PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissie-Donner krijgt nieuwe Lockheed-feiten VERGAAND VOORSTEL LARDINOIS NAVARRO STELT SPANJE TELEUR Politieke reacties op het rapport over dijkverhogingen grotendeels afwijzend J de krant van zeeland Referendum pas in oktober Schoolbus onder trein OVERLEG GEVRAAGD OVER BEWEERDE KGB-SPIONAGE vandaag Na publikatie Elseviers Magazine PPD wil uit Portugese regering Ford dreigt met veto 219e jaargang no. 101 Donderdag 29 april 1976 DEN HAAG (ANP) - De commissie van drie, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft voor nader onder zoek, krijgt op korte termijn de beschikking over nieuwe Lockheed-gegevens. Het gaat hierbij om het materiaal, dat de subcommissie uit de Amerikaanse senaat voor multina tionale ondernemingen (commissie-Church) ter beschikking heeft gesteld van het Amerikaanse ministerie van buiten landse aaken. De commissie van drie onderzoekt, de betrok kenheid van prins Bernhard bij de affaire van de Lock- heed-steekpenningen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van justitie ver klaarde woensdag desgevraagd, dat het materiaal thans bij zijn ministerie is om te worden geïnventariseerd. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de gegevens echter dinsdag j.l. pas van de senaatscommissie gekregen. Volgens de woordvoerder kan de commissie van drie het materiaal, voor zover dal op haar onderzoek betrekking heeft, na de inventarisatie zonder ineer krijgen. Daar hoeft niet opnieuw mèer over onderhandeld te wor den. Het materiaal dat de commissie-Church dinsdag aan het ministerie van buitenlandse zaken heelt verstrekt heeft behalve op Nederland ook betrek king op Japan, Italië. Spanje. Griekenland en Turkije. De in Japan aan het bewind zijnde liberaal-democratische partij en vier grote oppositiepartijen hebben woensdag besloten een gemeenschappe lijke afvaardiging naar de VS te sturen om daar een onderzoek in te stellen naar de Lock-Heed-omkoopaffaire. MAN GEWOND DOOR KOGEL POLITIE TIEL (ANP) - De 21-jarige P. Duiven- dak uit Tiel is woensdagmiddag met buikwonden opgenomen in een zie kenhuis nadat hij was geraakt door een poltiekogel. De jongeman is geopereerd en buiten levensgevaar. Een woordvoerder van de politie in Tiel heeft dat woensdagavond meege deeld. Duivendak was betrokken bij een vechtpartij, waaraan nog zes andere betrokken waren. Toen de politie arri veerde keerden de vechtenden zich tegen de twee agenten. Toen de 44- jarige hoofdagent J. W. zich in het nauw gebracht voelde loste hij een waarschuwingsschot en daarna een schot dat Duivendak in de buik trof. (Van onze correspondent) MADRID - Het met spanning verwachte referendum, dat in Spaanse politieke kringen vóór 26 juni werd voorspeld, zal pas in oktober plaatsvinden. De in houd ervan zal niet, zoals sommigen hoopten, de koning of het kabinet een blanco volmacht geven om de democratie per decreet in te stellen, zonder in spraak van het parlement dat Franco achterliet. Aldus premier Arias Navarro woensdagavond in een drie kwartier durende toespraak voor het Spaanse volk. Alle Spaanse radiostations en tv-zenders zonden de toespraak uit. 'Navarro vervolgde: „Het internationale communisme zint op wraak in Spanje. De politieke oppositie vertegenwoor- haven. Ik zal niet aftreden, tenzij de digt het volk niet, maar schept verwar- koning zijn vertrouwen in mij her ring en ondermijnt de staat, terwijl de roept". arbeidersoppositie met haar stakingen Dat waren de-belangrijkste verkondi- een schandalig verraad pleegt aan het gingen van de Spaanse premier. De welvaartsstreven van het Spaanse toespraak van Navarro lijkt niet het volk. De regering zal met al haar soort redevoering dat de oppositie er- tot oktober onder handen mag nemen (en naar schatting zijn 300 van de 565 leden zelfs al tegen de voorzichtige plannen van Navarro) en die het volk dan in een referendum mag goedkeu ren - houdt het volgende in: - een tweekamerstelsel