PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET-MORO AFGETREDEN PZC Koninginnedag in Zeeland met tal van bruisende activiteiten Premier China verwacht derde wereldoorlog TURK KAAPT DC-10 Défilé op Soestdijk drukker dan in de voorgaande jaren WEINIG DRUKTE OP DE WEGEN Stemming niet afgewacht CBS: „Jackson trekt zich gauw terug vandaag Colombia verhindert losgeld voor consul Egypte kan kernbom maken 219e jaargang no. 103 Zaterdag 1 mei 1976 SPUKERKLEOING HELMO BOETIEK (Van onze correspondent) ROME - De vijfde Italiaanse regering-Moro is vrijdagavond ge vallen. In het parlement zei Moro te betreuren dat het noodprogram van zijn regering, die nieuwe verkiezingen had willen vermijden, in het parlement geen weerklank heeft gevonden. Hij liet het niet aankomen op een stemming omdat de uitslag bij voorbaat vast stond, socialisten en commmunisten hadden tevoren verklaard tegen de regering te zullen stemmen. De sociaal-democraten, re publikeinen en liberalen zouden zich van stemming onthouden. Uiterlijk dinsdag: zal de Italiaanse volksvertegenwoordiging door presi dent Leonc naar huis worden ge stuurd, en daarna worden de campag- NEW York (RTR) - De Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij CBS heeft vrijdagavond bericht dat sena tor Henry Jackson op het punt staat zich terug te trekken uit de race om de democratische presidentsnominatie. Jackson, die in de voorverkiezingen in Pennsylvania op dinsdag een forse ne derlaag te incasseren kreeg, zou zijn besluit op te geven vandaag bekend maken in de staat die hij in Washing ton vertegenwoordigt, Washington. militant Spaanse troepen in staat van paraat heid; typografenoorlog in Duitsland; Rhodesische guerrillr 's maken - vol gens Amerika - nu geen schijn van kans. PAGINA 4 president woelig hitler-moskee Indonesië wil het ontwerp van Albert Speer voor de grote Berlijnse Hitler- koepel laten uitvoeren als moskee. vuurwerk Vuurwerk en torcrosses var PAGINA 27 tv-weekend Radio- en tv-programma's; strips. ZATERDAGKRANT stoffel In de rubriek 'Inter' deze week v thouder S A. (Stoffel) Jumelet v Bruinisse. vervolging Letterkundige kroniek van Hans War- De godsdienstvervolging in de Sowjeb-Unie. PAGINA 19 campings Tom Lucas en Aarnout Vos spraken met Zeeuwse campinghouders over hun grieven, onvrede en pleziertjes. PAGINA 21 eendracht De gaffelschoener 'Eendracht' is onder commando van Schipper Juta naar Plymouth vertrokken voor de Tall Ship races naar New York. PAGINA 23 ster Cliff Richard over zijn 'sterzijn'. Scha ken. dammen, bridge. nes voor de vervroegde verkiezingen geopend. De verkiezingscampagne van de Ita liaanse communisten komt voor het idee van deze partij zelfs weliswaar te vroeg. Ze zijn nog druk bezig hun re gionale en gemeentelijke successen te verwezenlijken, maar het programma ligt klaar. De overwinning, binnen een half jaar, over de christen democraten-partij, lijkt zeker. Het Vaticaan is op een deprimerend indrukwekkende manier tot een kleine invloedssfeer gereduceerd, nu de christen-democraten zonder twijfel het pleit voor geruime tijd hebben verlo ren. EEG en Verenigde Staten moeten ongelukkig zijn over deze uiterste con sequentie van wanbeleid van Italiës binnenlandse politiek. Maar directe redding is ook van die zijde niet te verwachten. De moeilijkheden inzake christen-democraten, intra-Europees overleg zijn nog lang niet opgelost. De algemene verkiezingen worden waarschijnlijk gehouden op zondag 20 juni, of mogelijk een week later op 27 juni. Alvorens het parlement te ont binden moet de president een consultatie-procedure afwerken, die