Teleurstelling over uitstel van plannen met Grote Markt Goes m3 afval terugnemen NSM moet ruim 2000 Uitstel beslissing Oosterschelde in mei onaanvaardbaar GEVALLENEN HERDACHT Milieu-organisatie in beroep tegen centrale vuilverwerking PZC/P renata almanak REST BLIJFT PERMANENT .ONDER CONTROLE TERNEUZEN - B. en w. van Terneu- zen hebben dinsdagmiddag beslist dat dc N.S.M. tussen.de 2000 cn 2200 rn3 met arsenicum besmet afval moet te rugnemen van de gemeentelijke stort plaats in dc Bonlepoldcr en opslaan op haar fabrieksterrein. Het gaat om dc 1700 m3 die het bedrijf al eerder wilde weghalen plus 3 tot 500 m3 dat zich bevindt op de meetpunten 2 en 7. De rest van de ruim 5100 m3 kan wat het college betreft blijven liggen, al zal Man (80) gewond bij aanrijding in Sas van Gent SAS VAN GENT - De 80-jarige fietser A. K. uil Sas van Gent is maandaga vond bij een verkeersongeval gewond geraakt. Hij is ter observatie naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De heer K., op de fiets ko mend uit het Schulpenpad te Sas van Gent, verleende geen voorrang aan een personenauto bestuurd, door J. K. uit Sas van Gent die over de Statio nstraat reed. De bejaarde fietser werd geschept en kwam op de motorkap te recht waarbij hij met zijn hoofd door de voorruit vloog. Dokter J. de Pus- verleende eerste hulp. De fiets werd totaal vernield, en de personenauto zwaar beschadigd. dit afval via bemonstering onder con trole worden gehouden. Loc burgemeester drs. R. C E. Barbé ver telde. dat hij ervan uitgaat dat de N.S.M. :,3', vuil op zo kort mogelijke termijn - als het kan al deze weck - te rugneemt. Het kan dan worden opge slagen op de stortplaats op het fa brieksterrein. De directie van de Schrijversavond trok veertig belangstellenden MIDDELBURG - In hel Zeeuws Kun stenaarscentrum aan de Lange Noord- straat in Middelburg is dinsdag voor de vierde maai een 'schrijversavond' gehouden. De avond trok een veertig tal belangstellenden. Er waren dit keer een kleine twintig deelnemers, die eigen werk - zowel proza als poëzie - voorlazen of hadden ingestuurd Ook het werk van de afwe zige inzenders werd voorgelezen On der de deelnemers bevonden zich en kele Belgen en mensen uit Eindhoven en Bergen op Zoom. Twee deelnemers vertolkte eigen liedjes met gitaarbege leiding. De avond werd geopend door bestuurslid Anton van Kraaij, die in verband met de dodenherdenking een gedicht van de Mexicaan Octavio Paz voorlas. Zoals ook bij eerdere schrijversavon den is gebeurd, zal het voorgedragen werk worden vermenigvuldigd en tegen kostprijs verkrijgbaar zijn in het kunstenaarscentrum K VP-TWEEDE-KAMERLID CORNELISSEN: ACTIE TEGEN MYTHEVORMING (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Cornelissen van de KVP zal het on aanvaardbaar vinden als in mei niet definitief zal worden besloten over de manier van afsluiten van de Ooster schelde. De heer Cornelissen stelt dat in een persbericht dat hij doet volgen op opmerkingen, die hij onlangs tij dens een persconferentie van de stich ting Natuur en Milieu over dijkverho gingen rond de Oosterschelde maakte. Volgens de heer Cornelissen zijn die opmerkingen in enkele kranten uitge legd alsof de KVP-fractie van mening zou zijn veranderd, In het persbericht stelt het KVP- kamerlid nu: „Ik houd onverkort vast aan het door mij ingenomen standpunt tijdens het mondeling overleg op 27 ja nuari 1976 met de minister van verkeer en waterstaat". In het verslag van dat mondeling over leg staat onder meer. dat de heer Cor nelissen constateerde dat het kabinet vasthoudt aan de afspraak dat tot mei gestudeerd wordt, waarna een beslis sing zal vallen dat er een afsluitbare waterkering komt, tenzij één