ICIALE ZEEUWSE COURANT EEG BESPAART OP LANDBOUW De economie herstelt zich PvdA stelt in programma voor 1977 werkgelegenheid centraal Bij jaarlijkse Zeeuwen een lintjesregen koninklijke ontvingen 58 onderscheiding Pil Wil li m Ï\U Groene liredevalueert 6procent Zonsver duistering in beeld Humphrey houdt zich buiten de race... ZEVEN MEER DAN VORIG JAAR Kissinger is ziek 219e jaargang no. 102 Vrijdag 30 april 1976 r i BRUSSEL - Op de snel stijgende kosten van het Europese gemeenschappelijke landbouwbeleid wordt dit jaar in totaal 177 miljoen Europese rekeneenheden (een R.E. is f3,62) bespaard door twee maatregelen waartoe de landbouwminis ters van de negen donderdag in Luxemburg besloten. De Italiaanse „groene lire" (een R.E. die bij de vaststelling van de land bouwprijzen wordt gebruikt) deva lueert met 6 procent, hetgeen een be sparing oplevert van 67 miljoen Euro pese rekeneenheden (op jaarbasis 86 miljoen). Voorts is besloten dat de mo netair compenserende bedragen die in Italie'en GrootrBrittannië worden uit betaald, in het vervolg niet door het importerende maar door het exporte rende land zullen worden betaald. Dit levert een besparing op van 110 mil joen Europese R.E. (op jaarbasis ca. 200 miljoen). Italië en Groot-Brittanniê zijn in de Europese Gemeenschap grote impor teurs van landbouwprodukten. Als ge volg van de waardedaling van de lire en van het Britse pond, moeten uit het Europese landbouwfonds grote bedra gen (de zgn. monetaire compensaties) worden betaald om de voedselprijzen op peil te houden. Minister Van der Stee (landbouw) toonde zich ingenomen met deze be sluiten. Nederland is altijd voor een geleidelijke afbouw van het stelsel van de monetair compenserende be dragen geweest, aldus Van der Stee. Dit systeem is in het leven geroepen om verstoringen op de markt tegen te gaan, en niet om voedselprijzen te subsidiëren (zoals thans in feite in Groot-Brittannihet geval is). Minister Van der Stee schatte de be sparing door deze maatregel op 200 miljoen R.E. De schatting van 350 mil joen R.E. door de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Gemeen schap) achtte hij te optimistisch. De bewindsman tilde niet zo zwaar aan Het standbeeld van Michiel de Ruyter te Vlissingen is, vlak voor de herdenkings plechtigheid, met gele verf beklad. toeslag afrika PAGINA fi regen De linl.jesrei ,'loed (zie oo PAGINA 9 herdenking Vlissingen h Ruyter PAGINA 11 beunhazerij Het echte vol hazerij ten on PAGINA 13 .fiscus gunstig anti-oorlog De held van de anti-oorlogsfilm; radio- en tv-programma's. strips. PAGINA 19 stormvogels De SHV venvacht een hogere winst; De ABN had een gunstig eerste kwartaal; Beurs - financiën - het verschil in behandeling tussen Ita lië en GrootrBrittannië. Door de devaluatie van de groene lire HOEVEN (ANP) - Nederland zal tot 30 mei 1984 moeten wachten om een soortgelijke zonsveerduistering te kunnen zien als die van donderdag. Voor die tijd zal zich zich nog wel een zonsverduistering voordoen op 4 de cember 1983. maar dan is het zonne- oppervlak slechts voor anderhalf procent bedekt, aldus de directeur van de Volkssterrenwacht in Hoe ven. Th. M. Vermeesch. De zonsverduistering van donder dag heeft een 'ovenveldigende' stroom bezoekers opgeleverd voor de Volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven. De zon was vanaf 10.08 tot 11.25 uur voor 46 procent verduisterd. Om 12.45 uur werd hij weer helemaal zichtbaar. De gedeeltelijke verduis tering ontstond doordat de maan zich bevond tussen de zon en de aar de. Het nieuwe zonne-observatorium van de volkssterrenioacht was gedu rende de gehele verduistering voor belangstellenden open gesteld. Op een scherm werd een zonsbeeld met een middellijn van anderhalve meter geprojecteerd waarop de verduiste ring van minuut tot minuut kon wor den gevolgd. worden de voedselimporten in Itali iuurder. Als deze importen als gevolg hiervan afnemen, levert dat een verbe tering van de Italiaanse betalingsba lanspositie op. Van der Stee; ..Itali reeft dit laten prevaleren