Kleine honderd blaasmuzikanten op de eerste Zeeuwse y Eerst zekerheid nodig verversing Oosterschelde Burgemeester Molthoff opende het gemeenschapscentrum NEGEREN QUOTERING BRENGT 200-MIJLSZONE IN GEVAAR Belgo-Dutch financieel te zwak om krediet te krijgen almanak MAANDAG 3 MEI 1976 PROFESSOR KORRINGA OVER DE DOORLAATDAM „ANDERS GEEN GARANTIES OVER CULTURES" ARNEMUIDEN - Prof. dr. P. Korringa wil eerst van rijkswaterstaat weten hoeveel vers water er bij een door laatbare dam in de Oosterschelde kmnt. voor hij garanties wil geven over de prccicse mogelijkheden voor de oester- en mosselcultuur te behou den. Dat zei hij zaterdag tijdens de jaarvergadering van 'Zevibel' in Ar- nemuiden. Korringa: „Op het ogenblik probeert men ons de zwarte Piet toe te spelen Men wil van ons garanties, dat de Oos terschelde bij een doorlaatbare dam volkomen ongewijzigd blijft. Dat kun nen we niet zeggen We willen welen hoe het stroompatroon achter de dam blijft, hoeveel vers water er elk getij binnenkomt. Bij alleen een schomme ling van het peil zonder vers water zie ik het somber in. Van rijkswaterstaat willen we weten hoeveel vers water er precies in de Oosterschelde komt - daar komt tenslotte het voedsel uil" Hij betoogde, dat een getijwerking van ongeveer twee meter wel voldoende zal zijn voor de verwatering van mossels ..Minder getij geeft minder stroom, maar zie de Waddenzee - dat moei toch kunnen. We zullen wel leren schuiven naar de beste plaatsen. In grote lijnen zal het bedrijf wel voort te zetten zijn." zei hij Blunder. In zijn jaarrede stond ook Zevibel- voorzitter Lockefeer stil bij de Oosterschelde-kwesüe. „Ik kan me niet voorstellen dat de ecologische blunder van dichtgooien van de Oos terschelde zal worden begaan. Ik kan mij niet voorstellen, dat omwille van de overschrijding van een geraamd be drag - hoe dikwijls worden bij lagere en hogere overheden begrotingsbedra gen zeer overschreden? - het onzalige besluit van de Oosterschelde afsluiten met een dam zal genomen worden. Het zou een daad zijn van kortzichtig be stuur." De heer Lockefeer signaleerde 'een steeds sterker wordende roep om be veiliging met verhoogde dijken. Na an derhalf jaar studie is er volgens hem 'alle aanleiding om voor zo'n gewich tige zaak het voor en het tegen op nieuw in de weegschaal te leggen, ook zou kunnen bereiken, maar vroeg zich af wat dit zou gaan kosten, llel kamerlid P. A. Roels (pvda) vond die oplossing 'onvoorstelbaar', van wege de enorme bedragen, die er vol gens hem mee gemoeid zijn. Ilij vond het 'een onlogische manier om eerst te vernietigen wat er is en dat dan tegen honderden miljoen guldens weer pro beren terug te krijgen. Hij liet weten blij te zijn als de doorlaatbare oplos sing kan doorgaan maar anders voor dijkverhoging te kiezen. „Ik geloof, dat meerdere van mijn collega's - misschien wel de meesten - er zo over beginnen te denken." aldus de heer Koels. al zou daaruit het niet precies uitvoe ren van een kamerbesluit kunnen vol gen." Hij vond, dat de laatste tijd uit spraken van 'enige Zeeuwse politie kers' ertoe lelden, „dat ze bezig zijn een belangrijk deel der politieke" opinie tegen zich in het harnas te jagen." Over de uitspraak van gedeputeerde Kaland, dat er wordt gevlagd van offi ciële gebouwen als de beslissing valt de Oosterschelde dicht te gooien zei hij, „Officiële gebouwen zijn er voor en van het volk en daarop dient alleen gevlagd als niet een deel van dit volk eerder een zwarte of een halfstok