hoort-ziet-sc/r/vYfl I Hoe doen twee egeltj es het? Terneuzen werkt met nieuwe inzichten in plan Oudevaart PZC/p Y erdriet rond herder Lobo SUPERSNELLE MARIETTE Green Spot zonder prik Dominee mag eigen kerk niet meer in Green Spot zonder prik Toch zijn er gelukkig ook ouders die helemaal achter hun dochter staan, zegt mevrouw Westrate. Er zijn zelfs moeders die meekomen naar hel spreekuur. Die zeggen: ik heb vroeger zelf iedere keer zo in angst gezeten. Ik wil niet dat mijn dochter dat ook overkomt Vaak komt het ook voor dat meisjes met hun vnend op het spreekuur komen, meldt mevrouw Westrate Daaruit blijkt dan dat ze beiden hun verantwoordelijkheid voelen. Dat spreekuur is op woensdagavond, wanneer er meestal een voetbalwed strijd wordt uitgezonden. Zon jon gen heeft het er kennelijk toch voor over. Want anders zat ie bij de tv". Nog even enige praktische informa tie: het spreekuur in Vlissingen is op de tweede en de vierde woensdaga vond in de maand, volgens een af spraak, gemaakt met mevrouw We strate, telefoonnummer 16932 in Vlis singen. In Goes is het spreekuur op de tweede en de vierde maandag van de maand, aanmelden via mevrouw Olijhoek, bereikbaar onder nummer 01100-16115 en in Terneuzen kan men zich voor het spreekuur op de tweede en vierde dinsdag van de maand vervoegen bij mevrouw Postma 01150-5246. IMog iets te melden? Bel 01184-15144 toestel 19 De Turkse buikdanseres Soraya heeft op de avond van tweede paas dag een kapitaaltje vergaard van 5.000 pond sterling, door in een Lon- dens restaurant een voorstelling te geven van 31 uur. waarmee zij een wereldrecord vestigde. Soraya's ho norarium wordt uitbetaald door haar landgenoot, de schatrijke zakenman Joseph Mourat. die het vorige record, in mei van het vorig jaar in San Jose, Californië. gevestigd door de Ameri kaanse Darlene Freedman ('Cyrene'), die overigens bij zes uur bleef, gebro ken wilde zien door iemand uit de bakermat van de buikdans. Tijdens haar marathon heeft de 28-jarige So raya uit Ankara 23 paar schoentjes versleten. In de vijf minuten rust die haar elk uur gegund werden, dronk ze sinaasappelsap cn champagne cn at af en toe een biefstuk. Voor de duur van de recordverbetering had Lloyd's in Londen Soraya's buik verzekerd voor 50.000 pond sterling. onder redactie van Jacques Cats DINSDAG 4 MEI 1976 provincie H., loe doen twee egeltjes het? Héeéel voorzichtig! Met een goed voorbe hoedmiddel dus. Onder dit motto zijn de zestig Rutgershuizen in Nederland deze maand gestart met een actie om jongelui tot achttien jaar die met sexualiteitsvragen zitten er op te attenderen wat de voordelen zijn van een goed gebruik van voorbehoedmiddelen. Tevens wordt de gelegenheid aange grepen om de weg te wijzen naar adressen waar deze middelen probleemloos te krijgen zijn. huisartsen zitten die geen voorbe hoedmiddel willen voorschrijven. Een ander punt is dat de sexualiteit nog in veel gezinnen in de taboesfeer ligt Daar wordt vaak nauwelijks over ge sproken. Of men praat erover in de geest van: meisjes die de pil gebrui ken zijn ordinair. Onze dochter heeft dat niet nodig Die doet zoiets niet. Dat is wellicht ook een van de rede nen dat vijftig procent van de jonge ren die de eerste keren dat ze met el kaar naar bed gaan, niets gebruiken. Met alle gevolgen van dien. Mevrouw Westrate haalt er even wat cijfertjes bij om aan te geven dat veel meisjes nog een