boven het in flatoire effect dat uitgaat van verho ging van voedselprijzen" De Britse regering is nu gewikkeld in moeilijke onderhandelingen met de vakbonden om de loonstijging binnen de drie procent te houden. „Ik heb er begrip voor", zei Van der Stee, „dat Londen in deze kwetsbare situatie een devaluatie van het groene pond af wijst. Althans op dit ogenblik", voegde hij er veelbetekenend aan toe. DEN UYL: PRODUKTI VITEIT STEEG „MINSTENS 20 MULTINATIONALS IN VSBETAALDEN STEEKPENNINGEN" AMSTERDAM (AP) - Ten minste 20 Amerikaanse multinationale onder nemingen wier gedrag wordt onder zocht door de 'Securities and Exchange Commission' (SEC) hebben voor mil joenen dollar steekpenningen betaald aldus meldde donderdag 'Het Vrije Volk'. Andere grote ondernemingen hebben volgens de krant enorme sommen be taald aan mensen als buitenlandse ad viseurs, aan buitenlandse politieke personen die hun geld ontvingen via daartoe in Zwitserland gestichte be drijven. De krant zegt niet dat al die betalingen niet deugden, maar wel dat 43 van de 88 ondernemingen wier handel en wandel door de SEC wordt nagegaan, in totaal 138 miljoen dollar in de loop der jaren hadden uitgekeerd, Daar waren 'veel dubieuze betalingen' bij, verricht door maatschappijen in de farmaceutische sector. MSTERDAM - Koningin Juliana viert vandaag haar 67e verjaardag AMSTERDAM - Velen hebben don derdag een koninklijke onderschei ding ontvangen. In het Amsterdamse stadhuis reikt burgemeester Sam- kalden de zilveren eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau uit aan tuinman Ter Keurst, terwijl op de achtergrond een zaal vol mensen wacht tot zij hun onder scheiding krijgen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „De economie is duide lijk in herstel". Aldus minister president Den L'yl donderdag op zijn wekelijkse persconferentie. „De pro- duktiecijfers over februari liggen 4 procent hoger dan vorig jaar". Maar volgens de premier zal deze opleving op korte termijn niet leiden tot een te ruggang van de werkloosheid. Wel is duidelijk sprake van een verhoging van de uitvoeringsniveaus van de door de overheid gesteunde werkgele genheidsprojecten. zeker in de bouw, aldus Den Uyl. De economische en financiële situatie staat centraal in de discussies in het kabinet die donderdag zijn begonnen en tot eind volgende week zullen du ren. Den Uyl zei donderdag erop te mikken dat het kabinet (dat woensdag met dit belangrijke debat begint) vrijdag klaar kan zijn. De brief aan de Tweede Ka mer met de bezuinigingsvoorstellen kan dan tussen 15 en 20 mei openbaar worden gemaakt. De regering is nu volledig klaar met het wetsontwerp op de Vermogens Aanwas Deling (VAD). Minister Boersma van sociale zaken zal aan staande dinsdag op een persconferen tie de inhoud van dit wetsontwerp be kendmaken. Aanvankelijk had minister-president Den Uyl de tweede kamer toegezegd dat het wetsontwerp nog voor 1 mei openbaar gemaakt zou worden WASHINGTON - Senator Hubert Humphrey stelt zich niet kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij heeft dit donderdagmiddag na langdurig be raad met politieke adviseurs zeer nadrukkelijk bekendgemaakt. Humphrey heeft bij die gelegen heid herhaald dat hij wel bereid is een kandididatuur te aanvaarden indien die hem door de nationale Democratische partijconventie in juli in New York City wordt toege schoven. Hij voegde er evenwel aan toe dit onwaarschijnlijk te vinden. Humphrey's beslissing kwam nadat twee dagen lang zware politieke druk op hem was uitgeoefend om zich alsnog te mengen in de voor- verkiezingen. Opiniepeilingen heb ben immers uitgewezen dat Humphrey in Pennsylvania de win naar Jimmy Carter ruimschoots zou hebben verslagen, wanneer hij had meegedaan. De vakbondsleiders in deze industriestaat, die zich achter de conservatief Jackson hadden op gesteld, hebben uitdrukkelijk ver klaard daarmee vooral Humphrey in de kaart te willen spelen. HOG SLECHTS VOORLOPIG STUK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het verkiezingspro