vlag wil uithangen Als hij zelf de vlag wil uitsteken moet hij dit zelf weten, maar met officiële gebouwen dient hij meer verantwoord om te springen." En op de visie van gedeputeerde mr. J. F. G Schlingemann in de eerste kamer, „dat een kleine militante meerderheid zich begint druk te maken voor studie voor nadere cüjksverhoging" zei hij. „Het is niet een militante minderheid, maar een nationale beweging die zich met sterke argumenten laat gelden. En die beweging is al jaren actief en druk be zig om zich tegen afsluiting te verzet ten." Aan Prof. Korringa vroeg de heer Loc kefeer een reactie op naar de visie van dijkgraaf Van Langeraad van Noord- Beveland. dat voor een dichte Oosler- scheldedam geulen ontstaan, die een kinderkamerfunctie weer mogelijk ma ken. Deze betoogde, dat men met lange pieren vanaf Walcheren en Noord-Beveland een soortgelijk effect Prof dr P. Korringa Beste plaatsen voor zaadval Gre velingen in studie ARNEMUIDEN - Het rijksinstituut voor visserijouderzoek zal dit jaar nagaan 'waar de beste plekjes in de grcvclingen liggen voor oester- en mosselbroed. prof. dr. P. Korringa kondigde dat zaterdagmorgen aan tijdens een causerie over actuele visserijzaken op de jaarvergade ring van Zevibel. Hij weesdaarbijop de proeven, die vorig jaar genomen zijn, Zevibel-voorziller Lockefeer had dit punt ln zijn jaarrede ook aange roerd enhetzeerbelangrijk genoemd. De Zaadval ln de Grevelingen is wel kom geweest zei hij en toonde zich dankbaar voor de gelegenheid tot vissen in een gebied van 200 ha, Hij sprak de hoop uit, dat het ook in de toekomst kan gebeuren Wat te gemoetkomingen op dit punt be treft. betoogd hij, dat van bevoegde zijde steeds meer wordt gesteld, dat het zaadvissen geen schade geeft aan de palingvissenj. „integen deel dat het de ontwikkeling van die visserij bevordert" Claims op tege moetkomingen zullen naar zijn me ning dan ook goed gemotiveerd moe ten zijn. BELLio HLLSTIS ER OP GERICHT ELKE KERN EEN CENTRUM TE GEVEN Lodewijk Bruckman in stadhuis Goes GOES - Van morgen, dinsdag, tot en met zondag 9 mei exposeen de Nederlands-Amerikaanse schilder Lo dewijk K. Bruckman uit Wemeldinge in het lunchcafé 'Stadhuis' te Goes. Vandaag, maandag, wordt de expositie officieel geopend Dat gebeurt van 16.30 tot 18.30 uur. (Slot van pagina I) houden. Hij schetste de bioologische voorwaarden, die het mogelijk maken dat de Noordzee met êénvijfentwintig- ste deel van het wateroppvervlak op de wereld toch vier procent van de vis- voorraad kan leveren en noemde daarij behalve de betrekkelijk ondiepte ook de zeer regelmatige verversing - „dat zelfde gebeurt met de Oosterschelde. de Westerschelde en de Waddenzee ook." Korringa: „U kunt van dat kapitaal KvK Midden-Zeeland houdt vergadering MIDDELBURG - De' Kamer van Koophandel en Fabrieken voor (llidden- en Noord-Zeeland houdt vrijdag 7 mei in de Schouwburg te Middelburg een vergadering. De ka nier zal dan onder meer het advies van de SER aan de staatssecretaris van economische zaken over de taak en positie van de Kamers van Koop handel bespreken. Voorts worden de rekening en verant woording over 1975 en de balans per 31 december 1975 overlegd. De balans sluit met een totalbedrag van ALS. Lockefeer 540.678.66 De rekening is afgesloten met een voordelig saldo van 69.286.27. Aan de vergadering wordt gevraagd de heren J. J Claas ivooraitter van de Kamer) officieel voor te dragen als voorzitter en H P van Heel (directeur Hoechst) als lid van de