IR. DE BEIJL IS EEN MAN VAN EERSTE KWALITEIT „Van dat ridderschap heb ik moeilijk geslapen..." [PZC4 F. G. Smit had groot aandeel in de ontwikkeling van Vlissingen Zuinigheid basis financiële adviezen van A. Meulbroek Onder scheidingen in Zeeland Dr. Boerden bij uitreiking ridderschap in Orde van de Nederlandse Leeuw: Ds. Kloosterman in 27 jaar vergroeid met Vlissingen F. Steutel: „terecht onder aandacht van de koningin Zeeland dank verschuldigd aan Vlissinger J. A. Prins G. Verschoor kreeg de versierselen van minister provincie VRIJDAG 30 APRIL 1976 .MIDDELBURG - De hoogste onder scheiding in Zeeland was donder dagmorgen voor de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. W. de Beijl. Hij werd ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Com missaris der koningin in Zeeland dr. C. Boertien speldde hem de ver- sielen op en noemde ir. De Beijl bij die gelegenhied: „Een man van de eerste kwaliteit". Dat gebeurde allemaal in de g.s..- zaal, onder het toeziend oog van het voltallige college van gedeputeerde staten, personeelsleden van provin ciale waterstaat en hoofden van an dere provinciale idnesten en afde lingen. terwijl ook de familie van de ond erscheiden waters ta a tsd i rec- teurs aanwezig waren. Dr. Boertien: .Een van mijn indrukken van de heer De Beijl was altijd, dat hij. evenals ik. ver buiten Zeeland gebo ren is - maar hij stamt uit Vlissin- gen Een andere indruk was. dat hrj na de studie ih Delft civiel ingenieur was geworden - maar hij ging snel m militaire dienst. Sinds hij wel ci viel ingenieur is. is hij ook ook onaf scheidelijk verbonden met de pro vincie Zeeland" De commissaris wees op hel groeiende aantal activiteiten in de laatste jaren, die voor rekening van provinciale waterstaat komt. In het bijzonder noemde hij daar bij de totstandkoming van nieuwe wetten i milieu-wetgeving) en de gewijzigde inzichten op tal van zaken, in welk verband hij de ontwikkelingen rond de Deltawerken memoreerde Hij betoogde, dat de heer De Beijl daarop uitstekend in inspeelt. In zijn dankwoiord ging de heer De Beijl onder meer in op die verander ingen ten aanzien van de Deltawer ken: „Met alle respect voor andere meningen heb ik soms toch het ge voel. dat men de lessen van drieën vijftig wat aan het vergeten is". In dit verband haalde hij aan, dat de laatste ramp vóór 1953 zich in 1906 afspeelde Ook stond hij stil bij de grotere bemoeienis van de poitiek met de waterstaat en noemde dat 'wel goed, want het, dwingt ons te vertellen waarom we het doen zoals we het doen", Ir. De Beijl werd in Vlissingen - 1920 - geboren, stu deerde in Delft voor civiel ingenieur, was voor en na de oorlog beroepsmi- litair en kwam in 1957 bij provin ciale waterstaat van welke dienst hij sinds 1963 lid is Foto: Commissaris der koningin dr Boertien speldi ir De Beijl de ver sierselen behorende bij het riddr- schap van de Nederlandse Leeuw op. De heer Verschoor werd in 1913 in Rot terdam geboren. Van 1939 tot 1945 werkte hij bij de dienst openbare wer ken van de gemeente Delft en op 16 juni 1945 trad hij in dienst bij het mi nisterie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Hij begon daar als opzichter-tekenaar en klom op tot technisch inspecteur en plaatsvervan gend hoofdingenieur- directeur in Zee land. De heer Smit trad op 8 september 1947 in dienst bij de KMS 'De Schelde' sis gereedschapstekenaar bij de afdeliig tekenkamer machinefabriek. Eind 1919 werd hij overgeplaatst naar de afdtfo? planning in de functie van planner.