voor het par lement. waarbij alleen de tweede kamer begin 1977 direct door het volk gekozen zal worden, zonder ga ranties dat zij de werkelijke wetge vende macht niet met een ondemo cratische eerste kamer moet delen, en zonder verantwoording van de regering tegenover het parlement; - vrijheid voor partijvorming, met uit sluiting van communisten, separa tisten en terroristen, of wat daarvoor doorgaat in de dunk van de regering: - een hervorming van de vakbonden die, zonder enige concrete belofte, overgelaten wordt aan de top van Franco's bureaucratieapparaat (dat met een flinke communistische infil tratie van onderaf kampt), na 'raad pleging' van de basis. Over amnestie werd zelfs helemaal niet gesproken. BELLINZONA - Zeven kinderen en een buschauffeur zijn om het leven geko men toen een bus met schoolkinderen woensdagmorgen op een onbewaakte overweg tussen Locarno en Bellinzona in het Zwitserse kanton Ticino door een sneltrein gegrepen werd. Zes kinderen - vijf meisjes en een jongen - tussen de acht en tien jaar waren op slag dood. Een kind bezweek later aan zijn verwondingen. Twee kinderen werden zwaar gewond. DEN HAAG - (ANP) - PvdA-frac- tievoorzitter Van Thijn heeft, als voorzitter van de tweede kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdien sten zowel minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken als het hoofd van de binnenlandse vei ligheidsdienst (BVD) Kuiper ge vraagd op de kortstmogelijke ter mijn mondeling overleg te plegen met de commissie. Onderwerp van dat overleg moet ondermeer zijn de publikatie in het weekblad Else viers Magazine van vorige week over Russische KGB-spionnen in Nederland. De leden van de tweede kamerfracties van 'D-66 en PPR hebben inmiddels hoofdredacteur Hoogendijk van Elseviers Magazine schriftelijk verzocht concrete bij zonderheden te publiceren over de spionage in Nederland ten behoeve van de KGB. Onder de kop „KGB drong door in de tweede kamer", meldde het weekblad dat het „beschikt over gegevens, verstrekt door de Ameri kaanse geheime dienst. Uit die ge gevens blijkt, dat een tweede kamerlid van een progressieve par tij (niet de PvdA) als KGB-agent in Nederland opereert en meermalen KGB-bijeenkomsten in een Oosteu ropees land bijwoont". Elseviers Magazine noemde geen naam van het kamerlid, en ook niet van an dere min of meer vooraanstaande en alleen met hun functie aange duide Nederlanders, die als KGB- agent zouden opereren. Brief De dertien leden van D'66 en PPR in de tweede kamer schreven on dermeer het volgende aan hoofdre dacteur Hoogendijk van Elseviers „Wij nemen aan dat u als goed Ne derlander de lijst van Nederlan ders die werken als KGB-agent, heeft overhandigd aan de militaire inlichtingendienst en de binnen landse veiligheidsdienst. Als tweede-kamerleden behorende tot een progressieve partij (niet PvdA) die door het artikel in het weekblad onder verdenking zijn geplaatst van het begaan van een hoogst-ernstig strafbaar feit en het breken van onze ambtseed casu quo belofte, verzoeken wij u met klem de naam van het bedoelde kamerlid te publi ceren". Overleg Hoofdredacteur Hoogendijk ver klaarde woensdagavond desge vraagd, dat hij vandaag met enkele van zijn redacteuren zal overleg gen of Elsevier met verdere publika- ties over de KGB-zaak zal komen. Hij zei de brief van de fracties van D'66 en PPR nog niet te hebben ontvangen. „AFSPRAKEN IN HET PARLEMENT MOETEN NA GEKOMEN WORDEN" hongaar Hongaarse predikant mag niet naar Vlissingen. PAGINA 3 dreiging Van Kemenade dreigt in de kamer mil joenen in te trekken PAGINA 4 badpak Geen discussie in Vlissingse raad over het badpak van Michiel A. de P.uyter PAGINA 7 macaroni Zeeuwen over op macroni bij gebrek aan betaalbare aardappelen. PAGINA 13 vakantie Steeds minder Nederlanders op zomer vakantie. carter wint Jimmy Carter wint in Pennsylvania en vestigt zijn definitieve kandidatuur zo goed als zeker. PAGINA 15 uefa-beker Sport: Liverpool verslaat Club Brugge