Zij staan in voor Miele Raad Hulst houdt debat over 'Pand De Gier' zuivel la nd halfboter „Kritiek op industrialisatiebeleid in Zeeland is wel begrijpelijk' Dodenherdenking in Goes eninKloetinge - Eerste spade voor nieuwe clubhuis Robur grond in zatïrdag 1 MEI 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN OMSTREDEN RESTAURATIE BINNENKORT AAN DE ORDE WERZAAMHEDEN NIETSTOPGEZET HULST - De gemeenteraad van Hulst houdt op korte termijn een debat over de omstreden restauratie van het •Pand De Gier' aan de Steenstraat in Hulst. Burgemeester P. J. G. Molthoff heeft de toezegging gedaan dat het debat er komt, zodra de officiële reac tie van monumentenzorg over de kwestie in het bezit is van de gemeen te. Die reactie wordt zeer binnenkort verwacht, want de burgemeester zei te hopen dat de zaak aan de orde kan worden gesteld op dinsdag 11 of don derdag 13 mei, als de raad toch verga dert - „om informeel van gedachten te wisselen" - over de sturctuurstudie Hulst en de resultaten van de in spraakprocedure alsmede over huis vestingsplannen voor de gemeente lijke afdelingen. De kwestie kwam donderdagavond tij dens de raadsvergadering ter sprake. Mr. E. HL. J. H. de Rechter (lijst De Rechter) informeerde bij b. en w. naar plannen met de brief van de Hulster oudheidkundige kring. Daarin wordt gepleit voor een andere manier van restaureren dan die waarmee men nu bezig is. In grote trekken komt het standpunt van de kring erop neer, dat men het monumentale pand in de bin nenstad in zijn vijftiende eeuwse staat wil terugbrengen. Volgens het plan dat nu wordt uitgevoerd komt het pand te rug in zijn achttiende eeuwse staat. Burgemeester P. J. G. Molthoff wilde donderdagavond voorkomen dat de Ochtendconcert Goes met orgel, koor en orkest 'Zeeuws Jeugdorkest' en 'Zeeuws Mannen koor" o.Lv. Han Beekman en Kees van Eer- sel, orgel. Jan-Paul Tavenier, vioolsolist in 'Vioolconcert in G' van Haydn. Veel belangstellenden waren vrijda gochtend naar de Grote Kerk te Goes gekomen, om daar te genieten van een concert en om een steentje bij te dra gen in de samenzang. Voorzitter J. Valkier van het 'Zeeuws Mannenkoor' mocht om 11 uur vele be langstellenden welkom heten bij dit concert, waarvan men traditie wil ma ken. Het aandeel van het Zeeuwse Jeug dorkest bestond in de eerste plaats uit de ouverture 'Italieni in Algeri' van Rossini'. Het Zeeuws Jeugdorkest, dat dit werk kort geleden op een klein tournee door Duitsland ook reeds ten gehore bracht, speelde met souplesse. Terugblikkend op de eerste uitvoering hiervan. Ion men de vooruitgang goed constateren, waarbij vooral het samen spel opviel. Dit kenmerkte zich ook in de solistische trekjes (fluit-hobo). Het is een uitstekend stuk voor dit orkest, waarbij van de leden naast melodische, ook ritmische en dynamische presta ties verlangd worden, waarvan men in. grote trekken voldeed. Jan-Paul Tavenier was wederom solist in Haydns 'Vioolconcert in G'. Ook nu was het weer een verzorgde uitvoering, waarbij het orkest de solist goed bege leidde. Het slotdeel had misschien een wat te hoog tempo, maar de gerouti neerde jeugdmusici kwamen er zonder ongelukken doorheen, waarbij Han Beekman zorgvuldig zorg droeg, dat het verkregen tempo niet uit de hand liep. Voor de solist was er een langdu rig en verdiend applaus. De Goese organist Kees van Eersel had in eerste instantie te zorgen voor de samenzang, wat hem vlot afging. Het is alleen jammer dat sommige van deze liederen door de componist in een zodanige zetting zijn gezet, dat zowel alten als