HEVIGE AARDBEVING: PANIEK IN HELE LAND De aardappel wordt dertig cent duurder KVP en ARP tegen snelle regeling abortuskwestie Eenderde Zeeuwse recreatiewateren haalt niet aanduiding 'goed zwemwater' Slachtoffers gemeld in Noord-Italië Incidenten in bezet Jordanië vandaag Duisenberg fel tegen partij program Vandaag praten met ministers Miljarden op drift pagina 15 219e jaargang no. 108 Vrijdag 7 mei 1976 DE BILT, TRIEST, WENEN (GPD, AFP, DPA, AP, ANP) - Een zeer krachtige aardbe ving, die voor zover van nacht bekend, alleen in Noord-Italië slachtoffers heeft geëist, heeft gistera vond in veel plaatsen in Ne derland tot lichte paniek ge leid. De schokken werden in verschei dene plaatsen gevoeld en het KNMI in De Bilt kreeg een reeks veron truste mensen aan de telefoon. Vooral flatbewoners raakten in pa niek. In Delft vluchten bewoners van de Debusyflat de straat op. In Buia, in Noord-Italië stortten hui zen in en mensen zouden onder het puin zijn bedolven. Ook de plaatsen Flagione en Anduins zouden zyn ge troffen, Ook in Wenen raakten mensen in paniek. De aardbeving had daar een kracht van vier tot vijf op de schaal van Richter. In Stuttgart vlogen de naalden uit de meetapparatuur van het Geofysicht Instituut. De meteo roloog op de Zugspitse, Duitslands hoogste berg, dacht dat zijn waar nemingstoren zou instorten. Het epicentrum van de aardbeving zou ergens in de Balkan liggen. De heer Van Sabben. directeur van de afdeling geofysisch onderzoek van het KNMI. schatte het epicentrum op 800 tot 1000 km afstand van De Bilt in oostelijke richting. Ook in De .Bilt is de registratienaald van de seismografen van het papier ge sprongen. De laatste maal dat het KNMI zo'n krachtige aardbeving registreerde was in 1963 in het Joe goslavische Skopje. In Nederland kwamen meldingen van aardschokken binnen uit onder meer de Randstad, Brabant, Lim burg, Utrecht en de IJsselmeerpol- ders. Klokken bleven stilstaan, schilderijen gingen scheef hangen, water klotste uit aquaria en plan ten stonden te trillen. PRIJZENPROGNOSE IN GEVAAR DEN HAAG - De maximumprijs van Bintjes is gisteren met dertig cent verhoogd. Verpakte Bintjes mogennu 1,50 per kilo kosten en onverpakte 1,45. Het ministerie van economische zaken heeft meegedeeld, dat het onvermijdelijk is dat de aardappelprijzen eind volgende week nog verder zullen stijgen. Een te groot verschil met de internationale marktprijs zou tot schaarste kunnen leiden. De toeslag voor de groothandel blijft 60 cent per kilo. BENZINEPRIJS OOK OMHOOG De minister overweegt eind volgende regen relletjes Rellen by wilde staking in de Gentse protest Wacht de regering een protest van prinses Beatrix over haar beperkte be- wegmsvryheid? bank snoeimes Opinie en achtergrond: het snoeimes van Duisenberg en de 'koppeling' van Oosterschelde- en Westerscheldezaken. europa Het dreigend fiasco van het 'verenigd' week de toeslag te verlagen of af te schaffen, gezien de 'fundamentele schaarste' op de Europese aardappel- markt De prijs waarvoor de groothan del aan de detaillist moet leveren gaat met 29 cent omhoog tot 1.30. De detail list die bij de vorige verhoging van de maximumprijs btw-nadeel ondervond, krijgt daardoor een cent compensatie. Benzine. italiê PAGINA 7 meer „Het recreatiebeleid voor het Veerse Meer is tot nu toe juist geweest." PAGINA 15 miljarden oorlog De oorlogskansen voor vrywel de ge hele wereld vertonen een angstige stij ging. Met ingang van morgen wordt de maximumprijs van superbenzine met 2 cent en van gewone benzine met 1 cent per liter verhoogd. Superbenzine komt dan op 111,6 cent per liter en normale benzine op 107 cent mximaal. Met spanning wordt thans gewacht op het bekend worden van het prijsindex