J. C. Verhoef, Hoek, actief op kerkelijk terrein Burgemeesters Everwijn en De Kam verrast met ridderschappen PTT-functionaris J. de Bruijne sociaal en kerkelijk actief Ir. G. Kranen speelt belangrijke rol in economisch leven Hoofdonderwijzer J.E.de Waal neemt in Lamswaarde belangrijke plaats in 'Goud' voor archivaris N. Veldhuis Vlissingen C Aarnoutse verzet bij loodswezen meer dan zijn plicht vraagt J. Bout onderscheiden met goud VRIJDAG 30 APRIL 197€ RIDDER ORANJE-NASSAU NA VEERTIGJARIG JUBILEUM RIDDER ON TERNEUZEN-De heer J. C. Verhoer uil Hoek, oud-hoofd van de christelijke la gere school en actief binnen de gere formeerde kerk (vrijgemaakt), is don derdagmorgen ridder in de orde van Oranje-Nassau geworden. Loco burgemeester drs. R. C. E. Barbe van Terneuzen speldde hem de versierselen op tijdens een bijeenkomst in de Bur gerzaal van het stadhuis. Hij kenschetste bij die gelegenheid de heer Verhoef als een man. die zich met hart en ziel aan het onderwijs heeft ge geven, bereid was in te spelen op ver nieuwingen, maar tevens een gezonde afstand wist te bewaren. „Uw pedagogi sche activiteiten staan in Hoek hoog aangeschreven," aldus de heer Barbé. Hij herinnerde verder aan het feit, dat de heer Verhoef al jarenlang een vooraan staande posi tie inneemt binnen de gere formeerde kerk (vrijgemaakt). Hij is secretaris-lid van de generale synode in Kampen, ouderling in Hoek en pen ningmeester van de zendingscommissie en de gereformeerde mannenvereni- ging, De loco-burgemeester betrok in zijn dankwoord ook mevrouw Verhoef. De heer Jan Cornelis Verhoef werd 18 mei 1910 geboren in Kampen. Hij was 7 Mevrouw De Kok te Zoutelande kreeg koninklijk zilver ZOUTELANDE - De 75-jarige me vrouw P. J. de Kok-Verhage te Zoute lande is ter gelegenheid van konin ginnedag onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Haar viel deze eer te beurt vanwege haar vele verdiensten op sociaalmaatschappe lijk gebied. Burgemeester S. Francke van Valke- nisse speldde mevrouw De Kok don derdagmorgen de onderscheiding op in haar woning te Zoutelande. De plech tigheid werd bijgewoond door familie leden van mevrouw De Kok (onder an dere haar dochter, kleinkinderen en achterkleinkinderen), door de echtge note van burgemeester Francke en door wethouder K. Wouters en zijn echtgenote. In zijn toespraak wees de burgemees ter op de vele functies die mevrouw De Kok in het verenigingsleven heeft - en nog steeds - bekleed. In Zoutelande is zij actief in de zangvereniging 'Hosan na'. de hervormde vrouwengroep, zij was mede-oprichtster en vele jaren presidente van de afdeling Zoutelande van de NCVB. ze is de motor achter de bejaardengymnastiek. ze is momenteel bezig met een naaicursus en is altijd nog bereid om in geval van collecten een wijkje voor haar rekening te ne men. Mevrouw De Kok werd in Zoute lande geboren, maar bracht zo'n 35 jaar van haar leven door in Nieuwdorp. Ook daar heeft zij zich zeer ingespan nen voor het verenigingsleven en had zij zitting in verschillende besturen, In 1958 kwam mevrouw De Kok, die van beroep kraamverzorgster is en dit be roep zelfs nu ouk nog wei zo nu en dan uitoefent, terug naar Zoutelande. maanden werkzaam als kwekeling met akte aan scholen in Kampen en IJssel- muiden en kwam 1 augustus 1930 naar Spui. waar hij tot augustus 1959 aan de school verbonden bleef. In die periode was de heer Verhoef voorzitter van de christelijke gymnastiekvereniging in Axel en ouderling van de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) van Spui. Op 1 augustus 1959 werd hij benoemd tot hoofd van de christelijke lagere