gramma van de Partij van de Arbeid voor volgend jaar plaatst de werkge legenheid voor allen centraal. Geheel in tegenstelling tot wat liberalen en (de meeste) christen-democraten wil len, gaat de PvdA (met de PPR) de col lectieve voorzieningen uitbreiden om aldus arbeidsplaatsen te scheppen. Tijdens de presentatie van het pro gram hebben zowel partijleider Ed van Thijn als voorzitter mevrouw Van den Heuvel er de nadruk op gelegd dat het om een voorlopig stuk gaat. De werkgelegenheidsproblematiek wordt van twee kanten benaderd. „In ons program geven we twee hoofdwe gen aan: de beschikbare arbeidsplaats sen eerlijker verdelen, h het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen door de investeringen aan te zwengelen". El ders staat: „Het zal duidelijk zijn dat het kappen met de botte bijl in de overheidsuitgaven, zoals de WD wil door overal een paar honderd miljoen weg te snijden, funest is voor een ac tieve werkloosheidsbestrijding". Enige concrete punten uit het 41 pagi na's tellende stuk: - De weeldebelasting, in 1969 bij de in voering van de btw afgeschaft, moet terugkomen. Op „luxe en overbodige artikelen" wil het program voortaan 27 procent (nu 16) btw leggen. - Er moet een wettelijk maximum inkomen van f125.000 bruto komen; iedereen krijgt evenveel vakantiegeld; kleine zelfstandigen (boeren en mid denstanders) wordt ook een minimu minkomen gegarandeerd. - Hypotheek- en andere schulden blij ven slechts tot een bepaald maximum voor de belasting aftrekbaar. Verder willen de socialisten het mes zetten in (belastingvrije) buitensporige repre sentatie onkostenvergoedingen die soms worden betaald. - Het investeren door grote onderne mers - de zogenaamde SIR-regeling die nu alleen in delen van de Randstad geldt - wordt over het gehele land van toepassing. Ondernemingen waar meer dan 100 mensen werken, zouden zich driejaarlijks financieel moeten laten ..doorlichten". - Alle werknemers dienen onder een cao te gaan vallen, dus ook directeu ren. Een aantal vrije beroepen (met name de medici) dienen in loondienst te treden. - Het systeem van kinderaftrek en kinderbijslag moet worden vervangen door een toeslag. Die neemt af naar ge lang de ouders meer verdienen. - Om te bereiken dat het aantal wao'ers niet al te hard blijft toenemen, moeten ondernemers verplicht worden om werknemers die ten dele arbeid songeschikt zijn maar nog willen blij ven werken, in dienst te houden. Belastingontduiking - Belastingontduiking en zwart geld moeten intensiever worden opge spoord. De PvdA wil een staatsverze- keringsbedrijf en Rijkspostspaarbank en Giro samenvoegen tot een Post bank. - Uitzendbureaus dienen te verdwij nen. - Het een deel van de dag werken moet. ook voor mannen, worden be vorderd. Wie geen baan heeft en zich wil inzetten voor de samenleving (buurtwerk en dergelijke), mag niet ge straft worden met een korting op zijn uitkering. - De STER-reclame moet geleidelijk aan verdwijnen. In het mediabeleid dient een veelvormige pers te worden gewaarborgd. - Klassen mogen niet groter zijn dan 24 voor jongere kinderen en 30 voor de wat ouderen. Het onderwijs tot 16- jarige leeftijd krijgt op alle terreinen voorrang. - In de gezondheidszorg wordt veel meer nadruk gelegd op de zogenaamde eerste-lijnszorg: huisarts, wijkverple ging, ziekenverzorging thuis. - Reclame voor alcoholhoudende drank, tabak, snoep en geneesmidde len dient verboden te worden, te be ginnen op televisie en radio. - De aanleg van wegen moet worden beperkt; het onderhoud niet. in ver band met de verkeersveiligheid. Het (Slot zie pagina 3 kolom 6) EEN RIDDER NEDERLANDSE LEEUW VLISSINGEN - In de jaarlijkse lint jesregen ter gelegenheid van konin ginnedag hebbèn gisteren 58 Zeeuwen een koninklijke onderscheiding ge kregen. Dat waren er zeven meer dan vorig jaar, terwijl landelijk gezien het aantal verleende onderscheidingen beduidend minder is. De Zeeuwse oogst ziet er als volgt uit: IRidder in de orde van de Nederlandse Leeuw; 1 Officier in de Orde van Oranje Nas sau; 15 Ridders in