initiatiefnemers de nadruk gelegd op de 'sociale recreatie'. creatieproject is wat in zijn gemeente totstand is gekomen. „Wij moeten als gemeentebestuur ergens een grens be palen. Daar zijn wij nu zeker voorlo pig, aan toe. Afgezien dan van een in bewerking zijn de uitbreiding van een kampeerterrein en een mogelijke uit breiding van 'De Banjaard'. Maar dat laatste hangt af van de Oosterschel- deproblematiek. Wc moeten op het verzadigingspunt letten. We zullen moeten trachten er voor te zorgen, dat we een landelijk gebied blijven hou den met als prettig bijverschijnsel de recreatie. Er zijn voorbeelden te over waar het uit de band gelopen is." Burgemeester Wisse wees erop, dat de eerste voorbereidingen voor de tot standkoming van het recreatieproject van het NVV en de hervormde kerk al zo'n achttien jaar geleden werden ge troffen. „Waarom het allemaal zo lang heeft geduurd? Ik geloof, dat daar een heleboel factoren aan ten grondslag liggen. Ik meen, dat vooral de finan ciële paragraaf hier een zeer belang rijke rol heeft gespeeld. Sociale recrea tie is altijd de doelstelling geweest: hoogwaardige voorzieningen voor een relatief klein aantal gasten tegen een zo billijk mogelijk tarief. Ik maak my wel sterk, dat bij een andere doelstel ling, een intensievere opzet van het gebied tien jaar geleden al begonnen had kunnen worden. Daarom vind ik het niet erg, dat het lang heeft ge duurd. Er is nu gekomen, wat ons altijd voor ogen heeft gestaan. Namelijk naast de grote bungalows, de kleine vakantiewoningen in Rancho Grande en dit terrein met een duidelijk maat schappelijk karakter." Tijdens de openingsbijeenkomst werd verder het woord gevoerd door de he ren C. Baay en H. J. van Harneveld. beiden gedelegeerd commissaris van 'De SchotsmanZij spraken onder meerover hetnuten de problemen van hetrecrea- tievak. Verder dankten zij alle personen en bedrijven, die bij de bouw betrokken zijn geweest. MIDDELBURG - Voor H. H. M. B. uit Koewacht had de jaarlijkse teerdag van de plaatselijke duivensportver- eniging begin dit jaar een slechte af loop. B. had zich bij het potverteren niet onbetuigd gelaten, waardoor ook bij hem 'de drank flink in de man' was. Bij het verlaten van het café waar de teerdagzlch naar goed Vlaams gebruik had afgespeeld, stapte B. alsnog ln zijn auto om de korte afstand naar huis op comfortabele afstand te overbruggen. De invloed van de alchohol was echter zo duidelijk dat de juist passerende po litie achterdochtig werd en de man aanhield. Het gevolg was een bloed proef. waarbij een promillage van 1,74 aan het licht kwam. Bij de afwikkeling van de zaak voor de politierechter in Middelburg kwam B. er goed af. In verband met zijn var kensfokkerij, waarop de man nauwe lijks te missen zou zijn veroordeelde politierechter mr P. van Empel hem tot 1 week gevangenis voorwaardelijk. 4 maanden niet rijden voorwaardelijk en 950 gulden boete. Automobilist V. uit Sas van Gent werd op 29 december van het vorig jaar Mejuffr J. Warnau officier ON MIDDELBURG - By koninklijk be- -sluit is benoemd tot officier in de orde- van Oranje-Nassau mejuffrouw J. War nau te Den Haag, inspecteur der PTT. vroeger wonende te Middelburg. (ADVERTENTIE) ONDER AMBTENAREN EN STA TEN LED EN Overzicht van de bijeenkomst van de Zeeuwse plattelandsvrouwen in de Pritis van Oranje' in Goes. PRESIDENTE ZEEUWSE PLA TTELANDSVROUWEN BLIKT TERUG OP HET 'JAAR VAN DE VROUW' „WAT IS ER IN 1975 VAN EER VAN DE VROUW OVERGEBLEVEN?" GOES - „Vooral door actiegroepen als Dolle Mina werd het afgelopen jaar vaak de indruk gewekt dat alleen maar huisvrouw zijn een minder waardige zaak is. Als men dan ook nog probeert ons te overtuigen dat het doen van vrijwilligerswerk discrimi natie van de vrouw betekent, omdat dan de vrouw misbruikt wordt om te werken zonder salaris, dan zouden al leen de vrouwen met een betaalde baan geëmancipeerd zijn. Een leven sgroot misverstand volgens mij". Dit zei mevrouw L. J. de Regt-van Maldegem. presidente van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen donderdag, tij dens de provinciale j aarvergadering van de afdeling in 'De Prins van Oran je' in Goes. Mevrouw De Regt stond, in haar openingswoord, vooral stil bij 1975. 