of meer van de drie ontbindende voorwaarden zich blijkt voor te doen. De heer Corne lissen stelde volgens het verslag dat de studies terecht tot mei worden voort gezet. „Niet ondenkbaar is dat dan blijkt dat zich voor alle vormen van doorlaatbare dammen één of meer ontbindende voorwaarden voordoen. Op grond van het door de Kamer aanvaarde kabi netsbesluit zal dan de Oosterschelde volledig worden afgesloten. Daarover zal zeker een kamerdebat gehouden worden, waarbij sommigen ongetwij feld zullen stellen dat een afdoende be veiliging van Zuidwest-Nederland be reikt kan worden door verhoging van de Oosterscheldedijken tot deltahoog te". aldus de heer Cornelissen. Het leek hem, zo staat in het verslag, van groot belang dat de regering dan een afdoende antwoord heeft op die aandrang, omdat voorkomen moet worden dat de mythe de ronde gaat doen dat tot volledige afsluiting zou zijn besloten zonder dat de alternatie ven deugdelijk in de beschouwingen zijn betrokken. N.S.M. zal vandaag - woensdag - offi cieel op de hoogte worden gesteld van de beslissing van b. en w Of de oplos sing ook de goedkeuring kan wegdra gen van de inspectie volksgezondheid en milieuhygiëne was de heer Barbé niet bekend. ..We hebben tijdens onze vergadering geen contact gehad met de inspectie." Milieu-inspecteur dr A Adriaanse was dinsdag wegens ziekte niet bereikbaar voor commentaar Impasse Met zijn beslissing over het N S.M - afval heeft hel Temeuzense college de impasse doorbroken die rond deze zaak dreigde te ontstaan, toen een speciale werkgroep er niet in slaagde een eensluidend advies te produceren over de hoeveelheid afval die moest worden weggehaald en de berging er van In de werkgroep zitten vertegen woordigers van het bedrijf, de ge meente Temeuzen, provinciale water staat en de inspectie volksgezondheid en milieuhygiëne. Met name deze laat- ste instantie legde ten aanzien van de schadelijkheid van het afval en de op slag strengere maatstaven aan dan de rest van de werkgroep. Muziekvereniging te laat gewaarschuwd: 'stille tocht' in Terneuzen afgelast TERNEUZEN - De inwoners van Ter- neuzen hebben dinsdag, tijdens de do denherdenking, niet kunnen deelne men aan de traditionele 'stille tocht' naar het monument aan de Westsluis. Dit programmapunt verviel, toen bleek dat de harmonie 'De vliegende hollander', die de wandelaars ieder jaar begeleidt, niet beschikbaar was. Door een organisatiefout werd het korps zo laat gewaarschuwd, dat de muzikanten geen kans meer zagen hun muziek in te studeren. De gemeente besloot daarop de wande ling door een deel van de binnenstad te schrappen. Wél legde loco burgemeester dis. R. C. E. Barbe een krans bij het monument. Voor de korte plechtigheid, die werd bijgewoond door een handvol belangstellenden onder wie alle wethouders, had 'De Vliegende Hollander' een drietal trom pettisten beschikbaar gesteld. Padvin ders en zeeverkenners droegen zorg voor het vlaghijsen. jeugdschoenen de grootste stap vppruit Burgpromenade 18 - Middelburg B. en w. Terneuzen bepraten met mr. Boersma voorontwerp TERNEUZEN - B. en w. van Terneu zen gaan donderdag met gedeputeerde mr. J. P. Boersma praten alvorens de finitief een standpunt te bepalen over het voorontwerp-streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. In de b. en w.