de Orde van Oranje Nas- 1 eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; in goud met de zwaarden; 15 gouden eremedailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; 1 eremedaille in zilver met de zwaar den; 13 zilveren eremedailles; 1 bronzen eremedaille met de zwaarden 'én 10 bronzen eremedailles. De koninklijke onderscheidingen gin gen naar: Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: Ir W. de Beijl, hoofd-ing. dir. Prov. Wa terstaat Zeeland te Middelburg. Officier in de orde van Oranje Nassau: G. Verschoor, gepens. techn. inspec teur Dir. Volkshuisvesting in Zeeland te Middelburg. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. C. Verhoef, oud-hoofd bijzondere school gewoon lager onderwijs te Hoek. J. E. de Waal. hoofd bijzondere school gewoon lager onderwijs te Lamswaarde, gemeente Hontenisse; C. Aarnoutse, techn. hoofdambtenaar bij zondere dienst Loodswezen, de beton ning, bebakening en verlichting te Vlissingen; J. de Bruijne, bureau bij zondere diensten PTT te Goes; A. van Diepeningen, plv. secr. Raad Kinder bescherming Middelburg te Arnemui- den; ds. F. S. Kloosterman, pred. herv. gem. Vlissingen; H. P. Everwijn, bur gemeester Westerschouwen; J. D. de Kam. burgemeester Duiveland; A. Meulbroek, adm. prov. griffie Zeeland, Middelburg, A. Maljaars te Goes; F. G. Smit, wethouder gemeente Vlissingen; ir. G. Kranen, alg. dir. De Vitrite Fa briek B.V. Middelburg; F. Steutel, wo nende te Middelburg tot voor kort al gemeen directeur van 'Werkplaatsen Walcheren' aldaar; K. Boor. vm. arts te Axel, wonende te Hilversum; J. A. Prins, voorzitter van de Stichting Bethesda-St. Josephziekenhuis te Vlis singen. wonende aldaar. Adjudant-onderofficier der militaire administratie H. Grootjans, van het dienstvak der militaire administratie te Koudekerke. Eremedaille Oranje Nassau in goud, bij bevordering: J Bout. adjudant rijkspolitie Wemel- dinge (gemeente Kapelle); M. Roeting te Veere. Eremedaille Oranje Nassau in goud: A. A. Bliek, adjudant rijkspolitie te Middelburg; N. Veldhuis, lid hoofdbe stuur Ned. Zondagsschoolver.. Vlissin gen; W van Gilst, wethouder gemeente Bruinisse; P. de Moor. wethouder ge meente Brouwershaven; A. L. de Vin, oud-commandant van de gemeente lijke vrijwillige brandweer Temeuzen; Mej. M. R. Wiilaert. oud-onderwijzeres bijz. gewoon lager onderwijs te Clinge; J. A. du Pon. ambtenaar loodswezen A bij de dienst van het Loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting te Vlissingen; A. C. Polderdijk, te Nieuw- en St. Joosland, gemeente Middelburg,; D. Ganseman, te Hans- weert, gemeente Reimerswaal, oud fruitkweker en fruithandelaar; L. E. M. Marquine. wonende te Sas van Gent commies A consulent voor bijzondere bemiddeling (A.N.S.- bureau) bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Temeuzen; mevr. G. F. A. M. Dikötter-van Esch te Temeuzen: P. H. Haverhoek te Goes; A. Joosse. muziek leraar/dirigent wonende te Seroos- kerke (gem. Veere). Eremedaille Oranje Nassau in zilvet met de zwaarden: Majoor-magazijnbeheerder J. Hoogen- dijk te Middelburg. Eremedaille Oranje Nassau in zilver: C. Leeuw, wachtmeester rijkspolitie le (Slot zie pagjna 6 kolom 4> De kern van het Deltadebat §D e laatste officieuze discus sies over de afsluiting van de Oasterschelde wekken de in druk dat er op dit ogenblik slechts kan worden gedebat- teerd over twee mogelijkhe den. namelijk 6f uitvoering van het oor spronkelijke plan Of openhouden met verhoging van de bestaande dijken. Dat nu is een foutieve indruk. De officiële discussie betreft namelijk nog altijd uit sluitend de vraag of de Oosterschelde binnen een al eerder vastgesteld kos- tenschema kan worden afgesloten met stormstuwcaissons. Aanvankelijk wer den drie varianten van deze afsluiting bestudeerd, maar begin dit jaar maakte minister Westerterp bekend, dat één va riant-caissons gefundeerd op staal - te duur zou worden. De totale kosten mo gen namelijk niet meer dan circa 2.7 mil- jard gulden bedragen, zo is destijds met de tweede kamer