Drie weken cel voor aftuigen cafébezoekers in Hansweert Zeeuwsch-Vlaanderen is nog op eind van dit jaar geheel stroomveilig PZC/P Beunhazerij bij volksdansen neemt hand overhand toe Grsen Spot zonder prik Green Spot zonder prik Vak wedstrijd bakken Statenfracties VRIJDAG 30 APRIL 1976 Ir. Sisouw de Zilwa helpt een handje om de eerste mastkoker de grond in te krij gen IR SISOUW DEZIL WA GAF KOPPELINGSSEIN PZEM-PLANNEN ZEER SNEL IN UITVOERING AARDENBURG - Nog vooreind van dit jaar is Zeeuwsch-Vlaanderen hoogst waarschijnlijk 'stroomveilig'. Dat wil zeggen dat de PZEM dan in hoodgeval- len energie kan aftappen van de Belgi sche zustermaatschappij EBES via een 12 kilometer lange 150-kv verbinding tussen Waterlandkerkje en het Belgi sche Maldegem. Adjunct-directeur ir. L. Sjsouw de Zilwa van de PZEM gaf donderdagmorgen in een weiland ten zuiden van Sint-Kruis het sein tot de aanleg van de koppeling tussen Neder land en België: daar ging de eerste mastkoker officieel de grond in. Het doorEelctron Breda en de Oostburgse firma Verstraeten (bouwkundig ge deelte) uitgevoerde karwei zal naar verrwachting nog deze zomer gereed komen. Het wachten is dan op de Bel gen, die vermoedelijk enkele maanden later klaar zullen zijn met de maar twee kilo meter lange verbranding. De koppeling is noodzakelijk omdat, zoals bekend, de elektriciteitskabels door de Westerschelde allesbehalve be- diijlszeker zijn gebleken. Zo werden al leen vorigjaar al de 150-kv leidingen tot tweemaal toe stukgevaren, terwijl het in januari van dit jaar, toen een Griekse vrachtvaarder strandde, maar op nip pertje goed afliep. Daar komt nog bij dat reparatie zeer duur en moeilijk is. Eind '75 nog moest een even kostbare als ver nuftige operatie met een droogdok op de bodem van de Schelde worden gestaakt toen bleek dat men ook op die manier niet bij de breuk kon. Hoewel de PZEM kan terugvallen op oude 50-kv kabels en de stroom van de provincie II GERARD VAN DAMME WIL KRACHTEN BUNDELEN Havenschap hoeft Borsele geen toeslag voorverkochte grond te betalen BORSELE - Het Havenschap Vlissin- gen hoeft de gemeente Borsele geen bijdrage toe te kennen van twee gulden voor elke door het havenschap te ver kopen vierkante meter industrieter rein binnen de grenzen van de ge meente Borsele. Dit heeft de Kroon be slist in het geschil tussen de gemeente Borsele en het Havenschap Vlissingen overhetal dan niet toekennen van deze twee gulden aan de gemeente Borsele. De gemeente Borsele is door de Kroon in het ongelijk gesteld, daarmen meent, dat er geen weteelijke bepaling is aan te wijzen, die verplicht tot het toekennen van de gevraagde opslag. Derhalve, al dus dc Kroon, moest bezien worden, of van het havenschap redelijkerwijs de toekenning van deze opslag kan worden verlangd, wegens door Borsele ge maakte of te maken kosten van voorzie ningen buiten de desbetreffende gron den. maar wel verband houdende met öeexploitatie daarvan. Deze vraag werd door de Kroon ontkennend beant woord. Wel heeft het havenschap zich bereid verklaard de kosten van het op maken van bestemmingsplannen ten behoeve van het havenschap aan de gemeente te vergoeden. Ter dekking van de door de gemeente gemaakte kos ten in verband met de industralisatie zullen, nu het hier een project van na tionale betekenis betreft, ook bijzon dere subsidies van rijkswege beschik baarzijn. De Kroon vindt de heffing van een opslag op de prijs van de uitte geven igrond niet het aangewezen middel om tot een redelijke vergoeding van de kos- jten te geraken. Mede heeft de Kroon in aanmerking genomen, dat, nu een aan zienlijk deel van het industriegebied binnen de gemeente Borsele is gelegen, de opbrengst van de door de gemeente beoogde oplsag, de door haar ten be hoeve van het onderwerpelijke indus trieproject