'het jaar van de vrouw'. Daarover zei zij onder meer: „De eer van de vrouw is dat er niet over haar gepraat wordt. Deze niet nieuwe uitspraak kwam ik laatst weer tegen in een arti kel over vrouwenemancipatie. En je vraagt je dan wel af wat er vorig jaar van onze eer is overgebleven. Totaal niets, denk ik want er is wat afgepraat, alsof de vrouw een of ander massa- artikel was. Maar het is nu weer voor bij, dat jaar van de vrouw..." In haar openingswoord tipte mevrouw De Regt de vorming en ontwikkeling van de vrouw aan. „Dat is het eerste gedeelte van de nieuwe doelstelling van de bond. Voor de bond beslist geen nieuw begrip, maar omdat vele ande ren ook deze leuze hanteren, komt het soms bijna over als een modewoord oi als een kreet. Dat wij geprobeerd heb ben het dit seizoen niet enkel als een kreet te lanceren kunt u zelf constate ren", aldus de presidente. Verder vestigde zij de aandacht op-het project 'Open School'. Mevrouw De Regt stond ook stil bij een minder po sitieve ontwikkeling: het mogelijke wegvallen van de subsidie voor het werk van de stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Ook de enorme verhoging van het lesgeld voor de cursussen op huishoudelijk gebied, die aan de huishoudscholen worden gegeven kon de presidente niet beko- Over beide problemen zei mevrouw De Regt: „Een lesgeldverhoging met 150% per les noemt men in onderwijskringen een absurde verhoging. In particuliere zaken zou men zoiets waarschijnlijk met prijsopdrijving betitelen. Ik denk dat deze zaken onder verschillende ministeries vallen en dat ook daar de coördinatie weieens iets te wensen over laat". Tenslotte wes mevrouw De Regt op een initiatief van het provin ciaal bestuur naar aanleiding van de vernielzucht van de jeugd. Een berichtje in de krant over de ver nielingen, die in een Goese school door enkele kinderen waren aangericht, had het provinciaal bestuur aan het den ken gezet over de oorzaak van die ver nielzucht. Men was tot de conclusie gekomen dat een van de oorzaken het geweld, dat op de tv te zien is. kan zijn. Mevrouw De Regt: „We dachten dat het goed zou zijn om ons hoofdbestuur te verzoeken er bij de omroepvereni gingen op aan te dringen zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid en de kinderprogramma's met veel zorg samen te stellen. Als al onze afde lingen dit verzoek ondersteunen en misschien ook andere vrouwenorgani saties hetzelfde verzoek doen, dan moeten de omroepen daaraan toch wel aandacht schenken". Bestuursverkiezing Tijdens de ochtendvergadering wer den de jaarverslagen van de secreta resse (het ledental is gestegen met 114 tot 27891 en de penningmeesteresse goedgekeurd. Er was ook geen be zwaar tegen de begroting 1976. Bij de bestuursverkiezing werden de dames L. J. de Regt-van Maldegem en M. .1. Keuning-Istha met algemene stemmen in het provinciaal bestuur herkozen. Mevrouw A. Baarens-van Aalst, die namens de Zeeuwse afdeling in het hoofdbestuur zit. vertelde de verga dering het een en ander over haar werk en vervolgens werden drie korte inleidingen verzorgd. Mevrouw G. van de Bout-Kloosterman vertelde iets over het brailleproject. mejuffrouw R Geluk gaf de aanwezi gen informatie over de Stichting Uit wisseling en Studiereizen voor het platteland en mevrouw C. van Dijke- Geluk blikte terug op de Agrarische Huishoudelijke Vormingscursus. Donderdagmorgen werden ook de prijswinnaars van de provinciale wed strijden bekend gemaakt. Er was de traditionele handwerkwedstrijd. terwijl er bovendien een opstel-, gedicht- en liedjeswedstrijd was opgezet rond het jaar van de vrouw. De prijswinnaars mochten hun werkstukje voordragen. In de middaguren werd aandacht be steed aan de Surinaamse bevolking. Mevrouw A. P. van Loon. die vele jaren in Suriname heeft gewoond vertelde