„Baalhoekkanaal komt er zeker" 1111 =11 n?Ri 3,95 Particuliere synode Gercf, Kerken: 'neen' tegen abortus t W bloemen en planten Cash en Carry Wilson Gienny sublieme kostuums fff GEMEENTE VLISSINGEN J DE PAUW 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1976 G.DECKERS, INTERCOMMUNALE 'LAND VAN WAAS' „ANTWERPEN ZAL WEL BESLISSEN" HULST - Volgens voorzitter G. Dec kers van de Belgische intercommu nale 'Het Land van Waes' zal het Baallioekkanaal er zeker komen. „Ik weet alleen nog niet wanneer. Als Antwerpen het nodig deukt te hebben zal het wel zover zijn, want die ge meente is in België zeer machtie. Oranje-avond in de gereformeerde kerk vrijgemaakt te Middelburg MIDDELBURG - In de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) aan het Klein Vlaanderen te Middelburg werd woensdagavond een druk bezochte 'Oranje-avond' gehouden. Tijdens deze bijeenkomst werden twee films ver toond over de reizen van het konink lijk paar naar de Antillen in 1965 en naar Canada in 1967. De heer R. Meije- ring. die de films inleidde, wees daar bij op de eeuwenoude band tussen Zeeland en de west. Aan de avond werd verder meegewerkt door het gereformeerd zangkoor 'Wal cheren' onder leiding van dirigent A. J Kabboord. Lenie Joosse en de heer S. Sijnstra begeleidden op het kerkorgel de samenzang, waarbij ook vader landse leideren werden gezongen. Na de pauze werd koorzang afgewis seld door een quiz met vragen over het koninklijk huis. Ter afsluiting van de avond werd het volkslied gezongen. NCVB vergaderde ZOUTELANDE - De NCVB afd. Zoute- lande hield de maandelijkse vergader ing onder leiding van de presidente mevrouw Koppejan-Sonke. De heer Capelle uit Nieuwendijk hield een lezing over 'op bezoek bij Betty Smit in Amazones'. In de eerstvolgende vergadering zal een nieuwe secretaresse worden geko zen. Wedvlucht 'ARNEMUIDEN - Uitslag wedvlucht duiven, snelheid le duif 955 meter laatr ste prijsduif 862 mpm. eerste 10 prijs winnaars 1 M. Schroevers, 2 P. Come- lisse, 3 en 8 Jos Schroevers. 4 L. Meer man, 5 en 7 M. de Nooyer, 6 H. Baas, 9 J. Meulmeester Hz, 10 A. Marteijn a.s.. Vanavond vrijdag verkoop van 2 jonge duiven geschonken door één van de grote kampioenen Jos Schroevers. De opbmegst is ten bate van het jubileumconcours Corbeil op 8 mei. NCVB was bijeen ST-LAURENS - De afdeling St- Laurens van de NCVB hield de maan delijkse bijeenkomst, onder leiding van de presidente, mevrouw P. Maas- Griffioen. in het wijkcentrum. Na het huishoudelijk gedeelte sprak ds. A. Fox over het onderwerp 'Kind en Bij bel'. De volgende vergadering van de afdeling is op 13 mei, wanneer de heer M. A. Mondeel zal spreken over de mo numentenzorg in Middelburg, toege licht met behulp van film en dia's Drir J. Nijman spreekt voor VVV Zuid-Beveland GOES - De VW Zuïd-Beveland houdt woensdag 5 mei een contact- en excur siemiddag die om 13.30 uur begint in hotel 'Terminus' te Goes. Dr. ir. J. Nijman, directeur van Hoechst- Nederland zal daar spreken over het onderwerp 'Industrie en recreatie op Zuid-Beveland.' Verder worden deze middag de ge schenkbon GMC-VW gepresenteerd - door de heer lansen, voorzitter van de GMC - en de 'Vraagbaak voor Zuid- Beveland'. Daarna komen er nog een rondrit, en een diner. Wedvlucht YERSEKE - De postduivenhoudersve- reniging 'De Noordster' uit Yerseke heeft deelgenomen aan een concours vanuit Quiévrain. Er waren 436 duiven in concours De uitslag luidt: 1 en 5 D. Nijssen. 2 A. J. Kruysse. 3 J. Feijtel, 4 D. Kosten, 6 A v. d Dorpel, 7 en 8 mevr Minnaard. 9 H. Paauwe. 