Vlissingen herdacht 300e sterfdag Michiel Adriaanszoon de Ruyter B. en w. Terneuzen nemen 'Multivisie'-voorstel terug „De Ruyter niet tekort doen door hem alleen als Vlissinger te eren Boek De Ruyter voor Vlissingse burgemeester PZC/, COMMISSARIS BOERTIEN: „VLISSINGENS GROOTSTE ZOON" 55 VRIJDAG 30 APRIL 1976 provincie INDRUKWEKKENDE VLOOTSCHOUW OP REDE VOOR BOULEVARD VLISSINGEN - De 300e sterfdag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter is donderdag in Vlissingen op grootse wijze herdacht met een vlootschouw, een kranslegging. een historische causerie en een concert. Voor al deze evenementen was er een grote belangstelling van officiële genodigden en van het publiek. De Zeeuwse commis saris dr. C. Boertien zowel als de historicus drs. J. A. van der Kooy kenschetsten De Ruyter als een man die grootheid aan eenvoud wist te paren. Commissaris dr. C. Boertien, schout- bij-nacht Rambonnet en burgemeester drs. T. J. Westerhout van Vlissingen tij dens de vlootschouw op de rede van Vlissingen. DRS. VAN DER KOOY OVER ZEEUWSE ZEEHELD: GROOTADMIRAAL BLEEF EEN EENVOUDIG MENS VLISSINGEN - „We zouden De Ruyter te kort doen als we hem alleen maar als Vlissinger zouden eren. Al bleef hij ook Zeeuw, dit gaf niet de doorslag bij hem. Hij gaf voorrang aan de dienst aan het vaderland hoven de dienst aan zijn ei gen provincie". Dat zei de historicus drs. J. A. van der Kooij tijdens zijn cau serie. die hij donderdagavond in de vol bezette Sint Jacobskerk in Vlissingen hield ter gelegenheid van de 300-ste sterfdag van de admiraal. Drs. De Kooij had zijn causerie als titel "Vlissinger Michiel' gegeven, een naam die hem toekomt naast ere-namen als 'luitenanUgeneraal-admiraal van Hol land en West-Friesland, Beste Vaer, Der Staten Rechter Hand. en Redder van het Vaderland'. „In Vlissingen is De Ruyter geboren, op school gegaan en weggejaagd', in Vlis singen heeft hij de drang naar zee ge voeld. is hij later ook in de hervormde Sint Jacobskerk getrouwd, vader van negen kinderen geworden. Op Vlissin ger schepen leerde hij de gevaren van de zee kennen en ontwikkelde hij zich tot een uitermate bekwaam zeeman, die la ter vaak menig orkaan wist te door staan, die een ander niet overleefde" Drs. Van der Kooij schetste hoe De Ruy ter opklom van eenvoudige scheepsjon gen tot kapitein-eigenaar. Hoe hij als koopvaardij-schipper in 1640 opgeno men werd bij de toen na de zeeslag bij Duins in 1939 uitgedunde oorlogsvloot, De staten hadden besloten met die vloot de Portugezen te gaan steunen in hun opstand tegen Spanje. Op aandrang van de Zeeuwse admiraliteit benoemden de Staten de kapitein De Ruyter tot schout-bij-nacht Tijdens de zeeslag gaf hij er blijk van zelfstandige beslissingen te kunnen nemen en met zijn kleine, door kogels getijsterde schip De Haeze het admiraalsschip te kunnen redden. .Voorhemginghethelpen van vrienden in nood boven het bestrijden van de vijand", aldus drs. Van der Kooij. „Hij hielp ook een Tromp, nadat die hem en kele maanden te voren nog 'een slecht zeeman' had genoemd". Eenvoudig Ondanks alle roem, die hij later kreeg bleef De Ruyter een eenvoudig man, die later in Amsterdam in een buurt ging wonen die ver beneden de stand van een admiraal was. De bij zijn mannen geliefde volltvoogd ontsliep 'zeer zacht' precies om negen uur 's avonds op 29 april 1676 na ernstig gewond te zijn in de slag bij Syracuse. Drs. Van der Kooij beëindigde zijn cau serie met een annecdote over de zee held. Een vooraanstaand iemand had hem uitgenodigd voor een jacht te paard. De vlootvoogd had moeite zich op de rug van het beest te handhaven, dit tot leedvermaak van het gezelschap. Later nodigde De Ruyter zijn gastheer- van-toen met hetzelfde gezelschap aan boord van zijn schip. Toen het gezel schap met het glas in de hand geheven in de kajuit