iets over de leefgewoonten in Surina me. De Surinaamse mevrouw Groot- faan vertelde iets over haar eigen erva ringen, terwijl er tenslotte een optre den was van de Surinaamse zang-, dans- en voordrachtskunstenares me vrouw Alma Gardeslen. TERUGGEKOMEN OP EERDER INGENOMEN STANDPUNT MIDDELBURG - Het college van ge deputeerde staten heeft na een aan vankelijke weigering besloten ak koord te gaan met het instellen van een onderzoek onder statenleden en provincie-ambtenaren naar hun op vatting over de relatie bestuur - be stuurden. Gs schrijven dit in een briel aan de commissie ad hoe bestuur be stuurden, die na de eerdere weigering tot medewerking gs schriftelijk lieten weten hierover ernstig te zijn teleur gesteld. De afwijzing van medewerking aan hel onderzoek hield volgens de commissie in. dat gs net in wezen niet nodig of in elk geval niet zinvol achten een poging te ondernemen tot net verzamelen van gegevens, die mogelijk wat meer licht kunnen werpen op de relatie tussen provinciaal bestuur en bevolking. In hun antwoord stellen gs. dat deze zaak - mede naar aanleiding van de briel van de commissie - opnieuw in het col lege is overwogen: „Dit nadere berazd heeft ertoe geleid, dat wij akkoord gaan met het instellen van bedoeld onderzoek door medewerkers van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland." Een en ander zal onderwerp van be spreking vormen tijdens de vergader ing van de commissie bestuur - be» stuurden op dinsdag 11 mei. aanvang 15 uur. in het provinciehuis te Middel burg: De commissie zal voorts een notitie van het commissielid drs. F. Burger behandelen over de 'gedragscode voor ambtelijke adviezen'. De heer Burger heeft op verzoek van de commissie deze notitie gemaakt Mede naar aanleiding van de verzoe ken om provinciale ambtenaren voor lichting te laten geven over de moge lijke vestiging van Montedison in Het Sloe aan politieke groeperingen en speciaal raads- en statenleden, stelt de heer Burger, dat het nuttig kan zijn een gedragscode te ontwerpen, waar naar partijen (informant en informe rende) zich kunnen gedragen. In het algemeen, aldus de heer Burger, zal er pas van ambtelijke voorlichting sprake kunnen zijn als het een voorstel van gs betreft. De aanvraag tot voor lichting zou. aldus de notitie, moeten uitgaan van een (politieke) groepering die in de staten is vertegenwoordigd: de ambtenaar zal er in eerste instantie vanuit moeten gaan. dat hjj het stand punt van gs toelicht: de ambtenaar kan - naar eigen keuze - een minder heidsstandpunt nader toelichten; ge waakt dient te worden tegen de aan tasting van de belangen van derden; en tenzij het college hiertegen geen be zwaar heeft zal de ambtenaar in het al gemeen geen nadere motivering van zijn eigen standpunt geven indien dit afwijkt van het gs-standpunt. ADVERTENTIE „Als de zon hier pal op stond, was 't gewoon niet om te harden," vertelt Frank Mol (31). Bij de herinnering alleen al krijgt hij 't alweer warm. „Er moest gewoon wat gebeuren." En dat is er dan ook. Want aan de voorzijde van zijn flat prijken twee brede, oranje zonneschermen. „Eén zo'n ding kost al over de 550,-." Hoe heeft hij dat bekostigd? „Tja. dat is 'n verhaal apart. Ik ben nogal 'n uitgeverig type, had wel een spaarboekje, maar daar stond haast nooit iets op. Totdat ik 'n tijdje geleden, bij de Amro, waar ik m'n Privérekenine heb, een folder w tamm.im over automatisch sparen meenam. Daar stond in dat ze aan 't begin van elke maand 'n vast bedrag konden over boeken op een spaarrekening. Da's mijn kans, dacht ik. En je ziet: 't heeft gewerkt. Bijna ongemerkt zelfs." Amro INirérekenins:soort persoonlijke matisch mee ie sparen. Op de ..Mij- boekhouding. Salaris kan erop binnen- manier" (zie boven), of door opzij ie laien zenen wat er aan 't eind van de maand op de Privërekening over i-. 'komen, alle rekeningen - ook accept giro's - kunnen ermee betaald worden. Biedt tevens de mogelijkheid om auto-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7