Spaanse leger paraatheid in Washington: „guerrilla's maken geen kans tegen bewind-Smith" IN DUITSLAND STAKEN 145.000 TYPOGRAFEN milpisM^ FNV VERWACHT CONFRONTATIE MET REGERING Explosie op de Donau Mei begint met mooi lenteweer Verkiezing president Libanon uitgesteld Inzet: 9 procent loonsverhoging Staking niet populair.... Grote drukte op Soestdijk Albanië rolt anti-Chinese beweging op Omvangrijke Haagse bende opgerold ICI bouwt fabriek in Rozenburg ZATERDAG 1 MEI 1976 AMERIKA BEREID ANGOLA TE ERKENNEN ALS CUBAANSE TROEPEN LAND VERLA TEN MONROVIA (RTR/UPI) - De VS geloven dal Rhodesie niet onder de voel z; worden gelopen door de nationalistische strijdkrachten, zelfs als de /.war 'confrontatie-landen' - Zambia, Tanzania, Mozambique en Botswana - aan gevechten deelnemen. Dil heeft een hoge Amerikaanse functionaris die samen mei de Amerikaan- minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, vrijdag in Monrovia, t hoofdstad van Liberia, aankwam, tegen jpurnaiisten gezegd OOK ALS NABUURLANDEN AAN GEVECHTEN DEELNEMEN de veiligheid van zijn land President Ford van de Vercnïge Sta ten heefl vrijdag gezegd dat zijn land al het mogelijke zal doen de rechten van minderheden in Afrika te be schermen, of het nu samenwerken met blanke minderheden of zwarte meer derheden inhoudt. ..Ik kan u verzekeren dat zolang ik president hen, wij positief, optimaal icht ik. met succes zullen ij zeren voor het respecteren van de ninderheidsrechten in onverschillig ivelk deel van Afrika. Als zich daarbij /oor ons de noodzaak voordoet samen .e werken met blanke minderheden of iwarte meerderheden in Afrika, zullen ivij dat doen in hel belang van de ninderheidsrechten in dat deel van de wereld", aldus Ford. De functionaris, wiens naam niet ge noemd is, verklaarde dat de 270.000 blanken in Rhodesie geen gevaar lopen afgeslacht, te worden. Met zijn verkla ring reageerde hij op de suggestie dat de drie dagen geleden door Kissinger in Zambia afgelegde verklaring, dat Amenka zich met kracht zal verzetten tegen het blanke minderheidsbewind in Rhodesie. de guerrillastrijders in Rhodesie zou kunnen stimuleren tot massamoord Het ligt nu niet in de macht van de Rhodesische guerrillastrijders een oor log tegen het blanke bewind van Ian Smith te Winnen, aldus zei de Ameri kaanse functionaris. Kissinger zelf zei tegen verslaggevers die met hem naar Liberia reisden, dat de Amerikaanse regering van plan is een bloedbad in Rhodesie te voorko men en een basis te scheppen, waarop verantwoordelijke leiders een regeling van het conflict kunnen vinden zonder dat er een bloedbad aangericht wordt. Angola De Amerikaanse functionaris deelde voorts incc dat de Sowjet-Unie in de afgelopen zes maanden Angola mili taire steun heeft verstrekt ter waarde van circa 300 miljoen dollar. Men is er niet gerust op dat het door de Russen geleverde miUtaire materieel niet bij de Rhodesische guerrillastrijders te recht komt Over Angola merkte de functionaris op dat Amerika bereid is de nieuwe rege ring van dat land te erkennen als de 15.000 man sterke Cubaanse troepen macht die de burgeroorlog in Angola heeft helpen winnen, naar huis terug gestuurd wordt. Kissinger uitte zich in gelijke geest toen hij een rede hield op het banket, hem aangeboden door president Wil liam Tolbert van Liberia. Wij zijn in principe bereid, aldus de Amerikaanse WENEN (AFP) - Aan boord van het Oostenrijkse schip 'Josef Brandner' dat voor reparatie is opgelegd op de Downi-oever heeft zich vrijdag een ontploffing voorgedaan. Er zijn drie doden. Na de explosie aan boord van het schip is brand uitgebro ken. Het in de buurt liggende Roe meense schip 'Patrila' vloog eveneens in brand. De slachtoffers zijn twee opvarenden van de Patrila en een arbeider aan boord van de Josef Brandner. AMSTERDAM (ANP) - Op 79-jarige leeftijd is donderdag in de Centraal Is raëlitische Ziekenverpleging te Am sterdam mevrouw Agnes H. Nolte over leden. Zij was van 1948 tot 1952 en voorts van 1956 tot 1964 voor de KVP lid van de tweede kamer. ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog en pe rioden inct zon. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Maxi mumtemperaturen van 10 graden vlak aan zee tot 16 graden landinwaarts. Vooruitzichten voor zondag en maan dag opgesteld door het KNMI. Vrij zacht en vooral later kans op re gen. V/eersvooruitzcihten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. min. temp. omstreeks 5 graden: max. temp. omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur- 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon. 0 tot 3. min. temp: omstreeks 8 graden: max temp: omstreeks 16 graden; kans op een droge penode van minstens 12 uur 70 procent, kans op een geheel droog etmaal. 40 procent <Van onze weerkundige medewerker) De meimaand start met aangenaam lenteweer ivant de koudegolf- vooral in de periode na de paasdagen - is voorbij. De nachten ivorden zachter, zodat er ook aan de hardnekkige periode van zware nachtvorst een einde is gekomen Een hogedrukgebied strekt zich van de oceaan via België tot Oost-Europa uit. Ons land ligt dit weekeinde aan de "ooordflank van dit hogedrukgebied met zuidwestenwinden. Daardoor krijgt de temperatuur eindelijk kans weer tot rond of boven normaal te stijgen. Lan- dmwaarts kan dit tot 15 tot 17 graden zijn. Aan de kust blijft het koel, want het Noordzeewater is de laatste weken vrijwel geen graad warmer geworden a z°ndag zullen de regenkansen iets groter worden. minister, besprekingen met de Ango lese autoriteiten te beginnen om tot normalisering van onze betrekkingen en samenwerking te komen. „Maar voordat wij die weg inslaan, willen wij de bedoelingen van Angola kennen met betrekking tot de aanwezigheid van buitenlandse troepen op zijn grondgebied" Wij kunnen met de MPLA die de macht in Angola beat. samenwerken. „Wij maken ons slechts dan bezorgd als een Afrikaanse bewe ging door buitenlandse machten voor eigen doeleinden wordt uitgebuit.' De Amerikaanse functionaris tekende hierbij aan dat de Amerikaanse rege ring een officieel antwoord van Angola wil hebben. Angola heeft vrijdag gevraagd om het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Kissinger noemde vrijdag vier gronds lagen voor de Amerikaanse politiek tegenover Afrika. De VS steunen ondubbelzinnig afri ka's strijd ter voltooiing van zijn onafhankelijkheid. Ze streven niet naar overheersende invloed op dil continent en geloven dal ook andere landen dit niet moeten proberen. De VS zijn bereid vriendschappe lijke betrekkingen met alle onaf hankelijke Afrikaanse landen aan te knopen. De VS staan onverbiddelijk aan de kant van het meerderheidsbewind, de rassengelijkheid en de menselijke waardigheid in zuidelijk-Afrika. De VS zullen de Afrikaanse landen steunen bij de verdere ontwikkeling en versterking van hun economie. President Moboetoe van Zaire heeft vrijdag op een persconferentie na het vertrek van Kissinger verklaard dat Rusland en Cuba hem hadden verzekerd geen militaire plannen buiten Angola te hebben, maar dat hij zich toch nog zorgen maakt om PA NTSERDI VISIE A C TER DE IIA ND REGERING VREEST ONLUSTEN MADRID (AP) - In militaire kringen in Madrid is vrijdag vernomen dat de regering enige duizenden militairen in staat van paraatheid heeft ge bracht om zonodig op 1 mei in Madrid te houden illegale de monstraties tegen te gaan. In Madrid zouden op die ma nier 4.000 mannen van een ge pantserde divisie achter de hand worden gehouden, en el ders in het land nog enige dui zenden manschappen. Een woordvoerder van de regering heeft gezegd dit bericht niet te kunnen bevestigen maar, werd er aan toege voegd, ..het zou mij niet verbazen als het juist was". In de straten van de voornaamste Spaanse steden waren vrijdal al aanzienlijke aantallen leden van de politie en van de civiele garde aangekomen om straten af te sluiten om eventuele onlusten in dc keim te smoren. De Madrileensc politie heeft vrijdag 25 arrestaties verricht. Het betrof meren deels jeugdige demonstranten die pro beerden door politieafeettingen in de Spaanse hoofdstad heen te breken. Hier en daar schoten agenten rubber kogels op de groepen jongelui af. BEIROET (L'PI. AFP» - Ondrr druk van linkse en rechtse politici is vrijdag besloten tot uitstel van de verkiezing van een nieuwe presi dent in Libanon. Aanvankelijk was vastgesteld dat lu i parlement van daag «-en president zou kiezen. De voorzitter van het parlement. Ha mel Assad, deelde vrijdag