gemaakte en te maken kos ten. verre zou overtreffen. Het bereke nen van de gevraagde opslag zou dan ook een onrechtvaardige verhoging van de grondprijs met zich meebrengen, al dus de Kroon Temeuzense waterfabriek, kwam men in maart vorig jaar al tot de conclusie dat het risico dat Zeeuwxch-Vlaanderen zonder elektrisciteit zou komen te zit ten, te groot was. De toch al aan de gang zijnde gesprekken met EBES werden toen omgebogen in de richting van een noodkoppeling tussen Nederland en België, die binnen een uur de stroom voorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen kan overnemen. Die plannen zijn na ruim een jaar al beland in een staeium van uitvoering. „Uitzonderlijk snel" zei ir. Sisouw en Zilwa donderdag tijdens een 'technisch onderonsje' in 'De Rode Leeuw, in Aardenburg. Volgens hem is de vlotte afwerking vooral te danken aan de soepele me deewerking van instanties als gemeen tebesturen en waterschap, waarvan kleinere bezwaren tijdig konden worden opgevangen in de planning. Heel be langrijk was verder de redelijke stel- lingname van de betrokken boeren Dankzij een speciale commissie kwam men al na enkele maanden tot over- eeenstemming over de vergoedingen. „We zijn daarmee niet kinderachtig ge weest, maar de bedragen waren ook niet waanzinnig hoog", zegt de heer Sisouw de Zilwa. Na een hoorzitting in Aarden burg eind vorigjaar kwam tenslotte ook de vergunning van economische zaken vlot af Het feit dat iedereen overtuigd was van de noodzaak van de noodkop- Gs: 600 subsidie voor Stichting Salzburger Emigranten MIDDELBURG - Gs hebben provin ciale staten voorgesteld, een eenmalige waarderingssubsidie van 600,-. Toe te kennen aan de Stichting Bestudering Geschiedenis Salzburger Emigranten Nederland te Groede. De stichting mag de 600,- gebruiken als bestrijding van de kosten van de wekrkzaambeden die zijn verbonden aan het bestuderen en vastleggen van de geschiedenis van de zogenaamde Salzburger Emigranten in Nederland. Zoals bekend kwamen de emigranten uit Salzburg omstreeks 1732-33 om ge loofsredenen naar Nederland, Als Lu- thersen werden ze in hun overwegend rooms-katholieken geboortestreek fel vervolgd. Ze vestigden zich in ons land hoofdzakelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Walcheren. „Blijkens de historie zijn deze emigranten in de loop der jaren opgegaan in de Zeeuwse bevolking en hebben ze een aantal geleverd in de in- twikkeling van de Zeeuwse cultuur. Onder andere de Lutherse kerk te Groede en die te Middelburg zijn door initiatieven van deze groep mensen tot stand gebracht. Gelet op het bijzondere karakter voor Zeeland van de bovenbe doelde activiteiten achten wij toeken ning van een subsidie aanvaardbaar", aldus gs in hun voorstel aan de staten. De staten behandelen het voorstel in de vergadering van 18 juni. Staatssecretarissen Schaeffer en Van Dam spreken 10 mei in Goes GOES - De staatssecretarissen van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, de heren Jan Schaeffer en Marcel van Dam, zullen maandag 10 mei spre ken op een bijeenkomst van het gewest Zeeland van de PvdA in 'Prins van Oranje' te Goes. Beide staatssecretarissen zullen dan voorlichting en informatie geven over van nieuwe regelingen, die ingev oerd zijn na de nota huur- en subsidiebeleid. Ook kunnen de aanwezigen ingelicht ■worden over andere terreinen van het departmeent van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Er worden korte inleidingen gehouden, die nog nader toegelicht worden met behulp van dia's. De bijeenkomst in Goes begint 's avonds om half acht. peling heeft volgns PZEM- functionarissen zeker bijgedragen tot een snelle voorbereiding van de plan nen. Type Als belangriuk pro-argument kon het energiebedrijf trouwens een milieu vriendelijke, ruimtebesprarende factor