Standbeeld De met gele menie Ruyter beklad Onherstelbare schade onderwijs op platteland bij handhaving normen PZC/P Verhoging dijken als alternatief niet aanvaardbaar POLITIE MOET WEER TE PAARD Nachtvorst brengt schade toe aan appels en peren KOEIENDIEVEN SLAAN TOE VOOR OFFICIËLE CEREMONIE SNEL IN OORSPRONKELIJKE KLEUR OVERGESCHILDERD DADERS ONBEKEND Bromfietser gewond bij ongeval in Vlissingen almanak leKKer J. Terlouw wil publikatie van beleidsanalyse Oosterschelde VRIJDAG 30 APRIL 1976 VLÏSSINGEN - Het standbeeld van Mi- chiel de Rnyter op de gelijknamige Boulevard te Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag met gele menie besmeurd. Pogingen om het beeld donderdagmorgen, in verband met de herdenkingactiviteiten rond het sneuvelen van de beroemde admi raal driehonderd jaar geleden, snel te reinigen mislukten. Het standbeeld moest daarom in de loop van de morgen en de middag in de oorspronkelijke kleur worden overgeschilderd. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De gemeentepolitie te Vlissingen werd er 's morgens om vier uur telefonisch van op de hoogte gesteld dat het De Ruyterbeeld was beklad. Toen de agen ten daar arriveerden, was van de 'schil ders' geen spoor meer te bekennen. De politie waarschuwde vervolgens de heer J. Baert, hoofd van de onderhouds dienstvan de afdeling gemeentewerken te Vlissingen. Samen met een schilder trok de heer Baert er 's morgens om half zes op uit om de verf van het beeld te krabben. Daarin slaagden ze niet volle dig omdat de verf intussen al te ver was opgedroogd. Wel lukte het om de sokkel met behulp van ongeveer vijftig lieter tinner volledig te reinigen. In de loop van de morgen kwam de ge- meentereingingsdienst in actie om de rommel op te ruimen. Het beeld is ver volgens opnieuw in de oorspronkelijke donkergroene kleur geverfd. Omdat het ongeveer twee tot drie weken duurt voor deze speciale verfsoort opdroogt zal het publiek in die periode met een 'blinken de' De Ruyter worden geconfronteerd. Het beeld, dat om de driejaar een nieuw laagje verf krijgt, zou normaal volgend jaar weer zijn geschilderd. Ruim voor de officiële ceremonie 's middags rond vijf uur was van het voorval nog nauwelijks iets te merken Aanvankelijk heerste er op het gemeentehuis nogal enige paniek 'Open huis' bij Werkplaatsen of men het karwei tijdig zou kunnen kla- Tijdens een bijeenkomst 's morgens in het gemeentehuis, vertelde burgemees ter drs. Th. J. Westerhout „zulke daden niette kunnen begrijpen". Hij dacht aan het werk van 'grapjassen', maar vond het onbegrijpelijk dat zoiets op de dag van De Ruyter-herdenking wordt ge daan. PvdA-raadslid Terneuzen vindt salarisstijging wethouders te bar TERNEUZEN - Het Ternezuense PvdA-raadslid J. van de Velde heeft be zwaar tegen een salarisverhoging van zeventien procent voor de wethouders. Hij vond dat donderdagavond in de raad een onaanvaardbare zaak, gezien de pleidooien voor de nul-lijn van werkgevers- en enemersorganisaties. De heer H. Wijnja (vvd) noemde het on juist, dat de raad zich niet had kunnen uitspreken over een brief van het pro vinciaal bestuur over de salarisverho ging, omdat het stuk te laat op de agenda was gezet. Zowel loco-burgemeester drs. R. C. E. Barbé als wethouder van financiën drs. A. J. Rekveld gaven dat laatste toe, al vond de heer Rekveld het geen hals zaak, omdat de gemeentewet geen ter mijn van 2 maanden (zoals de provincie hanteerde) aangeeft. Overigens zag hij de salarisverhoging als een onderdeel van een gefaseerd plan