bedrijfsadvie- scommissie van het Havenschap Vlis- singen. Beide heren fungeren sinds de nieuwe samenstelling van de Kamer per 1 januari 1976 reeds als zodanig Tijdens de vergadering - aanvang 9 30 uur - wordt afscheid genomen van de leden uit de periode 1972-1976. die per 1 januari 1976 niet in de Kamer zijn te ruggekomen wel de rente pakken, maar als u aan het kapitaal zelf komt. wordt dat niet door de oceanen aangevuld. De com mercieel belangrijke vissen van de Noordzee keren om te paren steeds te rug naar dezelfde plaats. Pas in deze eeuw is de intensitiet van het vissen toegenomen, en dat is individueel uw goed recht. Maar jaalijks komt er tus sen de 15 en 20 procent aan gewicht van Noordzeevis bij. Dat is een goed- rentepercentage, maar u bent niet de fabrikant van vis. U hebt nu een grote vloot en u vangt meer dan de rente van het kapitaal." Daarop attenderde hij erop, dat 80 procent van de tong in Nederland aan wal wordt gebracht. „Er moet geminderd worden, wil men in de toekomst nog kunnen oogsten." Quo tering noemde hij de enige redelijke oplossing, waarbij hij erop wees, dat bij voortdurende overbevissing de econo misch belangrijke soorten worden ge decimeerd en sprot, kevers en zand- spiering tot bloei zullen komen. „Als. we er niet aan mee zouden doen, dan. staat de stok van de 200 mijl achter de deur en trekken we niet aan het lang ste eind", zo zei prof. Korringa. Kwaliteit In antwoord op een vraag van de heer M. Siereveld naar het soelaas dat een vermindering in het aantal visdagen brengt als quoteringsalternatief be toogden zowel prof Korringa als ir. Tienstra, aat de vissers zelf kunnen uitmaken hoe men op de economisch voordeligste wijze de voorgeschreven hoeveelheden wil vangen. „Ook bij een dagregeling moet een hoeveelheid vastgelegd zijn", aldus de heer Tien stra. „De visser zal er anders uithalen wat er uit te halen Is." Daarbij tekende prof. Korringa aan dat men zou moe ten vissen op die tijdstippen, dat de beste kwaliteit aangevoerd kan wor den. En ir. Tienstra wees er nog op. dat het LEI nu een gemiddelde prijs van 12 per kilo tong voorziet. „Bij een be drag van 15 kunt u met de quotering al evenveel boven water halen als vroeger. Misschien zelf iets meer, want als u minder dagen vaart hebt u geen belangrijke oliekoslen." In zijn jaarrede stond voorzitter Locke feer ook stil bij de slechte situatie in de garnalensector, Hij signaleerde, dat 'de doordraai buitenverhouding is' en noemde de problemen in relatie met Duitsland en België rond de opvan- gprijzen. Het voortbestaan van de vis mijn Colijnsplaat noemde hij 'zeer be langrijk'. Hij signaleerde wel een goed trum in Nieuw-Namen noemde deze NIEUW-NAMEN - Burgemeester P. .1. G. Molthoff van Hulst heeft zaterdag middag het aan de gevelzijde gereno veerde en verder van binnen totaal verbouwde gemeenschapscentrum in Nieuw-Namen officieel geopend. Hij onthulde naast de ingang de iu smee dijzer uitgevoerde naam van het ge bouw, 'De Kabouter', door een wit la ken weg te trekken. Dit feestelijke moment, vooraf opgeluisterd door de fanfare 'De Scheldezoncn', werd door een groot deel van de Nieuw-Namense bevolking en het gemeentebestuur van Hulst meegemaakt. „De Kauter' betekent 'plaats rond vroegere nederzettingen' en is als naamgeving voor het gemeenschaps centrum gekozen na een enquête onder de inwoners van Nieuw-Namen Ener zijds is dit gemeenschapscentrum be stemd voor de bejaarden, anderzijds zal het de plaats zijn waar in de toe komst