^ was enkele jaren fractievoorzitter in fe gemeenteraad voordat hij werd geko zen tot wethouder. Van 1950 tot 1973 was de heer Smit bestuurslid van de Vlissingse afdeling van de PvdA. VLISSINGEN - „In die 27 jaar dat u in Vlissingen werkzaam bent geweest hebt u bepaald niet stil gezeten. Niet alleen met functies die nauw verband hadden met het werk van een predi kant hebt u zich bezig gehouden, maar ook op andere terreinen, zoals de Vlis singse historie en het stadsschoon." Die woorden sprak burgemeester drs. Th. J. Westerhout donderdagmorgen in het stadhuis bij de uitreiking van de koninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau aan ds. F. S. Kloosterman, hervormd predikant, die binnenkort met emeritaat gaat en Vlissingen zal 'inruilen' voor Breda „U hebt de laatste dagen al de nodige woorden van waardering over u heen moeten laten gaan", aldus drs. Wester hout, „maar we zetten u nu nog eens extra m het zonnetje. Door al die func ties die u in de afgelopen jaren hebt vervuld bent u ongetwijfeld met de Vlissingse gemeenschap vergroeid." De heer Westerhout romede met name de - vele - verdiensten van ds. Kloos terman voor het aanzicht van Vlissin gen. „U was onder andere lid van de werkgroep ter voorbereiding van heï plan beschermd stadsgezicht, dat we hopen binnenkort van start te laten gaan, en 8 jaar voorzitter van de stich ting Stadsherstel. Steeds stond bij i) voorop het oude Vlissingen een nieuw, zij het oud, gezicht terug te geven. On getwijfeld bent u een van de trouwste bezoekers van onze gemeentearchivs- ris geweest voor het uitpluizen va oudheidkundige zaken", zei bui» meester Westerhout. Ds. Kloosterman werd donderdagmor gen met name geprezen voor zijn In spanning om na de oorlog en na de ea- tersnood de kerkelijke archieven te herstellen. Nadat burgemeester Westerhout de gedecorerde de bijbehorende versierse len had opgespeld, sprak ds. L. de Liefde, voorzitter van de hervormde kerkeraad in Vlissingen. nog enkele fc- licitatiewoorden. RAADS EN STA TENLID MALJAARS: NA 15 JAAR WETHOUDERSCHAP RIDDER ON l:ickn humor GOES - In aanwezigueiu van ceil groot aantal collega raads- en staten leden, vrienden en familieleden is de heer A. Maljaars uit Goes donderdag morgen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De koninklijke ondrrscheiding werd hem opgespeld door commissaris van de koning, dr. C. Boertien. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Goese stadhuis. De heer Maljaars kreeg zijn onder scheiding voor het werk, dat hij in de gemeenteraad van Goes in de staten van Zeeland heeft gedaan De heer Maljaars is voorts actief op onderwijs gebied. Daarnaast bekleedt hij binnen zijn eigen politieke partij, de SGP. een waslijst van functies. De heer Maljaars heeft eerst gewerkt als landbouwers knecht en transportarbeider. Daarna werd hij boekhouder. Van 1952 lot 1954 was hij werkzaam bij de herverkave lingscommissie Walcheren. Van 1 ja nuari 1954 tot 1 oktober 1969 werkte de heer Maljaars bij de cultuurtedchni- sche dienst als administratief ambte naar. Dr. Boertien zei in een toespraakje, dat de heer Maljaars niet alleen door zijn eigen verdiensten is opgeklommen, „maar ook dankzij de genade van bo ven". De commissaris van de koningin meende, dat de heer Maljaars veel voor de gemeenschap heeft gedaan. Dr. Boertien schilderde de heer Maljaars af als een 'sympathiek en ernstig man. wie het leed niet bespaard is geble ven". Burgemeester mr. F G. A Huber van Goes bracht zijn gelukwensen na mens het gemeentebestuur over „Het is een grote vreugde voor ons, dat een van de leden van de raad is onder scheiden. En terecht is onderschei den". De heer Maljaars zei verrast te zijn met de hoge koninklijke onderscheiding. Maar zo groot was die verrassing nu ook weer niet. Woensdagavond kreeg hij al een telefoontje, waarin hem werd verklapt, dat hij ridder in de orde van Oraznje Nassau zou worden. „Mijn eer ste reactie was toen: geridderd0 Ik? Dat kan niet Ik heb er moeilijk van geslapen. Maar ik heb in elk geval wel de gelegenheid gehad om mijn toe spraak voor te bereiden". De heer Mal jaars vertelde, dat hij het raads- en sta- tenwerk altijd met veel plezier heeft gedaan. Hij was blij. dat de principiële standpunten van