Burgemeester Schipper 'opent' luifels in centrum Oostburg Oostburg blijft bouwen: nu in plan 'Oostdijke' Pieter Meeusen, laatste schepentrekker van Sas SportfHAL) VARIA PLAN NA JAREN MEDE DANKZIJ SUBSIDIE MINISTERIE GEREALISEERD VitlA GROTE ROMMEL MARKT VRIJDAG 30 APRIL 1976 ZEEUWSCH-VLAANDEREN I WINKELIERS DENKEN 'VOORZICHTIG' AAN PROMENADE OOSTBURG - Morgen, zaterdag 1 mei, zal burgemeester A. Schipper om elf uur officiéél de luifels in de Oost- burgse Burchtstraat en aan het Raad huisplein 'in gebruik' steUen. De Oostburgsc middenstand beschouwt die luifels overigens maar als 'tussen stations' cn denkt heel voorzichtig wel eens aan een promenade. De heren E. Raes, J. van KamDen a Fierens en A. Legrand denken daai wel eens aan. Vormen de commissie uit de win keliersvereniging die zich bijzonder heeft beziggehouden met het luifelplan voor de Burchtstraat en het Raad huisplein. een plan dat al in 1972 ge stalte kreeg. Architect L. W. Rozen krans maakte in opdracht van de win keliersvereniging het ontwerp voor de luifelgang aan beide zijden van de Burchtstraat. Een plan dat te duur bleek en toen niet kon worden uitge voerd. Nu, in 1976, zijn de kosten natuurlijk niet lager geworden, maar hét ministe rie van economische zaken verstrekt een flinke subsidie. De heer Legrand: „De subsidie wordt gegeven in het ka der van de verfraaiing van winkelstra ten. Natuurlijk speelt het scheppen van een st.uk werkgelegenheid door het treffen van zulke voorzieningen ook mee". De Oostburgse winkeliers had den bij het bekend worden van de sub sidieregeling hun plannen al klaar. De plannen die eind 1972 werden opge borgen konden nu vlot uit de ijskast gehaald Daar vrijwel alle winkeliers met een pand aan de Burchtstraat of het Raadhuisplein 'in' waren voor de plannen kon er voortvarend worden gehandeld. Begin februari konden de aannemers aan het werk. de heer Van Kampen. Het is best mo gelijk dat er nog een andere luifelsoort in Oostburg verschijnt. Volgens de vier commissieleden zijn ook de winkeliers van de Oostburgse Markt via een commissie bezig met het maken van luifelplannen. Een kijkje onderdoor. Bekeken vanaf hel voormalige) PZEM-gebouw rich ting Burchtstraat Zjef Vanuytsel speelt 1 mei in grensclub 'De Stoof' ZELZATE (Bi - In de grensclub 'De Stoof van het Sasse echtpaar Theo en Marion de Witte in Zelzate speelt za terdagavond 1 mei Zjef Vanuytsel met zijn nieuwe groep. Deze groep bestaat uit vier muzikanten. Twee pianisten bespelen m het totaal zes klavieren, onder meer die van de elektrische pia no. de clavecimbel. het orgel en van de melotron. In Vanuytsels begeleiding zitten verder een bassist en een drum mer. Schietingen: Primeur De kritische kijker zal ongetwijfeld het verschil opvallen dat in de ver schillende luifels valt waar te nemen. Winkeliers in de Erasmusstraat zorg den in Oostburg enkele jaren geleden voor een primeur door het aanbrengen van een luifel boven het trottoir voor hun winkel. Vorig jaar volgden hun collega's van de Brouwerijstraat en het Eenhoornplantsoen en nu zijn dus de al eerder genoemde panden aan de beurt. Doordat niet alle luifels door hetzelfde architectenbureau werden ontworpen zijn er verschillen. „Het is juist leuk dat niet al die luifels precies hetzelfde zijn. Dat zou maar saai worden", vindt De Burchtstraat. Een overzicht van ae beluifeling. Vrijdag 30 april: Sint-Jansteen: E. Ot- .jes; Lamswaarde: R. Heijens: Zuid- dot-pe: A. de'Block: Zuiddorpe: M. de Cock; Stoppeldijk: J. Verminnen; Koewacht: J. de Kind-Ceelaert; Koe wacht: Oude Molen; Kapeilebrug: Cyr. de Kind; Hulst: W. Blommaert. Zaterdag 1 mei: Hulst: P. Leeraert; Zuiddorpe: A. de Block; Kapeilebrug: Cyr. de Kind; Noordstraat: A. Menhee- re: Nieuw-Namen: Willem Teil; Koe wacht: A. de Schepper; Koewacht: ca- féKrijna. Zondag 2 mei: Koewacht: J. de Kind- Ceelaert; Noordstraat: A. Menheere; Hulst: De Batavieren, Koewacht: A. de Schepper: Hengstdijk: P. van Dijk. Maandag 3 mei Koewacht: J. de Kind-Ceelaert; Koewacht: A. de Schepper; Hulst. W. Blommaert. Dinsdag 4 mei: KoewachtJ. de Guch- teneire (bejaardenschieting). Donderdag: Kloosterzande: R. van Kruyssen (bejaardenschieting). Kampioenen 'Sint Cecilia' gehuldigd HULST - In zaal R. de Vilder te Hulst werden de kampioenen gehuldigd van de Hulster kaartclub 'Sint-Cecilia'. Voorzitter L. Lebbinck zette kampioen R, van den Branden, prins F. van Kerckhoven. erfprins G. de Wit, witte truidrager F. Buys en groene truidra ger P. van Kerckhoven in de bloeme tjes. Hij prees de sportiviteit van de winnaars van de diverse kaartafdelin- een van de club. Daarna zaten de leden met hun dames aan aan een gezamen lijke maaltijd, waarna de rest van de avond in een gezellig samenzijn werd doorgebracht. Ze zijn het er over eens dat er. nu de luifel er eenmaal staat, gedacht moet worden aan een grote mate van uni formiteit. „Het moet niet zo zijn dat de ene winkelier het ene gaat doen met zijn stukje luifel en de andere wat an ders", vindt het viertal. Men is daar voor helemaal niet bang. „De samen werking is echt pnma Iedereen heeft bijvoorbeeld zijn financiële verplich tingen vlot voldaan", aldus de heer Raes. Tegelijk met het gereed komen van deze luifelgaanderij wordt er nog een nieuw werk begonnen in het centrum van Oostburg. Het Raadhuisplein wordt afgesloten voor het verkeer en wordt bestraat met siertegels. Deze voorziening moet de voetganger - dus het winkelpubliek - meer bescherming bieden tege het gemotoriseerde ver keer. Er komen bloembakken die ge vormd worden met behulp van bielzen. Niet alleen het jeugdige enthousiasme van de winkeliers, maar ook de mede werking vanuit de eigen winkeliersver eniging en van het Oostburgse ge meentebestuur hebben de doorslag ge geven voor het totstandkomen van die plannen. Moge li jkheden De nu voltooide luifel laat de winke liers nog vele mogelijkheden over tot het regelmatig - seizoengebonden - afwisselen van het straatbeeld: Er kunnen bijvoorbeeld kerstbomen aan worden bevestigd. De lichtreclame wordt centraal geschakeld, zodat bij alle winkeliers die van bet plan deel uit maken tegelijkertijd hel licht 's morgens aan- en 's avonds uitgaat. Uit de microfoons klinkt praktisch de gehele winkeldag door muziek. Vele winkeliers maakten van de gelegen heid gebruik om ook de geluidsinstal latie in de eigen winkel op het 'buiten- net' aan te sluiten. Ook het circuit on der de Brouwerijstraat en Eenhoorri- plantsoenluifels wordt doorverbonden met het Burchtstraatcircuit: muziek die dus overal tegelijkertijd beluisterd kan worden. Er worden acht uur spe lende cassettes gehuurd. Onbeperkt kan men deze bij de verhuurder weer inruilen voor nieuwe banden, zodat er telkens wat nieuws le horen is. „We zeggen nu als winkeliers niet dat we tevreden zijn", zegt de heer van Kam pen ondanks zijn vreugde over het tot- stand komen van de luifels. „Je moet alert blijven voor nieuwe inzichten en wensen" Eén van die laatste wensen is bij vele Oostburgse middenstanders nog steeds het tot stand komen van een promenade Dan wordt de kooplustige nog meer direct betrokken bij de eta lages van de winkels dan nu al het ge val is door de beluifeling, „Zover is het echter nog