groot risico lopen om zwanger te worden, terwijl ze dat he lemaal niet wensen. Cijfers In Nederland waren er in 1974, on danks aUes. nog minstens twintigdui zend ongewenste zwangerschappen, 70.000 onbedoelde zwangerschappen en 18.000 abortussen. Dat zijn dus cij fers die er niet om liegen, vooral als men weet dat dit nog maar het topje is van de ijsberg. Verder bleek dat vijfentwintig procent van de abortus-aanvragen afkomstig is van vooral jongeren, die een eerste sexueel contact hadden gehad. Met deze harde'fèiten achter de hand heeft de dr. Rutgersstichting ge meend om via een campagne te be reiken dat liefst bij de eerste sexuele omgang al een voorbehoedmiddel wordt gebruikt. Om de financiële drempel tot de con sultatiebureau^ wat tc verlagen is gedurende de periode dat de actie loopt het tarief teruggebracht van Het was een opvallende bekend making. die zaterdag in de krant stond afgedrukt vlak onder een ad vertentie van een Vlissingse begra fenisondernemer. Het was een ad vertentie met de volgende inhoud: Met onuitsprekelijk verdriet moeten wij u meedelen, dat door menselijk onbegrip van ons werd weggenomen onze trouwe Duitse herder Lebo iBal thazar van Nindorf). Ruim acht jaar lang gaven wij hem onze liefde, over vloedig gaf hij ons de zijne. Hij was ojis kind. Wij hopen hem nog eens te rug te zien, spelend in de tuin van de Vader. Gisteren sprak ik met de onderteke naars van de advertentie: Arend en Leyda Bogert. In Zeeland heeft de dr. J. Rutgers stichting drie consultatiebureaus voor geboorteregeling en sexuali- teitsvragen. Ze zijn gesitueerd in Goes, Vlissingen en Terneuzen. Men hoort nog wel eens het verwijt dat de Rutgersbureaus met hun werk het geslachtverkeer onder de jonge ren alleen maar bevorderen. Me vrouw Westrate, beheerster van het consultatiebureau in Vlissingen vindt dat een verkeerde benadering. „Wij hebben, zegt ze, gewoon te maken met het feit dat de jeugd vroeg sexuele omgang heeft. Voorgelicht is men over het algemeen wel, maar er is toch een zekere verlegenheid om de middelen te gebruiken als het erop aan komt. Er wordt vaak gerede neerd als ik nou wat meeneem lijkt het erop of ik erop aanstuur dat we geslachtelijke omgang hebben". 17,50 per consult naar 5.-. want. zo redeneert men bij de dr. Rutgers stichting, geld mag nooit een belet sel zijn om geen voorbehoedmiddel te gebruiken. In grote steden komt het veel voor dat zelfs dertien en veertienjarigen al volop met elkaar vrijen. Volgens me vrouw Westrate ligt die leeftijd in Zeeland over het algemeen wat ho ger Het zijn meestal wat oudere meisjes, van zestien, zeventien jaar die bij een consultatiebureau aan kloppen. Waarom gaan zij niet naar een huis arts? Mevrouw Westrate legt mij uit, dat er met name op de dorpen nog Toevlucht Onlangs verscheen er bij uitgeverij Bruna een boekje met brieven van meisjes over hun sexualiteitsvragen. Het zijn brieven waarin opvallend veel zinnen voorkomen als: 'mijn moeder mag het niet weten', 'mijn vader zou mij de benen breken' of 'als ze het wisten kwam ik de deur niet meer uit'. Vandaar dat veel jongelu- uit angst dat via de huisarts de ouders er ach ter komen, hun toevlucht zoeken tot de consultatiebureaus van de dr. Rutgersstichting, die neutraler wer ken. Mevrouw Leyda Bogert kan er nog niet goed over praten, over de dood van die herder Lobo. Met verstikte stem zegt zij over die advertentie: „Dit was ons laatste eerbetoon aan hem. Een uitroep van ons verschrik kelijk verdriet Haar man havenmeester op het vliegveld Midden-Zeeland kan dan naar hij zegt iets beter zijn tranen binnen houden, maar ook hij is zeer geroerd door het verlies van de hond. „Wij zijn op latere leeftijd getrouwd en kregen geen kinderen We namen een hond: Lobo. En Lobo was ons kind. Het was geen afgericht beest maar een hond. die lief was voor ie dereen. Waar ie ook kwam- Hier op het Vliegveld. Maar ook in de winkels bij Albert Heyn in Goes mag geen hond binnen. Lobo mocht het weL En zo was het ook bij de Hema In de advertentie wordt gemeld, dat de Duitse herder Lobo 'door mense lijk onbegrip van ons werd weggeno men'. Over de doodsoorzaak wenst de heer Bogert zich niet nader uit te la ten. Hij spreekt over een gerechterlijk onderzoek, dat hij verder niet wil beïnvloeden. Op mijn vraag of de hond dan wellicht is vergiftigd gaat hij niet nader in. Wel maakt hij me duidelijk dat het verlies dragelijker was geweest wanneer de hond door een auto was gegrepen. In huize Bogert is het nu akelig leeg. Het is een leegte die Arend en Leyda helemaal van slag heeft gemaakt. Zegt de heer Bogert: Wij slapen op het ogenblik op valium". ATou dit is ze dan: Marieiie de Wit uit Vlissingen. een meisje met ra zendsnelle vingers die blindelings hun weg vinden op het schrijfmachi netoetsenbord. Dat bleek vorige week wel tijdens een wedstrijd in het West- vlaarnse Brugge Met een snelheid van 444 aanslagen per minuut streefde ze de eerst geplaatste Belgi sche typiste vlot voorbij. Jammer dat ze builen mededinging mee deed, want daardoor zag Marietta een reisje van zeven dagen naar het Zwarte Woud aan haar neus voorbij gaan. Maar de charmante Vlissingse Mariette <22 jaar oud, typiste bij de dienst gemeentewerken in haar woonplaats) deed er wel enige wed strijdervaring op, die haar straks ten goede zal komen wanneer ze op vijf tien mei meedoet aan een internatio nale wedstrijd in het Belgische Tie nen. Samen met lerares mevrouw Rijkse-Verheyen wordt er nu in het leslokaal aan de Verkuyl Quakke- laarstraat druk geoefend. Met de chronometer erbij, om het tempo zo mogelijk nog meer te kunnen opvoe ren. Alsof die 13.314 aanslagen, die Mariette in Brugge in een half uur tijds haalde nog niet mooi genoeg zijn „Soms zegt Mariette. „soms denk ik wel eens: heb ik dat woord nou al getikt, maar dan staat het er al". Op het examen had Mariette er zelfs geen erg in dat ze al een velletje had vol getikt. Met haar ogen geconcen treerd op de over te nemen tekst die naast haar machine lag, tikte ze lus tig op de rol door, niet merkend dat het vol getikte velletje allang op de grond was gevallen. Ondanks dit tijdverlies eindigde ze echter toch als eerste. Lerares mevrouw Rijkse ziet dat jachtige machinegeschrijf als een soort sport. „Trouwens de bedrijven, waar die meisjes werken hebben er ook profijt van", zo meent zij. „Want waar anderen een dag over doen, hebben zij maar een halve dag voor nodig". GEBIED AAN ZUID WESTGRENS STAD WORDT DOOR ARCHITECTEN EN BOUWERS 'INGEVULD' TOT 1985 RUIMTE VOOR 850 HUIZEN EN VEEL GROEN TERNEUZEN - B. en w. van Terneuzen hebben maandag het eerste ontwerp van het bestemmingsplan Oudevaart gepresenteerd. In deze toekomstige woonwijk aan de uiterste zuidwe strand van de stad is ruimte voor 850 woningen. Terneuzen denkt met het plan vooruit te