mee dat de agenda-commissie van liet par lement na een spoedberaad tot uit stel had besloten. Volgens parle mentaire zegslieden zijn 61 van de 98 parlementariërs voor uitstel. Zowel de linkse leider Kamal Joemblatt als de leider van de rechtse christenen, Camille Cha- moun. hadden aangedrongen op uilste!. Zi) meende dat er onvol doende tijd was geweest voor poli tiek overleg over de kandidaten voor het presidentschap. Joemblatt eist ook het vertrek van de Syrische troepen uil Libanon Zijn progressieve partij sprak zich vrijdag eerder op de dag uit voor de kandidaiiuu van de maronitische katholiek Raymond Edde. de leider van het nationale blok. De traditie in Libanon wil dal de president een maroniet is en de premier een mo hammedaan. Stakingen IADVERTENTIE De stoere stofzuiger uit Denemarken In heel Spanje wordt 1 mei met grote spanning tegemoet gezien. De regering heeft alle stakingen, akties en betogin gen verboden. Het is vrijwel zeker dat de oppositionele groeperingen dit ver bod naast zich zullen neerleggen. Als 'voorgift op mogelijk grootscheepse betogingen voor meer en sneller door te voeren hervormingen dan de rege ring wil toestaan gingen grote groepen Spaanse bouwvakkers woensdag al in staking. Vakbondsmensen verklaarden dat op de eerste twee dagen alleen al in Madrid 70.000 arbeiders in staking wa ren. In Barcelona staakten meer dan 20.000 arbeiders in de metaalindustrie. De stakingen en demonstraties worden gehouden om kracht bij te zetten aan de eisen om politieke vrijheden en vrij lating van politieke gevangenen. Studenten De Spaanse oproerpolitie heeft vrijdag de campus van de Madrileense univer siteit schoongeveegd. Demonstratieve bijeenkomsten werden ontbonden en leuzen weggehaald die teksten droegen tegen dc regering. Honderden ge helmde politiemannen reden in bussen en jeeps door het centrum van Madrid om eventuele demonstranten uiteen te jagen. (Van onze correspondent) BONN - Door een staking van de 145.000 typografen zitten de West duitsers al twee dagen zonder krant. Toenaderingspogingen tussen vak bonden en werkgevers zijn tot nu toe mislukt. Ook de geïllustreerde pers, zoals de weekbladen Stern, Spiegel cn radio- en tv-magazinis, wordt door de staking getroffen. De dagelijkse oplage van de West- duitse kranten bedraagt 21,5 mil joen; die van de geïllustreerde pers 18,2 miljoen exemplaren. Behalve de drukkerijen en krantenredacties zijn ook de krantenhandelaren en bezorgers de dupe van de staking. Ongeveer 30.000 mensen die in deze sector werken, bleven vrijdag thuis. De krantenhandelaren protesteer den in een brief aan de vakbond tegen de volgens hen overdreven looneis van 9 procent. Zij stellen de vakbonden aansprakelijk voor de door hen geleden verliezen De voorzitter van het Westduitse vakverbond van grafisch personeel. Leonard Mahlein. zei in Stuttgart dat hij niet in een spoedige beëindiging van de staking gelooft. „Niet alleen moet de uitsluiting van 100.000 sta kende werknemers ongedaan wor den gemaakt, de werkgevers moeten tevens tot onderhandelingen over onze looneisen bereid zijn". In Han nover werden de eerste contacten tussen vertegenwoordigers van de vakbond en de uitgevers op bevel van de stakingsleiding afgebroken. De stakers willen vooralsnog com promissen uit de weg gaan. De sta king veroorzaakt uitgevers en druk kerijen een dagelijkse schade van 50 tot 60 miljoen mark 2Voorwaarde De uitgevers verklaarden zich vrij dagochtend tot directe onderhande lingen bereid als de looneisen onder de 6 procent zouden blijven. In West-Duitsland zijn stakingen over het algemeen niet populair In de stakingsstatistieken van de Wes- teuropese landen, Amerika en Japan blijkt dat men in de Bondsrepubliek het minst heeft gestaakt Gevolgen De Westduitse regering heeft ver klaard dat mede door de gematigde looneisen van de industriële vak bonden en de vakbond voor gemeente- en overheidspersoneel, het conjuncturele klimaat langzaam weer opklaart. Wanneer de drukkers bij hun eis van 9 procent loonsver hoging blijven en niet, zoals werk nemers in andere sectoren met 5,6 procent genoegen nemen, dan zullen de metaalbewerkers, werknemers in gemeente- en overheidsdienst, in de chemie en andere bedrijfstakken het er