„Opzet Navo in gevaar met communisten in regering Advies: elf ziekenhuizen in Amsterdam sluiten PZCA BEGROTINGSTEKORT ALLE EEG-LANDEN FORD WAARSCHUWTNAVO-PARTNERS: Met hogere opleiding langer werkloos Röntgenologen in beroep bij Hoge Raad Vorig jaar ruim 39 min. boeken verkocht Lading soja-olie over rijksweg 20 Engeland geteisterd door droogte COMMISSIE WIL TOTAAL-UITSPRAAK VAN STAATSSECRETARIS HENDRIKS Op huishoudschool in Amsterdam LEERLINGEN STAKEN NA ONTSLAG LERARESSEN Startsein bouw kanker laboratorium Typografen- staking opgeschort DINSDAG 4 MEI 1976 FORT WAYNE (INDIANA) (AP) - In een verkiezingstoespraak in Indiana heeft de Amerikaanse president Ford onder meer ge zegd dat Amerika's NAVO-bondgenoten behoorden te weten dat de opzet van de verdragsorganisatie in zekere mate in gevaar zou komen als Italië of welk ander westers land ook onder in vloed zou komen van de communisten. „Wordt dit het geval dan zullen wij onze positie ernstig moeten herbezien." SCHMIDT: NIET NOODZAKELIJK EEN RAMP" De Westduitse bondskanselier, Hel mut Schmidt, heeft in een vraagge sprek met het tijdschrift Time gezegd dat hij niet graag communisten aan de macht zou zien in Parijs of Rome. maar hij meent dat het niet noodzake lijk een ramp zou betekenen. „We hebben communisten als minis ters en zelfs in een hoger ambt in Lis sabon gezien, en we hebben ze in Reyk javik gehad. Europa is niet ineenges tort. de NAVO evenmin. Ik zou niet graag de communistische partij aan de regering zien in Parijs, of m Rome. of in andere plaatsen Aan de andere kant denk ik niet dat dat noodzakelijk een catastrofe zou betekenen Ik wil niet graag een ramp voorspellen wanneer het mogelijk is dat dergelijke voorspel lingen tenslotte zichzell vervullende profetieën zouden kunnen blijken." Schmidt zei dat zijn land het econo misch 'tamelijk goed" doet en voor spelde dat bij nationale verkiezingen in West-Duitsland net zo min de commu nisten als uiterst rechts winst zouden boeken Positie Toch is het nog te vroeg voor West- Duitsland om een dominerende, lei dende positie in Europa na te streven ..Ik ben me er heel goed van bewust dat de hennnenng aan de tweede we reldoorlog niet is vervaagd. Tot op ze kere hoogte bestaat het gevaar dat deze herinnering weer levendig wordt wanneer er te grote verschillen in de economische en sociale prestaties van dit land in vergelijking met andere Eu ropese landen worden nagestreefd Zo nu en dan waarschuw ik mijn landge noten dat wij onder geen voorwaarde een Duitser moeten aanraden te stre ven naar Duitse leiding in Europa ol zelfs binnen de EEG. Wij dromen er niet van en ik waarschuw iedereen dat ook niet te gaan doen DEN HAAG (ANP) - De werkloos heidsduur van personen met een hogere beroepsopleiding is vrij groot, aldus het CBS in zijn sociale maandstatistiek. Eind december 1975 stonden ruim 6.800 personen met een hogere beropsopleiding als werkloze ingeschreven. Dit bete kent een stijging van ongeveer 1.800 ten opzichte van een jaar daarvoor. Van de mannen was eind december 72 pet en van de vrouwen 68 pet meer dan een halfjaar werkloos. Dit ligt ver boven het gemiddelde van het totaal der werklozen. Van hen was eind november 30 pet. zes maanden of langer werkloos Van de ruim 6.800 werklozen met hoger beroepsonderwijs waren bijna de helft (3.146) onderwijzers en lera ren. Er waren eind december 1.662 werklozen met een hogere techni sche beroepsopleiding en 243 met een hogere economische en admini stratieve beroepsopleiding. DEN BOSCH (ANP) - De twee röntge nologen van het St-Josephziekenhuis in Eindhoven zijn bij de Hoge Raad in beroep gegaan tegen de beschikking van de raadkamer van het gerechtshof in Den Bosch die hun zaak voor be handeling verwezen had naar de rechtbank. Het hof heeft vorige maand de be schikking van de raadkamer van de rechtbank in Den Bosch bevestigd, die de