Politiek vervolgden moeten bij ons opgenomen worden „Nuchter verstand laten spreken tegen acties rechtse politici" Zeeuws- Vlaamse ploegen naar gewestelijke brandweerwedstrijd „Solidariteit: ander gunnen wat we zelf al jaren hebben" 'Olau Finn' maakte zijn eerste reis BIJEENKOMST IN TEKEN VAN SPANJE-ACTIE „Juist nu solidair met het kabinet NW-er J. Schepers in Breskens WIJ KIEZEN VOOR LAA GSTBETAALDEN" ZEER GOEDE RESULTATEN M. J.VAN POELJE: Politieke stelling van Eversdijk onmogelijk..... „POLITIEK VVD ONTMASKEREN" 'Remigranten nog te ongemotiveerd om samenleving op te bouwen' MAANDAG 3 MEI 1976 M.J. VAN POELJE TIJDENS 1-MEI-VIERING DOMBURG - „Wij knarsetanden vaak in machteloze woede om de onmense lijke lichamelijke en geestelijke mar telingen waaraan mensen, vooral linkse mensen die de bestaande machtsverhoudingen willen verande ren, zijn blootgesteld. Wij die in dit land in vrijheid en zonder vrees voor de gevolgen bij elkaar zijn om de eer ste mei te vieren, doen een dringend en ernstig beroep op onze regering om zoveel mogelijk mensen, die gevaar lopen vervolgd te worden wegens hun politieke overtuiging, gastvrij een plaats in ons land aan te bieden, ook als wij hier dan wellicht op dit mo ment er wat minder in welvaart op vooruit zouden gaan dan we de laatste jaren gewend waren." Aldus zaterdagmorgen "hèt "PvdA- statcnlid en oud-gedeputeerde M. J. van Poelje uit Vlissingen tijdens een rede op de 1 mei-viering van de PvdA-afdelingen Middelburg. Vlissin gen en Domburg, gehouden in het ontmoetingscentrum "Het Schutters- hol te Domburg. Op deze bijeenkomst die werd opgeluisterd door een dames zangkoortje uit Vlissingen waren naar schatting een 160 partijleden uit Wal cheren bijeen. De leden uit Middelburg en Vlissingen hadden vooraf een geza menlijke autotocht gemaakt over de Walcherse binnenwegen. 'Solidariteit' was het trefwoord op de drukbezochte bijeenkomst, in Domburg, die werd geopend door het Domburgse PvdA- raadslid A. Don. die daarbij onder meer enkele opmerkingen over de Domburgse gemeentepolitiek maakte en zich daarin weinig lovend uitliet over de houding van de christelijke groeperingen en het optreden van het college van b. en w. in deze gemeente. De bijeenkomst stond in het teken van de landelijke Spanje-actie van de Daartoe werden door de VARA be schikbaar gestelde rode tulpen aan de man gebracht, waarmee ƒ200,- werd opgebracht. Een collecte leverde nog eens 600,- voor dit doel op. Groet Applaus oogstte de heer Van Poelje in zijn rede met zijn uitgesproken 'groet van kameraadschap naar onze geest verwanten in Portugal, wij wensen hun succes op hun weg naar socia lisme en democratie'. De heer Van Poelje stelde dal economische hulp aan Portugal kan bijdragen aan tot- tandkoming van een stabiele demo cratie in dat land. De spreker belichtte voorts onder meer de situatie in Spanje en Italië. De mo gelijkheid dat de communistische par- 1 MEI TERNEUZEN TERNEUZEN - Voorzitter J. Krui- mink van de Pvd A-afdeling Terneu- zen heeft zijn leden gevraagd, solidair te zijn met premier Den Uyï en zijn regering. Naar zijn mening zijn er weinig kabi netten met zulke ingrijpende proble men geconfronteerd als het huidige. Dat kan betekenen dat er impopulaire maatregelen genomen moeten worden. Juist nu is het belangrijk om Den Uyl niet te laten vallen, hield hij de 1 mei- vierders voor. De heer Kruimink deed zijn oproep za terdagavond op een 1 mei-bijeenkomst van de PvdA. NW en VARA in het Temeuzense Zuidlandtheater in met name Europees verband. De Temeuzense wethouder van on derwijs en sport- en milieuzaken, J. H. Strijbos. die de 1 mei-rede hield, ging uitgebreid