zuivelland. Moederdag '76: Heeft iedereen genoeg? Vrij kamperen in Valkenisse in nachtelijke uren afgelopen PZC/r 'Lokkoe' vangt ontsnapte stier halfboter „Kerk moet meer serieus rekening houden met situatie van jongeren" kunst Muziek maken voor anderen, fijne bezigheid Voor miljoenen moeders is 9 mei de "Moederdag van de honger" WOENSDAG 5 MEI 1976 RAAD BESLIST: TUSSEN 7 UUR 'S AVONDS EN 8 UUR 'S OCHTENDS RAAD AKKOORD MET ONDERZOEK ZEEWATER DOOR RIJKSWATERSTAAT KOUDEKERKE - Voortaan is het in de gemeente Valkenisse verbo den om in de nachtelijke uren 'kampeermiddelen' te plaatsen op een parkeerplaats of langs de openbare weg. De gemeenteraad nam dinsdagmiddag deze bepaling aan als wijziging in de voor de ge meente Valkenisse geldende kam- peerverordening. Tussen zeven uur 's avonds en 8 uur 's morgens is deze mogelijkheid van 'vrij' kam peren dus uit den boze. Burgemeester S. Francke: „De be doeling is alleen op te treden als er werkelijk in overnacht wordt. En in de praktijk is dat kamperen op een parkeerplaats of zomaar langs de weg voorgekomen Sanitaire voor zieningen zijn er niet. dus men ver dwijnt 's morgens in een bosje. Der gelijke dingen moeten we maar eens tegen gaan." Hij zei dat op opmer kingen van PvdA-PPR-PSP- raadslid J. Aamoudse, die stelde blij te zijn dat paal en perk wordt gesteld aan deze overnachtingen, maar de redactie van de bepaling niet waterdicht vond. „Als iemand nou eens 's ochtends vroeg op stap wil en derhalve 's avonds de cara van alvast heeft buiten geplaatst. Dan zou-ie ook strafbaar zijn," zo vroeg hij zich af „Of iemand die 's avonds laat is thuis gekomen en geen zin meer heeft zijn caravan binnen te zetten. Precies het zelfde punt." meende het raadslid. Burgemeester Francke bracht nogmaals naar voren dat alleen tegen diegenen wordt opgetreden, die in zo n kampeermiddel' over nachten. Hij schaarde zich achter een opmerking van de heer H J Vader (Gem. Bel.-WDi. die zei dat in feite geen enkele regel in de bepa ling waterdicht valt te maken. „Het is dus het beste dat de politie een beetje soepel optreedt." meende hij. Burgemeester Francke zegde toe. dat het college de zaak opnieuw zal aankaarten bij de raad. wanneer toch weer hiaten in de bepaling zijn gebleken. De gemeenteraad schaarde zich eensgezind achter het voorstel van de heer Francke om rijkswaterstaat in de periode eind mei. begin sep tember onderzoekingen te laten verrichten naar de kw aliteit van het zeewater. In die periode zou de kwa liteit van het water tien keer kun nen worden gecontroleerd. Provinciale dag Unie Vrouwelijke Vrijwilligers GOES - In de aula van verpleeghuis Ter Valcke' te Goes is de jaarlijkse provinciale dag van de stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (UW) gehouden. De bijeenkomst, die door ongeveer honderd dames uit alle Zeeuwse afdelingen van de UW werd bezocht, werd geopend door de presi dente van de afdeling Goes, mevrouw A. H. Luteijn-Nijsse, die in haar korte openingswoord alle aanwezigen har telijk welkom heette. Hierna hield Kakebeeke-Mosselmans. de provin ciaal presidente, een inleiding over het werk en de doelstellingen van de UW. Vervolgens hield de reumatoloog dr. F. de Jonge een lezing met dia's over de verschillende stadia van reuma. Na de lunch vertelde drs. K. de Korte over zijn expeditie naar Ijsland en liet hij dia's van deze reis zien. De provinciale dag wordt volgend jaar in Vlissingen gehouden. Nederlaagtoemooi van vv Nieuwland NIEUWLAND - In het kader van het dertigjarig bestaan van de vv Nieuw land, houdt deze vereniging de ko mende weken een nederlaagtoemooi op haar sportveld. Vandaag, woensdag, wordt de eerste