in dit geval uitsluitend formele bete kenis heeft. Uit Rome, Bologne, Palermo en Ta- ranto werd vrijdag botsingen tussen linkse en rechtse activisten gemeld. In de Zuiditaliaanse plaats Taranto werden molotov-cocktails gegooid naar communistische partijkantoren en in de siciliaanse hoofdstad Palermo ontplofte een brandbom bij het com munistisch hoofdkwartier. In Rome liep een communistisch partijkantoor veel schade op door brandstichting. ROME - Gezeten op de plaats van de voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden, het Italiaanse parlement staart premier Aldo Moro voor zich uit. BOGOTA (UPI) - Mevrouw Anneke Leupin, echtgenote van de ruim een jaar geleden ontvoerde Ndeder- 1 and se consul, is donderdag door het Colombiaanse leger aangehou den toen zij met een losgeld op weg was naar de communistische guer rillagroep die haar man vasthoudt. Dit werd vrijdag gemeld door het hoofdstedelijke dagblad 'El Tïem- po'. De krant schrijft dat mevrouw Leu pin. Amerikaanse van Nederlandse afkomst, in het Andesgebergte werd aangehouden door een legerpa trouille. Mevrouw Leupin was. vol gens het blad, in gezelschap van Jorge Villamil. een populaire Co- lumbiaanse liedjesschrijver- Mevrouw Leupin en Villamil, aldus de krant, hadden een bedrag van 2 miljoen Colombiaanse pesos (ca 160.000 gulden) bij zich, kennelijk een losgeld voor de consul. De 42-jarige Eric Leupin, een Cana dees van Zwitserse origine die in Cali optrad als honorair consul voor Nederland, werd in de nacht van 31 januari 1975 op zijn hoeve bij Cali overmeesterd door 20 guerrilleros Deze waren lid van de communis tisch georiënteerde 'revolutionaire strijdkrachten'. Sinds zijn verdwijning is er geen enkel honderd procent betrouwbaar nieuws over hem vernomen. HONG KONG (UPI) - De nieuwe premier van China, Hoea Koeofeng. verwacht dat de rivaliteit tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet- Unie in de toekomst zal leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Vooral de Sowjet-Unie. aldus Hoea, ,,zal daaraan debet zijn". De aanval van Hoea op de Sowjet- Unie is samengevallen met her nieuwde kritiek in de Chinese pers op de 'Russische hang naar wereldover heersing van Europa en Afrika tot het Poolgebied'. Hoea noemde in zijn rede op donder dagavond Amerika noch Rusland bij name. maar de bekende Chinese eufe- nismen voor de twee reuzen lieten aan zijn adres weinig twijfel bestaan. TOKIO (AFP) - Pak Soeng-Tsjoel is vrijdag aangewezen als de nieuwe premier van Noord-Korea. Hij volgt Kim IKI op die om gezondheidsrede nen is afgetreden. Dit heeft radio-Pjongjang bekendge maakt. De 64-jarige Pak was vice-premier. ..De rivaliteit lussen de twee supermo- gendheden om de wereldhegemonie is nog heftiger geworden en omspant de hele globe, waarbij Europa het brand punt van hun tweekamp is. De voort zetting van deze rivaliteit moet van daag of morgen tot een nieuwe werel doorlog leiden. Dit gaat buiten de wil van de mens om", aldus de Chinese premier. CAIRO (DPA) - De Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi. heeft in een vrijdag gepubli ceerd vraaggesprek met hel blad 'Ai- Achram' verklaard dat Egypte net als Israël in staat is kernwapens te ma ken. Egypte, aldus Fachmi. weet dal Israël kernwapens kan vervaardigen. Mocht het een kembom tot ontploffing bren gen. dan zal Egypte echter prompt reageren. Moeizame kabinetsformatie in 1977? §H et deze week verschenen verkiezingsprogramma van de PvdA - een voorlopig stuk, zo is nadrukkelijk ver zekerd - kan vanuit twee ge zichtshoeken worden bena derd. In de eerste plaats verwoordt