Hannie van Leeuwen blijft geloven in CDA met een politieke vulling NAAR EEN ONAFHANKELIJK TRANSKEI Lardinois en de bui boven Europa A ANTJES IS NOOIT GEÏSOLEERD GEWEEST' YanBuuren Bert Haanstra Generaal Grote, ouwe Boeder 'V erhaal verschil van mening in fractie is apekool' g,y-j/fnfV, - WOENSDAG 28 APRIL 1976 (Door een medewerker) lardinois weg uit Brussel. Dat bericht heeft nogal wat opschudding verwekt, vooral in boerenkring. Niet alleen vanwege het feit zelf, maar ook vanwege de argumentatie De heer Lardinois heeft zelf te kennen gegeven dat hij zich om persoonlijke en politieke overwegingen terugtrekt uit de Europese Commissie. En nu komt het: de persoonlijke motieven had hij nog wel wat opzij willen schui ven. als er geen politieke waren geweest. Het is dus duidelijk waar de schoen wringt, het gaat niet goed in Europa Er is geen vooruitgang, en ook hier bete kent stilstand achteruitgang Lardinois ziet hel blijkbaar niet zo erg meer zitten. Is daar reden voor? Wie nagaat hoe het de laatste jaren met de Europese éénwording is gelopen heeft inderdaad weinig reden tot optimisme Het is alleen verbazingwekkend hoe vindingrijk men is in het bedenken van middeltjes om toch nog iets van eenheid te bewaren. Dat heeft vooral betrekking op het Europese landbouwbeleid Met veel krammen en lijmen wordt deze kar in zo'n conditie gehouden, dat hij nog net kan blijven rijden De betekenis daarvan moet overigens niet worden gekleineerd, want vooral voor Nederland als groot-exporteur op agrarisch gebied is alles wat er aan ge meenschappelijks overblijft van het grootste belang. Er zijn momenteel een paar vraagstukken aan de orde die als donkere wolken boven het Europa van de Ne gen hangen. Xn de eerste plaats het gebrek aan eenheid op monetair gebied, waardoor het Europese markt- en prijsbeleid voor de landbouw steeds moeilijker te handhaven is In de tweede plaats is er de problematiek in de zuivelsector, waar de ontwikke ling van de produktie wat vooruit blijft lopën op de ontwikkeling van de afzet, met als gevolg dat de kosten voor het Europese landbouwfonds hoog blijven. In de derde plaats de afnemende bereidheid van verschillende lidstaten om de kos ten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid te blijven dragen. Duitsland is de grote kampioen van de bezuiniging, maar ook ons kabinet heeft in dit opzicht vorig jaar. toen minister Van der Stee op werkbezoek in Rusland was. een scheve schaats gereden. Bezuinigen in Brussel is blijkbaar gemakkelij ker dan in Bonn en Den Haag. In de vierde plaats is er het vraagstuk van de toetreding van Griekenland, wat het zuidelijk blok van de gemeenschap ongetwijfeld zal versterken en de twee versnellingen-theorie van de Belgische premier Tindemans misschien tot een noodzakelijk kwaad zal maken. Ten vijfde, ten zesde en ten zevende zijn er nog wel wat zaken aan de orde. die een echt verenigd Europa eerder verder weg schuiven, dan dichterbij halen. Allemaal bij elkaar gerekend geen erg wenkend perspectief Dat Lardinois na een periode van ongeveer tien jaar - eerst als Ne derlands minister van landbouw en daama als lid van de Europese Commissie ais trekpaard te hebben gefungeerd van het gemeenschappelijk landbouwbeleid - de mogelijkheid van een andere functie serieus gaat overwegen en ten slotte aangrijpt is zo'n wonder niet. Jammer is het overigens wel. Erg jammer, want Europa heeft meer dan ooit behoefte aan een dagelijks bestuur, en dat is de Europese Commissie, dat bestaat uit mensen met visie, overtuigingskracht en uithoudingsvermogen. Lardinois is er zo een. De Rabobanken zijn daar overigens goed mee uit. Dat is de andere kant van de zaak. Wie Lardinois zal gaan opvolgen als lid van de Commissie is nog niet bekend. Er worden wel namen genoemd: Boersma, Vredeling, Brinkhorst, maar dat