school in Hoek, waar hij onlangs af scheid nam. Nadat de heer Verhoef zijn ridderschap had ontvangen werd hij namens het schoolbestuur gefeliciteerd door de heer J. E. Meesen. In zijn dan kwoord zei het oud-schoolhoofd onder meer: „Ik had dit eigenlijk niet ver wacht. Ik ben er altijd vanuitgegaan, dat de mens in alle eenvoud zijn werk moet verrichten." Collecte GOES - De van 19 tot en met 24 april gehouden Sakorcollecte heeft in Goes het gedrag van 1878.08 opgeleverd Loco-burgemeester drs R C E Barbé speldt de heer J C. Verhoef de versierse len op. horend bij zijn benoeming tot ridder in de orde van oranje-nassau. P. C. van Houte kreeg in Utrecht bronzen eremedaille UTRECHT - In Utrecht heeft donder dag de algemeen president-directeur mr. J. W. Korswagen van Van Gend Loos de eremedaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer P. C. van Houte uit Middelburg. De heer Van Houte vierde in november van het vorig jaar zijn veertigjarig jubi leum als chauffeur-besteller bij Van Gend Loos. De uitreiking van de on derscheidingen bij Van Gend Loos gebeurde in het Holiday-Inn hotel te Utrecht. Ridderorde voor A. van Diepeningen, kinderbescherming MIDDELBURG - Voor een loopbaan van 45 jaar hij de kinderbescherming is de plaatsvervangend-secretaris bij de raad voor de kinderbescherming in .Middelburg, de heer A. van Diepingen, donderdag henoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem donder dagmorgen op het kantoor van de raad aan het Hofplein in Middelburg opge speld door burgemeester J. de Jonge van Arnemuiden, waar de heer Van Die pingen woonachtig is. De burgemeester deed dat namens de minister van justi tie. Burgemeester De Jonge hield de onder scheidene voor dal zijn lange staat van dienst- vijfenveertig jaar arbeid ten be hoeve van het zwakken kind. zoals hij zei - tot erkenning heeft geleid In een dankwoord toonde de heer Van Diepeningen zich zeer dankbaar voor de hoge onderscheiding. ..Er wordt tegen woordig veel over gesproken, maar ik stel het zeer op prijs", zij hij. Zijn werk hoopte hij voorlopig nog een aantla ja ren voort te zetten, liet hij verder weten. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werd de heer Van Diepeningen verder kort toegesproken door de secretaris van d raad. mr. A. Zwartendijk en de voorzit ter. mr. H. Bruin De heer Zwartendijk za gde onderscheiding naast een blijk van waardering voor de her Van Diepe ningen zelf ook als een erkenning van het werk van de raad. Mr. Bruin prees de onderscheidene als één van de grootste krachten van de raad. De loopbaan van de heer Van Diepenin gen begon in 1939 bij de toenmalige voogdijraad in Den Haag. Daar werkte hij in verschillende functies tot 1946. In 1946 vertrok hij naar Middelburg, waar hij als ambtenaar kinderwetten bij Pro Juventutein dienst kwam. Sinds 1956 is hij plaatsvervangend secretaris bij de raad voor de kinderbescherming. LAMSWAARDE - Tijdens een feeste lijke bijeenkomst ïn 'De Luifel' in Lamswaarde is de heer J. B. de Waal benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het ridderschap viel hem te beurt voor zijn verdiensten n het onderwijs en het maatschappelijk leven in Lamswaarde. De heer De Waal is hoofd van de lagere school in Lamswaarde en vierde on langs nog zijn 40-jarig jubileum in het onderwijs. Hij heeft veel betekent voor de opvoeding en vorming van de jeugd in Lamswaarde en ook op het bestuur lijk vlak is hij in de gemeenschap van groot belang geweest. ZO is hij dirigent van het plaatselijk gemengd koor. dat regelmatig de godsdienstoefeningen in de kerk extra luister bijzet. Het gemengd