Donkere Jeanette turnen in Riga van Ravenstijn en in Moskou bij uitgeroepen tot 'miss elegance' Nederlandse turnsters in Hamburg voor zwaarste wedstrijd in loopbaan: wel of niet naar Montreal Aanbiedingen voor beat- balletgroep afgepoeierd BOONE R RIJZEN DE PAN UIT! PZCA De keuken,die u overal gezocht heeft,vindt u bij Boone. VERVANGERS KNORR GRACIEUS BEWEGINGSRITME EINDHOVENSE VEROORZAAKT LICHTE EXTASE Boone heeft alles in huis voor uw huis Kampioenschap damesvoetbal Vorige score telt ook mee AARDAPPELPRIJZEN DE PRIJS-SLAG HEEFT GOEDE GROOTHANDELSPRUS I OMDAT DE AARDAPPELEN ZO DUUR ZIJN AARDAPPELPUREE i-gnji DROOGKOKENDE GEBROKEN RIJST MACARONI DONDERDAG 29 APRIL 1976 sport 17 EINDHOVEN - De Nederlandse turnsters staan voor het belang rijkste weekeinde van dit olympi sche jaar. Voor de nog resterende zes plaatsen voor Montreal zullen zaterdag en zondag in Hamburg dertien landen strijden in een kwa lificatietoernooi: West-Du itsland, Bulgarije, de Verenigde Staten, Canada, Italië, Nederland, Noord- Korea, Groot-Brittannië, Zwitser land, Frankrijk, Noorwegen, Polen en Spanje. In totaal mogen er twaalf landen deelnemen aan het damesturnen tijdens de Olympi sche Spelen. Twee jaar geleden, bij de wereldkampioenschappen in Varna, plaatsten zich reeds: Rus land, Oost-Duitsland, Hongarije. Tsjechoslowakije, Roemenië en Ja pan. Jeanette van Ravenstijn uit Eind hoven. een van de Nederlandse top- tumsters. voorspelt dat Nederland een zware opgave wacht in Ham burg: „Amerika. Canada. West- Duitsland en vrijwel zeker ook Bul garije en Korea zijn de favorieten voor de eerste vijf plaatsen in het kwalificatietoernooi in Hamburg. Misschien voor de vijfde, maar waarschijnlijk voor de zesde plaats moeten we gewoon bikkelhard knokken met landen als Polen. Ita lië en Frankrijk. Voor landen als Noorwegen. Engeland en Zwitser land ben ik minder bang" Triest is. dat juist vlak voor deze al les beslissende olympische kwalifi catiewedstrijd tegenslagen het Ne derlandse damesteam teisteren: Ans Smulders (bij de Olympische Spelen in München de beste Wes- teuropese turnster) is verzwakt door griep, en Petra van de Brink kampt met een rugblessure Jeanette van Ravenstijn bekent: Bij onderlinge wedstrijden tijdens hei afgelopen weekeinde in Papendal was Ans Smulders nog totaal uit vorm. Ze viel zowel van de brug als van de balk. en ze had nog niet de kracht om aan de vrije oefening deel te Ongetwijfeld zal dr De Jongste, bondsarts van het KNGV. die de reis naar Hamburg meemaakt, er ai- les aan doen om Ans Smulders op geknapt te krijgen. Jeanette van Ravenstijn daarover: ..Vooral een internationaal bekende turnster als Ans krijgt van een jury vaak auto matisch al Iets hogere waarderin gen. Dat Is ln iedere jurysport zo. Wie aan de top staat, heeft al een voordeel. Daarom is het zo belang rijk dat Ans Smulders meedoet, want in Hamburg zal iedere tiende van een punt tellen Dinsdag reeds zijn de Nederlandse turnsters onder leiding van train- ster Eva Bartha naar Hamburg af gereisd om zich ter plekke nog ter dege voor te bereiden, en te wennen aan de toestellen die bij de kwalifi catiewedstrijden worden gebruikt. Jeanette van Ravenstijn tenslotu- We hebben er alles aan gedaan wat menselijk mogelijk was. We hebben alle oefeningen keer op keer afge draaid We hebben getraind zoveel we konden. Daarom ben ik niet ze nuwachtig. omdat ik weet dat het aan de voorbereidingen niet ligt" Over deze Jeanette van Ravenstijn. die met de andere Nederlandse turnsters voor een van de belang rijkste wedstrijden uit haar loop baan staat, gaat het hierbij Maande verhaal. (Door Joop van den Berg) EINDHOVEN - Als Jeanette van Ravenstijn in sierlijke, vloeiende