zijn speculaties. Er bestaan afspraken in Beneluxverband over de politieke kleur, de vraag is voorts op welke portefeuille men mikt en of de beste kandidaten daar voor ook beschikbaar zijn. De tijd zal het leren. Nederland met z'n geweldige agrarische exportbelangen zou niet slecht af zijn als het opnieuw een landbouw commissaris zou kunnen leveren. HANNIE VAN LEEUWEN (Door Piet Peperkamp) tt XilLVERSUM - Hannie van Leeuwen, vice-voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de ARP en al vele jaren steun en toeverlaat van fractieleider Aantjes, blijft geloven in Wim Aantjes en óók in een CDA met - wat zij noemt - een politiek duidelijke vulling. „Dat verhaal over verschil van mening in onze kamerfractie, dat sommigen vóór en anderen tégen de brief van prof. Goudzwaard zijn, is volstrekt apekool", vertelde zij deze week in een vraaggesprek. In de brief had prof. Goudzwaard, ook een vooraanstaand ARP'er en daarnaast hoofdarchitect van het nieuwe CDA-verkiezingsprogramma, verklaard, dat hij het CDA niet meer ziet zitten, als de drie partijen. ARP, CHU en KVP. door zouden hollen in de richting van politieke vaagheid en niet voor de verkiezingen duidelijke politieke stellingen zouden betrek ken. Mevrouw Van Leeuwen kraakt ook alle commentaren, waarin werd ge zegd, dat Aantjes nadat hij zijn be zorgdheid had uitgesproken over de ontwikkeling van het CDA. door de partijraad van de ARP min of meer in de hoek werd gezet, toen deze partij raad zich uitsprak vóór de totstand koming van de ene CDA- kandidatenlijst voor de verkiezingen van volgend jaar. „Aantjes is nooit geïsoleerd geweest. Hij heeft een voortreffelijke rede gehouden, waarin hij voor de partijraad verantwoording heeft afgelegd van het politieke be leid zoals dat door de fractie onder zijn leiding is gevoerd Er zijn géén stromingen in de ARP. Er is één hoofdstroom, die zegt dat er een goed CDA moet komen. De partijraad heeft zich daarover ook in overweldi gende meerderheid uitgespro ken" De ARP-partïjraad heeft z'n in stemming met de ene CDA-lijst ver bonden met enkele politieke voor waarden. Deze zullen Aantjes mis schien veel meer aanspreken dan po litici in andere CDA-partijen. Gaat de ARP ook akkoord met de CDA-lijst. als niet aan de voorwaarden wordt voldaan? Hannie van Leeuwen: „Ik vind dat je moet geloven in een zaak. wil je kunnen slagen. Ik geloof in de echt heid van onze voorwaarden en ik ge loof ook in de echtheid van onze CDA-partners, waarmee wij nu al zo veel jaren aan het praten zijn. Ik ge loof. dat we elkaar serieus zullen ne men. Dus bij mij is het gewoonweg niet in de picture om te gaan twijfe len aan wie van onze partners ook Ik blijf geloven dat we met elkaar een oplossing vinden om te komen tot een CDA met een heel duidelijk poli tiek karakter, zoals prof Goud zwaard heeft bedoeld. Zelf heb ik ook nooit gezegd, dat. het CDA er niet moet komen. Ik heb alleen gezegd: het CDA kan er zo niet komen". Wat gaat er nu eerst gebeuren? „De kiesverenigingen van de ARP overal in het land moeten nu beslis sen over de toekomst van het CDA en de toekomst van de ARP. In die dis cussie zal ik me niet mengen. Op al mijn spreekbeurten zal ik wel heel duidelijk laten uitkomen hoe ik me het CDA inhoudelijk voorstel. Het ligt aan de „vulling", dus aan het po litieke programma, hoe de evangeli sche grondslag van het CDA in het concrete beleid kan functioneren. Welk verhaal je in de bijbel ook neemt, het gaat altijd over de zwak ken, de ontrechten en de mensen in moeilijkheden. Het CDA moet her kenbaar zijn in de wijze, waarop het de overheid laat opkomen als schild voor de zwakken". Tot het inhoudelijke van het CDA behoort volgens Hannie van Leeuwen ook het verzoenen van tegenstellingen in de samenleving. ..Vandaar ook dat we altijd hart stochtelijk het voeren van