koor is ontstaan uit het plaatselijk mannenkoor en het plaatse lijk vrouwenkoor van eertijds, waarvan ruj allebei dirgent was. De heer De Waal heeft zich in het verleden ook nogal wat inspanningen getroostm de plaatselijke afdeling van het inmiddels opgeheven Wit-Gele Kruis, in het bestuur van de plaatselijke vereniging 'Caritas' en in het feestcomité. Verder maakte hij zich verdienstelijk in de eveneens inmiddels opgeheven vol leybalclub van Lamswaarde en in het bestuur van de muziekvereniging 'Vrijheid Eendracht'. Door al zijn be stuursfuncties en zijn beroep gebeurde het noogal eens dat men hem vanuit de bevolking vroeg om raad of zsteun. Op die verzoeken is hij altijd met veel be langstelling en tot veler tevredenheid ingegaan. Hij stond (en slaat) de bevol king met-raad en daad bij De versielen behorende bij het ridderschap werden de heer De Waal donderdag opgespeld door burgemeester mr. M. Somers van Hontenisse. GOES - Burgemeester mr. F. A. Hubrr heeft donderdagochtend in hel gebouu van de telefoondienst in Goes de heer J. de Bruijne de versielen. behorende bij de ridderorde van Oranje-Nassau. op gespeld. Dal gebeurde in een afgelan- den kantine onder de ogen van vele tientallen PTT-medewerkers. Aanwe zig waren ook directeur J. Rommelse van hel telcfoondistrict Breda, adjunct-directeur W. Botter en de chef binnendienst van het telcfoondistrict. de heer J. van der Laar. Directeur Rommelse leidde de officiële uitreiking m. Hij wees op de uitvoerige staat van dine si van de heer De Bruijne. die overigens enkele weken geleden al het veertigjarig dlenstjubileum vierde De heer De Bruijne is chef beheerseen- heid van de telefooncentrale Goes On der zijn beheer vallen Noord- en Zuid- Bevcland en Schouwen-Duiveland, De heer Rommelse wees op de vele activi teiten. die de heer De Bruijne ook op maatschappelijk gebied ontplooide. Hij noemde socialle-, maar ook kerkelijke activiteiten, terwijl hij verder stilstond VLISSINGEN - Uit handen van bur gemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen heeft gemeente archivaris-conservator van het Stede lijk Museum N. Veldhuis donderdag morgen de gouden eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau gekregen. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in het stadhuis te Vlissingen, die werd bijgewoond door familie, collega's en vele vrien den en kennissen van de gedecoreerde. Burgemeester Westerhout prees bij de uitreiking van die onderscheiding de vele verdiensten van de heer Veldhuis voor de Vlissingse gemeenschap. Vanaf september 1939 tot 1 januari 1975 was hij zondagsschoolleider te Vlissingen voor de Nederlandsche Zondagsschool Vereniging. Vanaf 24 mei 1963 was de heer Veldhuis lid van het hoofdbestuur van deze vereniging, aamaast is de neer Veldhuis vanaf 17 juni 1946. de oprichtingsdatum, voorzitter van de Vlissingse Oratoriumvereniging. „In lat Vlissingse muziekleven met name op het gebied van de zang hebt u uw sporen verdiend De Oratoriumvereni- ging is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. U hebt er voor ge- zoegd dat Vlissingen op dat terrein zijn toontje kan meezingen en dat is voor het Vlissingse culturele van groot be lang", aldus burgemeester Westerhoul. die eveneens de verdiensten van de heer Veldhuis voor het gemeente archief prees. DIRECTEUR VITRITE RIDDER IS DE ORDE MIDDELBURG VAN ON MIDDELBURG - Bij de benoeming van directeur ir. G. Kranen van de Vitrite Fabriek te Middelburg tot ridder in de orde van Oranje-Nassau legde wethou der W. P. J. Baars van Middelburg, die donderdagmorgen in het kantoor van de Vitrite