Terneuzen drie dagen filmstad VOORGEVOELENS Programma voor Hulst Wat er vrijdag gebeurt Zaterdag: Jeugdfilms en lezing m Zondag: Vijf films Een scene uit Rome wil opnieuw een Cesar izondag op het programma). WOENSDAG 28 APRIL 1976 TERNEUZEN is vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei en zondag 2 mei filmstad. Drie dagen lang - een uitzonderlijke zaak - draait film huis Zeeuwsch-Vlaanderen 't Kiekkot op het podium van het Zuidlandtheater eigentijdse, niet-commerciële films, zoals ze in dit gewest bepaald niet elke dag bekeken kunnen wor den. Hulst pikt een graantje mee van het gebeu ren: op zaterdag en zondag komen drie van de festivalfilms naar Den Dullaert. Wanneer het festival een succes wordt, wil 't Kiekkot het volgend jaar herhalen. Het gaat dan zelfs vier dagen duren. Terneuzen-filmstad. De PZC biedt u op deze pagina alle informatie die van belang kan zijn. Een kleine gids door de wereld van het celluloid. Er bestaan voorgevoelens, onaangename en vrolijke. Men kan zeggen: ik trek er me niets van aan. t Helpt niets, ze zijn er en ze bedriegen nooit. Gelukkige sterve lingen die er geen last van hebben, van de akelige dan Er wordt aangebeld. Hetzelfde ogenblik denk ik aan H. Het is H. niet. Wat later snerpt de bel weer hartver scheurend door het pand. Het is een schrille bel. niet vrolijk, niet vriendelijk, kil en gevoelloos. Raar dat ik dat nu opmerk. Wie mag nu wel de veroorzaker zijn van het gerinkel? Het blijkt H. te zijn die oog in oog met me staaf als ik de deur openmaak. „Wel H.. ik dacht zoéven aan je. hoe zou H het maken?" Een overbodige opmerking want ik hoef met eens te raden. H. zit in een van zijn beruchte depressies en komt - figuurlijk - bij mij uithuilen. Het leven gaat ook voor H. Niet over rozen Voor t slapen gaan dacht ik aan Z. Een vaag Een vaag fragment van een voorval waarin we eens samen be trokken raakten. Als ik de volgende ochtend de krant opsla valt mijn oog het eerst op een sterfadvertentie van Z. Die Z.. zegje dan, gisteravond dacht ik nog aan haar. Soms is er een onheilspellende stemming, men is ner veus zonder aanwijsbare redenen. Laffe hartkloppink jes. Er is enige misère in aantocht, maar welke? Alle mogelijkheden probeer ik na te gaan. Leef voorzichtig - omzichtig is misschien nog beter houd ik mezelf voor - met de mensen die vandaag je pad zullen kruisen. Berg conflictstof op tot nader order. Enig voordeel valt er jammer genoeg met de waarschuwing niet te doen. De dingen gebeuren altijd even onherroepelijk als onver wacht. Prettige voorvallen dienen zich aan door een weldadige onrust in het binnenste. Vanmorgen weer. De zon scheen al rond 10 uur, door het venster werd mijn dromend oog getroffen door open balkondeuren en vrouwen die er door naar buiten kwajnen. drommen vrouwen zelfs, grote goedheid wat kunnen er veel vrou wen in zo'n kleine actieradius! Ze sleurden met dekens en ander bedgerei, zelfs met hele bedden ging het de balkons op en een schoof met woest gebaar een solide ijzeren bedspiraal naar buiten. Geliefde dames, van waar deze drukte? Een bejaard echtpaar zeulde kisse- vittend met een gedemonteerd ledikant. Bliksemsnel onderzocht ik mijn voorgevoelens van recente datum, ik kon er geen van rampspoed ontdekken. Weer viel mijn oog op de activiteiten in de buitenlucht. Vrouwen en mannen, dieals vanuit de hemel gemaand, slaapkamers ontruimden, dat was wel duidelijk. Maar om welke reden? Zou de destructie van het huwelijk in deze buurt zo fel hebben toegeslagen dat alle echtelieden het bedgenootschap opeens ontbonden? Kijk - de be jaarde drapeert met droef gebaar een.deken over het hekwerk, 't valt ook niet mee op die leeftijd afzonderlijke slaapvertrekken. Gunst, wat zou er zijn? Greep hier opeens een landverhuizing plaats? Was er een groep mensen begeesterd door een nieuwe leer waarvoor ze volgelingen gingen werven in een vreemd land? Even wel, koffers waren er niet te zien, wel werd de plunjezak van een ex-zeeman op het balkon gesmeten. Flarden van opgewekte kreten drongen tot me door: „Nu kan het hè?" En de oude man schreeuwde in de lucht: .