goed over leg hebben verdedigd. Niet alleen in het bedrijfsleven, maar overal. Sa men je verantwoordelijk voelen. Ik vind het ook een heel belangrijke zaak. dat je de pijn van het iets te rugdraaien van onze welvaart niet extra afschuift in de richting van mensen, die het al minder goed heb ben. Daarbij denk ik ook aan de arme bevolking in de derde wereld". Veel Nederlanders achten de kans. dat er toch straks een CDA-lijst zal komen heel gering. Is de tijd. gezien het tot nu toé gevolgde tempo, niet erg kort? „Prof. Goudzwaard heeft zijn brief geschreven - en zo moet men hem ook nemen - vanuit een grote be zorgdheid over het slagen van het CDA. Hij heeft gezegd mensen, er moet daar en daar politieke inhoud aan worden gegeven. Zowel Aantjes als De Boer (ARP-voorzitter) hebben gezegd: neem ons ernstig in ons po gen er een goed CDA van te maken- De drie partijen kunnen tot elkaar komen, als ze bereid zijn te gaan pra ten over die vulling van het CDA én die vulling is niet anders dan de poli tieke voorwaarden die de partijraad van de ARP heeft gesteld". Hoe ziet u de kansen voor een tweede kabinetrDen Uyl? - Hoe ziet u de kansen voor een tweede kabinet-Den Uyl? Als het CDA nu niet zou lukken, kan er dan een coalitie komen van de progres sieven met bijvoorbeeld de ARP en de groep Glastra van Loon-De Zeeuw? „Deze vraag gaat uit van het niet slagen van het CDA en kan ik dus niet beantwoorden. Ik ga voorlopig nog steeds uit van het slagen van een goed CDA. Aan de politieke rede van Aantjes op de partijraad doe ik geen tittel of jota af. Ik vind dus wel dat het nodig is dat de samenwerking met de PvdA in dit volgend kabinet-Den Uyl wordt voortgezet Het CDA moet zich politiek zo duide lijk profileren, dat uit het programma en uit de manier, waarmee met dit programma in de verkiezingstijd wordt gewerkt, vanzelf blijkt waar het CDA staat. Ik zou het ook uitge sproken willen horen, waar het CDA politiek stelling heeft gekozen. Een negatief punt ten aanzien van het huidige kabinet is voor mij de voort durende onevenredige bezuiniging op defensie". „De WD heeft in de oppositie ze ker geen glansrol gespeeld. Om een actuele zaak te noemen: de hele wij ze. waarop ze uitgepakt hebben in de NederhorsLaffaire. was beneden ni veau. In het hele beleid van de WD mis ik steeds meer de zorg voor de zwakken in onze samenleving. Een coalitie met de WD? Ook Andries- sen van de KVP heeft het duidelijk gezegd, als de VVD op de tegenwoor dige toer doorgaat - een verandering is daar niet in zicht - kan dat niet. Het is gewoon geen bijdrage aan wat nodig is in Nederland", - Binnenkort komt het kabinet met een bezuinigingsplan bij de Kamer. Moeten de sociale uitkeringen wor den teruggedraaid of moet loonstij ging worden tegengegaan? „Nou. iedereen studeert op het ogenblik. PvdA heeft zich als fractie hierover ook nog niet uitgesproken. Als u mij vraagt: Heeft de ARP een standpunt, dan zeg ik. dat wij zeer zorgvuldig zullen kijken of van een eventuele ombuigingsoperatie de zwakken niet sterker de dupe zullen worden. Ik ben wel bereid om ook in de sociale uitkeringen te snijden, maar daarbij gaat het om de wijze waarop je dat doet. Ik hecht veel waarde aan controle en uiterste doelmatigheid binnen de sociale ver zekeringen. Ik meen dat daarvan nu nog niet over de gehele linie sprake is. Ik denk bijvoorbeeld aan het ter rein van de gezondheidszorg. Ik riiaak daar zelf nogal wat van mee. Daar spelen veel te veel kleine eigen belangetjesmee. terwijl men niet be reid is om met elkaar terwille van het algemeen belang te komen tot een doelmatige planning". „Ik ben nog niet toe aan de beant woording van de vraag of de sociale uitkeringen losgekoppeld moeten worden van het minimumloon. Daar zou ik pas aan toe zijn. als is aange toond dat alle andere mogelijkheden tot