PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORUITZICHTEN WERELDECONOMIE NIET BEMOEDIGEND PvdA en VVD eens over een abortus-wetsontwerp „Kamer krijgt vóór Oosterscheldedebat alle informatie over dijkverhogingen de krant van zeeland Bintje nog even fUO Dr. Zijlstra: Inflatiekwaal genezen om arbeidsplaatsen te kunnen scheppen VS 'ONVERBIDDELIJK' TEGEN REGIME-SMITH Smith: zwarte leiders in regering 55 Klaar voor onder water pagina IJ 219e jaargang no. 100 Woensdag 28 april 1976 AMSTERDAM (ANP) - Als er ten aanzien van de kwaal van de inflatie geen genezing optreedt, zal al daarom een economisch herstel, gepaard gaand met het scheppen van voldoende arbeidsplaat sen, niet mogelijk zijn. De door de inflatie geschapen wanorde laat een gezonde economische ont wikkeling niet toe, nog afgezien van de funeste repercussies op het maatschappelijk en politiek vlak. Wie dit nu nog niet wil aanvaarden is ziende blind en horende doof, aldus de president van de Nederlandsche Bank, dr. J.Zijlstra, in het jaarverslag over 1975. Dr. Zijlstra vindt de vooruitzichten voor de wereldeconomie niet bemoedi gend. Voor 1976 wordt in de geïndus trialiseerde ontwikkelde landen een in flatie van gemiddeld 7,5 pet verwacht. Wü zijn in zoverre terug in 1973, dat is terug bij de inflatiegraad aan de voor avond van de oliecrisis. De olieprijzen zijn in 1975 nauwelijks gestegen, de prijzen van andere grondstoffen liggen op een beduidend lager peil dan toen; ondanks de depressie is de inflatie ge bleven. Zij heeft zich met grote hard nekkigheid in het economische bestel genesteld. Slechts in zeer beperkt aan tal landen lijkt de inflatie dit jaar we zenlijk te zullen worden bedwongen. Zwitserland en Duitsland, misschien ook de V.S. kunnen in dit verband worden genoemd. Nederland behoort, helaas, nog niet hiertoe, aldus dr. Zijl- hoechst verbijstering Grote verbijstering in het proces tegen de Kerkraadse hoofdverpleger. PAGINA 4 van leeuwen mm Het is duidelijk dat de mogelijkhe den om met behulp van het bugettaire en monetaire beleid het doel, het de baas worden van de inflatie, snel af nemen met de toeneming van de infla tiegraad. Rechtstreeks ingrijpen in het kosten- en prijzenbeloop wordt dan onontkoombaar, met alle politieke problemen vandien. Hoe drastisch zo'n ingrijpen dan moet zijn wordt scherp gedemonstreerd in het Verenigd Ko ninkrijk. Wanneer men zich dan ook de vraag stelt, of de onmiskenbare con junctuuropleving die zich op het ogen blik allerwege, zij het in verschillende mate, voordoet, korstondig dan wel bestendig zal zijn, ligt het antwoord in het voorgaande besloten. Een verder terugdringen van de inflatie is essen tieel. Alleen dan zal de conjuncturele opleving een duurzame en gezonde ontwikkeling kunnen inluiden, waarbij de intussen opgelopen schade aan structurele werkloosheid kan worden herstel door een zodanige omvang van de investeringen dat de nodige arbeid splaatsen worden geschapen en ge handhaafd. Deze netelige opgave wordt verzwaard door de onzekerheden met betrekking tcit de functionering van het interna tionale monetaire bestel, aldus dr. Zijl stra. Nederland De Nederlandse economie heeft vorig jaar vrijwel dezelfde kenmerken gedra gen als 1974: een sterke externe positie met ernstige interne problemen. De in flatie is volstrekt onvoldoende terug gedrongen. Aan de grote bezorgdheid •die men behoort te hebben voor de werkgelegenheid op middellange ter mijn kan niemand zich meer onttrek ken. De winsterosie, die een belangrijke rol speelt, kwam in 1975 niet tot stil stand. De arbeidsinkomensquote steeg met 3 punten, gecorrigeerd voor onder meer de aardgaswinning zelfs met 6 punten. Een en