bassen bij tijd en wijle moe ten overschakelen op een ander regis ter. Misschien kan de organist daaraan wat doen door de stukken te transpor teren. Kees van Eersel gaf ook nog twee korte intermezzi. Naast de speels uitge voerde 'Trumpet Tune' van Stanley, was dat de 'Finale' uit de vierde symfo nie van Widor. Jammer dat door een tussenapplaus (maar ik kan het me in denken wanneer men dit stuk niet kent), de organist even moest ophou den. Naast de samenhang was er ook nog een tweetal optredens van het Zeeuws Mannenkoor. Het eerste bestond uit twee goede bewerkingen van him diri gent Han Beekman, waarbij naast het 'Zeeuws volkslied' vooral het 'Merck toch hoe sterek' een markante uitvoer ing kreeg. Ik had het mannenkoor (naar schatting wel een honderd man) nog nooit gehoord. Stemmenmateriaal is zeker aanwezig en de inzet is er voor 100 procent. Het koor hield het op deze ochtend nog in de rustige sferen met bekende werkjes als "Old Black Joe' van Foster en twee composities van Giessen. waarvan vooral het 'Benedic- tus' een geladen vertolking kreeg. Met medewerking van Kees van Eersel. werd het 'Domine. salvam fac' uitge voerd. Dit ochtendconcert werd beslo ten met twee coupletten van het 'Wil helmus'. A. L. zaak aan de orde werd gesteld zonder dat men officieel hel standpunt van monumentenzorg kende. De heer De Rechter zei er echter voor te vrezen dal de reactie van monumentenzorg zou komen op een moment dat er niets meer aan de hudige plannen te veran deren is. Hij vroeg dan ook met enige nadruk de werkzaamheden stop te zei ten tot na het debat: „Hel gaat hier om een zaak die geen honderd jaar meer terugkomt Ik mag toch vragen de zaak terdege te overwegen." Hij kon zich uiteindelijk wel neerleggen bij de belofte van de burgmeester dat de res tauratie omstreeks half mei aan de orde komt. Dat kon tentslotte ook het raadslid G. A. van de Voorde ilijst Stoltei wel. De heer Van de Voorde vroeg eveneens om stilleggen van de werkzaamheden. In dat verband werd ook de term mosterd naar de maaltijd EBRUIKT. Wethouder J. H. Stolte van openbare werken vond het allemaal maar niks: „Het huidige plan is nauwkeurig over wogen. Ik begrijp niet waar wij de ver waandheid vandaan halen om een mo numentenzorg te twijfelen Dat zijn geen kleine jongens.En wie gaat stil leggen van de werkzaamheden beta len? Overigens liet de heer Stolte wel door schemeren. dal het erin zit dat monu mentenzorg bij het huidige plan zal blijven. In een eerder al in deze krant gegeven reactie heeft de Slofte zich voorstander getoond van het huidige plan. Burgemeester Molthoff zal ervoor proberen le zorgen dat bij het debat in de raad een vertegenwoordiger van monuntenzorg present zal zijn om de viae van zijn instituut uit de doeken te doen. Hij zinspeelde erop, dal er voor de informele raadsvergadering over de uitbreidingsplannen van het stadhuis - het pand Seudlitz aan de Grote Markt - toch al iemand van monumentenzorg zou koen. Desgevraagd zei de burge meester dat het debat over het 'Pand De Gier' openbaar zal zijn. De bespre kingen over de structuurstudie en de inspraak alsmede de stadhuisplannen daarentegen niet. GOES.