kunnen tot 1985. Daarna zal er gebouwd moeten wor den ten oosten van de Otheense Kreek. In het (vlekken)plan voor Oudevaart, een gebied dat op circa 1200 m afstand van haven- en industrieterreinen komt te liggen en dat daarom al in een vroeg stadium van een flinke groen- gordel wordt voorzien, is ruimte voor een aantal nieuwe opvattingen op het gebied van stedebouw. Architecten zullen, m overleg met hun opdrachtgevers of toekomstige bewo ners. zelf de 'kwadranten' kunnen in vullen. waarin het gebied is opgedeeld Verder wil de gemeente doorgaand verkeer weren, zodat er voor kinderen veilige 'woonerven' ontstaan Nieuw is ook dat de natuur zoals die momenteel in Oudevaart aanwezig is (de kenmer kende Hoogendijk. de Oude Vaart, po pulieren en houtopstanden i zal vrijwel volledig worden gehandhaafd. B. en w. van Terneuzen denken het ontwerp in mei in de raadscommissie voor open bare werken te brengen Het stuk door loopt momenteel het gebruikelijke vooroverleg met instanties op planolo gisch ge ied. Wethouder can openbare werken drs. R. C. E. Barbé zei maan dag te verwachten, dat er eind dit jaar kan worden begonnen met de aanleg van hoofdwegen, riolering en buizen stelsels voor de nutsvoorziening. In de loop van 1977 zouden vervolgens de eerste woningen kunnen verrijzen. Identificatie. In de uitgangspunten voor plan Oude vaart, genoemd naar een watertje dat in de geschiedenis van groot belang is geweest voor de ontwikkeling van Terneuzen, staat ondermeer, dat de structuur van de ontworpen woon wijken zodanig is gekozen, dat de be woners zich kunnen identificeren (vereenzelvigen) met hun woonomge ving. Aileen verkeer, dat in de wijken moet zijn. zal er kunnen komen: het vlek- kenplan maakt doorgaand verkeer 'fy siek' onmogelijk. De gemeente ver wacht. dat dit. systeem de rust van het wonen zal bevorderen, evenals de waardering van de toekomstige bewo ner voor zijn woonomgeving. Aan we gen. bestemd voor doorgaand verkeer, zijn geen huizen geprojekteerd. Het plan gaat uit. van een grote verschei denheid in woningtypen, om te voor komen dat er een al te eenzijdig sa mengesteld wijk ontstaat. De hoofd toegang tot het plan komt tegenover de Alvarezlaan. terwijl het daarnaast toegankelijk wordt vanaf de Axelse- straat. de Olmenstraat en de nieuw aan te leggen weg tussen Driewegen en mr. F J Haarmanweg. Er komt geen rechtstreekse verbinding van deze hoofdtoegang met de Haarmanweg voor autoverkeer, omdat er dan door gaand woon- en werkverkeer binnen de wijk zou worden gebracht Wel is er zo'n rechtstreekse doorverbinding ontworpen voor fietsers. De woningen in de woongebieden zijn uitsluitend toegankelijk via woonstraten en paden. Langs de groengebieden kun nen in de toekomst nog voetgangers- en fietsroutes worden uitgezet Groen Oudevaart zal een opvallend 'groen' plan worden. Voor een deel is dat no dig om de wijk af te schermen van de havens en bedrijven (Broomchemie) in de buurt, voor een ander doordat b. en w. ernaar streven het al aanwezige landschap waar mogelijk te handha- De oude vaart - waaraan het gebied zijn naam ontleent - zal worden ver diept en verbreed. De populieren er langs worden gehandhaafd. In het noordwestelijk gedeelte van het plan vormen de populiren en houtopstan den een goede aanzet voor een toe komstig groengebied. De Hoogendijk en de bomen en struiken daarop wor den volledig in het plan opgenomen. De