De Sowj et-Unie voert haar defensie inspanning sterk op Spaanse regering aarzelt nog met democratisering IPZCX FIAT -AGNELLI NIET BANG VOOR COMMUNISTEN De Ster-stem van Cees BRITS RAPPORT: GROTE TOENAME VAN RAKETTENBOUW bruik van heeft gemaakt. Frans Happel had ook al uitgezocht, dat daar weinig tegen te doen was. He, zal wel weer niet, maar het blijft toch een vorm van diefstal, vind ik. Ik kan me best voorstellen dat Patria Buddingh's stem wilde gebruiken, hij is tenslotte ook ge bruikt als verbindende stem voor het programma ..Poets", hij heeft een bekende klank, en stemmen met een bekende klank worden om die reden graag voor STER-spots ge bruikt Spits uw oren maar eens, dan hoort u menigmaal een stem (zonder gezicht er bij) waarvan u eerst denkt: ..Waar ken ik die stem toch van?", en waarvan u daarna denkt. „Maar is dat niet. Ja. dat is inderdaad Ko van Dijk. dat is inderdaad Luc Lutz. dat is inder daad Jeroen Krabbé. He, onfatsoen schuilt in de eerste plaats hierin, dat men zich niet tot Buddingh' zelf heeft gewend toen men bedacht dat het een goed idee zou zijn via een Buddingh'-achtige tekst en met een Buddingh'-achtige stem die Patria-snackschelpjes aan te prijzen. Als Ezra Pound zijn stem leende aan propaganda voor het fascisme, waarom zou Cees Bud dingh' zijn stem dan niet lenen aan reclame voor een snackschelpje, dat poëtisch gezien niet eens zo ver afligt van het elastiekje en het dek seltje van Heinz-sandwichspread? Wie zegt dat hij dat niet gewild zou hebben? (hijzelf, althans wat snack- schelpjes betreft, maar tegen het aanprijzen van een goede whisky oj een goede sigaar zou hij geen be zwaar hebben). trijfel Maar blijkbaar meende Patria een goedkopere omweg te hebben ge vonden. en plagieerde de koekfa- briek liever dan dat zij betaalde. Ik kan u zeggen dat dit niet nieuw is. Dimitri Frenkel Frank, die zelf de naam Hadimassa voor zijn satiri sche programma bedacht, moest op een gegeven moment constateren dat een nachtclub in Amsterdam zich ook Hadimassa had genoemd en dat de Mazda-autofabrieken in Nederland met de reclamezin Ha- di-Mazda!" begonnen te werven. Denk maar niet dat zij eerst ge vraagd hebben of dat mocht, laat staan dat zij iets aan auteursrech ten hebben betaald. Hetzelfde geldt voor cafes die ze Bonanza of High Chaparral hebben genoemd, of de Amsterdamse mo dewinkel die zich Stan Laurel heeft gedoopt. Schaamteloos misbruik van andermans naam of creatieve vondst. Een ander geval, maar toch, ook vrij pijnlijk, vind ik de cosmeti- cawinkel in Amsterdam waarvan de eigenares blijkbaar Corrie Vonk heet. Met koeien van letters staat het op het raam. Het is natuurlijk wel handig om die overeenkomst in naam uit te buiten, maar ook nogal gênant, vind ik. NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 5 MEI 1976 opinie en achtergrond ROME (AFP) - De Italiaanse rege ring is gevallen en er komen ver vroegde verkiezingen die de com munisten, naar algemeen wordt voorspeld, geen windeieren zullen leggen. Op grond van die ver wachte stemmenwinst zullen de communisten waarschijnlijk in een of andere vorm regeringsverant woordelijkheid gaan dragen: hetzij in een volksfront met de socialis ten, wal zij zelf vanwege het Chi leense trauma niet ambiëren, hetzij in een 'historisch compromis' met de christen-democraten. Dit vooruitzicht doet de beurskoer sen in Milaan kelderen, maar brengt de grote Fiat-baas, Giovanni Agnel li, absoluut niet in paniek. "Rege ringsdeelname van de communisten moet de mensen niet de stuipen op het lijf jagen', zegt Agnelli. Die rustige stellingname betekent niet dat de Fiat-baas linkse sympa thieën is gaan koestaren. Maar als pragmaticus stelt hij vast dat er 'ook in het linkse kamp