regelamtig culturele en sportac tiviteiten kunnen worden ontwikkeld De grote zaal van 'De Kauter' is inge richt als sportruimte, zodat de basis scholen van Nieuw-Namen hiermee een goede gymnstiekzaal hebben gekregen. De verbouwings- en renovataekosten va het gemeenschapscentrum bedroe gen ƒ565.552 Het rijk subsidieerde ƒ317.00. het overige bedrag werd gefi- nancieerd uit de gemeentekas, onder meer uit 't gekweekte reservefonds. De exploitatie en beheer van 'De Kauter' zijn in handen gegeven van de speciaal daartoe in het leven geroepen Stich ting Gemeenschapscentrum Nieuw- Namen. Volgens burgemeester Mol thoff getuigt de Hulster raad van een grote liefde voor Nieuw-Namen. omdat er jaarlijks een bedrag van ƒ35.36 per Hulsterse ingezetene moet worden neergeteld om de exploitatiie van het gemeenschapscentrum sluitend te krijgen. Van alle kernen in Hulst is dit het hoogste hoofdelijke bedrag. 4 lie kernen In zijn toespraak zei burgemeester Molthoff verder dat 'het beleid van de gemeente Hulst er op gericht is om alle kernen van een eigen gemeenschaps centrum te voorzien en de instandhou ding ervan ook te waarborgen'. „Alle kernen, op een na, hebben nu zo'n cen trum. Alleen Sint-Jansteen vormt nu nog een witte vlek. We zullen er nu aan moeten werken om ook daar een ge meenschapscentrum tot stand te brengen", aldus burgemeester Mol thoff. In het algemeen merkte burge meester Molthoff op dat 'een hechte basis' in het plaatselijke verenigingsle ven belangrijk uitgangspunt vormt voor het beheer van een stichting ge meenschapscentrum door de gemeen schap. „In Nieuw-Namen hebben de vemigingen elkaar weten te vinden. Zij vormen een vriendschap. Dat is de ba sis tot geheel." Voorzitter H. Th. D. M. Vercauteren van de Stichting Gemeenschapscen- te geven aan de vreugde in Nieuw- Namen werd er 's avonds een feesta vond gehouden, waaraan de zanger Rob de Nijs en het dansorkest 'Nico Sylvester and the All-Rounds' hun muzikale medewerking verleenden. MINISTER LUBBERS BEANTWOORDT VRAGEN OVER CONFECTIEBEDRIJF: „ZEER ONZEKERE PERSPECTIEVEN" mosselseizoen, maar vond dat de afeet van dit produkt mede met het oog op de concurrentie in Frankrijk goed in de ageten moet worden gehouden. Proef nemingen om de kwaliteit te verbete ren achtte hij zeker een studie waard. Na de vergadering werd het gezelschap ontvangen door b. en w. van Arnemui- den en tenslotte zat men aan aan een koffietafel in 'De Ame' eerste mei 'een symbolische dag' om dat na veel arbeid de totstandkoming van dit langgewenste gebouw was ge realiseerd. „Voor ons dorp is dit een feestelijke dag. Vooral als we nagaan dat de realisering van dit gemeen schapscentrum door omstan digheden enige keren werd uitgesteld. De derde keer is uiteindelijk de goede keer geworden." Om een onderstreping VLISSINGEN - Belgo-Dutch B.V. te Sint-Maartensdijk heeft een te zwakke financiële structuur om in aanmer king te kunnen komen voor 'n krediet onder staatsgarantie. Dit blijkt uit het antwoord dat minister Lubbers van economische zaken mede uit naam van minister Boersma van so ciale zaken heeft gegeven op schrifte lijke vragen van het PvdA-tweede kamerlid Roels. Voorlichting voor ondernemers over arbeidsmaatregelen MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland gaat in samenwerking met de gewestelijke arbcidsbureau's in haar gebied een aantal voorlichtingsbijeenkomsten beleggen over de faciliteiten die de ondernemers worden geboden in het kader van de diverse