ander bracht mee, dat over het in de ondernemingen geinves- teerde vermogen, slechts een minimaal rendement werd verkregen. Deze win sterosie is reeds gedurende een aantal jaren opgetreden. De gevolgen voor de investeringen en daarmee voor de werkgelegenheid waren voorspelbaar en zijn voorspeld, aldus dr. Zijlstra. Er is in 1974 en '75 een forse uitdeling geweest aan de collectieve sector en de loontrekkenden ten last van de be- drijfsrendementen. Moge dit voor 1974 begrijpelijk en aanvaardbaar zijn ge weest in verband met de plotselingen stijging van de olieprijzen, 1975 had daarvoor ten minste een gedeeltelijke compensatie moeten bieden," aldus de heer Zijlstra. abortus kabel i muitivisie: tragedie of; deruyter Tweedaags symposium in Den Helder ter nagedachtenis van Dc Ruyter. fluor Fluoridering van het drinkwater moet worden gestaakt. PAGINA 13 titel Sport. Liverpool heeft liever de landsti-i tel dan de,UEFA-cup. collectie De Nederlandse Kunststichting begint een nieuw seizoen, met de daarbij be- horende collecties. Verder op 14: radio- en tv-programma's en strips. PAGINA 15 kapitaal Één procent In welk spoor de Nederlandse econo mie nu rijdt valt af te lezen uit de mid dellange verkenningen van het Cen traal Planbureau. Daaruit blijkt, dat zonder drastische beleidswijzigingen de werkloosheid in 1980 tot meer dan 250.000 zal kunnen oplopen, terwijl met een straf ingrijpen het peil met 50.000 zal kunnen dalen. Dit is het geval, en dat moet niet worden vergeten, bij een verondersteld internationaal conjunc tuurherstel. Zeer verontrustend is ook de prijsstijging, die met en zonder be leidswijzigingen 6,5 en 8 pet zal zijn. De bedoelde ingreep bestaat uit het plan om in de komende jaren het be slag van de collectieve sector met niet meer dan 1 pet per jaar te doen toene men. Bij een veronderstelde reële groei van het nationale inkomen van 3,5 pet tot 4 pet betekent een en ander dat van deze groei ongeveer 80 pet aan de collectieve en 20 pet aan de particu liere sector zal toevloeien. Zonder deze beperking tot een procent zouden belasting- en premiedruk samen zoda nig oplopen dat meer dan 100 pet van de reele groei aan de collectieve sector zou toevallen. De een-procents-operatie is even on vermijdelijk als moeilijk. Rust Dit neemt niet weg dat de voorgeno men ingreep grote instemming ver dient, aldus dr. Zijlstra. Wanneer hij snel en krachtig ter hand wordt geno men, kan de nadere gedachtenwisse- ling over de vraag of verder gaande beperkingen vereist zijn in een wat rustiger vaarwater komen. Aangezien het niet aannemelijk is dat het beslag van de collectieve sector op het natio nale inkomen ten alle tijde moeten blijven toenemen, dient een discussie op gang te komen over het peil waarop en de voorwaarden waaronder dit be slag kan worden gestabiliseerd. Onder die omstandigheden zou de voeding van de collectieve sector bestaan uit de vruchten van een belijkblijvende belasting- en premiedruk. De collec tieve sector zou dan in normale zin ge lijke tred houden met het nationale in komen. de bankpresident oorzaak en gevolg van de economische moeilijkheden niet". De FNV meent dat de inflatie veeleer een symptoom is van een ongezonde economische ontwikkeling en van de sociale en politieke spanningen die daarvan de gevolgen zijn. Dr. Zijlstra wijst de inflatie als oorzaak zelf aan. De woordvoerder: „De analyse van de president blijft steken waar ze zou moeten beginnen. Dr. Zijlstra zegt niet waar de inflatie vandaan komt en hoe die bestreden moet worden. Er zal die per gegraven moeten worden om de wortels van het kwaad aan de opper vlakte te brengen en dan zullen er fac toren tevoorschijn komen als de onge controleerde investeringsactiviteit van de afgelopen vijf tot tien jaar, die tot grote sociale spanningen heeft geleid en die ons heeft opgescheept met een ongezonde economische structuur". Voorzitter J. Lanser van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat het verslag van de president van de Nederlandsche Bank een duidelijke analyse geeft van de financieel- economische toestand waarin Neder land zich bevindt. Hij kan de visie van dr. Zijlstra onderschrijven. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) stemt in met de prioriteiten die de president van de Nederlandsche Bank in het jaarver slag over 1975 noemt. Burgemeester Van der Louw is tij dens zijn bezoek aan de Bulgaarse ha venstad Burgas benoemd tot ere burger van deze stad. LOESAKA (RTR) - De Verenigde Sta ten 'verzetten zich onverbiddelijk' tegen het blanke minderheidsregime in Rhodesië tot in dat land een zwarte meerderheidsbewïnd is totstand ge bracht. Dit zei Henry Kissinger dins dagmiddag tijdens een lunch met pre sident Kenneth Kaoenda van Zambia. Amerika steunt naar zijn zeggen op de krachtigste wijze het Britse voorstel voor onderhandelingen die binnen twee jaar moeten leiden tot een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Kissinger sprak zich ook uit voor een striktere toepassing door Amerika van de VN-sancties tegen het regime van Ian Smith en voor het uitoefenen van bereikt". Volgens Kissinger zal de druk op andere landen die de boycot regering-Ford er bij het congres op van Rhodesië op uitgebreide schaal aandringen het amendement Bvrd schenden, waarmee hij doelde op in te trekken, 'n maatregel van het Frankrijk en Japan. De toespraak van congres die het Amerika mogelijk de bewindsman leek op een Ameri- maakt chroom uit Rhodesië te impor- kaanse verklaring van psychologische, teren tegen de sancties van de Ver- economische en diplomatieke oorlog- enigde Naties in. „Tegelijk met deze voering tegen Rhodesië. Het is veruit poging zullen wij andere industriële de krachtigste stellingname die de landen benaderen om een strikte en Verenigde Staten tot nu toe tegen de uitgebreide internationale toepassing regering van Smith hebben ingeno- van de sancties te waarborgen", men. Kissinger ging in zijn toespraak ook in z. i i r*'f op de positie van en de situatie in UnverOlddeLljk Zuid-Afrika. Hij drong er bij de rege- „Het regime in Salisbury moet begrij- in Pretoria op aan een tijdschema pen dat het geen Amerikaanse diplo- bekend te maken voor het verlenen matieke of materiële steun kan ver- van zelfbeschikking aan Zuid-West- wachten gedurende zijn conflict met de Afrika, waarvoor Kissinger de Afri- Afrikaanse staten of Afrikaanse bevrij dingsbewegingen", aldus Kissinger. „Het zal daarentegen worden gecon fronteerd met onze onverbiddelijke oppositie tot een definitieve regeling is ANDRIESSEN: VAN AGT NU NIET MEER GEBONDEN Waardering Een woordvoerder van de Federatie Nederlandse vakbewe ging (FNV) sprak waarderend over de heldere uiteenzetting van dr. Zijlstra, maar, zo vroeg hij zich af „verwisselt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Tussen de fracties van PvdA en VVD in de tweede kamer is volledige overeenstem ming bereikt over de indiening van een nieuw, gezamenlijk abortus wetsontwerp. Ook is er overeen stemming over de nu te volgen procedure, die er in voorziet dat het nieuwe initiatief-ontwerp mid den volgende week bij de tweede kamer zal worden ingediend door de initiatiefnemers Lamberts- Roethof (beiden pvda) en mevrouw Vader-Smit en Geurtsen (beiden wd). De initiatiefnemers kwamen dins dag tot de conclusie dat het indie nen van een gemeenschappelijk wetsontwerp