„.Lekker in het zonnetje!" Tezelfdertijd begonnen vogels aan te slaan en zag ik het uitbottend groen in plantsoentjes. Toen wist ik: geen gramstorige scheiding van slaapka mers, geen sektarische landverhuizers, maar gewoon: een nieuwe lente met het oude bijverschijnsel voorjaars schoonmaak. „Geniet er maar lekker van!" riep ik want ik wilde ook niet achterblijven met enthousiasme. Ik ben weggegaan en toen ik terugkwam stond er een bos gele narcissen m de knop op tafel Met de complimenten van H. Hij zat niet meer in de put. 22 uur Milestones van Robert Kramer en John Douglas. Korte inhoud: een film over een fami lie waarin de vrouwen een overheer sende rol spelen Eigenlijk laat de oudste vrouw haar gedachten gaan over kinderen en aanverwanten. De beelden die tevoorschijn komen te kenen het Amerika van de jaren ze ventig: mensen levend op de rand van nieuwe inzichten. Zondag .12 uur Dagboek van een shinju- kudief van Nagisa Oshima. Met: Tandanori Yokoo, Rie Yo- koyama, Mochi Tanabe, Tetsu Ta- kahashi e.a. Korte inhoud: Het liefdesverhaal van twee jonge mensen Ze leren elkaar kennen in eeen boekhandel, waar de jongen steelt. Boeken spelen in deze film een belangrijke rol. Wat beteke nen de vrijmoedige woorden van schrijvers voor het liefdesleven van dit tweetal? Weinig - of lievergezegd: niets. Oshima haalt er een seksuo- loog bij om uit te leggen waarom ze geen orgasme bereiken en ook Freud komt om de hoek kijken. 14 uur Rome uil opnieuw een cesar van Miclos Jansco. Met: Hiram Keiler, Fabio Gamma. Gino Lavagetto en Luigi Mon- Korte inhoud: Een groepje jonge pa triciërs strijdt onder leiding van Claudius en Octavius tegen Cesar. Wanneer Claudius zich opwerpt als de nieuwe praetor gaat alles nog best. Later maakt ook hij zich schuldig aan machtsbruik. Hij realiseert zich. dat de geschiedenis zich dreigt te herhalen en pleegt zelfmoord. Octavianus trekt Rome binnen: Ce sar blijkt hem te hebben aangewezen als zijn opvolger. 16 uur Glissemenls progresses du plaisir van Alain Robbe Grillet. Met: Anicee Alvina, Olga Georges Picot, Michel Londsdale. Jean Mar tin. Marianne Eggerickx e.a. Korte inhoud: Het thema van een onderzoek naar aanleiding van een zogenaamde moord waarbij de con clusies ons bij het uitgangspunt te rugbrengen. Een wereld gebaseerd op zuiver rituele fantasieêen. Een jonge vouw, beschuldigd van bloedige mis daad, sleept advocaten, rechters en beulen mee in een wereld van lief desdranken, giftige beten, profane ce remonieën en heilige wonden. 20 uur Alice in den SLadten van Wim Wenders. Met: Rudiger Voge len Yealla Rottlander. Elisabeth Kreuzer, Hans Hirschmuller e.a. Korte inhoud. Philipp Winter, een Duits journalist, komt onverrichter- zake terug uit Amerika Zijn plan om een reportage te schrijven over landschappen en stadsgezichten le vert slechts wat wazige Polaroidfoto's op. Op Kennedy Airport vraagt een jonge Duitse vrouw hem om haar dochtertje mee te nemen naar Europa. Ze maken een afspraak op SchiphoL De vrouw komt niet opdagen: hij houdt het meisje bij zich en reist Duitsland door, op zoek naar aan- knopingspunen. Uiteindelijk is de moeder in München. 22 uur. Jeden fur sich und Gott ge- gen alle van Werner Herzog. Met: Bruno S. Walter Ladengast, Brigitte Mira, Hans Mu&aus en Willy Smmelrogge. Korte inhoud: Bij Kaspar Hauser gaat het om het enige geval dat in de geschiedenis van de mensheid bekend is van iemand die pas ais volwassene wordt 'geboren'. Een begriploze, een spraakloze, eeen onontwikkeld mens, uit een kelder gehaald en neergezet in een Biedermeierwereld. Het bete kende het afsterven van wat bij hem spontaan menselijk was. De festivalfilms die in Hulst draaien zijn: Het land van de grote belofte van Andrej Wajda. In de naam van de vader van Marco Bellocchio en Pas si méchant