lang niet. Wij zullen wel de laatste plek in Zeeuwsch Vlaanderen zijn die een promenade hebben", meent de heer Raes. Het feit dat de Burchtstraat nu eenmaal een rijksweg is heeft daar erg veel mee te maken. Oostburg: stad met een winkelprome nade als einddoel? Voorlopig nog weL.. Wedstrijd Ter gelegenheid van de 'in gebruik stelling' van de luifel in de Burchtstraat-Raadhuisplein (er zijn overigens ook nog enkele stukjes van andere straten bij betrokken) organi seren de betrokken Oostburgse winke liers een etalagewedstrijd. Deze wed strijd moet gezien worden als een soort 'gezamenlijke heropening' van de panden. In elke etalage van de deelnemende winkeliers komt een produkt te liggen dat - zoals dat heet - 'branchevreemd' is. Het is de bedoeling, en zowel jong als oud heeft daarvoor de tijd tot en met 15 mei, dat er naarstig gespeurd wordt naar voorwerpen die je niet ver wacht in een bepaalde etalage, zoals een onderbroek in een schoenenzaak, of een fles drank in de etalage van een speelgoedzaak, of wat de deelnemende winkeliers verder allemaal voor leuks bedenken. Riolering en bestraling, het eerste werk EERSTE FASE NU BOUWRIJP GEMAAKT GEMEENTE KAN TOT JAAR 2000 VOORUIT MET NIEUWE PLAN OOSTBURG - Oostburg's 31 hectare grote nieuwe bestemmingsplan 'Oost dijke' komt langzaam maar zeker in ontwikkeling. Op het ogenblik maakt een aannemer de eerste fase van het plan bouwrijp: Voor ruim een miljoen gulden wordt het plan bestraat en van riolering voorzien. „Oostdijke' is on derverdeeld in vijf parten, waarvan de laatste twee voorlopig nog wel even braak zullen blijven liggen. Wethouder J. Barendregt van Oost- burg verwacht dan ook dat de ge meente tot ongeveer 2000 vooruit kan met het nieuwe plan. -waarvan de naam is samengesteld uit Oostburg en Schoondijke omdat het ligt op grond gebied van de voormalige zelfstandige gemeente Schoondijke. Voor de eerste fase zijn er al concrete bouw plannen. Daarin is ruimte voor 185 'sociale woningen' en 60 parti culiere huizen (bungalows en twee onder-een-kap). Voor de laatste cate gorie is de belangstelling al vrij groot, terwijl de regionale Zeeuws-VJaamse Woningbouwvereniging staat te pope len om de eerste 64 woningwetwonin- VANDAAG ONTHULLING 'DE SCHEPENTREKKER' SAS VAN GENT - De 91-jarige Pieter Meeusen in Sas van Gent heeft aan het begin van deze eeuw het intussen uitgestorven beroep van schepentrekker nog uitgeoe fend. Als laatste nog in leven zijnde, schepentrekker is de vitale Meeu sen uitgenodigd om samen met burgemeester drs. W. R. V. Dusar- duijn vandaag - vrijdag 30 april - het standbeeld 'De SchepentrekkeF in Sas van Gent te onthullen. Dit beeld roept een stuk kanaalverle den op, de tijd dat er in de bieten- stad nog sluizen bestonden om het 'verval van zo'n halve meter' tus sen Terneuzen en de Belgische stad Gent te overbruggen. In zijn appartementje van het Sasse bejaardenverzorgingstehuis 'Redoute' vertelt Pieter Meeusen hoe hij als jongeman in deze bijver dienste is 'gerold'. „Ik ben feitelijk op de sluizen opgekweekt Ik was daar dag in dat uit te vinden. Voor burgermanskinderen was dat sche pen trekken geen karwei. Die kwa men er dan ook niet aan te pas." ....Het was een echte klus voor men sen uit de werkmansstand Door lo ting werd je aangewezen of je sche pentrekker mocht worden. Het be tekende wel datje tevens de brand spuit moest bedienen. Daar liepen de meesten niet al te hard voor want dan was het pompen gebla zen... Met dat schepen trekken kon je er een aardig centje bijverdienen. Vooral als je 's avonds of 's nachts alleen een scheepje kon pikken. Dat