bezwaarschriften van de röntgeno logen hadden verzocht hen buiten ver volging te stellen. Aan de röntgenolo gen P. K. en J. van Z. uit Vlakensw- aard is valsheid ten laste gelegd. De Bossche officier van justitie mr. J. H. M. Peijnenburg. heeft uit het totaal van de uit 1972 onderzochte declara ties een kleine 200 gevallen in de dag vaarding verwerkt. TER WAARDE VAN 580 MLN. DEN HAAG - In 1975 hebben wij met z'n allen 39 miljoen boeken, uitgezonderd encyclopedieën, nas lagwerken en studieboeken, ge kocht voor een totaalbedrag van 580 miljoen gulden. Het jaar daar voor werden drie miljoen boeken meer verkocht met een gezamen lijke waarde van 516 miljoen gul den. De individuele koper betaalde voor een boek een gemiddelde prijs van iets meer dan f14. Bijna de helft van de (algemene) boeken werd verkocht via de boekhandel; 19 procent via de boekenclubs en 8 procent werd rechtstreeks door de uitgever verkocht. Aldus blijkt uit een in opdracht van de Stichting Speurwerk betreffende het Boek gehouden onderzoek naar het koopgedrag ten aanzien van boeken in de eerste negen maanden van het vorig jaar. Qua geldomzet nam de boekhandel 44 procent voor zijn rekening, de boekenclubs gezamenlijk 23 pro cent, de uitgevers 14 procent en de warenhuizen 6 procent. Voor 45 pro cent van het totaal aantal gekochte boeken werd minder dan 10 gulden betaald en voor 82 procent minder dan 20 gulden. De voorkeur van het publiek ging duidelijk uit naar bellettrie; 66 pro cent van de gekochte boeken had betrekking op daee categorie. In to taal 27 procent van het aantal ge kochte algemene boeken betrof ont spanningsromans, waarvoor een gemiddelde prijs van bijna 12 gul den werd betaald. Ruim één op de 10 gekochte boeken was een jeugd- of kinderboek, met een gemiddelde prijs van f7.60. Literaire werken maakten 9 procent van de totale aankoop van boeken uit; er werd een gemiddelde prijs van bijna 15 gulden voor betaald. LONDEN (UPI/RTR) - In Engeland regent het altijd, is de veel gehoorde verzuchting van buitenlandse toe risten. en van de Britten zelf. Maar daar klopt niet veel meer van. En geland wordt geteisterd door de ergste droogte in twee eeuwen. Na een uitzonderlijk droog jaar, en een kurkdroog voorjaar lopen de oog sten gevaar, is er een levensgroot bosbrand-gevaar en werken de waterleiding-bedrijven aan rant soeneringsplannen. In een rapport dat maandag werd voorgelegd aan de Britse minister raad waarwschuwen deskundigen dat het voortduren van de droogte ingrijpende gevolgen kan hebben voor landbouw, industrie, en voor de Britse huishoudingen. „Engeland is net een opgedroogde spons", zegt een van de deskundigen over dit vanouds zeer natte groene eiland. Het Britse meteorologisch instituut schrijft de droogte toe aan de ver and ere weersomstandigheden bo ven de Atalantische Oceaan. Heel Europa ondervindt daar in meer dere of mindere mate de gevolgen van. maar Engeland is het ergst ge troffen. Als gevolg van een reeks zachte winters is de ijskap van de Noordpool teruggedrongen. Daar door nemer, de depressies, die ge woonlijk flinke regenval brachten boven de Britse eilanden nu een noordelijker koers, over IJsland en Skandinavié. Dat heeft ook tot ge volg dat gebieden als Zuideuropa en Noord-Atrika. waar het anders vrij droog is. nu meer regen krijgen. Om de reservoirs van de waterlei dingbedrijven op peil te brengen zou tussen nu en eind juli zoveel re gen moeten vallen dat 1976 de nat ste zomer sinds het begin van de metingen in 1727 wordt. Sommige waterleidingbedrijven hebben hun afnemers al beperkingen opgelegd. UTRECHT (ANP) - De com missie academische ziekenhui zen van het college voor zie kenhuisvoorzieningen meent dat moet worden bestudeerd of het mogelijk is. het Sloter- vaartziekenhuis in Amsterdam (nu 700 bedden) te verbouwen en uit te breiden tot een aca demisch ziekenhuis met 950 bedden