in op de problematiek van de werkloosheid. Hij bespeurde met name bij jongeren, die vaak een goede opleiding hebben genoten en daardoor een behoorlijke positie konden verwerven, dikwijls weinig solidariteit ten opzichte van de minder draagkrachtige groepen in de samenleving. De bijeenkomst in het Zuidlandthea- terp die door naar schatting 60 a 70 mensen werd bezocht, droeg een in formeel karakter. Er werden speeltjes gedaan, er was ruimte voor discussie en er trad een koor op, Aan het slot van de avond zong dat met de bezoe kers het eerste couplet van de 'Inter nationale'. hebben gelieerd dat 'hebben en hou den' de beste garantie is voor een goed leven, heeft ons getekend en verte kend." Wiegel In dit verband merkte de heer Van Poelje onder meer nog op: „Ik hoop en verwacht dat. na goede voorlichting, de meeste mensen de demagogische vereenvoudiging die Wiegel hen voor- houdt.zullen doorzien Zijn leuze: de overheid op de nullijn en de mensen meer in het loonzakje, betekent in werkelijkheid dat de mensen die afha- nekelijk zijn van die overheid, de AOW-ers. de invaliden, de werklozen, de zieken, alle sociaal-zwakkeren, on der de nullijn zouden zakken Geslaagden kleuteronderwijs MIDDELBURG - Aan de Opleidings school voor het christelijk kleuteron derwijs te Middelburg slaagden voor het ohristlijk kleuteronderwijs: S. E Abrahamse te Anna Jaeoba Polder; L, J. Almeklnders te 's H Arendskerke: C. den Boer te Haamstede: M. C Boeye te Biervliet, J. A Buyse. W B den Har- tog en W. T. de Oude te Zierikzee: G. N van Damme te Hcinkenszand; G. P Dees, J. P p vazn Hoeve en K. Troost te Zaamslag; J C. Dulvens te Sluiskil: M N. C. I-Ioek. A E. Nieuwenhuize en M. P, van Zweden te Goes: J. M. Kole te Kapelle, J J Kopmels te Nieuw- dorp; R p c. Mens te 's Gravenpolder; J. K. Minnaar te Kruiningen; A. S. v. d. Wege te Axel; C. J P. Nonnekes, J. Slimmen, H. C. Tevel en J. de Wolf te Middelburg; N. A, Boxhoorn te Tholen; E, J. Braamse te Lewedoip; M J Hui- bregtse te Wissenkerke; C. J. Maijaars te Oostkapelle; A C. W de Regt te Vlissingen, K D. Sterkenburg te Kou- dekerke; P. Vlieger te Grijpskerke. J. S. IJsselsLein te Domburg; T. P. Fli- kweert te Kameprland. Aan het exa men namen 38 kandidaten deel. REGIONALE 'KRACHTMETING' IN PHILIPPINE ZIERIKZEE - ..Internationale solida- M J VAN POEUE tij in Italië bij de volgende verkiezing waarschijnlijk de grootste partij zal worden en niet buiten de regering is te houden, hoeft naar zijn mening 'geen slechte zaak te zijn. als de communis ten hun belofte om zich als democrati- ..iiiicillduuildic suiiua- sche parljj te Bedragen, ook nakomen rileil is >ve ,elf bij voor hen minder gunstige verkie „lr a, jaren hrtben... Dat „e heor zingsresultaten M. Nicolai. statenlid van Noord- Over de politieke situatie in Nederland Holland en raadslid van de gemeente merkte hij onder meer op dat het ka- Haarlem, zaterdagavond tijdens de binet Den Uyl. „dat progressiever is 1-meiviering van de Partij van de Ar- dan de kamermeerheid' met proble- beid Schouwen-Duiveland. In zijn men heeft te maken die nieuw zijn en toespraak waarin hij de betekenis van waarvoor ook uit de socialistische de I-meiviering besprak, wees de heer hoed geen kant-en-klare oplos- Nicolai erop, dat dc PvdA bewust singen kunnen worden getoverd. De kiest voor de minderbedeelden, stagnerende produktie en grote werk- Daarbij sprak hij er zijn spijt over uit, loosheid heeft, zo stelde hij het PvdA- dat in de strijd daarvoor de christelijke programa beïnvloed. „Waar minder partijen keer op keer de boot hebben geproduceerd wordt, waar het natio- gemist. „Ze hadden samen met de nale inkomen