wedstrijd gespeeld. Dan treden tegen elkaar aan de teams Nieuwland 1 en Krabbendijke 1, Tot 9 juni staat weke lijks iedere woensdag een wedstrijd op het programma. De ontmoetingen be ginnen 's avonds om half zeven Hengel wedstrijd De hengelsportvereniging "Vlissingen' hield haar jaarlijkse hengelwedstrijd in het Veerse Meer. De 97 deelnemers vingen slechts 18 vissen waarbij 14 fo rellen boven de maat. De eerste 10 prijswinnaars zijn: 1 A. Siegers 58 pnt; 2 P. B. Kruit 33 pnt: 3 D. Davidse 32 pnt; 4 M. Weug (jeugdlid) 32 pnt; 8 Rudy Luitwieler (jeugdlid) 30 pnt; 7 J. C. Mes 30 pnt; 9 J. Schotman 29.5 pnt; en 10 Rens Weststrate (jeugd lid) 28.5 pnt Nieuwe inwoners van Middelburg krijgen bezoek MIDDELBURG - Leden van de afde ling Middelburg van de Zeeuwse vrouwenraad beginnen binnenkort met een nieuwe activiteit. Een der tiental dames gaat de nieuwe inwo ners die zich in april vanuit een an dere gemeente in Middelburg vestig den een bezoekje brengen. Op deze manier wil men bereiken dat de nieuwe inwoners zich zo snel moge lijk in hun nieuwe woonplaats thuis zullen voelen. Bij hun bezoeken zijn de leden van de vrouwenraad voorzien van de nodige informatie die de ge meente Middelburg beschikbaar stelt. VOO Vlissingen hield vergadering VLISSINGEN - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) afdeling Vlissingen hield maandag een verga dering in het wijkcentrum 'Open Hor De heer J A. Massink, hoofd van de .samenwerkingsschool 'De Triangel', hield een inleiding over het buitenge woon onderwijs en over 'De Triangel' in het bijzonder. Na de pauze kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde. Mevrouw A. van IJssel-Jutte werd gekozen in de kascommissie. De heer J. C. Cornelis besprak vervolgens de voorstellen voor de landelijke jaar vergadering zaterdag 22 mei in Hoog- eveen. De vergadering machtigde het bestuur om afgevaardigden voor de jaarvergadering aan te wijzen. Congres VDB in Vlissingen VLISSINGEN - De Vereniging van Di recties bij het Beroepsonderwijs (VDB) houdt vrijdag 7 en zaterdag 8 mei het zomercongres in hotel "Bri tannia te Vlissingen. Vrijdag komen de deelnemers aan het congres tegen tien uur in Britannia' aan. De voorzitter van het rayon Zee land van de VDB spreekt om hall elf een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna de landelijk voorzitter het zo mercongres zal openen. Om elf uur ver trekt 't gezelschap naar Middelburg, waar een bezoek wordt gebracht aan het Provinciehuis s Middags om twee uur wordt geqjroken over de contou rennota van minister Van Kemenade. Later volgt het eerste deel van een pa neldiscussie met een aantal leden van de vaste commissie voor onderwijs van de tweede kamer. Na een pauze volgt het tweede deel van deze discussie. Dit zal tot omstreeks vijf uur duren In de avonduren wordt een diner- dansant gehouden. Zaterdags staat een huishoudelijke vergadering op het programma Deze begint om negen uur Brandweerwedstrijden in Bruinisse BRUINISSE - Zaterdag 8 mei worden in Bruinisse brandweerwedstrijden gehouden. Aan die wedstrijden wordt deelgenomen door brandweerkorpsen van Schouwen-Duiveland, Walcheren en Zuid-Beveland. In totaal doen er dertien vrijwillige brandweerkorpsen mee. De wedstrijd wordt georgani seerd door de vereniging van bevel voerenden bij de gemeentelijke vrij willige brandweren op Schouwen- Duiveland. De wedstrijden worden gehouden in de Nieuwstraat. Om negen uur is er een ontvangst op het gemeentehuis door het college van b. en w. De wedstrijden beginnen om half tien. Zaterdagavond zal burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse in het dorpshuis de prijzen uitreiken. provincie