FELLER AZ VERSLOEG OPVALLEND ANGSTIG PSV AL OP MIDDENVELD Verschil tussen NEC en Ajax was gisteren in Nijmegen een keeper Titel voor Vivian Weer scoorde Goedhart de beslissende goal.... Fina wil schorsingen opheffen Piet Kleine eindelijk postbode MAANDAG 3 MEI 1976 ARNHEM - Jos Hermens, 's werelds snelste uurloper, is de buitenlandse concurren tie, die eveneens zijn zinnen heeft gezet op het begeerde werelduurrecrod, een slag voor geweest. Nog voor het atletiekseizeon op het noordelijk halfrond echt goed begonnen is, stelde de Nijmeegse atleet zijn we reldrecords op de 20 km en het uur in de vroege avon duren van zaterdag 1 mei op de kunststofbaan van het sportcentrum Papendal bij Arnhem scherper. Ofschoon zijn ideaal om als eerste loper in de geschiedenis in zestig minuten 21 km af te leggen niet werd verwezenlijkt - hij bleef met 20.944,40 meter ruim 55 meter van zijn doel verwijderd - verbeterde hij zijn uurrecord toch met ruim 36 me ter en het 20-km record met 7,6 se conde. Met een tijd van 46 min. 5 sec. bleef hij ruim zeven seconden boven de eveneens op zijn naam staande wereldtijd op de 10 Engelse mijl f45.57.61 Jos Hermens, die met zijn record poging tevens zichzelf wilde toetsen wat betreft zijn huidige vorm. vooral t.a.v. zijn in de wintermaan den afgewerkte trainingsprogram ma, was zijn prestatie niet tegenge vallen, ook al was de 21 km dan niet bereikt Zijn trainer, de vorige week tot doctor gepromoveerde Jan Vos: „Och, dan blijft er og wat te wenaen over en hebben we iets om ons voor het najaar op te richtenen Jos Hermens zelf „Na zo'n 13 km wist ik, dat ik het niet zou halen. Toen begon de terugval Ik had in het be gin toch vrij veel last van de wind en het zou het gunstigst geweest zijn te lopen tussen 7 en 8 meer dan een kwartier kon echter de start niet uitstellen." De ruim 2500 toeschouwers, die zich voor de one-man show van Hermens naar Papendal hadden begeven - de overige vier lopers, verplicht omdat een wereldtijd alleen dan als record kan worden erkend, wanneer die in een wedstrijd wordt gelopen waren zeernederigefiguran ten-zagen in een hip grijs en blauwgeklede Hermens al snelle winst nemen op zijn vorige re cordloop. Na de 3000 meter (8,33.9 tegen 8.35.2 op 28 september 1975) werden de perpestieven steeds gun stiger de 5000 meter in 14.18.9 (was 14.21.8) en de 7000 meter in precies 20 minuten, waarmee hij volgens schema op 21 minuten zou uitkomen. De 10.000 meter legde hij afin 28.25.2. waarmeehij 1.02 snellerwasdan In zijn vorige recordloop <28.45 41. Nog groter werd de marge tot on geveer 14 seconden na 13 km. toen echter had trainer Vos de hoop op het bereiken van de 21 km al opge geven. Ofschoon Hermens nog ge- ruimte tijd op een winst van boven de tien seconden t.a.v. vorig jaar bleef lopen, was hem aan te zien, dat de streefafstand van 21 km on bereikbaar zou blijven. Tevens was er voor hemzelf de vol doening goed te hebben overwin terd. „Ik heb me de afgelopen maanden veel duurwerkwerk ge daan. Nu ga ik mij meer op tempo richten, o.a. de wedstrijden op de 1500 meter en de mijl in Engeland, waar ik het prettig vind te lopen", verklaarde Hermens. die met opti misme het seizoen, met de olympi sche spelen te M Montreal als hoog tepunt, tegemoet kan zien. ALKMAAR - Na de paasdubbel tegen Feyenoord en het duel van zondag tegen PSV - toch de twee topploegen van Nederland - begint men bij AZ'67 steeds meer te twijfelen aan het aankoopbeleid tot nu toe. Peter Arntz, Kazimierz Deyna en Nedan Bjekovic werden door de fi nancieel sterke Alkmaarse voetbalstichting gecontrac teerd, maar steeds duidelijker werpt de vraag zich op of AZ met het aantrekken van dit trio wel verstandig heeft gehandeld. Zowel tegen Feyenoord als tegen