geenszins bij laten zitten. De Bondsregering zal in het conflict met de typografen waarschijnlijk haar minister voor arbeid. Walter Ahrend (zelf voormalig vakbonds man», als bemiddelaar aanbieden. In München werd een bommelding ontvangen voor het gebouw van de Beierse vakbond De stakende typografen hebben vrijdag woedend gereageer op het bericht dat de commerciële radio zender 'Radio Luxemburg' mee helpt hun actie te ondermijnen De redzeties van een zevental dag bladen heeft nu Radio Luxemburg ingeschakeld. De journalisten van die kranten geven regionaal nieuws pertelex en telefoon door naar het groothertogdom en de commerciële zender neemt dit. na zijn normale nieuwsberichten, over in speciale bulletins De hierboven omschreven gang vanzaken is door Radio Luxemburg als feit erkend. Vakbondsleiders hebben de samenwerking tussen het bewuste zevental kranten en het Luxemburgse station betiteld als 'verwerpelijke onderkruiperij'. SOESTDIJK Groot plezier in het zwembad de prints Mount- en Johan Friso kozen hel ruime sop op een trappclboot Slot ran ftapina I WENEN (AP) - De Albanese nistische partij heeft een beweging onderdrukt die tot een verbreking van de banden met communistisch China wilde komen om het land vervolgens weer in het Sowjet-blok te doen op nemen. zo heeft partijleider Enver Hoxha vrijdag bekend gemaakL In een toespraak, die werd uitgezonden door hel officiële Albanese persbureau ATA. zei Hoxha dat 'binnenlandse vijanden en verraders proberen een einde te maken aan de vriendschap tussen Albanië en China' „De vijanden en revisionisten, zoals degenen, die het niet eens waren met het partijbeleld. zijn ontdekt door de partij en verwijderd. Zij wilden het so cialisme in ons land saboteren en pro beerden zelfs onze vriendschap met China, met de communistische partij van Mao Tse-Toeng. de verslechteren. Na dit bereikt te hebben wilden zij aansluiting zoeken bij de Russische revisionisten", aldus de Albanese par tijleider. Hoxha verklaarde verder dat twee re geringsministers zijn ontslagen van wege 'ernstige fouten, die gemaakt zijn met betrekking tot het partijbeleid en het uitoefenen van hun functies" koor Crescendo met het liec 'Neder- nd en Oranje' Altijd stond Oranje - pal voor Nederland. God bescnerme Oranje - en ons vaderland' luidden de slotregels van dit lied. Na afloop dankte koningin Juliana ie dereen hartelijk voor 'de fantastische dag die zij had gehad „Het is hartver warmend. Ik ben blij dat ik dit heb mo gen ervaren, dat geeft weer moed om verder te gaan. nietwaaraldus de ko ningin in haar dankwoord. Toespraak Den Uyl Premier Den Uyl feliciteerde de konin gin in een toespraak die via radio en televisie werd uitgezonden. Hij zei: „Meer dan een kwart eeuw vervult de koningin haar taak als staatshoofd. De afgelopen jaren heb ik waar kunnen nemen hoeveel wijsheid voor de uitoe fening van deze functie wordt gevergd en door de koningin in praktijk ge bracht. Een groot deel van dat werk verricht zij in beslotenheid. Daarom mag op deze dag gezegd worden met welk een onverminderde toewijding en volharding de koningin steeds bereid is zich in te zetten voor de vervulling van een taak. die zij als een opdracht heeft aanvaard". ..Meedenkend om de problemen van onze samenleving tot een oplossing te brengen, zich telkens weer door directe contacten met de bevolking op de hoogte te stellen van wat er leeft onder de mensen en dat op een manier, die helemaal past in een samenleving die meer behoefte heeft aan oprechtheid en warmte dan aan plechtstatigheid. De ervaring daarvan schepten verdiepteen verbondenheid in goede en kwade da gen. Daarom is er alle reden om vandaag uiting te geven aan onze erkentelijkheid en genegenheid jegens de koningin en om haar en haar familie van harte geluk te wensen" Bode: volledige prijscompensatie HILVERSUM (ANP) - Er zal op 1 juli een confrontatie komen tussen de FNV en de regering, omdat mag worden verwacht dat de regering geen volledige prij scompensatie per 1 juli zal toestaan. Dat heeft Herman Bode van de FNV vrij dag gezegd tijdens een interview in het VPRO-programma 'Embargo'. In verschillende bedrijfstakken zullen akties komen, maar er zijn bedrijfstakken waar je niet aan acties kunt denken