bezuiniging ontoereikend zijn. Een van de uitgangspunten van de sociale verzekeringen is altijd ge weest. dat wij samen uit solidariteit ons verantwoordelijk voelen voor de mensen, die buiten hun schuld in zo danige omstandigheid verkeren, dat zij niet in staat zijn voor hun eigen inkomen te zorgen. In deze hele zaak botst het op een gegeven moment. Je moet ook oppassen met het snijden in lonen. De positie van minimumlo nen moet je net zo goed in het oog houden als die van werkelijk zieken, invaliden en bejaarden Als meneer Groenevelt van de Industriebond NW zegt. dat er bepaalde mensen zijn onder zijn leden die bij de bezuin iging moeten worden ontzien, dan kan ik het daar mee eens zijn. Alleen, dat zegt hij niet". Ee, Jen rechtvaardige verdeling van de lasten is een uiterst moeilijke zaak. verduidelijkt Hannie van Leeuwen. „Zo wordt thans gepleit voor de totstandkoming van een al gemene wet gezondheidsverzekering. Iedereen, die daar maar iets. verstand van heeft, ziet niet hoe je dat finan cieel op rechtvaardige wijze kan doen. Dus zonder bepaalde groepen sterk over te belasten. De vraag is voor mij of je op dit ogenblik, als je .voor zo'n ombuigingsoperatie staat in de sociale verzekeringen, ook moet beginnen aan een nieuwe volksverze kering. Er is gezegd dat de algemene wet gezondheidsverzekering niet kos tenverhogend zal werken Dat is een onbewezen stelling. Ik kan daar een deskundig tegenverhaal over hou den". - Het bezuinigingsplan is door het kabinet voor de volgende maand aangekondigd. Hoe pakt de Kamer zoiets aan0 „Het ontbreekt de Kamer aan een apparaat om al die berekeningen uit te voeren. Als men tegen mij zou zeg gen. mevrouw Van Leeuwen, gaat u er met een staf van tien mensen een .Lu Den Haag is op 82-jarige leeftijd Henk van Buuren overle den. U denkt hem misschien niet te kennen, maar u kent hem hoogstwaarschijnlijk wel. Hij was een van de dirigenten in Bert Haanstra's film Fanfare. Een to neelspeler dus. die in november 1958 een dubbel Jubileum vierde, namelijk 40 Jaar aan het toneel en 25 jaar aan de Koninklijke Schouwburg in Den Haag Maar voor mijn gevoel was hij toch vooral een man die een halve eeuw te vroeg geboren werd. om dat hij anders, in plaats van een gewaardeerd maar onopvallend acteur die in de beroemde stuk ken altijd een der bijrollen vervul de. een van onze belangrijkste tv- acteurs was geworden. Daar ben ik heilig van overtuigd. De enkele keren dat ik hem zag spelen, in een tv-stuk of In een film, trof hij me steeds als een man die over het fluïdum be schikte dat iemand voor 100 pro cent geschikt maakt voor het loe rende oog van de camera, zonder dat het hem tegelijkertijd bevor dert tot een groot toneelspeler die rechtstreeks vanaf het podium een zaal bespeelt. Ik bedoel dit: Peter Falk, die Columbo speelt, is een acteur die de televisie even gegoten zit als zijn regenjasje, maar dat maakt hem zeker niet even geschikt om op het toneel Hamlet. Guilden- stem of zelfs maar de doodgraver te spelen Henk van Buuren was geen Sir Laurence Olivier, hij was een potentiële Peter Falk. alleen werd hij 50 jaar te vroeg geboren om dat te kunnen bewijzen. Hel Let voorgaande stukje heb ik even per telefoon aan Bert Haan stra voorgelezen, in de hoop dat hij het met me eens zou zijn en er zijn eigen visie aan zou willen toe voegen. Toen ik halverwege las: een van onze belangrijkste tv- acteurs was geworden", zei hij: „Daar ben ik voor 100 procent van overtuigd". En nadat ik het tot het eind toe had gelezen, zei hij: „Ik ben het er totaal mee eens. Mijn zoon Remco had voor een filmpje dat hij voor CRM maakt een zeer oud acteur nodig, en ik zei toen tegen hem dat hij moest vragen of Henk van Buuren daar nog toe bereid en in staat was. En twee dagen later kwam het be richt dat hij was overleden!". „Van Buuren