Eerst vergunningen, dan nieuwe fabriek Hoechst pas bouw in Sloe General Electric mag op de Oosterschelde lozen VOORLOPIG VISSEN WE DOOR Burgemeester en wedden om flesje raadslid wijn Brits fregat 'Lowestoft' brengt bezoek aan Vlissingen Reactie Zevibel op Van der Stee almanak Oei! Wij zijn ingeslagen feif Sibbe tassen in echt leder voor de prijs van imitatie WOENSDAG 28 APRIL 1976 99 99 VLISSINGEN - „Voorlopig vissen we door, in afwachting van de uitkoop regeling", aldus de heer M. Siereveld tc Arnemuidcn van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel), in een reactie op de toezegging van minister Van der Stee om een bijdrage te storten in een uitkoopfonds voor schol en tong. „Hij heeft inderdaad een bijdrage toegezegd, maar hij heeft geen bedrag genoemd", merkte de heer Siere veld, die de bijeenkomst met de minister maandag zelf meemaakte, ver der op. Het uitkoopfonds gaat uit van de Stichting Nederlandse Visserij, waar alle Nederlandse vissers bij aangesloten zijn Het fonds, waarin bedrijfsleven, overheid en banken zullen moeten participeren, is bedoeld voor vissers die het door de quoteringen voor de tong en de schol niet meer zien zitten in de visserij en zich vrijwillig willen uitkopen. De heer Siereveld noemt de toezegging van minister Van der Stee „gunstig, maar ongunstig voor de vloot". De oprichting van het uitkoopfonds is een soort noodsprong: „Ik heb tegen de minister gezegd, dat ik bedroefd ben dat het op deze manier moet. Maar 9200 ton tong en 350.000 ton schol zijn te weinig voor een verdeling onder de huidige vloot. Daarom zullen er min der schepen moeten komen om de koek te verdelen". De toezegging van minister Van der Stee is voor de heer Siereveld (en de Zevibel) geen aanleiding om af te zien van deelname aan de nationale vis serijmanifestatie op 10 mei in Den Haag. De ontevreden vissers van de platvissectie van de Stichting Nederlandse Visserij willen die dag met eer demonstratieve tocht naar het Binnenhof kracht bij zetten aan hun eiser voor betere steunmaatregelen van de regering De heer Siereveld kon dins dag nog niet zeggen hoeveel Zeeuwen aan deze tocht zullen deelnemen NOG BEROEP BIJ DE KROON MOGELIJK VERGUNNING TOT 1978 MIDDELBURG - De minister van verkeer en waterstaat heeft het be drijf General Eelctri Plastics uit Be rgen op Zoom onder een aantal strikte voorwaarden toestemming verleend afvalwater te lozen op de Ooster schelde. Belangrijkste voorwaarde daarbij ïs dat de lozing uiterlijk op 1 januari 1978 beëindigd moet zijn. Binnen die termijn moet het bedrijf een andere oplossing vinden voor het lozen van zijn afvalwater. De vergun ning voor lozing op de Oosterschelde is nadrukkelijk een tijdelijke. Aanvanke lijk zou het bedrijf namelijk op de Wes- terschelde lozen. Lozing op de Westerschelde werd ech ter onmogelijk doordat het waterschap West-Brabant geen toestemming ver leende voor aansluiting op de riool- persleiding van het industrieterrein Moerdijk naar de Westerschelde (de 'smeerpijp' Waarde). Dit in verband met het hoge zoutgehalte van het af valwater. waartegen materiaal van het persstation in Bergen op Zoom niet bestand zou zijn De vergunning ligt vanaf dinsdag ge durende -30 dagen ter inzage bij de di rectie Zeeland van rijkswaterstaat in Middelburg en op het gemeentehuis in Bergen op Zoom. Op deze beide plaat sen kunnen belanghebbenden beroep aantekenen tegen het verlenen van de vergunning. Zolang de beroepstermijn loopt heeft General Electric geen toe stemming om te lozen tenzij de minis ter anders beslist. De lozingsvergunning die al in 1973 werd aangevraagd, geldt voor een nieuw bedrijfsonderdeel waar General Electric