-vergadering van dinsdag is wel over het voorontwerp gesproken Loco-burgemeester drs. R C. E. Barbé vond het echter te vroeg om medede lingen te doen VLISSINGEN - Op veel plaatsen in Zeeland zijn dinsdagavond de ge vallenen uit de tweede wereldoor log herdacht. Bij tal van monumen ten of op begraafplaatsen werden plechtigheden gehouden, waarbij enkele minuten stilte in acht wer den genomen en waarbij in een aantal gevallen een stille tocht werd gehouden. Onder de belangstellenden bevon den zich als regel vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen, on derdelen van de krijgsmacht, van rijksoverheden en van allerlei instel lingen. De belangstelling voor de herdenking van de gevallenen was in de regel matig. Foto: burgemeester drs. Th. Wes terhout en loco-burgemeester Ch J. Gillissen Verschage bij het monu ment voor de gevallenen op de al gemene begraafplaats in Vlissingen. VOORTDUREND TOEZICHT GEVRAAGD VERGUNNING HINDERWET IN GEDING VLISSINGEN - De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland en de Stichting Zeeuws Coórdinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming hebben beroep aangete kend bij de Kroon tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI) te Terneuzen. B. en w. van Ter neuzen hebben deze vergunning ver- BijschriJt: De grote markt in Goes op een jaar uitgesteld worden (foto PZC). marktdag. De uitvoering van de plan nen, die er met de markt bestaan, zal strekt voor een centraal afvalstoffen- terrein in de Van Wijckhuisepolder te Hoek. Als bezwaren hebben de beide organi saties aangevoerd dat in de vergun ning niets is geregeld met betrekking tot het toezicht op de stortplaats. Vol gens de milieuorganisaties behoort de stortplaats onder voortdurend toezicht tc staan tijdens uitvoeringen van werkzaamheden, zodat alle ongewen ste ontwikkelingen kunnen worden voorkomen. Het storten van afvalstof fen mag slechts gebeuren onder toe zicht van daartoe bevoegden. Als er geen toezicht is, moet het toegangshek met slot en sleutel gesloten worden gehouden, aldus de bezwaarden. De milieuorganisaties hebben in de vergunning bepalingen gemist, die moeten voorkomen dat verontreinigd water uit het stort het oppervlaktewa ter in de omgeving kan aantasten. „Het terrein waarop de afvalstorting plaats heeft, moet zodanig van opper vlaktewater in de omgeving worden afgesloten, dat verontreinigd water uit de inrichting niet rechtstrreeks in enig oppervlaktewater kan geraken", zo schrijft men in het beroepschrift. „Ver ontreinigd water mag op geen enkele wijze buiten de inrichting worden ge bracht. Maatregelen dienen te worden genomen dat wateroverlast tengevolge van de inrichting voor aangrenzende percelen wordt tegengegaan en bema ling mag niet worden toegepast." De milieuorganisaties willen voorts de vergunning uitgebreid zien met bepa lingen die de bodemverontreingiing beperken, door het stellen van een grens tot welke diepte beneden het maaiveld gestort mag worden. In overweging wordt gegeven om te bepa len dat huisvuil en ander aan rotting onderhevig afval niet gestort mag wor den beneden een diepte van 0.50 meter beneden het maaiveld. Een bepaling tot welke hoogte boven het maaiveld mag worden gestort, werd evenmin aangetroffen. Om grenzen te kunnen stellen aan het volstorten van de stortplaats, stellen de milieuorganisa ties voor de maximale hoogte vast te leggen op twee meter boven het maai veld, na het aanbrengen van de laatste afdeklaag. Die afdeklaag zou volgens de VMZ en het Coördinatieorgaan een dikte van tenminste 20 centimeter moeten heb ben, in plaats van de in de vergunning vermelde vijftien centimeter. De or ganisaties wijzen er in hun beroep schrift op, dat een afdeklaag van twintig centimeter eveneens is voorge schreven in een door de gemeente Sas van Gent aan dezelfde CVI afgegeven hinderwetvergunning voor de nieuwe stortplaats in de Kanaalpolder. De mi lieuorganisaties wijzen er op, dat voor het beheer en onderhoud van stort plaatsen landelijk en provinciaal de zelfde bepalingen zouden moeten gel den met betrekking tot