in de strijd werpen in de vorm van dat type mast, waaraan de draden worden bevestigd. Het gaat om een door Elec tron Breda ontworpen buizenmast, die veel lichter is dan de geijkte masten, waarvan nog een vierkante meter nodig is om 'm in de grond te zetten en waar van er bovendien heel wat minder nodig zijn dan normaal (1 per 500 meter in plaats van per 330 meter). Die oplossing is algemeen erkend als 'iets duurder, maar veel beter'. De noodkoppeling vergt van de PZEM trouwens een investering van 8,8 mil joen gulden. In dat bedrag zijn ook aanpassingswerken aan de stations in Westdorpe, Oostburg en Maldegem be grepen. De Belgen dragen niets bij in de kosten omdat de verbinding een zuiver Nederlands belang is. De draden tussen Waterlandkerje en Maldegem zullen ooverigens continu onder spanning staan. Als er iets misgaat met de kabels in de Westerschelde kan men in een half uur tot drie kwartier overschakelen op het EBES-net. Ir. Sisouw de Zilwa: „Ik zal pas rustig slapen als die verbinding helemaal intact is". Christelijke Bond Plattelandsvrouwen houdt contactdag in Aardenburg AARDENBURG - De christelijke platr telandsvrouwenbond in Zeeland houdt dinsdag 11 mei de contactdag in de Ontmoetingskerk te Aareenburg. Deze contactdag begint om tien uur. Op de agendastaan onder andere het afscheid van mevrouw Van Soarrentak- Aamoutse, een declamatie door me vrouw Lako-van der Slikke en een inlei ding van mevrouw Eberlee-Godlieb uit Rotterdam over 'Christelijke feesten zijn joodse feesten'. OFFICIER: „DE HAREN RIJZEN JE TE BERGE..." MIDDELBURG - Politierechter mr. P. van Empel in Middelburg heeft don derdagmorgen een uiterst gewelddadig optreden van twee jongelui uit Hans- weert, de 19-jarige C. R. M. en de 20- jarige W. M., conform de eis bestraft met drie weken onvoorwaardelijk. De jongelui tuigden op 30 november vorig jaar drie Noorse zeelui af op een wijze die-zo formuleerde de officier van jus titie mr. Th. Lebret - „je de haren te berge doen rijzen". De moeilijkheden ontstonden in een café te Hansweert. waarde Hansweertse jongelui zich in hoge mate ergerden aan het luidruchtig gedrag van drie Engels sprekende gasten die later Noren bleken te zijn. De ruzie kreeg buiten een vervolg in de omgeving van het sluizenplateau. Twee van de drie Noren werden neerges lagen en. liggend op de grond verder af getuigd. Beiden moesten ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Een van hen had een gebroken arm en een hersenschudding opgelopen De po litierechter beschikte over verschil lende getuigenverklaringen waaruit hij hei optreden van de Hansweertse jonge lui kon reconstrueren, ook al beweerde M dat ze de Noren niet achterna waren gegaan. Op de vraag van de politierechter waarom ze hun weerloos op de grond liggende slachtoffers nog hadden ge schopt. antwoordde M Ik was wel door krijgen per lid ƒ1000 per jaar uit provinciekas MIDDELBURG - De fracties in de Zeeuwse staten krijgen met terugu er kende kraeht tot 1 januari 1976 een ver goeding van 1000.- per lid per jaar als jaarlijkse tegemoetkoming voor de door hen verrichte werkzaamheden Gs hebben de staten hierover een voorstel toegezonden, dat in de vergadering van 21 mei aan de orde komt. van 1000.- per lid per jaar ls dat de hui dige vergoeding niet Inanger toereikend word t geacht. De huidige vergoeding uit de provinciale kas bestaat uit 600.- voor de eerste fractie.een toelichting delen gs mee dat ook een bijdrage van 1000.