10 P van Stee. De duiven waren om 09 15 gelost. De eerste kwam binnen om 11.25.49. Maar het kan over 7, 10 of 15 jaar zijn", zei de heer Deckers donderda gavond tussentijds beraad mee van leden van de strcekplancommissie Oost-Zeeusch-VIaandcren, die maan dag in Axel officieel over het jongste voorontwerp-streekplan moeten gaan praten. Volgens de heer Deckers zal de aanleg van het Baalhoekkanaal nog wel enige tijd op zich laten wachten omdat de af snijding van het nauw van Bath urgen ter wordt geacht. Hij vond het voor zowel Zeeusch-Vlaanderen als het Land van Waes wel de hoogste tijd worden dat er een beslissing valt over het Baalhoekkanaal. „Afgezien van eenvraag of we voor of tegen het ka naal zijn, moeten we wel vlug weten waar we aan toe zijn. De onzekerheid is een ontzaglijke ramp", aldus de heer Deckers. Op een vraag van ir. A Brockmans over de naleving door de Belgen van de Nederlandse zijde gestelde milieutech nische voorwaarden, antwoordde hij dat men daarmee uit hoofde van een goed nabuurschap nu al rekening houdt, al is de Belgische overheid daartoe wettelijk nog niet verplicht. De opmerlingen van de Belgische gast waren donderdag vrijwel de enige die zonder tegenspraak bleven. Voor het overige leverde de discussie nauwelijks concrete uitgangspunten op voor het overleg van de commissie maandag. Bevestigd werd dat bioloog G. Sponse- lee over het streekplan zei: .Dit is in feite een veel slechter voorontwerp dan 'het vorige uit 1972. Het is slordig en in compleet. Niemand kan er iets mee doen". Als voorbeelden noemde hij dat verschillende natuurgebeiden hele maal niet als zodanig zijn genoemd en dat enkele kaartjes uit het plan niel met elkaar kloppen Verwarrend element Een verwarrend element sloop vanaf het begin in het gesprek toen cijfers over bevolkingsgroei en arbeidsplaat sen op tafel kwamen. Directeur C. van Leuven van de Hulster Stichting Ge- meenschapswerk (die de bijeenkomst van donderdag had belegd) haakte in op eerder geuite kritiek van natuur beschermingsorganisaties en de stich ting Zeeland. Hij bekende het spoor bijster te zijn geraakt en vroeg zich af: „Zijn er nou rekenfouten gemaakt of heeft een ver schillende criteria aangelegd. Het is belangrijk omdat te weten, want dat kan principiële, maar in ieder geval gragule verschillen opleveren". Nie mand kon de juiste getallen invullen. I waarop, met name op verzoek van j Axels wethouder P. Apers een princi piëler vraag aan de orde kwam: kan in Oost-Zeeusch-Vlaanderen worden vol staan met een autonome bevolkings groei of is een stimulans van buitenaf I noodaakelijk? Ook daarover bestond geen eensgeindheid. Voorzitter Van Leuven wist zich wel gesteund door de heren Broekmans en Sponselee en door ds. P. Pennings toen hij vast stelde dat het streekplan te veel op j economische en te weinig op sociaal culturele aspecten is gestoeld. Op bais van zijn ervaringen met de inspraak ronde in Hulst (over de structuurstu die) durfde hij de veronderstelling aan dat de OostrZeeuws-Vlamingen niet zitten te springen om groei en dus geïmporteerde bevolking. Hij herin nerde eraan dat zelfs bij een autonome groei er nog arbeidsplaatsen over zul len zijn in 1995. De heer Apers vond i dat een wel erg 'Hulsterse stellingna- me' omdat men in die gemeente niet te klagen heeft over het voorzieningen pakket. In Axel is men duidelijk min der tevreden en van daaruit zou vol gens hem een pleidooi voor wat meerl groei dus begrijpelijk zijn. De meeste aanwezigen verwierpen echter de ge dachte dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich om die reden een nationaal- economische taak zou moeten toeden ken. Praktisch unaniem was de verga dering het wel eens met burgemeester drs. W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent, die vond dat het streekplan te veel het isloment van Zeeusch- Vlaanderen benadrukte. Hij wees op de mogelijkheden die wellicht een vaste oeververbinding over de Westerschelde en in ieder geval het Belgische achter land met z'n vele voorzieningen bie den. De heer Sponselee daarover: „Hoe kunnen ze nu vanuit Middelburg, dat op een schiereiland ligt praten, over isolment als het om het vasteland van Zeeuwsch-Vlaanderen gaat?". Alge meen weerklank vond ook de opmer king van de heer Van Leuven dat, wat algemene voorzieningen op het platte land betreft, anders getalsnormen moeten worden akngelegd dan bij voorbeeld in de Randstad. „Zeeland heeft touwens al bewezen een klein schalige