het afdekken van afval aan het einde van iedere werkdag. Ook ten aanzien van het storten van chemisch afval en ziekenhuisafval wensen de milieuorganisaties stren gere bepalingen. Zij merken op, dat het afval van verpleeg- en ziekenhuizen eigenlijk niet op een particuliere stort plaats behoort te worden gestort. Wil men dat toch doen, dan verdient het aanbeveling dat dergelijk afval wordt gestort in een daarvoor speciaal gegra ven sleuf van ten hoogste vier meter breed. Het afval moet daarin tenmin ste op 75 centimeter boven de hoogste grondwaterstand worden gestort en onmiddelijk worden afgedekt met een laag grond van tenminse 50 centime ter. In de vergunning is de bepaling opge nomen dat éénmaal per halfjaar bodem- en of watermonsters moeten worden genomen. De milieuorganisa ties menen dat in die voorwaarde on voldoende garanties liggen besloten met betrekking tot de aard van de uit te voeren analyses. Zij geven in over weging om deze voorwaarde zodanig uit te breiden, dat het uit te voeren onderzoek van de bodem- en of water monsters moet gebeuren in overleg met de Inspectie voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne in Zeeland of met het gemeentebestuur van Temeu- De VMZ en het Coördinatieorgaan verzoeken tot slot in hun schrijven aan de Kroon de beschikking van het college van burgemeester en wethou ders van Terneuzen te vernietigen en de verleende hinderwetvergunning in te trekken. ZEEUWSE Wasgoed Zaterdag maakten wij in dit hoekje melding van een intrigerende vondst, die het politiebureau in Vlissingen had bereikt: onder het hoofdje 'Gevonden voorwerpen' troffen wij in dit blad namelijk een wasrek met wasgoed aan. Hoe komt nu een wasrek met was goed bij de gevonden voorwerpen terecht, vroegen wij ons af. En wij opperden de. mogelijkheid van ont vreemding, van een dader, die bij het licht van een afgelegen lan taarnpaal zijn oogst bekijkt, er tóch niets van zijn gading in vindt en het wasrek mét wasgoed teleurgesteld terzijde werpt. Zó kan een wasrek met wasgoed bij de gevonden voor werpen terecht komen, dachten wij. 't Was een foute verklaring hoor. zo leerden wij intussen uit een melding van een eigenaresse 't Wasrek was gewoon van het bal kon van de flat gewaaid. Men kan er twee dingen uit leren. Wij denken ên te slecht over de mensheid èn wij hebben te lang op een dorp gewoond GMC VOORZITTER LINSSEN: „ALS DIT UITSTEL MAAR NIET TOT AFSTEL LEIDT".... 99 HORECA GOES: „UITSTEL IS EEN RAMP GOES - De Goese Middenstand Cen trale (GMC) is ernstig teleurgesteld over het uitstel van de plannen met de Grote Markt in Goes. Ook de Markt- bewoners betreuren het bijzonder, dat dit jaar nog niet begonnen zal uorden met de 'aankleding' van het Goese Marktplein. Zoals eerder in de PZC gemeld, werd in de vergadering van de raadscommissie van financiën, economische zaken za ken. sociale zorg en interne organisatie onthuld, dat pas volgend jaar gestart kan worden met de realisering van de plannen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, om daar nog dit jaar een begin mee te maken De reden: in verband met de 'inrich ting' van het Schuttershofgebied. zal de bejaardensoos aan de Kreukel- markt moeten verdwijnen De bejaar densoos zal worden ondergebracht in de stadsfewekerij aan dé Westwal. Maar dat kan niet eerder, voordat, de meuwe kwekerij, die in de buurt van de televisietoren in de Goese Polder komt, gereed is. Met de aanleg van de nieuwe kwekenj is een bedrag van bijna zevenhonderdduizend gulden gemoeid Omdat het college van b. en w verwachtte, dat de reconstructie van de Grote Markt dit jaar toch geen gestalte meer zou kunnen krijgen (er was al de nodige vertraging opgetre den i. is