J} DS. H. HOOGENHUIS TIJDENS BIJEENKOMST GEREFORMEERD JONGERENWERK: mee j. koets nam afscheid van pgcj MIDDELBURG - „De kerk zal meer rekening moeten houden met situaties van jongeren en daarop ook serieuzer moeten ingaan dan in het verleden is gebeurd. De vrijheid om zichzelf te zijn moet hen voluit worden gegeven". Dat betoogde ds. H. Hoogenhuis. stu diesecretaris van het landelijk depu- taatschap Jeugd en Jongerenpastoraat op de jaarlijkse contribuantenraad van het provinciaal gereformeerd centrum voor jeugd en jongerenwerk (PGCJ) in Middelburg Ds. Hoogenhuis sprak over de relatie 'Kerk- en jeugdwerk'. De contribuantenraad werkte verder een huishoudelijke agenda af. daarbij werden jaarverslag, financieel verslag en begroting 1976 onveranderd goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd afscheid gèriorrfen van de dames M. Joziasse, J. Sroo en J. Koets en de heren B. Volmer en A. de Feyter. Met namé mejuffrouw Koets nam een belangrijke plaats in het bestuur in. Zij was meer dan 20 jaar actief binnen het gereformeerd jeugdwerk. Vanaf de op richting van het PGCJ in 1967 nam zij het secretariaat waar. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen mevrouw L. Hohenstein uit Ka- pelle. mevrouw De Haan uit Middel burg, de heer A. Gideonse uit Koude- kerke. de heer H. Quist uit IJzendijke en de heer S. Vereist uit Middelburg. Verder kwam naar voren dat erm de 'levensvatbaarheid' van het PGCJ in onderzoek heeft. Hoewel men bij het PGCJ zelf vindt dat de mankracht nog te gering is voor het vele werk lijkt het ministerie te twijfelen aan de leven svatbaarheid Men hoopt nu dat het onderzoek nadrukkelijk het bestaans recht van het PGCJ-Zeeland zal aan tonen. LOSGEBROKEN BIJ ABATTOIR MIDDELBURG MIDDELBURG - Een 'lokkoe' en De slier ontsnapte omstreeks kwart kon de stier tot rust worden ge- zeer veel touw waren dinsdagoch- over elf en liep de Siesweg op. bracht en met behulp van veel touw tend nodig om een bij het Middel- worden terug geleid naar de plaats burgse abattoir losgebroken stier te Dankzij het gebruik van een koe van bestemming, het abattoir. Concert in het kuder 'Leraren als uitvoere kunstenaar' GLaelI» Bergman, altviool. Hu Kerkhove. Plano en Ebred Reynen viool, rr cuinpo&iUen van o.a Debussy. GUnka Hummel. Glsella Bergman en Ruud Kerkho\ belde oud-leerlingen van de Zeeuw Mujriekschool en nu als leerkracht a: deze school verbonden gaven gister vond In samenwerking met de muac student Ebred Breyen een klein co cert in de foyer van de concertzaal Middelburg Het is een goed Idee v; de muziekschool om diegene, die da behoefte aan hebben, gelegenheid gevent ook op een andere wijze de mu ziek uit te brengen. Men weet het zo langzamerhand wel dat dê lesgever vaak tol over zijn oren in het werk zit. zodat hel musiceren, zoals dit op de wijze van gisteravond lol stand kwam er vaak bij inschiet, zeker wanneer men tot een optreden besluit, want dal Is een heel andere materie dan in in tieme kring spelen. Voor deze muziekstudenten-docenten is kenne lijk nog niets te veel. want zij zitten in de periode waarin alles kan Het pro gramma werd geopend met de "Sonate in g" voor viool en piano van Tartini. Deze componist heeft een geweldig oe- vre op zijn naam staan, hoewel niet al les even belangwekkend is. Bovenge noemd sonate was dit wel. Ebred Reyen. die reeds vaker, maar dan met een kwartet te Middelburg optrad, was een andere Ebred dan een half jaar ge leden. Toen een wat schuchtere te be scheiden violist, die men graag wat zou willen oppeppen; nu. voor deze lang niet gemakkelijke sonate klaarstaand, was daar ineens de violist Ebred Reyen. Moeiteloos speelde hij de