arbeidsvoorzie- ningsmaatrdgelen van de overheid. Een eerst dergelijke bijeenkomst wordt donderdag 3 juni in 'De Prins van Oranje' te Goes gehouden. De direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau Goes zal dit onderwerp inleiden waarna een forumdiscussie wordt ge houden, ZEEUWSE Kegel Een personeelsvereniging oesiooi eindelijk weer eens een feestje te houden Om een en ander goed op poten te zetten was een vergadering belegd. De suggesties voor een goede zaal ruimte waren schaars. Een van de jongste bedienden vroeg zich af of een bowlingcentrum niet geschikt was. ..Ja", reageerde zijn chef. „dan heb ben we volgende dag in ieder geval allemaal een kegel." URGANISATIE EN DEELNEMERS ENTHOUSIAST MIDDELBURG - De eerste 'Play-In' voor blaasmuzikanten in Zeeland, za terdag gehouden in de concertzaal te Middelburg, is naar het oordeel van zowel de leiders als van de deelne mers een groot succes geworden. De verwachting van de organisatoren om zo'n 70 blaasmuzikanten bij elkaar te krijgen werd ver overtroffen met een kleine 100 deelnemers, in leeftijd va riërend van 19 tot 70 jaar. Van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags werd. met enkele onderbre kingen, in ongedwongen sfeer geza menlijk gemusiceerd, waarbij werken onder handen werden genomen van renaissance tot rockmuziek. De leiding was in handen van de bekende compo nist, arrangeur, dirigent en muziekpe dagoog Henk van Lijnschooten uit Hendnk-Ido-Ambacht en Paul van Belzen, regiodirecteur Bevelanden van de Zeeuwse Muziekschool. Er werd een groot orkest, geformeerd maar daar naast werd ook in kleine groepjes ge speeld. De deelnemers kregen daarbij ook technische instructies, onder meer in aanzet en ademhalingstechmek. De enige eis die aan de deelname was gesteld, was dat men zijn eigen in strument redelijk moet kunnen bespe len Men hoefde bepaald geen virtuoos te zijn Doordat de bezetting geheel aan het toeval was overgelaten kwam men voor een verrassende samen stelling te staan. Die verrassing be stond vooral uit de zware opkomst van de baspartij met met minder dan 15 bassen en 13 tuba's, wat een hoogst ongebruikelijke bezetting opleverde Daarentegen waren de houtblazers - klarinet en fluit - duidelijk onderverte genwoordigd. „Dat is overigens niet zo'n vreemd verschijnsel, want Zeeland is nu eenmaal geen land van houtbla zers. Die ervaring hebben we al meer opgedaan Het blijkt ook uit het feit dal Zeeland niet zoveel harmoniekorp sen heeft, maar meer fanfares en brassbands", aldus Paul van Belzen, die vervolgt: „Ondanks die zware bas partij. waar we in het begin nogal tegenaan hebben gekeken, is het bo ven verwachting gegaan. De totaal klank viel niet tegen en tegen het eind van de middag werd een mooie klank vorm bereikt". Levensvatbaar In het laatste uur werd de balans op gemaakt en werden de die dag doorge nomen werken achter elkaar gespeeld. Het bereikte resultaat was zodanig dat Van Belzen na afloop concludeerde: „Als het een echt concert was geweest, nadden we ons er niet voor hoeven schamen". Alle deelnemers waren unaniem van mening dat het gezamenlijk musiceren met leden van andere korpsen een unieke ervaring is en zeker moet wor den herhaald. Van Belzen: „Het woord 'experiment' is na deze dag nauwelijks meer op z'n plaats, het is zeker leven svatbaar gebleken", Ook financieel is men er - met een bijdrage van ƒ20.