Fabriek de onderscheiding uitreikte, het accent op de belangrijke rol die de heer Kranen speelt in het economische leven van Middelburg 'en wijder omgeving'. Daarbij dacht de heer Baars vooral aan het aantal ar beidsplaatsen. dat de Vitrite inbrengt en dat mede dankzij hel beleid van de heer Kranen, die in 1947 naar Middel burg uitgroeide tot het hoogste aan tal van de stad. „Dank hiervoor namens de gemeen schap Middelburg en de mensen in een Namens ontstaan en een stuk ontwikkeling dat we in Middelburg niet konden ontbe- Adjunct-directeur J. J. Claas van de Vi trite Fabriek kwalificeerde in een korte feli ei tai te toespraak de onder scheiding als 'een bekroning van wat de Vitrite in de laatste jaren onder uw aanvoering voor Middelburg heeft ge presteerd'. In de komende jaren, zo onthulde de heer daas nog. hoopt men verder te bouwen aan de uitbreiding van het bedrijf Namens het bedrijf bood de heer Claas de heer Kranen enige boeken aan en mevrouw Kranen bloemen. wijdere boog er omheen", zo zei de heer Baars, die er aan herinnerde dat de heer Kranen in maart 1947 van Philips Eind hoven naar Middelburg kwam om zich hier te belasten met de bedrijfsmecha- nisatie. Daaraan was een uitgebreide studie voorafgegaan, met onder meer een langdurige studiereis door de Ver- de IMZ Industr.egroep Midden-Zeeland i sprak Pechlney- directeur de heer J H Scheucrman een korte felicitatie uit ..In de kring van in dustriële collega's ben je een heel spe ciale collega, waar we graag naar luiste ren" In een dankwoord zei de heer Kranen de COMMISSARIS DER KONINGIN SPELDDE MEDAILLES OP VLISSINGEN - „Een dergelijke onder scheiding is niet alleen voor de betrok kene van grote eer, maar ook voor ons distrct. Ik ben er erg gelukkig mee". Dat zei directeur kapitein ter zee N. M. Bollen van het Nederlands loodswezen in het district Scheldemond donder dagmorgen bij de onderscheiding van hoofdsectie materieel C. Aarnoutse tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DCe heer Bollen prees met name de per soonlijke inzet van de gedecoreerde. ..Naast, een opmerkelijk inzicht en orga nisatietalent heeft de heer Aarnoutse een grenzeloos en onbaatzuchtig en thousiasme aan de dag gelegd en dreef hij zichzelf en daarmee zijn door hem geïnspireerde medeewerkers aan om de grote hoeveelheid taken, die tot zijn sec tie behoren, zo snel mogelijk over te ne men .Daardoor", aldus de heer Bollen", -kreeg de directie al gauw een ferme greep op het totale materieelgebeuren 111 het district. De heer Aarnoutse ont- De heer Bollen speldt bij de heer Aar noutse de onderscheidina op HAAMSTEDE/NIEUWERKERK Burgemeester H. P. Everwijn van Wes- terschouwen en zijn collega J. D. de Kam van Duiveland zijn donderdag morgen Ridder in de Orde van Oranje Nassau geworden. Commissaris van de koningin dr. C. Boertien speldde de burgemeesters de versierselen op. Voor beiden kwam het bezoek van de heer Boertien als een verrassing. In het gemeentehuis in Westerschou- wen was helemaal ongemerkt voor de burgemeester een groot gezelschap via de achterdeur bijeen gekomen om deze gebeurtenis mee te maken. Ceremo niemeester was wethouder M. Steur, die de verraste burgemeester welkom heet te. De heer Boertien vertelde dat de heer Everwijn uit Zeeuwsch-Vlaanderen af komstig is en daar niet alleen op ge meentelijk administratief gebied zijn sporen verdiende, maar ook het muzi kaal leven stimuleerde door jarenlnag een koor te leiden. In 1964 werd de heer Everwijn burgemeester van Wester- schouwen, waar hij een groot aantal ac tiviteiten ontplooide aldus de heer Boertien Onderzijn