que ga van Goretta. Het Land van de grote belofte is zaterdagavond 1 mei om 20 uur te zien in Den Dullaert. In de naam van de vader en Pas si méchant que ca zijn zondagavond om 20 uur in dit cultureel centrum te zien. Vrijdag .20 uur In naam van de vader, een uit '71 daterende film van Marco Bellochio. Met: Ives Benayton. Lou Castel. Renalo Scarpa, Aldo Sassi en Laura Betti. Korte inhoud: In de hoofdspelers Franco en Angelo zit een deel van Bellochio. Franco bedient zich van het toneel om te ontmaskeren en zich te wreken voor alle onrechtvaardig heden en angsten die zijn katholieke opvoeding met zich heeft meege bracht. Angelo is radikaler. Hij wil zijn pu bliek onderwerpen, hypnotiseren, er bezit van nemen. Hij wil dat het de macht overneemt en lijkt even aan de winnende hand. Dat is echter schijn. Bellochio verwijst naar de dubbel zinnige positie waarin iedere artiest verkeert. 22 uur Gina, een film van Denys Arcand. Met o.a.: Celine Lomez, Claude Blanchard, Frederique Col lin en Serge Theriault. Korte inhoud: Arcand wordt gefasci neerd door de maatschappelijke randfiguren in 't Franstalige Canada Kleine misdadigers. striptease- danseressen. bendes en café eigenaren hebben zijn warme belang stelling. 'Gina' is opgebouwd rond een stnptease-danseres uit Montreal. Ze belandt voor 'n optreden in een hotel, waar op dat moment ook een filmploeg arriveert om een docu mentaire over textielarbeiders te maken. Gina sluit zich er bij aan. Korte inhoud: Uitgangspunt voor deze film is het gelijknamige boek van Nobelprijswinnaar W. S. Rey- mont (1868-1926). waarin wordt be schreven hoe de stad Lodz in enkele tientallen jaren veranderde van een rustige provincieplaats in een indus trieel centrum en wat daarbij alle maal gebeurde en verkeerd ging. Het is het verhaal van een edelman, een Duitser en een Poolse jood. die alle waarden ondergeschikt maken aan het streven een winstgevende fabriek te bouwen. Zaterdag 11.30 uur. The spook w hu sat by the door. een film van Ivan Dixon. Met: Law rence Cook. J. A. Preston, Paula Kelly en Janet League. Korte inhoud: Een film, geschreven door een neger, opgenomen in een stad met een neger als burgemeester en handelend over de vraag of revolu tie een alternatief is voor de huidige situatie. Hoofdrolspeler is de zwarte CIA-agen Dan Freeman, die uiteinde lijk zijn kennis ten nutte maakt in eeen zwarte guerillagroep. 13.30 uur: Moeder de lynx is los, een Russische kinderfilm, die wordt ge draaid in de grote zaal. Een jachtopziener voedt een jonge lynx op. een haatliefdeverhouding met een mooie, nobele plot: dier redt mens. En zo hoort het ook! 14 uun J. Verachtert houdt in de ruimte onder het podium een lezing over het vrije filmcircuit en de Neder landse bioscoopsituatie 16 uun Dillinger is dood van Marco Ferreri. Met: Michel Piccoli. Anita Pallen- berg en Annie Girardot. Korte inhoud Glauco. industrieel, heeft het gemaakt in het leven, maar wordt desondanks meer geleefd dan dat hij het zelf doet Hij vindt een oude krant met de kop 'Dillmger is dood'. Op het hoofd van de misdadi ger stond een miljoen dollar. Glauco dagdroomt, ziet Bonnie Clyde- achtige visioenen en schiet op zijn vrouw. Dan vlucht hij en monstert aan op een schip. 20 uur: Pas si méchant que ca, een film van Claude Goretta. Met: Gerard Dcpardicu, Mariene Jobert en Dominique Labouner. Korte inhoud: Pierre werkt in het meubelfabriekje van zijn vader. Later wordt hij directeur. De zaak gaat slecht Om zijn personeel te kunnen betalen berooft hij banken met Nelly, een bondgenote, die hij vindt als hij haar postkantoortje wil beroven. Als de zaken beter gaan wordt hij toch nog gepakt. Op een liefdadigheids voorstelling. Zijn vrouw begrijpt het niet Nelly - ook in de zaal - wél. ueeta Dagboek Shinjuku Dief van de Japanner Nagisa Oshima izondag te zi Robert Kramer en John Douglas van Milestones' izaterdag te zient

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 29