besloten om het geld dat voor de Grote Markt was gereserveerd te gebruiken voor de aanleg van de meuwe stadskwerij. Die kwekerij zal begin volgend jaar klaar moeten zijn Reactie van GMC-voorzitter Charles Linsen op dat uitstel: „Ik vind 't zeer jammer We zijn van het begin af aan erg gelukkig geweest met het plan. We hebben er altijd positief tegenover ge staan Ik hoop dat er van dat uitstel geen afstel komt Nu was er geld voor gereserveerd. Ik hoop. dat dat geld er volgend jaar ook is". De heer Linssen noemde de opschorting van de plan nen ook teleurstellend voor de mensen, die tijdens de enquête over de plannen en tijdens de hoorzitting over toekom stige veranderingen intensief met de gemeente hebben meegedacht. „Maar aan de anaere kant heb ik ook wel be grip voor de redenering van het ge meentebestuur De inrichting van het Schuttershofgebied en alles wat daar mee samenhangt is natuurlijk ook be langrijk Maar nogmaals, ik hoop dat er van dat uitstel geen afstel komt". Gewoon een rampr Teleurstelling heerst er ook bij de middenstanders en de horcca- exploitanten rond het Goese Markt plein. Horeca-exploitant Jan Luyk bijvoorbeeld: „Ik vind dit verschrik kelijk. Het is gewoon een ramp. We hadden verwacht, dat het dit jaar zou gebeuren. Maar nu geloof ik, dat er voorlopig wel niets van terecht zal komen. Als ze volgend jaar beginnen, zal het zeker nog twee seizoen duren, voordat we hier terrasjes hebben. En dan gaat me nog niet eens om de om zet, maar het aanzicht van de Markt he„? Waarom moet dat toch zo lang duren. Ontzettend jammer...". Café-houder Gerrit Schner „Ik heb er nooit in geloofd, dat het snel voor el kaar zou komen. Er wordt van alles be loofd, maar er komt niks van terecht Let maar eens op mijn woorden, het zal nog minstens tot 1980 duren, voordat hier iets gebeurt. Nou. het zal mijn tijd wel duren". Eigenaar Van Hese van een friteszaak aan de Grote Markt: „Het is zonder meer jammer. Op zo'n manier ga je wel het vertrouwen in het gemeentebes tuur verliezen. Eerst beloven ze wat. en dan komen ze die belofte weer niet na". Mevrouw Andriessen van het mode huis: „Ik vind het jammer. Maar wat moet ik er nog meer van zeggen". Be- drijfleider Jonker van Albert Heijn: „Natuurlijk is het jammer. Als ze nu maar zorgen, dat ze rond Pasen vol gend jaar klaar zijn. Want anders gaat er weer een heel seizoen voorbij". Wethouder L H. de Leeuw van Goes verklaarde desgevraagd dat het ge meentebestuur er alles aan zal doen om de recontructie van de Grote Markt het volgend jaar klaar te krij gen. Hij vertelde, dat het ook voor de Goese gemeentebestuurders wat te leurstellend is. dat de plannen dit- jaar geen gestalte kunnen krijgen, Over de financiële achtergronden van 't- uitstel: ..Aanvankelijk zouden we de bouw van de kwekerij in twee fasen uitvoeren. Maar naderhand is geble ken. dat het aanmerkelijk goedkoper zou worden, wanneer we het in één keer doen Het probleem was echter de financiering. En omdat we door allerlei oorzaken toch al achter waren geraakt met de plannen voor de Grote Markt, leek dit ons de beste oplossing." De voorbereidingen (zoals de inspraak procedure) om te komen tot een aan zienlijke verandering van de Grote Markt, gaan gewoon door. De plannen met de Grote Markt m Goes houden onder meer in, dat het aantal parkeerplaatsen van 152 naar 120 parkeerplaatsen wordt terugge bracht. De Lange Kerkstraatprome nade zal worden doorgetrokken. Er komen terrasjes, kraampjes, bomen, een fietsenstalling, en er wordt aan ge dacht om er een (permanent) podium neer te zetten De kosten worden op ruim driehonderdduizend gulden ge raamd b en w. hebben het ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuis vesting om een bijdrage in de kosten gevraagd. Daar is nog geen antwoord op binnen gekomen. Vragen PPR over raadsvergadering over Geereplan MIDDELBURG - De PPR-fractie in de Middelburgse gemeenteraad zal de beslotenheid van de speciale raads- bijeenkomst over het Geereplan niet respecteren als burgemeester en we thouders geen nadere informatie ge ven over het karakter van deze beslo ten bijeenkomst en de reden waarom deze ook in beslotenheid werd aange kondigd. De fractie deelt dit mee in een toelich ting bij schriftelijke vragen die men over deze zaak aan het college van b en w heeft gesteld. Daarbij schrijft men bezwaar te maken tegen het in beslo tenheid afspreken van een besloten bijeenkomst. Zoals gemeld kondigde burgemeester drs. P. A. Wolters maan dagmiddag in een besloten samenzijn van de raad na de officiële raadsverga dering aan dat op 11 mei een bijeen komst voor de raad over het Geereplan wordt gehouden die een besloten ka rakter draagt. In de schriftelijke vragen die de PPR- fractie hierover nu stelt vraagt men burgemeester en wethouders welk ar tikel van het reglement van orde van de raad van de gemeente Middelburg van toepassing is op de bijeenkomst van 11 mei. Vervolgens vraagt de fractie b en w of zij het m beslotenheid besluiten tot het houden van een besloten vergadering in overeenstemming kunnen brengen met de gemeentewet en het reglement van orde Tenslotte vraagt de PPR-fractie welk staatsrecht met het zogenaamde 'uit gebreid b en w-overleg' heeft te maken. Men doelt hier op de toelichting van burgemeester drs. P. A. Wolters in de PZC van gisteren dat het niet om een raadsvergadering gaat maar om een - wat hij noemde - 'uitgebreid b en w-overleg'. Aan de vragen voegt men dan de me dedeling toe dat 'van de beantwoor ding van deze vragen door u aan ons zal afhangen of wij ons geroepen zullen voelen het besloten karakter van de bijeenkomst van 11 mei te respecteren. Rijtijdencontrole HAAMSTEDE - De rijkspolitie in de gemeente Westerschouwen heeft een rijtijdencontrole gehouden. Tien vrachtwagenbestuurders kregen een bekeuring Er werd een groot aantal chauffeurs gecontroleerd. Gemeente Goes en NS bespraken opnieuw plannen 'stationsgebied' GOES - Vertegenwoordigers van de gemeente Goes hebben dinsdag opnieuw met medewerkers van de Nederlandse spoorwegen om de ta fel gezeten om te praten over de bouw van een nieuw station in Goes. Zoals bekend is men bij NS van plan geld beschikbaar te stellen voor een nieuw station. Die nieuw bouw zou verwezenlijkt moeten worden in combinatie met een ho- telaccomodatie en eventueel een zalencomplex. Bij het NS-station krijgt ook het busstation, dat nu aan de Westwal gevestigd is, een plaatsje. Tenslotte zal de PTT een nieuw expeditiekan toor bij het station neerzetten. Het ziet er naar uit dat een groot deel van de nieuwbouw zal worden ver wezenlijkt door een Zeeuwse bouwmaatschappij. Met die maatschappij is de ge meente Goes in onderhandeling; ook van NS-zijde is geen bezwaar gemaakt tegen het betrekken van deze maatschappij bij de bouw in het stationsgebied. Dinsdagochtend hebben de vertegenwoordigers van NS en de gemeente zich met name beziggehouden met een concept overeenkomst tussen gemeente en NS over met name de stedebouw- kundigeaanpak van het geheeL Be slissingen zijn er dinsdag niet geval len. Wanneer de concept overeenkomst door beide partijen wordt goedgekeurd, kan met de verwezenlijking van de plannen worden begonnen. WOENSDAG 5 MEI 1976 B. EN W TERNEUZEN BESLISSEN ADVERTENTIE provincie 'gezonde voeten" 'n kweaHe van "voetje voor voalje" melen en 'n uitoekieno w-»-cn*v*leeT'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2