dijk vormt een natuurlijke schei ding tussen het woongebied en de ha venterreinen erachter. Mogelijk kan er in de toekomst nog een geluidsbeper- kende aarden wal worden aangelegd. Een gebied ten zuidwesten van het plan (met de bestemming bos en re creatie) zal ten opzichte van de zuid elijke kanaalhavens gaan dienen als buffergroen. B. en w. denken hier on dermeer een parkeerterrein voor vrachtauto's aan te leggen. IADVERTENTIE, Bevordering bij politie MIDDELBURG - Bij de gemeentepoli tie tc Middelburg is met ingang van 1 april de hoofdagent M. Liglendag be vorderd tot brigadier van politie. Districtconcours accordeonisten BIERVLIET - Onder auspiciën van de Nederlandse Organisatie voor Accor deon en Mondharmonica zal het dis trictsconcours in Zeeland in het Hof- zichttheater in IJzendijke worden ge houden. De wedstrijden beginnen om half een Er wordt opgetreden vanaf de testafdeling tot en met de afdeling su perieur. Elke deelnemer moet één ver- plciht en één vrij nummer spelen. De Zeeuwse districtswedstrijden zijn een voorronde voor het nationale concours dat in oktober in Zeist wordt gehou den. In Oudevaart is voorhands één school gedacht. Voor wat de winkelvoorzie ningen aangaat, zullen de bewoners zich in de eerste instantie moeten orienteren op het winkelcentrum Zuidpolder. Beroepingsberichten NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te 's-Gravenhage als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (Duinoordkerk) toezegging: G. Kals- beek te Voorst in Gelderland; beroe pen te Veenendaal. zevende predikant splaats: P Vermaat te Vlaardingen. Aangenomen naar Huizen: J. van Ros- sem te Meeuwen, die bedankte voor Sommelsdijk en IJsselmuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Werkendam: C. Zeeman te Birdaard. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERKEN Beroepen te Onstwedde: J. van Dijken te Dedemsvaart. Bedankt voor Aalsmeer: B. van Sme den te Amersfoort. Tweetal te IJmui- den: J. van Amstel te Enschede en W. van Sorge te Schiedam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp: J. Karens te Opheusden. Bedankt voor Zeist en Clifton iUSAi: D Hakkenberg tc Lisse: bedankt voor Tricht-Geldermalsen: R. Boogaard te Leiden; bedankt voor Oosterland: C. Molenaar te Kapelle-Biezelinge. OUD-GEREFORMEERDE GE MEENTEN IN NEDERLAND Aangenomen naar Rhenen: J. van Prooijen te Stavenisse. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Beroepen te Velp (part-time, in combi natie met het algemeen secretariaat van de bond van Vrije Evangelische Gemeenten): A. C. Louwerse te Veen- dam. 'De Schelde' tweede bij landelijke veiligheidswedstrijd VLISSINGEN - Bij de finale van de nationale veiligheidswedstrijden voor bedrijfsscholen heeft de ploeg van de koninklijke maatschappij 'De Schel de' uit Vlissingen beslag gelegd op de tweede plaats. Winnaar van de finale, waarin vier van de in totaal 23 deelnemende ploegen uitkwamen, werd de ploeg van Wilton Feijenoord uit Rotterdam. Op de derde plaats legde Machinefabriek en Scheepswerf Piet Smit jr beslag. Veirde werd de PTT uit Eindhoven. De eerste dire plaatsen waren dus voor bedrijgsscholen van het Rijn- Schelde-Verolme concern. De finalewedstrijden werden gehouden in het veiligheidsinstituut te Amster dam. De ploeg van 'De Schelde' be stond uil J. A. Janse uit Serooskerke (W), J. van de Guchte uit Vlissingen. G. Schuren uit Vlissingen