- per lid per jaarzijn beperkingen kent: zelfs de grotere fracties zoals PvdA en CDA zullen voor de toelage beslist geen wetenschappelijk medewerkeraan te trekken. Hooguit zou een kracht zijn aan te trek ken die de individuele statenleden helpt bij bijvoorbeeld het uitzoeken van een bepaald probleem, het verrichten van literatuurstudies, het waarnemen van het fractiesecretariaat, administratieve werkzaamheden enzovoorts. Een consequenter beleid nodig voor de stimulerings gebieden Zeeland DEN HAAG - De vaste commissie voor economische zaken in de Tweede Kamer meent, dat een consequenter beleid gevoerd moet worden voor stimuleringsgebieden in onder meer Zeeland en Noord-Brabant. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de commissie, dat is opgesteld ter voor bereiding van het beleidsdebat over economische zaken in de Eerste Ka mer. het dolle heen" De officier conclu deerde dat er geen enkele aanleiding was. omdat de Noren de Hansweertse jongelui met persoonlijk hadden lastig gevallen ..En als je geen dronken Noren wil zien. moetje niet naar zon bar gaan. maar thuis voor de buis blijven zitten", wierp hij de verdachten toe De politierechter behandelde deze mor gen ook nog enkele minder ernstige vormen van mishandeling Zo had D. J. H. uit Goes bij een uit de hand gelopen burenruzie zijn buurvrouw bij de keel gepakt en een ferme klap in het gezich toegediend, een klap die in de strafmaat van de politierechter, conform de eis 100,- waard was. F. A. H. had in Hans- weert uit ergernis over voortdurend lawaai-overlastzijn buurman, toen deze onder zijn auo lag te knutselen, enkele schoppen en slagen toegediend. Vonnis: 150.-. M isbruik Mevrouw A. M. v. H.-P. uit Goes moest zich verantwoorden voor misbruik van de algemene bijstandswet. Zij deed dit schuldbewust. Mevrouw v H. had bij de sociale dienst in Goes op een aanvraag formulier voor bijstand ten onrechte de indruk gewekt dat zij van haar man was gescheiden en zonder inkomen zat, ter wijl ze gewoon samenwoonden en een WAO-uitkering genoten. Daardoor beurde zij in totaal 8000 - ten onrech te. De politierechter veroordeelde haar tot een maand voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde dat zij in de proeftijd van drie jaar voldoet aan een met de gemeente te treffen terugbeta- GOKS - Vooral de laatste jaren neemt bet aantal beoefenaars van volksdansen in Zeeland enorm toe. Zeeland telt op dit moment zeker tien volksdansgroepen, die zijn aan gesloten bij de landelijke Nevo. Ge rard van Damme (27) leider van de Goese volksdansgroep 'Vodago' constateert: ..Er is enorm veel be langstelling. maar dat heeft ook zijn nadelen. Eigenlijk zouden de offi ciële groepen de koppen eens bij el- kaar moeten stekken, want de beun hazerij neemt hand over hand toe. Er worden overal marar groepjes en clubjes opgericht en die maken de goede naam van het volksdansen in Zeeland een beetje kapot". Gerard van Damme zit tot over azijn oren in hetvolksdansen. Hij heeft zes jaar geleden aan de wieg gestaan van 'Vodago' en driejaar geleden was hij nauw betrokken bij de oprichting van de Hansweertse volksdansgroep Scaldis in Hansweert. Jarenlang heeflVan Damme van oostnaarwest en van noord enaarzuid door de pro vincie geraced om het volksdansen te verbreiden. ..En ik volgde daarnaast ook nog al lerlei cursussen Op een bepaald momentheh ik moeten kiezen: of m'n eigen groepen of die cursussen, waarvoor ik ieder weekend weg moest Toen heb ik voor die groepen gekozen, want daarmee ben ik zo langzamerhand vergroed". vertelt Van Damme. Zo af en toe (maar toch nog met grote regelmaat) volgt de leider van Vodago nog wel cursussen, „om helemaal op de hoogte te blijven van de ontwikkelen". Maar de laatste tijd ergert Van Damme zich aan allerlei ontwikke lingen in de Zeeuwse volksdanswe- reld, „De clubjesen groepjes schieten als paddestoelen uit de grond en ik vind dat daar iets aan gedaan moet lingsregeling. De officier had daarbij nog 400.