om de wethouderswedden te doen toegroeien naar een bepaalde ambte lijke rang. De heer Van de Velde: „Dan is het mo ment voor die fase toch wel erg onge lukkig gekozen". VLISSINGEN - Donderdagmiddag om streeks vijf uur is bij een ongeval op de Vlissingse Commandoweg de brom fietser II. B. P. R. uit Oost-Souburg ge wond geraakt. Hetongeluk gebeurde toen de bromfiet ser vanuit de uitrit van de maatschappij De Schelde de Commandoweg opreed Hij hield daarbij teveel links Vanaf Het Eiland kwam op dat moment de perso nenautobestuurder W. C M.. uit Vlis singen aanrijden. M. kon de bromfietser niet meer ontwijken en beide voertuigen botsten op elkaar. De bromfietser liep daarbij een beenbreuk op en moest worden overgebracht naar het Vlis singse Bethesda-StrJosephziekenhuis. Beide voertuigen werden beschadigd. TWINTIG MILLE AAN TEXTIEL GESTOLEN 's-HEER-ANRENDSKERKE - In de nacht van woensdag op donderdg is voor 20.000,- textiel gestolen uit de winkel van de firma Schipper aan de Vermetstraat in 's-Heer-Arendskerke. De daders zijn de winkel binengekomen door het open schuiven van een faam aan de achterkant van het pand. Waar schijnlijk zijn ze door de voordeur weer vertrokken. Behalve de hoeveelheid textiel is ook de kasse met ongeveer honderd gulden wisselgeld meegeno men. De Goese recherche heeft de zaak in onderzoek. provincie Walcheren MIDDELBURG - Donderdag 6 mei wordt in het industrieel bedrijf van de 'Werkplaatsen Walcheren' aan de Gre- velingenstraat 'open huis' gehouden. De deur van de werkplaas, die dan normaal in bedrijf zal zijn, staat van 10.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 16.00 uur open voor iedereen die voor het eerst of bij herhaling kennis wil nemen van het gebeuren in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening binnen dit werkverband. (ADVERTENTIE) MENING GEDEPUTEERDE STATEN MIDDELBURG - Dijkverzwaring is ciale waterstaat inzake dijkverster- ADVERTENTIE) niet aanvaardbaar als alternatief v king rond de Oosterschelde. 'afgesloten' Oosterschelde. Gede- Het college laat weten, dat men zich met puteerde staten van Zeeland hebben de inhoud van dit rapport kan verenigen die mening kenbaar gemaakt in een en tekenen er bij aan, „dat een en ander Fabelachtig gemakkelijk 00VERS SCH0EHEN l. DELFT 48 Middelburg ZEEUWSE Verdiend Het verstrekken van onderscheidin gen van verdienstelijke personen blijven gebeurtenissen, die menig maal toch nog een onverwachte kijk op het karakter van de ontroerd kij kende functionarissen. Natturlijk - het uitweiden over de vele verdiensten, die de onderschei dene voor het maatschappelijk wel zijn heeft gehad, horen erbij en kun nen niet worden gemist. Maar af en toe belicht een spreker e'en stukje 'pe tite historie', dat waard is aan de vergetelheid te worden ontrukt. Zo smaakten wij gisteren het genoe gen aanwezig te zijn bij een plechtig heid ten provinciehuize, waar een decorandus diende te worden ge vierd. Toen de versierselen waren verstrekt nam één van de gedeputeerden het ivoord vooreen gelukwens en haalde daarop op, dat hij en de onderschei dene elkaar aljrenlang kenden: zij hadden gezamenlijk ingewikkelde financiën cursussen gevolgd. Ook hij prees hij de werkkracht en de inzet van de betrkkene. Maar hij toonde zich na al die jaren nog bij zonder getroffen door het vermogen van de gedecoreerde om na afloop van de cursussen een volle bus bin nen te dringen. „En ik ben nog altijd dankbaar", sprak de gedeputeerde", voor al die keren l dat hij mij daarbij in zijn kiel zog