hoogwaardige plastics voor huishoudelijk en industrieel gebruik gaat fabriceren. Het lozingspunt in de Oosterschelde is in de directe omge ving van Bergen op Zoom gesitueerd Bijzonder De minister heeft General Electric de vergunning onder een aantal strikte voorwaarden verleend. „Er is reke ning gehouden met de bijzondere ei- Commissie voor aanschafvan onderwaterfilms Oosterschelde MIDDELBURG - Van de financiële commissie uit de staten mag de pro vincie een triologie van onderwater films over de Oosterschelde kopen. Men had dinsdagmiddag geen be zwaar tegen een uitgaven van ƒ30.000,inclusief twee kopieën en de aanschaf van een acht millimeter projector - voor dat doel. De heer C. Balkende (cda) vroeg zich al in hoeverre de 'umek' genoemde films unieker is dan de NOS-film over de Oosterschelde. Daar tegenover stelden de heren W. Don (pvda) en P. v d. Bosse icda): „Als zoals wordt gezegd, er sprake is van zeer fraaie films moe ten we maar een ding doen: zorgen dat ze niet voor de provincie verloren gaan". De commissie zag in verband met kwaliteitsverlies van de film ervan af om hem te laten oversnijden op een 16-mmcamera om zo een kopie ge makkelijker bruikbaar voor veel scho len te maken. Men wil het met deze uitgave gemoeide bedrag niet uit de post voorlichting halen, maar er een aparte begrotingswijzing voor opvoe ren. Akkoord ging men met een bij drage van 1450,- voor een vaartocht van de bond van motorisch gehandi capten in Zeeland. ZEEUWSE Helder Gisteren hebben wij in de kolommen van dit blad weer geboeid de kleine advertenttên doorgenomen. Er is er altijd wel één bij, die ons buiten mate intrigeert. En ja hoor - ditmaal bleef ons oog hangen bij een héle korte. 'Helderziende astroloog' stond er. En dan een telefoonnummer. Meer niet. Wat voor iemand zou dat nou we zen, denken wij dan. Een helder ziende astroloog. Iemand, die iels met sterrenkunde doet, veronderstellen wij. En met de speciale gave dat ook te doen, als het des avonds mist of zeer donker is, zodat er geen ster te zien is En natuurlijk iemand, veronderstellen ivij ook, die de Nederlandse taal niet zo helder ziel. sen die aan de kwaliteit van het water van de Oosterschelde nu en in de toe komst gesteld moeten worden", staat in de overwegingen bij de vergunning. Het afvalwater dat Geral Electric op de Oosterschelde mag lozen moet zo gedeeltelijk gezuiverd zijn. Door ge bruik van filters, spoeivijvers en be- zinkbassins wil het bedrijf bijvoorbeeld de verontreiniging met organische componenten beperken. Daarnaast wordt de schadelijke stof fenol voor 99,9 procent uit het afvalwater ge haald. Uit de vergunning blijkt dat de voor naamste verontreiniging wordt veroor zaakt door anorganische zouten, hoofdzakelijk keukenzout (natriumch- loride) en natriumcarbonaat. Daarvan wordt echter in de overwegingen ge- PPR-actiecentra West-Brabant voor dijkverhogingen Oosterschelde zegd dat die van nature in grote hoe veelheden in het water van de Ooster schelde voorkomen Tot de voorwaardeen die de minister aan General Eelxtric heeft gesteld be hoort het periodiek rapporteren van de mate van verontreiniging en de op lossing voor lozing elders. Bij over schrijding van de gestelde normen heeft de minister de bevoegdheid de vergunning onmiddellijk in te trek- DEEL 'WORLD PRESSPHOTO' INTERNEUZEN TERNEUZEN -In het stadhuis van Ter- neuzen is van 21 mei tot 13 juni de helft van de circa 300 foto's van de expositie 'World Press Photo' te zien. Het gaat om de bekroonde exemplaren (waaronder die van de Amerikaan Stan ley J Forman, die m een dramatische serie vastlegdehoeeen vrouwen een kind van een brandend balkon storten) en fo to's die bij de j urering to t de 1 aatste selec tie behoorden Aan 'World Press Photo' werd deelgeno men door550fotografen uit42 landen Ze zonden ruim 3.000 foto's in. Een negen- hoofdige jury had de taak de beste te selecteren ADVERTENTIE Frank Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken,T-shirts. Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke9 Dat staat hieronder. Noordstraat 47, Temeuzen St. Jacobsstraat 18, Vlissingen VLISSINGEN - Dinsdagmorgen rond half twaalf is het Britse fregat 'MHS Lowestoft* afgemeerd aan de Marinekade in de Vlissingse bin nenhaven. Het fregat vertrekt maandag weer uit Vlissingen. Tot die tijd worden allerlei activiteiten gehouden, waaraan de bemanning van het schip deelneemt. Er staan, zoals gemeld, voetbal-, rugby- en hockeywedstrijden op het pro gramma. Morgen, donderdag neemt het fregat deel aan de vlootschouw op de Westerschelde. Vandaag, woensdag, brengen kinde ren van het zeehospitum 'Zonne- BERGEN OP ZOOM - De actiecentra Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom van de Politieke Partij Radika- len hebben in een brief aan de tweede kamer hun voorkeur voor de verho ging van de Oosterscheldedïjken her haald en voorts gesteld, dat zij als tweede beste oplossing akkoord wil len gaan met de bouw van een storm- stuwcaissondam in de monding van de Oosterschelde. „Wat de Oosterscheldeproblematiek TIJDSTIP REALISATIE JACHTHAVEN IN GEDING zelf betreft komt ons standpunt over een met dat van de regering: het be houden van de natuurlijke waarden in overeenstemming brengen met de ge wenste veiligheid'. De actiecentra stel len. dat zij ook akkoord kunnen gaan met de bouw van een stormstuwcais- sondam als deze duurder zou zijn dan de 2,7 miljard, die als limiet was ge steld. In een opsomming van argumenten noemen de PPR-actiecentra voor een open Oosterschelde onder meer het k OI Tr-v behoud van natuur en milieu en de vis- RAADSLID MINDER sen) IMnderkamerfuncOe en oester- en ICTTLTTI n A ,u mosselcultuur). Bij afsluiting vrezen de UJr 1 liVl io 1 loUrl DA IN actiecentra een ernstige milieuveron treiniging en -verstoring. Voorts wijzen ze op de kwaliteit van de dijken, die sinds 1953 achteruit zou zijn gegaan en kans, dat de langsstroming na afslui ting van de Oosterschelde te dicht bij de kust zou kunnen komen. Als redenen om vast te houden aan de bouw van een stormstuwcaissondam, terwijl deze volgens minister Wester terp 300 miljoen gulden duurder zou zijn dan de limiet van 2.7 miljard, ge ven de actiecentra op, dat de kosten nog niet exact bekend zijn. dat de werkgelegenheid in de oestercultuur gebaat is bij een open Oosterschelde, dat civiel-technisch de stormstuwcais sondam een uniek project is, die het aanzien van de Nederlandse water bouwers m het buitenland zal verho gen en dat een dergelijke dam over een langere periode met zich brengt dan een traditionele afsluiting veld' uit Oostkapelle een bezoek aan het oorlogsschip. Gisteren, vlak na aankomst, bracht de commandant van de 'Lowestoft', commander R. M. Carpendale, een beleefdheidsbezoek aan burgemees ter drs. Th. J. Westerhout van Vlis singen. 