afgesproken. Bij staai fundering zou dit bedrag met enkele honderden miljoenen guldens worden overschreden: geen staalfunderlng der halve. zo besliste de minister. Vanaf dat moment richtte men alle aandacht op de studie van de beide overgebleven va nanten: caissons gefundeerd op samen gestelde palen dan wel pijlers gefun deerd op putten. Eind mei komt daar over een definitief rapport Wa, aarom is er dan nu zoveel publieke discussie over een open Oosterschelde met bijbehorende dijkverhogingen? De geruchten gaan namelijk dat de overgebleven varianten óók te duur zouden zijn. In dat geval - zo is destijds tussen regering en kamer overeenge komen - zou de Oosterschelde volgens het oorspronkelijke plan worden afge sloten. Deze laatste afspraak nu wordt de afgelopen maanden herhaaldelijk aangevochten: er zou opnieuw een ka merdebat moeten komen - een verlan gen met na me van de tegenstanders van een afsluiting - op dat alsnog tot een geheel open Ooster schelde kan worden besloten. Vooruitlo pend op deze even tuele discussie verleenden in maart jJ. de Stichting Natuur en Milieu en het Samenwerkingscomitó Oosterschelde aanhetlngenieursbureauDwars.Heede- rik en Verhey de opdracht na te gaan of de verlangde veiligheid in het Ooster- scheldegebied in 1985 ook via dijkver hogingen kan worden bereikt. Dit rap port is deze week officieel gepubliceerd en speelt uiteraard thans mee in de openbare discussie. Het zorgt zelfs voor een verheviging daarvan. fimtlïjn E„ Jen debat over het alsnog geheel openhouden van de Oosterschelde lijkt ons - op dit ogenblik althans - voorba rig. Eerst dient namelijk de conclusie van de minister van verkeer en water staat (en van het kabinet) bekend te zijn over de mogelijkheden van afsluiting met stormstuwcaissons. Pas indien deze afsluiting financieel volstrekt on mogelijk zou blijken. - en niet eerder - kan over andere mogelijkheden worden gesproken. Overigens is het een illusie er van uit te gaan. dat op dat ogenblik een beslissing zou kunnen worden ge nomen op basis van het rapport-Dwars. Heederik en Verhey. Veel meer dan een globale inventarisatie is in dat rapport niet te vinden en nieuwe denkbeelden worden er niet ontwikkeld. „De be perkte tijd voor studie en bronnenon derzoek is er de oorzaak van dat wij ons in dit rapport moeten beperken in onze conclusies", merken de samenstellers op. Dat lij kt ons een te smalle basisvoor een beleid. Er zal heel wat meer op tafel moeten komen voor het geval de kamer openhouden van de Oosterschelde se rieus zou willen overwegen. (In de ru briek Nader bekeken - pagina vier - wordt nog op enkele aspecten van het rapport nader ingegaan). Op "p dit ogenblik is noch openhouden noch dijkverhoging aan de orde; een andere conclusie is niet mogelijk. Eerst moet namelijk het eindrapport over de Oosterscheldedam met stormvloed caissons worden afgewacht Al eerder is duidelijk geworden dat een derge lijke dam technisch mogelijk is, terwijl bovendien de daarmee verkregen vei ligheid vergeleken kan worden met die van een totale afsluiting. Kernvraag derhalve: hoe duur wordt deze oplos sing? We hebben vroeger al eens ge schreven: misschien is de financiële grens, die in 1974 werd getrokken, ach teraf gezien veel te beperkt en moet er meer geld op tafel komen. Dat is de kem van het deltadebat op dit ogen blik. Voorlopig gaat het over niets an ders. KINSJASA (RTR/UPI) - Henry Kissin- ger, de globetrotter-diplomaat is don derdag in Zaire geveld door de meest voorkomende reizigerskwaal: buik griep. In de zeven jaar dat hijals presidenteel adviseur en later als minister vaak in slopend tempo de aardbol rondreisde heeft daar nog maar zelden last van ge had. Maar donderdag moest hij al zijn plannen en afzeggen Het Libische blad Al-Hihad weet te melden dat de Amerikanen voorberei dingen treffen voor de bouw van een militaire basis in de door Israël bezette Sinai-woestijn, terwijl ze voorwenden dat het hier gaat om de bouw van een waarschuwingsstation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1