met 3-2. PAGINA 17 jeanette macntsmiaaeien ae wet en orae nana- LISSABON (AFP) - De democratische Volkspartij in Portugal (PPD) heeft besloten haar twee ministerszetels te rbeschikking te stellen van de pre mier. Partijsecretaris Carneiro zei tegen de pers dat zijn partij geen regeringscrisis •wil veroorzaken. Zij vindt het echter nodig dat het kabinet wordt aangepast aan de verkiezingsuitslag. Cameiro staatr een coalitieregering voor van PPD. socialisten en democratische en sociale centrumpartij. De communis- 'ten zouden geen deel meer van de re gering mogen uitmaken. WASHINGTON (RTR) - Het Ameri kaanse congres heeft woensdag een militaire-hulpwet goedgekeurd waarin 2230 miljoen dollar wordt ge voteerd voor Israël en 705 miljoen voor Egypte. Pesident Gerald Ford heeft laten we ten dat hij het er niet mee eens is en desnoods zijn veto zal gebruiken. VOOR 1985 VEILIGHEID GARANDEREN MIDDELBURG - In politieke kring in Zeeland is woensdag voor een groot deel afwijzend gereageerd op plannen voor dijkverhoging rond de Ooster- schelde, zoals die zijn ontvouwd in het dinsdag gepresenteerde rapport van het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhev voor de stichting 'Natuur en Mileu' Voorop stond in de verschillende commenta ren, dat de in het parlement gemaakte afspraken over de Oosterschelde moe ten worden nagekomen. Wat het rap port zelf betreft had men twijfels over de haalbaarheid van de dijkverhogin gen in 1985 - een termijn, waarbinnen voor Zeeland - zo werd gezegd- die toe kan brengen zich op de traditionele (hoewel verboden) 1 mei-betoging te beteugelen. Integendeel, men kan ver wachten dat de betogers op 30 april (voornamelijk de niet-communisten) en 1 mei (communisten en hun bond genoten) luidkeels hun ongenoegen zullen uiten over de 'Spaanse demo cratie' van premier Navarro. De democratie-van-bovenaf die Arias aanbiedt - die het huidige 'parlement' veiligheid nu wel moet worden gega randeerd. Het college van gedeputeerde staten Zeeland is van plan op korte termijn met, een verklaring te komen over de Oosterschelde-kwestie. Ter provinciale griffie liet men weten, dat de aanlei ding daartoe ligt in het geactualiseerde rapport van provinciale waterstaat over de dijkverhoging. korte tijd Mr. J. F. G. Schlingemann. dc Zeeuwse gedeputeerde, die onder meer de wa terstaatsportefeuille heeft, gaf als zijn mening dat het ingenieursbureau Dwars Heederik en Verhey maar korte tijd over een zo ingewikkeld vraag stuk heeft gedaan. „Ze hebben daarbij gebruik gemaakt van bestaande rap porten, onder andere dat van de pro vinciale waterstaat Zeeland. Het in genieursbureau komt tot de conclusie dat de verhoging van de dijken rond de Oosterschelde mogelijk is voor 1985. Maar dan moet er zich ook wel geen enkele moeilijkheid voordoen. Dan zouden de mensen geen beroep moeten doen op de wet op de ruimte lijke ordening, niet op de indijkings- wet, niet op de onteigeningswet. Maar men kan natuurlijk niet de wet opzij zetten, en daarmee de rechten van de mensen", aldus de heer Schlingemann. De gedeputeerde vervolgde: ..Boven dien vraag ik mij af of het technisch wel mogelijk is. omdat dijkverhoging in een komgebied als de Oosterschelde is. nogal problematisch is Problemen als wijziging van stromingen, uitschu ringen en dergelijke zou men eerst grondig in het waterloopkundig labo ratorium moeten bestuderen. Daarbij: als de Oosterschelde open zou blijven, zou dat een wijziging van de wet vra gen, en daar is een meerderheid in ae Kamers voor nodig. Voorzichtig gezegd (Van onze correspondent) BRUSSEL - Een van de grondslagen van het Europese gemeenschappelijke landbouwbeleid - de gelijkwaardige behandeling van de lidstaten - wordt aangetast als de landbouwministers van de negen vrijdag in Luxemburg akkoord gaan met voorstellen van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de Europese gemeenschap, om de snel stijgende kosten van het landbouwbeleid te beperken. De maatregelen die