en M. J. van Doorn uit EUewoutsdijk (reserve). Beroepszitting over dichtmetselen raam in kleuterschool MIDDELBURG - Gedeputeerde staten behandelden maandagmiuddag in het provinciehuis te Middelburg een be roepschrift van het bestuur van de ka tholieke onderwijsstichting te Axel tegen een besluit van het gemeente bestuur van Axel, waarbij medewer king werd gewiegerd voor een ver goeding van ƒ387,73 voor het dicht metselen van een raam in de berging van de kleuterschool aan de Generaal Mazeklaan in Axel. Het verzoek werd niet door de gemeen teraad Ingewilligd omdat de raad van mening was dat he: hier om gewoon onderhoud ging Het schoolbestuur deed echter een beroep op artikel 50 van de kleuteronderwijswet, dat bij verandering van inrichting recht op vergoeding geeft. Tot het dichtmetselen van het raam was besloten omdat dit raam al j/er- schillende keren was ingegooid. Het standpunt van het onderwijsbestuur werd toegelicht door de heer A. J. Keu- lemans en dat van de gemeente Axel door wethouder P. Th. A. M. R. Apers. Gedeputeerde staten zullen over en kele weken uitspraak doen. ADVERTENTIE KeukenhofiMopzhklsurrijkst ■'SJr Gezeüg dagje uit? Maak er wat moois van. Bezoek de Keukenhof in üsse. Mijoenen bollen nu in volte bloei. Een wereld van kleuren en geuren Kom dat gebeuren snel beleven. Blijft u altijd bij. kleuren met KodakFilm ZUIDMOLUKSE PREDIKANT VERLIEST KORT GEDING „FELHEID VAN GEVOELENS" MIDDELBURG - De president van de arrondissementsrechtbank in Middelburg, mr. P. van Empel, heeft maandag in kort geding de eis van de Zuidmolukse predikant ds. P. Fader uit Oost-Souburg, om toegang te verkrijgen tot het Zuidmolukse kerkgebouw in Sou burg, afgewezen. Ds. Fader, die in een conflict is gewikkeld met het bestuur van de 'Kristen Zuidmo lukse Kerk', had de sleutel van het gebouw gevraagd om diensten voor zijn volgelingen te kunnen leiden. Ds. Fader wordt zoals gemeld bin nen deze kerk wegens 'wandaden' geweerd als voorganger. In het Gelderse Ochten wordt hij binnen hetzelfde kerkverband nog wel als voorganger geaccepteerd. Ds. Fader had een kortgeding aan gespannen tegen de sleutelbewaar der van het Souburgse kerkgebouw, de heer P. P. Latuheru. Hij wilde de beschikking over het kerkgebouw in de middaguren, op tijdstippen waarop geen andere diensten wor den gehouden. President mr. Van Empel is van mening dat ds. Fader zijn recht op en belang van het bezit van de sleu tel niet aannemelijk heeft gemaakt. Hoewel misschien een aantal ker kleden of andere belangstellenden hem trouw zijn gebleven, kan niet gezegd worden dat ds. Fader op treedt namens een min of meer georganiseerde kerkgroepering. Om deze reden kan hij geen aanspraak doen gelden op medegebruik van het kerkgebouw, zo meent de rech ter. Afgezien van het feil dat de eis van ds Fader ongegrond is. zou toewij zing van die eis uit een oogpunt van rust en orde niet bevordelijk zijn, maar zou de wanorde rond het ge bruik van het gebouw alleen nog maar worden vergroot, zo conclu deert mr. Van Empel voorts in zijn uitspraak. Aanleiding tot deze con clusie vormde de 'felheid van gevoe lens' waarmee beide partijen - ds. Fader en het kerkbestuur - tijdens de terechtzitting tegenover elkaar bleken te sfaan. De rechtbankpre sident heeft ds. Fader tevens ver oordeeld tot het betalen van de kos ten van deze procedure. ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7