PSV be wees AZ'67 dat het over een prima middenveld beschikt, misschien wel het beste middenveld van Nederland. Wie zullen het volgend seizoen moeten wijken voor Arntz en Deyna? Toch twee specifieke half-spelers. En wie zal plaats moeten maken voor Bjekovic, een spits-pur sang? Bert van Marwijk en Kees Kist in iedei geval niet. Misschien Aad Goedhart? Gisteren, net als tegen Feyenoord, de man die voor het enige doelpunt van de wedstrijd zorgde, maar toch de minst getalenteerde van het Alk maarse spitsendrietal. Maar staat er ook nog niet een man als Bob Vosmaer te trappelen van ongeduld? Vosmaer, die eindelijk van het gips is verlost en van wie wordt verwacht dat hij voor het begin van het nieuwe voetbalsei zoen speelklaar is. Hans Kraay. de trainer die AZ het volgend seizoen nog hoger op de rang lijst moet zien te brengen, zal de no dige moeite hebben met het oplossen van dit probleem. Tegen Feyenoord en PSV speelde het AZ-middenveld uit zonderlijk goed. Hugo Hovenkamp was de ster van het veld, Kristen Nyg- aard zorgde voor schitterende passes en Joop Wildbret sjouwde zijn directe tegenstanders, Willem van Hanegem en Jan Poortvliet, letterlijk uit de wedstrijd. Hovenkamp heeft al gezegd, dat hij geen genoegen zal nemen met een plaats in de achterhoede, Nygaard weet zich nu al door Kraay beschermd en Wildbret kan in de vorm waarin hij op het ogenblik verkeert eenvoudig weg niet worden gepasseerd. Wildbret heeft al geroepen dat hij, bang als hij is voor het verliezen van zijn plaats, wel weg wil bij AZ en bijvoorbeeld bij FC Haarlem zou willen spelen, maar het zou dom zijn van het AZ-bestuur als het Wildbret ten behoeve van bijvoor beeld Peter Arntz zou verkopen. Op namen De enige linie die bij AZ'67 versterking behoeft, is de achterhoede. Ronald Spelbos is een onzekere libero, terwijl linksback Cees de Vries op de top van zijn kunnen speelt. Bij AZ is al geop perd dat Deyna een uitstekende aus- putzer zou kunnen zijn, maar voor die plaats is de Pool nu eenmaal niet aan- CHICAGO - De wereldzwembond (finai heeft tijdens een congres in Chigago voorgesteld de schorsingen van 80 ac tieve zwemmers uit 18 Aziatische en Ainkaanse landen op 10 mei op te hef fen. Wel zullen de verantwoordelijke of ficials van de bonden geschorst blijven, pe schorsing was uitgesproken toen de ,en mt Azie en Afrika hun leden estemming hadden gegeven mee te doen aan wedstrijden in China. Dit jand is nog steeds geen lid van de FI- getrokken. Bij AZ is men wellicht te veel op alleen de namen van Arntz. Deyna en Bjekovic afgegaan. Nu pas realiseert men zich de consequenties van de nieuwe aankopen. Trainer Joop Brand, van wie enkele weken geleden werd gezegd dat zijn dienstverband met AZ aan het eind van dit voetbaljaar niet meer zou be staan, die het van het begin af aan niet eens is geweest met het aantrek ken van Bjekovic en Deyna, begint steeds meer gelijk te krijgen. Altijd heeft hij beweerd, dat AZ op het mid denveld en in de voorhoede genoeg klasse in huis had en dat alleen de achterhoede versterking nodig heeft. Angstig Dat bleek niet eens zozeer tegen PSV, dat gisteren volkomen verdiend ten onder ging en dat nu Feyenoord naast zich moet dulden. PSV toonde zich voor een koploper in de eredivisie op vallend angstig en was tegen AZ duide lijk uit op één punt. Dat bleek wel uit de woorden van coach Kees Rijvers na afloop: „Laten we eerst stellen, dat de overwinning van AZ volkomen ver diend is. Maar dan nog wil ik zeggen dat we hier gelijk hadden moeten spe len. Dat was ook de opzet. Dit verlies was niet nodig geweest. Dat ene doel punt van Goedhart was het gevolg van een fout van Deykers. Als hij die niet maakt, spelen we gelijk en ben ik te vreden". Zoals wel duidelijk