achteruit gaat. kan min- PvdA voor op moeten lopen in de strijd der uitgegeven worden Een groot voor en solidariteit met de zwakkeren deel van de economische en sociale van onze samenleving", aldus spreker, problemen is naar zijn overtuiging te- die verder stelde, dat er in deze eeuw rug te voeren op rekening van de kapi- meer is veranderd dan in alle eeuwen talistische maatschappij, waarin we daarvoor. In Nederland betekent dat M. NICOLAI BIJ I-MEIVIERING ZIERIKZEE PLEIDOOI VOOR MEDEZEGGENSCHAP BRESKENS - „Als de overheid met ons in vrede wil blijven leven dan moet de regering er voor zorgen dat de inkomens van de niet-cao-mensen ge bonden wordt. Dan moet de VAD doorgaan. Dan moet de overheid ook een vinger krijgen achter de bedrij ven. Wij kiezen nu eenmaal voor dc laagst betaalden". Dit zei de heer J. Schepers, districtsbestuurder van het NW, zaterdagavond tijdens de 1-meiviering die de PvdA. het NW en de VARA in West-Zeeusch-Vlaanderen gezamenlijk in 'De Uitkomst' in Bres kens hadden georganiseerd. Voor een niet te groot gehoor riep de heer Schepers op voor blijvende bezie ling: „Bezieling is ook nu nog nodig. Laten we ons niet in slaap sussen". Wat de situatie van dit moment betreft wees de districtsbestuurder er op dat velen 'slachtiffers zijn van de geldhon ger van de machthebbers die diepte investeringen doen. We kunnen als werknemers nog nauwelijks meepraten over de eigen belangen, maar we willen niet honderd kilo verantwoordelijkheid toegeschoven krijgen voor één kilo medezeggenschap". Hoewel de economische toestand van dit moment zorgen baart, was de heer Schepers van mening dat uit. de echte boeken van de bedrijven - 'als we die in zouden kunnen zien' - zou blijke dat een betere inkomensverdeling moge lijk is. Verder heeft hij het vertrouwen dat er per 1 juli volledige prijscompen satie komt. In een overzicht van het ontstaan van de dag van de arbeid bracht Schepers naar voren dat de 'werkende mens wel niet heilig was, maar wel veel zegenin gen bracht'. „Er is een tijd geweest dat het christendom aanvaarding van de ellende predikte. De arbeiders toen hebben bittere ervaringen opgedaan "dooi: de economische vrijheid die er toen was. De start van het NW was moeilijk". Het 'lijdensverhaal' van de arbeider komt, aldus de heer Schepers, onwer kelijk over voor de jongeren: „Dingen die we nu vanzelfsprekend vinden zijn bereikt door harde strijd. Toch heb ik nog verdomd veel moeite met het be grip democratie. Van een democratisch functioneren van de werknemer is nog nauwelijks sprake". PvdA-voorzitter (afdeling West- Zeeusch-Vlaanderen) K. Kramer wees er in zijn openingswoord al op dat door de verworvenheden door strijd de ar beider nu wat in slaap is gerust. Wat dat betreft wees hij op het 'zorgen kindje VARA'. „We hebben nu eerst al het Vrije Volk naar de sodemieter ge holpen. Laten we zorgen dat dat niet met de VARA gebeurd". Beide sprekers riepen op tot interna tionale solidariteit. Met name werd Spanje genoemd, maar tevens werd er op gewezen dat nog in vele landen Spaanse toestanden heersen. De 1-meiviering was 's middags gestart met een bijeenkomst voor de kinderen. Een goochelaar vertoonde zijn kunsten en de ongeveer negentig kinderen wer den vergast op traktaties. De volwas senen hielden 's avonds nog 1-meibal, met enkele rondjes bingo. de laatste resten van een feodale maatschappij worden opgeruimd, ter wijl elders die maatschappij nog steeds bestaat „We vragen niet om gelijkheid voor alle mensen", aldus de heer Nico lai, „maar wel om gelijkwaardigheid en gelijkberech ligheid Hierna sprak het tweede-kamerlid, de heer J. W. Spinks. die er op wees. dat