voor de universiteit van Amsterdam. Zij geeft daaraan de voorkeur boven een andere mogelijkheid om het Wilhelmina- en Binnengasthuis (sa men 1297 bedden) te vervangen, name lijk het - al in aanbouw zijnde - aca demisch ziekenhuis in de Bullewijk- poUIer. Dit vanwege de gunstiger lig ging en omdat er dan van de andere Amsterdamse ziekenhuizen minder of fers moeten worden gevraagd. Boven dien wordt een betere spreiding van de ziekenhuisdiensten verkregen. De commissie is ervan uitgegaan, dat het aantal bedden in de Amsterdamse ziekenhuizen moet worden terugge bracht van ruim(i.200nu to t l.000 in 1985. in 1985. Volgens haar is zowel bij hei alternatief-Bullewijk als bij Slotervaart het buiten gebruik stellen nodig van ell ziekenhuizen het Julianaziekenhuit (166 bedden), de Lutherse Diaconesse- ninrichting (147). de Boerhaavekliniek '104) de ziekenhuisverpleging Prinse gracht 1021. het Prinses Beatrixoord (75). de Dysselhofkliniek (36). de ALexander van der Leeuwkliniek (55). het Emma Kinderziekenhuis (130), de Jan van Goyenkliniek (32). de Revali- datiekliniek Overttoom (123) en het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis '99 bedden). Enkele andere ziekenhuizen zouden moeten inkrimpen en het zie kenhuis Amsterdam-noord zou er 85 bedden bij krijgen. Als een academisch medisch centrum Slotervaart niet mogelijk blijkt, zou - aldus het advies - moeten worden overwogen om een van de twee Am sterdamse academische ziekenhuizen ivrije universiteit en gemeente univer siteit) elders in Nederland te plaatsen, met gelijktijdige verplaatsing van de medische faculteit. Deze mogelijkheid, die ovengens niet verder is uitgewerkt, is geopperd om dat dat een deel van de bevolking van de provincie Noord-Holland, waaruit de Amsterdamse ziekenhuizen patiën ten werven voor hun 'bijzondere func ties', in 1985 niet meer dan 2 miljoen inwoners zal omvatten en omdat Am sterdam dan maar 800.000 inwoners zaltellen. Dat 'draagvlak'kanteklein zijn voor de aan wezigheid van twee academi sche ziekenhuizen. Grote ingreep Een en ander staat in een advies dat het college voor ziekenhuisvoorzienin gen maandag officeel heeft vastgelegd en dat door de commissie is voorbe reid. Van het concept is twee weken ge leden al het een en ander uigelekt via het Amsterdamse actiecomité Ge zondheidszorg Het advies is bestemd voor staatssecretaris Hendriks van volgezondheid. Omdat het om een 'zeer grote ingreep' gaat voor de be trokken ziekenhuizen zowel als voor de patiënten en het personeel, bepleit het college de instelling van een orgaan dat de veranderingen voorbereidt en begeleidt, waann zij ook zijn vertegen woordigd Het dringt aan op een snelle uitspraak van de staatssecretaris iook omdat de bouw van Bullewijk al aan de gang isi. zodat het totale plan in de periode 1976-1985 geleidelijk kan wor den uitgevoerd. Hel beleid mag volgens het advies niet eenzijdig zijn gericht op vermindering van de beddencapaciteit. Andere acti viteiten zullen moeten worden uitge breid om de patiënten op te vangen. Pa- tiénten zullen alleen naar de specia listen moeten worden verwezen als daarvoor een strikte aanwijzing be staat. De ziekenhuizen kunnen bijdra gen aan de mogelijkheden van de huisartsen door hen in de gelegenheid te stellen, voor hun patiënten laboratorium- en röntgenonderzoek aan te vragen. Daarvoor zouden de no dige 'verzekeringstechnische' maatre gelen moeten worden getroffen. Ook zullen patiënten zoveel mogelijk poli klinisch moeten worden behandeld en verder zullen ze in verpleeghuizen moeten kunnen worden opgenomen als verblijf in het ziekenhuis medisch niet langer noodzakelijk is Het buiten gebruik stellen van de ge noemde elf ziekenhuizen brengt de to tale capaciteit terug met 1069 bedden Maar dan is er in 1958 nog een aanzien lijk beddenoverscnot. als het VU- ziekenhuis en Bullewijk de oorspronke