ULTIMATUM REGERING LOOPT 31 JULI AF Abortus uit strafwet Machinist Sprinter reed wissel open ETI wil in drie jaar kleine en middelgrote bedrijven doorlichten Loonmaatregel bij uitblijven vergelijk vandaag - Pas over weken onderzoek spoorweg- ongevallen raad CONCLUSIE INTERN ONDERZOEK NS: SLACHTOFFERS RAMP OPGEBAARD INKADER LANDELIJK VOORLICHTINGSPROJECT Slachtoffer uit Goes vrijdag begraven Goed zicht? Allicht! pagina l'i (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Vakbeweging en werkgevers krijgen tot 1 juli de tijd om het met elkaar eens te worden over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van dit jaar. Lukt dit voor 1 juli niet, dan krijgen ze nog de tijd tot 31 juli. Is er dan nog geen overeen stemming bereikt, dan zal minister Boersma voor het tweede halfjaar een zekere loonsverbetering bindend voorschrijven. Deze verbetering kan worden opgelegd uitsluitend in de vorm van een gehele of gedeeltelijke prijscompensatie. Dit staat in een bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp waarin nadere regels voor de loonvorming voor de tweede helft van 1976 worden gegeven. Die regels zijn door het ka binet in het wetsontwerp nog niet concreet ingevuld. Men wil eerst de vakbeweging en de werkgevers de kans geven het met elkaar eens te worden. Dit opnieuw verlenen van de bevoegdheid tot ingrijpen door de overheid was nodig, omdat de huidige Loonwet ingrijpen voor slechts een halfjaar toestaat. Vanaf 1 januari van dit jaar geldt tot 1 juli de loonmaatre gel. Toen in december de loonmaatregel werd afgekondigd, werd door het kabi net al gezegd dat die maatregel vor het gehele jaar zou moeten duren, wilde men enig effect sorteren. Ook toen Een koning zal op 18-jarige leeftijd mogen regeren en ook vrouwen krij gen toegang tot de troon in Spanje. Dit staat volgens het Spaanse persbu reau Logos in een wetsontwerp tot wijziging van de troonsopvolging. In oktober zal er een volksstemming over worden gehouden, samen met het plan tot parlementaire hervorming, aldus Logos. fPAGCIA 2 s/oe-Il kgb Elsevier bracht gegevens over Russi sche spionnen op tafel, maar - aldus de minister - wel onvoldoende gegevens. aquarium bezuinigen De regering moet met meer dan één procent bezuinigen vinden de werkge vers. gezichtsverlies Het is kwalijk gesteld met het ge zichtsvermogen van de Nederlandse automobilist. beker PAGINA 17 school-tv De VARA brengt Multatuli's Vorsten school; radio- en tv-programma's; strips. ^PAGINA 19 huiver 'Amerikaanse investeerders zijn hui- verig voor Nederland; beurs, economie, financien. werd al gezegd, dat het kabinet naar wettelijke maatregelen zou zoeken om de mogelijkheid te hebben voor de rest van het jaar ook te kunnen ingrijpen. Duidelijk laat het kabinet nu eerst de eer aan de sociale partners, met in grijpen als stok de deur. De minister wil echter de overlegstructuur duide lijk verbreden. Via het nu ingediende wetsontwerp geeft hij de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel de ge legenheid advies uit te brengen. De ITALIË MAG HELE IMPORT AFREMMEN DEN HAAG (ANP) - Italië heeft woensdagavond van de Europese commissie toestemming gekregen, zijn import af te remmen door voor alle uitgevoerde produkten (zowel in dustriële als landbouwprodukten) een depotregeling in testellen. Vijftig porocent van de waarde van al deze produkten zal bij een bank gede poneerd moeten worden. De comm- missie heeft, de toestmmming gegeven vooreen periode van drie maanden. De maategel ging in woensdagnacht. partners in de Stichting van de Arbeid behoeven echter deze RMHP nog niet toe te laten. De minister