had dat geloof waardige naturel dat maar een aantal mensen heeft. En het was ook net of hij daar helemaal geen moeite mee had. Dat is misschien ook een vereiste. Hij was ook een enorm leuke vent in een groep, maar hij was niet iemand die aan de weg timmerde, anders had men in die 20 jaar na Fanfare toch wel •vaker gebruik van hem gemaakt, want hij was een geweldig bruik bare man. Een echte Hagenaar, dat kon je ook nog wel horen in zijn dialogen: hij had het accent van een Hagenaar. En mooie trouwe ogen. met iets heel schranders erachter". Aldus Bert Haanstra. Valérie André. arts en helikop- terpilote. is als eerste vrouw in Frankrijk tot generaal benoemd. Ik zou het misschien nóg mooier hebben gevonden als voor het eerst een generaal tot vrouw was benoemd, maar dit vind ik toch ook al heel mooi. Op een perscon ferentie vroeg een journalist hoe hij haar nu moest aanspreken. Haar antwoord was kort en krach tig. meldde het persbericht. Ze zei (aanstrepen wat u denkt dat haar korte en krachtige antwoord was): 1. Valérie!: 2. Ma chérie!: 3. Ma dame le géneral! (tip voor degenen die naar het juiste antwoord zoe ken: het is altijd datgene wat je verwacht). F*rits van Echten uit Assen schrijft mij, dat mr. Van Oldebeek. officier van justitie in Assen en bekend van de treinkapers, jaren geleden als klerkje bij zo'n Rijksinkoopbureau grote bruine archiefdozen had besteld, en toen de orderbon terugkreeg met de aanmerking dat de opgaaf verkeerd was. die moest zijn: „Archiefdozen, grote, bruine", waarop hij onder de orderbon te rugschreef: „Jullie zijn hoeren, grote, ouwe". halfjaar op zitten, dan wil ik best een plan maken. De ambtelijke commis sie Lamers werkt zo. Die kan laatjes opentrekken. Dat wacht ik gewoon af. Als de kamerleden die nota krij gen. dan hebben wij genoeg deskun digheid om dat aan te kunnen. Dan gaat het erom te beoordelen wat de commissie aandraagt". Onderwijs - Ziet u een aantasting van de vrijheid van onderwijs in het voorstel van het kabinet om een artikel in de grondwet te wijzigen? Van de zijde van de KVP en de CHU zijn protesten gekomen. „Ik onderschrijf de opmerking van Aantjes, dat het om de vraag gaat of de minister van onderwijs wel of niet meer macht krijgt dan hij nu heeft. Meer of minder macht dan nu is niet gewenst en dat zal de toetssteen zijn.' De stelling dat de regering de onder wijsvrijheid wil aantasten lijkt ons voorbarig. We zitten met de KVP en de CHU jn een CDA- onderwijscom missie. Ik heb goede hoop. dat we daarin op dit punt toch wel tot over eenstemming komen". - Blijft het abortusvraagstuk ook als een zwaard van Damocles boven het volgende kabinet hangen? Wat vindt u van het abortuscompromis van WD en PvdA? „Dat compromisvoorstel is hele maal nog niet bij de Kamer aange komen. Dat vind ik politiek een zeer wonderlijke zaak. Het abortusont- werp van de WD was eind januari al klaar. Na twee maanden kwam als een dubbeltje uit een doosje die ope ratie van de PvdA om te komen tot een compromis met de WD. Ze doen alsof het bijna rond is. maar er is nog geen stuk te zien. Als WD en PvdA elkaar echt unaniem kunnen vinden- wat ik betwijfel -. komen ze samen aan 63 stemmen in de Kamer. Ze moeten dan altijd nog 13 stemmen uit andere partijen zien te krijgen voor een meerderheid. Ik vind wel dat die abortuskwestie in deze kabi netsperiode behandeld moet worden, maar dat zal op zijn vroegst in het na jaar aan de orde kunnen komen, ten- zij ze heel snel het ontwerp aanbie den". Oosterschelde - Moet de Oosterschelde dicht met een deltadam of moet hij open blij ven? „De meerderheid van onze fractie was vóór afsluiting. Het milieu acht ik heel belangrijk, majir de mens heeft in Gods schepping toch wel een bijzondere plaats. We Oiogen niet spelen met de veiligheid van men sen. Ik laat een kiertje open