stond, liet De Ruyter alle 'kanons' aan boord tegelijkertijd af gaan. Toen de heren weer van de vloer waren opgekrabbeld, zei De Ruyter, die zelf kaarsrecht overeind was gebleven: „Dit is nu mijn paard, heren". „Laten we hopen dat alle nog in Vlis singen te bouwen oorlogsschepen al leen maar op een dergerlijke wijze hun kracht behoeven te tonen", zo besloot drs. Van der Kooij zijn toespraak. De plechtigheden, georganiseerd door de commissie De Ruyterherdenking 1976 begonnen na kwart over vijf 's middags op de Boulevard De Ruyter bij het standbeeld van de zeeheld. Onder de tonen van een zestal tamboers en pijpers marcheerde even na vijf uur een detachement zeesoldaten in originele kledij uit de zeventiende eeuw op. Deze erewacht was samengesteld uit leden van het Contact Oud Mariniers. Onmiddelijk na zijn aankomst inspec teerde de commissaris van de koningin deze van pieken en musketten voor ziene zeesoldaten. De commissaris nam ook de inspectie af van de achter het monument opgestelde zeekadetten, zeeverkenners en leerlingen van de De Ruyter-zeevaartschool. Dr. Boertien werd ook plechtig gegroet door aanwe zige Belgischeen Britse officieren en een drietal Amerikaanse mariniers. Onder de nodige eer-bewijzen werden vervol gens de Zeeuwse, de Nederlandse en de Vlissingse vlaggen gehesen, waarna het officiële gezleschap zich naar de zeezijde van de boulevard begaf. Vlootschouw Daar stoomde, in kiellinie varend, met de manschappen aan dek aangetreden, een hele vloot van grotere en kleinere oorlogsbodems op. Het Nederlandse fregat Van Nes opende de vlootschouw, gevolgd door andere marineschepen. In de vlootschouw voeren ook mee de HMS Lowestoft van de Engelse Royal Navy- en van de Belgische Zeemacht de ZM Verviers, ZM Spa en ZM Veume. Sche penvan het Nederlands Loodswezen, de Rijkswaterstaat en de Nieuwe Vlis singse Sleepdienst waren eveneens van de partij. Na het havenhoofd gepasseerd te zijn maakten de schepen een keurige zwenking om daama weer zeewaarts te stomen. Groot Vlissinger Vóórdat - na de vlootschouw - de plechtige kranslegging begon, hield dr. Boertien bij het De Ruytermonumenl een korte herdenkingstoespraak. Hij herinnerde er aan dat het precies 300 jaar was geleden dat De Ruyter over leed na ernstig gewond te zijn geraakt tijdens de zeeslag in de baai van Syra cuse. Commissaris Boertien noemde De Ruyter 'Vlissingen's grootste zoon.' ..Zijn optreden als vlootvoogd heeft nu nog gevolgen, want het was door dat op- tred en van De Ruyter dat de Republiek een plaats kreeg in Europa". 'De Ruyter was onverschrokken, maar nooit driest. Hij zette niet nodeloos levens op het spel'. De commissaris herdacht De Ruy ter ook als de admiraal die eenheid bij de vloot wist te brengen, moed wist te tonen, een ongewone krijgsmanskunst betoonde, maar ook bij officieren en manschappen door zijn houding een grote populariteit wist te veroveren, die hem de bijnaam van "Bestevaer' be zorgde. Ook in de landspolitiek van ons land in de zeventiende eeuw durfde De Ruyter zijn zegje te zeggen: 'Een ellen dig land waar de waarheid niet mag worden gezegd'. Dr. Boertien besloot zijn toespraak met een citaat van de his toricus Brandt, waaruit blijkt dat De De commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien legt een krans bij het standbeeld van De Ruyter. Ruyter uiteindelijk 'Gode alleen de Ere' toe wilde schrijven. Kransen Nadat de commissaris zijn rede had beëindigd werden er aan de voet van het standbeeld van Michiel de Ruyter kran sen gelegd. De commissaris zelf legde de eerste krans, gevolgd door de Britse marine-attaché, burgemeester drs. T. J. Westerhout van Vlissingen, de com mandant zeemacht Nederland schout bij-nacht Rambonnet. de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging, twee jonge telgen uit het geslacht De