stappen, die de illusie wekken aan de zweefsprongen van een vluchtend hert, haar aanloop neemt voor de paardsprong, de slanke armen en handen bewegend met de elegantie van een danse res, dan weet je het zeker: de ogenstrelende stijl van deze topturnster ligt dichter bij de schoonheid van het beatballet dan bij de explosieve kracht van de acrobatie! De donkere Jeanette van Ravenstijn (17) heeft dan ook op de turnvloer de myste rieuze 'uitstraling' die ook begenadigde ac trices en acteurs omgeven wanneer ze op het toneel verschijnen. Als Jeanette met haar bevallige stappen naar het toestel zweeft, is er plotseling dat zelden voorko mende fenomeen: wie er ook nog meer in de arena mag strijden, toch worden de blikken van alle toeschouwers als door een magneet naar het elegante bewegingsritme van de jeugdige Eindhovense turnster getrokken. Die nauwelijks te verwoorden uitstraling naar het publiek is vaker te bespeuren bij sommige Aziatisch ogende Oosteuropese turnsters (met als duidelijke exponent de bevallige Russische Ludmilla Toerischt- schewa). Maar die charme en gratie is slechts weinig Nederlandse turnsters van nature gegeven. Jeanette heeft er een sim pele verklaring voor, dat de natuur haar toevallig wél met die uitstraling heeft be dacht: „De meeste zwarte mensen hebben toch een veel groter gevoel voor ritme en gratie. Ik heb een Nederlandse vader, maar mijn moeder is in Oost-Indonesië, in de buurt van Bali, geboren. Van haar zal ik dat ritmegevoel en die sierlijkheid van het be wegen wel hebben meegekregen". 2Zelfs in het turnmekka, dat Rusland heet, waar de bekoorlijkheid van het ballet toch zo verweven is met het damesturnen, raakte het publiek al enkele malen begoocheld door de onweerstaanbare uitstraling van de ranke Nederlandse. Met een mengeling van trots en hilariteit wil Jeanette van Ravenstijn wel vertellen: „Twee jaar geleden werd ik bij in vitatiewedstrijden in Rusland uitgeroepen tot miss Riga. Het publiek mocht de turn sters beoordelen op hun uiterlijk, figuur, gra tie en bewegingsritme. En ik kreeg toen de titel 'Miss Elegance'. Maar ja, de officiële jury let natuurlijk niet alleen op elegantie, maar vooral op sportieve prestaties". En enkele weken geleden capituleerde de gezamenlijke Russische sportpers voor de artistieke schoonheid in de oefeningen van de gracieuze Neder landse. Want terwijl de Nederlandse damesturnploeg in Utrecht in een vriendschappelijke interland uit kwam tegen de Hongaarse meisjes, nam Jeanette opnieuw deel aan invi tatiewedstrijden in Riga en Moskou. Met pretlichtjes in de zwarte ogen weet de Eindhovense turnster nu te berichten: „In Moskou werd ik zes tiende, en dat is toch niet zo gek als je weet dat er 44 topturnsters uit heel de wereld deelnamen. Maar daar in Mos kou werd ik door de pers opnieuw uitgeroepen tot 'Miss Elegance'. Ze lieten zowel de pers als het publiek kiezen. De toeschouwers gaven iets meer de voorkeur aan de Canadese turnster Tereesa MacDonal. Het ver schil was zó klein, dat we toen beiden die titel maar kregen". Maar niet alleen rond de turnvloer ra ken de toeschouwers in een lichte ex tase door het gracieuze bewegings ritme van de exotische Jeanette van Ravenstijn. Vorig jaar nog gebeurde het dat ze voor de aardigheid meedeed aan een wedstrijd beatdansen bij een Toppop-festival in Eindhoven. Moeite loos 'swingde' ze de finale in. die op een latere datum zou worden gehouden. Maar juist op die datum stond er weer eens een keiharde training voor de Ne derlandse topturnsters op het sport centrum Papendal op het programma. Bleef zeuren En het is bekend dat Eva Bartha. de Hongaarse trainster van onze natio nale tumselectie, met