verant- woordelijke lieden zijn. Zowel bij de socialisten als de communisten ken ik er een heleboel". Agnelli, zeker in het buitenland het "gezicht" van de grote Italiaanse werkgevers, heeft in een aantal re cente vraaggesprekken opschud ding verwekt met uitspraken als: 'De werkgevers dienen geen enkele politieke formatie, wat haar kleur ook is, een blanco volmacht te ge ven, zonder vastomlijnde garanties voor een te voeren program' en "wij identificeren ons niet langer met de christen-democratie' want 'wij wis ten dat het scheidende kabinet zwak was, maar om dan ook maar helemaal niet te regeren Agnelli, sinds twee jaar voorzitter van de Italiaanse werkgeversorga nisatie, weigert links te verketteren vanwege een 'interessante ervaring'. die van Turijn, waar Fiat zetelt en waar de burgemeester een com munist is. Wij voeren een perma nente dialoog, zelfs waar de ideolo gieën dikwijls met elkaar botsen. Wij proberen samen te werken, sa men doelstellingen te formuleren opdat het zakelijke en maatschap pelijke klimaat in de stad goed is', aldus Agnelli. Agnelli, door de oudere generaties in het Fiat-familieconcem eertijds de 'kwajongen' genoemd, werd in 1966 op 46-jange leeftijd presi dent-directeur. Hij is een man die tot de verbeelding spreekt, reisde de hele wereld rond en telt onder zijn vrienden mensen als Henry Kissin ger en Nelson Rockefeller. Op de leiding van het enorme concern heeft hij een dermate persoonlijk stempel gedrukt dat men spreekt van de 'Agnelli-doctrine'. Kenmerk van die doctrine is het streven naar optimale verhoudin gen tussen 'blauwe' en 'witte' boorden, waarbij Agnelli de vak bond soms militant, maar altijd tot een dialoog bereid tegemoet treedt, zonder in het door de arbeiders verfoeide 'paternalisme' te verval len. Agnelli droomt van een 'sociaal verbond', een maatschappij waarin 'de spanningen verdwenen zijn'. Men heeft Agnelli vaak verdacht van ambities in de richting der ak- tieve politiek. Hijzelf ontkent dat stelselmatig, maar geeft volmondig toe. 'vanzelfsprekend heb ik poli tieke denkbeelden, het is onjuist de politiek over te laten aan degenen die niet werken'. Italië heeft zich vaak het hoofd ge broken over de politieke 'kleur' van Agnelli, wiens concern een jaarom zet haalt van drie biljoen lire. Mis schien sloeg een vakbondsfunktio- naris de spijker op de kop toen hij zei: Agnelli is geen socialist, geen christen-democraat en ook niks an ders. Hij is Agnelliaan. dat wil zeg gen een realist die altijd mogelijk heid zalzien zaken te doen". Diezelfde vakbondsman wijst erop dat Agnelli een van de eerste wes terse grootindustriëlen was die Mao Tse-toeng de hand drukte: 'omdat Mao voor Agnelli het symbool is van zevenhonderd miljoen Chinezen aan wie hij een Fiatje kan verko pen'. Op diezelfde manier rederend zegt Agnelli over de huidige toestand in Italië: 'Berlinguer (communistisch partijleider) of geen Berlinguer, Fiat zal altijd blijven bestaan'. Om die reden accepteert hij een verschui ving naar links, 'op voorwaarde dat er voor iedereen een zekere mate van vrijheid blijft gewaarborgd'. Hij is zich terdege bewust van het bij de communisten levende trauma als gevolg van de val van Allende in Chili en zegt: 'Italië zal nimmer een tweede Chili worden, want de bour geoisie is er te sterk'. Volgens waar nemers lijkt Agnelli als werkgevers- spreekbuis aan te kondigen dat de Italiaanse bourgeoisie een socialis tisch experiment niet zal boycotten, 'op voorwaarde dat de staat intact blijft'. Italiaanse politieke commentato ren wijzen op de parallel tussen Berlinguer, de communist die de werkgevers niet vreest, en Agnelli, de grootindustrieel die niet bang is voor de communisten. Streeft de een, zo schrijven