de voorkeur verdient boven het apart behandelen van de twee initiatier-ontwerpen (zoals de PvdA eigenlijk had gewild). Het gecombineerde PvdA-.WD- voorstel zal, zoals gemeld, inhouden dat abortus uit het strafrecht ver dwijnt, terwijl daarnaast de nodige waarborgen voor het toezicht op de ingreep en de klinieken zal worden opgenomen. De grens van drie maanden waarna abortus in geen geval meer toelaatbaar zou zijn, is uit het wetsontwerp verdwenen. Hoeksteen KVP en ARP, die ruim een jaar ge leden een eigen voorstel Van Schaik-Van Leeuwen indienden, hebben aangekondigd zich niet zonder meer bij het PvdA-WD- ontwerp, dat op een meerderheid in de Kamer kan rekenen, te zullen neerleggen. KVP-leider Andriessen zei dinsdagavond in een nogal fel commentaar, dat PvdA en WD, op een zo belangrijke hoeksteen van de rechtsorde als de abortuswetgeving, het blijkbaar in korte tijd eens kun nen worden. Volgens Andriessen is minister Van Agt van justitie nu in geen geval meer gehouden zijn handtekening te zetten onder het PvdA-WD- ontwerp als het eenmaal is aange nomen. De binding die Van Agt eventueel kon hebben aan de afspraken die tijdens de formatie van het kabinet-Den Uyl in 1973 op dit punt zijn gemaakt, zijn door het indie nen van het PvdA-WD-voorstel in elk geval volledig weggenomen, aldus Andriessen. kaanse naam Namibië bezigde. Hij waarschuwde Zuid-Afrika tevens dat het minder tijd heeft dan het zelf denkt alvorens een eind te maken aan de apartheid. Plan-Smith Premier Ian Smith zal vier zwarte stamhoofden als minister opnemen in zijn tot dusver geheel blanke regering. Nog eens zes zwarte Rhodesiërs krij gen de rang van onderminister in het Kabinet-Smith. Drie van hen worden vandaag benoemd, de andere drie op een later tijdstip. Met deze maatregel heeft Smith de na tionalistische eis tot onmiddellijke overgang naar een zwart meerder- heidsbewind willen indammen. Hij is daarin niet geslaagd, zoals uit de eerste reacties blijkt. Beide vleugels van de uiteengevallen Afrikaanse na tionale raad (ANC) hebben de benoe mingen als onvoldodned «geken schetst. KVP-KAMERLID CORNELISSEN TIJDENS PRESENTATIE RAPPORT INGENIEURSBUREAU OVER DIJKVERHOGING: Vondeling peilt behoefte kamer aan debat over gijzelingsacties DEN HAAG (ANP) - Tweede kamervoorzitter Vondeling zal deze week nagaan hoe kamer en regering denken over het houden van een ka merdebat. waarin de politieke kant van de gijzelingsacties in Beilen ei» Amsterdam aangesneden wordt. Nederland voerde (iets) minder kapi- I taai uit. SOSACHTER CONCLUSIES IN RAPPORT (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het KVP-Tweede- Kamerlid Cornelissen verwacht dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat de Tweede Kamer voor het debat over de Oosterschelde ook ge degen informatie zal verstrekken over de mogelijkheid van dijkverhoging rond de zeearm. De waterstaatdes- kundige van de KVP-fractie zei dat dinsdag tijdens een persconferentie, waarop het Comité Samenwerking Oosterschelde (SOS) het rapport dat het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey BV over dijkverhoging officieel in de open baarheid bracht. Zoals vorige week gemeld acht dit bureau dijkverhoging technisch en organisatorisch uitvoer- De heer Cornelissen - die tot kort gele den vasthield aan het standpunt dat de Oosterschelde zonder meer moet worden afgesloten als de bouw van een doorlatende dam niet mogelijk is - stelde dat het rapport van het inge nieursbureau niet op alle vragen ant woord geeft, maar hij karakteriseerde het toch als 'een goede bouwsteen voor de discussie. Ik verwacht dat minister Westerterp er een commentaar bij zal schrijven'. „Ik twijfel er