de SGP in de raad en de staten nooit tot een persoonlijke verkoeling hebben geleid. „Na afloop van de verdaring kunnen we altijd nog samen een borreltje drinken Wanneer dat niet meer mogelijk was, zou ik het niet aangekund hebben". MIDDELBURG - Ruim een half jaarna zijn vertrek bij de Werkplaatsen Wal cheren in Middelburg is oud-directeur F. Steutel benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De onder scheiding werd hem donderdagmorgen tijdens een bijeenkomst op de werk plaats opgespeld door loco burgemeester W. I'. .1. Baars van Mid delburg. De heer Baars prees de oud-directeur van de sociale werkplaats daarbij voor diens grote sociale bewogenheid. „U bent zeer terech t onder de aandacht van hare majesteit gebracht", hield hij de heer Steutel - in gezelschap van vrouw en kinderen - voor. Voordat hij de onderscheiding opspeld de. schetste de heer Baars in het kort de loopbaan van de heer Steutel. Voordat hij bij de sociale werkvoorziening kwam -in 1955-was hij zo'n 13 jaar werkzaam bij het Leger des Heils. Bij de sociale werkvoorziening kwam de Op de foto: Wethouder Baars speldt de heer Steutel de onderscheiding op. heer Steutel m 1955 bij de sociale werk plaats in Middelburg, waar hij na 3 jaar directeur werd. Vanaf 1970 tot zijn ver trek vorig jaar was hij één van de direc teuren van de met Vlissingen gefuseerde Werkplaatsen Walcheren. Nadat de heer Baars de onderscheiding had opgespeld, stelde de voorzitter van de Werkplaatsen Walcheren, wethouder A. Bergshoeff van Middelburg dat de onderscheiding bij de heer Steutel zeer goed terecht was gekomen. Hij noemde het een opmerkelijke zaak dat de onder scheidene zich bijna zijn hele loopbaan lang heeft ingezetophetsociale vlak. De heer Steutel was en is nu nog werkzaam voor de Mission to Seamen (sociaal werk voor zeevarenden) en was in Middelburg onder meer ook een aantal jaren raads lid. De heer Steutel toonde zich in een dan kwoord heel erg blij met de onderschei ding. Met een woord van de bekende theoloog prof. Van Niftrik kenschetste hij zijn werk met "helpen als ambacht'. Overigens benadrukte de heer Steutel dat hij dit alles enkel had kunnen doen door de steun van zijn echtgenote. (Slol i nn ntifiiiiit I) klasse. Zierikzcc. J. S. Roest, assistent A van "s Rijksbelastingen, werkzaam op de post douane te water, stand plaats Vlissingen. H J de Lieux. te Sas van Gent. gewezen bestuurslid van de woningbouwvereniging 'Sas van Gent-Vooruit' te Sas van Gent: J. B. de Zwarte, te Vlissingen. agent grote ve ren Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. E J van Bergen te Axel chauffeur bij de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij: M. J. Huis- soon. te Heinkenszand. gemeente Borssele. employe le klasse der PTT: mevr. J de Vos-Bakker te Gapinge, gemeente Veere. oud-stationhoudstei der PTT: H J van Noorden te Goes, voorheen werkzaam bij firma Gebr. de Jong, aldaar: A. J. Kints, wonende le Kloosterzande. gemeente Hontenis- se. penningmeester van de plaatselijke afdeling van de industriebond NKV, A. J. Anthonissen. penningmeester van de voetbalvereniging R.I.A. te West- dorpe (gem Sas van Gent): I A. de Hulster, bestuurslid van de muziekver eniging 'Uit het Volk - Voor het Volk' le Breskens igem. Oostburg): Mevr P J de Kok-Verhage te Zoutelande: F. de Steur te Serooskerke Eremedaille Oranje Nassau in brons met de zwaarden: Korporaal der le klasse-chauffeur J Roest, van hel dienstvak der aan- en afvoertroepen te Vlissingen. Eremedaille Oranje Nassau in brons: F. Kasander. ambtenaar loodswezen F. bij de dienst van het Loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting te Vlissingen: R, Slotman te Middel burg, rijksambtenaar III bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters; H. Stoutjesdijk te Sint Maar tensdijk, kantonnier van het water schap Tholen, P. C. van Houte te Mid delburg. loodsarbeider