in Nederland een crisis van niet geringe omvang bestaat. „Die crisis is niet onze schuld", zei hij. „maar de oplos sing van die crisis is wel onze taak. Op het moment dat de PvdA de ideeën op dat punt in de openbaarheid brengt, is het uur van de waarheid". Maar daarvoor is het wel nodig, be toogde hij, dat socialisten onder elkaar het eens worden over de vragen en de oplossingen. Hij haalde een uitspraak van de hepr Aantjes aan; christelijke politiek is een roeping. „Ons antwoord moet zijn", aldus de heer Spinks 'so ciale politiek is een antwoord'. De streekfederatie van de PvdA op Schouwen-Duiveland vierde dit jaar de eerste mei weer met een politieke café in dc Zierikzeese Graanbeurs. Na de toesp-raken gingen de cafébezoekers zelf in discussie met specialisten op al lerlei terreinen, zoals defensie, onder wijs, gezondheidszorg, ruimtelijke or dening, werkende jeugd, werkgelegen heid en abortus. Hoewel vorig jaar het PvdA politieke café goed was voor een overstelpende drukte, was de belangsterlling zatër- dagavond wat matig, zoals de streekfederatie-voorzitter H. Asma in zijn openingswoord constateerde. Hij stelde de gespreksleiders voor deze avond voor: naast genoemde sprekers gedeputeerde J. P. Boersma, de heer J. van Dijk, lid van de partijraad, me vrouw M. Ponsioen van het hoofdbe stuur van de rooie vrouwen, de heer G. Schoenmakers, lid van de partijraad en voorzittervandeafdelingMiddelburg.de heer J. Worelle, tweede-kamerlid en de heerC. Snoof, directeur van de vormings instituten voor werkende jongeren in Zeeland. Dit gezelschap voegde ach in de loop van de avond bij de bezoekers om in groepen onderwerpen door te praten. PHILIPPINE - Vijf Zeeuws-VIaamse brandweerploegen uit de tweede klasse zullen op zaterdag 15 mei in de gemeente Borsele, deelnemen aan de gewestelijke brandweerwedstrij den. De brandweerploegen zijn: Phi lips Terneuzen, ACZ Sluiskil, Gla- schemie. Sas van Gent, de tweede ploeg van Terneuzen en Elopak Ter- neuzen. Zaterdag kwamen in Philip pine 22 ploegen tegen elkaar uit om uit te maken welke tweede klassers, dat zijn brandweerkorpsen die niet getraind zijn in het dragen van pers- iuchtmaskers tijdens blusacties, de beste prestatie leverden. Op twee 'banen' werkten de brand weerploegen aan de zelfde opdrachten: een boerderijbrand. Landbouwer Goense had hiervoor welwillend zijn boerenbedrijf, gelegen in de Braak man, ter beschikking gesteld. Na het optellen van de puntenwaarderingen kwamen de twee verschillende jury's, onder voorzitterschap van regionaal commandant J. R. W. Beenhakker en commandant H. den Hartogh, tot de slotsom dat in de ene categorie brand weerploegen van Philips Terneuzen en ACZ Sluiskil als eersten eindigden en dat in de andere categorie de tweede klas ploeg van Terneuzen als beste uit de bus kwam. De overige klassering ziet er als volgt uit: Voor baan A: 2 Glaschamie Sas van Gent. 3 Suikerunie Sas van Gent. 4 Vrijwilliger brandweer van Philippi ne, vrijwillige brandweer van Zaams lag. Op baan B: 2 Elopak Terneuzen, gedeelde 3e plaats brandweerkorpsen van Schoondijke en Westdorpe, 4 PTT-bedrijfsbrandweer Bergen op Zoom, 5 Brandweerkorps Biervliet, 6 vrijwillige brandweer IJzendijke. Na af loop veren en bronzen standaards voor de drie best geklasseerde ploegen. De re ceptie die ter gelegenheid van deze re gionale wedstrijden werd gegeven, werd door het coltallige gemeentebes tuur van Sas van Gent bezocht. Tij dens de brandwerwedstrijden bestond ook grote belangstelling van Zeeuws- VIaamse gemeentelijke zijde. Onder anderen brachten burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse burgemeester den. P. J. G. Molthoff