bracht zo'n twee kwartjes op." Meestal werd een beurtschip bij voorbeeld door vijf of zes man door de sluiskom opgetrokken. „Als het tij van de sluis goed was. kwamen de schepen binnen. Over een af stand van zo'n vijfhonderd meter trok je een schip mee en legde 'm dan vast aan de tros. Als je met zijn zessen had getrokken werd het ver diende bedrag zoveel mogelijk ge lijkelijk onder elkaar verdeeld. De rest ging in de pot. die werd beheerd door onze penningmeester met zijn twee krukken. Een vent die graag van een borreltje hield, die geen boekhouding van de restcenten bij hield maar die je goed kon vertrou wen. Op ouwe jaar gingen alle sche pentrekkers pot verteren. Voor een ieder zat er dan wel een bedrag in. dat goed was voor zo'n twintig con sumpties". herinnert Peter Meeusen zich nog als de dag van gisteren. Volgens Meeuwsen waren de sche pentrekkers verenigd in hei Gilde van St Joris. „We hadden een mooie vlag als herkenningsteken. Door de PIETER MEEUSEN i91 honderd trekkers waren lid." Tot omstreeks 1906 waren de schepen trekkers actief langs het kanaal Gent-Temeuzen. gen van de grond te krijgen. Men wacht daarvoor alleen nog op goed keuring uit Den Haag. Een goed samenspel tussen stede- bouwkundige. architect en bouwver eniging heeft geleid tot een bijzondere opzet van de sociale woningbouw in de eerste fase Na het nodige geharrewar over de.prijs is een hoefijzervorm uit de bus gerold, die het aanzien van Oost dijke zal doen afwijken van de gebrui kelijke rijtjes-nieuwbouw in andere nieuwe woonwijken. Wethouder Ba- rendrecht: „Daar raak je toch snel op uitgekeken. Daarom heb ik tegen de architect gezegd: je moet eens met wat anders komen. Dat heeft hij ook ge daan en we zijn er gelukkig mee." Opvallend uitvloeisel van de hoefijzervorm is ook dat op de hoeken kleinere huizen (voor alleen staanden) konden worden ingetekend. Tot nu toe was er voor die categorie praktisch alleen ruimte in aparte stra ten of zelfs wijkjes. Toekomstige bezoekers van de woningwetwoningen in de eerste fase van Oostdijke moeten er rekening mee houden dat ze hun au to's niet tot vlak voor de deur kunnen rijden. Rondom de wijk ligt een bre dere doorgaande weg. maar tussen de huizen in is gekozen voor een verlaagd trottoir, dat behalve aan de bewoners zelf alleen toegang geeft aan vervoer middelen als verhuis- en ziekenauto's. Kinderen van toekomstige bewoners weten zich daardoor verzekerd van wat meer speelruimte in de woonerven. Bij de groenvoorzieningen neemt de afscheiding tussen woonwijk en het natuurgebied 'Het Grote Gat' een bij zondere plaat sin. Het Zeeuws Coördi natieorgaan voor Natuur- Landschap en Milieubescherming wilde niet alleen bosjes, maar ook een brede sloot om verstoring van het natuurgebied door mensen en hun huisdieren te voorko men. Die barrière, grenzend aan de particuliere woningen, is dan ook inge tekend op de plankaart. Belangrijk voor de toekomst van 'Het Grote Gat' is trouwens ook dat de Kaas- en Broodsedijk (zuidelijke begrenzing van de Tragelwijk en 'Oostdijke') waar schijnlijk zal worden gesloten voor het verkeer. B. en w. van Oostburg hebben contac ten met de provincie over de aanleg van een rondweg, die de Kaas-en Broodsedijk zal gaan verbinden met de rijksweg Schoondijke-Oostburg. Vanaf die rondweg kan men gebruik maken van een doorgaande weg door de woonwijken om in de buurt van het nieuwe postkantoor in Oostburg's cen trum uit te komen. Wethouder Baren dregt: „We zullen van de Kaas- Kaas- en Broodsedijk graag een wandelgebied maken." Hij kan bij dat voornemen overigens wel rekenen op