- boete geëist Stomdronken C. J. V. uit Kwadendamme stond te recht wegens het veroorzaken van een ernstig ongeval op 28 november bij 's Gravenpolder, waarbij hij onder in vloed achter het stuur zou hebben geze ten, hetgeen verdachte overigens ont kende. Door de zorg voor de gewonden w as de politie niet toegekomen aan het tijdig afnemen van de gebruikelijke al coholproeven. De politierechter be schikte wel over getuigenverklaringen waaruit 's mans rijwijze als zeer be denkelijk naar voren kwam en waarin deze na de botsing als 'stomdronken' werd gekwalificeerd. V. botste met zijn auto op de 's- Gravenpolderseweg frontaal tegen een tegemoetkomende auto, doordat hij links zou hebben gereden. V. zelf weet dit aan de harde windkracht De be stuurder en een medepassagiere in de andere auto raakten vrij ernstig ge wond. Raadsman mr. P. P. Lap vroeg vrijspraak voor rijden onder invloed, waarbij hij ook nog wees op bijzondere omstandigheden van V. als suikerpa tiënt. Conform de eis legde de politie rechter echter drie weken onvoorwaar delijk op en een jaar rij-ontzegaing. Carambole Met een promillage van 1,35 in het bloed reed L. op 16 november in Goes tegen een geparkeerde auto. waardoor in een carambole-effect nog een aantal auto's sneuvelden. Dit draaide voor L. worden Want er zijn wel groepjes van enthousaiste mensen, die willen gaan volksdansen, maar het ont breekt In Zeeland gewoon aan dege lijke lesgevers. Hoe gaat het in veel gevallen? Een paar dames hebben een cursusje gevolgd of misschien zelfs dat nog niet eens en die willen dan direct een groep oprichten in hun dorp. Leuk. denk je dan. als je dat hoort Maar het ligt wel even an ders Want zo n dame kent niet meer dan drie of vier dansen. Op den duur valtzo'n groep uitelkaar. „Is dat nou volksdansen?" zeggen de mensen dan teleurgesteld. En zo gaat de goede naam eraan", legt Gerard van Damme uit. Voorbeelden Hij heeft voorbeelden genoeg. „Gym leraren geven volksdansles; een on derwijzer heeft gehoord dat ze op een andereschoolaan volksdansen doen. ..Goh", denkt-ie. „dat ga ik ook eens doen". En van een andere onderwij zer leent hij een boek en een plaat en dan maar volksdansen. Maar dat is geen volksdansen weetje, datisin de meeste gevallen een puinhoop. Want er komt wel iets meer voor kijken voor je echt volksdansles kunt geven Och. ik kan nog wel een voorbeeld geven: in de Zak van Zuid-Beveland was er een groep, die al twee tot drie jaar onder leiding van een juffrouw bezig was. Ze kenden, geloof ik. drie dansjes en op een bepaald moment klopten ze bij ons aan. Die juffrouw was er maar mee gestopt. Ja kijk. als het zo moet..". En om al die 'wantoestanden' voor goed in de kop te drukken, vindt Ge rard van Damme dat de offièle Zeeuwse volksdansgroepen om de tafel moeten gaan zitten. Het moet weer zoiets worden als de vroegere regionale raad van de Nevo, waarin uit op 500.- boete en 4 maanden niet rijden. Met 2.07 promille schoot J. B. uit Brou wershaven op 22 november in Midden- Schouwen met zijn auto van een dijk in de sloot B. kreeg twee weken gevange nisstraf opgelegd en mag zes maanden niet autorijden: welzalhij in die tijd zijn beroep als kraanbestuurder mogen uit oefenen. Wegens doorrijden na het veroorzaken van een aanrijdinkje kreeg D. P. J. uit Kortgene een boete van in totaal 325,- en J. L. uit Rilland-Bath 275.-. Bij verstek werd H. J. M. uit Hansweert wegens rijden onder invloed op 13 okto ber in Reimerswaal (met 2.23 promille) veroordeeld tot twee weken onvoor waardelijk en 9 maanden rij-ontzegging, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. C. C. P. uit Yerseke, die op 23 november in Kapelle met zijn auto via het trottoir drie tuinomheiningen meenam, kreeg een week voorwaardelijk, ƒ400.