van Hulst en burge meester A. de Kam van Axel een be zoek aan het wedstrijdterrein. Tijdens een toespraak bij de prijsuitreiking vertelde voorzitter A. J. Vesseur, dat deze regionale brandwwerwedstrijden onder auspiciën van de Vereniging Be velvoerenden Zeeuwsch-Vlaanderen werden georganiseerd. Op de foto een beeld van de wedslnj- NIEUWE TERMINAL TE VLISSINGEN ZA TER DA G IN GEBR UIK GENOMEN VLISSINGEN - Het schip 'Olau Finn', de jongste aanwinst van de Olau-Line heeft zijn eerste reis gemaakt vanuit de nieuwe terminal van Olau aan de Vlissingse buitenhaven. Vrijdagavond vertrok het schip met een gezelschap genodigden aan boord naar Sheerness, nog vanaf de kade van de nv Haven van Vlissingen. Zaterdagmorgen voer >de 'Olau-Finn' - toen officieel in lijn dienst - vanuit Engeland naar Vlis singen af, waar bij aankomst aan de nieuwe terminal werd afgemeerd. Hiermee is het nieuwe station van Olau aan de buitenhaven in de prak tijk in gebruik genomen. Op 19 mei wordt de terminal officieel geopend. De 'Olau Finn', die onder Finse vlag vaart, is voor een jaar 'ingehuurd' en doet nu dienst naast de 'Olau West' en de 'Olau Kent'. Deze twee laatst ge noemde schepen varen de veerdienst van resp. 11.00 uur en 13.00 uur uit Vlissingen. Zij vertrekken met onder van de brandweerwedstrijden Unge tussenpozen om ongeveer 22.00 reikte burgemeester drs. W. R. V. Du- uur weer uit Sheerness. De 'Olau Finn' sarduyn van Sas van Gent de prijzen vaart de avonddienst van 23.00 uur uit uit in hotel 'De Zwaan' in Philippine. Vlissingen en de dagdienst van 12.00 De prijzen bestonden uit vergulde, zil- uur uit Sheerness. W. DON TIJDENS 1 MEI- VIERING IN GOES De 'Olau Finn' werd in 1966 in Zweden gebouwd, heeft een lengte van 141,2 meter, een breedte van 20,7 meter en een 'dead weight' van 2400 ton. Op het fraai gemeubileerde en gestof feerde schip is plaats voor 24 vracht wagens van 18 meter lengte en 150 per sonenauto's, of voor 300 personenwa gens alleeen. De 'Olau Finn' kan 1400 passa&ets vervoeren. Er kunnen 800 mensen te slapen worden gelegd in 32 hutten met douche en toliet. in 76 hutten met was gelegenheid. 25 hutten zonder wastafel, 314 'economy'-bedden en 116 pullman-zetels. Aan boord is er een restaurant dat plaats biedt aan 205 personen, een ca fetaria voor 120 personen, een bar- lounge met ruimte voor 70 passagiers en een dancing voor 255 personen. Andere faciliteiten aan boord zijn: een ■casino, conferentiekamers, een speel kamer voor kinderen, een zwembad, een sauna, belasting-vrije winkels en een informatie-kantoor. Er is video- televisie aan boord, terwijl er verder aan gedacht wordt de passagiers aller lei vormen van verstrooiing, zoals dans- en popmuziek, aan te bieden. De 'Olau Finn' heeft de plaats inge nomen van de 'Olau Dana'. Dit schip, dat de Olau-Line ook had gehuurd, wordt in Kopenhagen enigszins ver bouwd. Als dat gebeurd is. zal hel warschijnlijk in het noorden van Noorwegen worden gestationeerd. De 'Dana' gaat naar alle waarschijnlijk heid dienst doen als hotelscbip. DOMBURG - Het PvdA-statenlid M. J. van Poelje heeft zaterdag in zijn rede op de 1 mei-bijeenkomst van de PvdA-afdelingen Vlissingen, Middel burg en Domburg, in het ontmoetingscentrum 'Het Schuttershof te Dom burg, de heer H. Eversdijk, voorzitter van de CHU-statenfractie, een 'on mogelijke politieke stelling' verweten naar aanleiding van diens uitlating 'dat solicialisten de natuurlijke tegenstanders van christen-democraten zijn". De 'neer Eversdijk had dat onlangs gezegd op een vergadering van de CHU-kamerkring Zeeland, en daarbij opgemerkt 'dat iedereen die wil mee werken om het CDA-program