ir. Lardinois. de Europese landbouwcommissaris, voor stelt. zouden een besparing opleveren van ongeveer 200 miljoen Europese re- keneenheden (één rekeneenheid is 3,62 gulden». Besparingen worden alge meen nodig geacht omdat de kosten van de gemeenschappelijke landbouw de laatste maanden aanzienlijk zijn ge stegen als gevolg van de waardedaling duurt die wetswijziging al zeker twee jaar, als iedereen meewerkt". „Dan komen we aan de vaststelling van de tracés van de dijkverhoging, en dan treden die wetten zoals de wet op de ruimtelijke ordening, indijkingswet en onteigeninswet in werking. Er zul len voor plaatsen als Yerseke, maar ook als bijvoorbeeld Colijnsplaat nieuwe bestemmingsplannen moeten komen. Het is bekend dat de burgers daarover beroep kunnen aantekenen. Bij elkaar duurt zo'n procedure ook nog eens twee jaar". ..Ons standpunt blijft gebaseerd op het rapport van de provinciale waterstaat. Dat is ook mede basis geweest voor de commissie Klaasensz. die destijds con cludeerde dat open houden van de Oosterschelde niet juist is. Gezien alle juridische, staatsrechterlijke, en tech nische kanten van het plan van het in genieursbureau is het onmogelijk de dijkverhoging te realiseren vóór 1985. van de Italiaanse lire en het Britse pond. Opmerkelijk is nu dat de Europese commissie van Italië grotere offers vraagt dan van Groot-Brittannlë Voorgesteld wordt de Italiaanse 'groene lire' (de rekeneenheid die de EEG gebruikt om de landbouwprijzen in Italië vast te stellen i met zes pro cent te devalueren. Dat levert op jaar basis een besparing van 75 miljoen R E. op. Een devaluatie van het Bntse 'groene pond' wordt niet voorgesteld Het gaat om technische problemen die. zo wordt in Brussel gesteldop langere duur belangrijke politieke gevolgen kunnen hebben. Niet in het minst in Engeland zelf waar tegenstanders van de gemeenschappelijke markt een nieuw wapen in handen krijgen om ook in de toekomst voor Groot-Brittannië een uitzonderingsbehandeling op te ei sen. En wij blijven - gezien de veiligheid - ons houden aan het jaar 1985", aldus de gedeputeerde, die zei te hopen dat een getij-doorlatende pijlerdam in de Oosterschelde mogelijk zou blijken, „Maar in ieder geval kunnen we geen verdere onveiligheid na 1985 toestaan", zo besloot de.heer Schlingemann. Voorbarig PvdA-fractievoorzitter in de Zeeuwse staten YV. Don vond - „namens meer deren in de fractie" - dat de afspraken van 1974 moeten worden nagekomen. „Wij staan op veiligheid in 1985. Voor mij gaat de keus nog steeds tussen een doorlaatbare dam of afsluting. Wal er nu gebeurt is allemaal wat voorbarig en ik vind dat onjuist van de actie groepen. Ik wens daaraan ook niet mee te doen. In 1974 is er - bij ons onder fractiedwang - een compromis geslo ten: een studie over een waterdoor- tSlol zie pafinu 4 kolom l) Buitenlanders welkom flMinigur Lubbers beert een kort bezoek aan de Verenigde Staten gebracht onder meer om het bedrijfsleven daar nog eens te attenderen op de mogelijkheden van vestigin gen in Nederland „Voor een aantal Amerikanen heb ik ons land een paar treden hoger kunnen heipen op de lad der van de landen, waar het goed in vesteren is", zei de minister bij zijn te rugkeer Zijn departement poogt op al lerlei manieren de goede relaties met buitenlandse investeerders te bevorde ren er wordt bijvoorbeeld geadver teerd. Zo stond er deze week een wer vende annonce tn de International Herald Tribune, welk blad een speciaal nummer over Nederland uitbracht, „Wij zijn de industriéle delta van Eu ropa". meldde de advertentie. ..Neder land heeft altijd buitenlandse onder nemingen welkom geheten". .Altijd welkom: hel staat op het visi tekaartje dal Nederland via de cen trale overheid in het buitenland ach terlaat. De verklaring van minister Lubbers na zijn Amerikaanse reis wijst opnieuw duidelijk in deze richting: de investeerder uit de Verenigde Staten wordt hier met open armen ontvangen en kan op allerlei hulp rekenen. Neder