leiding kwamen de riolering, de waterzuivering, de aanleg en verharding van wegen, de nieuwe riante behuizing voor de gemeentese cretarie en een enorme expansie van de gemeente tot stand ..Dat heeft wel eens wenkbrauw-fronsen bij de rpovinciale overheid opgeroepen", zei hij „Maar dat hebt u altijd gepareerd op een manier, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet" Hij noemde de heer Everwijn waarschijnlijk de enige burgemeester van Nederland die peren bij opbod ver koopt. en speldde hem niema de ridder orde op. Wethouder Steur feliciteerde vervol gens de pas geridderde en vertelde dat in het sterrenbeeld van de in augustus geboren burgemeester staat, dat er deze week iets wonderlijks zou gaan gebeu ren. Hij bood mevrouw Everwijn een bloemetje aan en herinnerde er aan dat de heer Everwijn altijd in het voortdu rende belang van de gemeente heeft ge werkt. De heer Everwijn, kort van stof. omdat de gebeurtenis hem was overvallen, zei erg dankbaar te zijn met deze konin klijke onderscheiding, die hij met ere hoopt te dragen. „Ik ben echter van me ning. dat ik die niet alleen heb verdiend, maar in samenwerking met anderen zei hij. Hij sprak zijn dankbaarheid uit over de goede samenwerking, die er in de gemeente bestaat en zei te hopen tot zijn pensionering over drieënhalf jaar nog in goede gezondheid voor de ge meente te kunnen werken. Vervolgens dankte hij ook zijn vrouw voor het grote aandeel.dat zij in zijn werk heeft. De heer Everwijn nam hierna de felicitaties van de aanwezigen, waaronder ook col lega E. Barends van Midden-Schouwen en een groot aantal raadsleden, in ont vangst Duiveland Daarna ging de commissaris van de ko ningin naar Nieuwerkerk, waar in het gemeentehuis een groot gezelschap wachtte op de vërrassing, die ook bur gemeester De Kam ten deel zou vallen. Wethouder S Overbeeke verwelkomde laar de aanwezigen, waarna de heer Boertien een en ander over het leven van de heer De Kam vertelde. Hij kwam in 1932 als volontair bij de gemeen teadministratie van enkele gemeenten in Zuid-Beveland. waarna hij na vijfjaar eerste ambtenaar op de secretarie voor Krabbendijke werd. Een geweldige spring, vond de heer Boertien. die een aanwijzing vormde dat er voor de heer De Kam nog meer in het vatzat. In 1969 werd hij burgemeester van Duiveland. Een gemeente die wordt gekenmerkt door de ontwikkeling van de recreatie en waar veel gebeurt. „Ik kom er nog al eens", aldus de heer Boertien. Daar naast is de heer De Kam ook altijd erg actief geweest in de gezondheidszorg. Hij zit in de Provinciale Raad voor de Gezondheiszorg en in de plaatselijke af deling van het Rode Kruis. De heer De Kam nam het initiatief tot een alarmregeling. Het plan zag er zo goed uit, dat het kabinet van de com missaris van de koningin het overnam om te bekijken of het voor heel: Schouwen-Duiveland kan functioneren. De heer Boertien speldde de heer De Kam hierna de ridderorde op, „Dat is mooi", vond de heer De Kam. „maar ik had nooit gedacht, dat deze onder scheiding nog eens op de revers van mijn jas zou prijken". Hij vertelde 's morgens al iets vreemds aan de gang van zaken op het gemeentehuis te heb ben gevonden, vooral aan het feit. dat hij in de raadszaal stukken moest gaan tekenen rond etenstijd, bevreemdde enigde Staten. „Met een groeiende staf hulde graag te willen doorgeven aan het van medewerkers", zo zei de heer Baars 'naamloze team' van medewerkers. Hij in zijn toespraak, „is een modelbedrijf verklaarde te hebben getracht de mdus- triële belangen in te passen in de belan gen van de stad. „Hoewel een monu- mentenstad. heb