cijfer, volgende week. Dan wordt het prijspeil bekend van medio april en kan de doelstelling van de regering voor dit jaar worden getoetst. Is de stijging tus sen half maarten half april meer dan 1,2 procent (waarvoor wordt gevreesd) dan is het zeker dat een prijsstijging van 7,5 a 8 procent, waarop steeds is gemikt als maximum, niet kan worden gehaald. Omdat de huurverhoging (per 1 april) in het cijfer wordt verwerkt en vele andere prijsstijgingen erin tot uiting moeten komen, zoals benzine en koffie, zou de prijsstijging wel eens op 1,5 procent kunnen uitkomen. Alleen al de huur verhoging heeft een direct effect van ruim een half procent. Minister Lubbers, die binnenkort, de Tweede Kamer nader zal inlichten over het prijsverloop in de eerste vier maan den van dit jaar, heeft ook nu weer een deel van de gevraagde prijsverhoging voor benzine „ingehouden". Volgens de afspraken zouden de prijzen met 4.2 cent per liter moeten stijgen, maar Lub bers is afgeweken van dit systeem, van wege de bijzondere situaties en mede in verband met het prijsbeleid. Extreme zaak bijzondere situatie, die zelfs „extreem" wordt genoemd. Als gevolg van de ver minderde vraag naar stookolie werken de raffinaderijen op lage capaciteit. Daardoor wordt aanzienlijk minder be nzine geproduceerd. Aan de andere kant nam de vraag toe, met name ook de vraag naar nafta, welk produkt van groot belang is voor de chemische in dustrie. Dit alles bijeen doet de benzi neprijs op de vrije markt sterk oplopen. Gevolg daarvan is dan weer dat, als het prijsafsprakensysteem zou worden gevolgd, minister Lubbers steeds forse verhogingen zou moeten toestaan. In overleg met het kabinet, dat daarover donderdag heeft gesproken, doet hij dit niet en wordt de „vergoeding" aan de industrie ten dele ingehouden. Brood en koffie Minister Lubbers wachten nog meer zorgelijke prijszaken als hij volgende weck terug is van de Unctad in Nairobi. Hij vliegt er zaterdag heen en komt woensdag weer terug. Inmiddels heb ben de koffiebranders een verhoging van 20 cent per pak (250 gram) aange vraagd. Dit is mede een gevolg van de slechte oogst in Brazilië, waar de koffie- planten zijn bevroren met als gevolg een lagere opbrengst. Wat de broodprijs betreft, ook daar over zal minister Lubbers zich - even tueel samen met andere leden van het kabinet - buigen. Er zal wel een verho ging moeten komen, maar de vraag is hoeveel en wanneer. Taxiblokkade van Den Haag. Hier een overzicht van een van de invalswegen via Wassenaar. BEHANDELING VVDPvdA-ONTWERP OP Z'N VROEGST IN DE HERFST Wat de benzine betreft heerst er een wat ten. JERUZALEM (AFP, UPI) - In Jenin in west Jordanië hebben zich donderdag felle incidenten voorgedaan. Middel bare scholieren richtten barricades in de straten op, staken oude banden in brand en bekogelden de ordetroepen met stenen. Daarop werden arresta ties verricht en werd een school geslo- DEN HA AG- KVP en ARP hebben sterk afwijzend gereageerd op de aandrang van PvdA en VVD om hun abortus- wetsontwerp nog voor de zomer te be handelen. De twee christen democratische partijen vinden dat het .gecombineerde PvdA-WD-ontwerp, waarvan de inhoud woensdag is be kend geworden, zoveel vragen oproept, dat behandeling in de Tweede Kamer op z'n vroegst in de herfst kan plaats vinden. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) stelde zich op het standpunt, dat de Tweede Kamer het recht heeft te weten wat het PvdA-WD-voorstel precies behelst, omdat de kans groot is, dat het gecom bineerde ontwerp een meerderheid krijgt. Haar voorlopige indruk was. dat de PvdA de belangrijkste elementen voor het nieuwe wetsontwerp voor haar rekening heeft genomen, wat bij haar de vraag opriep waarom de WD het vorig jaar noodzakelijk achtte een eigen voor stel ter tafel te leggen. Mr. Van Schaik (KVP) zei grote proble men te hebben met de kernzin van het PvdA-WD-voorstel: „De arts moet on derzoeken of de vrouw in vrijheid en overeenkomstig haar verantwoorde lijkheid jegens zichzelf en haar ongebo ren vrucht tot haar besluit is gekomen". Van Schaik vraagt zich af wat die ver antwoordelijkheid van de vrouw in houdt en hoe die is te rijmen met de ook in het wetsontwerp genoemde verant woordelijkheid van de arts. De KVP- kamerffactie heeft het wetsontwerp 'normloos' genoemd. „We zijn er tegen", aldus de fractie gisteravond. Op de gezamenlijke persconferentie van PvdA en WD, waarop het wetsontwerp werd gepresenteerd, bleek donderdag middag dat de indieners, Lamberts en Roethof (PvdA) en Geurtsen en Veder- Smit (WD), vasthouden aan snelle be handeling in de Kamer. Volgens de vier indieners bevat het wetsontwerp geen wezenlijk nieuwe elementen, die tot een hervatting van de discussie aanleiding zouden kunnen geven. De indieners menen, dat het wetsontwerp is samen gesteld uit onderdelen van de twee eer dere voorstellen van PvdA en WD, waarover de Kamer zich al intern uit voerig heeft uitgelaten. Het nieuwe voorstel zou bij KVP en ARP, zo merkte de heer Lamberts op, hoogstens aanlei ding kunnen geven tot vragen van poli tieke aard. Een extra complicatie voor het tijdstip van behandeling vormt de omstandig heid dat mevrouw Van Leeuwen (met Van Schaik indienster van het KVP- ARP-ontwerp) van 28 augustus tot 12 september voor een NAVO-conferentie buitenslands is. Mochthet wetsontwerp om die reden niet voor Prinsjesdag in de Tweede Kamer behandeld kunnen wor den, dan is uitstel tot begin 1977 vrijwel onvermijdelijk. De maanden na Prins jesdag zijn gereserveerd voor de behan deling van de begrotingen. PvdA en WD bleken het op de perscon ferentie overigens niet op alle punten eens te zijn. Naast de twee in het wet sontwerp genoemde geschilpunten (welke artsen mogen abortus uitvoeren en wie moet zitting hebben in de com missie van toezicht) verschillen de in dieners van mening over opneming van abortus in het ziekenfonds. De PvdA gaat ervan uit dat abortus nu automa tisch in het ziekenfondspakket zal worden opgenomen, terwijl de WD toch wat problemen ziet. Volgens mevr. Veder-Smit heeft abortus niet alleen een medische, maar ook een ethische kant, waardoor de vraag rijst of men verplicht verzekerden mag laten beta len voor iets waar men wellicht afwij zend tegenover staat. mounties Laatste tv-show van de Mounties; radio- en tv-programraa's; strips. FOLDER MET INFORMATIE OVER WATERKWALITEIT akzo WESTERSCHELDE VOOR GROOT DEEL 'NIET GESCHIKT OM TE ZWEMMEN' MIDDELBURG - Van de Zeeuwse re creatiewateren haalt ongeveer één derde deel niet de kwalificatie 'goed zwemwater'. Het gaat daarbij met name om zwemwater aan de biede zijden van de Westerschelde, en in het bijzonder om de gedeelten vanaf de Belgische grens tot ongeveer Bieze- linge en - aan Zeeuws-VIaamse kant - Kloosterzande, tussen Vlissingen en Borssele en ten westen van Temeu- zen: daar wordt het water in een don derdag gepresenteerde folder over de kwaliteit van het zwemwater in Zee land gekenschetst als 'niet geschikt' om te zwemmen. Als 'aanvaardbaar', maar niet goed wordt de kwaliteit van het zwemwater aangeduid tussen Vlissingen en West duin. de verwachting van de commis sie voorlichting recreatiewateren is, dat aan de Zeeuws-VIaamse kant van de Westerschelde het zwemwater tus sen Cadzand en de Braakman en Ter- neuzen en Kloosterzande eveneens als 'aanvaardbaar', maar niet als goed kan worden omschreven. Wel als goed te boek staat - globaal genomen - het zwemwater aan de rest van de