niet aan dat we bij het kamerdebat over de Ooster schelde over informatie over dijkver hoging kunnen beschikken", aldus de heer Cornelissen. Hij maakte overigens duidelijk, dat zijn standpunt nog steeds is dat primair moet worden vastgehouden aan de in 1974 gemaakte afspraken. „Als zich nieuwe ontwikke lingen voordoen, moeten die echter in het parlement besproken worden", oordeelde hij. De ARP-woordvoerder Schakel liet zich tijdens de persconferentie kort uit over het rapDort. „Ik vrees dat ik met weinig woorden de feestvreugde zou bederven. Er is ook zoiets als de zui verheid van het politieke milieu", stelde hij. De heer Van Rossum van de SGP over de inhoud van het rapport: „Ik geloof er geen snars van". De PvdA-waterstaatwooravoerder Roeis toonde zich ingenomen met het rap port. evenals fractieleider Terlouw van D'66. De twijfel die de heer Cornelissen op een aantal punten over de inhoud van het rapport had, baseerde hij vooral op deze conclusie van het ingenieursbu reau: „Het is technisch en organisato risch mogelijk om de primaire water kering langs het Oosterscheldebekken uiterlijk in 1985 op hoogte te brengen, mits rijk en provincie aan hun aandeel in de realisering van deze werken prio riteit geven, mits de politieke wil en de bestuurlijke activiteit van de lagere overheden voldoende kunnen worden gemobiliseerd, en mits belangengroe pen en belanghebbenden hun bijdrage tot de besluitvorming beheerst en in redelijk samenspel willen leveren". De heer Cornelissen: „Over die drie mitsen moet meer helderheid komen. Er zijn vragen als: „zal de provincie meewerken13", „wat doen de water schappen?" en „is het voor de hand liggend dat gedupeerden vlot zullen meewerken?" In het rapport van de provinciale waterstaat van Zeeland wordt uitgegaan van een termijn van 15 tot 20 jaar als er niet te veel beroep sprocedures zijn. Dat rapport wordt nu door deze studie van tafel geveegd. Het is de moeite waard nu van deskundige instanties een reactie te krijgen". Ir. A. J. Klein, medewerker van het Amersfoortse ingenieursbureau, ont kende dat het rapport van de provin ciale waterstaat van tafel wordt ge veegd. „Zeeland is uitgegaan van de beschikbare capaciteit in het gebied. Wij zijn ervan uitgegaan dat, als men besluit tot dijkverhoging, men dat doet omdat het een landsbelang is. Dan moet ook capaciteit van elders worden aangetrokken", aldus de heer Klein. 5Wel grenzen' Over de voorbehouden ten aanzien van de medewerking van overheidsinstan ties en belangengroepen zei hij. dat in de studie ruimte is gelaten voor het normale spel van overleg met gedu peerden. „Daaraan moet men dan wel grenzen stellen", voegde hij eraan toe. In de studie van het ingenieursbureau staat over dat punt letterlijk: ..In onze voorstellen is ruimte gelaten voor het nodige vooroverleg, zowel als voor de wettelijk voorgeschreven bezwaard en- procedures. onteigeningsprocedures, enzovoorts. Zodra echter uitgebreide beroepsprocedures moeten worden ge voerd, kan daardoor het tempo zoda nig worden vertraagd, dat realisering der werken in 1985 in gevaar komt" De heer Klein: „Men zal afhankelijk (Slot zie pagina 8 kolom 1) DEN HAAG - Het kabinet zal ia zijn wekelijkse vergadering, dit maal op donderdag, maatregelen bespreken om het hoofd te bieden aan de nog steeds stijgende aar dappelprijzen. Als voorlopige maatregel is dinsdag besloten de subsidie aan de handel van 30 op 60 cent per kilo te bren gen om te voorkomen dat de hande laren verlies lijden. De maximum prijs in de winkel kan daardoor nog even f 1.20 per kilo (verpakt) blijven. De maatregel geldt alleen voor het ras Bintje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1