zij, naar het 'his torisch compromis', de ander lijkt een 'economisch compromis' aan te bicden. Van onze correspondent Robbert Bosschart) MADRID - Hoe meer details er uitlekken over de democratiseringsplannen van het huidige kabi net, des te minder duidelijk wordt het hoe premier Arias daarmee wil voldoen aan het Verdrag van Rome of aan de minimale democratische beginselen. Iedere aanwijzing dat de regering ver antwoording zal afleggen aan een geheel vrij gekozen volksvertegenwoordiging, schittert nog al tijd door afwezigheid. Wel is nu bekend gemaakt op welke manier het kabinet, de Cortes, het „parlement" dat Franco achterliet, een nieuw gezicht wil geven met het wetsvoorstel dat in oktober aan een volksstemming onderworpen zal wor den, samen met de herziening van de opvolgingsregels voor het staats hoofd. Franco noemde zijn dictatuur altijd een „organische democratie". Deze heeft een serie instellingen van grote waarde voor het museum van politieke rariteiten, waaronder de 565 leden van de Cortes. De overgang naar de „Spaanse demo cratie" van premier Arias zal inhouden dat er 580 cortesleden komen, verdeeld in 280 senatoren en 300 gedeputeerden. Beide Kamers zullen echter gelijke rechten krijgen, zodat de indirect ge kozen senatoren de min of meer vrij gekozen gedeputeerden in het gareel kunnen houden. provincie zal er twee afvaardigen, en verder komen er 200 kiesdistricten (per iedere 175.000 inwoners) voor de overige zetels in die Tweede Kamer. Wat die voor bevoegdheden krijgt zal de regering later nog wel eens in eèn wetsvoorstel bekokstoven. De kroon raad, huidig bastion van de rechtse extremisten, blijft onaangetast en ver liest alleen de kerkelijke vertegen woordiger (omdat de Spaanse bis schoppenconferentie al enkele jaren geleden aan Franco had verzocht daar een eind aan te maken). Om lid van deze Cortes te worden moet men 21 jaar zijn (of 35 voor de Senaat) en zijn burgerrechten niet hebben verloren (hetgeen wil zeggen dat velen van de duizenden oppositie leden die de afgelopen jaren veroor deeld werden wegens „ondermijnende activiteiten" voorlopig uitgesloten blijven). Zoals voorheen blijft het staatshoofd op voorstel van de kroon raad de voorzitter van de cortes be noemen. Leider Uit deze vreemdsoortige mengeling van Franco-erfenissen en democrati sche uiterlijkheden, verdwijnt wel de „Nationale Beweging", Franco's staatspartij, maar eigenaardig genoeg behoudt de premier zijn huidige titel van „leider van de Nationale Bewe ging". Ook blijft er een algemeen se cretaris van de beweging bestaan, die evenals nu kabinetsminister zal zijn maar (bij gebrek aan een partij) zal gaan optreden als secretaris van het kabinet. Overigens was de belangrijk ste taak van die staatspartij in de laatste jaren toch al teruggebracht tot het controleren van de sportbonden en het beheren van de voetbaltotogel- den. De politieke activiteit werd toen, evenals nu, voornamelijk door de po litie in de gewenste banen gedreven. Van de senaatsleden worden er 40 door de koning naar believen benoemd en weer 40 waren al door Franco voor het leven benoemd; de overige 200 worden per Spanje's 50 provincies, elk vier le den, afgevaardigd, zonder enige acht te slaan op de enorme bevolkingsver- schillen tussen die provincies. Die af vaardiging verloopt via de indirecte, corporatieve „verkiezingen" waar Franco's „organische democratie" op berustte. De senatoren zullen zes jaar zitten. Vier jaar De wel door het volk gekozen gedepu teerden krijgen maar vier jaar. Elke JL)e dichter Cees Buddingh'. die zijn eerste bekendheid kreeg via de Blauwbilgorgel en zich later ont popte als een geliefd verzenlezer op poëzie-avonden (de ondenverpen van zijn gedichten bewegen