meesleepte." Hij vond de onderscheiding dan ook verdiend verstrekt. brief anan de Zeeuwse staten naar a leiding van het rapport van de provin- Kamerleden vragen uitspraak minister over kleuterscholen DEN HAAG - De tweede kamerleden Van Ooijen en Konings (beiden PvdA) menen, dat ook in kleine woonkernen onderwijsvoorzieningen met name voor kleuters noodzakelijk zijn. Zij vrezen, dat door het dalend geboorte cijfer in dun- bevolkte gebieden meer en meer scholen, zeker eenmanskleu- terscholen, zullen moeten worden op geheven. Die ophgeffing vinden de parlementariërs strijdig met de leef baarheid van de kleine kernen. Tijdens een mondeling vrangenuurtje in de tweede kamer willen de kamerleden van minister Van Kemenade van on derwijs horen, of hij desbetreffende maatregelen wil nemen, zodat voorko men wordt dat bepaalde kernen geheel van onderwijsvoorzieningen verstoken raken. Gedacht kan worden aan het vormen van dependances, aldus de ka merleden. beoordeeld dient te worden in het kader van de rapportering naar aanleiding van vragen, welke de commissie- Klaasesz indertijd stelde. Bij de standpuntbepaling laat het col lege als overweging ook meexpelen, „dat zonder belangrijke ingrepen in de staatsrechtelijke verhoudingen naar ons oorddel beveiliging van het Ooster- scheldegebied door middel van dijkver sterkingen in 1985 niet kan worden be reikt". G.s. zeggen voorts: „Wij hebben bij onze standpuntbepaling mede laten wegen de tahns bestaande situatie in de Oosterschelde, welke als gevolg van de aanleg van de Grevelingendam in 1965 en van de Volkerakdam in 1970 is ver slechterd, zodat wij een verschuiving van de veiligheid tot een tijdstop na 1985 niet verantwoord achten; ook een voordien tot stand brengen van partiële dijkverhoging biedt naar ons oordeel onvoldodnede veiligheid" bloemendag Uw bloemen- groet over de gehele wereld via Fleurop. Kom ook kijken bij fbloemL en tuincentrum Langevielesingel 34, Middelburg Tel.: (01180) 25253 Enkele honden in Kortgene vergiftigd KORTGENE - In enkele dagen tijd zijn in Kortgene enkele honden overle den. die bij nader onderzoek vergiftigd bleken te zijn. De politie heeft sterk het vermoeden, dat hier opzet in het spel is. Suggestie drs. Lockefeer AARDENBURG - Burgemeester drs. W. L. A. Lockefeer van Aarden burg vindt dat de „ontmenselijking van de politic" te lijf moet worden gegaan door de geüniformeerde ge zagsdragers voortaan weer te paard te laten patrouilleren. Dit idee wint volgens de heer Lockefeer - zelf een paardenliefhebber - ook terrein in politiekringen, niet in de laatste plaats in het district Middel- burg(gheel Zeeland) „En als er een gemeente is in Zee land. waar dit moet gaan functione ren, dan is het wel Aardenburg", zei de heer Lockefeer donderdag bij het afscheid van wachtmeester A. Baert van de Aardenburgse politie. Hij raakte daarbij ook een toespeling op het feit dat de stoeterij van zijn vrouw 'Paardenburcht' heet. Vol gens de burgemeester staan trou wens in Aardenburg de stallen voor de politiepaarden nog klaar. „We kunnen de klok natuurlijk niet hele maal terugdraaien. De motorisering van de politie, verscholen achter staal en glas, gaat door. Maar het moet mogelijk zijn om de politie te paard terug te halen. Wat betreft Ar denburg (en Sluis) zit het in de molen, al mag u niet verwachten volgende week ineens al gehinnik te horen", zei de heer Lockefeer. Hij belandde tij dens de bijeenkomst in het gemeen tehuis op dit 'ruiterpad' door de Aardenburgs burgemeester W. L. A. Lockefeer: Politie hoog te paard zet- scheidende wachtmeester te verge lijken met de 'veldwachter van vroe ger" waarvoor hij veel waardering toonde. ERNST NU NOG NIETTE BEPALEN „WE ZIJN NIET OPTIMISTISCH" WILHELMINADORP - Dc nachtvorst van de laatste dagen heeft in de Zeeuwse fruitgebieden. zoals Zuid- en Noord- Beveland, een duidelijke schade aangericht. De ernst van de schade is evenwel niet te bepalen en er is dan ook nog geen kijk op in hoevere deze schade azal doorwerken op de oogst. De schade betreft met name de appel en de peer. „Zelf zijn we niet optimistisch", aldus de heer M. L. Joosse, onderzoekassistent van de afdeling grootfruit van het proef station voor de fruitteelt in Wilhelmina- dorp. Er bestaat evenwel hoop, dat door middel van bespuitingen de prenoogst nog gered kan worden. „Veel fruittelers zullen vandaag hun peren wel bespoten hebben", aldus de heer Joosse donder dagmiddag, „maar dit heeft alleen suc ces wanneer de schade niet te ernstig is. Pas over ongeveer een maand kunnen we er meer over zeggen. Tot dan is het een kwaetie van afwachten." Voor de appel heeft men geen middel om de bomen te besoulten. Ook hier is het een kwesttie van afwachten. In het ge val van de appel kan men ook pas over ongeveer een maand iets zeggen over de omvang van de schade. Uiteraard heeft de nachtvorst ook schade aangericht aan de pruimen en kersen, aldus de heer Joosse, deze vruchten zijn economisch gezien in Zee land van weinig belang. In eerste kwartaal 1976 in Zeeland kwart minder woningen gebouwd DEN HAAG - In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in Zeeland 148 huizen voltooid. Dat is 26 procent minder dan in de eerste drie maanden van het vo rig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het ministerie van economische zaken heeft gepubliceerd. Tegenover de daling van het aantal voltooide woningen staat een stijging van het aantal dat in aanbouw werd genomen. In het eerste kwartaal van 1976 werd in Zeeland begonnen met de bouw van 963 huizen en dat is 20 pro cent meer dan in het eerste kwartaal van 1975. Eind maart waren in Zeeland 3254 huizen in uitvoering en dat is 12 procent meer dan eind maart 1975. Uit weilanden in West-Zeeuwsch- Vlaanderen In totaal al vijf 'dikbillen' OOSTBURG - In een vrij korte tijd zijn in het gebied van de politie- groep Oostburg twee veediefstallen gepleegd. Het betrof beide keren dieren, die uit een weiland zijn ont vreemd. De vijf gestolen dieren zijn zogenaamde dikbillen: beesten die gehouden worden, omdat ze ge schikt zijn als slachtdier. Vorige week werd slager L. uit Zuid- zande het slachtoffer. Uit een wei land bij Zuidzande werden op een nacht drie dikbillen ontvreemd. De eigenaar was, aldus wachtmeester J. Burlet van de rijkspolitie te Oostr burg, niet verzekerd tegen de dief stal. De schade bedraagt voor de sla ger volgens de politiebeambte, zo"n tienduizend gulden. Enkele maan den geleden werd de her J T. uit Hoofdplaat het slachtoffer. Twee van zijn dikbillen werden uit de wei gehaald. De heer Burlet, die zich als groepsre- chercheur van de groep Oostburg be zig houdt met deze affaire, stelt dat er twee dingen gebeurt kunnen zijn met de gestolen beesten. „Ze zijn of illegaal geslacht of ze zijn doorverkocht". Gezien de leeftijd van de gestolen beesten 6 tot 7 aan- den) lijkt een illegale slachting hem niet zo waarschijnlijk. Hoewel het stelen van de beesten in zijn gebied niet aan de orde van de dag is, vindt de heer Burlet toch wel, dat de twee diefstallen vrij kort na