ik geprobeerd hier geen levend monument te worden, hoe wel ik wel behoor tot het vaste meubi lair". In die kwaliteit heeft de heer Kranen andere verdiensten voor de gem men schap. Zo is hij bestuurslid van de scho lengemeenschap 'De Wellinge', de Stichting 'Het Jacob Roggeveenhuis", hoofdingeland van het Waterschap Walcheren, regionaal voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mers en lid van de Indus wegroep Midden-Zeeland. De heer Kranen was lange tijd voorzatter van het gewest Zee land van NIVE en was in de achterlig gende jaren voorts actief voor de hockey- en tennisclubs in Middelburg. hem nogaL Toch kwam dit nog als een complete verrassing Na wat herinne ringen onder meer aan zijn volontair- schappen in Hoeaekenskerke en in El- lewoutsdijk. waar hij honderd guider. per jaar verdiende, te hebben opge haald. zei hij erg blij te zijn in Duiveland terecht te zijn gekomen waar een uit stekende verstandhouding heerst. Hij dankte voor zijn onderscheiding, maar wees erop hel niet -alleen te hebben ge daan. maar in samenwerking met ande ren Wethouder Overbeeke feliciteerde de burgemeester namens het college al evenzeer refererend aan de goede sa menwerking. „Wij weten, dat hij niet uit ijdelheid blij bent met U onderschei ding". zei hij. Hij bood mevrouw De Kam een bloemetje aan. waarna de heer J. van der Maas hem namens de raad gelukwenste „We vinden, dat ditookop ons uitstraalt", zei hij. „Wij zijn blij, dat deze onderscheiding laat zien dat u in spanningen ook elders worden gewaar deerd" Hij wenste de heer De Kam nog veel goede gezondheid en werklust toe in de laatste jaren van zijn burgemees terschap. „De nadagen van De Kam, in derdaad" aldus de burgemeester, die hierna met zijn familieleden nog heel wat gelukwensen in ontvangst narr. Foto's: Commissaris dr. Boertien reikte donderdagmorgen aan burgemeester Everwijn links i van Westerschouwen en De Kam van Duiveland de onder scheiding uit behorende bij het Ridder schap in de Orde van Oranje-Nassau. ziet zichzelf in genen dele en verzet veel meer werk dan op grond van zijn plich ten mag worden verwacht. Hij is een uit- ermate gewaard medeewerker en col lega die niets te veel is. ook als het gaat om anderen te helpen". De heer Aarnoutse stelde tot slot van de bijeenkomst, die werd gehouden in de woning van directeur Bollen in het ge bouw van het loodswezen, gelukkig met deze onderscheiding te zijn „Maar deze onderscheiding straalt helemaal af op mijn personeel", merkte hij op. De heer Aarnoutse trad in 1950 als ma chinist in dienst aan boord van het lichtschip te Den Helder. Via allerlei omzwervingen kwam hij in 1954 terecht bij het loodswezen in Vlissingen en werd hij in 1971 benoemd tot technisch hoofdambtenaar voor bijzondere dien sten In 1969 werd hem een gratificatie verleend wegens bijzonder loffelijke dienstverlening. WEMELEINGE - Adjudant J. Bout, ad judant van de rijkspolitie te water is donderdag onderscheiden met de ere medaille in goud bij bevordering. De onderscheiding werd hem opgespeld door overste mr. A. P. K. Mensert- Spaanderman. De plechtigheid werd gehouden in het hoofdbureau van de rijkspolitie te water te Wemeldinge. Onder de aanweaigen beond zich onder andere burgemeester H. G. van Suyiekom van Kapelle. alle groepscommandanten van de rp te wa ter en de vier postcommandanten van de groepen Wemeldinge. Terneuzen. Hansweert en Vlissingen van de rijks- poltiie te water De onderscheiding werd aan adjudant Bout toegekend, vanwege zijn medewerking aan de op bouw van de rp te water in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7