is: PSV werd op het middenveld geklopt. Willy van der Kuylen had geen schijn van kans tegen Hovenkamp, Willy van de Kerkhof was de mindere van de zeer gretige Deen Nygaard en Poortvliet had niets in te brengen tegen Wildbret. Rijvers: „AZ was veel feller dan PSV. Als ie er van uitgaat, dat wij onze kampioenskansen moeten verdedigen, dan is dat natuur lijk een verkeerde zaak. Sommigen van mijn spelers waren in de persoonlijke duels te voorzichtig". Te ziek Rijvers voerde verder het excuus aan dat Edstroem. die maar één helft meespeelde (na de pauze werd hij ver vangen door Deacy), eigenlijk te ziek was om opgesteld te worden en dat Van der Kuylen aan zijn enkel was ge blesseerd. Rijvers: „En in dit soort wedstrijden hangt de vorm in grote mate af van dit duo. Dat lukte nu niet en daarom was AZ de betere ploeg". Waarover inderdaad geen twijfel be staat. AI op de middenlijn pakte AZ PSV aan. De landskampioen kreeg bijna geen mogelijkheid om uit te verdedigen en dankte de enige kansen aan individuele acties van Willy van de Kerkhof, wiens inzet in de eerste helft voor Van Rijnsoever van de doel lijn werd gewerkt, en van de verder tegenvallende René van de Kerkhof, die een voorzet na een solo langs vijf man voor het door AZ-doelman Gerrit Vooys verlaten doel langs zag gaan. Wat stelde AZ hier tegenover? Heel wat. In de derde minuut al redde doelman Van Beveren uitstekend op een inzet van Goedhart, terwijl ook Van Marwijk en Hovenkamp op de ge degen spelende PSV-doelman stuitten. Na rust was Van Beveren kansloos toen hij door Hovenkamp werd gepas seerd (de Alkmaarder belandde echter bij de achterlijn en kon toen niet meer scoren). Dat was hij in de 80e minuut ook toen Goedhart hem in een iden tieke situatie eveneens voorbij liep Goedhart maakte het karwei wél af: 1-0. Joop Brand was uiteraard een blij man. Niet zonder sarcasme stelde hij: „Als een eenvoudig trainer ben ik na tuurlijk verschrikkelijk tevreden met deze uitslag. Er was toch niet aan te tornen. Het gaf de jongens al een kick toen duidelijk werd dat PSV zich aan hen aanpaste en niet andersom. Dey kers werd immers aan Van Marwijk gekoppeld? PSV was gewoon op één punt uit en dat is die ploeg niet gelukt. PSV heeft in feite alleen maar verde digd. Ik heb in ieder geval geen voor hoede gezien". ALKMAAR - Kist (L) en Van Marwijk Rhelpen een gulnderende Goedhart overeind, nadat deze AZ aan de win nende treffer heeft geholpen. NIJMEGEN - Tussen NEC en Ajax is, of beter gezegd was, het verschil een keeper. Terwijl bij het schlemielig met 2-1 winnende Ajax de massieve Piet Schrijvers niet van doelmansfor tuin verschoond bleef, liet door een vroeg opgelopen enkelblessure ge handicapte Harry Schellekens zich ongewild gelden als een onzeker, niet tijdig reagerende portier bij twee Am sterdamse wanhoopsaanvallen. In beide spelsituaties bleef Schellekens schromelijk in gebreke in te grijpen. Gevolg: het professionelere Ajax werd weliswaar geen sterke, maar wel een gewiekste winnaar van een duel, dat NEC zonder de blunders van Schelle kens minstens een gelijkspel had moe ten opleveren. Trainer Piet de Visser had er geen vrede mee. „We hebben", zei de Nij meegse trainer, „veel betere scorings- mogelijkheden gehad dan Ajax. Ik kan best tegen mijn verlies, maar ais dat zo stuntelig tot stand komt als vanmid dag kan je eigenlijk alleen maar je hoofd schudden en je afvragen hoe dat nou mogelijk is geweest". Ondanks de zichtbare teleurstelling kon De Visser wel de allure opbrengen Ajax te prijzen als de ploeg die nog altijd de kunst verstaat te profiteren van fouten van de tegenstander. „Op zulke momenten zie je toch dat Ajax qua routine nog lang niet is uitgeblust. Maar nogmaals: die goals hadden nooit mogen