- Dinsdag 4 mei wordt in de kernen Goes en Kloetinge een doden herdenking gehouden In Goes doet als ontmoetingsplaats de Wandelkerk van de Grote of Maria Magdaienakerk aan de Singelstraat dienst. Van 19.40 tot 19.55 uur is er or gelspel door A. Kousemaker. Het ge meentebestuur. de genodigden en de belangstellenden verzamelen zich in de Wandelkerk om omstreeks 19.55 uur Van 19.55 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur wordt de kleine klok van het stadhuis geluid. Aan de voet van de aldaar opgestelde standaard wordt een krans gelegd. Bovendien bestaat er gelegenheid tot het leggen van bloe men. Na de klokslag van 20.00 uur geeft de cornetblazer van muziekver eniging 'Hosanna' een signaal, waama twee minuten stilte volgen. Ter afslui ting wordt om 20.02 uur The Last Post' geblazen en speelt 'Hosanna' tenslotte het 'Wilhelmus'. In Kloetinge is de ontmoetingsplaats het voormalig gemeentehuis aan het Geertesplein. Het gemeentebestuur, de genodigden en belangstellenden ver zamelen zich hier te 19.45 uur Van de stoet maken o.a. deel uit twee leerlin gen van de Kioetingse school die de krans van het gemeentebestuur dragen en twee slagwerkers van de brassband 'Excelsior' Kloetinge met omfloerste trommels. De d-klok van de kerktoren luidt vanal 19.50 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur. Aangekomen op de begraaf plaats. groepeert de stoet zich voor het monument van het graf van de Cana dese militair J. P. Dicaire. Nadat de vertegenwoordiger van het gemeente bestuur de krans gelegd heeft, kunnen er bloemen gelegd worden. Na de klokslag van 20.00 uur. geeft de cor netblazer van 'Excelsior' een signaal voorafgaande aan de 2 minuten stilte Ter afsluiting hiervan blaast hij The Last Post' Hiema begeeft de stoet zich terug naar het Geertesplein. Het gemeentebestuur dringt er nog eens in z'n algemeenheid op aan dat men op 4 mei om 20.00 uur 2 minuten stilte in acht neemt. (ADVERTENTIE) Half zo vet als roomboter. 1 Voor tafelgebruik. 1 In handige kuipjes. 1 Smeerzacht uit'de koelkast. - - j&l l 's-HEERENHOEK - Op het sport veld van 's-Heerenhoek xoaren vrij dag velen samengekomen om in ge paste wedstrijdsfeer koninginnedag te vieren. Vooral de schooljeugd ivas massaal aanwezig. Ter verho ging van de feestvreugde had een groot aantal jongetjes kleurige pa pieren feestpetten opgezet. J. B. de Zwarte kreeg zilveren eremedaille ON VLISSINGKN - Dr heer J. B. de Zwarte te Vlisslngen. gepensioneerd agent van de Provinciale Stoomboot- diensten in Zeeland, is donderdag In Vlissingen onderscheiden met de zil veren ere-medaille. behorend bij de orde van Oranje Nassau. Gedepu teerde J. Strovert speldde de heer De Zwarte in diens woning de ereme daille op. De heer De Zwarte heeft een 40-)arige loopbaan bij de P8D gehad. Hij werd in 1936 als arbeidscontractant aange steld als goederenklerk, werd in 1941 in die functie in vaste dienst benoemd In 1957 volgde zijn benoeming als assistent-a gent. in 1907. gevolgd door de benoeming tot agent grote veren, een functie die de heer D'Zwarte tot december 1975 uitvoerde Op 1 december 1975 verliet hij de P8D orn gezondheis- redenen. Tijdens de uitreiking van de zilveren eremedaille waren aanwezig de heer J. N. Adriaansen. directeur van de PSD. C. Huisman. Inspecteur hoofd nauusche dienst. IJ Bosma. chef Waldlen.st en dfe heer De Zwarte sr die zelfs zo n 50 jaar bij de PSD heeft' gediend. Omdat ook de grootvader van de heer De Zwarte jarenlang de Zeeuwse veren heeft gediend, kan er worden gesproken van een ruim 140- jarige tussen veren familie De. Zwarte relatie. RIJKSSCHOLEN GEMEENSCHAP VIERDE FEEST VLISSINGEN - De Vlissingse rijksscho lengemeenschap hield woendag- en donderdagavond eengro te schoolavond in hef Scheldekwartier te Vlissingen. Een groot aantal leerlingen woonde heide avonden bij. Woensda gavond werd een programma opge voerd door de eerste en tweede klas sen van de schooi. Donderdagavond