situatie aan te kunnen. Als Den Haag maar meewerkt", zei hij. Bestuur stichting 'Stadsherstel' nam afscheid van ds F. S. Kloosterman VLISSINGEN - Woensdag heeft liet bestuur van de stichting 'Stadsherstel Vlissingcn' afscheid genomen van ds. F. S. Kloosterman. Tijdens de vergadering werd benad ruk L wat deze voorzitter en mede oprichter van de stichting heeft bijge dragen tol een beter begrip voor het behoud van het bedreigde historisch bezit van Vlissingen. In het bijzonder zijn werkzaamheden 'in de commissie ter voorgbereiding van hel beschennd stadstgeacht wer den hierbij gewaardeerd. Het opvolgen van een ook op dit ter rein zo deskundig man, noemde de nieuwe vooratter, de heer Sj. Joustra, dan ook een moeilijke taak. Diabetes Vereniging Walcheren vergadert MIDDELBURG - De ardeling Walche ren van de Diabetes Vereniging Neder land houdt vrijdag 7 mei de voorjaars vergadering in 'Het Wapen van Mid- derlburg'. De vergadering begint om 19.30 uur. Dr. M. E. Nordlohne. oogarts zal tijdens de bijeenkomst spreken over diabeles-meiites en oogcomplica tie. De aanwezigen kunnen over het onderwerp vragen aan de artsstellen. Wedvlucht WËSTKAPELLE - De postduivenhou- dersvereniging 'De Zwaluw' te West- kapelle nam mei 435 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Quiévrain. De snelheid van de eerst aankomende duif was 983 meter per minuut. De eerste 10 prijzen werden behaald door 1 Lievense-Westerbeke: 2 en 5 J Tou- tenlioofd: 3. 6. 9 en 10 A. Huibregtse. 4 P. Hengst: 7 L Waasdorp en 8 K. Min- derhoud. BRIEF AAN BETROKKEN INSTANTIES SYNODE IN KAPELLE BIJEEN KAPELLE - De particuliere synode van de gereformeerde kerken hield woensdag een vergadering in 'De Caisson' te Kapelie. Voorzitter ds. II. van Benthem besteedde in openings woord vooral aandacht aan het abor tus probleem. „Er is een vraag uit de kerken: wat doen wij nu als kerken hieraan? De generale synode heeft een duidelijke uitspraak gedaan en daar van kennis gegeven aan de Staten- Generaal. Het is goed dat de kerken zich met deze brandende kwestie be zighouden. Ook de particuliere synode zal een duidelijk neen moeten laten horen, uit eerbied voor God en voor het wordend menselijk leven. Abortus provocatus kan slechts aanvaard worden als het geestelijk of lichame lijk welzijn van de vrouw ernstig wordt bedriegd", aldus ds. Van Be nthem. De synode besloot, aan alle daarvoor in aanmerking komende in stanties eenzelfde brief te richten als de generale synode heeft verzonden. -Ds. Van enthem merkte in zijn functie van curator van de Theologische Ho geschool in Kampen desgevraagd op. dat er daar absoluut geen sprake is van een communistische infiltratie. De curatoren kunnen, zo zei hij, niet toe staan dat het neo-Marxisme vaste voet krijgt aan de theologische hogeschool. De particuliere synode besprak verder het rapport Kerk en Jeugd en merkte daarbij op dat van de gereformeerde jongeren nog maar iets meer dan de helft belijdenis doet. De betrokken de- putaten spraken de mening uit, dat de figuur van jeugdoouderling of contact persoon in deze iets zou kunnen on dernemen. Tenslotte kwamen aan orde het Gereformeerd Sociaal Cen trum, een rapport van de Raad van Kerken in Zeeland, onder andere over monumentale kerkgebouwen in de provincie, het jaarverslag van de Pro vinciale Katechese Commissie en het deputaatschap voor gemeentetoerus ting en gemeente-opbouw. De puur natuurlijke souplesse van scheerwol, vertaald in stijlvolle kostuums. Wilson Gienny slaagt erin nonchalance en elegance onnavolgbaar te verenigen in één kostuum. Een geweldige collectie in ons assortiment. Bovendien de allernieuwste combinaties van o.a. Wilson Gienny en Mayfair. Kom nu kiezen de collectie is compleet. Voor iedereen iets aparts. GORTSTRAAT 32-34 - MIDDELBURG - TELEFOON 12509 ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN BESCHERMD STADSGEZICHT De burgemeester van Vlissingen maakt inge volge artikel 23 van de wet op de ruimtelijke or dening bekend, dat ingaande 3 mei 1976 