land „verleent wezenlijk steun aan nieuwe industrieën in bepaalde lands delen", aldus economische zaken in de International Herald. Zou het hier ech ter om een campagne zijn gegaan ten behoeve van het een of andere pro- dukt, dan zou vermoedelijk de consu mentenbond 'eerlijkheid in de adver tenties' hebben geeist. Want het wel kom aan buitenlandse bedrijven is in de Nederlandse samenleving niet altijd even hartelijk. De afgelopen maanden is dat bijvoorbeeld in Zeeland duidelijk geworden naar aanleiding van de mo gelijke komst van Montedison in het Sloe: de overheden slaan bij het zingen van hun welkomst lied tamelijk alleen. Vakbondsbestuurders bijvoorbeeld doen er niet aan mee en hebben er de afge lopen maanden geen doekjes om ge wonden: zij willen Montedison niet en hebben weinig vriendelijke dingen over dit concern verteld. Betreft dat alleen Montedison of gaat het soms om een algemene 'anti-industrie'-houding? Zouden de vakbondsopvattingen ten aanzien van Amerikaanse investeer ders anders zijn en wordt niet ook in die gevallen gepoogd om vestiging te verhinderen? l\^en moet zich afvragen of de voor lichting van economische zaken - zoals die in de bewuste advertentie naar vo ren komt - niet eigenlijk te rooskleurig is. Vermoedelijk echter zal er aan se rieuze kandidaten wel uitputtender voorlichting worden gegeven. Er wordt in die gevallen zeker meegedeeld dat nieuwe bedrijven rekening moeten houden met een kritische, zelfs afwij zende houding van bepaalde vakbon den, dat voorts ook dient te worden ge rekend op fel verzet van bepaalde ac tiegroepen. Vermoedelijk zal er echter aan worden toegevoegd: „Trek je er maar niets van aan, zolang je precies voldoet aan de normen van de Neder landse wetgeving is er niets aan de hand". Uit alles blijkt namelijk dat het kabinet-Den Uyl zich positief opstelt tegenover buitenlandse investeerders. Een typerende zin in dit verband uit de al eerder geciteerde advertentie: „Ne derland behandelt binnenlandse en buitenlandse bedrijven precies gelijk. Wij discrimineren niet: een trotse Ne derlandse traditie". Het lijkt ons goed om dat nog eens voor binnenlands ge bruik vast te leggen: het kabinet-Den Uyl wenst de vestiging van buiten landse bedrijven in Nederland te be vorderen. En als ze voldoen aan de wettelijke voorschriften, kunnen ze bovendien rekenen op een niet geringe subsidie en hoeven ze zich geen zorgen te maken. Niet over de vakbeweging, niet over actiegroepen. Ook de minister-president werkt mee aan deze beeldvorming. In het extra-nummer van de Herald Tribune staat een interview met hem afge drukt, waarbij hem is gevraagd naar de verslechtering van de verhouding tus sen vakbonden, ondernemers en rege ring. „We hebben altijd nog het ge ringst aantal stakingsdagen van de westerse industriële wereld", zegt Den Uyl. Weliswaar erkent hij dat sommige vakbonden radicaler zijn geworden, maar tegelijkertijd vindt hij ook de ondernemers beter georganiseerd: „Beide partijen hebben hun posities verstevigd. Maar dat betekent niet dat ze niet meer met elkaar kunnen onder handelen of tot overeenstemming ko men. Mijn regering doet er alles aan om dat te bevorderen". Het lijkt er haast op alsof het harmonie-model weer hoog genoteerd staat in Neder land: we zijn kennelijk allemaal lief voor elkaar. Ons land is 'de ideale in valsweg naar de welvarende markten van West-Europa", deelt economische zaken per advertentie aan het buiten land mee. Toch aardig om af en toe eens een buitenlandse krant te,lezen: het wordt nog duidelijker hoe in Neder land de regering over economische groei denkt. De Britse regering heefr besloten 2eu Tritium isuperzwaar waterstof) te gaan maken, waardoor het land onafhanke lijk waterstofbommen en kernkoppen zal kunnen vervaardigen. radio-tv Radio- en tv-programma's. strips. PAGINA 21 bescherming Lucas Bols beschermd door statuten wijziging; beursfinancién. economie. fitotlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1