was het de beurt aan de iets oudere leerlingen, die een soortgelijk programma kregen voorge schoteld. Dat was na het openingswoord van 'Fiesj -voorzitster Irma Wonder- gem een programma getiteld 'Flesj- Bek'. bestaande uit een cabaretvoor stelling waaraan vele leerlingen mee werkten. Allereerst was er het optre den van conferencier Erik Du Pon Daarna trad een dansgroepje op, die met begeleiding van populaire muziek een dansje waagden. De groep had zich genoemd The Locomotivs'. Daarna volgde enkele humoristische sketches, terwijl het programma van donderda gavond was uitgebreid met een toneel stuk 'De Grap'. De avonden werden be sloten met een gezellig dansfestijn. Woensdag trad discotheek Hans Comé op. donderdag het 'Riverside Combo'. Beide avonden werden door circa zes honderdvijftig leerlingen bezocht. Eenrichtingsverkeer in Segeersstraat MIDDELBURG - Met ingang van van daag, zaterdag zal het auto- cn motor- verkeer de Lange Delft te Middelburg niet meer via de Segeersstraat kunnen verlaten. Op die dag wordt namelijk een maatregel van kracht, waarbij in het gedeelte van de Segeersstraat, dat ligt tussen de Lange Delft en de Sint Barbaragang éénrichtingsverkeer wordt ingevoerd in de richting van de Lange Delft. Auto- cn motorverkeer dat komt vanaf de Houtkaai en de Londensekaai kan de Lange Delft dus wel via de Segeersstraat bereiken. Met deze maatregel hoopt men te be reiken, dat minder doorgaand verkeer van de Lange Delft gebruik zal maken. Deze maatregel betekent ook, dat auto- en motorverkeer dat komt uit de Sint Barbaragang wel door de Segeers straat in de richting van de kaaien kan blijven rijden. Voor het fietsverkeer blijft de situatie ongewijzigd. Op de hoek van de Lange Delft cn de Scgccr straat zullen vanavond laat enkele wij zigingen in het wegdek worden aange bracht waardoor de nieuwe situatie duidelijk wordt gemaakt. Bovendien zullen diverse verkeersborden en aan wijzingsborden worden geplaatst en gewijzigd. Deze maatregel vloeit voort uit de besprekingen die in de gemeen teraad werden gevoerd over het ver keerscirculatieplan. pp? iyS" - GEDEPUTEERDE A. J. KALAND OPENDE NIEUW BUREA U BRA VENBOER EN SCHEERS TERNEUZEN Bijeenkomst NK V vrouwenbe neging HULST - Onder voorzitterschap van mevrouw T Riské kwamen de leden van de vrouwenbeweging van hei NKV-afdeling Hulst in het klein patro naat van Hulst samen Daar hielden ze een fondue-avond, verzorgd door slage rij Valent uit Clinge. Na afloop vond er nog een algemene ledenvergadering plaats, waarbij het prograamma voor het seizoen 1976-1977 werd besproken. De leden stelden voor het houden van een bloemschikcursus, een cursus fraaie handwerken en een actie 'Graag gedaan' te houden. GOES - Vrijdagmorgen ging op het 3e veld van sportpark "t Schen- ge' in Goes de eerste spa voor het nieuwe clubhuis van de voetbalver eniging Robur de grond in. Men begon met het graven van een fundering. Dit graafwerk wordt gedaan door een aantal leden van Robur om de kosten van het nieuwe clubhuis wat te druk- ken. De voorzitter van Robur. de heer A. J. de Kok. stak de eerste spa in de grond waarna men met vereende krachten aan het werk ging om de fundering nog vanochtend klaar ie hebben De heer De Kok vertelde: „Het wasecht nodig dal dil clubhuis er kwam. We hebben nu een ledenbestand van on geveer 225 mensen, waarvan er zeker 80 procent actief aan sport doen. Ook voor het publiek is een clubhuis aan trekkelijk, je kunt dan na de wedstrijd Op de foto' Robur-leden bezig met graafwerk, met vooraan voorzitter De Kok. nog