uit te voeren, welkom is". Van Poelje daarop: „Er is natuurlijk geen politieke partij te vinden - en zeker niet de PvdA - die alleen maar mee wil regeren om het program van een andere partij uit te voeren. Maar hij vergeet - en dat trek ik mij nog meer aan - dat talloze christenen voor het socialisme hebben gekozen om de evangelische waar den in de huidige maatschappij tot gelding te brengen". GOES - „De rechtse politici trachten het kabinet te wippen via het zaaien van paniek en gebruik makend van de economische situatie. Daarom moeten socialisten op alle niveaus méepraten en zich inzetten om de mensen wakker te maken, om onze doeleinden te ver talen en om op te roepen het nuchtere verstand weer te laten spreken". Deze oproep deed voorzitter W. Don van de PvdA-statenfractie zaterdagavond in Goes tijdens de 1 meiviering van de Bevelandse afdelingen van de PvdA, de Industriebond-NVV, de NVV-bond Mercurius, de NVV-Vrouwenbond, de VARA en de Evert Vermeerstichting. „Joop den Uyl heeft geen invloed op het weer. al schijnen sommigen dat te denken, hij heeft de economische re cessie en de oliecrisis niet veroorzaakt, maar wel heeft hij met zijn club ge knokt. ondanks veel teleurstellingen, geknokt, waardoor verbetering van werkgelegenheid werd en wordt nage streefd en Nederland realtief minder werklozen heeft dan veel landen om ons heen", aldus de heer Don. Het volgen van de weg naar een recht vaardiger verdeling van kennis, inko men en macht is naar de mening van de heer Don de enige mogelijkheid voor de progressieve partijen in de naaste toekomst „Wij willen een be leid. gericht op de democratisering op alle terreinen van de maatschappij, een beleid, dat bij een toekomstige groei de nadruk legt op de kwaliteiten van ons bestaan. We moeten trachten een bijdrage te leveren om de ontr plooiingsmogelijkheden van allen grote kansen te bieden. Tot op heden heeft de nationale economische groei de ongelijke verdeling niet weggeno men". De statenfractievoorzitter vond een samenhangende theorie over de veranderingen, die noozakelijk zijn in een kapitalistische samenlevingsstruc tuur. broodnodig, gecombineerd met een bjijbehorende nuchtere strategie op welke wijze die veranderingen zo snel mogelijk tot stand kunnen worden gebracht. Hij vertelde dat de gedach ten van Arie Groenevelt hem wel aan spreken. „Die gedachten komen bij ve len ongenuanceerd over en voor velen van ons loopt Groenevelt te snel van stapel. Daarom moeten de kiezers ge politiseerd worden, daarom moet de democratie aan de basis in discussie komen. We moeten de mensen wakker schudden en vertalen wat we willen: een rechtvaardiger verdeling van in komen, kennis en macht". Volgens de heer Don is men hier en daar door de invloed van de VVD en ook van de CPN versuft. „We moeten deze ver doofden weer bij kennis brengen. De WD was eens een liberale partij, van daag is het een reactionaire, conserva tieve club, die er op uit is om alles wat wij hebben helpen opbouwen weer af te breken. Die WD wil nog altijd de macht laten waar zij nu is: in handen van een kleine groep bevoorrechten. Deze politiek moeten wij ontmaskeren. We dienen te streven naar het herken baar maken van de verschillen in poli tieke doelstellingen en uitgangspun ten. We zullen de mensen duidelijk moeten maken wat de overheid met de belastinggelden doet. hoe zij herver deelt". De heer Don vertelde van mening te zijn dat mensen, die weten hoe de so ciale en economische vork aan de steel zit, niet vatbaar zijn voor de goedkope politiek van de WD en de CPN. „Deze wetenschap van het hoe en waarom schept duidelijkheid, zij wint de pu blieke opinie, zij