het een maatschappijvisie: het geelt aan hoe de socialisten vinden dat tn Neder land in de komende Jaren de maat- schappij moet worden ingericht ln de tweede plaats gaat het om een stuk waarmee kan worden onderhandeld: in de Nederlandse verhoudingen is het Immers niet te verwachten, dat de PvdA bij de komende verkiezingen een zodanige meerderheid krijgt dat ze zonder moeite haar programma kan verwezenlijken Met toekomstige rege ringspartners zal zij moeten onderhan delen op bass van de parlementaire krachtsverhoudingen na de verkiezin gen en op basis van haar definitieve programma. Wat maatschappijvisie betreft bevat het ontwerp weinig ol geen rueuws. De afgelopen jaren heeft de PvdA bij herhaling duidelijk pie rnaakt hoe zij over allerlei zaken denkt en de meeste van deze denkbeelden vindt men in dit program terug. Intern zal echter zonder twijfel ln de komende maanden fel worden gediscussieerd over allerlei uitgangspunten, waarbij het er. met het oog op de rol van de PvdA als regeringspartij, vooral om zal gaan waar de definitieve accenten worden gelegd. Waarover kan met eventuele partners worden onderhan deld en waarover niet? Welke com promissen zijn mogelijk? En dat brengt ons weer bij het tweede punt: het PvdA-program als element bij een komende kabinetsformatie KONINGIN: „...WEER MOED OM VERDER TE GAAN..." PARIJS (AP/AFP) - Een Turk heeft vrijdagavond een DC-10 met 253 pas sagiers van de Turkse Nationale Luchtvaartmaatschappij gekaapt, kort na het opstijgen van de Parijse luchthaven Orly. De man dwong het toestel, dat op weg was naar Istanboel. koers te zetten naar Marseille en daarna naar Lyon. Op beide vliegvelden waren echter de landingsllchten gedoofd. Anderhalf uur na het vertrek keerde het toestel op Orly erug. De Turk. een zekere Zeki Egder. had eerder geprobeerd per vliegtuig Frank rijk binnen te komen. Hij was gewei gerd en door de politie op het toestel voor Istanboel gezet. Om half één stond het toestel met ka per en passagiers nog steeds op Orly. DEN UYL: VERBONDENHEID IN GOEDE EN KWADE DAGEN SOESTDIJK - Duizenden mensen heb ben koningin Juliana vrijdag tijdens het traditionele défilé geluk gewenst met haar verjaardag. De belangstelling was aanmerkelijk groter dan de afge lopen jaren. Kennelijk hebben veel mensen gehoor gegeven aan de oproep van verschillende organisaties deze verjaardag van de koningin tot een bij zondere te maken. De belangstelling was zo groot dat vele duizenden mensen buiten de hekken van het paleis moesten blijven. Om axe, mensen toch te belonen voor hun moeite naar Soestdijk te komen, maak ten koningin en prins een onverwachte rondrit langs de Soestdijkerstraatweg, iets wat jaren niet meer is voorgekomen. Terwijl op het middenterrein zo'n 1600 vertegenwoordigers van verschillende organisaties demonstraties 'gaven, trok langs het bordes het défilé voorbij. On der de groepen die aan het défilé deel namen. was ook een deputatie van Is raëlische oorlogsslachtoffers, voorna melijk blinde militairen. Koningin Ju liana stuurde haar oudste kleinzoon, Willem-Alexander, het bordes af om twee van de Israëli's, vergezeld van hun echtgenotes, een groet over te brengen en hen te bedanken voor hun aanwezig heid. Terwijl groepen en 'loslopenden' langs het bordes voorbijtrokken, hielden de prinsjes zich bezig met het schikken van de bloemen op het bordes. Ondanks de veel grotere belangstelling, was het aan tal bloemen veel geringer. Bloemen worden duur. De duurte werd ook ge symboliseerd door de twee zakken bin tjes die plotseling op het bordes lagen: in deze tijd een luxe. De dochtertjes