Zonnebloem9 onvergetelijke dag op het water extiA Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 5 MEI 1976 SARAH OOSTERLING-MULLER (97): „DIT JAAR HEB IK ER VOOR GEZORGD DAT IK MEE KON" ZEEUWSCH-VLAANDEREN ACHTHONDERD PASSAGIERS TERNEUZEN - Vorige week kon het Zonnebloem-schip 'Geulvallei' weer alle dagen op de Zeeuwse wateren worden gesignaleerd. Voor niet min der dan achthonderd Zeeuws- Vlamingen. afkomstig uit het ooste lijk, het westelijk deel en de kanaal zone, betekende één van die dagen een overgetelijk uitje. Aan boord bevon den zich mensen, 'gasten' zoals de Zonnebloem-organisatie hen hoffelijk noemt, die zelden of nooit de deur uit komen, omdat zij vaak door ouderdom over een niet zo'n goede gezondheid beschikken. De Zonnebloem zet zich voor deze mensen in, niet alleen in Zeeland, maar in geheel Nederland. De Zeeuwse Zonnebloem-vaartochten zijn intussen al een traditie geworden en verheugen zich elk jaar in een grote belangstelling. De oudste gaste tijdens de laatste Zeeuws-Vlaamse vaartocht, de 97-jarige Sarah Oosterling-Muller, bracht kernachtig onder woorden waarom De Zonnebloem bij de mensen aanslaat: „Je hebt plezier". Mevrouw Oosterling is geboren en getogen in St. Kruis maar woont sinds een paar jaar in het Oostburgse verpleegtehuis. Ze is vitaal van geest maar niet zo snel meer ter been. „De zei tegen mijn doch ter: als de Zonnebloem weer gaat va ren, geef je me maar snel op als be langstellende. Vong jaar had ik name lijk gelzen dat ze zoveel plezier hadden gehad. Ik dacht bij mezelf: ik moet ook zorgen dat ik meega" Evenals alle andere Zonnebloem- gasten stond mevrouw Oosterling 's morgens om een uur of zes al naast baar bed om zich reisklaar tc maken. „Meestal sta ik pas om halfnegen op. Het was wel een vroegertje vandaag, maar dat moet je voor je plezier maar over hebben". Tussen acht en half ne gen stond ze aan boord. Nog velen volgden haar voorbeeld. De loopplank werd even later ingetrokken en de 'Geulvallei' kon vertrekken, van Sluiskil door heel Zeeland, met Sluis kil als begin en eindpunt. In de stuurcabine staat kapitein A Oomens uit Maastricht achter het roer. Op het kanaal kan hij de 'Geulvallei' bijna voluit laten lopen, 21 km per uur. Hij is uitermate te spreken over de medewerking van de Zeeuws-Vlaamse havenautoriteiten en medewerkers. „Het gaat niet allemaal van een leien dakje. Aan de overkant van de Schelde is dat precies andersom. Hoorde ie daarnet niet de kapitein van de 'Henri Dunant' het personeel van de haven Temeuzen bedanken voor de gewel dige medewerking? Zo moet het ook. Trouwens die vent weet helemaal hoe het hoort" In de Temeuzense zeevaartsluis ligt het Zonnebloem-schip gelijktijdig met het Rode Kruis-schip 'Henri Dunant'. Als de sluisdeuren opendraaien ver dwijnt de 'Henri Dunant' richting Antwerpen en de 'Geulvallei' zet koers naar Vlissingen. In de keuken Benedendeks, in de keuken, wordt 'De Zonnebloem'-tocht voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen stond onder lei ding van zuster Mariêtte van de Vijver, directrice van de afdeling verpleeg kunde van het Oostburgse ziekenhuis. hard 'gesmeerd' aan de koffiemaaltijd die omstreeks twaalf uur ergens op het Kanaal door Walcheren, tussen Vlis singen en Middelburg, wordt geser veerd Voor de Zonnebloem-helpers, verpleegkundigen van het Oost burgse ziekenhuis leden van de Rode Kruis-colonne. betekent het klaarma ken van de lunches een hele organisa tie. Veel gasten' hebben volgens dok tersvoorschrift een speciaal dieet. Zus ter Adrienne Balemans. kortgeleden nog hoofd van de keuken van het Oostburgse ziekenhuis, stelt het 'menu voor de inwendige mens' samen twee broodjes, een krentenbol, soep. vruch- tenyoghurt. en later op de dag fruit en ijs. Op de twee kijkdekken rent zuster Ma riêtte van de Vijver heen en weer om te kijken of iedereen het naar de zin heeft en of alle zaken naar wens verlopen. Zij heeft de leiding van de Zonnebloem trip van de 'gasten' uit West-Zeeuws- Vlaanderen. „Vroeger voeren we met twee boten door Zeeland. Dit is het eerste jaar dat we het met één boot moeten doen. Er gingen altijd nogal veel bejaarden mee. Die gaan nu nog wel mee. maar teveel bejaarden is niet de bedoeling", vertelt zuster Mariêtte die in het dagelijks leven directrice van de afdeling verpleegkunde van het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg is. Samen met mevrouw M M Wijffels uit Hoofdplaat, secretaresse van De Zon nebloem