ijzeren discipline regeert en niets maar dan ook hele maal niets moet hebben van frivole uitstapjes van haar pupillen. Jeanette van Ravenstijn: „Ik vroeg, ik smeekte mevrouw Bartha of ik toch alsjeblieft aan die dansfinale mocht meedoen. Natuurlijk weigerde ze eerst pertinent. En het was toch eigenlijk ook te gek, een turnster die bezig is aan de voorbe reidingen voor de Olympische Spelen te laten meedoen aan een of ander beatfestival. Maar ik bleef maar zeu ren, en tenslotte mocht het, maar dan ook nooit meer". En zo gebeurde het dat Jeanette vro lijk en uitgelaten danste op het ritme van soui-muziek, terwijl de andere Nederlandse topturnsters zich op Pa pendal eindeloos vermoeiden met radslagen, schroefsprongen, salto's, flikflakken en meer van die duize lingwekkende bezigheden, die op de lange weg naar Montreal dienen te ge schieden; week-in, week-uit. Natuur lijk: Jeanette kwam, zag, danste en won een achtdaagse reis voor twee personen naar Benidorm. „Maar", zo weet het Eindhovense talent te mel den - overigens zonder spijt - „ik moest die reis verkopen, want daar had ik geen tijd voor. Dat uitstapje naar Benidorm viel namelijk samen met invitatiewedstrijden in Berlijn, en die mocht ik natuurlijk niet laten schieten". Broek en shirt Hoewel Jeanette bij dat Toppop- festival haar lange, welgevormde be nen niet wenste te vertonen aan jury en publiek („De meeste deelneemsters dansten alleen gekleed in het boven- stukje van een bikini en een kort rokje, maar ik droeg als altijd een lange broek en een T-shirt"). werd zij toch onmiddellijk benaderd door een naar talent speurende Belgische impresario. „Die man vroeg of ik in een beatballet- groep wilde komen die voorstellingen in heel België gaf', weet Janette nog als de dag van gisteren. Maar de turnster-danseres poeierde de man onmiddellijk af. Want nadrukkelijk wenst .Tpanette van Ravenstijn verder te kijken dan de dag van morgen of overmorgen: „Hoelang zal je nu wel je brood kunnen verdie nen in een beatballetgroep? Nee. ik wil eerst de mavo afmaken en dan een op leiding krijgen aan het CIOS in Am- hem. Dat is misschien ook nog wel te combineren met topsport. Als dat lukt - die opleiding aan het CIOS afmaken - ben ik sportlerares, en dat is een be roep dat je zeker tot je vijftigste jaar kimt uitoefenen. Een balletdanseres zie ik dat nog niet doen", analyseert ze. niet zonder gevoel voor realiteit. Kritisch genoeg Jeanette van Ravenstijn. die op negen jarige leeftijd bij PSV in Eindhoven met turnen begon, pijlsnel ontdekt werd als een groot talent, en als 13- jarige reeds haar internationale debuut maakte in een landenwedstrijd tegen Polen, is inmiddels kritisch genoeg om haar bedenkingen te hebben tegen de manier waarop de topsport in Neder land bedreven moet worden. „Natuurlijk ben ik niet blind voor de enorme voordelen. Het pakken van mijn koffer is al bijna routine gewor den. want iedere keer vlieg ik weer weg naar een of ander ver land. Maar de mensen verkijken er zich vaak op. Het zijn echt geen vakantietripjes. Het is meestal in een vliegtuig stappen, in een bus stappen, in je hotel komen, en dan weer keihard trainen, daarna de wedstrijd en weer naar huis. Soms zie je maar weinig van ai die landen. De prestaties staan voorop" Twijfel gegroeid ADVERTENTIE Verbaas u over de enorme keuze in keukens en inbouw- apparatuur.Alle grote merken en ons voordelige eigen merk: VN Maar Boone heeft ook alles op het gebied van: keramiek stenen en tegels open haarden BOUWMATERIALEN KEUKENS TEGELS KORENDIJK 20, MIDDELBURG TELEFOON 0II80-I495I li? Jeanette van Ravenstijn. zoals ze in 1970 een oefening op de balk uitvoerde. MIDDELBURG - Zaterdagmiddag 8 mei wordt in 's-Heerenhoek het Zeeuws kampioenschap damesvoetbal betwist. Voor dit kampioenschap komen in aanmerking de drie groepskampioe- nen. die in een halve competitie zullen gaan uitmaken wie kampioen van Zee land wordt. Die groepskampïoenen zijn: GDVV (Goese Dames Voetbal Vereniging). Breskens en Vlissingen. De laatste werd vorig jaar kampioen. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de vereniging Patrijzen en beginnen om half twee met de wed strijd Breskens - Vlissingen. Om 14.45 uur wordt gespeeld Vlissingen - GDVV en om 16.00 uur GDVV - Breskens. De wedstrijden duren 2 x 25 minuten en worden geleid door een trio scheids rechters: L. van Eenennaam, M. Krij ger en J. Seen Maar juist door het verblijf in de Oostbloklanden is haar twijfel aan de waarde van topsport in Nederland gaan groeien. „In landen als Rusland, Oost-Duitsland, Roemenië en Honga rije is het allemaal anders. Daar heb ben de mensen zó weinig, dat topsport voor hen alles kan betekenen. Wie daar slaagt als topsporter, weet tege lijk dat zijn maatschappelijke car rière goed zit. Een topturnster wordt daar later automatisch trainster. en heeft dan maatschappelijk bereikt wat ze wilde bereiken. Bovendien, dat is me nu zo langzamerhand vaak ge noeg verteld achter het IJzeren Gor dijn, worden de topsporters daar be taald". Maar voor Nederlandse topturnsters blijft de toekomst onzeker. Jeanette van Ravenstijn: „Topsport in Neder land wordt niet betaald. Ik ben nu bijna 18 jaar. maar omdat ik zo ontzet tend veel tijd moet steken in trainen (zeker 15 tot 20 uur per week) en reizen, heb ik de mavo nog niet kunnen afma ken. Nu we ons weer voorbereiden op de Olympische Spelen, heb ik gewoon een jaar overgeslagen. Op de mavo heb ik scheikunde en biologie, twee vakken die ik nodig heb voor het CIOS straks, Nederlands. Engels, aardrijkskunde en geschiedenis. Maar met zoveel trainen kan ik het gewoon niet meer opbren gen om ook nog eens te gaan studeren. Af en toe kijk ik nog wel eens een stu dieboek ln" Montreal halen Nu nog heeft Jeanette het er allemaal wel voor over. want ook zij is bezeten van de begeerte om Montreal te halen „Maar na dit olympische jaar moet het toch anders. Ik ben niet van plan om tot mijn 25e jaar alleen maar met top sport door te gaan. dan te trouwen en alleen maar huisvrouw te worden Na de Olympische Spelen moet er een op lossing komen om topsport met mijn studie te combineren. Dat moet toch ook in Nederland mogelijk zijn", zegt een vastberaden Jeanette van Raven stijn. Maar wat er ook allemaal mag veran deren. toch is ook Jeanette ervan over tuigd dat Nederland wellicht nooit op gelijkwaardig niveau zal kunnen strij den met landen als Rusland en Oost- Duitsland. „In de meeste Oostbloklan den is de turnsport grenzeloos popu lair. maar bovendien is er een enorme natuurlijke achterstand. Daar leren de kinderen ai vanaf hun vierde, vijfde jaar op school hoe ze zich moeten be wegen. Dan worden hen de basisele menten van de turnsport al bijge bracht. Hoeveel sport krijg je hier nu wel op school? Ze zijn hier allemaal zo stijf als een hark. Dat was ik zelf trou wens ook min of meer toen ik voor het eerst op de centrale training kwam", G ewichtsheffer Maar niet alles wat er in de Oosteuro pese turnsport gebeurt vermag Jea nette in vervoering te brengen. Ook zij heeft tijdens de landenwedstrijd in Boekarest, anderhalve maand gele den, met gemengde gevoelens naar de meeste Roemeense topturnsters geke ken. De gracieuze Jeanette van Ra venstijn en Roemeense turnsters als Georgeta Gabor en Luminita Milea staan in schril contrast met elkaar. Deze Roemeense kinderen (14 jaar) mag men met recht 'mannetjesputters' noemen; een nieuw type turnsters, dat het silhouet heeft van een gew ichthef- fcr in zakformaat, opvallend breed in de schoudertjes, een bijna driehoekig bovenlijf en opvallend gespierde kui ten. 