Ruyter De Wildt. het Contac t Oud Mariniers, de Vereniging Onze Vloot en de Poolse oud-strijders en marinemannen. Vóór dat de officiële kranslegging begon had een onbekende al een tuiltje fresia's aan de voet van het standbeeld gelegd. Concert Advies Detailhandel: na één uursluiten GOES - Het werkgeversoverleg de tailhandel (grootwinkelbedrijf-, midden- en kleinbedrijforganisaties en ambulante handelt adviseert de middenstand op koninginnedaag de winkels om één uur 's middags te sluiten in verband met de festivitei ten. Tentoonstelling van Paul Bonger MIDDELBURG - In het Zeeuws Mu seum in Middelburg is vanaf zaterdag (1 mei) de tentoonstelling 'European Art' and my reflection' van Paul Bon ger te zien. Deze tentoonstelling, die duurt tot en met 31 mei, omvat zestien foto's van bekende schilderijen achter glas en hun spiegelingen. Als contrast voor deze tentoonstelling is er op de zaterdagen 1.8.15.22 en '29 mei in het Zeeuws Museum gelegenheid te gaan kijken naar muurtekeningen die Sol Lewitt in 1971 maakte voor een ruimte in het huis van Mia en Martin Visser bij Eindhoven. Het is de bedoe ling dat geïnteresseerden ongeveer een uur op hun eentje in de ruimte door- brangen. Dit is overigens alleen moge lijk na telefonische afspraak met het Zeeuws Museum Hervormde Jeugdraad richt zich op intensiviteit en effectiviteit VLISSINGEN - Als provinciaal be leidsorgaan tracht de Provinciale Hervormde Jeugdraad in Zeeland het plaatselijke, bovenplaatselijke en provinciale jeugdwerk - zo mogelijk in samenwerking met andere instan ties- te adviseren en te ondersteunen. Dit staat onder meer te lezen in het jaarverslag over 1975 van de her vormde jeugdraad. Men vervolgt: „In ons werk gaan we meer af op de hoe danigheid, de intensiteit en effectivi teit dan op de aantallen, die bereikt worden. We proberen tevens op ver schillende niveau's het kerkelijk ach terland haar verantwoordelijkheid te doen beseffen ten aanzien van alge meen jeugdwerk". Men acht het belangrijk, dat vanuit het hervormd achterland meegedacht wordt bij het tot stand brengen van een algemeen jeugdbeleid en daarom wordt er gestreefd naar deelneming aan allerlei vormen van jeugdwerk. In de Zeeuwse Jeugdraad, zo blijkt verder uit het jaarverslag, heeft de hervormde jeugdraad kritiek uitgeoefend op de reglementering van de werkgroep jeugdwerk, omdat te weinig rekening zou zijn gehouden met de provinciale jeugdwerkinstellingen en de verschil lende werksoorten. Het jaarverslag gaat verder in op de activiteiten in het afgelopen jaar. Zo Hierna was het de beurt aan de Mari nierskapel der Koninklijke Marine. Onder leiding van kapitein-directeur J. J. Koops bracht de kapel een geva rieerd programma. De talrijke aanwezigen beloonden het klankvolle spel van dit fraaie harmo nieorkest met luid applaus. De kapel onderscheidde zich m werken als een plechtige Italiaanse introductie-fanfare voor de koperblazers, drie delen uit de Royal Fire Works-suite van Handel, het Largo uit de Symfonie 'Aus der Neuen Welt' van Antonin Dvorak, en de Rhap- sodie over zeemansliedjes van Henk van Lijnschooten. Na het concert gaf het gemeentebestuur van Vlissingen een druk bezochte receptie in de Burgerzaal van het Stadhuis. Tal van kransen sierden donderdag middag na de kranslegging de voet van het De Ruytermonument. VLISSINGEN - Tijdens een korte bijeenkomst op het Vlissingse stadhuis kreeg burgemeester Th. Westerhout gistermiddag een exemplaar aangeboden van het boek 'De Ruyter en de Engelse oor logen in de Gouden Eeuw' van de Engelse auteur prof. C. R. Boxer. De heer N. H. Witteman, directeur van Unieboek B.V. in Bussum over handigde de burgemeester het boek en noemde het tekenend voor de grootheid van de admiraal dat 300 jaar na zijn dood nog herdenkings plechtigheden worden gehouden. Naar de mening