bij Van Gend en Loos N.V Z. Koene, te Oostkapelle. gemeente Domburg, besteller der PTT; A. van Liere t.e Goes, voorheen werk zaam bij de firma Gebr. de Jongh. al daar: H Smallegange te Goes, voor heen werkzaam bij de firma Gebr de Jongh. aldaar; I. Adriaansens. wo nende te St. Anna ter Muiden. ge meente Sluis, kleurder van meubelen bij du Fosse's meubelfabriek B.V. te Sluis: Mej. W. Leijnse, hulp in de lin nenkamer bij het Gasthuis te Middel burg. wonende aldaar; M. Meertens. telefonist A bij hel 543 verbindingsba taljon te Terneuzen. die onder wethouderschap van de heer Smit tot stand zijn gekomen noemde drs. Westerhout onder andere Vlissingen- en Souburg-Noord, Vlissingen-Oost, Westerzicht, Bossen- burgh en het rehabilitatieplan binnen stad en beschermd stadsgezicht. „Van 1961 tot 1976 is er heel wat in Vlissingen gebeurd", hield de heer Westerhout de aanwezigen voor. bent nu al 15 jaar wethouder en er is veel veranderd in het denken over de aanpak van de stad. We hebben in Vlissingen een collegiaal bestuur en zijn metz'n allen verantwoordelijk voor wat er zo omgaat, ook in de sfeer van de stadsontwikkeling. Dat neemt niet weg dat het werk in die sfeer rechtstreeks op uw schouders komt", zei hij. „Het gaat vooral om de kwaliteit", vervolgde burgemeester Westerhout, „en u hebt daarvoor een zeer speciale aanpak.Iedere dag kam men u wel op het fietsje over de boulevard zien rij den. U hebt steeds aandacht gehad voor het detail en daar gaat het om. Je moet mensen hebben die voortdurend rondgaan en de directeur van gemeen tewerken attendeert op bepaalde za ken. Het bewijst ook een groot stuk liefde voor onze stad." Nadat de heer Smit was geridderd, zei de gedecoreerde nogal eens over de zin van onderscheidingen te hebben nage dacht. „Het doet me toch wel wat. Ik had het nooit erg gevonden als ik de onderscheiding niet had gekregen, maar ik ben er erg blij mee en trots op", aldus de heer Smit. „Al die jaren dat ik hier heb gewerkt zijn prettig ge weest. Ik probeer zo goed mogelijk de zaak in de gaten te houden en hoop er in te slagen met dit werk nog een tijdje door te gaan. Het zijn al 15 mooie jaren geweest". BURGEMEESTER WESTERHOUT: VLISSINGEN - Burgemeester drs. Th. J. Westerhout heeft donderdagmorgen in het Belhesda-St. Jospehziekenhuis de Vlissinger J. A. Prins de versierse len opgespeld behorende bij Ridder in de Orde van oranje Nassau. Dat voor de verdiensten die de heer Prins, voorzitter van het bestuur van het Belhesda-St. Josephziekenhuis, in het belang van de gemeenschap heeft ge daan". Burgemeester herinnerde de aanwezi gen er aan, dat de heer Prins al vanaf 1954 lid is van het bestuur van de ver eniging tot stichting en instandhou ding van een christelijke ziekenhuis 'Bethesda' en vanaf 1966 voorzitter van dat bestuur. Na het passeren van de akte van de fusie tussen de Vlissingse ziekenhuizen 'Bethesda' en 'St. Jo- seph'in oktober 1971 werd de heer PRins voorzitter van het nieuwe - vier leden tellende - bestuur. Daarnaast vervult hij nog enige andere bestuurs functies, zoals van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren en de Stichting Zeeuwse Nutspaarbanken. De heer Prins heelt een actieve rol ge speeld bij de restauratie van het kerk gebouw1 van de gereformeerde kerk dat door oorlogsgeweld zwaar werd be schadigd. „Kortom". aldus de burgmeester Wes terhout. „een veelheid van activiteiten aarvoor niet alleen de Vlissingse. maar de gehele Zeeuwse gemeenschap dankbaar is. Uw activiteiten zijn trou wens ook buiten Zeeland niet onopge merkt gebleven". Felicïtatiewoorden werden vervolgens gesproken door ir. J, A. M. Schoonder- woerd, voorzitter van de Stichting St.-Joseph, en de heer A. P Knuijt, se cretaris van de vereniging Bethesda- St.