eens wat napraten. Om het club huis te bekostigen hebben .we verschil lende acties lopen, we hebben net de derde bazaar achter de rug die onge veer negenhonderd gulden opbracht. Dan hebben we enkele bingo-avonden gehad en er loopt een klaverjascompe- titie Alles bij elkaar hebben we nu on geveer tweeën twintigduizend gulden bij elkaar. Los van dat geld loopt ei ook nog een renteloze obligatie-acöe die ongeveer tienduizend gulden op gaat brengen". Het gebouw, dat geheel van steen wordt opgetrokken, zal een lengte krij gen van elf meter en een breedte van zeveneneenhalve meter. Men hoopt de nieuwbouw eind juli te hebben voltooid, tooid. TERNEUZEN - Tijdens de opening van het nieuwbouwgedeelte van het ingenieursbureau Bravenboer en Scheers in Terneuzen heeft gedepu teerde A. J. Kaland donderdagmiddag getracht begrip te kweken voor het Zeeuwse industrialisatiebeleid, zoals dat een aantal jaren terug door het provinciaal bestuur werd gevoerd. „Mijn activiteiten zijn me niet altijd in dank afgenomen. Met name in Midden-Zeeland is nogal wat kritiek gerezen tegen de industrialisatiepoli- tiek. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen ontstond een stroming die zich hier tegen verzette. Ik denk hierbij aan Broomchemie. Deze kritiek en verzet sacties zijn begrijpelijk, maar men moet niet vergeten dat er in de op- komstperiode van de industrie in Zee land, in verband met de werkgelegen heid, heel anders over industrialise ren werd gedacht, dan wat men de laatste jaren in industrialiseren ziet." Gedeputeerde Kaland stelde, dat men niet zonder reden 'tot de afbraak van het bestaande' was gekomen. „De landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld bood voor de werkgele genheid minder kansen dan vroeger. Vrij eensgezind ging men over op in dustrialisering". aldus de heer Kaland. Grote klacht is volgens de heer Ka land vandaag, dat de Zeeuwse indus trialisering 'wat uit de hand is gelo pen'. „Gezegd wordt dat we bezig zijn hei milieu te vernielen. In dit verband valt het woord Rijnmond." Naar de mening van de heer Kaland zal 'klein schalig Zeeland' echter nooit verge lijkbaar worden met Rijnmond. ..Het tweede bezwaar zou zijn dat er in Zeeland aan een eenzijdige structure ring wordt gedaan. Er zouden teveel basisindustrieën zijn aangetrokken. Waren we er evenwel mee opgehouden dan was Zeeland niet tot een indus triële ontwikkeling in andere sectoren gekomen." In dit laatste deel van zijn betoog over de Zeeuwse rndustrialisa- tiepolitiek betrok gedeputeerde Ka land hei 'sterk expanderende' inge nieursbureau Bravenboer en Scheers. „Als er geen sprake was geweest van een industriële ontwikkeling dan had bureau deze heugelijke dag niet Eerder al had de heer Kaland in zijn openingstoespraak gezegd dat hij het bureau Bravenboer en Scheers had 'ontmoet door zjjn industriële activi teiten'. „Het is niet gebruikelijk dat iemand van provinciaal niveau een klein bedrijfje komt openen. Maar op het verzoek van Bravenboer heb ik zonder aarzeling ja gezegd, omdat er al lang een relatie tussen mij en het bureau bestaat." In het algemeen vond de heer Kaland dat het de ondernemer in Nederland de laatste jaren niet gemakkelijk wordt gemaakt om te investeren. „Een bedrijf moet gezond zijn en over rendement beschikken wil het, ondanks de vele klippen, in dit klimaat kunnen investe ren." Tot slot zei de heer Kaland het noodzakelijk te achten dat de Zeeuwse arbeidsmakrt wordt uitgebreid en dat 'er een gevarieerd arbeidspakket' aan wezig. Hiervoor zullen volgens hem de