's-Avonds was er aan boord van het Engelse fregat een cocktail-party. Op het helicopterdek van de 'Lo westoft' was een tent opgericht, waar Engelse en Nederlandse offi cieren, burgemeester Westerhout. wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage en vele anderen bijeen wa ren. Nadat de 'Lowestoft' maandag uit Vlissingen vertrekt wordt, nadat Schotland is aangedaan, naar de omstreden wateren rond IJsland gevaren. De "Lowestoft' gaat daar patrouille-diensten vervullen bij vissende Britse treilers. Vrijdag en zaterdag kunnen belang stellenden het Britse fregat bezoe ken. Dat is toegestaan van 14 tot 17 uur. Foto: Het Britse fregat 'Loioesloft' in de middensluis te Vlissingen. (ADVERTENTIE) werd de vraag gesteld of al iets bekend is over de hoogte van het liggeld, dat en die mening heeft zich bij hem ge- de watersporter zal moeten neertellen fibbe, markt 39, middelburg BURGEMEESTER KAPELLE - Burgemeester H C. van Suijlekom en het VVD-raadslid R. F. Henkemans van Kapelle zijn dinsda gavond tijdens de raadsvergadering een weddenschap aangegaan over het tijdstip waarop het eerste deel van de jachthaven in de sluizen van Wemel dinge in gebruik kan worden genomen. De inzet van de weddenschap: een]les wijn. Burgemeester Van Suijlekom meent dat nog voor het eind van dit. seizoen jachtjes in Wemeldinge kunnen afmerenhet raadslid Henkemans verwacht dat het optimisme van de burgemeester ongegrond is en dal het wel volgend seizoen wordt. Al tijdens een vorige raadsvergadering stonden de burgemeester en hel raads lid lijnrecht tegenover elkaar voor wat betreft het tijdstip van ingebruikname van het eerste deel van de jachthaven. Burgemeester Van Suijlekom meent vormd naar aanleiding van tal van be sprekingen met beslissijig bevoegde mensen van bijvoorbeeld rijkswater- voor een ligplaats. Burgemeester Van Suijlekom wilde daarover niet in de tails treden, maar wel wilde hij kwijt staat - dat nog voor het eind van dit dat het liggeld ongeveer overeenkomt seizoen de kleine honderd ligplaatsen met het liggeld dat in de jachthaven in Wemeldinge gereed zijn Raadslid va-n Breskens wordt gevraagd. Bij na- Henkemans vond - en dat zei hij ook dinsdagavond tijdens de raadsverga dering weer- dat de burgemeester zich naar buiten toe iels voorzichtiger zou moeten uitdrukken, „omdat anders misschien verkeerde venoachtingen worden gewekt". Overigens hoopte de heer Henkemans met de burgemeester dat Wemeldinge zo snel mogelijk over een jachthaven zal kunnen beschik ken. Burgemeester Van Suijlekom vertelde dinsdagavond dat het aantal ligplaat sen in de eerste fase waarschijnlijk van 85 op 91 kan worden gebracht om dat ook een deel van de buitenhaven kan worden vrijgegeven voor de aan leg van ligplaatsen. Vanuit de raad vraag in Breskens bleek dat de water sporter in de jachthaven daar 28.- tot 30,- per vierkante meter moet neer tellen. Maar dan ligt men wel in een 'zeejachthaven' en een dergelijke ha ven vereist heel wat meer voorzienin gen dan een jachthaven als die van Wemeldinge. Meisje valt van fiets: hersenschudding TERNEUZEN - Het meisje M. de N. uit Spui is dinsdagmorgen in de Vloos- wijkstraat met haar fiets ten val ge komen en lichtgewond geraakt. Ze hep een hersenschudding op. Achtjarige jongen bij oversteken aangereden MIDDELBURG - Bij het oversteken van de Nieuwe Vlissingseweg is dins dagmiddag het achtjarige zoontje M. van de familie K. uit Middelburg door een auto aangereden en ernstig ge wond geraakt. Het jongetje werd per ambulance naar het ziekenhuis in Middelburg gebracht. Bij de aanrij ding had hij beenbreuken en inwen dige verwondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde om kwart over vijf ter hoogte van de Oosterschelde- straat, waar het jongetje van de zijde van de Kanaaldijk de weg overstak. De bestuurder van de uit de richting Mid delburg komende auto, J. J. uit Vlis singen heeft nog getracht het jongetje te ontwijken. Politie houdt man met heroine aan MET NIEUW VESTIGINGSPLAN IS BEDRAG VAN f300 MILJOEN GEMOEID DIVIDEND LAGER DAN VORIG JAAR (Van één onzer redacteuren) AMSTERDAM - „Voor de chloor- alkali-elektrolyse, en de fabrieken voor daarvan afgeleide produkten is de planning zover, dat we