roept op tot meebes lissen. Dan zal onze Joop met kracht van argumenten zijn overtuiging kun nen waarmaken, maar dan moet dit rode kabinet met zijn witte rand met grote haast de problematiek van die spreiding van inkomen, kennis en macht op alle fronten verder aanpak ken. Lukt dit niet voldoende door interne kabinetstegenstellingen dan moet men overwegen of niet beter aangestuurd kan worden op nieuwe verkiezingen. Doorgaan met compromissen speelt de WD in de kaart, en niet alleen de WD, maar ook de CHU en de CPN". Respect afkomst gemarteld, onderdrukt en ge kweld worden". Overigens riep ook de heer Don op tot steun aan de door de PvdA gestarte actie voor hulp bij de opbouw van de socialistische beweging in Spanje. De toespraak van de heer Don vormde het begin van het avondgedeelte van de Bevelandse 1-meiviering. Na het zingen van de Internationale en' een collecte voor de socilistische beweging in Spanje volgde een gezellig samen zijn, waarbij hammondorganiste Paula Koster voor de muziek zorgde, 's- Middags was een film vertoond over het Chili van Allende. voorzitter van de PvdA- statenfractie zei het al dan niet tot stand komen van het CDA met grote belangstelling te volgen. Zijn respect voor het optreden van AR-leider Aan tjes in de CDa-kwcstie stak hij niet onder stoelen of banken: „Deze man vecht voor een hem bezielend ideaal. In Zeeland geven de confessionele partijen, samenwerkend in een op het CDA vooruitlopend verband, te weinig blijk van samen met de pro gressieven een op maatschappelijke hervormingen geënt beleid te willen voeren. Het stempel van de CHU wordt hier duidelijk op de hele zaak gedrukt. Ik mis hier het idealisme van Aantjes". De viering van 1 mei is een gelegen heid, waarbij de internationale solida riteit weer uitvoerig ter sprake komt. De heer Don erovei„Laten we oppas sen dat het woord solidariteit geen il lusies wekt. Ik ben Nederlander, wit van huid, rechten bezit ik. Ik leef in een %-rij land met allerlei kansen die lk ge kregen heb. Daarom ben ik zo bang om te zeggen dat ik solidair, lotsverbon- den ben met die miljoenen, die op grond van ras, huisdkleur, geloof en VLISSINGEN - „Wat helaas nog vet! voorkomt is dat cr vaak onvoldoend! motivatie is om eenmaal in Surinam terug aan een nieuwe samenleving» bouwen en genoegen te nemen metis materiële mogelijkheden die in ets dergelijke fase voorhanden zijn". Dat staat te lezen in het informatiebulle tin over april van de werkgroep Pro- fosoe van de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn te Vlissin gen. In dat nummer wordt met name in formatie over remigratie over de Suri- namers in Nederland verstrekt. „Mis schien is het nog te vroeg om van het gros van de even tuele aanwezige remi granten te verlangen dat zij beseffen dat zij de aangewezenen zijn om Suri name te behoeden voor een ontwikke lingsgang naar verval", aldus het in formatiebulletin. In dat zelfde nummer wordt veel aandacht geschonken aan allerlei ontwikkelingen in Suriname en aan een anatal activiteiten van de werkgroep Profosoe. Vreugde wordt uitgesproken dat het ministerie van erm haar goedkeuring heeft gehecht aan het verzoek om voor de Surinamers een groepswerker zan te stellen .Deze groepswerker zal zowel in Vlissingen als in Middelburg werkzaam zijn voor en met de Surinaamse bevol kingsgroep, „De sollicitatie-procedure zal op korte termijn worden gestart en wij hopen dat de groepswerker snel benoemd zal kunnen worden", aldus het informatiebulletin, waarin tot slot de stichting maatschappelijke dienst verlening Walcheren een inzicht In zijn werkzaamheden geeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4