Wal- cherse, Noord-Bevelandse en Schouwse kust, in het Veerse Meer, de zuidkant van Tholen en de noordkant van Zuid-Beveland. Die kwalificaties zijn - zo zei gedeputeerde A. L. van Geesbergen woensdagmiddag bij de presentatie van de folder - gebaseerd op metingen in meerdere jaren. Die metingen hebben tot nu toe ongeveer de helft van het Zeeuwse (bui- tenjzwemwater gegolden, ze worden dit jaar op in totaal vijftig meetpunten uitgebried tot alle Zeeuwse zwemwate ren. De bedoeling is, dat dit seizoen tien keer alle punten bacteriologisch worden bemonsterd en dat dit nog va ker gebeurt bij lozingspunten. De gedeputeerde liet als voorzitter van de commissie voorlichting kwaliteit zwemwateren weten, dat de folder met name in de provincie - maar ook daar buiten - op ruime schaal verspreid wordt. Ze gaat. naar VW-kantoren. postkantoren, banken, bibliotheken en dergelijke. Aan de waterschappen wordt gevraagd of men nog dit seizoen uniforme borden wil zetten op plaat sen. waar in het buitenwater lozings punten zijn gesitueerd. Aanduidingen van de waterkwaliteit ter plaatse wor den niet overwogen, zo zei de heer Van Geesbergen in antwoord op vragen. Bijstellen De woensdag gepresenteerde folder met de kaart waarop men in één blik de waterkwaliteit in Zeeland kan af lezen geldt voor één jaar. Mede aan de hand van de metingen van dit zomer seizoen zal volgend jaar een nieuwe kwaliteitskaart worden ingekleurd. Een en ander houdt in, dat de folder indicaties geeft over de kwaliteit van het zwemwater zoals zich die bij me tingen in voorgaande jaren. Uit een toelichting van de heer G. J Beijen van de milieuinspectie in Zee land werd duidelijk, dat men in be paalde gebieden ..een beetje zat met de hardheid van de kleur." dat gold met name in die kustgebieden, waar nog geen reeks van metingen was gedaan. Aan de hand van ervaring en lokale kennis zijn voor die kuststroken kwali ficaties gegeven, die men dit jaar aan de hand van de metingen zo nodig kan 'bij stellen'. „Maarerzijngeenontoelaatbare miskleunen te verwachten", aldus de heer Beijen. De heer Van Geesbergen signaleerde. dat de kaart met aanduidingen over de kwaliteit van het zwemwater - goed, aanvaardbaar of niet geschikt - laat zien, dat het 'niet overal in Zeeland ro- zegeur en maneschijn is op de recrea tiewateren' Hij vond, dat het 'van enige moed' getuigt- met deze kwaliteits-kaart te komen. „We zeggen niet dat die de ideale presentatie is. We vinden wel, dat dit in alle eerlijkheid een stukje dienstverlening is aan de ei gen inwoners en aan de toersit die in Zeeland zit." Eigen risico Daarbij onderstreepte hij, dat het gaat om voorlichting maar dat men 'in het hele gebied op eigen risico zwemt „Het uitgangspunt is geweest de men sen van advies te dienen", aldus de gedeputeerde. Daarbij werd van de kant van de commissie betoogd, dat Slot zie pagina 6 kolom 3) DEN HAAG - Minister Duisenberg. de PvdA-bewindsman van financiën, heeft deze week in een artikel in het partijblad Roos in de vuist zijn felle kritiek op het ontwerpprogram van zijn partij nog verder toegespitst. Hij noemt bet voor hem onaanvaardbaar dat het partijbe--luur zijn eigen pro gram. dat hij zelf onlangs heelt ont worpen. niet in behandeling wil ne men. Het officiële PvdA-concepl acht hij o.a. te duur. „Met de vorm, de om vang en de inhoud heb ik grote moeite", aldus Duisenberg. De socialistische bewindsman vindt dat het conceptprogram te veel omvattend, te gedetailleerdte zeer op de problemen en wensen van dit ogenblik gericht Is en dat het tot kiezersbedrog moet lelden. Duisenberg wil meer vrijheid in het pro gram voor de ministers in het kabinet „In mijn opvatting kan een democratie alleen functioneren indien In vergaande