zich dan tussen het elastiekje en het dekseltje van een potje Heinz- sandwichspread). beschikt over een stem en een timbre die huns gelijke niet kennen. En u weet. zodra iemand over een unieke stem met een uniek timbre beschikt, leent deze zich tot naboot sing In het cabaret dat dit jaar aan het boekenbal vooraf ging. imi teerde Herman Pieter de Boer ei genhandig Buddingh's stem. en ie dereen in de zaal hoorde meteen dat Cees Buddingh' bedoeld was. maar dat hij het zelf niet was. Het zelfde is het geval met de STER-spot van Patria's snackschelpjcs Je hoort ogenblikkelijk: dit is Bud dingh' zelf niet. maar het is wel de bedoeling datje denkt dat hij het is. Dit effect wordt nog versterkt door dat de uitgesproken tekst zo om en nabij aan de dichtstijl van Bud dingh doet denken, ook al kost het kenners en liefhebbers van zijn poë zie (zoals ik) weinig moeite om het plagiaat te ontmaskeren. Want het is met zijn praatpoëzie net als met bijvoorbeeld Karei Appels schilde rijen: iedereen denkt dat hij en zijn zoontje van vijf het ook kunnen, maar het is noch hem noch zijn zoontje van vijf ooit gelukt. Ik heb Cees Buddingh' even opge beld om te horen hoe dat nu eigen lijk precies zit met dat Patria- plagiaat. Hij vertelde dat hij er door vrienden opmerkzaam op was ge maakt. en dat Frans Happel van het Rotterdams Nieuwsblad (ik ben dus weer eens te laat) al had uitge zocht hoe het zat. Bij Patria zegt men, dat men daar toevallig be schikte over iemand die de stem van Buddingh' aardig kon nadoen, en dat men daar toen dankbaar ge- WIEGEL PRBHTMET DE. PVDR OVER DB RBOgTUS V/CT, WIEGEL K0MPLI- DUISENBERGj LONDEN (RTR) - De Sowjet- Unie zal dit jaar meer dan 200 intercontinentale ballistische raketten (ICBM's) van een nieuwe generatie in dienst stel len en zal de produktie van tal rijke raketsystemen in de naaste toekomst op hoog ni veau voortzetten. Een nieuwe overeenkomst in het kader van de onderhandelingen tussen de Sowjet>Unie en de Verenigde Staten ter beperking van de strategische raketstelsels (SALT) zal vermoedelijk geen onmiddellijke gevolgen voor de produktie hebben. Dit staat in een rapport over de "militaire produktie in de Sowjet-Unie", dat door het Britse ministerie van defensie is opgesteld op basis van inlichtingen van de NAVO en andere westelijke ramingen. Volgens het rapport zal de Sowjet- Unie dit jaar 1.000 gevechtsvliegtui gen (meest met verstelbare vleugels), meer dan 700 hefschroefvliegtuigen, meer dan 3.000 tanks. 4.000 gepant serde personeelsvoertuigen en tot 10 onderzeeboten in dienst stellen. Zes van de onderzeeboten zullen elk met 12 tot 18 ballistische raketten met een bereik van 4.800 mijl zijn uitgerust. Het Kremlin laat ook grote oppervlak teschepen bouwen. Zo zal dit jaar het eerste vllegdekschip, de Kiev, door de Sowjetrmarine in dienst worden geno men. Het schip heeft een veronder stelde waterverplaatsing van 40.000 ton. Het Britse defensie-rapport komt ook met onthullingen over de organisatie van de militaire produktie. Het ministerie van defensie in Moskou is het enige inkoopbureau voor wapens en uitrusting voor het Rode Leger, de marine en de luchtstrijdkrachten. Er wordt scherp toezicht uitgeoefend op de produktie in de fabrieken van het ministerie van defensie-industrie en de militaire produktie van fabrieken die onder zeven andere ministeries vallen. Hoofd van de sector defensie-industrie is Dmitry Oestinov. een secretaris van het Centrale Partijcomite die onlangs werd bevorderd van kandidaat tot vol ledig lid van het Politburo. Raketten Volgens het document omvat het ra- ketbestrijdingssysteem rond Moskou nu 64 lanceerinstallaties. De produktie van vliegtuigen is ge centraliseerd onder het ministerie van