merkt wel op, dat deze maatregel echter een tussen station is naar een definitieve oplos sing van de vraagstelling wie nu al of niet representatief moet worden geacht. In het ingediende wetsontwerp wordt voorgesteld ook de ontheffings bepalingen op de loonmaatregel soepe ler toe te passen. Tot nu toe konden partijen bij cao-overleg alleen onthef fing van de maatregel krijgen als sprake bleek van aperte onbillijkhe den, Nu wordt de ontheffingsmogelijk heid verruimt tot alle arbeidsverhou dingen en niet alleen tot cao's. Doch het geven van afzonderlijke vrijstellin gen en ontheffingen zal in een ernstige economische situatie uit de aard der zaak slechts in zeer beperkte mate kunnen geschieden, aldus de minister. MINIMUMLOON In een afzonderlijk wetsontwerp vraagt het kabinet de bevoegdheid om het wettelijk minimumloon langza mer te laten stijgen dan thans wette lijk is voorgeschreven. Gaat de Kamer hiermee akkoord, dan zullen de mini mumlonen minder stijgen dan het wettelijk voorgeschreven percentage van de loonstijging over de periode oktober 1975-april 1976. ..Als van deze mogelijkheid gebruik wordt gemaakt - en dat hangt mede af van de resultaten van het loonoverleg met het bedrijfsleven - dan moet naar de mening van de regering de daaruit voortvloeiende achterstand per 1 ja nuari 1977 ongedaan worden ge maakt". aldus minister Boersma. Als de Tweede Kamer hiermee akkoord gaat, zullen ook een aantal sociale ver zekeringen, die gekoppeld zijn aan het wettelijk minimumloon, minder stij gen. Deze sociale verzekeringsuitkeringen zijn: de aow. aww. akw. de kinderbijs lag voor zowel werknemers als zelf standigen, de wao en de Coordinatie- wet Sociale Verzekeringen. Hiermee wil het kabinet nu ook de trekkers van sociale verzekeringen in de pas van de matiging laten lopen, zoals alle inko mens dit al vanaf 1 januari moeten doen via net loonbesluit. Kritiek. De nu geopende mogelijkheid tot verlenging van de loonmaatregel zal vooral bij de linkse partijen veel kri tiek ontmoeten. De PvdA wees desge vraagd op een reeds bekend standpunt van de partij, namelijk dat men nooit aan een ingreep in de contractlonen zal meewerken, zolang niet ook de vrije beroepen worden aangepakt. De socialisten weigeren om een loonbeheersing van de regering los te zien van een strakker prijsbeleid en de garantie ciat meer winst leidt tol meer werkgelegenheid. Over de wijziging van de wet op het minimumloon kon digt de PvdA nu al aan. dat men er nauwlettend op zal toezien dat de mi nimumloner er geen cent bij zal in schieten. De PPK heeft zich bij monde van haar partijvoorzitster, Ria Beckers, en haar politieke leider, De Gaay Fort man, op het laatste PPK-congres al uitermate sceptisch opgesteld ten aanzien van een verlenging van de loonbeheersing. De CPN is er faliekant tegen. De CDA-parlijen hebben nog niet officieel gereageerd, maar een woordvoerder van de KVP zei dat de stap van de regering precies is wal de christen-democraten van bet kabinet hebben gevraagd. GECOMBINEERD VOORSTEL VAN PvdA EN VVD: DEN HAAG - De arts die abortus uit voert, valt niet langer onder de straf wet. Het verrichten van abortus wordt wél omgeven met een aantal waarborgen, zowel wat betreft het be slissingsproces van de vrouw als de zorgvuldigheid van de ingreep. De arts die zich niet aan de waarborgen houdt, komt in aanraking met het me disch tuchtrecht. Dit staat in het gezamenlijk wetsont werp van PvdA en WD over abortus, dat thans openbaar is gemaakt. Het wetsontwerp is een combinatie van de eerdere initiatief-voorstellen van de twee partijen en draagt de handteke ning van de