van de heer Witte man vormen de grote plichtsbe trachting van De Ruyter en zijn wijze van ken en steeds een voor- bbeld voor iedereen. De heer Witteman benadrukte ver der het feit dat het hier een boek betrof van de Engelse auteur prof. Boxer dat stoelt op een studie over- deeEngelse oorlogen die in 1974 werd opgezet en op verzoek van Unieboek B.V. later werd aangevuld met een portret van de Ruyter. Naar de mening van prof Boxer is De Ruyter de grootste admiraal al ler tijden, groter daan zelfs Nelson, aldus de heer Witteman. De Unieboek-directeur memoreerde dat Amsterdams burgemeester Samkalden vorige week het alle reerste exemplaar van het boekk 'De Ruyter' had aangeboden gekre gen in het Prinsenhof, waar destijds de roemruchte tocht naar Ghatham werd uitgedokterd. Burgemeester Westerhout zei in zijn dankwoord dat een De Ruyter herdenking zoals die gisteren werd gehouden naar zijn mening nog wel degelijk zin heeft. De relatie met het verleden is in Vlissingen nog aan wezig. Men probeert thans die band te benadrukken door renovatie van het oude gebied van Vlissingen ais beschermd stadsgezicht. Als tweede relatie met het verleden zag de heer Westerhout de betekenis van Vlis singen als havenstad. „De Ruyter en de Engelse oorlogen in de Gouden Eeuw' is een rijk geïl lustreerd boekwerk, waarin prof. Boxer de rivaliteit tussen de zee mogendheden Engeland en Neder- De heer Witteman (links) overhan digt burgemeester Westerhout het boek. land in de zeventiende eeuw aan de orde stelt. De figuur van De Ruyter en rijn rijn prestaties in dc- zeeoor logen rijn door Boxer naderhand verder uitgediept. Het boek heeft meer Nederlandse elementen. Een groot deel van de illustraties is naar schilderijen en tekeningen van Wil lem van de Velde en de Jonge. Dr. R. E. J. weber die de Rotterdamse Van de Velde-collectie catalogiseert, heeft voor deze uitgave een na woord over de Van de Velde ge schreven. Meerderheid raad wil tijd voor nadere bestudering SGP-ERS WEG TIJDENS STEMMING TERNEUZEN - B. en w. van Terneu zen hebben hun raadsvoorstel om meer bedrijven dan 'Multivisie' of- werden er drie weekends gehouden fcrtc l.e ,aten maken voor de aanleg en voor kader van jongerensociëteiten, exploitatie van een centrale antenne- drie bezinningsweekends en een train- inrichting (cai) donderdagavond le- ingsweekend. Voorts waren er verschil- ruggenomen. lende samenlevingsprojecten, zoals de De raad stcunfic hel plan met zestien vredesweek, het Deltaproject en Kerk te£en vier stemmen. Tegenstanders en recratie. Ook gaat men nog in op waren de PvdA-ers P. Remijnsen, J. het werk op regionaal en plaatselijk van de Velde, mevrouw E. Doorns- niveau. Ortelee en mevrouw A. Bijl-van Donk. De hervormde jeugdraad kent in Zee- De twee leden van de SGP-fractie ver- land 5 regionale commissies. 38 plaat- lieten tijdens de stemming de zaal. selijke hervormde jeugdraden, 60 omdat ze zich indertijd ook nadrukke- plaatselijke contactpersonen. 59 lijk distancieerden van het plan om jeugddienstcommissies en jeugdkapel- met 'Multivisie' in zee te gaan. Dat groepen en 13 andere contacten, zoals oude raadsbesluit, daterend van juni stichtingen open jeugdwerk, jongeren- 1974. had namelijk donderdag in ge- sociëteiten. actiegroepen en recreatie-, trokken moeten worden om de weg vrij commissies. te maken voor meer offertes. Het raadslid dat als eerste b. en w. vroeg op hun aanvankelijke plannen terug te komen en hun voorstel voor lopig maar in te slikken was mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel van het CDA. Ze vond dat de raadsleden in veertien dagen tijd geen oordeel konden vellen over een zaak waar de commissie cen trale antenne-inrichting een jaar aan bezig is geweest. De heer W. de Zeeuw ivva) signaleerde nogal wat onduidelijkheden rond het kabelgebeuren in