mate de bereidheid tot delegatie van vertrouwen bestaat. Vertrouwen in de gekozenen en de aangestelden" Omdat het concept zijns inziens te veel omvattend is. verwacht Duisenberg dat tegen het eind van dit jaar. als de PvdA-afdelingen zich er over moeten uitspreken, er veel zal worden ge schrapt. De Britse regering heeft besloten nog twee fregatten naar de wateren van IJsland te sturen ter bescherming van de daar vissende Britse treilers. NA TAXI-BLOKKADE DEN HAAG - Een delegatie van taxi chauffeurs spreekt vanmiddag met de ministers Van Agt (justitie), Westerterp (verkeer) en De Gaay Fortman (binnen landse zaken). De taxichauffeurs be reikten dit resultaat, nadat zij donder dagmorgen urenlang de Haagse in valswegen hadden geblokkeerd. De blokkaden waren opgezet om druk uit te oefenen op het ministerie van jus titie om in de wet geregeld te krijgen, dat taxipassagiers die niet betalen, strafbaar zijn, en dus door de politie op gepakt kunnen worden. De blokkaden, die goed waren geor ganiseerd, werden tegen half elf 's mor gens opgeheven, nadat vechtpartijen waren ontstaan tussen taxichauffeurs en gedupeerde automobilisten, en na dat premier Den Uyl had toegezegd dat de regering met een afvaardiging van de chauffeurs wilde praten. Bij dat al speelt het algemene ongenoe gen van de taxichauffeurs over hun be veiliging tegenover agressieve passa giers een grote rol. Na de moord op een Haagse taxichauffeur op 2 maart bij een vuilnisbelt in Rijswijk - en eerder op een chauffeur in het Gelderse Vaassen - be sloten de chauffeurs tot hardere acties als de regering geen wettelijke maatre gelen voor hun bescherming zou nemen. Aan de blokkades kwam mede door bemiddeling van het Tweede-Kamerlid Van der Doef iPvdAj een einde. Van der Doefnam contact met de leiding van de actie op en stelde zich vervolgens in verbinding met minister-president Den UyL Die kon, na ruggespraak met zijn collega's, toezeggen dat de ministers Westerterp (verkeert, Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) bereid waren vanmiddag al een de legatie van de taxichauffeurs te ontvan gen. Onmiddellijk na die toezegging kwam via het mobilofoonnet van de taxicen trale de order dat de blokkades moesten worden opgeheven. Op de weg naar en uit Wassenaar was dat al gebeurd. Daar hadden de taxichauffeurs zich juist te ruggetrokken nadat enigen hunner slaags waren geraakt met woedende au tomobilisten. Actieleider Jan Beets (43) zei niettemin dat het hem was opgeval len dat het publiek „zoveel begrip voor onze blokkades opbrengt". Door de blokkade van de taxichauffeurs kon de Tweede Kamer donderdag niet op de gebruikelijke tijd haar vergader ing beginnen. Toen om kwart over tien de vergadering zou moeten beginnen, bleken er slechts 53 kamerleden door de blokkade te zijn gekomen, een aantal dat voor kamervoorzitter Vondeling te gering was om te kunnen beginnen. De leiders van de blokkade waren dik tevreden met het resultaat van de actie. Onder hun volgelingen hadden ze niet slechts chauffeurs uit Den Haag, maar ook uit Amsterdam. Utrecht. Rotter dam en een kleine twintig andereplaat sen. De leider van de Rotterdamse deel nemers, W. van Koppen: „Tot nu toe hebben we nog nooit kunnen praten over de rechtsbescherming van de taxi chauffeur. Ik hoop dat er nooit meer een blokkade nodig zal zijn". De woordvoerder van de landelijke commissie veiligheid taxichauffeurs. P. Schabracq in Amsterdam, legde er de nadi%c op dat de blokkades niet van tevoren waren beraamd. „Wij wilden op hetBinnenhof demonstreren. We wilden er met zoveel mogelijk taxi's naar toe om er een imitatie-doodskist neer te ze t. ten. Dat werd ons verboden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1