PvdA'ers Lamberts en Roethof en de VVD'ers Geurtsen en Veder-Smit. Het wetsontwerp eist van de arts dat hij. alvorens tot abortus over te gaan, een onderzoek instelt of de vrouw „overeenkomstig haar verantwoorde lijkheid jegens zichzelf en de ongebo ren vrucht tot haar besluit is geko men". Slechts als de arts het nodig oordeelt, moet hij contact opnemen met deskundigen om te overleggen of de ingreep verantwoord is. Binnen acht dagen moet hij de vrouw uitsluit sel geven of hij de gevraagde abortus zal uitvoeren. Het toezicht op de abortusklinieken komt in handen van een commissie van negen leden, die advies uitbrengt aan de minister van volksgezondheid. De commissie kan ook een klacht in dienen bij het Medisch Tuchtcollege als een arts zich niet houdt aan de be palingen van de'nieuwe wet. Negeert de arts de uitspraak van het medisch tuchtcollege, dan wordt hem de be voegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst ontnomen. Over twee onderdelen van het geza menlijk wetsvoorstel zijn PvdA en WD het niet eens geworden. Hierover moet de Tweede Kamer aan het eind van het debat, dat waarschijnlijk pas na de zomervakantie zal plaatsvinden, een beslissing nemen. Deze twee pun ten zijn: 1. De PvdA wil de bevoegdheid tot het verrichten van abortus toekennen aan elke arts, terwijl de WD dit wil voor behouden aan geregistreerde specialis ten. 2. De PvdA wil de commissie van toezicht samenstellen uit deskundigen die al eerder met abortus hulpverlening te maken hebben gehad de WD wil hierover geen dwingende bepaling opnemen. DEN HAAG-UTRECHT - Drie in stanties houden zich bezig met de vraag waardoor dinsdag bij Schie dam twee treinen frontaal tegen elkaar konden rijden, maar de werkgroep waarvan minister Wes terterp zei „een diepgaand onder zoek" te verwachten, de Spoorwe gongevallenraad, zal met zijn werk „pas over een ruim aantal weken" beginnen. Dit verklaarde woensdag de voorzitter van de Spoorwegon- gevailenraad. mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer. „Wij wachten eerst de resultaten af van het Interne onderzoek van de spoorwegen, alsmede dal van justi tie. Zo is onze werkwijze", aldus mr. Schepel. „Op grond van die resulta ten beslist de Spoorwegongevallen raad of men zeif ook een onderzoek zal instellen. Dikwijls is dat niet het geval. In de afgelopen 20 Jaar maar vijf keer. De Spoorwegongevallenraad is een onafhankelijk college van vijf leden, die voor een periode van vier Jaar door de minister van verkeer en wa terstaat worden benoemd. Naast mr. Schepel zijn de leden: prof. mr. V. J. A. van Dijk uit Utrecht, prof. Ir. H. C. A. van Eldik Thieme uit Delft, prof. ir. B. van Bilderbeek uit Den Haag en de Utrechtse wethouder W. A. Kieboom. Wanncer de Spoorwegongevallen raad de NS-rapporten en de processen-verbaal heeft bestu deerd, en zonodig getuigen beeft gehoord, maakt zij een verslag voor de minister van verkeer en water staat, waarin eventueel voorstellen tot verbetering van de situatie of omstandigheden zijn verwerkt. De raad doet geen suggesties om ge vonden schuldigen tc strafTen. Dat is de taak van justitie en NS zeif. Het openbaar karakter van de raad komt tot uitdrukking in de publi- katie van het verslag in de Staats courant. De Amerikaanse senaat heeft woensdag met 86 tegen 7 stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op voortzetting van het proces van detente met de Sowjet- Unie mits dit gebaseerd is op de 'on betwiste' militaire macht van de Ver enigde Staten. SCHIEDAM (ANP) - Behalve fami lie en vrienden hebbven woensdag enige tientallen personen een be zoek gebracht aan de Chapelle Ar- dente die ingericht was in de grote of Sint-Janskerk in Schiedam. Daar waren 22 van de 24 slachtoffers van de treinramp van dinsdag opge baard. De kisten stonden opgesteld in een halve cirkel in het middenkoor van de kerk. Bloemstukken van de Neder- lande Spoorwegen sierden elk van de 22 kisten. Kransen waren gelegd na mens de directie en de raad van com missarissen van de NS, alsmede het gemeentebestuur van Schiedam en Rotterdam. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) heeft woensdagmiddag namens de regering een krans ge legd in de rouwkapel. Vanuit de rouwkapel zullen de kisten met de stoffelijke overschotten volgens wens van de familie overgebracht worden naar rouwkapellen of rouw kamers elders. De naam van het vierentwintigste slachtoffer, dat dinsdag om het le ven kwam bij de treimramp is woensdagochtend door de NS be kendgemaakt, Het is de 25-jarige mevrouw D. E. Boogaard-Marcusse uit Delft. Met het bekendmaken van. haar identiteit is op verzoek van de fami lie gewacht omdat nog niet alle fa milieleden waren ingelicht. SCHIEDAM - Uit het interne bedrijfsonderzoek van de spoorwegen is gebleken, dat de machinist van de Sprintertrein bij Schiedam een voor hem ge sloten wissel heeft opengere den, waardoor hij op hetzelfde spoor kwam als de D-trein van de andere kant. Machinist Kophof van de D-trein heeft meegedeeld dat hij, juist voor dat hij een geel sein passeerde, het licht op rood zag springen. Hierdoor begreep hij dat er nog een trein op zijn baanvak zat, remde af en sprong uit zijn lo comotief. Het onderzoek richt zich thans dan ook op de vraag hoe het komt dat de nu ernstig gewond in het ziekenhuis liggende machinist van de Sprinter door een sein is gereden dat rood had moeten aangeven of waarvoor hij had moeten stoppen. Wanneer een sein licht niet werkt, moet de machinist dat interpreteren ais een stopbevel. Telefonisch - vanaf de seinpaal en dus buiten de stilstaande trein - moet hij de treindienstleiding om instructies vragen. Het baanvak Schiedam-Vlaardingen is, zoals vele trajecten in Nederland, be veiligd als dubbel enkelspoor. Dat houdt in dat van het dubbelsporige traject elk spoor in beide richtingen kan worden bereden. Volgens de dien stregeling passeerde de D-trein een stoptrein, die op zijn beurt wachtte tot de D-trein voor hem weer op het rech ter spoor reed. Intussen moest door een vertraging van twee minuten van de D-trein, ook de Sprinter wachten tot zijn spoor in de richting Vlaardin gen door de D-trein was vrijgemaakt. In plaats daarvan heeft de Sprinter toch toestemming gekregen Schiedam te verlaten en moet onderweg een stoptonend sein zijn gepasseerd alvo rens over het wissel te rijden waarover de D-trein het linker spoor naar rechts zou verlaten. Een zo zware trein als een Sprinter rijdt een wissel open zonder zelf te ontsporen. Maar op het wissel zijn wel beschadigingen gevonden die het openrijden bewijzen. Weinige ogenblikken later botste de Sprinter. Intussen is uit de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen gebleken dat met ingang van de komende dienst ae D-trein niet meer over het linker spoor de stoptrein zal Inhalen. VOOR BEHOUD VAN WERKGELEGENHEID MIDDELBURG - Hel ETI voor Zee- land wil de komende drie jaar werken aan een soort 'programma van door lichting' van de kleine en middelgrote bedrijven in de provincie, onderne mingen in de industriële, de handels- en de horecasector tussen de tien en tweehonderd personeelsleden. Opzet daarbij is om in deze periode van eco nomische crisis te helpen voorkomen, dat bedrijven 'het niet meer redden', zodat de