in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, penxungmeesteresse zuster Gratiana, en de altijd actieve Jacques van Voorenberghe (bekend van zijn brillen-voor-melaatsen-acties) be spreekt zij het programma van de vaartocht Er zullen spelletjes met prijsverlotin gen worden gedaan. Voor het binneha- len van vierhonderd prijzen en 140 zak jes snoep heeft Jacques van Vooren berghe gezorgd. „Voor de loterij aan boord hadden we nogal wat prijzen nodig. Ik wil graag dat iedereen een prijsje krijgt. Daarom heb ik er zo ach teraan gezeten om zoveel mogelijk prijzen binnen te krijgen Het is voor een goede zaak. Ik ben trouwens wel wat geschrokken van sommige reacties van middenstanders. Ik moest nogal eens praten als Brugman om wat los te krijgen". Ouwe Taaie Terwijl Jacques van Voorenberghe dit vertelt wordt het Zonnebloem-lid op de wijs van 'Ouwe taaie' ingezet. Disc-jockey mevrouw Dellacrt zingt het eerste couplet Aanvankelijk wat schuchter maar korte tijd later met meer inzet, wordt het lied gezongen. Als het lied verklonken is grijpt het Oostburgse raadslid G. van Schaick de microfoon. De 'Geulvallei' is inmiddels Walcheren binnengevaren Hij geeft tekst en uitleg over de plannen van een vaste brugverbinding tussen Souburg Vlissingen over het Kanaal door Wal cheren. Regelmatig verstrekt hij zo goed en zo kwaal als het gaat onder de plezierige omstandigheden wat ïnlor- matie over Zeeland 'in opbouw'. Pastoor Buysse uit IJzendijke, tevens vice-voorzitter van de West-Zeeuws- Vlaamse Zonnebloem-afdeling, kwijt zich van een heel andere taak. Hij schuift van tafel naar tafel en knoopt met de Zonnebloemers een gesprekje aan. Dokter Bom uit Cadzand loopt als 'controlerend' geneesheer regelmatig tussen de tafeltjes door. „Ik verwacht niet dat er narigheden komen, maar je moet er wel op berekend zijn. De echte zieke stakkers vind je aan boord van de Henri DunantDaar vind je werke lijk ernstig ziekenMevrouw Torbijn '74i uit IJzendijke. een van de Zonnebloem-gasten, vertelt dat zij 'op doktersadvies' op de 'Geulvallei' is ge stapt. „Ik moet me wel rustig houden. Maar daar ben ik een moeilijk mens in. want ik houd juist veel van het dolle. Tussendoor slik ik wel trouw mijn pil letjes". grinnikt ze. In de stuurhut staat kapitein Oomens ongeduldig te stampvoeten op de vloer. De 'Geulval- lei' ligt al ruim een half uur voor de Middelburgse stationsbrug te wachten. Slikloods P. Bouwman uit Terneuzen, die de Zonnebloem-boot „op de knel punten in de hand houdt", kan de reactie van Oomens wel begrijpen, „Inderdaad, in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn we wel wat anders gewend. Maar daar heb je dan ook scheepvaart". Het Zonnebloemschip 'Geulvallei' lag de Temeuzense zeevaartsluis om vorige week donderdag gelijktijdig met doorgesehut te worden naar cte Wes- het Rode-Kruis-schip 'Henri Dunant' in terschelde. Oudste 'Zonnebloem'-gast aan boord was de 97-jarige Sarah Oosterhng- Muüer, geboren en getogen in St. Kruis maar tegenwoordig woonachtig in het Oostburgse verpleegtehuis. Benedendeks, in de keuken, werden de koffiemaaltijden klaargemaakt. Onder leiding van zuster Adrienne Balemans stond men met zeven man broodjes te smeren. Met een snelheid van 21 km per uur glijdt de 'Geulvallei' van Sluiskil over het kanaal richting Temeuzen De acteurs Frans Strijards en Ton Seller in het stuk De architect en de keizer van Assyrië. Vrijdag 7 mei, Zuidlandtheater, Temeuzen. A RCHITECT EN KEIZER Vrijdag 7 mei is het Projecttheater in net Zuidlandtheater van Temeu zen met De architect en de keizer van Assyrië. een toneelstuk van ArrabaL Het publiek ziet een voorstelling met maar twee acteurs. De schrijver jong leert met ze. plaatst ze in een veelzijdige wereld met uiteenlopende mensen, dromen en situaties. Dat vergt een razendsnelle reactie. De keizert leert de architect-wildeman spreken, waarna de architect de keizer voor de recht- dankt daagt wegens moedermoord. Hij voltrekt het vonnis en eet de vorst op. Na dit moment ontstaat een wisseling van personen: de arcmtect worat keizer en de keizer architect. Het spel kan dus opnieuw beginnen. De architect: Frans Strijards. De keizer. Ton Selter. De voorstelling begint om 20 uur. BEDELSTUDENT Eerder aangekondigd maar toen wegens ziekte van één van de solisten afgelast, zaterdag 8 mei echt: Der Bettelstudent door de Hoofdstad Operet te. Zuidlandtheater. Temeuzen, 20 uur. Met: Marga de Boer. Jacco van Renes- se. Nora Zoon en Antoni Wink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25