gedu rende een maand (dus tot en met 3 juni 1976) ter gemeentesecretarie, afdeling ruimtelijke orde ning, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van het bestemmingsplan, regelende de be stemmingen van gronden en het gebruik van gronden en opstallen voor de gebieden, gelegen rondom het Bellamypark. tussen dit park en de Walstraat in het noorden begrensd door de Oude Markt en de Vrouwestraat alsmede de omgeving van de Vissers- en de Koopmanshaven (be stemmingsplan Beschermd Stadsgezicht). Gedurende bovengenoemde termijn kan een ie der tegen genoemd ontwerp schriftelijk bezwa ren indienen bij de gemeenteraad. Vlissingen, 26 april 1976. De burgemeester voornoemd. Th. J. westerhout Medewerking ex artikel 72 L.O.-wet 1920 Burgemeester en wethouders van Vlissingen bren gen ter openbare kennis, dat door de raad dier ge meente bij zijn besluit van 28 april 1976, no. VIII-2, medewerking is verleend aan het bestuur van de Vereniging voor protestants-christelijk onderwijs Vlissingen, voor de stichting van een 4-klassige school voor gewoon lager onderwijs in het be stemmingsplan Bossenburgh, op het terrein dat be grensd wordt door de straten Blikkenburg, Bossen- burg en Sterkenburg. Vlissingen, 28 april 1976. Mevr. Jansen te Middelburg Afgevallen32 kg In 19/6 slank worden en blijven! Dat kan bi| WEIGH! WATCHERS U leert hoe u, met 3 volledige maaltijden per ciag. uw overtollig gewicht blijvend kunt verhezen Informatieavonden VLISSINGEN, woensdag 5 mei, 19.30 uur Open Hof, Alex. Gogelweg MIDDELBURG, donderdag 6 mei, 79.30 uur Concert- en ge hoorzaal, Verwerijstraat 14 Cursussen VLISSINGEN, elke dinsdagavond om 19.30 uur in Open Hol MIDDELBURG, elke donderdagavond om 19.30 uur in Concert- en gehoorzaal Bel vrijblijvend uw cursusleidster JEANNE VRIJ Spaarnestraat 55, Oost-Souburg - Tel. (01183) 61931 WEIGHT WÈ WATCHERS Voor Sbiikblijvers, De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat bij het college van burge meester en wethouders van deze gemeente is in gekomen een verzoek van de Mr. Dr. Soumokil- stichting te Middelburg om vergunning tot het plaatsen van een houten noodschool als wijkge- bouw op het perceel grond aan de Prins Hend rikstraat te OostrSouburg, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie I nr. 498. Het bouwplan, waarvoor de gevraagde vergun ning moet dienen, is niet in overeenstemming met het aldaar nog geldende, door de raad van de voormalige gemeente Oost- en West-Souburg vastgestelde, bestemmingsplan 'Nagelenburg'. De bouwaanvraag voldoet wel aan het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan 'Oost- Souburg'. Op grond hiervan overwegen burge meester en wethouders de vergunning te verle nen, waartoe de artikelen 19 van de wet op de ruimtelijke ordening en 50, lid 8, van de wo ningwet de mogelijkheid openen. Alvorens omtrent het verlenen van de bouwver gunning een beslissing zal worden genomen lig gen de bouw- en situatietekeningen ingaande 3 mei 1976 gedurende 14 dagen (tot en met 17 mei 1976) voor een ieder ter inzage op de afdeling ruimtelij'ke ordening van de gemeentesecretarie, kamer 147. Gedurende bovengenoemde termijn heeft een ieder de gelegenheid schriftelijk zijn eventuele bezwaren hiertegen in te dienen bij burgemees- ter en wethouders. Vlissingen, 23 april 1976. MM Dinsdag 4 mei om 2 uur openen wij onze Zondag 2 mei aan de Westerscheldestraat 50 Middelburg Als openingsreclame brengen wij u tot en met zaterdag een pracht hanggeranium compleet met sierpot om op te hangen ter waarde van 6,95 Chinees-Indisch restaurant Winkelcentrum Dauwendaele, Vrijland straat 39-41, Middelburg. openingsreclame: Dinsdag, woensdag en donderdag alle dranken gratis: bier, limonade, koffie. Ook afhalen van gerechten. Gezellige sfeer Goede keuken U bent van harte welkom!! voor de prijs van Bij ons vindt u de grootste sortering ka- merplanten in Zeeland aan groothandels- prijzen. Fa. M. Pouwelse en Zn. Westerscheldestraat 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8