overheid eventueel achteraf met bepaalde problemen wordt gecon fronteerd. Het onderzoekprogramma is een onderdeel van een landelijk SER-initiatief, waarvoor over een pe riode van drie jaar aan Zeeland 'n be drag van bijna zeven ton ter beschik king wordt gesteld. Directeur drs. M C. Verburg van het Zeeuwse economisch technologisch in stituut maakte van deze komende ETI-campagne gewag bij de - infor mele - presentatie van een folder, waarin in kort bestek nog eens de aan dacht wordt gevestigd op de dienstver lenende activiteiten voor het bedrijfs leven van het instituut. Deze brochure zal in een oplage van ongeveer duizend stuks worden toegezonden aan ge meenten. aan handels- en industriële bedrijven en aan allerlei organisaties en instellingen. In landelijk verband gebeurt de door lichting van het bedrijfsleven door de SER-commissie opvoering produktivi- teit. De ministeries van economische en sociale zaken hebben aan deze commissie een bedrag van 30 miljoen ter beschikking gesteld, welk bedrag over rle verschillende provincies wordt verdeeld. De J 675.000 voor de driejaar, die het onderzoek zal duren, komt in Zeeland bij het ETI terecht, mede om dat daar het secretariaat is gevestigd van de Zeeuwse commissie coördinatie produktiviteitsopvoering. September ETI-directeur Verburg liet woensdag weten te verwachten, dat de voorbe reidingen voor dit onderzoek wat Zee land betreft in september rond zullen zijn. In de vergadering van volgende week woensdag zal 't algemeen be stuur zich met deze zaak bezighouden. Dan komt met name ook de organisa torische opzet aan de orde. Voor het ETI houdt de beschikbaarheid van bijna zeven ton in drie jaar onder meer in, dat men voor die periode naast de recente benoeming van de heer D. Kasse op de afdeling 'bedrijf seconomische aangelegenheden' in feite nog één man kan aanstellen om zo aan een voldoende bezetting te ko men om het onderzoek te kunnen uit voeren. Daarnaast is het mogelijk, dat mede uit die pot voor door te lichten bedrij ven een beroep kan worden gedaan op gespecialiseerde krachten buiten Zee land. Omdat de SER-commissie ook het werkklimaat m het onderzoek wi. meenemen, worden behalve ETI even eens instellingen als het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening en de arbeidsinspectie ingeschakeld. Verburg: „De ministeries van sociale en economische zake zijn de laatste ja ren voortdurend geconfronteerd met bedrijven, die al in moeilijkheden za ten. die het vooreen deel ook niet meer konden bolwerken. Als men er in een eerder stadium bij was geweest, had men vaa nog wel meer kunnen doen voor het behoud van werkgelegenheid bij een aantal ondernemingen. Nu heeft men gezegd: laten we kiezen voor een andere benadering, laten we pro beren de zaken een beetje vooraf pro beren te bekijken, zodat misschien problemen voorkomen kunnen wor den. Bedrijven, die dat willen kunnen zo worden doorgelicht." Hij betoogde, dat men bij het ETI 'nuchter genoeg is om niet te ver- (Slot zie pagina 4 kolom 1) GOES - Vrijdag zal het stoffelijk overschot van de 29-jarige Laurens Christiaan van der Waal uit Goes in Capelle aan de IJssel ter aarde wor den besteld. Zoals gemeld, was de heer Van der Waal een van de vie rentwintig slachtoffers van de trein ramp bij Schiedam. De Goesenaar zat in de stoptrein van Hoek van Holland naar Rotterdam. Hij was op weg naar zijn werk. De heer Van der Waal was werkzaam bij het loodswezen. Hij woonde pas enkele maanden in Goes. Het slachtoffer was afkomstig uit Capelle aan de IJsseL Hij was gehuwd en had geen kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1