vaak lastige dubbelgrepen; zijn toon was veel voller geworden en hij had veel meer greep op de muziek dan voor heen. Vooral in de langzame delen (en hoe moeilijk is het om een langzaam tempo goed te spelen), kwam zijn spel uit. En zo werd deze Tartini alle eer aangedaan. Rudi Kerkhove begeleidde de solist secuur, maar zijn pianospel was wat sec in deze fase- Heel anders kwam de pianist over in zijn verdere optreden. In één van De bussy 's laatste composities (de etude nr x pour le pianoi. liet deze jonge mu sicus zich als een rnuziek-begaafd-jong talent kennen. Hij wist niet alleen de harmonieën van Debussy op de juiste plaats te zetten, maar hij deed er veel meer mee en dat kenschetste hem als een musicus pur sang Na deze De bussy werd er vanwege de dodenher denking (precies op de getimede tijdi twee minuten stilte in acht genomen Genieten kon men ook van het onbe vangen spel val altvioliste Giselia Be rgman. die voor de pauze van de Rus sische componist Glinka, diens 'So nate voor altviool en piano in d' gloed vol vertolkte. De componist, zelf pia nist en altist eertijds, heeft dit werk niet"'af Runnen maken. Zijn pianisti sche kwaliteiten kwamen hier in de speelse en levendige begeleiding het Br* Solist en begeleider jrten de hoofdscho- oas hier, dat Ruud I meer souplesse be- L opentngswerk. De le wel het 'Duo voor G' van Mozart Wat dit drie delen tel- luisterd te worden is overgaande in een i. die kon handhaven Daardoor was hel Adagio' en ook het Rondo' niet altijd even zuiver In de hoogte Het slotwerk bestond uit de 'Fantasie van Hummel Deze componist een leerling van Mo zart. schreef dit werk eigenlijk voor strijkorkest en twee klarinetten. Ruud Kerkhove verving het orkest op de piano. Zodoende kreeg men niet hele maal een kijk op deze compositie, maar toch wel een idee. Goed samen spel tussen Glsella Bergman en Ruud Kerkhove. waarbij de fraaie alt-toon op markante wijze door de soliste werd weergegeven. Directeur G. W. Berg man gaf een korte tekst en uitleg van de te spelen composities wat voor ve len verhelderend zal hebben gewerkt. De eerste trap naar de Parnassus is wel genomen en voor dit trio geldt maar één ding: Doorgaan. A. L. Examen Aan de Erasmusunlversitcit te Rotter dam slaagde voor het doctoraal exa men economische wetenschappen me vrouw J Anbeek-de Groene te Middel burg. Geslaagden bij het kleuteronderwijs MIDDELBURG - In het bericht over het examen christelijk kleuteronder wijs in Middelburg zijn in de krant van maandag een vijftal namen van ge slaagden weggevallen. Dat zijn: C. J. P Scherpenls.se. A. M. Hoevers. P. A. Keyzer. W. Luitwieler en N. van Mal- degem. allen te Middelburg. Streekcommissie O.-Z.-Vlaanderen TERNEUZEN - In het verslag van de vergadering van de streekcommissie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in de PZC van dinsdag is enige onduidelijkheid ontstaan door het wegvallen van een zin. Het betreffende stukje had moeten lui den: „Voornaamste opposanten: de he ren C. W. A. van Leuven (van de Stich ting Gerneenschapswerk in Hulst) en ir. A. F M. Broekmans (van de Vereni ging Milieuhygiéne Zeeland). /ADVERTENTIE) Half zo vet als roomboter. Voor tafelgebruik. in handige kuipjes. Smeerzacht uit de koelkast. „Mammaaa, ik heb een gcheimnis voor je. Zul je niet kijken? Anders zie je dat het een blaadjesboekwijzer is. Ik versteek het onder mijn bedje hoor." Zo stuiven deze week vele kleuters achter hun moeder langs naar het slaapkamertje. Gekreukeld onder hun jack het allermooiste ca deau voor de belangrijkste vrouw in hun leven, want aanstaande zondag is het weer moederdag. Opgewonden blijheid voor ondermaatse mensjes. En