- per persoon - goed uitgekomen. De or ganisatoren hopen van de 'Play-In' een jaarlijks terugkerend evenement te kunnen maken De 'Play-In' was georganiseerd door de Stichting Zeeuwse Muziekschool' en de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen (KNF), afde ling Zeeland. De dag werd. mede na mens de KNF, geopend door muziek schooldirecteur G. W. Bergman De KNF was vertegenwoordigd door de heer A. L. van Wallenburg. Het idee was voortgekomen uit de muziek-studieweekeinden die KNF en Zeeuwse Muziekschool regelmatig or ganiseren op het vormingscentrum 'Het Zilveren Schor' bij Arnemuiden voor jonge muzikanten. Ouders van deze jeugdige deelnemers warren erg enthousiast over de concerten van het samengestelde gelegenheids- blaasorkest waarmee deze weekein den werden afgesloten en velen van hen hadden de wens geuit dit zelf ook eens te kunnen doen. Een beeld van het 'blaasfestijn' in de Middelburgse concertzaal. De heer Roels stelde vragen naar .aan leiding van de ongegronde verklaring van het door de directie van Belgo- Dutch ingestelde beroep tegen de af wijzing door de Nederlandse Midden- standsbank N.V. van een tijdelijke geldelijke steun. Minister Lubbers zegt voorts dat de weigering te wijten is aan de aanzie- pijke verliezen die het bedrijf gedu rende de afgelopen twee jaar heeft ge leden. „Mede gezien in het licht van het ontbreken van een redelijk func tionerend verkoopapparaat heeft het bedrijf zeer onzekere toekomstperspec tieven." Belgo Dutch kan ook geen fi nanciële steun verwachten uit de werkgelegenheidsgelden. „Met het oog op de grote betekenis van Belgo Dutch b.v. voor de werkgelegenheid in de re gio is dit enige tijd overwogen, maar met name de omvang van het mini maal benodigde bedrag dat met de hulpverlening gemoeid zou zijn ston den een zinvol gebruik van deze gelden in de weg", aldus minister Lubbers. Minister Lubbers gelooft niet dat het feit dat Belgo-Dutch 'Goede kwali teitskostuums' maakt voldoende ze kerheid kan vormen als basis voor fi nanciële steun. „Deze kostuums vor men slechts 40% van het assortiment Het resterende gedeelte werd gevormd door lderen en suêde kleding, waarvan een renderende produktae in Neder land met langer mogelijk is", aldus de minister. Minister Lubbers besluit zij: relaas met de opmerking dat minister Boersma ermee akkoord gaat dat de werknemers van Belgo-Dutch dl' daarvoor in aanmerking komen, wo: den opgenomen in de stichting Weri nemers Confectie-indüstrie. Expositie Ch. van Gisbergen bij 'Des Beaux Arts' Terneuzen geopend TERNEUZEN - Gemeentelijk voor lichtingsambtenaar J. C. Robesin van Terneuzen vindt, dat een vaste oever verbinding ook van groot belang kan zijn voor het sociaal-culturele leven van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik heb wel eens de indruk dat er in of ficiële rapporten teveel de nadruk wordt gelegd op de economische kant van deze zaak", zei hij vrijdagavond bij de Temeuzense galerie 'Des Beaux Arts' waar hij een tentoonstelling van werk van de Belgische graficus Charles van Gisbergen opende. Volgens de heer Robesin moet voor komen worden, dat het culturele leven in Zeeuwsch-Vlaanderen te eenzijdig op België wordt gericht. Hij had de in druk, dat de geografische ligging van het gebied een barrière vormt voor kunstenaars uit de rest van Nederland. Van Gisbergen tot en met 20 mei. examen Aan de katholieke leergangen te Til burg slaagden voor het examen Peda gogiek M.O -B de heren L. Goulooze te Colijnsplaat, J. J. Latuhero te Oostka- pelle en E. J. Kögeler te Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2