arbeidsmarkt wordt uitgebreid en dat moeten ontvangen via 'goede opleidin gen'. Bouwcheque Na afloop van zijn toespraak mocht de heer Kaland uit handen van directeur Concert Gisella Bergman en Rudi Kerk hove MIDDELBURG - In het kader van de reeks concerten 'Leraren als uitvoer end kunstenaar' treden dinsdagavond in de foyer van de concertzaal aan de Singelstraat in Middelburg Gisella Bergman (altviool) en Rudi Kerkhove (piano) op. Met medewerking van de violist Ebred Eeijnen spelen zij muziek van Tarlini i sonate voor viool en piano in g). Mo zart <duo voor viool cn altviool i. Hum mel ifantasie voor altviool, strijkorkest en twee klarinetten). Glinka isonate voor altviool en piano in di en Debussv lEtude 'Pour les Sonoritès). Giselie mogen beleven. Uw bureau, waar. naar Bergman en Rudi Kerkhove zijn bei- ik zopas heb vernomen, maar liefst 120 man werk vinden, heeft deze ontwikke ling nodig om bezig te kunnen zijn". den oud-leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool en zijn ais leerkrachten aan deze school verbonden. J. A. Bravenboer een cheque van 1.500 gulden ontvangen. Dit bedrag zal, naar de wens van het bureau Braven boer en Scheers, ten goede komen aan de bouw van het dagverblijf voor geestelijk en lichamelijk gehandicap ten in Zaamslag. Directeur Bravenboer merkte in zijn toespraak op. dat zijn bureau 'zorgen heeft om de oppositie die steeds meer tegen industrialisering wordt gevoerd'. „Dien een industrie zich aan dan wordt deze. uit vrees voor aantasting van het milieu al direct verwerpelijk geacht Juist ons soort bedrijf zorgt er voor. dat bij de constructie zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de be langen van het milieu. Ik hoop niet dat ae tijd komt - maar die komt wel als het zo doorgaat - dat wij acties pro in dustrievestigingen moeten voeren." Zo somber zag de heer Bravenboer de toekomst nu ook weer met in want hij nodigde gedeputeerde Kaland alvast uit voor de opening van een nieuwe vestiging van het ingenieursbureau in Goes. Andere sprekers waren architekt A. Jobse jr. van net gelijknamige archi- tektenbureau en de heer W. van der Poel van het gelijknamige aanne mingsbedrijf in Terneuzen. Beiden be drijven waren betrokken geweest bij de totstandkoming van het nieuwbouw- complex van Bravenboer en Scheers. Het architectenbureau Jobse was elf jaar geleden de eerste opdrachtgever aan Bravenboer en Scheers. Donder dagmiddag zei de heer Jobse: „Dit in genieursbureau heeft een veelzijdige oriëntatie in de constructie.'' Namens het personeel van 3ravenboer en Scheers voerde de heer C. Braafhart het woord. Het bedrijf werd een kunstwerk van de Zeeuws-Vlaamse kunstenaar Leonard Maes aangebo den. Even later mochten Jantien Bra venboer. Martijn en Jeroen Scheers dit wand tableau op de benedenverdieping onthullen. Volgens de heer Braafhart stelt het 'een open duer voor waar de potentiële cliënt naar binnengaatNa een rondleiding door het bedrijf deden de genodigden, onder wie Temeuzens loco-burgemeester drs. R. C. E. Bar'oe. directeur W. Blok van het Temeuzense havenschap en tal van relaties uit de Zeeuwse industrie, zich tegoed aan een banket, verzorgd door het Philippinse restaurant 'Auberge des Moulesx'. (ADVERTENTIE Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd. Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeid"rQqer. J De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van f èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Ivll.0Ë6 er is geen betere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39