- boete en 4 maanden rij-ontzegging. J. M. de V. uit 's-Heerenhoek had als duo-passagier op een door zijn meisje, niet in het bezit van een rijbewijs, bestuurde motor, een stopteken van de politie genegeerd, door het stuur te grijpen, en gas te ge ven. Dat kwam De V. bij verstek op twee weken voorwaardelijk en 350,- boete te staan. De koopman P. H. S. uit Val- kenswaard had in Kruiningen zonder vergunning gevent met horloges die bi- vendien een vals merk droegen. De niet verschenen S. kreeg daarvoor drie we ken voorwaardelijk en een boete van 625.-. Gerard van Damme: „Goede naam van het volksdansen gaat er aan. de danslelders van alle verenigingen elkaar regelmatig troffen „Die rad is eigenlijk een beetje op niks gekomen, maar we zullen elkaar weer moeten vinden. Er zijn in Zeeland een stuk of Uen echte volksdansgroepen Die moeten weer bij elkaar gebracht worden, elkaar helpen als een van de groepen een volksdagdag organi seert. kortom, veel meersamen gaan werken" Volgens Van Damme moe ten vanuit dat Zeeuwse volksdans- blok ook cursussen worden gegeven, zodat de Zeeuwse volksdanswereld over niet al te lange tijd kan beschik ken over voldoende danslelders. En als het aan Van Damme ligt. gebeurt het allemaal zo snel mogelijk „Het gaat om de hnaam van het Zeeuse volksdansen, tenslotte", aldus de leider van volksdansgroep Vodago uit Goes. Waarnemingen in uitzonderlijk koud voor jaar Als reactie op ons vorig artikel - PZC van 24 april - ontvangen wij de volgende waarnemingen. Op 20 april zag de heer S. Goud over Krabbendijke 10 blauwe reigers in linie achter elkaar in noord oostelijke richting overtrekken, een dag later vlogen er 's morgens om 7 uur drie bij elkaar over Middelburg. Deze wer den gemeld door de heer F. Hendriks. In het Schelde-Rijn-kanaal bi; Bath wer den die dag door de heer S. Goud te Krabbendijke enkele aalscholvers ge zien die zwommen in het vrij druk beva ren kanaal. Zelf zagen we boven de Middelburgse vesten op die dag voor hel eerst weer een visdiefje vliegen. Deze soort is inmiddels vrij algemeen gewor den, Op 23 april hoorde de heer J. van Leer dam te Serooskerke Wi een braamslvi- per zingen en dal is - gezien het koude, schrale weer - nog niet eens zo gek laat in het seizoen. De onbekende gier die enige dagen bij EUewoutsdijk heeft ver toefd, is uiteindelijk op de wieken ge gaan en werd op deze dag gezien boven Kapelle door de heer J. A. Berman. De zeer grote roofvogel zweefde meer dan hij vloog, in oostelijke richting. Op 24 april zagen we de eerste boeren zwaluwen - althans voor ons waren het de eerste die we dit jaar zagen - boven de Seisvest te Middelburg. Hoe zij in de ijskoude wind nog insecten konden be machtigen is ons een raadsel. Opvallend was de vele filissenzang op de bolwerken. Ook voor deze vogels is hel ongetwijfeld moeilijk om aamde no dige kost te komen. En dat zelfde geldt ook voor o.a. merels en zanglijsters waarvan er al heel wat jongen hebben: een beetje bijvoeren rnet brood, fruit en ongekookte havermout of gemengd zaadvoer kan geen kwaad. Ze hebben het hard nodig in deze barre 'lente'- dagen. De eerste zivartkopjes hoorden we zingen op zondagochtend 25 april in het park 'Toorenvliedt' te Middelburg. Op 26 april werd een grote groep sterns gezien, jagend boven de koelwateniit- laat van de kerncentrale te Borssele. De heer J. de Ruiter te Kapelle meldde ons de volgende waarnemingen: dertig vis- diejjes. twee dwergstems en een zicarte slem. Jongstleden winter, aldus de heer De Ruiter, verbleven er dikwijls blauwe reigers, die stonden er dagelijks te vis sen. Vooral tijdens de vors! waren er behoorlijkveelaanwezig. Hij deelde ons verder mee dat hij in de buurt van 'Baarsdorp langs de drukke autoweg de laatste week één ransuil en twee kerkui len dood heeft aangetroffen. Voor alle zekerheid heeft hij de dieren opgezon den naar het Centraal Diergeneeskun dig Instituut te Doord, dal zoals bekend, de vogels gratisonderzoekt op even tueel aanwezig vergif. De heer J. A Berman