-Josephzïekenhuis. De heer Prins dankte tot slot voor de ontvangen on derscheiding en verbond daaraan le vens dankwoorden aan familie en di rectie van het Bet.hesda-St. Josephzie- kenhuis. Foto Burgemeester Westerhout speldt de heer Prins de onderscheiding op. MIDDELBURG - „Als er bij de pro vincie een financieel probleem is, moet je het voorleggen aan Wagen voort of Meulbroek en je krijgt altijd wel een oplossing", ze commissaris der koningin dr. C. Boertien donder dagmorgen in een met provincie personeelsleden volgepakte hal van de statenzaal tegen het hoofd van het bureau provinciale financiën A. Meulbroek. Zijn inzet voor de provin cie sinds 1946 werd donderdag ge waardeerd met het ridderschap in de Orde van oranje Nasau. „Uw adviezen zijn seeds gebaseerd op zuinigheid en dat is een goede zaak bij een college, dat vaak geld wil uitge ven", aldus de commissaris in zijn toe spraak tot de nieuwe ridder. „U deed en doet uw werk punctueel, maar u weet van u af te bijten als dat nodig is." aldus dr. Boertien. die de grote verdienste van de heer Meulbroek in de loop der jaren ook op ander terrein prees. Van verschillende kanten kwamen er felicitaties voor de heer en mevrouw Meulbroek Financiër.-gedeputeerde J. van den Bos haalde enkele herinnerin gen op uit de periode, dat hij samen met de heer Meulbroek cursussen volgde pn vond' .Hij doet zijn werk voortreffelijk, hij zegt weining. hij bromt er alleen maar bij". En griffier der staten dr. D. van der Wel prees de onderscheiden ambtenaar als een 'vas thoudende. kritische gesprekspartner'. En de heer J. Wagenvoort, chef eerste afdeling vond de onderscheiding 'vol komen verdiend' verleend en meende: „Zolang de heer Meulbroek maar bromt ïs-ie gezond." De nieuwe ridder begon zijn loopbaan op het gemeentehuis van 's-Heer- Arendskerke in 1937. Hij kwam in 1946 op de provinciale griffie, eerst bij gemeente-financiën, later bij de provincie-financiën, van welk bureau hij in 1959 hoofd werd. Daarnaast was hij tot 1971 actief in de politiek, onder meer als bestuurslid van de Ar- kiesvereniging Middelburg en de sta- tenkring en lid van het centrale AR- comité. Voorts was hij penningmeester van de chr. geref kerk en is hij sinds 1971 be stuurslid van de bond van verenigin gen voor prot. chr. voorbereidend we tenschappelijk en hoger algemeen voortgezet onderwijs. en aanpak VLISSINGEN - „l' bent voortdurend met de ontwikkeling van onze stad bezig en in die ontwikkeling hebt u een groot aandeel gehad, Voor uw ei gen hutnor en uw eigen aanpak is heel de Vlissingse gemeenschap u bijzon der erkentelijk." Dat zei burgemeester drs. Tb. .1. Westcrhout donderdagmor gen toen hij wethouder F. G. Smit in aanwezigheid van familie en collega's de versierselen behorende bij Ridder in de Orde van Oranje Nassau op speldde. De burgemeester haalde aan. dat de heer Smit op 27 januari 1961 'op een wel zeer bijzondere manier tot we thouder werd gekozen' Dal gebeurde namelijk tijdens de raadsvergadering in hotel Britannia waarin het sane- VERDIENSTEN VOOR HUISVESTING DEN HAAG - De heer G. Verschoor uit Middelburg is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Verschoor kreeg de versierselen, die bij de orde horen donderdag uit han den van minister Gruyters van volks huisvesting en ruimtelijke ordening tijdens een bijeenkomst op het minis terie. In een kort woord wees de bewinds man erop, dat de heer Verschoor zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt Foto: Minister Gruijters speldt de heer Verschoor de onderscheiding op. voor de volkshuisvesting in Zeeland. De heer Verschoor ging in februari om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen als plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van de direc tie van de volkshuisvesting in de pro vincie Zeeland. Minister Gruyters: „Het is uiteraard in de eerste plaats voor u. maar ook voor ons moeilijk dat u sinds 1 februari vroegtijdig gepen sioneerd bent".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6