'Dwergen' noemde de Neder landse turnster Ans Smulders hen. maar ondanks hun geringe gewicht en lengte (34 kilo bij een lengte van om en nabij 1.45 meter) zijn ze wel in staat tot duizelingwekkende acrobatie op bijvoorbeeld de burg en de balk. Jeanette daarover: „Toen we in Boeka rest waren, dacht ik die Roemeense krachttumsters gaan het in Montreal helemaal maken, want hoe vaak heeft Nadia Comaneci nu al geen 10 gekre gen voor een oefening? Maar enkele weken geleden in Rusland veranderde ik toch weer van mening. Een nieuwe lichting Russische turnsters als Svet- lana Grozdova, Maria Fillatova en Na talia Chapochnikava hadden weer veel meer sierlijkheid en vrouwelijkheid in hun oefeningen. De vraag is nu hele- maal: waar valt de jury voor; voor de explosieve acrobatie van de Roe meense turnsters of voor de gratie van de andere deelneemstersverzucht de Eindhovense. Dat alles fascineert Jeanette van Ra venstijn. en daarom ook wil ze erbij zijn in Montreal. Dat blijkt ook als ze zich afvraagt: „Als we ons zaterdag en zondag bij de kwalificatiewedstrijden in Hamburg door ziekte, blessures of andere tegenslagen als team niet plaatsen voor de Olympische Spelen, zou Nederland dan toch enkele indivi duele turnsters afvaardigen9" Voorlo pig rekent en de Nederlandse Turn Bond en het Nederlands Olympisch Comité erop dat de vaderlandse da- mestumgroep zich wél zal kwalificeren Maar dat Jeanette van Ravenstijn de vraag nu al stelt, wijst er wel op hoe graag de 'Miss Elegance' van Riga en Moskou er in Montreal bij wil zijn. HAMBURG - De internationale gym nastiek federatie (FIG) blijft voor ver assingen zorgen in verband met de kwalificatie voor de olympische spe len van Montreal: woensdag kregen de ploegleiders van de landen, die zater dag en zondag in Hamburg strijden om zes plaatsen in bet olympisch lurntoernoi van Montreal de medede ling. dat de resultaten van de kwalifi catiewedstrijden van de afgelopen maanden in Hamburg voor 60 procent zullen meetellen. De overige veertig procent zal ontleend worden aan het totaal van de kwalificatiewedstrijd in Hamburg. De FIG besloot enkele weken geleden alle Olympische kwalificatiewedstrij den. die tussen 15 november 1975 en 15 april 1976 zijn gehouden, ongeldig te verklaren omdat de puntenwaarderin gen in deze wedstrijden veel te hoog waren uitgevallen. Er vielen zelfs tota len. die bij de strijd om het wereld kampioenschap in Varna (november 1974) medailles zouden hebben opgele verd. Om geen van de landen te benad- len besloot de FIG daarop een nieuw kwalificatietoernooi te houden, zowel voor de dames (1/2 mei in Hamburg) en de heren (7/8 mei in Wiesbaden), er werd bepaald dat de zes landen met de hoogste totalen zich voor Montreal plaatsen. Tijdens een bijeenkomst, die het afge lopen weekeinde in Wenen is gehou den, is de technische commissie van de FIG weer op dit besluit teruggekomen. Men heeft vastgesteld dat de punten totalen van de - vervallen - kwalifica tiewedstrijden toch voor 60 procent meetellen. AZVV tegen Terneuzen en Vogelwaarde AXEL - AZW speelt zaterdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen zondag 2e klasser Terneuzen. De wed strijd begint om zeven uur en wordt gespeeld op het terrein van AZW. Op donderdag 6 mei speelt AZW. even eens thuis, tegen Vogelwaarde. Dit duel begint om half 7. ADVERTENTIE EN VOOR pak 130 gram voor 4 personen kilo 500 gram ANCO -{5 kooktijd 5 minuten JAC.HERMANS PRIJS-SLAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 17