de vereiste vergunningen gaan aanvragen. Er gaat hiervoor in Vlissingen geen spade in de grond vóór we zeker zijn over de voorwaarden en voorschriften op grond van de hinderwet, de wet luchtverontreiniging en de wet op de oppervlakte-water-verontreiniging. Pas als we de vergunningen hebben, begint Hoechst met de bouw". Dat verklaarde Dr. R. D. Schoming. plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Holland nv, dinsdag in Amsterdam. Hoechst hield daar een persconferentie over het jaarverslag 1975. In dit verslag was gesteld dat een ge ringere behoefte aan chloor van de laatste jaren heeft geleid tot uitstel van bouw van bedoelde fabneken. ..Het gaat hier om vynyl-, poly-vinyl- en chloorfabrieken, waarmee een be drag van 300 miljoen is gemoeid. Het plan is beslist niet bij Hoechst van de baan, maar onder gegeven omstandig heden willen we wel zeker zijn omtrent de voorwaarden en pas gaan bouwen als we de vergunning in handen heb ben'. aldus dr. Schorning. Mr. J P. C. Bury, lid van de Raad van Bestuur van Hoechst Holland nv. zei in zijn inleiding dat de investeringen ge tuigen van vertrouwen in een verdere succesvolle operatie, dat ook tot uiting komt in de bouw van de fabriek voor de reiniging van ruw fosfoorzuur in Vlissingen, die dit jaar gereed moet komen. Zodra deze fabriek aanloopt, zal er een grotere behoefte zijn aan een plaatselijke chlooralkalielektrolyse. „Het is van de ontwikkeling op de in ternationale markt afhankelijk op welk tijdstip produktiecapaciteit ter plaatse daartoe dient te worden geschapen", aldus de heer Bury. Hij wees in zijn inleiding nog op de 'enkele stroringen' in de produktie van fosfoor, die negatief hebben uitgewerkt op het resultaat van het eerste kwar taal 1976 „Gelukkig is het ons moge lijk geweest in de loop van maart een deel van die produktieuitval weer in te halen". De trivera-grondstoffenfabriek draait sinds de late herfst van vorig jaar op volle capaciteit. Mr. Bury vond het verheugend dat volgens gegevens van Bayer er een zeer bescheiden groei in het vezelverbruik tot 1980 te ver wachten is. Tijdens de persconferentie maakte de heer Bury bekend dat de aandeelhou ders van het Hoechslconcern over 1975 op een dividend van zeven Duitse mark op een aandeel van 50 DM kun nen rekenen, zo heeft het hoofdkan toor in Frankfurt berekend. Dat is twee mark lager dan het vorig boek jaar, „waarmee de grens van het toe laatbare is bereikt". Er vindt ditmaal geen aanvulling van reserves plaats. Sprekend over het jaar 1975 heer Bury dit met professor Sammet, voorzitter van de raad van bestuur van Hoechst Aktiengesellschaft „het jaar van vergissingen en foute prognoses", ook met vijf procent lagere omzet en met meer dan 20 procent stijging aan lonen en sociale lasten. De heer Bury stelde ook dat de produktie-bedrijven van Hoechst- Holland voor meer dan 90 procent voor de export werken, afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de wereldhandel en dus van opleving in andere landen. Wat de concurrentie positie betreft is port, die dus 90 procent in totaal he men afhankelijk van de positie die Ne derland op de buitenlandse markten inneemt. Volgens mr Bury hebben er varingen in de afgelopen maanden be vestigd dat in de wereld er zich steeds stijlere golfbewegingen voordoen van groeiende en afnemende vraag. „Hel is duidelijk dat bij een arbeids inkomensquote van 95 procent de be schikbaarheid van risicodragend ka pitaal minimaal is geworden. Indien wij nu ten behoeve van de vennogens- aanwasdeling, de VAD willen komen tot de vaststelling van het begrip 'overwinst', dan dient men met reali teitszin voor de geschetste ontwikke ling met grote