voor het geval er nieuwe ontwikkelingen zijn in Zeeland, maar ik denk niet dat dit zo is.". EU TOE EHH -tJRft - (Van onze correspondent) Johannesburg - „Er is geen twijfel aan, dat Transkei de economische en politieke kracht heeft om een nieuwe natie te wor den". Dat is de mening van de Ame rikaanse hoogleraar prof. Valentino Belfiglio. Hij is een van de vele ge leerden uit verscheidene landen, die naar de hoofdstad van Transkei, Oemtata, zijn gekomen om deel te nemen aan een vierdaags congres over de toekomst van dit Zuidafri- kaanse thuisland, dat op 26 oktober van dit jaar zelfstandig wor^t. De republiek Transkei zal op die datum een onafhankelijke en soevereine staat worden. Transkei, dat in het zuidoosten van Zuid- Afrika ligt. aan de kust van de Indische Oceaan en grenzend aan Lesotho, zal het eer ste zijn van de negen bantoestans (thuislan den) die van de regering in Pretoria onafhan kelijkheid krijgen volgens de politiek van de zgn. gescheiden ontwikkeling (de apart heid). Volgens de Westduitse dr. Klaus von der Ropp van de stichting Wetenschap en Poli tiek in Bonn zijn „de blanke Zuidafrikaners met hun politiek van apartheid op weg naar zelfmoord". Hij kreeg op het congres steun van zijn Zuidafrikaanse collega prof. G. M. E. Leistner. directeur van het Afrika Instituut in Pretoria: „Het lijkt een illusie, te geloven dat de zwarte mensen nog lang tevreden zul len zijn met een situatie waarin de blanken eenzijdig besluiten over alle volksgroepen kunnen nemen". De Engelse hoogleraar Jack Spence van de universiteit van Leicester waarschuwde er voor het pleidooi van Zuid-Afrika te geloven, datde onafhankelijkheid van Transkei gelijk staat met dekolonisatie en zelfbeschikking. „Een erkenning van Transkei zou, voor zover het de Verenigde Naties aangaat, gezien kunnen worden als een morele goedkeuring van een produkt van de apartheid". Ook de Westduitse prof. Th. Hanf van de universiteit in Freiburg huldigt de mening dat geen enkel Europees land Transkei zal moeten erkennen voordat dit door de VN ge beurt. Een tijdlang heerste, aldus Hanf, in West-Duitsland de opvatting dat men Transkei zou moeten erkennen en door in vesteringen zou moeten steunen. Na de ge beurtenissen in Angola is men daar heel an ders over gaan denken. Een heel ander geluid kwam van de kant van prof. Daniel Frei van de universiteit van Zuerich. Hij is meer dan optimistisch en ge looft in de toekomst van deze nieuwe staat, ook al blijft internationale erkenning uit. De ontwikkeling zal daardoor niet tegengehou den worden, zo meent hij. Een van de positiefste sprekers op het con gres in Oemtata was de Amerikaan Jay Par ker. Parker, zelf behorende tot het zwarte volksdeel van de Verenigde Staten, heeft in Washington onlangs de organisatie „Friends of the Transkei" opgericht. Hij is van mening dat uiteindelijk verschillende landen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid Trans kei zullen accepteren. „Transkei is geen pro dukt van de apartheid", aldus Parker, „maar een gebied dat door Engeland werd gean nexeerd en later aan de toenmalige Unie van Zuid-Afrika toegevoegd. Volgens Parker is er geen wezenlijk verschil tussen Transkei en de vroegere Britse protectoraten Botswana, Le sotho en Swaziland. Interessant was, dat de opvattingen van de Amerikaan Parker lijnrecht stonden tegen over die van de Westduitser Von der Ropp. Als een van de laatste sprekers zei Von der Ropp, die in Wesb-Duitsland als kenner van Afrika wordt beschouwd, dat de wereld de Zuidafrikaanse racistische politiek doorziet en nooit zal aanvaarden. Een oplossing van de problemen kan volgens Von der Ropp al leen gevonden worden in de schepping van een grote zwarte staat en een kleinere staat voor de blanken, kleurlingen en Aziaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4