groeiend gesputter bij een hele boel ouders vanwege het overdadige gedoe dat er bijna verplicht omheen hangt. Zoals allerlei advertenties je willen wijsmaken dat geen cadeau eigenlijk groot genoeg is voor dit fantastische vrouwvolk. Terwijl een toenemend aantal men sen dit soort feestelijkheden met liefde zouden uitroeien blijken er minstens zoveel anderen die ze koste wat kost in stand willen houden. Uit een hoek waar je het allerminst verwachten zou: organisaties die zich toeleggen op voedsel- en ont wikkelingshulp voor de arme landen in de wereld. Steeds meer grijpen zij onze uit de kluiten gewassen wel- vaartsdagen aan om actie te voeren. Zoals dit keer Mensen in Nood/Cari tas Nederland. Den Bosch. Want voor miljoenen moeders is 9 mei de „moederdag van de honger." Hulporganisaties die de mensen wakker willen schudden hebben het tegenwoordig erg moeilijk. Doordat de ellende van een hele planeet dage lijks vanaf de beeldbuis bij je door de kamer vliegt schrik je immers niet meer zo gauw? Erger nog, sommige mensen maken zich kwaad omdat er altijd wel een groepering is die hun plezier komt vergallen. Je met een schuldgevoel opzadelen bij alles waarvan je denkt dat het je goed recht is er zorgeloos van te genieten. Neem nou es zo'n moederdag, is het echt zo erg als het mens naast de droogkap een hairstyler krijgt? Waarom komen ze toch telkens met een dreigende vinger naast je staan om zich met je zaken te bemoeien? Ga vooral niet met vakantie naar Spanje, je weet wel waarom. Ook niet naar Noordafrikaanse landen. Als je ziet hoe ze daar op de markt met die arme beesten sollen. Levende konij nen aan de achterpootjes ophangen m de brandende zon. Weet je trou wens wel hoe een Nederlandse kip zich op een legbatterij staande houdt? Hoe moeilijk die stakker zijn ei kwijt kan? Dat soort eieren zou je niet mogen lusten, denk bovendien es aan je cholesterolgehalte. Bederf steeds elke hap door erbij te vertellen dat het funest voor je gestel is. En als je net denkt dat je alles gehad hebt komen ze met de derde wereld op de proppen Royaal plezier Nee. het valt vandahg de dag niet mee om voor jezelf royaal uit te halen en er nog plezier in te houden ook Toch zou ook zonder de opgeheven vinger van 'Mensen in Nood' de feestpret zo zachtjes aan wel zakken. Eigenlijk hebben we die met z'n allen en voor elkaar grondig bedorven. Gewoon omdat we het voortdurend goed, beter, best wilden inkleden. Vanaf het moment waarop buurman een zakhorloge waard bleek, zag je jezelf staan met een eigengemaakt sigarettenbekertie. En zodra schoon zus voor haar goede zorgen met een volautomatische superelectrisch lichtgewicht-huishouding beloond werd kon je thuis bij eenzelfde gele genheid moeilijk een bos tulpen op tafel leggen. Gooide je er uit louter onzelfstandigheid dus maar wat meer tegenaan, dan zei die ander: „Hé, ze hebben er nogal wat voor over dit jaar, laten wij er ook maar een schepje bovenop doen." Zo hielpen we alle kleine gebaren naar 3e kelder; tja daar heb je weer zo'n zuurpruim. Bekijk nou de ouderwetse moeder dag, thee op bed. vlierbloemen uit de tuin, desnoods een eigengebakken cake met een vreemde deuk in de rug. Je mocht een dag lang beslist zelf de vaat niet doen. En natuurlijk geen keer uit je slof schieten, al moordt het kroost elkaar compleet uit in de strijd wie mag afwassen ol moet afdrogen. Toen om eindeloos van te genieten, nu is van de meeste hoogtijdagen de lol grondig af. Menigeen voelt dat het eind al jaren zoek is en wie uit zichzelf nog niet zo- die middelen in juiste handen het le ven van ontelbare stakkers helpt redden. Vervelend dat 'Mensen in Nood' ons nuchter naast moederdag