lijk gevraagde omvang van respectie velijk 930 en 1119 bedden krijgen. Daarom zou in het altematief- Bullewijk de capaciteit van dat zie kenhuis tol 800 bedden moeten worden beperkt, terwijl ook verschillende an dere - niet te sluiten - ziekenhuizen een veer <753 bedden) zouden moeten laten. Het college vraagt staatssecreatris Hendriks eeen 'totaal-uitspraak' over het advies, omdat anders een harmo nische herstructurering niet uitvoer baar is. SAO PAULO. BRAZILIË - Hiroo Onoda, de Japanse officier die zich - in de veronderstelling dat de 2e wereldoorlog nog aan de gang was, dertig jaar in het oerwoud verscho len hield, is in het Braziliaanse Sao Paulo in het huwelijk getreden met Machie Onukt. bin nen-buiten land AMSTERDAM - „Als we niet gewoon mogen protesteren, dan gaan we in staking tegen het ontslag van onze le raressen Mieke van Kleef en Ans Bruyn", vonden de leerlingen op de Eerste Gemeentelijke School voor Huishoud- en Nijverheidsonderwijs aan de Polderweg in Amsterdam. Hall april kregen de beide dames te horen dat hun tijdelijk dienstverband niet in een vaste aanstelling zou overgaan, en dat ze dus na de zomervakantie niet op school zouden terugkeren. Toen de klassen waarin ze les geven dat vernamen, besloten de meisjes te protesteren. Er verschenen briefjes op muren van lokalen en gangen, waarop stond „Van Kleef en Bruyn moeten blijven", en met een handtekeningenactie gaven de leerlingen blijk van hun onvrede met het besluit. Nadat een andere leer kracht van de school die briefjes had verwijderd, meenden de leerlingen ge rechtigd te zijn hun protest via een staking te uiten. Maandagochtend gingen de leerlingen de school niet in DEN HAAG - Het Nederlands Kanker Instituut mag beginnen met de bouw van het researchlaboratorium naast het Antoni van Leeuwenhoekzieken huis in Amsterdam. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft zijn goedkeuring verleend. De bouwkos ten, die op ruim f41 miljoen worden geraamd, komen geheel ten laste van het rijk. Woensdag 12 mei (dag van de verpleging) start de bouw, die twee en een halfjaar duurt. Ook de exploitatiekosten van het labo ratorium komen in de toekomst gro tendeels voor rijksrekening. Dat ge beurt in het kader van de subsidierege ling, die op komst is ter veiligstelling van het klinisch en fundamenteel we tenschappelijk onderzoek op het ge bied van kanker Het nieuwe laborato rium zal de samenwerking met het kli nisch kankeronderzoek ten behoeve van de patiënt zeer bevorderen. De leraressen geven beiden les ln aard rijkskunde, geschiedenis. Nederlands, rekenen en kennis der natuur. Als re den voor het niet verlenen van de vaste aanstellingen werd aan mevrouw Van Kleef opgegeven dat zij ,,te lastig en niet passend ln het team" was. Voor mevrouw Bruyn gold „inkrimping van het aantal lesuren op school en een slechte samenwerking met het team". Mevrouw Van Kleef daarover: „Te lastig zijn wij in déze zin misschien geweest, dat wij vonden dat er door bet team veel meer ervaringen moes ten worden uitgewisseld, dat er veel meer moest worden samengewerkt, en we stelden ook vaak kritische vragen over de gang van zaken. Dat schijnt men op onze school niet te waarderen, in tegenstelling tot wat je hoort over scholen in de rest van het land. Hoe dan ook. wij wachten vol spanning aT'. Utrecht krijgt 'draaiboek' voor gijzelingen UTRECHT - Alle gemeenten in de provincie Utrecht krijgen in septem ber een 'gijzelingsplan', dat informa tie bevat over de maatregelen die een gemeente in geval van een gijzelings actie moet nemen. De provincie Utrecht bereidt dit draai boek voor in nauw overleg met de hoofden van gemeentepolitiekorpsen, de commandant van de rijkspolitie en de commandant van de koninklijke marechaussee in de provincie. Militaire bevelhebbers in de provincie worden op de hoogte gehouden. De bedoeling van het overigens