enig verzet van mensen die vinden dat met name de toekomstige CHV-vestiging aan de Langestraat bereikbaar moet blijven via de Kaas- en Broodsedijk. „Maar" stelt hij daar tegenover, „de alterna tieve route door de wijk doet er nauwe lijks voor onder." In het plan Oostdijke is nu alleen openbaar gebouw ingete kend dat vermoedelijk een nieuwe school zal worden, al is de signatuur nog niet bekend. Voor een dergelijke voorziening wordt in de toekomst bo vendien ruimte gemaakt als het in het plan gelegen zuiveringsstation ver dwijnt. Er bestaat een goede kans dat het Koningin Wilhelmina Lyceum.dat de ruimtenood nu compenseert met tijdelijke gebouwen, daar definitief kan uitbreiden. Een blijvend openbaat bouwwerk in 'Oostdijke' is de daar naast gelegen BB-bunker. OOSTBURG - In de zaal voetbalcom petitie in Oostburg begint er enige te kening te komen in de promotie- en degradatiestrijd. Competitieleider Peet van de Bekke vertelde dat er uit elke klasse drie ploegen promoveren en degraderen. Het is al zeker dat uit de A-poule de ploegen van Batselaere en Van Hal en Kareis moeten ver dwijnen. Uit de B-poule promoveren Leraren, Hof ter Mude en Riemens. Deze drie ploegen zullen nog uit moe ten maken wie er kampioen wordt. Wie er uit de B-poule zakken naar de C-afdeling staat nog helemaal iet vast. In theorie kunnen alle ploegen, be halve de al eerder geoemde drie. nog in aanmerking komen voor degradtie? In de C-poule is alleen Eksakt nog maai zeker van een stapje hoger. Alheo moet degraderen. In de D-poule zijn Sasput en NMB- Blondeel niet meer te achterhalen Zij hebben zo'n groot gat geslagen dat ze zeker overgaan. In de A-poule kwam Oktopus twee keer in hei veld. Beide malen verloor de ploeg. De eerste keer met 2-5 van Durlet en ae tweede wedstrijd met 0-2 van Peugeot. Ook Hofzicht Varkens moest twee keer optreden. Met 4-3 werd verloren van Velositas en met 6-6 gelijkgespeeld, tegen Batselaere. Velo sitas haalde nog eens twee punten door een 14-3 overwinning op Van Hal en Kareis. In de B-poule veroverde Riemens een 6-3 overwinning op Aers. Aers won enkele dagen later met 7-2 van Rabo King. Ainro behaalde een nipte overwinning (2-1) op Administra tief PersoneeL Karibar 1 won in de C-poule met ruim verschil (8-2) van Diepvries. Trimclub moest met 6-4 de eer laten aan Eksakt. De standen zijn: A-poule: Peugeot 16 13 1 2 27 McFieHuiQua 15 11 3 1 25 Velositas 17 10 1 6 21 Jansen Sport 15 8 1 6 17 Oktopus 16 7 1 8 15 Durlet 16 6 2 8 14 Trico Noble 16 6 2 8 14 Hofzicht Varkens 17 6 1 10 13 Van Hal en Kareis 15 2 2 Van Hal en Kareis 15 2 2 11 6 Batselaere 15 4 10 6 Leraren 16 12 1 3 25 Hof ter Mude 16 10 2 4 22 Riemens Adm. Pers. Aers Rabo King vier Emmers OBV Amro Veteranen C-poule: Eksakt Karibar 1 Diepvries La Porte d'Or Tem Boys 1 Intem.trp.Bron Eloy Pottekijker Trimclub Alheo D-poule Sasput NMB-Boondeel Steba Tem Boys H De Landbouw In den Koning Karibar n Chez René Rode Leeuw 'tZwin 16 10 1 5 21 17 7 3 7 17 15 7 1 7 15 16 5 3 9 13 15 5 2 8 12 16 3 6 7 12 15 5 1 9 11 15 4 2 9 10 2 4 20 1 5 17 2 3 16 1 7 13 5 7 13 2 9 10 2 10 8 1 14 1 3 0 27 2 2 26 5 4 17 3 6 17 2 6 16 2 3 14 4 7 12 3 6 11 3 8 11 1 15 1 Porgramma: Vandaag, vrijdag: De Rode Leeuw- Karabar IL Chez Rene- Steba. Maandag: Van Hal en Kareis - Oktopus. Durlet -McFieHuiQua, Vete ranen - Riemens. De Landbouw - Tem Boys IL Tem Boys I - Alheo Dindsag: Kraibar I - Int. Trp. Bron, Diepvries - La Porte d'Or, Vier Emmers - Hof ter Mude. tADVERTENTIE Zaterdag 1 mei tussen 10.00 en 17.00 uur Op de markt te Sas van Qent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33