vliegtuigproduktie, dat verantwoor delijk is voor zowel het ontwerpen, het onderzoek en de ontwikkeling als voor de produktie van materialen. Er is een omvangrijk programma in uitvoering voor de verbetering van de luchtstrijdkrachten van de Sowjet- Unie en die van de landen van het Warschau-pact. Een nieuwe generatie moderne tacti sche vliegtuigen met verstelbare vleu gels is in serieproduktie. Bij de NAVO hebben zij de code-namen Fencer. Flogger en Fitter C gekregen. De Fencer zou specifiek zijn bedoeld als jachtbommenwerper voor aanval len op gronddoelen. Het eerste eskader van deze toestellen is begin vorig jaar in dienst gesteld. De Flogger, in 1967 voor het eerst door het Westen gesignaleerd en onlangs in dienst genomen, heeft aanzienlijke veranderingen ondergaan. Bij de onderscheppingsjagers worden de oudere typen vervangen door mo dernere als de Foxbat en de Flagon. De Fitter C heeft een verstelbare vleu gel en is ontwikkeld uit de Fitter A. De C is het enige voorbeeld van een vlieg tuig met verstelbare vleugel dat is ontwikkeld uit een toestel waarvan de vleugels niet kunnen worden versteld. Westelijke deskundigen spreken van een typisch voorbeeld van de voorkeur die de Sowjets geven aan de verdere ontwikkeling van een bestaand type boven het ontwerpen van een volledig nieuw vliegtuig. Backfire De Backfire-bommenwerper is het vierde toestel met verstelbare vleu gels. Er zijn er tot nog toe ongeveer 50 gebouwd en de maandelijkse produk tie bedraagt twee. Sedert het toestel in 1970 voor het eerst door het westen werd opgemerkt, is het gewijzigd. De operationele versie, de Backfire B. heeft een grotere spanwijdte gekre gen. De Backfire B vormt een omstreden kwestie in de SALT-besprekingen. De Amerikanen zien het toestel als een strategisch wapen omdat het met bij tanken in de lucht de Verenigde Sta ten zou kunnen bereiken. Moskou stelt dat het een bommenwerper voor mid delgrote afstand is. Volgens het Britse defensie-rapport worden de grondstrijdkrachten uitge rust met technisch steeds moderner materieel, waardoor zij steeds minder afhankelijk worden van kwantitatieve superioriteit. De produktie van tanks is de afgelopen jaren op 3.000 per jaar gekomen. Dit stelt de regering in Moskou in staat een pantserstrijdmacht van 40.000 ge vechtstanks in stand te houden en bo vendien te voldoen aan spoedeisende vraag. Dit was onder meer het geval met de snelle herbevoorrading van Sy rië en Egypte na de oktober-oorlog van 1973 in het Midden-Oosten. Onderzeevloot In het rapport is bijzondere aandacht besteed aan de toenemende kracht van de onderzeebootvloot van de Sowjet-Unie. De afbouw in de afgelopen tien jaar van 90 kernonderzeeboten toont het belang dat Moskou aan dit wapen hecht. Meer dan de helft van de boten is uitgerust met strategische raketin stallaties. In dezelfde periode hebben de Russen nog 30 conventionele on derzeeboten en 40 grote en 70 kleinere oorlogsbodems gebouwd. Ook bij de bouw van schepen blijkt dat kwaliteit steeds meer boven kwantiteit wordt gesteld. De voornaamste werf voor de bouw van onderzeeboten is Severodvinsk. Severodvinsk ligt 500 kilometer bene den de Poolcirkel aan de Witte zee en vanwege het ijs is de haven gedurende de helft van het jaar ontoegankelijk. Ondanks deze nadelen is Severodvinsk uitgegroeid tot de grootste werf voor onderzeeboten ter wereld. De tweede onderzeebootwerf ligt ln Komsomolsk aan de rivier de Amoer in het verre oosten. Ook deze haven ligt bijna het halve jaar dichtgevroren. Het Britse rapport meldt tenslotte dat de produktiekosten van de bouw van oorlogsschepen zijn verlaagd door standaardisatie van uitrusting en on derdelen. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4