van prinses Irene. Marguerita en Maria Ca rolina. stalen dit jaar de show. Maria Ca- KINDERFEEST BIJ UITSTEK VLISSINGEN - Koninginne- dag 1976 heeft vrijdag in Zee land een wisselend beeld opge leverd. Op vele plaatsen bruiste het van de activiteiten en was er een vrolijke drukte waar te nemen, in andere plaatsen verkoos men liever de weekendrust boven al die drukte en bracht men de dag in een vredige, stille omgeving door. Eén punt hadden die twee uiteenlopende sferen wel gemeen: overal wapperde de driekleur in de top. Veel verkeer was er over het algemeen niet. Of het moest zijn, dat een groepje verdwaalde rallyrijders even de rust verstoorde. Koninginnedag 1976 in Zeeland was ook deze keer weer een kinderfeest bij uitstek. Makkelijk voor de ouders, want zo leerden enkele blikken door de vensters, de uitzending van het défilé op Soestdijk had in de ochtend- en middaguren een grote kijkdichtheid. Kinderfeest, dus. Ook dit jaar hadden de plaatselijke Oranjecomité zich weer uitermate ingespannen om de jeugd aangenaam bezig te houden en wat geboden werd, loog er niet om. Van plaats tot plaats varieerde dat van rondritten met versierde fietsen tot behendigheidswedstrijden, van gekos tumeerde voetbalwedstrijden tot ringsteken op de tandem en van speur tochten tot gezelschapsspelen, als sjoe len, piekwerpen, zaklopen en spijkers laan. En natuurlijk werd in evele plaatsen 's avonds getrouw het Oran jebal afgewerkt. Op het dorpsplein in Kouaekerke was hét 's morgens tegen negenen al een drukte van jewelste. Burgemeester S, Francke sprak er voor de menigte van schoolkinderen en ouders een feestre de, evenwel niet voordat de drumband van de harmonie 'Voorwaarts' luid trommelend van de gelegenheid ge bruik had gemaakt om de splinter nieuwe uniformen te tonen. Na de rede van de burgemeester van Valkenisse waren de tientallen scholieren niet meer te houden en werden de kleurige ballonnetjes een vrije aftocht naar het luchtruim gegung. Ballonnetjes zou den we nog wel meer tegenkomen, dat stond toen al vast Op naar Domburg via Zoutelande waar bij het passeren blijkt dat 'Luctor et Emergo" op dat moment bezig is aan een tocht door het dorp. In Domburg, zo blijkt, heeft de burgervader zijn toe spraakje al beëindigd en worden de kinderen op snoepgoed en een sinaas appel getrakteerd. De reis wordt voortgezet richting Se- rooskerke, waar een groepje goed ge luimde ouders met feestelijk uitge doste kinderen al op het sportveld present is. Uit de net aangesloten luidspreker galmt: 'Hallo. We willen beginnen met hindernislopen'. Stilte. 'Nee. eierlopen'. Het maakt allemaal weinig uit. het is toch koninginnedag, en met mij kun je schuiven, mompelen een paar aanwe zigen. Toch wordt het er erg gezellig en al gauw wedijveren de kleinsten met een verbeten trek op het gelaat wie er het snelste met een ei op een lepeltje kan lopen. (Slot zie pagina 7 kolom 1) B„ fiantlijn rolina, die van de zomer twee wordt, door met haar duim in de mond op de mat van de verschillende muziekfrag menten mee te dansen, en Marguerita door de bloemen niet op het bordes te leggen maar ze aan opa, oma en ooms en tantes aan te bieden. De kinderen waren het meest in hun element toen zij na afloop van het défi lé, even na twaalf uur, het middenter rein op mochten. Daar bleek vooral het zwembad, opgesteld door de Oranje Vereniging uit Pijnacker. met water fietsen bijzonder inde belangstelling te staan. Het einde van de feestelijkheden op Soestdijk verzorgde het Urker vissers- Slot zie pagina 3 kolom 6) de beoordeling daarvan moet worden uitgegaan van enkele vooron