elkaar zijn ge beurd. „Je kan nog niet spreken van regelmaat maar toch lijkt de kans aanwezig dat er dit jaar meer van dergelijke diefstallen gepleegd wor den dan in voorgaande jaren. We staan immers nog maar pas aan het begin $an de periode waarin het vee in de wei loopt". Wat het geval Zuid zande betreft meent de wachtmees ter overigens dat de dieven zich van tevoren goed op de hoogte waren met de plaatselijke situatie. Hij leidt dat af uit het feit, aat de beesten via een achterweggetje uit de wei werden gehaald en niet langs de normale uit gang die vlakbij de rijksweg ligt. Overigens zijn er de laatste jaren ook al regelmatig schapen getolen. Het aantal van deze diefstallen in West- Zeeusch-Vlaanderen schat de heer Burlet op tien. De schade aan het fruit in de Zak van Zuid-Beveland werd al aangericht in de nacht van dinsdag op woensdag. Het fruit op Noord-Beveland had het meest te lijden van de vorst in de nacht van woensdag op donderdag, toen tempera turen werden gemeten van -4 tot -5 gra den Celsius. Het fruit is overigens veer tien dagen gelden ook al eens gebukt gegaan onder een nachtvorst, maar toen liet de schade zich minder ernstig aan zien. Ook elders in het land, met name in de Betuwe, is de nachtvorst hard aange komen bij het fruit. Het KNMI in De Bilt noteerde in de nacht van woensdag op donderdag de laagste temperatuur die ooit na 20 april werd gemeten: -4,8 gra den Celsius. Tot dan was het laagte record -3,7 Celsius, gemeten op 4 ma 1929. Vlak boven het gras werd doom- kele weerstations in het nooden, oost® en midden van het land donderdagmor gen ongeveer -10 graden als minimum gemeten. Landbouw In de sector can de landbouw heeft men tot nu toe niet zoveel te lijden onder de droogte. Elders in het land wordt al ge sproken van een droogteramp in de landbouw, als de regen nog een week nog een week uitblijft maar in Zeeland lijkt het mee te vallen. ZLM-voolichter J. Markusse: „Ik wil nietspreken van een ramp. Dat wil ik niet zeggen, dat we geen buitje regen en zacht weer kunnen gebruiken. Graag zelfs. Maar voorlopig is de situatie niet alarmerend". GEDEPUTEERDE STATEN IN ANTWOORD OP VRAGEN VAN STATENLID DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid dr. J. Terlouw (d'66) wil dat minister Westerterp de resultaten publiceert van de beleidsanalyse ten aanzien van de Oosterschelde, die is of wordt uit gevoerd in samenwerking met de Rand Corporation uit Santa Monica (Californië). Ook wil hij weten welke beveiligingsalternatieven voor het Oosterscheldegebied in die beleidsa nalyse zijn opgenomen. In schriftelijke vragen aan minister Westerterp stelt Terlouw dat hij df openbaarmaking van deze onderzoe kingen wil laten plaatsvinden tegelijk met de eindrapportage van de studie over de stormvloedkeringen in de mond van de Oosterschelde. Deze eindrapportage zou in mei plaatsvin den. AANDRANG OP MINISTER OM VOORZIENINGEN TE BEHOUDEN MIDDELBURG - Handhaving van dc huidige stichtings- en opheffingsnor men voor kleuter- en lagere scholen zal onherstelbare schade kunnen aanrich ten aan het onderwijs op het platte land. Zeker als van verhoging van de normen of van weinig soepele toepas sing sprake zal zijn. Dit schrijft het col lege van gedeputeerde staten in ant woord op onlangs door het statenlid A. C. van Overbeeke (pvda) gestelde vra gen over instandhouding en lagere scholen. Niet alleen de leefbaarheid van de kleine kernen, aldus gs, maar ook de toekom stige ontwikkeling van de integratie van het kleuteronderwijs en het