vallen" Rinus Michels reageerde op de zege van zijn equipe met een grijnslach en met de opmerking dat er voor een win nend elftal geen excuses mogen geld en „Het liep weer niet best. maar we hebben de punten. Nakaarten over de vraag hoe dat toch nog kon gebeuren heeft geen zin". Bekende algemeenhe den, waarvan Michels zich de laatste weken bediend. Het huidige Ajax schijnt de weldra af scheid nemende Michels nauwelijks nog te interesseren. Om die reden waarschijnlijk ook zijn luchtige pogin gen de onvolkomenheden in het elftal van Ajax in een of twee pakkende vol zinnen te camoufleren Om daarna met bezwerende gebaren alle verdere vra gen af te kappen. Of om op humoristi sche toon te wijzen op de mogelijkheid dat hij en Piet de Visser samen in Koeweit veel geld kunnen verdienen. Of het doek voor NEC als subtopper gevallen is. blijft vooralsnog een open vraag. De Visser: „Het blessure- en schorsingsleed blijf, ons achtervolg^. Dat zijn feiten, geen excuses. Maar het zijn zaken die ons in de resterende wedstrijden wel parten kunnen spe len". De Visser doelde in het bijzonder op de zekere schorsing van Sije Visser, die na een overtreding tegen Steffen- hagen de gele kaart kreeg voorgehou den - ook Ajacied René Notten ontving het geel als loon voor een te forse charge tegen uitblinker Jan Feters - en de waarschijnlijk langdurige uitscha keling van Jan Hoogendoom. die aan een kopduel met Van Dord een vrij ernstige blessure overhield. Zaken, die De Visser, die deze week beslist of hij bij NEC zal bijtekenen dan wel een lucratieve verbintenis aangaat met het Belgische RWDM, met enige zorg vervullen. Uit de stug ge, trage en niet bepaald van zelfver zekerdheid getuigende manier waarop de aanvalsopbouw van Ajax tot stand kwam, bleek andermaal hoe zeer de terugval van verschillende topspelers van weleer het creatief vermogen van de ploeg heeft aangetast. HOOGEVEEN - De hartewens van Plet Kleine is in vervulling gegaan. Met Ingang van maandag is hij als postbode in dienst getre den bij de PTT in Hoogeveen. ..Eerst krijg lk op het postkantoor een opleiding. Hoelang die duurt staat van tevoren niet vast. Het ligt eraan hoe snel je van alles op de hoogte bent Maar ik ga er de komende week al wel dadelijk op uit Het zal wel een hele omscha keling zijn omdat ik niet meer zo aan vaste werkuren gewend ben. Maar ik zie er niet tegenop. Ik heb nu immers de baan die ik graag wilde hebben", aldus de wereld kampioen schaatsen. CULEMBORG - Vivian BJanc- kaert heeft er tijdens de Neder landse tafeltenniskampioen schappen voor de jeugd geen twijfel over laten bestaan wie momenteel de sterkste van Ne derland is bij de meisjespupillen. Zowel in het enkel - als in het dubbelspel eiste het 13-jarige ta feltennistalent van het Graauwse St-Aloysius de titel voor zich op. In de finale van het enkelspel de monstreerde zij tevens andermaal haar formidabele wedstrijdmenta liteit toen haar tegenstandster Sylvia van Hanr.ep van Scylla bij de stand 20-17 in het voordeel van Vivian door de arbiter werd afge teld vanwege een foute service- baL Een beslissing die nogal wat beroenng bracht in het Scylla- kamp. Het deed het talent uit Graauw totaal niets. Ze bleef de zenuwen gemakkelijk de baas on danks het gekrakeel rond de scheidsrechterlijke beslissing. In de tweede game won ze met 21-16 en ook in die tweede game werd Sylvia van Hennep door de scheidsrechter gewezen op het verkeerd serveren van de baL Samen met José Timmermans van Swift uit Deventer won Vivian Blanckaert ook de titel in het dubbelspel door in drie games te winnen van Sylvia van Henne en ELs van Gooi beiden van Scylla. Het werd 21-11. 19-21 en 21.10. VIVLAN BLANCKAERT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9