ver trouwelijk rapport is. to zorgen dat de gemeenten goed voorbereid zijn op eventuele gijzelingen in hun gebied, zodat er wanneer het werkelijk zo ver komt. geen kostbare tijd verloren gaat aan op dat moment nog allemaal te treffen regelingen. De provincie Utrecht is de eerste pro vincie in ons land die over een derge lijk uitgebreid plan beschikt Ierland en Italië spannen de kroon BRUSSEL (ANP) - Ierland zal van alle negen EG-lidstaten dit jaar het grootste netto-financieringstekort op dc begroting van de centrale overheid hebben. De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, raamt dit tekort op 33 procent. De commissie geeft dit cijfer in een overzicht dat ze verstrekt heeft in antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. Onmiddellijk na Ierland volgt Italië met een geraamd tekort van 25 procent. Duitsland zal dit jaar een tekort van 20.5 procent hebben en Nederland zit daar dlchtbu met een geschat tekort van 18 procent. Voor België en het Verenigd Ko ninkrijk worden de tekorten op 16 procent geraamd en voor Denemarken op 14,5 procent. Frankrijk en Luxemburg zullen de geringste begrotingstekorten hebben, namelijk respectievelijk 5.5 en 5 procent. In Genève is maandag een conferen tie begonnen ter voorbereiding van een international verdrag over het vreed zaam benutten van de ruimte en de rijkdommen van de maan. Het ontwerf-verdrag wordt opgesteld door de VN-commissie voor het vreedzaam gebruik van de ruimte. VECHTPARTIJ MET POLITIE BIJ SLOOPPAND AMSTERDAM (ANP) - Drie Amster damse politiemannen zijn maandag morgen vroeg gewond geraakt bij een vechtpartij om een te slopen pand aan het Waterlooplein in Amsterdam. De vechtpartij ontstond na een korte be zetting van het gebouw door omwo nenden. volgens wie het vijf verdie pingen tellende gebouw op lasl van de gemeente gesloopt zou worden. De sloop zou verband houden met de bouw van het nieuwe Amsterdamse DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN stadhuis op het plein. De politie ver richtte tien arrestaties. Ongeveer veertig omwonenden dron gen rond zes uur het leegstaande ge bouw bmnen dat door de gemeente is gekocht. Zij stuitten daarbij op twee met portofoons uitgeruste bewakers, die hun bewakingsfirma en de politie waarschuwden, voordat de indringers hun portofoons onklaar maakten. Na het noodsignaal van de twee bewakers verschenen enige collega-bewakers en drie politiemannen. Een poiitié-woordvoerder verklaarde, dat er toen in en buiten het pand een vechtpartij ontstond tussen bewakers en politie enerzijds en protesterende omwonenden anderzijds. Het gevecht, waarbij drie politiemannen gewond raakten, zou zijn begonnen, toen één van de omwonenden een ladder pro beerde om te trekken, waarop één poli tieman bezig was het- bezette gebouw bmnen te komen. Kort na de vechtpar tij verschenen nog eens twaalf politie agenten. Zij troffen een verlaten ge bouw aan. Toen zij vragen begonnen te stellen aan omstanders, kwamen de betrokken omwonenden weer terug, aldus een politiewoordvoerder Elf van hen werden voor verhoor meegenomen naar het bureau. ROTTERDAM - Op rijksweg 20, ter hoogte van het Schieplein heefi vanmorgen een aanrijding plaats gevonden waarbij een personenwa gen en twee vrachtwagens betrok ken waren. Een van de vrachtwa gens, geladen met 11.000 liter sojao- lie raakte lek, waardoor de klever ige substantie op het wegdek te recht kwam. Brandioeer en rein igingsdienst zijn uren bezig geweest om het wegdek te reinigen. Twee in zittenden van de personenauto raakten bij het ongeluk gewond. HAMBURG (DPA) - Het 'krantenloze tijdperk in West-Duitsland is ten ein de. Nadat de werkgevers instemden met opheffing van de uitsluitings maatregelen van stakende typografen hebben de vakbonden besloten, de staking voorlopig op te schorten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9