te Kapelle meldt ons de eerste koekoek in zijn woon plaats. In de bossen van Oranjezonop Walcheren zag de heer J. van Leerdam een groep van ongeveer 20 kepen in prachtkleed. Dat zijn noordelijke broedvogels die nog op doortocht zijn. Tot slot nog een correctie op ons vorig artikel waarin we melding maakten dat in een normaal voorjaar de gierzwaluw terugkeerd in de periode zo tussen ko ninginnedag en 1 mei. Deze laatste da tum moet zijn vijf mei. Doch of het ook deze keer zo zal gaan? Het zal ons be nieuwen, want een dergelijke hardnek kige koudegolf maakten we in april nog niet eerder mee. Het is mogelijk dat er zeer worm weer op volgt en dan zal de aankomst en de doortrek vsan allerlei soorten vogels naar we verwachten massaal zijn. P. SCHOLLEVAER Collecte ELLEWOUTSDIJK - De collecte voor de Sakor i kinderbeschermingi heeft in Ellewoutsdijk 71.40 opgebracht. ADVERTENTIE De commissie wijst erop. dat in 1975 voor een aantal plaatsen onder meer in Zeeland en Brabant de investerings premieregeling van toepassing werd verklaard, terwijl aan diezelfde plaat- sen een paar jaar geleden premiefacili teiten werden ontnomen. Naar het oordeel van de kamercommissie is verbetering van de werkgelegenheids- structuur door stimuleringsmaatrege len een langdurig proces, dat met beëindigd mag worden voordat een fundamentele verbetering is bereikt. Seth Gaaikema met nieuw programma in Middelburg MIDDELBURG - Seth Gaaikema brengt dinsdag 11 mei zijn nieuwe pro gramma in Middelburg. De titel van het cabaretgebeuren luidt: 'Grepen uit het leven van familie Willekeur'. De muzikale begeleiding is in handen van pianist Henk van Dijk. bassist Dub de Bois, gitarist J an Blok, en slagwerker Cor van der Berg. Het optreden in de Middelburgse schouwburg begint 's avonds om acht tADVERTENTIE GOES - Donderdag is in de LTS te Goes een jeugdvakwedstrijd brood- en ban ketbakken gehouden. Deze wedstrijd, waaraan scholen uit Middelburg, Zie- rikzee. Goes, Ossendrecht en Temeu- zen meededen, telde mee voor het lan delijk kampioenschap dat in november in Wageningen zal w orden gehouden. In totaal deden 53 leerlingen van de dag en part-time opleidingen mee. Er waren vier klassen; de eerste klasse was voor de dagscholleerlingen, die enkele zachte ballen- en puntbroodjes moesten ma ken, de tweede was ook voor de dag- schoolleerlingen die enkele gevulde koeken en Goudse moppen bakten, de derde klasse was voor de part-time leer lingen die enkele Wener snijders en ap- pelcarré's moesten vervaardigen en de vierde klasse was voor de part-time leer lingen die marsepeinfiguren en een stukje gebak met kerstdecor bereidden De uitslag luidt: Winnaar klass IP L. Raas uit Lewedorp, winnar klasse IIJ. van Es uit Temeuzen winnaar klasse drie W. J. de Jonge uit Zierikzee en winnaar klasse vier A. Ma- chielsen uit Roosendaal. Bij de be kendmaking van de uitslag vertelde de directeur van de Goese LTS. de heer R. Otten, erg blij te zijn dat de mensen van de LTS, uit Goes zo goed uit de bus kwamen. „Ditsoort wedstrijden zijn van enorm belang, ze getuigen maar weer eens van een stukje vakmanschap waarvoor het nodig is dat het naar bui ten treedt. Er wordt wel eens gezegd d at het peil van de leerlingen daalt, maar als ik d an di t hier bekij k dan moet ik zeggen dat het tegendeel waar is. Ik ben er ei genlijk wel een beetje trots op dat we met opleidingen als deze jongens afleve ren die om het zo maar eens te zeggen, „pit op de kiezen" hebben. Ik hoop dat de jongens m Wageningen hetzelfde goede resultaat behalen", aldus de heer Otten. Examen Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is de heer F Duynhouwer, voorheen te Kapelle, geslaagd voor het artsexamen. JONGEL UI SLOEGEN NOREN HET ZIEKENHUIS IN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11