omdat het ineenstorten van de onderneming het gevolg ervan zal zijn. En dat kan nooit de bedoeling zijn. aldus Bode. SCHOLIEREN GEPAKT NA CHANTAGE POGING ARNHEM (ANPl - Twee scholieren van 17 en 15 jaar oud zijn vrijdagmor gen aangehouden nadat zij de direc teur van een Arnhems bedrijf voor 50.000 gulden hadden afgeperst op be dreiging zijn vrouw te zullen doden wanneer zij het geld niet zouden krij gen. De aanhouding gebeurde op een par keerterrein in het centrum van Am- hem. toen de directeur overeenkomstig de instructie van de knapen het geld kwam overhandigen. De uitvoering van de afpersing was naar een idee uit een aflevering van de tv-serie Tatort. hebben de knapen de politie verteld. Het is ook precies als in ae serie afge lopen, deelde een woordvoerder van de Arnhemse politie vrijdagavond mee. Begin deze week hebben de twee jon gens een brief aan de directeur ge schreven met de bedreiging. Dezelfde avond en de avond daarna kwam tele fonisch dezelfde bedreiging. Ook werd telefonisch aangegeven op welke wijze en in welke coupures het geld moest worden overhandigd. De dadertjes wa ren nogal in de ban van sensationele misdaadverhalen, aldus de politie woordvoerder. die zei dat de politie veel werk aan het geval had gehad. DRIE KINDEREN GEWOND DOOR EXPLOSIE IN VREUGDEVUUR CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) - Aan het begin van een vreugdevuur op een onbebouwd terrein in de wijk Oostgaarde in Capelle aan den IJssel zijn vrijdagavond drie kinderen ge wond geraakt bij een explosie. De kinderen hadden meegedaan aan een lampioenoptocht en hadden zich juist rond de stapel opgesteld toen de klap kwam. DEN HAAG (ANP) - Omdat een van de bendeleden 'schoon schip' v.ilde ma ken, heeft de Haagse politie de afgelo pen week een omvangrijke bende, die een groot aantal inbraken op haar naam heeft staan, op kunnen rollen. In een briefje aan de recherche deed de 29-jarige elektromonteur Lex B. het doen cn laten van de bende uit de doeken, zonder echter namen te noe men. Na intensief speurwerk is de po litie daar zelf achter gekomen. Dertien mannen en vijf vrouwen zijn gearresteerd. Onder hen zijn ook de twee mannen die de Haagse 'meester inbreker' Aage M. in april 1974 uit ae Leeuwarder gevangenis bevrijdden. Het precieze aantal inbraken door de bende gepleegd is nog niet bekend, al- dus de politie. „Maar het zijn er erg veel geweest, terwijl ook de totale buit zeer aanzienlijk moet zijn". De inbra ken zijn de afgelopen vier jaar ge pleegd. Onder meer zijn een antiquair op het Noordeinde in de residentie, een geldloper van een kledingmagazijn, twee prostituees en tientallen 'particu lieren' door de bendeleden beroofd LONDEN (RTR) - Imperial Chemical Industries Ltd (ICI) is van plan in Ro zenburg bij Rotterdam een fabriek voor polypropeen met een uiteinde lijke capaciteit van 120.000 ton per jaar te bouwen, waarvan het eerste deel eind 1978 gereed moet zijn. Een woord voerder wilde niets zeggen over de kos ten en welke technologie zal worden gebruikt. Wel verklaarde hij dat met bet project een bedrag van vele miljoe nen ponden sterling is gemoeid. Het wordt de eerste fabriek voor poly propeen van de maatschappij op het vasteland van Europa. Haar fabriek in Wilton (graafschap Cleveland) heeft thans een capaciteit van 140.000 ton po lypropeen die binnenkort zal worden vergroot tot 190.000 ton wanneer een nieuw gedeelte in gebruik wordt geno men. Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kot Adjunct-hoofdredacteuren-. M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlisi tingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22. tel, (011501 4457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (011401 4058 In de avonduren :s de centrale redactie bezet van zondag l/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeli ng 101186)1584. 's Zaterdags (01134) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie. (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaai 37,75; franco per post f 42.-; per maand f 12,75; losse nummers 0.50 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2»irx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pa btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3