derstellingen- Bijvoorbeeld: er komt een CDA en deze groepering wenst deel te nemen aan een regeringscom- binatie met de PvdA. In dat geval heeft het zin om met name de uit- gangspunten van het CDA en die van de PvdA naast elkaar te leggen: men kan dan ongeveer nagaan waar de me ningen bij een kabinetsformatie moge lijk botsen. Zien we het goed dan gaat het om twee belangrijke hoofdstukken, namelijk de sociaal-economische en de defensieparagraat Om met het laat ste punt te beginnen: in het PvdA- program is het departement van de fensie vrijwel het enige waarop in het kader van de overheidsuitgaven wordt bezuinigd. Er wordt gedacht aan 'be zuinigingen van een forse orde van grootte'. Zelfs al zou het nationaal in komen reëel stijgen, dan nog - menen de samenstellers - moeten de defensie-uitgaven dalen. Het is duide lijk: deze opvatting gaat Ln tegen wat daarover in het CDA wordt gedacht en gezegd. Bij de confessionelen bestaat op dit stuk van zaken weinig verschil van mening: ook de AR-vleugel die de PvdA zeer is toegedaan, voelt er niets voor om de defensie-inspanning te verminderen. Allerlei recente ontwik kelingen binnen de communistische wereld doen de huiver voor een ver gaande defensiebezuiniging zelfs eer der toe- dan afnemen. Conclusie: voor de regeerbaarheid van het land zal het van groot belang zijn hoe het PvdA- congres uiteindelijk zal beslissen over formulering en zwaarte van de defen sieparagraaf in het nieuwe programma. D. 'e verschillen tussen het PvdA- en het CDA-program op het stuk van de sociaal-economische zorg zijn eveneens opvallend. Weliswaar streven beide naar een zo groot mogelijke werkgele genheid, maar de wegen om dit doel te bereiken lopen allerminst parallel. Zo is het CDA voorstander van vermin dering der overheidsuitgaven, opdat ruimte ontstaat voor winstverbetering bij het bedrijfsleven. Deze verbetering zal volgens het CDA tot meer arbeids plaatsen leiden. De socialisten daar entegen gaan er van uit dat een hoog niveau van overheidsuitgaven de werkgelegenheid juist blijvend zal be vorderen. Het CDA-program stelt da: ingrepen nodig zullen zijn in het pak ket van ce sociale voorzieningen, een onderdeel waarover het PvdA-program zwijgt. Wel is er een opening tot over leg: het erkent dat er in het algemeen moet worden bezuinigd. In het najaar zal het programma naast de financiële mogelijkheden, van dat moment wor den gelegd: „Pijnlijke ingrepen zuilen daarbij wellicht niet zijn te vermijden Op dat ogenblik zullen er vermoedelijk in het algemeen wat meer zekerheden in de Nederlandse politiek zijn ont staan. Zal het CDA dan tot één lijst hebben besloten In hoeverre zullen PvdA en CDA bereid zijn om water in hun respectievelijke wijnen te doen? De PvdA vooral op het stuk van de de fensie, het CDA op het gebied van de sociaal-economische paragraaf Over het antwoord op deze en soortgelijke vragen zal in het najaar meer bekend zijn dan nu het geval is, vooral omdat dan ook de miljoenennota op tafel ligt met vermoedelijk een duidelijke ana lyse van de economische situatie in en van dit land. Tekenend is overigens dat minister Duisenberg inmiddels aan het PvdA-bestuur heeft meegedeeld voorstander te zijn van een korter en minder gedetailleerd programma. Een dergelijk stuk zou naar zijn mening meer kansen opleveren om met toe komstige regeringspartners te onder handelen. De stemming binnen ce PvdA lijkt echter een andere richting op te gaan. En dat zou bij voorbaat aj kunnen duiden op een moeizame kabi netsformatie in de zomer van 1977,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1