zet? Maar wanneer ze dat nu es niet zouden wa gen. Vonden we dan uit ons blote hoofd dat bekende gironummer 1111222 van hen? Zijn we daar wel zo zeker van? Caritas Nederland gokt niet met levens, stalt keihard uit hoe miljoenen moeders in de hongerlan- den van Zuidoost-Azié. Afrika, La- tijns-Amerika hun moederdag zullen 'vieren'. Ook een moederdag van de ver ontloken is, struikelt over de ac tievoerders. Radiostemmen, televi siebeelden. krantefoto's, van alle kanten komen holle kreten en honger- ogen op je af. Steeds doordringender vanwege de grote nood. Wie du tot zich laat doordringen, hoeft niet te denken dat hij ooit nog argeloos van zijn super-de-lux genieten kan Van het geld dat wij uitgeven aan overbo dige goederen kunnen ze in een ar- moeland waterputten krijgen. Of mo- torpompen om de akkers te be vloeien. En de mensen daar leren hoe je zo'n ding aan de gang moet hou den. Boerenbedrijfjes stichten of ze aan zaad helpen zodat er later oogst zal zijn. Wij overvoeren ons lichaam met vetten en koolhydraten terwijl overvloed, maar dan een overvloed van ellende. Kinderen die tegen een uitgedroogde borst dood liggen ie gaan. Tranen die zo'n moeder niet meer huilen kan omdat ze er le zwak voor is. „De honger vreet om zich heen als een gulzig monster", zegt Caritas Nederland, „Nooit is de nood zo groot geweest als nu Meer dan 500 miljoen mensen lijden dag aan dag honger En het worden er steeds meer. zo ook het aantal doden. Des kundigen hebben uitgerekend dat er tussen nu en het jaar 2000 circa één miljard mensen, van wie alleen al 200 miljoen kinderen, zullen sterven door voedselgebrek. Als je dat gemiddeld over dit tijdvak berekent kom je op honderdduizend doden per dag". Elke 24 uur de hele bevolking van bijvoorbeeld Middelburg, met die van Temeuzen en Goes plus Duiveland en nog 500 mensen uit- een andere plaats, dood van de honger. Plotse linge honger in landen die zo uitge mergeld zijn dat ze weerloos tegen over natuurrampen staan. Voortdu rende honger van mensen die te arm zijn om eten te kopen Ook onzicht bare honger, vooral bij moeders en kinderen, die verkeerde voeding krij gen omdat eiwitrijk voedsel onbe taalbaar is. Dus worden ze met een volle buik alsnog gesloopt door ern stige gebreksziekten. De stichting 'Mensen in Nood' geeft - evenals talrijke andere voedselhulp organisaties - dagelijks aan duizen den hongerige mensen iets te eten. Maar de rij wordt telkens langer Vandaar hun aanslag op onze uit bundige moederdagplannen. Worden we nu spinnijdig, zetten oogkleppèn op en proberen met een kolossaal schuldgevoel nog iets van het eigen tijdse gloriefeest te redden? Of geven we toe dat we net zo blij zijn met een kleine blijk van waardering, vooral als het uitgespaarde geld de overle vingskans van die andere moeders en kinderen vergroot0 Bij moederdag gaat het toch eigenlijk om net gebaar en daar kunnen ze in de derde wereld nog steeds niet van in leven blijven Verkeerd gekozen, deze dure tijd met zijn nullijn zodat je door de prijsstij gingen almaar minder te besteden hebt0 Dat kon best nog eens mee val len. Want wie de piepers - binnenkort wellicht 2,10 per kilo - bij wijze van spreken per stuk koopt voelt een fractie van de zorgen om de dage lijkse pot. Daar word je niet altijd krenterig van. vaak juist dankbaar omdat het dure spul in elk geval ruimschoots voorhanden is. Zo groeit meestal vanzelf de bereidheid om met anderen te willen delen, bord schuift voordat haar blik langs Zoals een echte moederfiguur, die de tafel glijdt en ze vraagt: „Heeft nooit de laatste aardappel od haar iedereen genoeg?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7