lager on derwijs lopen ernstig gevaar. Gedeputeerde staten zeggen in hun antwoord, dat zij er daarom bij de minis ter van onderwijs op zullen aandringen, dat voorzover enigszins mogelijk, de be staande voorzieningen in stand worden •gehouden. In elk geval, zo vervolgt het college, tot doormiddel van de thans in voorbereiding zijnde wet op het basi sonderwijs nieuwe regelen zijn aange geven Voorts heeft het college aan de andere provincies, die eveneens met deze pro blematiek worden geconfronteerd - Groningen. Friesland en Drente - ver kleuter- zocht adhesie te betuigen aan het schrijven van gs van Zeeland. In antwoord op de vragen van de heer Van Overbeeke hoeveel kleuterscholen er de afgelopen driejaren in Zeeland zijn gesloten en welke scholen momenteel marginaal zijn. antwoord het college: opgeheven in 1972 de kleuterschool te Ritthem, een kleuterschool in Goes, een school in Middelburg (samengevoegd met een andere school), twee scholen te Tholen (waarvoor twee andere scholen in de plaats zijn gekomen), in 1973 de kleuterschool te Anna-Jacobapolder. in 1975 de kleuterschool te Slijkplaat. Het is voorts juist aldus gs. dat de kleuter school te Zonnemaire met sluiting wordt bedreigd. Met ingang van gelijke datum als de kleuterschool te Zonnemaire. 1 augus tus a s., zal de kleuterschool te Ossenis- se. niet langer voor rijksvergoeding in aanmerking komen. De als 'marginaal' aan te duiden kleuterschool te Oude- lande en de kleuterschool te Terhole, welke beide voor de derde maal in 1975 niet het vereiste gemiddeld aantal leer lingen hebben gehaald, hebben van de minister van onderwijs, toestemming gekregen nog één jaar (tot 1 augustus 1977) door te gaan. Behalve deze scholen dient volgens ge deputeerde staten van Zeeland de toe komst van nog 17 kleuterscholen als onzeker te worden beschouwd. Drie hiervan voldeden in 1975 niet aan de laagst mogelijke wettelijke norm, na melijk een gemiddeld aantal van twin tig leerlingen, aldus gs. Het college antwoordt de heer Van Overbeeke verder, dat het bereid is deze materie onder de aandacht van de mi nister van onderwijs te brengen. Opge merkt wordt, dat de onderwijsminister reeds in april 1973 op de situatie van het kleuteronderwijs in Zeeland is gewezen. Ook van de zijde van de rijksinspectie is deze problematiek bij herhaling onder de aandacht van de minister gebracht. Van een soepele toepassing van de stichtings- en opheffingsnormen is evenwel tot nu toe weinig gebleken, ver volgen gedeputeerde staten. Zij vrezen integendeel, dat een door de minister aangekondigde te verwachten wijziging van het bouwbesluit kleute ronderwijs, een verscherping van het be leid tot gevolg zal hebben. Daarin wordt namelijk geregeld, dat de bevoegdheid tothetstichten van dependances van de rijksinspectie naar de minister zal over gaan. Boekje waardevolle postzegels zoek: 'Philatelica' is gedupeerd MIDDELBURG - De leden van de Middelburgse postzegelvereniging 'Philatelica' in Middelburg coelen zich bijzonder geupeerd door het verdwijnen van een waardevol boekje met oudere Nederlandse postzegels, zaterdag tijdens de maandelijkse ruilmiddag in 'De Schakel' in Middelburg. De ver miste postzegels hebben een waarde van ongeveer 1000,-. Vermoedelijk heeft één van de leden dit doublettenboekje met postzegels tussen zijn postzegelboek of albums getoken. 'Philatelica' hoopt nu. dat de bezoekers van de ruilmiddag zul len nagaan, of het vermiste boekje in hun bezit is gekome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2