Temeuzen Over de gemeentegrenzen kijkend vroeg hij zich af, of Hulst inderdaad zo scherp naar Duitsland kan kijken als is ge suggereerd dat deze zender slechts acht. procent van de tijd helder over komt. Naast een tariefvergelijking zal er ook een systeemvergelijking moeten worden gemaakt, was zijn mening. Overigens dacht hij wel. dat het risico dat een abonnee kan opzeggen voor een exploitant van een kabelnet een prikkel kan betekenen om de zaak goed voor elkaar te hebben. De heer H F M. Magermans (ppr/d'66) stelde zich achter het voorstel om meer offertes te vragen Hij herinnerde eraan dat marktonderzoek voor 'Multivisie' uitwees dat slechts 30 procent van de bevolking geïnteresseerd was in een aansluiting en wees erop. dat het be drijf vier miljoen gulden verlies zou hebben geleden Blufpok er Wethouder J. H. Strijbos stelde voor op, dat de grote raadsfracties via hun vertegenwoordigers in de commissie centrale antenne-inrichting voldoende geïnformeerd zouden kunnen zijn. Hij had overigens geen bezwaar tegen het terugnemen van het voorstel, al moet niet de indruk worden gewekt, dat b. en w. voor een partijtje 'blufpokeri opzij gaan. Mevrouw Doppegieter vroeg zich af. of die blulpoker niet de schuld van het college is omdat het te weinig informa tie heeft gegeven. Volgens de wethou der was het CDA op de hoogte van de ontwikkelingen, omdat één van de fractieleden in de commissie zit. De heer W Kolijn (sgpi. .Als ik de per- spublikaties en deze discussies volg, lijkt het wel of het hier om een pri maire levensbehoefte gaat. We hebben als fractie niet toegestemd in het raadsbesluit van 1974. dus we zouden blij moeten rijn dat b. en w. het willen intrekken. Maar omdat we uit de stuk ken proeven dat men gewoon verder wil gaan met deze zaak zullen we niet aan de stemming deelnemen." Namens de dissidente PvdA- raadsleden liet de heer Van de Velde weten, dat b. en w. wat deze groep be treft 'Multivisie' de wacht mogen aan zeggen. „Het gesprek met directeur Mulder heeft ons niet overtuigd." Frac tievoorzitter J. M. Hamelink bekende 'voorlopig' akkoord te gaan met het te rugnemen van het gewraakte stuk. Wat hem betrof had het oorspronke lijke voorste! aangenomen kunnen worden. B en w. gaan rich in ieder geval nadei beraden, zoals loco-burgemeester drs R C E. Barbé het formuleerde. Terneuzense raad valt MAN aan op anti-Broomactie TERNEUZEN - Het Terneuzense WD- raadslid mevrouw M. M. Coster-de Krijger heeft donderdagavond een scherpe aanval gedaan op de wijze waarop het 'Milieu-Actiecentrum Ne derland' (MAN) actie voert tegen Broom-chemie. Ze doelde in het bij zonder op een ingekomen brief, waarin de organisatie functionarissen van de gemeente Terneuzen en het haven schap op de korrel neemt. Mevrouw Coster „Deze mensen kunnen het niet laten wederokm alle en reeds lang voor het grootste deel weelegde be zwaren over deze industrie te spuien.- Het wordt afgezaagd. En hetgeen uw college doet is onzes inziens volkomen terecht: u doet er het zwijgen toe. Dat zouden wij eigenlijk ook moeten doen, ware het niet, dat wij ons nogal hebben geërgerd aan de manier waarop het Mmilieu-actiecentrum in deze brief te keer meent te moeten gaan tegen te goeder naam en faam bekendstaande figuren uit onze samenleving. Wij vin den het een domme zet van het MAN op deze negatieve wijze aandacht te vragen voor een in oorsprong goede zaak: het milieu. Hiermee breken ze meer af dan dat ze opbouwend werk verrichten". Wethouder J. H. Strijbos was het met haar eens. „We kennen de wijze van dis cussiëren van het MAN. Ik dacht, dat we er maar geen woord meer aan vuil moes ten maken". Drs. J. Hamelink icda) wilde echter toch nog wel kwijt „dat het niveeau waarop het MAN nu bezig is te laag is om erop in te gaan"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9