zorg te werk te gaan", stelde bestuursraadslid Bury. Sprekende over het aarzelend herstel van de laatste maanden van 1975. deelde de heer Bury mee dat dit her stel zich ook in het eerste kwartaal van 1976 heeft voortgezet. Toen bedroeg de omzet 261 miljoen, dat is zeven pro cent meer dan de gemiddelde kwar taalomzet van vorig jaar. De Neder landse markt die de verkooporganisa tie van Hoechst bestrijkt vertoonde voor Hoechst in 1975 een achteruit gang van dertien procent Van de ex- gaat 56 procent naar de Duitse Bondsrepubliek. ring van het economische leven in West-Duitsland niet zichtbaar succes voller zijn geweest dan de maatregelen in eigen land". Een vraag over investe ringspolitiek beantwoordende, zei deze directeur van Hoechst Holland: „Men kijkt vanuit Duitsland wat inver- teringsmogelijkheden in Nederland be treft niet met ander ogen naar ons land, dan met dit vanuit andere landen doet. Maar men kijkt nu ook niet stra lend naar ons. We zitten ook wat dat betreft in een 'grensgebied', ook als we zien dat er naar de milieu-eisen van de overheid en de produktiekosten kriti scher wordt gekeken dan in het verle den. Maar er is in Duitsland geen standpunt van „wij investeren maar niet meer in Nederland". Dr. Schoning wees er nog op dat het altijd in de bedoeling van Hoechst heeft gelegen in Vlissingen een 'geïn tegreerde structuur' tot stand te bren gen. „Maar als wij die daar niet zou den krijgen, dan zou ik niet willen zeggen dat Vlissingen een verliesge vende operatie is geweest". „De vraag doet zich voor zei de heer Bury - „of de maatregelen ter stimule- (zie ook pagina 8) TERNEUZEN - De Terneuzense politie heeft maandagavond M. J. J. S. uit Hontenisse aangehouden. De jonge man had een kleine hoeveelheid her oïne bij zich. Kruisvereniging Walcheren-Oost heeft tekort van 190.000,- MIDDELBURG - De nieuw opgerichte Kruisvereniging Walchcrcn-OosI raamt voor dit jaar een exploitatiete kort van ruim 190.000 gulden, na af trek van een bedrag op 342.000,- ge raamde rijkssubsidie. De kruisvereniging doet ter dekking van dit tekort een beroep op He ge meenten Middelburg en Arnerauiden- het werkgebied van de nieuwe ver eniging - waarbij een verdeelsleutel wordt voorgesteld op basis van het aantal inwoners per gemeente. Dit bleek dinsdagavond tijdensdtter* ste, drukbezochte ledenvergatkdng van de kruisvereniging in 'Het Neder lands Koffiehuis', waarop onder meer de begroting voor 1976 werd behan deld. Naar voorzitter A van Vliet mee deelde is de gemeente Amemuiden reeds met deze subsidieregeling op ba sis van het nadelig tekort akkoore ge gaan. maar heeft de gemeente Middel burg nog geen toezegging gedaan „De zaak is daar nog in bespreking bij b w.". aldus de voorzitter. De heer Van Vliet memoreerde in kort de totstandkoming van de nieuwe kruisvereniging. Hierin zijn Het Groene Kruis in Amemuiden en Het Groene Kruis, Wit-Gele Kruis f" Oranje-Groene Kruis in Middelburg samengegaun. De drie kruisverenigin gen in Middelburg werkten reeds nauw samen in de 'Stichting Middelburgse Kruisraad'. Door het samengaan van de verenigin gen in Middelburg en Amemuiden wordt tijdig ingespeeld op de door de minister van volksgezondheid gewen ste vorming van zogenaamde basi seenheden voor de wijkverpleging, ge vormd door minimaal een hoofdver pleegkundige, acht wijkverpleegkuF digen en twee ziekenverzorgers. De nieuwe vereniging Walcheren-Oost omvat Middelburg. Nieuw- en Sint Joosland en Amemuiden. Het grootste deel van deze eerste B denvergadering was gewijd aan de be handeling van statuten en huishoude lijk reglement en een bestuursverkie zing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2